Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 16.11 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V Jihlavě při příležitosti státního svátku zazní z amplionů Modlitba pro Martu
Při příležitosti státního svátku 17. listopadu bude v 17:15 hodin z amplionů krizového řízení mimořádně slyšet píseň Modlitba pro Martu od Marty Kubišové. Město Jihlava se tak připojí k iniciativě spolku "Díky, že můžem".
Město Jihlava se zapojí do oslav státního svátku přehráním ikonické písně Modlitby pro Martu v městském systému amplionů. "Rádi bychom tak navázali na obdobný počin z minulého roku, kdy píseň zazněla současně na téměř 50 komerčních i nekomerčních rádiových stanicích. Letos na jaře v první vlně nemoci COVID-19 jsme se připojili k iniciativě veřejnoprávních médií, Českého rozhlasu a České televize, a z našich amplionů zněla píseň Není Nutno Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře," vysvětlil mluvčí města Radovan Daněk.

Vedení města souhlasí s myšlenkou spolku, že zejména v této nelehké situaci, ve které se vlivem další vlny pandemie COVID-19 ocitáme, je důležité nezapomínat na události související se 17. listopadem 1939 i 1989, zejména pro jejich význam a symboliku. "Hledali jsme proto cestu, jak lidem umožnit tento den uctít a oslavit a především předat dětem a mladé generaci odkazy, které s tím souvisejí. Třeba právě zvuk amplionů se známou písní přiměje rodiče vysvětlit dětem, co to vlastně slavíme za svátek. Pojďme mluvit s dětmi o tom, co je opravdu důležité, pojďme zavzpomínat na tu dobu a pojďme si říct, že pravda a láska a také vztah k vlasti a k občanství jsou hodnoty, které je potřeba udržovat. Je potřeba o nich s dětmi mluvit a je potřeba o nich mluvit jako o základu naší společnosti. Pokud o tyto hodnoty budeme pečovat, tak nám bude dobře,“ myslí si primátorka Jihlavy Karolína Koubová.

Město v rámci celorepublikové připomínky státního svátku pustí píseň Modlitba pro Martu z městských amplionů v úterý 17. 11. 2020 přesně v 17:15 hodin. Nahrávku už je možné si poslechnout na https://drive.google.com/file/d/1U2v3sttbR70a7i5vflHt6hDweNTVufzf/view

Na sociálních sítích města se v úterý 17. 11. objeví také anketa s nejvyššími představiteli Jihlavy, ve které každý samostatně řekne, co pro něj znamená 17. listopad.

Celorepublikový organizátor akce, spolek Díky, že můžem https://www.korzonarodni.cz/ , již sedmým rokem pořádá oslavy Korzo Národní 17. listopadu na Národní třídě v Praze. Spolek se skládá ze studentů a mladých lidí, kterým život ve svobodě a demokracii nepřipadá jako samozřejmost, a proto chtějí tyto hodnoty a principy připomínat a dále na nich stavět.

Foto: wikipedia.cz
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Skalnatý svah v Mlýnské ulici v Jihlavě bude zajištěn
Do vánočních svátků by mělo být dokončeno zajištění skalní stěny v Mlýnské ulici a zpřístupněn hřbitov na Kalvárii v Jihlavě. Nyní horolezci speciální technikou odstraňují staré nálety, pařezy a nestabilní bloky. Během prosince budou instalovat ocelové sítě a ochranný plot.
Navržené technické řešení je koncipováno tak, aby byl svah zajištěn trvale, opatření navíc slouží jako prevence vůči postupujícímu větrání skalního masívu. Síťování je před patou svahu také doplněno tzv. těžkým plotem, který zachycuje opadaný materiál z prostoru těsně nad patou svahu.

Zhotovitelem prací je firma VERTICO, s. r. o. z Ústí nad Labem, která předpokládá, že stavbu dokončí do 19. 12. 2020. Vzhledem k termínu v zimním období mohou však skutečný termín dokončení ovlivnit případné nepříznivé povětrnostní podmínky.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Do pelhřimovské a třebíčské nemocnice nastoupí na pomoc armáda
Armáda České republiky nastoupí ve středu 18. listopadu odpoledne na výpomoc do nemocnic v Pelhřimově a Třebíči a do domova pro seniory v Mitrově na Žďársku. Uvedla to krajská mluvčí Jitka Svatošová.
Do nemocnice Pelhřimově nastoupí jedenáct vojáků; do nemocnice v Třebíči pomůže šestnáct vojáků a vyhověno bylo žádosti domova pro seniory v Mitrově, kam armáda vysílá patnáct vojáků. „Domov v Mitrově se v posledních dnech dostal do kritické personální situace, ředitel domova eviduje náhlý nárůst počtu pozitivních zaměstnanců v přímé péči i v sociálních službách. Organizace statisticky vykazuje nemocnost u téměř poloviny klíčových pozic", informoval krajský náměstek hejtmana oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.

Zatímco do dvou krajských nemocnic by, podle dosavadních informací, měli ve středu nastoupit pomáhat vojáci ze základny ve Vyškově, v krajském domově pro seniory v Mitrově budou pomáhat vojáci z letecké základy v Náměšti nad Oslavou.

Podle současných pravidel může armáda pomáhat v konkrétním zařízení až čtrnáct dní.

