Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 23.11 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Novoměstská Horácká galerie se dočká depozitářů a provozního zázemí
Horácká galerie umístěná v zámku v Novém Městě na Moravě se potýká s nedostatkem prostoru pro uložení sbírkového fondu. Proto po dokončení rekonstrukce druhého nádvoří bud následovat oprava místností, ve kterých vzniknou depozitáře a provozní zázemí galerie.
Horácká galerie má k dispozici více než deset tisíc kusů sbírkových předmětů a dlouhodobě bojuje s nedostatkem prostoru pro uložení sbírkového fondu. Část uměleckých děl proto musí být umístěna přímo v původně určených výstavních prostorách galerie.

Pro depozitář je po stavební úpravě určeno severní křídlo hospodářských objektů, které jsou využívány coby provizorní skladové prostory. V plánu, který nechal připravit kraj, rovněž figuruje vybudování kavárny.

Renesanční zámek, ve kterém galerie sídlí, vznikl ve druhé polovině 16. století. Později jej stavebně poznamenaly nové trendy - baroko v 18. století a novorenesance v 19. století.
Zámek nechal na místě původní tvrze vystavět Vilém Dubský z Třebomyslic v roce 1589. Z této stavby se dodnes dochoval půdorys a klenby v přízemí.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vandal poničil auto; obtěžující opilec skončil na záchytce či cizinec bez řidičáku v Jihlavě
Policisté pátrají po pachateli, který v noci ze čtvrtka 19. listopadu na pátek v ulici Fr. Hrubína v Třebíči poškodil zaparkované auto a majiteli tak způsobil škodu kolem patnácti tisíc korun. Vandal u vozu BMW poškrábal lak dveří na obou bocích, blatníku a nárazníku. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Opilec skončil na záchytce
V sobotu 21. listopadu byli policisté v Třešti na Jihlavsku přivoláni kolem polednem k bytovému domu, kde se nacházel opilý muž, který obtěžoval svoje okolí. "Muž bouchal na dveře bytu, na obyvatele křičel a na místo se opakovaně vracel. Policisté čtyřiačtyřicetiletému značně opilému muži při dechové zkoušce naměřili hodnotu 3,41 promile alkoholu. Muž nespolupracoval a odmítal svého jednání zanechat", informovala mluvčí Jana Kroutilová s tím, že opilého muže policisté odvezli na záchytku k vystřízlivění. Případ policisté šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.

Opilý řidič havaroval a zranil spolucestujícího
V sobotu 21. listopadu jel před šestou hodinou večer řidič vozu Opel po silnici mezi obcemi Batelov a Třešť na Jihlavsku. "U odbočky k Bukové vyjel v zatáčce s autem do protisměru a dále mimo silnici, kde vozidlo narazilo do meze a přetočilo se na střechu. Při nehodě utrpěl zranění spolujedoucí, kterého na místě ošetřili zdravotníci. U šestatřicetiletého řidiče provedli policisté dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,72 promile alkoholu. Obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky", popsala událost Jana Kroutilová s tím, že policisté řidiči na místě zadrželi řidičský průkaz. Muž se podrobil lékařskému vyšetření, při kterém mu byla odebrána krev. Místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali. Na vozidle vznikla předběžně vyčíslená škoda osmdesát tisíc korun. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté dále prověřují.

Cizinec v Jihlavě řídil auto přes uložený zákaz
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí sedmadvacetiletému cizinci, který řídil vozidlo, i když to má zakázáno. "Letos v červnu mu byl na základě rozhodnutí magistrátu vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu jednoho roku. Přesto muž v neděli 22. listopadu jel před osmou hodinou dopoledne s vozidlem Peugeot v Jihlavě po silnici ve směru od ulice Kosmákova na ulici Palackého, kde ho zastavila policejní hlídka", informovala Jana Kroutilová. V další jízdě řidič již nesměl pokračovat a následně mu policisté sdělili podezření ze spáchání trestného činu. Případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Řidička ve Světlé nad Sázavou pod vlivem alkoholu
Policisté zastavili v pátek 20. listopadu kolem osmé hodiny večer na ulici Zámecká ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku osobní auto Volkswagen, jehož řidičkou byla třiatřicetiletá žena. Součástí silniční kontroly byla dechová zkouška. "Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,34 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní. Policisté ženě na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Policisté kontrolovali v sobotu 21. listopadu kolem půl jedenácté dopoledne v Humpolci na Pelhřimovsku v ulici Lužická vozidlo Renault. "Dvacetiletý řidič se v rámci kontroly podrobil testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek ukázal přítomnost marihuany. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil", uvedla S. Rázlová s tím, že v další jízdě již muž pokračovat nesměl. Policisté případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy.

