Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 14.11 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Občanská poradna v Havlíčkově Brodě slaví 20 let svého působení
Celých dvacet let pomáhají odborníci Občanské poradny při havlíčkobrodské Charitě lidem z Brodu, ale také jeho okolí. Poradna v Havlíčkově Brodě vůbec poprvé otevřela dveře přesně 20. listopadu 2000 a od té doby zkušení profesionálové pomohli tisícům lidem. Ročně se totiž na poradnu v Havlíčkově Brodě, ale také na její kontaktní místa v Humpolci a ve Světlé nad Sázavou obrátí kolem 700 klientů. Ti nejčastěji řeší problematiku spojenou s dluhy.
„Poskytujeme poradenství v různých oblastech práva. Zabýváme se dluhovou problematikou, dále pak řešíme otázky z oblasti pracovněprávních vztahů, rodinného práva, oblasti bydlení, ochrany spotřebitele nebo problematiku spojenou se soudními řízeními,“ vysvětluje vedoucí Občanské poradny Vendula Prokšová a dodává, že klientům pracovníci v poradně pomáhají například s vyhledáváním správných informací, mohou poradit, předělat vzory písemností nebo připravit návrh, žalobu apod. Lidé tak s podporou pracovníků poradny komunikují s věřiteli nebo exekutory, s pronajímateli bytu, řeší odstoupení od smluv, upomínky nebo výzvy i některé žaloby a návrhy k soudu, včetně insolvenčních návrhů. „Klientům pomáháme zorientovat se v jejich situaci, zjistit, jaká mají práva a povinnosti, nabízíme jim možnosti, jak mohou postupovat při řešení své situace, upozorňujeme na výhody a nevýhody jednotlivých možností, klient si však sám vybírá řešení a sám se rozhodne, jak bude postupovat,“ upřesňuje Vendula Prokšová s tím, že poradenství poskytují lidem, kteří se ocitli v nepříznivé situaci a neznají svá práva a povinnosti, a zájemcům, kteří hledají informace, radu a pomoc při prosazování svých oprávněných zájmů a práv.

Brodská Charita má jako jediná akreditaci k sepisování a podávání insolvenčních návrhů

Charitní Občanská poradna je v Havlíčkově Brodě jediná, kdo má prostřednictvím své organizace akreditaci, která opravňuje k sepisování a podávání insolvenčních návrhů. „Zatímco právníkům a exekutorům náleží za tuto službu finanční odměna, akreditované osoby ze zákona tuto službu poskytují zdarma. V Kraji Vysočina existuje šest oprávněných subjektů a my jsme jedním z nich,“ vyzdvihuje jedinečnost služby ředitelka Oblastní charity Havlíčkův Brod Simona Tomanová.
Vedoucí poradny Vendula Prokšová si zase pochvaluje tým zkušených poradců, které jen tak něco nezaskočí, a dokáží tak poradit a pomoci v nejrůznějších situacích a často mohou klientům změnit život k lepšímu. „Naším typickým klientem je člověk, který má dluhy a který své závazky nezvládá hradit. Výjimkou nejsou klienti s více než dvaceti exekucemi. Společně situaci do detailu probereme, posoudíme, a pokud dojdeme k tomu, že je vhodné požádat o oddlužení, sepíšeme návrh a celým procesem daného člověka provázíme. To vše se přitom děje v rámci několika schůzek,“ uvádí jeden z typických příkladů Vendula Prokšová, která zajišťuje chod poradny spolu se dvěma dalšími zkušenými poradci.

Za dvacet let tisíce klientů

Měsíčně pracovníci poraden nejen v Havlíčkově Brodě, ale také v Humpolci a Světlé nad Sázavou uskuteční kolem 80 konzultací, ročně se tak na poradnu a dvě její kontaktní místa obrátí zhruba 700 klientů. Dlouhodobě počet konzultací narůstá. Naprostá většina klientů je přímo z Havlíčkova Brodu, ale na pracovníky poradny se mohou obrátit lidé z celé Vysočiny, případně i z jiného kraje.