Ilustrační foto: Armáda ČR
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Nemocnice v Havlíčkově Brodě a kaplička v Antonínově Dole svítí purpurově za Děti do dlaně
Letošní oslavy Světového dne nedonošených dětí jsou trochu jiné.....díky epidemiologické situaci. A tak nemocnice v Havlíčkově Brodě svítí purpurově za Děti do dlaně, a stejně tak se rozsvítí i kaplička v Antonínově Dole v Jihlavě, kde se každoročně konaly Bohoslužby za nedonošená miminka. A všichni ostatní mohou podpořit Světový den za nedonošená miminka tím, že rozsvítí svíčku u sebe doma.
"Letos bylo do začátku listopadu v nemocnici v Havlíčkově Brodě v perinatologickém centru hospitalizováno 67 dětí s nízkou porodní váhou pod 2500 g a celkově zatím 166 dětí na novorozenecké JIP. Každoročně naši péči potřebuje asi 190 dětí s nějakým perinatálním problémem, z toho jich je přibližně 100 s nízkou porodní hmotností," sdělila primářka dětského oddělení MUDr. Mgr. Magdaléna Chvílová Weberová.
Díky její aktivitě se již řadu let pořádají Bohoslužby za děti do dlaně. Tato akce je každoročně věnována dětem zdravým - původně nedonošeným, dětem, které zdravé být nemohou. Je vzpomínkou na děti, které při porodu a po porodu zemřely a jejich rodiče, kteří tuto bolest nesou celým životem. Je věnována těm, kdo se o miminka "do dlaně" po porodu a celé následné roky starají.

Narození dítěte je zázrak, dar a naděje vtělená do přicházejícího človíčka. Od pradávna doprovázely zrod života rituály uvítání a příchod dítěte byl oslavován. Vedle narození zdravého dítěte, vedle radosti ale tisíce let stála bolest a prázdnota po dítěti, které při porodu zemřelo.

Medicína současnosti umí za pomoci dokonalé techniky pomoci i dětem, které by před pár desítkami let byly odsouzené k úmrtí. Péče o nedonošené děti a nemocné novorozence je čím dál dokonalejší. Mez, kdy je schopen nezralý človíček přežít a žít dále se nazývá hranice životaschopnosti - viability. Tato hranice je posouvána stále do nižších týdnů těhotenství. Ne vždy je dopřáno malému nezralému miminku přežít. Míra nezralosti v komplexu fungování tělíčka může být tak velká, že při nejlepší snaze a pomoci úžasně dokonalého přístrojového vybavení malé miminko umírá.

Hranice schopnosti přežít je v současnosti v ČR 24 týdnů. Tak jak se zlepšují možnosti léčebné péče, zlepšuje se i vyhlídka na život bez omezení a handicapů. V souvislosti s tím se objevuje množství etických otazníků a nejistoty. Kam až lze pomocí techniky a medicínského umu jít. Odkdy je "dobré" zachraňovat extrémně nevyzrálé děti?" V současné době miminka, která se vejdou „do dlaně“ většinou přežívají.

Předčasný porod a nemoc novorozence provází velký strach o toto dítě. Místo radosti a uvítání, která k porodu patří, prožívají rodiče nedonošeného nebo nemocného dítěte šok v rovině těla i duše. Prožívají reálný pocit selhání, viny, strach a zoufalství. Není to jen jednorázový děj- péče o těžce nezralé nebo závažně nemocné dítě je péči intenzivní a dlouhodobou. Rodiče jsou nastaveni od přírody k ochraně dítěte- intenzivní péče dítě odděluje od rodičů, vytrhává je z náruče mámy proto, aby mohla zachránit. Touha maminky chránit je opakovaně zraňována léčebnými zásahy nutnými pro přežití. Zásadně nutná vazba mezi matkou a dítětem, která víceméně automaticky vzniká při porodu, je narušena ve své podstatě. Maminka i táta se vztahu k dítěti musí učit. Z toho může pramenit dlouhodobá nejistota v péči o dítě, neadekvátní strach a obrovská touha stále chránit.

To že miminko vyzrává několik týdnů mimo tělo maminky, se promítá do celého jeho organismu i do vyzrávání jemných nervových struktur a propojení mezi nimi. Z toho mohou (nemusí) pramenit obtíže v dalším vývoji. Orgánové systémy mohou být ve svém vývoji trochu jinak nastaveny a dítě může mít více zdravotních obtíží. Nad vývojem dítěte těžce nezralého nebo nemocného tak visí množství otazníků

Poslední tři desítky let se krystalizuje skupina rodin, která vychovává dítě, jež se narodilo s nízkou porodní hmotností (pod 2500 g). Tyto děti měly různý stupeň nezralosti a s tím souvisejících možných obtíží. Jde o skupinu malých pacientů, bývalých dětí nedonošených, která má své specifické zdravotní, psychické a i výchovné problémy.

