Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 20.11 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

V sobotu 21. listopadu mohou lidé na Vysočině v obchodních domech nakoupit zboží do potravinové banky
Sbírka potravin se i přes komplikovanou situaci způsobenou koronavirem uskuteční v sobotu 21. listopadu, kdy lidé budou moci od 8 do 18 hodin věnovat trvanlivé potraviny nebo drogistické zboží i v desítkách obchodů na Vysočině.
Darované potraviny a drogistické zboží putují z obchodních řetězců Albert, Billa, Globus, Kaufland, Lidl, Makro, Tesco, dm drogerie markt a Rossmann prostřednictvím regionálních potravinových bank do charitativních organizací. Zároveň bude možné po dobu 14 dnů darovat potraviny i prostřednictvím on-line nákupu na Rohlik.cz a Tesco Online nákupy.

Podporu potravinovým bankám dlouhodobě poskytuje i Kraj Vysočina. Od zahájení provozu Potravinové banky Vysočina, z.s. v roce 2014 se jedná o 1,2 milionu korun. „Těší mě, že díky naší podpoře mohou potravinové banky ve spolupráci s obchodními řetězci a některými zemědělci v kraji nejen pomáhat potřebným, ale také předcházet plýtvání potravinami“, sdělil krajský náměstek pro životní prostředí a zemědělství Lukáš Vlček.

V jednotlivých prodejnách lze zakoupené trvanlivé potraviny či drogistické zboží předat dobrovolníkům, které snadno poznáte podle zelené zástěry s logem sbírky, anebo do sběrných boxů za pokladnami. Každý ze stovek dobrovolníků bude mít samozřejmě roušku a rukavice, aby byly splněny příslušné hygienické normy.

Lidé mohou do potravinové banky nakoupit konzervy, rýži a luštěniny, olej, trvanlivé mléko, polévky, dětskou výživu či základní a dětskou drogerii.



- red -



Zpět nahoru na obsah...

Sovice sněžní v táborské zoo se už nemůže dočkat prvního sněhu
Promrzlé arktické tundry jsou původním domovem sovice sněžní, jejichž pár chová táborská zoologická zahrada. Nicolas a Hedvika se proto už nemohou dočkat, až napadne první sníh.
Jejich bílé peří se sněhovou pokrývkou dokonale splyne. Sníh dokáže k hrátkám strhnout i takového flegmatika, jako je Nicolas. První sněhové vločky ho vždy dokonale vytrhnou z jeho nejoblíbenější činnosti – podřimování. Sníh vždy potěší i Hedviku, která naopak od svého partnera bývá občas pořádně náladová. Ledová připomínka původního domova ale i jí výrazně zlepší náladu.

Sovice sněžní v ZOO Tábor jsou největším druhem ptáka žijícího na území Arktidy. Hnízdí nad hranicí lesa na stále promrzlé zemi tundry. Dává přednost kamenitým skalnatým oblastem, odkud pozoruje svou kořist i případné nepřátele. Loví hlavně při rozednění či stmívání, a to především lumíky. Nepohrdnou ani králíky, zajíci, bělokury, husami a kachnami. Sovice vydrží hladovět až 40 dní, přitom její tukový polštář pod peřím ubude o dva centimetry. Energii si šetří tím, že se skoro nepohybuje. Jsou oddanými rodiči, při útoku nepřítele na hnízdo častokrát zahyne i jeden z rodičů, aby ochránil mláďata nebo vajíčka. Sovice sněžní je zařazena v celosvětovém seznamu CITES a na území ČR patří mezi ohrožené druhy.

Chcete se stát adoptivními rodiči sovího páru v táborské zoo, případně jejich adopci darovat někomu jako vánoční dárek? Není nic jednoduššího. Stačí se podívat na web ZOO Tábor www.zootabor.eu, kde naleznete všechny potřebné informace. Na nové adoptivní rodiče čekají i další zvířata z táborské zoo. Co takhle někoho překvapit své přátele a blízké živým a přitom nenáročným dárkem? Jedno jestli půjde o roztomilou surikatu nebo majestátního zubra. Pomoc přivítají všechna zvířata.