Poradna spolupracuje s různými organizacemi a institucemi – s ostatními občanskými poradnami, především v Kraji Vysočina, i s dalšími sociálními službami havlíčkobrodské Charity, jako například s Charitními domovy nebo se Sociálně aktivizační službou pro rodiny s dětmi, ale také s organizacemi vně Charity – například s Fokusem Vysočina, psychiatrickou nemocnicí v Havlíčkově Brodě a dále například s odbory sociálních věcí v Brodě, Humpolci i Světlé nad Sázavou.
„Aktuálně je situace se všemi vládními opatřeními složitá, ale i v době nouzového stavu jsme lidem stále v běžnou provozní dobu k dispozici, a to na telefonu nebo emailu,“ uzavírá Vendula Prokšová.

Aktuální informace a kontaktní údaje na Občanskou poradnu při Oblastní charitě Havlíčkův Brod získáte v sekci Jak pomáháme – Občanská poradna.
Monika BROTHÁNKOVÁZpět nahoru na obsah...

Výstava Vůně medu letos v Novém Městě na Moravě nebude, zájemci si však mohou med zakoupit v klubovně včelařů
Výstava Vůně medu v Novém Městě na Moravě je tradiční akce pro včelaře, děti a širokou veřejnost. Včelaři tu představují historii svého koníčku a přibližují lidem, jak je důležité mít rád přírodu a vědět, jak se k ní chovat. A odměnou je množství včelích produktů pro radost a potěšení na nadcházející zimní čas. Letošní 21. ročník však bude přesunut na příští rok, přesto si však mohou zájemci med zakoupit v klubovně novoměstských včelařů na Vratislavově náměstí č. 12 v suterénu každou středu od 14 do 16 hodin.
Letošní rok byl, co se týká včelaření, velice náročný. Už od vyzimování včel byly velké republikové úhyny a dotklo se to včelstev i u nás na Novoměstsku. Teplé jaro mělo na včely blahodárný účinek a včelstva se rozrostla a zesílila. Pak ale přišel květen, kdy se opět ochladilo a deštivé počasí nedovolilo včelám vytvořit si dostatečné zásoby. Všechen nektar totiž spotřebovaly pro novou líhnoucí se generaci.

Jednu výhodu tyto deště měly. Propláchly řepku. Včely na ni proto lítaly a nárůst na úlové váze byl až 8 kg sladiny za den. Od Medarda už ale pro včelaře do úlu nepřinesly včely nic. Vše bylo po odkvětu a les splachoval nárazový déšť. Medobraní tedy nebylo, spíše se to bralo jako „rámkobraní“, protože rámečky, na kterých jsou běžně plástve plné medu, byly čisté a prázdné. Otázka je, jak to? Dlouho jsme o tom diskutovali, ale rady si nevíme. Zazněly i úvahy, jestli už jsme naši krajinu prostě nezdevastovali a zda příliš nezasahujeme do přírody a její přirozenosti.
I my lidé jsme se přece od přírody odpojili. Snad je odpovědí i epidemie koronaviru, která postihla celou planetu. A právě z důvodu koronaviru jsme se jako spolek rozhodli zrušit i naši tradiční výstavu Vůně medu.

Přátelé včel a včelařů, mějte pro to prosím pochopení. Výstava Vůně medu sice nebude, ale přesuneme 21. ročník výstavy na 121. výročí do roku 2021. A přeji vám, aby si každý našel svého včelaře, který toto řemeslo dělá srdcem a jehož med je nejlepší. A ti, kdo med nemají, mohou si ho přijít koupit do klubovny novoměstských včelařů na Vratislavově náměstí č. 12 v suterénu, a to každou středu od 14 do 16 hodin.
Míra GLIERZpět nahoru na obsah...