Péče o tyto děti a rodiny se stává stále náročnější objemem i nároky na kvalitu a komplexnost. Následná péče by měla zahrnovat péči o fyzické zdraví, včasnou rehabilitaci hybnosti a smyslů je-li třeba. Musí zahrnovat péči o rodiče, kteří předčasným porodem a bojem o život dítěte, utrpěli různě hluboké trauma. Má zahrnovat další péči o zdravý psychosociální vývoj dítka v kontextu rodiny a školy

Pacientská skupina nedonošených dětí a zachráněných těžce nemocných novorozenců se vyčlenila zponenáhlu i tak, jak počet přežívajících miminek roste. (V současnosti jde téměř o více než 8 % dětí nízké porodní hmotnosti - asi 10 000 rodin ročně.) Na světě se ročně narodí cca 16 milionů nedonošených dětí. Proto byl 17. listopad vyhlášen dnem předčasně narozených dětí. V rámci připomínky palčivosti péče o tyto děti a jejich rodiče se uskutečňuje tradiční řetěz akcí v ČR. Jednou z akcí je i bohoslužba za „děti do dlaně“. Je prosbou za nedonošené děti, jejich rodiče a ty, kdo se o ně po porodu a celé následné roky starají. Novorozené dítě vstupuje do vztahů k rodině a okolí, dozrává do vztahu k sobě a hodnotám univerzálně lidským a člověka přesahujícím. Člověk je nejen bytostí tělesnou a rozumovou, ale veškerý jeho život se odehrává i v dalších rozměrech.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

S podzimním počasím přicházejí časté mlhy, řidiči proto musí být mnohem opatrnější
Podzimní počasí s sebou přináší zhoršenou sjízdnost komunikací. Proto policisté opětovně varují řidiče, aby v současné době počítali s nepříznivým počasím a přizpůsobili tomu rychlost jízdy. Vozovka se vlivem spadaného listí a vlhkosti stává více kluzkou, zvyšuje se tím nebezpečí smyku. Počítat je třeba také se sníženou viditelností a prvními námrazami. Zejména v ranních hodinách mohou být silnice na mostech a v lesních úsecích namrzlé. Řidiči by proto měli jezdit opatrně, ohleduplně, rychlost přizpůsobit aktuálnímu počasí a za snížené viditelnosti zvýšit svoji pozornost, aby nedošlo ke zbytečné dopravní nehodě.
Od začátku letošního roku do konce října zadokumentovali policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina 3 787 dopravních nehod, což ve srovnání se stejným obdobím loňského roku představuje pokles o 222 dopravních nehod – vyjádřeno procenty pokles o šest procent. Při letošních nehodách 34 osob zemřelo bezprostředně při nehodě a další tři osoby zemřely na následky zranění ve zdravotnickém zařízení. Dalších 88 osob se při letošních nehodách těže zranilo a 955 utrpělo lehké zranění. Hmotná škoda při letošních dopravních nehodách dosáhla částky 249 274 000 korun. Při 155 dopravních nehodách policisté zjistili, že řidič požil před jízdou alkoholický nápoj a ve třech případech omamné a psychotropní látky.

V ranních hodinách nebo v podvečer se v současné době také často v blízkosti silnic tvoří mlha, která představuje pro všechny účastníky silničního provozu možné riziko. Vjede-li řidič do úseku s mlhou, měl by okamžitě snížit rychlost vozidla, samozřejmě s ohledem na vozidla jedoucí za ním. Měl by zvětšit vzdálenost od vozidla, které jede před ním, zapnout mlhová světla, zvýšit svoji pozornost a plně se věnovat řízení.

Používání předepsaného osvětlení na vozidle v případě zhoršené viditelnosti, za deště, mlhy nebo sněžení má svoje pravidla. Motorové vozidlo musí mít za jízdy rozsvícena obrysová světla a potkávací světla nebo světla pro denní svícení, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu. Vozidlo musí mít za jízdy při snížené viditelnosti rozsvícena obrysová a potkávací nebo dálková světla, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu. Přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy. Činná plocha světel nesmí být zakryta nebo nadměrně znečištěna. Na kontroly nesprávně osvětlených vozidel se budou policisté v rámci běžného výkonu zaměřovat. Řidič, který za snížené viditelnosti má nesprávně osvětlené vozidlo, se dopouští dopravního přestupku, za který může ¨být řidič uložena pokuta v příkazním řízení až do výše 2 000 korun.

Pro jízdu v mlze by si měli řidiči zajistit dobrý výhled z vozidla, tedy na bezpečném místě zastavit a očistit přední i zadní sklo a očistit přední i zadní světla. Zákon o silničním provozu stanoví, že řidič musí rychlost jízdy přizpůsobit mimo jiné i povětrnostním podmínkám, a smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled. Musí jet takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit před nenadálou překážkou, a tou může být například odstavené vozidlo, předmět na silnici, chodec, cyklista.

Velice opatrně by se měli řidiči chovat při předjíždění a v mlze raději vůbec nepředjíždět. Mohlo by se totiž stát, že se nestačí včas a bezpečně zařadit před předjížděné vozidlo a pak hrozí velké nebezpečí čelního střetu s protijedoucím vozidlem. V mlze je také mnohem obtížnější orientace, řidič může snadno přehlédnout dopravní značku nebo minout odbočku. Řidiči se také mohou orientovat podle vodorovného dopravního značení sledovat střední dělící pruh, protože při jízdě těsně při pravém okraji vozovky hrozí nebezpečí, že se tam může objevit chodec, cyklista, odstavené vozidlo nebo jiná překážka.

Mezi další zásady patří dodržovat bezpečnou vzdálenost od vpředu jedoucího vozidla, které právě kvůli nenadálé překážce může prudce zabrzdit. Dojde-li při jízdě v mlze k poruše vozidla, doporučujeme dojet pokud možno na parkoviště nebo zastavit zcela mimo silnici. Pokud to není možné, měl by se řidič snažit odstavit vozidlo co nejvíce vpravo na krajnici, na dálnici v odstavném pruhu a měl by nechat rozsvícená světla včetně mlhových, zapnout výstražné světelné zařízení a umístit v předepsané vzdálenosti výstražný trojúhelník.