Alkohol za volantem v Měříně
Velkomeziříčští policisté zastavili v sobotu 21. listopadu kolem osmé hodiny ráno v Měříně osobní auto Škoda, jehož řidičem byl sedmačtyřicetiletý muž. "Součástí kontroly byla také dechová zkouška. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,45 promile alkoholu. Výsledek opakovaného měření byl 0,42 promile. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", informovala S. Rázlová. Muž se bude před příslušným správním orgánem zodpovídat z přestupku na úseku dopravy.

Maření výkonu úředního rozhodnutí
V pátek 20. listopadu před šestou hodinou kontrolovali policisté v ulici Brodská ve Žďáře nad Sázavou osobní auto Ford. "Provedená lustrace ukázala, že sedmatřicetiletý muž, který za volant vozidla usedl, má vyslovené čtyři zákazy řízení motorových vozidel. Poslední zákaz mu byl vysloven začátkem září letošního roku a za volant vozidla nesmí usednout do roku 2022. V další jízdě již muž pokračovat nesměl", uvedla S. Rázlová s tím, že policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Výstava ARTUR MAGROT - CANIS LUPUS je prezentována on-line, potrvá do 3. ledna
Galerie Alternativa v prostorách Oblastní galerii Vysočiny v Komenského ulici v Jihlavě prezentuje dvojici prací letošního absolventa pražské akademie Artura Magrota (1985) – videoinstalace Canis Lupus (2019) a Global Illumination (2020). Magrot v nich, prostřednictvím práce s nejmodernějšími softwary, ale i nečekaně oproštěným jazykem, podává výpověď o současné situaci, společenských hodnotách, touze po štěstí, bezpečném útočišti, ale i potřebě vymezování vlastního teritoria a obavě z jeho narušení.
Videoprojekci Canis Lupus prezentoval Artur Magrot poprvé v roce 2019, ještě v rozpracované podobě, během obhajob klauzurních prací v ateliéru Anny Daučíkové na pražské akademii, kde byl v té době na krátkodobé stáži. Inspirací pro 3D animaci doplněnou autorským textem se stala povídka Franze Kafky Doupě z let 1923-1924. Magrotův vypravěč nás podobně jako Kafkův „hrdina“ provází důvěrně známým prostředím, útočištěm, které si již dlouhou dobu cílevědomě buduje. Popisuje své každodenní peripetie, sebejistě vypráví o svých záměrech a plánech. Jak ale vyprávění plyne, vyplouvají na povrch i jeho nejistoty a obavy. Začínáme tušit, že se dostává do vleku vlastních pochybností a strachu ze ztráty dlouhodobě budovaných „jistot“.

Ačkoliv se naše pozornost soustředí primárně na výpověď vypravěče, neméně důležitou roli v příběhu, sehrávají moderní technologie, které celý příběh rámují a dávají mu specifickou vizuální podobu. Ty ostatně představují téma, které Magrot ve svých pracích kontinuálně rozvíjí a nahlíží z různých úhlů pohledu. Obsahovou stránku animace vedle Kafkova příběhu inspirovalo setkání s propagačními materiály firem nabízejících odposlouchávací softwary, zaměřené především na kontrolu tří cílových skupin - rodinných příslušníků, partnerů a zaměstnanců. Zástupci každé z nich, jež mohou v ideální souhře představovat pilíře životního štěstí, se v animaci postupně objeví v závislosti na tom, jak roste potřeba vypravěče mít „plně pod kontrolou“ vlastní život. Potřeba vyvěrající z obav, přerůstající z „nutnosti“ ve vášeň, adrenalinový sport, posedlost a paranoiu. Moderní technologie měnící se z dobrého sluhy ve zlého pána se tak v tomto příběhu stává skrytým, hlavním aktérem, ale i prostředkem aktualizace Kafkova nadčasového sdělení. Zvolenou formou prostorové vizualizace jako by nám zároveň pomohla proniknout hlouběji k meritu věci. Sledujeme nárysy skutečných konstrukcí nebo jde o vizualizovaný konstrukt? Díváme se stále ještě očima vypravěče pohodlně usazeného ve své Pozorovatelně nebo už listujeme virtualizovaným katalogem obecně sdílených tužeb?

