Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 15.11 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Mezi osadami Dvorek a Uhry u Přibyslavi byl vztyčen kovaný kříž
Čtyři metry vysoký kříž se od soboty 14. listopadu tyčí na náhorní planině mezi osadami Dvorek a Uhry, místními částmi města Přibyslav na Havlíčkobrodsku. Stylizovaný kříž ukotvil jeho autor - mladý umělecký kovář Petr Štáfl - spolu se svým otcem shodného jména a příjmení, na pomoc s potřebnou technikou přijel místní farmář Karel Pometlo.
Zhotovení kříže podpořila městská samospráva zakoupením kovového materiálu, někteří občané obou osad přispěli na kovářské uhlí.

Petr Štáfl ocenil, že starosta města Martin Kamarád pomohl určit, kde přesně mohou být vyhloubeny základy betonové podlože, aby nebylo poškozeno podzemní kabelové vedení, které místem prochází.

Nový orientační bod západní částí Přibyslavi stojí vedle stoleté lípy. Občané ji zde zasadili jako strom svobody po první světové válce, pamětní tabule říká, že to bylo 1. května 1919.

Z nejvýše položeného bodu Přibyslavi je široký panoramatický pohled na naše město, v dáli lze za dobrého světla rozpoznat letiště a metereologickou stanici v Hřištích.

Vzhledem k současné pandemii bylo odvoláno pozvání na slavnostní požehnání kříže. Přibyslavský farář Pavel Sandtner tak učiní po zrušení zákazu shromažďování, obnovení sociálních kontaktů a společenského života.

Foto: Ivo Havlík
Ivo HAVLÍKZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež nářadí z kontejneru a chalupy, krádež skútru a kola či zdrogovaný šofér bez řidičáku
Neznámý zloděj se ze středy na čtvrtek 12. listopadu v Malém Beranově na Jihlavsku vloupal do stavebního kontejneru a sebral zejména nářadí, jako například vrtačky, šroubováky, vibrační brusku, ale také svářečku nebo okružní pilu. Škoda byla předběžně vyčíslena na částku kolem třiceti tisíc korun. Policisté po pachateli, který je podezřelý ze spáchání trestného činu krádeže, pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Zloděj se vloupal do chalupy a vzal různé nářadí
Policisté z Kamenice nad Lipou prověřují případ vloupání do rekreačního objektu, ke kterému došlo v obci Včelnička na Pelhřimovsku. "Dosud neznámý pachatel v době od večerních hodin úterý 10. listopadu do odpoledních hodin čtvrtka 12. listopadu násilím vnikl do chalupy, odkud vzal mimo jiné motorovou pilu, úhlovou brusku, přímočarou pilu a elektrický hoblík a majiteli tak způsobil škodu kolem deseti tisíc korun", informovala S. Rázlová s tím, že policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to krádeže a porušování domovní svobody. Po pachateli policisté nadále pátrají.

Krádež skútru a kola
Ke krádeži elektrického skútru došlo ze středy na čtvrtek 12. listopadu, kdy pachatel ze suterénu domu v Přibyslavicích na Třebíčsku vzal skútr značky Volt M3 a pánské jízdní kolo Spesialized Alle 2 žluté barvy. "Celková škoda se vyšplhala na částku přes čtyřicet tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli pátrají", uvedla S. Rázlová.