Mlha může výrazně znepříjemnit také jízdu na kole nebo chůzi chodcům. I pro chodce představuje podzimní počasí při zhoršené viditelnosti nebezpečí. Zvláště opatrní by měli být chodci při pohybu po komunikacích za soumraku a za svítání. Chodci jsou v silničním provozu ti nejzranitelnější. Vidět a být viděn, je základní pravidlo bezpečnosti na silnicích, které platí pro všechny účastníky silničního provozu. Za snížené viditelnosti platí dvojnásob. Mnoho řidičů vozidel, kteří zranili chodce, se shodují na tom, že ho neviděli vůbec nebo příliš pozdě.

Reflexní prvek umístěný na viditelném místě musí mít každý chodec, který se za snížené viditelnosti pohybuje po pozemní komunikaci, na níž není chodník ani veřejné osvětlení. Tuto povinnost stanovil zákon o provozu na pozemních komunikacích: Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retro reflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Za nesplnění povinnosti dané novelizovaným zákonem lze uložit pokutu až 2 000 korun. Každý chodec by měl pamatovat na to, že reflexní prvky používá proto, aby chránil sám sebe před případnou kolizí s vozidlem, jehož řidič chodce v tmavém oblečení bez reflexních prvků spatří mnohdy na poslední chvíli.

Chodec by měl být vždy pozorný, opatrný a ohleduplný. Musí chodit především po chodníku, a to po jeho pravé straně, nebo může chodit po vyznačené stezce pro chodce. Tam kde není chodník ani stezka pro chodce, musí jít po levé krajnici, nejvíce však dva chodci vedle sebe. Při snížené viditelnosti nebo v nebezpečných a nepřehledných úsecích smějí jít chodci pouze za sebou. Vozovku by měl chodec vždy přecházet na přehledném místě, při přecházení přes vozovku by měl využívat pokud možno přechody pro chodce se světelnou signalizací a vyznačené přechody, přecházet pouze na zelenou a je-li přesvědčen, že skutečně nic nejede. Chodec by nikdy neměl přecházet vozovku v zatáčce nebo mezi stojícími automobily. Pozor si chodci musí dát na přednost v jízdě tramvaje a vozidel s právem přednosti jízdy, jako jsou policisté, zdravotníci a hasiči. Chodci by měli vždy pamatovat na skutečnost, že žádný řidič nedokáže zastavit své vozidlo, pokud mu někdo náhle vstoupí nebo vběhne do jízdní dráhy.

Opakovaně se setkáváme s neosvětlenými cyklisty, kteří zbytečně riskují své zdraví nebo i život. Máme na mysli především cyklisty, kteří sedají na jízdní kolo v době snížené viditelnosti například při ranní či večerní cestě do zaměstnání a zpět. Právě podzimní období je pro cyklisty a všechny, kteří je na silnicích potkávají, velmi rizikové. Cyklisté nejsou dostatečně anebo vůbec osvětleni a nepoužívají ani reflexní prvky. Cyklisté musí dbát na to, aby jejich kolo mělo řádné vybavení. Ve výbavě jízdního kola nesmí chybět dvě funkční na sobě nezávislé brzdy. Pokud by došlo při jízdě k poruše jedné brzdy, druhá brzda musí umožnit bezpečné zastavení jízdního kola.

Jízdní kolo musí být vybaveno vpředu odrazkou bílé barvy, vzadu odrazkou červené barvy, oranžovou odrazkou na obou stranách pedálu a na paprscích kol. Přední bílá odrazka a zadní červená odrazka může být nahrazena odrazovými materiály umístěnými na oděvu či obuvi cyklisty. Oranžové odrazky na pedálech mohou být nahrazeny světlo odrážejícími materiály umístěnými na obuvi nebo v jejich blízkosti a oranžové odrazky na paprscích kol mohou být nahrazeny odrazovými materiály na bocích kola nebo na bocích plášťů pneumatik či na koncích blatníků nebo bočních částech oděvu cyklisty. Pneumatiky a ráfky na jízdním kole nesmí vykazovat trhliny, praskliny a jiné zjevné deformace, které by zjevně narušovaly bezpečnost jízdy.

Za snížené viditelnosti musí být navíc jízdní kolo vybaveno světlometem svítícím dopředu bílým světlem. Pokud je vozovka dostatečně a souvisle osvětlena, může být světlomet nahrazen svítilnou bílé barvy s přerušovaným světlem. Vzadu musí být jízdní kolo vybaveno svítilnou červené barvy. Zadní svítilna může být kombinována se zadní odrazkou červené barvy a může být nahrazena svítilnou s přerušovaným světlem červené barvy. Baterie jako zdroj elektrického proudu musí svou kapacitou zajistit svítivost světel po dobu nejméně 1,5 hodiny bez přerušení. Blatníky, zvonek, kryt řetězu, hustilka, nářadí a náhradní díly nepatří do povinné výbavy jízdního kola podle právního předpisu, ale jsou doporučené pro jeho provoz.