Ve Staré Říši shořel zahradní domek, jeden člověk utrpěl zranění a skončil v nemocnici
Požár zachvátil v sobotu 14. listopadu před čtvrtou hodinou ráno zahradní domek na zahradě u rodinného domu ve Staré Říši na Jihlavsku. Ještě před příjezdem hasičů se pokoušel požár hasit muž, který však upadl a poranil se a proto jej zdravotníci po ošetření na místě převezli k dalšímu ošetření sanitkou do jihlavské nemocnice.
Na místě zasahovaly tři jednotky hasičů. "Při příjezdu první jednotky hasičů byl zahradní domek o rozměrech přibližně 8 x 6 metrů v plamenech. Zahradní domek sloužil zároveň jako dílna. Na likvidaci požáru hasiči nasadili několik vodních proudů. Dostat požár pod kontrolu se zasahujícím jednotkám podařilo před pátou hodinou ráno. O třicet minut později byl požár úplně zlikvidován", informovala mluvčí hasičů Petra Musilová.

Ještě před příjezdem hasičů na místo události se pokoušel požár hasit muž. Upadl a poranil se. Zdravotníci jej po ošetření na místě události převezli k dalšímu ošetření sanitním vozem do jihlavské nemocnice.

Majetková škoda vzniklá požárem byla předběžně vyčíslena na jeden milion korun.

U požáru zasahovala jednotka profesionálních hasičů ze stanice Telč společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů ze Staré Říše a Nové Říše.

Jednotka sboru dobrovolných hasičů ze Staré Říše si po provedené likvidaci požáru převzala dohled nad požářištěm.

Na místě jsou v tuto chvíli naši vyšetřovatelé, kteří zjišťují příčinu vzniku požáru.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Požár chaty ve Velkém Meziříčí napáchal škodu za 400 tisíc korun, nikdo nebyl zraněn
Ve Velkém Meziříčí v lokalitě na Loupežníku vzplála v pátek 13. listopadu před půl devátou večer chata. Při požáru se nikdo nezranil, škoda se vyšplhala na 400 tisíc korun. Uvedla to mluvčí hasičů Petra Musilová.
"Na likvidaci požáru nasadili hasiči několik vodních proudů. Po pár minutách intenzivního hašení se zasahujícím jednotkám podařilo dostat požár pod kontrolu. Následně hasiči rozebrali požárem zasažené konstrukce chaty a dohasili jednotlivá ohniska hoření. Úplná likvidace požáru proběhla po půl jedenácté v noci", informovala mluvčí.

Při požáru ani samotném zásahu se nikdo nezranil. Majetková škoda vzniklá požárem byla předběžně vyčíslena na částku 400 tisíc korun. Hasiči svým zásahem uchránili majetek za 150 tisíc korun. Příčina vzniku požáru se nadále vyšetřuje.

Na místě zasahovali profesionální hasiči z Velkého Meziříčí společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Velkého Meziříčí a Měřína.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   26. 1. 2021

• Havlíčkův Brod je Historickým městem roku 2020, postupuje do celostátní soutěže
• Na Vysočině loni zemřeli při nehodách tři cyklisté; příčina vážných zranění nebo úmrtí cyklisty při dopravní nehodě je poranění hlavy
• Z policejního deníku: krádež horského kola, žena neplatí alimenty, šoféři bez řidičáků
• Za přetížená vozidla padají vysoké pokuty; policisté z Kamion týmu se loni zaměřili na vozidla převážející dřevo
• Tuhou zimu prožívají nejhůře dravci a sovy, kterým jde často o život
• Výjimečná naučná stezka Šebeň nedaleko Velkého Meziříčí je poškozená
• „Covidový“ rok přinesl v Jihlavě více porodů; narodilo se 1370 dětí
• Do schránek havlíčkobrodské Charity v někdo vložil obálky s penězi, ta je ale přijmout nemůže
• Na Vysočině je 276 mostů, žádný není v havarijním stavu