Řidič nadýchal přes dvě promile
Policisté z obvodního oddělení v Novém Městě na Moravě zastavili v sobotu 14. listopadu na silnici první třídy osobní auto Škoda, jehož řidičem byl třicetiletý muž. "Výsledek dechové zkoušky byl pozitivní a naměřená hodnota činila 2,48 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 2,60 a 2,58 promile", informovala mluvčí s tím, že v další jízdě již muž pokračovat nesměl. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Žďárští dopravní policisté kontrolovali v sobotu 14. listopadu na silnici první třídy v Bystřici nad Pernštejnem vozidlo Volkswagen. "Součástí silniční kontroly byl také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami, kterému se třicetiletý řidič podrobil. Výsledek testu na drogy byl pozitivní a vykázal přítomnost amfetaminu. Policisté řidiče vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl. Dále policisté provedenou lustrací zjistili, že muž není držitelem příslušného řidičského oprávnění", informovala S: Rázlová. Další jízdu mu na místě zakázali a vše zadokumentovali. Z přestupků na úseku dopravy se muž bude zodpovídat před příslušným správním orgánem.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Vodní ptáci v jihlavské zoologické zahradě mají novou zimní ubikaci
Po otevření zoologické zahrady v Jihlavě se budou moci návštěvníci těšit na novou zimní expozici pro ptáky. Poslouží ibisům rudým a bílým a dalším druhům vodního ptactva.
V Zoologické zahradě v Jihlavě je několik expozičních celků a každý z nich má své specifikum. Například Delta Paraná je mezi návštěvníky oblíbená, protože jde o průchozí voliéru. Součástí této expozice byla i ubikace pro její obyvatele, která sloužila mnoho let. Jelikož se na ní podepsal zub času, rozhodli jsme se místo ní vybudovat novou zimní expozici brodivých ptáků a bahňáků.

Návštěvníci se však nemusí obávat, Delta Paraná zůstává stále průchozí voliérou, nová expozice na ni navazuje. Bude sloužit jako zimní ubikace pro naše ibisy rudé a bílé a další druhy vodního ptactva. Řeka Paraná je po Amazonce druhou největší řekou Jižní Ameriky. Sbírá vody z její střední oblasti. Oblast je plná ostrovů a ostrůvků a nesčetných zátočin. Hladina řeky stoupá a klesá podle dešťů, vody se vylévají a tvoří různě hluboké mokřady. Žijí tu stovky druhů ptáků, ale i velcí savci, jako jsou tapíři či kapybary.

Celkové náklady na pořízení expozice byly 981 171 korun bez DPH, z toho Kraj Vysočina poskytl dotaci ve výši 784 937 korun.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Požár chaty v Jihlavě napáchal škodu z 350 tisíc korun
Požár chaty v lokalitě Pod Větrníkem v Jihlavě, který vzplál v neděli 15. listopadu po půl páté ráno, napáchal škodu za 350 tisíc korun. Uvedla to mluvčí hasičů Petra Musilová.
"Při příjezdu hasičů na místo události byla chata celá v plamenech. Na likvidaci požáru hasiči nasadili několik vodních proudů. Dostat plameny pod kontrolu se zasahujícím jednotkám podařilo po necelých deseti minutách intenzivního hašení. Hasiči následně rozebrali požárem zasažené konstrukce chaty a dohasili jednotlivá ohniska hoření. Před šestou hodinou ráno byl požár zcela uhašen a jednotky se vrátily zpět na své základny", popsala celou událost mluvčí.

U požáru zasahovala jednotka profesionálních hasičů ze stanice Jihlava společně s jednotkou sboru dobrovolných hasičů z Jihlavy-Bedřichova.

Při požáru ani samotném zásahu se nikdo nezranil. Příčina vzniku požáru zůstává nadále v šetření.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   27. 1. 2021

• Auto, se kterým řidič ujížděl policistům, patři matce řidiče bez řidičáku, policistům se přihlásil důležitý svědek
• Zděděná sbírka obrazů Josefa Kosinky by mohla být instalována ve Staré radnici ve Žďáře nad Sázavou
• Registr vozidel v Jihlavě již funguje v běžném režimu, pracovníci se vrátili z karantény
• Sněžení nejvíce komplikuje dopravu na Žďársku

Úterý   26. 1. 2021

• Havlíčkův Brod je Historickým městem roku 2020, postupuje do celostátní soutěže
• Na Vysočině loni zemřeli při nehodách tři cyklisté; příčina vážných zranění nebo úmrtí cyklisty při dopravní nehodě je poranění hlavy
• Z policejního deníku: krádež horského kola, žena neplatí alimenty, šoféři bez řidičáků
• Za přetížená vozidla padají vysoké pokuty; policisté z Kamion týmu se loni zaměřili na vozidla převážející dřevo
• Tuhou zimu prožívají nejhůře dravci a sovy, kterým jde často o život
• Výjimečná naučná stezka Šebeň nedaleko Velkého Meziříčí je poškozená
• „Covidový“ rok přinesl v Jihlavě více porodů; narodilo se 1370 dětí
• Do schránek havlíčkobrodské Charity v někdo vložil obálky s penězi, ta je ale přijmout nemůže
• Na Vysočině je 276 mostů, žádný není v havarijním stavu