Foto: Jiří Mikoláš
Filip SUŠANKA



Zpět nahoru na obsah...

Jihlavský magistrát od pondělí 23. listopadu rozšiřuje úřední hodiny
Z rozhodnutí tajemníka rozšíří magistrát města Jihlavy úřední hodiny nad rámec vládou stanovených zkrácených časů. Stane se tak od pondělí 23. listopadu a úřední hodiny se rozšíří v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin i přes to, že došlo k prodloužení nouzového stavu. Úřad tím využil benevolenci vládního usnesení ve prospěch klientů.
Úřední hodiny se vrátí v pondělí a ve středu na devět hodin vždy od 8 do 17 hodin, celkově tak týdně bude od pondělí 23. listopadu úřad místo stávajících deseti hodin nově otevřený 18 hodin týdně.

„Úřední hodiny rozšiřujeme i přesto, že je stále velké množství pracovníků magistrátu kvůli koronaviru mimo pracovní proces a bude to tak personálně i organizačně velmi náročné", zdůraznil tajemník jihlavského magistrátu Evžen Zámek.
Navíc podle jeho slov úřad stále vyřizuje on-line objednané klienty i mimo úřední hodiny např. v pátek.
„Věříme ale, že to pomůže nejenom lidem postiženým koronakrizí, ale všem našim klientům,“ uzavřel tajemník MMJ.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: nález tříštivotrhavého granátu; poničení auta či dopadení distributora drog
Předmět připomínající munici nalezla žena ve čtvrtek 19. listopadu kolem třetí hodiny odpoledne při procházce v lese u obce Rokytno na Moravě na Žďársku. Policisté místo nálezu zajistili a vyžádali si součinnost policejního z brněnské expozitury pyrotechnika, který předmět identifikoval jako dělostřelecký granát 7,5 cm Infanteriegranate 18. Jedná se o německý tříštivotrhavý granát pocházející z období druhé světové války, který obsahuje 560 g TNT trhaviny. Munici pyrotechnik zajistil a převezl k následné likvidaci. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Neznámý vandal poškrábal lak vozidla
Policisté pátrají po pachateli, který v době od neděle 15. listopadu do čtvrtka 19. listopadu na ulici Družstevní v Humpolci na Pelhřimovsku poškodil zaparkované vozidlo. "Pachatel poškrábal lak na zaparkovaném automobilu Volkswagen, čímž majiteli způsobil škodu kolem čtyř tisíc korun", uvedla mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté případ prošetřují jako přestupek proti majetku a po pachateli pátrají.

Kriminalisté v Jihlavě odhalili distributora drog
Kriminalisté dopadli muže, který v Jihlavě distribuoval marihuanu. "Policejní komisař zahájil trestní stíhání jednadvacetiletého muže z Jihlavska, obviněn byl ze spáchání přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Marihuanu distribuoval přibližně od druhé poloviny loňského roku dalším mladým lidem. Zájemci si od něho drogu kupovali, marihuanu jim poskytl v několika stovkách případů", informovala mluvčí Jana Kroutilová. Kriminalisté na základě operativního šetření muže vypátrali a zahájili jeho trestní stíhání, případ vyšetřují. Za spáchanou drogovou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na pět let.

Při nehodě u Třebíče se zranili dva lidé
Ve čtvrtek 19. listopadu jela po páté hodině večer šestatřicetiletá řidička vozidla Škoda Felicia po silnici ve směru od Třebíče na Novou Ves. "Vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy dostala na mokrém povrchu komunikace při průjezdu zatáčkou smyk, který nevyrovnala, vyjela mimo silnici a skončila s automobilem na louce. Při dopravní nehodě se zranila řidička a její spolujedoucí, obě byly převezeny na ošetření do třebíčské nemocnice", uvedla mluvčí Jana Kroutilová s tím, že místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali. Provedenou dechovou zkouškou u řidičky požití alkoholu vyloučili. Na vozidle vznikla škoda přibližně za dvacet tisíc korun.