Pondělí   25. 1. 2021

• Z policejního deníku: zloděj vzal šperky a peníze, opilec skončil na záchytce, řidiči a řidičky pod vlivem alkoholu a drog
• Poctiví nálezci odevzdávají do městských ztrát a nálezů i desítky tisíc korun
• Řidič v noci nebezpečnou jízdou ohrožoval ostatní, policistům nezastavil, nakonec havaroval; policisté žádají o pomoc svědky
• Za krádeže v jihlavské prodejně recidivistovi hrozí až osmiletý trest
• Domácnosti navštíví pracovníci statistického úřadu
• Kolem skal ve Žďárských vrších pokračuje těžba, dominanty se po létech odhalují

Neděle   24. 1. 2021

• Z policejního deníku: Chcípl pes se na Vysočině nekonal; opilému muži v obchodě padaly kalhoty; zloděj se vloupal do auta
• Zájem seniorů a žáků o on-line prohlídky infocentra Jaderné elektrárny Dukovany stále narůstá; hlásí se ze všech koutů České republiky
• Knihovna ve Žďáře nad Sázavou má nový depozit pro naučnou a cizojazyčnou literaturu

Sobota   23. 1. 2021

• Umělá ledová stěna v údolí Svratky ve Víru na Žďársku je již otevřena
• Kulturní dům v Mnichu z poloviny minulého století byl prohlášen za kulturní památku
• Dobrovolní hasiči z Velkého Meziříčí si letos připomenou 150. výročí od založení sboru

Pátek   22. 1. 2021

• Česká centra o vědě, tentokráte s výročím Čapkovy hry R.U.R
• Z policejního deníku: krádež kočárku; krádež nářadí z auta v Radošově za sto tisíc, řidička při nehodě utrpěla zranění
• Táborská zoologická zahrada se rozrostla o tři mláďata emu hnědého, další vejce jsou v líhni
• Na Hrádku v Třebíči zůstane alej, přibudou stromy, workout, květnaté a bylinné louky, broukoviště i veřejný gril
• Na Vysočině se loni vyhlašovalo méně pátrání; policisté často pátrají po dětech, které utíkají z výchovných ústavních zařízení

Čtvrtek   21. 1. 2021

• Drážní objekt v Rozsochách, jenž sloužil jako veřejné toalety, lampárna, sklad a prádelna, je kulturní památka
• Agresivní muž na Jihlavsku ohrožoval svou partnerku, skončil v policejní cele
• Z policejního deníku: žena a muž putovali do vězení; poslal peníze, zboží nedostal; řidiči pod vlivem drog

Středa   20. 1. 2021

• Kovárna z poloviny devatenáctého století ve Věžnici byla prohlášena za kulturní památku
• Na Vysočině v současnosti probíhá výstavba obchvatu Havlíčkova Brodu a Osové Bítýšky
• Opilý muž ohrožoval v Jihlavě na ulici Tyršova ženu, policisté žádají svědky o pomoc
• Dvaatřicetiletý řidič se po dálnici D1 na Vysočině řítil rychlostí 198 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: sprejer řádil v Krucemburku; krádež věcí z auta v Jihlavě
• Naučná stezka kolem Konventského rybníka ve Žďáře nad Sázavou bude do podzimu opravena

Úterý   19. 1. 2021

• Kriminalita se na Vysočině loni snížila; objasněnost v regionu přesáhla 64 procent
• Bývala poštovní stanice ve Stonařově postavená v roce 1750 byla prohlášena za kulturní památku
• Předporodní kurzy v havlíčkobrodské nemocnici on-line, k tomu osobní konzultace a emailová poradna pro nastávající maminky
• Z policejního deníku: cyklista se při nehodě zranil; hledaný muž skončil ve vězení; krádež čtyřiceti litrů nafty
• Místo narození: sanitka číslo 260
• Kaple svatého Huberta vyhrála v soutěži O nejhezčí turistickou pohlednici