Pondělí   25. 1. 2021

• Z policejního deníku: zloděj vzal šperky a peníze, opilec skončil na záchytce, řidiči a řidičky pod vlivem alkoholu a drog
• Poctiví nálezci odevzdávají do městských ztrát a nálezů i desítky tisíc korun
• Řidič v noci nebezpečnou jízdou ohrožoval ostatní, policistům nezastavil, nakonec havaroval; policisté žádají o pomoc svědky
• Za krádeže v jihlavské prodejně recidivistovi hrozí až osmiletý trest
• Domácnosti navštíví pracovníci statistického úřadu
• Kolem skal ve Žďárských vrších pokračuje těžba, dominanty se po létech odhalují

Neděle   24. 1. 2021

• Z policejního deníku: Chcípl pes se na Vysočině nekonal; opilému muži v obchodě padaly kalhoty; zloděj se vloupal do auta
• Zájem seniorů a žáků o on-line prohlídky infocentra Jaderné elektrárny Dukovany stále narůstá; hlásí se ze všech koutů České republiky
• Knihovna ve Žďáře nad Sázavou má nový depozit pro naučnou a cizojazyčnou literaturu

Sobota   23. 1. 2021

• Umělá ledová stěna v údolí Svratky ve Víru na Žďársku je již otevřena
• Kulturní dům v Mnichu z poloviny minulého století byl prohlášen za kulturní památku
• Dobrovolní hasiči z Velkého Meziříčí si letos připomenou 150. výročí od založení sboru

Pátek   22. 1. 2021

• Česká centra o vědě, tentokráte s výročím Čapkovy hry R.U.R
• Z policejního deníku: krádež kočárku; krádež nářadí z auta v Radošově za sto tisíc, řidička při nehodě utrpěla zranění
• Táborská zoologická zahrada se rozrostla o tři mláďata emu hnědého, další vejce jsou v líhni
• Na Hrádku v Třebíči zůstane alej, přibudou stromy, workout, květnaté a bylinné louky, broukoviště i veřejný gril
• Na Vysočině se loni vyhlašovalo méně pátrání; policisté často pátrají po dětech, které utíkají z výchovných ústavních zařízení

Čtvrtek   21. 1. 2021

• Drážní objekt v Rozsochách, jenž sloužil jako veřejné toalety, lampárna, sklad a prádelna, je kulturní památka
• Agresivní muž na Jihlavsku ohrožoval svou partnerku, skončil v policejní cele
• Z policejního deníku: žena a muž putovali do vězení; poslal peníze, zboží nedostal; řidiči pod vlivem drog

Středa   20. 1. 2021

• Kovárna z poloviny devatenáctého století ve Věžnici byla prohlášena za kulturní památku
• Na Vysočině v současnosti probíhá výstavba obchvatu Havlíčkova Brodu a Osové Bítýšky
• Opilý muž ohrožoval v Jihlavě na ulici Tyršova ženu, policisté žádají svědky o pomoc
• Dvaatřicetiletý řidič se po dálnici D1 na Vysočině řítil rychlostí 198 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: sprejer řádil v Krucemburku; krádež věcí z auta v Jihlavě
• Naučná stezka kolem Konventského rybníka ve Žďáře nad Sázavou bude do podzimu opravena

Úterý   19. 1. 2021

• Kriminalita se na Vysočině loni snížila; objasněnost v regionu přesáhla 64 procent
• Bývala poštovní stanice ve Stonařově postavená v roce 1750 byla prohlášena za kulturní památku
• Předporodní kurzy v havlíčkobrodské nemocnici on-line, k tomu osobní konzultace a emailová poradna pro nastávající maminky
• Z policejního deníku: cyklista se při nehodě zranil; hledaný muž skončil ve vězení; krádež čtyřiceti litrů nafty
• Místo narození: sanitka číslo 260
• Kaple svatého Huberta vyhrála v soutěži O nejhezčí turistickou pohlednici