Test u řidiče byl pozitivní na drogy
Ve čtvrtek 19. listopadu kolem desáté hodiny dopoledne zastavili policisté v Košeticích na Pelhřimovsku osobní auto Volkswagen, jehož řidičem byl jednadvacetiletý muž. "Test na drogy vykázal pozitivní výsledek na amfetamin a kokain. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil", uvedla S. Rázlová s tím, že v další jízdě již muž pokračovat nesměl a je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Drogy za volantem
Policisté zastavili ve čtvrtek 19. listopadu kolem sedmé hodiny ráno na silnici první třídy v Mělkovicích na Žďársku osobní auto Škoda. "Jednatřicetiletý řidič se na výzvu policistů podrobil testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek byl pozitivní na kokain. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiál řidič také souhlasil", informovala S. Rázlová s tím, že policisté mu další jízdu na místě zakázali a případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy.

Řidič nadýchal přes jedno promile a neměl řidičák
Policisté zastavili ve čtvrtek 19. listopadu kolem desáté hodiny dopoledne na silnici druhé třídy v Měříně osobní auto Škoda, jehož řidičem byl dvaapadesátiletý muž. V rámci silniční kontroly policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku. "Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,59 promile alkoholu. Naměřené hodnoty opakovaných měření byly 1,38 a 1,19 promile. Dále policisté provedenou lustrací zjistili, že muž má platnou blokaci řidičského oprávnění", uvedla mluvčí Stanislava Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměl. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Opilý řidič nevlastní ani řidičský průkaz
Ve čtvrtek 19. listopadu odhalili policisté v Třebíči řidiče, který usedl za volant pod vlivem alkoholu. "Osmatřicetiletý muž jel před desátou hodinou večer s automobilem ve směru od ulice Velkomeziříčská na ulici Míčova. Při dechové zkoušce u řidiče naměřili hodnotu jedno promile alkoholu a obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Policisté dále zjistili, že muž není držitelem řidičského oprávnění, dopustil se tak ještě závažného přestupku. V další jízdě již opilý řidič nesměl pokračovat", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová s tím, že muž požití alkoholu přiznal a podrobil se lékařskému vyšetření, při kterém mu byl odebrán biologický materiál. Je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.


Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Africká vesnice Matongo v jihlavské zoologické zahradě má novou rákosovou střechu
Africká vesnice Matongo v zoo v Jihlavě je typickým obrázkem a pro mnohé návštěvníky je to jeden z prvních expozičních prvků, které se v souvislosti se zahradou vybaví. Jedná se o stylové hliněné chýše, inspirace pro ně jsme našli v západním Zimbabwe. Jako střecha slouží rákosová krytina, která doplňuje africkou atmosféru. Jelikož Matongo slouží jako domov pro vybrané druhy zvířat již několik let, tak vliv povětrnostních podmínek se podepsal i na střechách ubikací.
Proto vedení zoologické zahrady i za pomoci účelové veřejné finanční podpory v rámci memoranda o spolupráci mezi Krajem Vysočina a městem Jihlava vyměnili rákosovou krytinu na ubikaci koz kamerunských. Dotace byla ve výši 500 tisíc korun, celkové náklady na realizaci projektu byly 557 tisíc korun bez DPH.

Slovo Matongo pochází ze svahilštiny a znamená „vesnice v poušti“. Hliněné stavby poskytují přístřeší plameňákům, lemurům kata, kozám kamerunským a dalším hospodářským zvířatům. V jednom objektu najdeme i kaloně a nezapomnělo se ani na návštěvníky – je zde i občerstvení Okavango.
Příští rok by po úpravě jedné z ubikací měli do komplexu vesnice přibýt i lemuři rákosoví.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Co patří do krmítka? Poradíme, jak na zimní přikrmování
Třetí ročník Ptačí hodinky – sčítání ptáků na krmítkách, proběhne 8. – 10. ledna 2021. Ačkoli je termín dalšího sčítání ještě daleko, je právě teď nejvyšší čas pustit se do příprav, abychom měli v lednu na krmítku živo. Jaké krmítko vybrat, kam ho umístit a jak se o něj starat, poradíme v tomto článku.
Nepostradatelným doplňkem zimní ptačí zahrady je určitě krmítko. Bezpečné, na vhodném místě a plné kvalitní potravy – v takovém případě mu určitě žádný pták neodolá. Krmítka pro ptáky jsou dnes naštěstí běžnou součástí zahrad. Přinášejí pomoc ptákům a radost nám, když můžeme čiperné opeřence pozorovat. Zásadní je ale krmit ptáky správně, abychom jim přikrmováním opravdu pomáhali. Nevhodně zvolená potrava může ptákům velmi uškodit. Důležité je také vybrat pro krmítko vhodné místo – aby bylo pro ptáky bezpečné a zároveň pro nás dobře viditelné. Ruch na krmítku si totiž nesmíte nechat ujít!