Pondělí   18. 1. 2021

• Nejvíce nominací na Českého lva mají filmy Krajina ve stínu, Havel a Šarlatán
• Zemřela bývalá ředitelka základní školy Seifertova v Jihlavě Stanislava Prokešová
• Fenomén zahradničení a krajové odrůdy ovocných stromů na Vysočině
• V Přibyslavi u Sázavy žijí bobři
• Z policejního deníku: úvěrový podvod, opilec skončil na záchytce, řidiči bez papírů a pod vlivem drog
• Registr vozidel v Jihlavě funguje dočasně v omezeném režimu
• V Pelhřimově se loni narodilo 533 dětí, svateb bylo dvaadevadesát
• Policisté na Vysočině vykázali loni z obydlí celkem 53 násilných osob
• Dálnice a silnice prvních tříd na Vysočině jsou sjízdné bez problémů

Neděle   17. 1. 2021

• Ředitelkou Psychiatrické nemocnice v Jihlavě byla jmenovaná Dagmar Dvořáková
• Přírodovědci v Ptačím parku Kosteliska nalezli brouka, kterého už považovali v ČR za vyhynulého
• Z policejního deníku: krádež přívěsu, poškození auta, zničení květináčů a hrabla

Sobota   16. 1. 2021

• Josef Šálek poběží mrazivou Vysočinou bosý a v šortkách přes dvacet kilometrů
• Odbor služby pro zbraně v Havlíčkově Brodě otevřen od pondělí; počet žadatelů o zbrojní průkazy na Vysočině roste
• V Třebíči se loni narodilo 1230 dětí, vévodila jména Eliška a Matyáš

Pátek   15. 1. 2021

• U Štoků na silnici I/38 se střetl náklaďák a pět osobních aut, nikdo se nezranil
• Policisté pátrají po šestnáctileté Veronice, která se nevrátila z vycházky do zařízení pro mládež v Janštejně
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě má málo personálu, od pondělí pomohou hasiči
• Z policejního deníku: kriminalisté dopadli distributorku drog, vandal polil auto barvou, opilec nadýchal 3,35 promile
• Prvním letošním přírůstkem v táborské zoo je jehně ovce kamerunské
• Pachatele krádeže policisté v Kamenici nad Lipou dopadli na místě činu
• Sdružení Krajina po úpravě pastvisek nabízí přebytečné dřevo
• Na silnici I/38 u Štoků se srazila tři auta, řidička osobního auta utrpěla lehké zranění

Čtvrtek   14. 1. 2021

• U Havlíčkova Brodu se převrátil kamion a srazil chodce, silnice I/38 v místě nehody bude po celou noc průjezdná pouze jedním jízdním pruhem
• Vedle atletického stadionu na louce na Heulose v Jihlavě se již lyžuje
• V Jihlavě se loni narodilo 1371 dětí; vedla jména Terezka a Honzík
• U Havlíčkova Brodu na silnici I/38 se převrátil kamion, který srazil chodce; silnice je v místě neprůjezdná
• Z policejního deníku: krádež peněženky, vloupání do hospody a také do bývalé líhně
• U Jihlávky se převrátil náklaďák se dřevem
• Jihlavské muzeum vyhlásilo fotografickou soutěž na téma Atmosférické jevy
• Silnice I/38 v Dlouhé Brtnici na Jihlavsku je neprůjezdná

Středa   13. 1. 2021

• Děti na Vysočině budou mít jarní prázdniny od pondělí 1. do pátku 5. února, předcházet jim budou pololetní prázdniny
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě alkohol, vandal podrápal auta, řidička se při nehodě zranila
• Muži po vzájemné domluvě kradli v havlíčkobrodském obchodě zboží
• Na Vysočině průběžně sněží, nehody bez zranění

Úterý   12. 1. 2021

• Blackout ve střední Evropě odvracely manipulacemi i české jaderné elektrárny
• Lidé v Třebíči přispěli o Vánocích Barevnému světu na vybavení chráněné dílny
• Z policejního deníku: vloupání do chaty; krádež nářadí; střet dvou aut v Jihlavě
• Na Šacberku na sjezdovce utrpěl vážné zranění lyžař
• V nemocnici v Novém Městě na Moravě nejsou návštěvy povoleny
• V novoměstské nemocnici se v roce 2020 narodilo nejvíce Aniček a Vojtěchů

Pondělí   11. 1. 2021