S výbavou jízdního kola také úzce souvisí vybavení cyklisty. Nesmíme zapomenout, že cyklista mladší 18 let musí za jízdy použít ochranou přilbu schváleného typu. Tuto přilbu musí mít za jízdy nasazenou a řádně připevněnou na hlavě. V dnešní době už i cyklisté starší 18 let, kteří nechtějí hazardovat se svým zdravím, používají při jízdě také ochranou přilbu. Oblečení cyklisty by mělo být pestré a nejlépe obsahovat reflexní prvky, které cyklistu na komunikaci více zviditelní.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež věcí z domu za více jak 25 tisíc či opilci a bez řidičáku za volantem
Do domu v Červené Lhotě na Třebíčsku se ve čtvrtek 12. listopadu mezi půl šestou a sedmou hodinou večer vloupal neznámý pachatel, odkud vzal mimo jiné notebook, digitální fotoaparát, finanční hotovost a platební kartu. Škoda byla předběžně vyčíslena na částku přes pětadvacet tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání tří trestných činů, a to krádeže, porušování domovní svobody a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Po pachateli a odcizených věcech policisté pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Pachatel vnikl do objektu, nic ale neukradl
Dosud neznámý pachatel se pokusil vloupat do objektu v Pavlově u Herálce na Havlíčkobrodsku v pátek 13. listopadu mezi půl třetí a čtvrtou hodinou odpoledne. "Pachatel poškodil uzavírání vrat u garáže a vnikl do vnitřních prostorů, které prohledal, ale nic nevzal. Přesto způsobil majiteli škodu kolem jednoho tisíce korun", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová s tím, že policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže ve stadiu pokusu a po pachateli pátrají.

Řidič se dopustil dvou trestných činů - byl opilý a bez řidičáku
Ze spáchání dvou trestných činů je podezřelý osmačtyřicetiletý muž, který řídil vozidlo s více než jedním a půl promile alkoholu a navíc přes uložený zákaz. V sobotu 14. listopadu jel po deváté hodině dopoledne s automobilem Fiat Marea v Moravských Budějovicích na Třebíčsku po silnici na ulici Chelčického, kde ho zastavila hlídka. "Policisté provedli kontrolu a zjistili, že má muž od letošního září na základě rozhodnutí městského úřadu uložen zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu jednoho roku. Dále provedli policisté u řidiče dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,69 promile alkoholu. Obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky", informovala mluvčí Jana Kroutilová s tím, že muž je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky a přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí. Případ policisté prověřují.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý šestatřicetiletý muž z Brněnska, který řídil v Třebíči vozidlo, i když to má zakázáno. V pátek 13. listopadu jel ve směru od ulice Bráfova na Purkyňovo náměstí. "Po jedenácté hodině dopoledne automobil Opel Vectra zastavili policisté, kteří zjistili, že má řidič od konce letošního října uložen soudem trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do léta roku 2022. Test na zjištění ovlivnění návykovou látkou odmítl a dopustil se tak závažného dopravního přestupku", uvedla J. Kroutilová. Dechová zkouška u něho byla negativní. Muž již v další jízdě nesměl pokračovat. Policisté sdělili muži podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ prověřují ve zkráceném přípravném řízení.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
V neděli 15. listopadu odhalili policisté v Jihlava řidiče, který měl přes dvě promile alkoholu. Pětatřicetiletý muž jel po třetí hodině ráno s automobilem Škoda Superb po ulici Hradební. Vozidlo policisté zastavili a provedli kontrolu. "Při dechové zkoušce u něho naměřili hodnotu 2,07 promile alkoholu a obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Policisté muži na místě zadrželi řidičský průkaz", informovala J. Kroutilová a doplnila, že vzhledem k tomu, že vzniklo podezření, že bude v jízdě pokračovat, policisté opilého řidiče zajistili a odvezli ho na záchytku. Po vystřízlivění mu sdělili podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Řidič nadýchal přes jedno promile
Policisté z obvodního oddělení v Novém Městě na Moravě zastavili v pátek 13. listopadu krátce před osmou hodinou ráno v Maršovicích osobní automobil Seat. "Šestapadesátiletý řidič vozidla se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce a nadýchal 1,44 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 1,29 a 1,25 promile", uvedla mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz. Vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Maření výkonu úředního rozhodnutí
Velkomeziříčští policisté odhalili v pátek 13. listopadu řidiče, který za volant vozidla usedl v době zákazu. "Padesátiletého řidiče vozidla Ford kontrolovala policejní hlídka kolem osmé hodiny ráno v Měříně na Žďársku. "Provedená lustrace ukázala, že muž za volant vozidla nesmí usednout do roku 2027", informovala S. Rázlová s tím, že policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Alkohol za volantem
V sobotu 14. listopadu zastavili policisté v Pavlově na Žďársku osobní auto Škoda. Sedmatřicetiletý řidič se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce, jejíž výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,09 promile alkoholu. Výsledek opakovaného měření byl 1,11 promile. Další jízdu policisté řidiči na místě zakázali. Vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Informovala o tom mluvčí S. Rázlová.


Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Při střetu dvou osobních aut u Třebelovic se nikdo nezranil
Dvě osobní auta se střetla v pondělí 16. listopadu krátce po osmé hodině na silnici u Třebelovic na Třebíčsku. Nikdo nebyl zraněn.
Na místě nehody zasahovala jednotka profesionálních hasičů ze stanice Jemnice.

"Nehoda se obešla bez zranění osob. Hasiči provedli na havarovaných vozidlech protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili", informovala policejní mluvčí Petra Musilová.

Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Český rozhlas opět potěší dříve narozené; začíná 4. ročník Ježíškových vnoučat
Čtvrtým rokem startují v předvánočním čase Ježíškova vnoučata. Charitativní projekt Čes-kého rozhlasu, díky kterému dárci splnili za tři roky na 52 tisíc přání osamělým seniorům, letos poprvé realizuje Nadační fond Českého rozhlasu. Letošní ročník přinese novinky, které reagují na aktuální situaci v domovech pro seniory. Jejich hlavním cílem bude propo-jení dárců i seniorů v době restrikcí.
Do pomyslné poštovní schránky Ježíškových vnoučat dorazilo k tomuto dni kolem pěti tisíc přání, nicméně jejich počet bude i nadále narůstat. Domovy, které chtějí do Ježíškových vnoučat zapojit své seniory, tak mohou učinit až do Vánoc. V loňském ročníku si „napsali Ježíškovi“ senioři z téměř devíti stovek sociálních zařízení v České republice. To by nebylo možné bez empatického přístupu pracovnic domovů, které přání se seniory sepisují. V dnešní době je jejich čas o to vzác-nější, protože musí vážit každý okamžik strávený s každým jednotlivým klientem. „V této době je poselství Ježíškových vnoučat důležitější než kdykoliv předtím. Kvůli restrikcím se někteří z nás mohou i více vcítit do role opuštěných seniorů, a o to více se zapojit i do projektu Ježíšových vnoučat, protože nikdo nechceme být sám,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Budík, vánoční kolekce i setkání s papežem

Mezi nejčastější přání dříve narozených patří například rádio a audioknihy, tablet či telefon k udr-žení kontaktu s blízkými, lupy, aby zrak zase sloužil, oblečení pro parádu i zahřátí a samozřejmě i sladkosti. Stále častěji si senioři přejí něco zažít. Výlet na ryby, do cukrárny, zabíjačka v domově, společné čtení, ale i to nejskromnější přání, kterým je pohlazení a pusa od dobrého člověka. Je-žíškova vnoučata už ale plnila i netradiční zážitky - setkání s papežem Františkem, jízdu na Har-leyi anebo seskok padákem čtyřiaosmdesátileté babičky. Dárek, zážitek i milé přání jsou mnohdy jen prvním krokem k dlouhodobým přátelstvím a společnému trávení času.

Kurýři a videohovory zachrání kouzlo letošních Vánoc

Letošní ročník Ježíškových vnoučat je specifický v důsledku pandemických opatření, kdy se do-movy uzavřely veřejnosti. Osobní předání dárků tak nebude možné a přání zážitková bude možné plnit, až se domovy znovu otevřou. Omezení jsme přijali jako výzvu a našli jsme řešení. Dárky mohou do domovů doručovat kurýrní služby nejlépe přímo z e-shopů a partnerská společnost DHL zajistí bezplatné doručení dárků seniorům ze svých poboček po celém Česku.

V době, která osobním setkáním nepřeje, se budou moci dárci se seniory spojit videohovorem přes aplikaci Oscar Senior. Jde o speciálně vyvinutou aplikaci pro poskytovatele pečovatelských služeb, která jim umožňuje poskytovat péči a podporu seniorům na dálku bez nutnosti osobních návštěv. Díky zjednodušenému uživatelskému prostředí ji zvládnou používat i ti nejméně technic-ky zdatní senioři. „Máme velkou radost, že můžeme k letošní vánoční atmosféře přispět svým dílem. Díky aplikaci Oscar Senior zvládnou dárci setkání se seniory bezpečně a virtuálně pomocí videohovorů. A my prosíme dárce, aby této možnosti co nejvíce využili. Protože právě chvilka vašeho času a trochu pozornosti dělá seniorům tu největší radost,“ řekl tvůrce aplikace Oscar Senior Tomáš Posker.

Domovy pro seniory mohou využít nabídky zápůjčky tabletů s datovými SIM, které do letošního ročníku poskytly Alza.cz a společnost Vodafone. „Více než kdy jindy budou letos domovy pro seniory hledat každý způsob navázání kontaktu s vnějším světem i s Ježíškovými vnoučaty. Tab-lety tak moc pomohou zejména v domovech, které nejsou technicky vybavené nebo mají hodně klientů a malý počet tabletů s připojením na internet. S každým dárkem, který doručí do domova pro seniory či bytu s pečovatelskou službou pošta nebo kurýr, může přijít i nabídka osobního přá-ní a milého povídání. Náš upřímný zájem a čas je to, co můžeme všichni seniorům nabídnout, aby se měli opět na co těšit,“ dodala ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Gabriela Dras-tichová.

Další novinkou letošního ročníku jsou také Pohlednice Online České pošty. Ta se připojila ke snaze zmírnit samotu seniorů v domovech tím, že poskytla tisíc voucherů na pozdravy od srdce, které mohou Ježíškova vnoučata vytvořit pomocí aplikace přímo ve svém telefonu nebo počítači vložením osobních fotografií, které chtějí „svému“ seniorovi poslat. Česká pošta pak pohlednice vytiskne a v papírové podobě doručí adresátovi. Pro tuto příležitost vytvořila i jedinečný designový rámeček pohlednice a také „poštovní známku“ s logem Ježíškových vnoučat.

Dárci budou moci Ježíškova vnoučata podpořit i finančně

Dárci mohou plnit přání dárková i zážitková. Jako v předchozích letech se budou moci dárci složit na nákladné dárky pro seniory, například speciálně upravené elektrické vozíky, promítací techniku do kluboven pro seniory nebo třeba na ohradu a salaš pro ovečky. Finančně bude možné přispět na webu Darujme.cz nebo zakoupením charitativního voucheru na portálu Slevomat.