Jaké krmítko vybrat?
Krmítek najdeme na trhu nepřeberné množství. Záleží jen na našem vkusu, jaké si vybereme. Kromě estetických nároků bychom ale měli myslet i na praktičnost výrobku.

Asi nejoblíbenější je větší krmítko typu domeček. Nejčastěji se vyrábí ze dřeva či plastu – dřevo i plast jsou mnohem lepší materiály, než třeba kov, který může namrzat a klouzat. Krmítko by mělo mít střechu, která přesahuje přes základnu – chrání tak potravu před deštěm a sněhem. Vlhká potrava se může rychleji kazit a působit ptákům zažívací potíže. V místech, kam nechodíme denně, je výhodné krmítko se zásobníkem. Při dostatečné velikosti zajistí, že zde bude stále dostatek potravy i po několik dnů i týdnů.

Velmi oblíbená mezi ptáky mnoha druhů jsou tuková krmítka. Nejčastěji je seženeme v podobě lojových koulí (už v příštím díle si vyrobíme své vlastní). Před zimou je najdeme skoro v každém obchodě pro zvířata. I lojové koule se však svou kvalitou mohou lišit. V prvé řadě je vždy nutné je vybalit ze sítěk a umístit do nosičů. Ptáci se totiž mohou do síťky zamotat a ublížit si.

Nosiče na lojové koule mohou být kovové či plastové, pokud bychom chtěli být přírodě ještě blíž, můžeme zakoupit nosiče z recyklovaných materiálů. Výhodou je, že do nosičů umístíme více lojových koulí najednou. Další, co by nemělo unikat naší pozornosti, je složení tukové směsi. Vybírejte takové, které neobsahují palmový tuk. A pokud chcete ptákům opravdu dopřát, zkuste se poohlédnout po lojových koulích obohacených třeba hmyzem. Do ptačí zahrady umístěte ideálně různé typy krmítek, aby si každý návštěvník přišel na své.

Kam s ním?
Krmítko umístíme na klidné a dobře přehledné místo, nejlépe ve stínu, odkud mají ptáci rozhled a mohou včas uniknout před případnými predátory. Jejich snadnému přístupu na krmítko zabráníme umístěním ve vzdálenosti alespoň dva metry od nejbližších keřů či stromů, ve kterých mohou kočky nebo kuny číhat. Krmítko by také mělo být alespoň 1,5 m nad zemí. Chceme-li krmítko umístit na strom, nepřipevňujeme ho na kmen, po kterém mohou predátoři do krmítka vyšplhat, ale zavěsíme je pomocí provazu nebo drátu raději na větev, opět alespoň dva metry od kmene. Pokud nemáme na zahradě vzrostlé stromy, můžeme krmítko upevnit na tyč. Tukové koule v nosičích zavěsíme na větve různě po zahradě. Nezapomeneme ani na druhy, které potravu sbírají po zemi. Buď jim jednoduše část potravy nasypeme pod krmítko, nebo můžeme vyrobit i zásyp se stříškou.