Pondělí   18. 1. 2021

• Nejvíce nominací na Českého lva mají filmy Krajina ve stínu, Havel a Šarlatán
• Zemřela bývalá ředitelka základní školy Seifertova v Jihlavě Stanislava Prokešová
• Fenomén zahradničení a krajové odrůdy ovocných stromů na Vysočině
• V Přibyslavi u Sázavy žijí bobři
• Z policejního deníku: úvěrový podvod, opilec skončil na záchytce, řidiči bez papírů a pod vlivem drog
• Registr vozidel v Jihlavě funguje dočasně v omezeném režimu
• V Pelhřimově se loni narodilo 533 dětí, svateb bylo dvaadevadesát
• Policisté na Vysočině vykázali loni z obydlí celkem 53 násilných osob
• Dálnice a silnice prvních tříd na Vysočině jsou sjízdné bez problémů

Neděle   17. 1. 2021

• Ředitelkou Psychiatrické nemocnice v Jihlavě byla jmenovaná Dagmar Dvořáková
• Přírodovědci v Ptačím parku Kosteliska nalezli brouka, kterého už považovali v ČR za vyhynulého
• Z policejního deníku: krádež přívěsu, poškození auta, zničení květináčů a hrabla

Sobota   16. 1. 2021

• Josef Šálek poběží mrazivou Vysočinou bosý a v šortkách přes dvacet kilometrů
• Odbor služby pro zbraně v Havlíčkově Brodě otevřen od pondělí; počet žadatelů o zbrojní průkazy na Vysočině roste
• V Třebíči se loni narodilo 1230 dětí, vévodila jména Eliška a Matyáš

Pátek   15. 1. 2021

• U Štoků na silnici I/38 se střetl náklaďák a pět osobních aut, nikdo se nezranil
• Policisté pátrají po šestnáctileté Veronice, která se nevrátila z vycházky do zařízení pro mládež v Janštejně
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě má málo personálu, od pondělí pomohou hasiči
• Z policejního deníku: kriminalisté dopadli distributorku drog, vandal polil auto barvou, opilec nadýchal 3,35 promile
• Prvním letošním přírůstkem v táborské zoo je jehně ovce kamerunské
• Pachatele krádeže policisté v Kamenici nad Lipou dopadli na místě činu
• Sdružení Krajina po úpravě pastvisek nabízí přebytečné dřevo
• Na silnici I/38 u Štoků se srazila tři auta, řidička osobního auta utrpěla lehké zranění

Čtvrtek   14. 1. 2021

• U Havlíčkova Brodu se převrátil kamion a srazil chodce, silnice I/38 v místě nehody bude po celou noc průjezdná pouze jedním jízdním pruhem
• Vedle atletického stadionu na louce na Heulose v Jihlavě se již lyžuje
• V Jihlavě se loni narodilo 1371 dětí; vedla jména Terezka a Honzík
• U Havlíčkova Brodu na silnici I/38 se převrátil kamion, který srazil chodce; silnice je v místě neprůjezdná
• Z policejního deníku: krádež peněženky, vloupání do hospody a také do bývalé líhně
• U Jihlávky se převrátil náklaďák se dřevem
• Jihlavské muzeum vyhlásilo fotografickou soutěž na téma Atmosférické jevy
• Silnice I/38 v Dlouhé Brtnici na Jihlavsku je neprůjezdná

Středa   13. 1. 2021

• Děti na Vysočině budou mít jarní prázdniny od pondělí 1. do pátku 5. února, předcházet jim budou pololetní prázdniny
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě alkohol, vandal podrápal auta, řidička se při nehodě zranila
• Muži po vzájemné domluvě kradli v havlíčkobrodském obchodě zboží
• Na Vysočině průběžně sněží, nehody bez zranění

Úterý   12. 1. 2021

• Blackout ve střední Evropě odvracely manipulacemi i české jaderné elektrárny
• Lidé v Třebíči přispěli o Vánocích Barevnému světu na vybavení chráněné dílny
• Z policejního deníku: vloupání do chaty; krádež nářadí; střet dvou aut v Jihlavě
• Na Šacberku na sjezdovce utrpěl vážné zranění lyžař
• V nemocnici v Novém Městě na Moravě nejsou návštěvy povoleny
• V novoměstské nemocnici se v roce 2020 narodilo nejvíce Aniček a Vojtěchů

Pondělí   11. 1. 2021