Projekt Ježíškova vnoučata doprovodí nejen rozhlasová kampaň na všech stanicích Českého rozhlasu, ale také komunikace na sociální síti Facebook a Instagram s oficiálním hashtagem #je-ziskovavnoucata.
Více informací na webu Ježíškova vnoučata - https://jeziskovavnoucata.rozhlas.cz/
Blanka BUMBÁLKOVÁZpět nahoru na obsah...

V Pelhřimově se vánoční strom i výzdoba rozsvítí v neděli 29. listopadu, letos kvůli covidu bez lidí
Vánoční strom na Masarykově náměstí a vánoční výzdoba města se v Pelhřimově rozzáří o první adventní neděli 29. listopadu.
"Letos se ale z důvodu bezpečnostních opatření neuskuteční slavnostní shromáždění, na kterém vždy zaznívají sváteční slova představitelů města a sborové odpočítávání prvňáčků. Slavnostní rozsvícení stromu proběhne letos netradičně, on-line přenosem", uvedla mluvčí pelhřimovské radnice Andrea Unterfrancová.
Přesto všechno ale symbolika vánočního stromu a smysl adventu neztrácejí nic na svém významu a je důležité vědět, že si je můžeme připomenout třeba i každý sám nebo v kruhu svých nejbližších. "Město Pelhřimov přeje všem občanům klidný a pokojný advent a předvánoční čas", dodala.

Strom, který bude zdobit advent a vánoční svátky na pelhřimovském náměstí darovala městu paní Alena Brůnová z ulice Vlásenická č.p.762. Jedná se o smrk pichlavý, vysoký přibližně 13 metrů. Jeho pokácení, převoz na náměstí, instalace a zdobení jsou naplánovány na úterý 24. listopadu.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   26. 1. 2021

• Havlíčkův Brod je Historickým městem roku 2020, postupuje do celostátní soutěže
• Na Vysočině loni zemřeli při nehodách tři cyklisté; příčina vážných zranění nebo úmrtí cyklisty při dopravní nehodě je poranění hlavy
• Z policejního deníku: krádež horského kola, žena neplatí alimenty, šoféři bez řidičáků
• Za přetížená vozidla padají vysoké pokuty; policisté z Kamion týmu se loni zaměřili na vozidla převážející dřevo
• Tuhou zimu prožívají nejhůře dravci a sovy, kterým jde často o život
• Výjimečná naučná stezka Šebeň nedaleko Velkého Meziříčí je poškozená
• „Covidový“ rok přinesl v Jihlavě více porodů; narodilo se 1370 dětí
• Do schránek havlíčkobrodské Charity v někdo vložil obálky s penězi, ta je ale přijmout nemůže
• Na Vysočině je 276 mostů, žádný není v havarijním stavu

Pondělí   25. 1. 2021

• Z policejního deníku: zloděj vzal šperky a peníze, opilec skončil na záchytce, řidiči a řidičky pod vlivem alkoholu a drog
• Poctiví nálezci odevzdávají do městských ztrát a nálezů i desítky tisíc korun
• Řidič v noci nebezpečnou jízdou ohrožoval ostatní, policistům nezastavil, nakonec havaroval; policisté žádají o pomoc svědky
• Za krádeže v jihlavské prodejně recidivistovi hrozí až osmiletý trest
• Domácnosti navštíví pracovníci statistického úřadu
• Kolem skal ve Žďárských vrších pokračuje těžba, dominanty se po létech odhalují

Neděle   24. 1. 2021

• Z policejního deníku: Chcípl pes se na Vysočině nekonal; opilému muži v obchodě padaly kalhoty; zloděj se vloupal do auta
• Zájem seniorů a žáků o on-line prohlídky infocentra Jaderné elektrárny Dukovany stále narůstá; hlásí se ze všech koutů České republiky
• Knihovna ve Žďáře nad Sázavou má nový depozit pro naučnou a cizojazyčnou literaturu

Sobota   23. 1. 2021

• Umělá ledová stěna v údolí Svratky ve Víru na Žďársku je již otevřena
• Kulturní dům v Mnichu z poloviny minulého století byl prohlášen za kulturní památku
• Dobrovolní hasiči z Velkého Meziříčí si letos připomenou 150. výročí od založení sboru

Pátek   22. 1. 2021

• Česká centra o vědě, tentokráte s výročím Čapkovy hry R.U.R
• Z policejního deníku: krádež kočárku; krádež nářadí z auta v Radošově za sto tisíc, řidička při nehodě utrpěla zranění
• Táborská zoologická zahrada se rozrostla o tři mláďata emu hnědého, další vejce jsou v líhni
• Na Hrádku v Třebíči zůstane alej, přibudou stromy, workout, květnaté a bylinné louky, broukoviště i veřejný gril
• Na Vysočině se loni vyhlašovalo méně pátrání; policisté často pátrají po dětech, které utíkají z výchovných ústavních zařízení

Čtvrtek   21. 1. 2021

• Drážní objekt v Rozsochách, jenž sloužil jako veřejné toalety, lampárna, sklad a prádelna, je kulturní památka
• Agresivní muž na Jihlavsku ohrožoval svou partnerku, skončil v policejní cele
• Z policejního deníku: žena a muž putovali do vězení; poslal peníze, zboží nedostal; řidiči pod vlivem drog