Nemáte zahradu?
I když zahradu nemáte, nezoufejte a krmítko si bez obav pořiďte. Více pozornosti věnujte praktičnosti pro upevnění. Umístit ho můžete na balkon i na parapet za okno. Dbejte o to, aby bylo krmítko pevně uchyceno a nespadlo procházejícím sousedům na hlavu. Také pozor na blízké skleněné plochy. Ptáci sklo nevidí a v případě potřeby rychlého úniku do něj mohou narazit a vážně se zranit. Zabezpečte skleněné plochy nálepkami proti nárazu ptáků.
Více na: https://www.birdlife.cz/co-d…

Ve městech se může stát, že vám na krmítko začnou létat holubi. Dejte přednost krmítku menšímu, do kterého se holub nevejde. Pomůže, když bude krmítko zavěšené a bude se houpat – to holubům také ztíží přístup. Krmítko můžete dát ale i třeba před bytový dům – udělá radost nejen vám.

Co do krmítka?
Do krmítka patří kvalitní a různorodá potrava. Sýkory milují různé druhy semen, jako je například slunečnice, brhlíci sekané ořechy a kosi sušené i čerstvé ovoce. Sušené ovoce by mělo být neslazené – seženete v obchodech se zdravou výživou či si nasušíte sami. Do krmítka můžeme přidat i obilná zrna třeba pro vrabce a stehlíky – oves, proso a pšenici. Okolo krmítka můžeme rozvěsit i nosiče s lojovými koulemi či koláči. Ty mohou přilákat strakapoudy. Nikdy do krmítka nedáváme kuchyňské zbytky, připálené či solené potraviny. Některé druhy, třeba pěnkavy či červenky, dávají přednost zobání ze země – stačí nasypat část dobrot i pod krmítko. Směsi do krmítka můžete koupit již hotové, ty doma namíchané jsou ale většinou kvalitnější i levnější.

Péče o krmítko
Pořízením krmítka na sebe berete i velkou zodpovědnost. Ptáci si na krmítko rychle zvyknou a s potravou v něm počítají. Doplňujte tedy dobroty do krmítka pravidelně. Jednou za čas, či v případě potřeby, je potřeba krmítko vyčistit od slupek i trusu.

Pozor na nemoci
Stejně jako lidi, i ptáky někdy sužují nemoci. Krmítko může být bohužel místem přenosu kvůli větší kumulaci opeřených návštěvníků. Pokud pozorujeme na krmítku a v okolí viditelně nemocné nebo dokonce uhynulé ptáky, je třeba okamžitě krmení přerušit a nechat krmítko řádně vyschnout nebo vymrznout a vydesinfikovat.

Pozorujeme krmítko
Pozorování ruchu kolem krmítka je opravdu zábavné a mnohdy nahradí i televizi. Navíc se při něm můžete stát součástí vědeckého výzkumu, který pořádá již třetím rokem Česká společnost ornitologická. Program Ptačí hodinka, při kterém se sčítají ptáci na krmítku, je otevřen široké veřejnosti. Díky jednoduché metodice se může zapojit naprosto kdokoli bez jakýchkoli předchozích zkušeností s pozorováním a sčítáním ptáků.

Webinář 9. prosince
Na středu 9. prosince od 17:30 jsme pro vás připravili speciální online webinář. V živém vysílání vám představíme druhy, které létají na krmítko, řekneme si, jak ptáky správně přikrmovat a také, jak se zúčastnit lednového sčítání ptáků na krmítkách. Čas bude i na vaše dotazy. Vysílat budeme na webu https://ptacihodinka.birdlife.cz/webinar/



- tz -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   20. 4. 2024

• Legionář a úspěšný motocyklový závodník studoval gymnázium ve Velkém Meziříčí

Pátek   19. 4. 2024

• Mohelenská hadcová step má novou naučnou stezku i zázemí pro návštěvníky
• Dominika Mrkosová - policistka, plavkyně a maminka v jedné osobě. Z březnového plaveckého mistrovství přivezla na Vysočinu pět medailí
• Výstava S lilií i bez lilie připomene sté výročí třebíčského skautingu
• Z policejního deníku: opilý muž poškodil posuvné dveře na nádraží; způsobil nehodu a ujel
• Mladý cizinec zemřel při nehodě u Humpolce na dálnici D1, narazil do zaparkovaného kamionu

Čtvrtek   18. 4. 2024

• Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
• Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
• Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
• Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
• Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
• Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024