Středa   20. 1. 2021

• Kovárna z poloviny devatenáctého století ve Věžnici byla prohlášena za kulturní památku
• Na Vysočině v současnosti probíhá výstavba obchvatu Havlíčkova Brodu a Osové Bítýšky
• Opilý muž ohrožoval v Jihlavě na ulici Tyršova ženu, policisté žádají svědky o pomoc
• Dvaatřicetiletý řidič se po dálnici D1 na Vysočině řítil rychlostí 198 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: sprejer řádil v Krucemburku; krádež věcí z auta v Jihlavě
• Naučná stezka kolem Konventského rybníka ve Žďáře nad Sázavou bude do podzimu opravena

Úterý   19. 1. 2021

• Kriminalita se na Vysočině loni snížila; objasněnost v regionu přesáhla 64 procent
• Bývala poštovní stanice ve Stonařově postavená v roce 1750 byla prohlášena za kulturní památku
• Předporodní kurzy v havlíčkobrodské nemocnici on-line, k tomu osobní konzultace a emailová poradna pro nastávající maminky
• Z policejního deníku: cyklista se při nehodě zranil; hledaný muž skončil ve vězení; krádež čtyřiceti litrů nafty
• Místo narození: sanitka číslo 260
• Kaple svatého Huberta vyhrála v soutěži O nejhezčí turistickou pohlednici

Pondělí   18. 1. 2021

• Nejvíce nominací na Českého lva mají filmy Krajina ve stínu, Havel a Šarlatán
• Zemřela bývalá ředitelka základní školy Seifertova v Jihlavě Stanislava Prokešová
• Fenomén zahradničení a krajové odrůdy ovocných stromů na Vysočině
• V Přibyslavi u Sázavy žijí bobři
• Z policejního deníku: úvěrový podvod, opilec skončil na záchytce, řidiči bez papírů a pod vlivem drog
• Registr vozidel v Jihlavě funguje dočasně v omezeném režimu
• V Pelhřimově se loni narodilo 533 dětí, svateb bylo dvaadevadesát
• Policisté na Vysočině vykázali loni z obydlí celkem 53 násilných osob
• Dálnice a silnice prvních tříd na Vysočině jsou sjízdné bez problémů

Neděle   17. 1. 2021

• Ředitelkou Psychiatrické nemocnice v Jihlavě byla jmenovaná Dagmar Dvořáková
• Přírodovědci v Ptačím parku Kosteliska nalezli brouka, kterého už považovali v ČR za vyhynulého
• Z policejního deníku: krádež přívěsu, poškození auta, zničení květináčů a hrabla

Sobota   16. 1. 2021

• Josef Šálek poběží mrazivou Vysočinou bosý a v šortkách přes dvacet kilometrů
• Odbor služby pro zbraně v Havlíčkově Brodě otevřen od pondělí; počet žadatelů o zbrojní průkazy na Vysočině roste
• V Třebíči se loni narodilo 1230 dětí, vévodila jména Eliška a Matyáš

Pátek   15. 1. 2021

• U Štoků na silnici I/38 se střetl náklaďák a pět osobních aut, nikdo se nezranil
• Policisté pátrají po šestnáctileté Veronice, která se nevrátila z vycházky do zařízení pro mládež v Janštejně
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě má málo personálu, od pondělí pomohou hasiči
• Z policejního deníku: kriminalisté dopadli distributorku drog, vandal polil auto barvou, opilec nadýchal 3,35 promile
• Prvním letošním přírůstkem v táborské zoo je jehně ovce kamerunské
• Pachatele krádeže policisté v Kamenici nad Lipou dopadli na místě činu
• Sdružení Krajina po úpravě pastvisek nabízí přebytečné dřevo
• Na silnici I/38 u Štoků se srazila tři auta, řidička osobního auta utrpěla lehké zranění

Čtvrtek   14. 1. 2021

• U Havlíčkova Brodu se převrátil kamion a srazil chodce, silnice I/38 v místě nehody bude po celou noc průjezdná pouze jedním jízdním pruhem
• Vedle atletického stadionu na louce na Heulose v Jihlavě se již lyžuje
• V Jihlavě se loni narodilo 1371 dětí; vedla jména Terezka a Honzík
• U Havlíčkova Brodu na silnici I/38 se převrátil kamion, který srazil chodce; silnice je v místě neprůjezdná
• Z policejního deníku: krádež peněženky, vloupání do hospody a také do bývalé líhně
• U Jihlávky se převrátil náklaďák se dřevem
• Jihlavské muzeum vyhlásilo fotografickou soutěž na téma Atmosférické jevy
• Silnice I/38 v Dlouhé Brtnici na Jihlavsku je neprůjezdná

Středa   13. 1. 2021

• Děti na Vysočině budou mít jarní prázdniny od pondělí 1. do pátku 5. února, předcházet jim budou pololetní prázdniny
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě alkohol, vandal podrápal auta, řidička se při nehodě zranila
• Muži po vzájemné domluvě kradli v havlíčkobrodském obchodě zboží
• Na Vysočině průběžně sněží, nehody bez zranění

Úterý   12. 1. 2021

• Blackout ve střední Evropě odvracely manipulacemi i české jaderné elektrárny
• Lidé v Třebíči přispěli o Vánocích Barevnému světu na vybavení chráněné dílny
• Z policejního deníku: vloupání do chaty; krádež nářadí; střet dvou aut v Jihlavě
• Na Šacberku na sjezdovce utrpěl vážné zranění lyžař
• V nemocnici v Novém Městě na Moravě nejsou návštěvy povoleny
• V novoměstské nemocnici se v roce 2020 narodilo nejvíce Aniček a Vojtěchů

Pondělí   11. 1. 2021