O rok později, počátkem letošního jara se Artur Magrot rozhodl pod vlivem nastalé situace přerušit práci na rozpracovaných projektech. Uvíznutý v bezčasí a mezi čtyřmi stěnami svého ateliéru a domova zároveň se pustil do fyzického ohledávání svého nejbližšího prostředí, důkladného proměřování a dokumentování, poháněného touho proniknout hlouběji pod povrch žité reality, zachytit a transformovat její podobu prostřednictvím nové technologie. „Vymezené území uchopuji jako zadání, do kterého se nořím a znovu ho skládám. To je jediný způsob, jak se mu dokážu vzdálit. Linie, po které mohu uniknout.“ Sděluje nám vypravěč a jeho pohled nás provází po interiéru. Všechno se zdá rozostřené. Některé detaily však vystupují nečekaně ostře. Oko pozorovatele ohledává okolí, noří se do něj, pozvolna skenuje prostor, ulpívá na detailech, k některým se vrací. Jako by unášeno zpomaleným tokem času. Náhle se v jeho zorném poli objevuje nečekaný aktér. Figura v podobě vyžvejknuté žvejky, vláčné, ulpívající na všem kolem, (de)formované otisky uplynulých dějů. Kdo se ale na koho dívá? Je to stále oko pozorovatele, které nečekaně zachytilo svůj vlastní odraz? Snaží se nahlédnout sebe sama a situaci, v níž se ocitá, zvenčí? Trochu se ztrácím v tom, komu ten pohled patří a kam směřuje. Mimo vymezené zdi a do sebe zároveň?

Zdá se, že podobně jako ve videoinstalaci Canis Lupus se i vypravěč tohoto příběhu snaží - do jisté míry skrze ponor do sebe sama - nahlédnout svět tam venku. Svět mimo zbudované zdi se stává projekční plochou jeho představ a spekulací, z nichž některé nabývají nečekaných rozměrů. Rytmus pozorování se ale liší. Zatímco ve videu Canis Lupus jakoby byl definovaný každodenní rutinou - prstem klikajícím na myš, soustředěným pohledem v rychlém sledu mapujícím pracovní plochu počítače, zde je naopak udávaný její ztrátou přinášející nečekané znejistění. Není to ale jen moment kafkovské introspekce, který obě práce spojuje. Magrot důsledně propojuje formu s obsahem a celkové vyznění svých prací dotváří zvolenou formou instalace. Cíleně pracuje se světelnými podmínkami. Jejich prostřednictvím navozuje specifickou, přesto důvěrně známou intimitu. Videoinstalaci Global Illumination dotváří specifický typ osvětlení korespondující s pocitem rozostřeného vnímaní, rozplizlého bezčasí, situace, v níž se nacházíme i zastřených horizontů, ke kterým máme potřebu se upínat. Zanechává v nás pocit, který ulpívá. Obchází nás jako mráz po zádech, protože se až příliš dotýká naší žité reality.

Prezentované videoinstalace možná v rámci dosavadní Magrotovy tvorby překvapí svou vizuální podobou i výpravností, jde ale o práce obsahově - a do značné míry i formálně (ve snaze objevovat nové možnosti vizuálního sdělení) - plynule navazující na autorovy předchozí umělecké projekty. Ohledávaná témata se proměňují pozvolna. How did we end up just urine marking corner in the streets? Myšlenky plynule navazují. Nové podněty přicházejí sami od sebe. Vynořují se za každým rohem. Posouvají nás dál, hlouběji, někdy nás naopak vrací zpět na povrch. Jako bychom sledovali trajektory pohledu tušeného Oka. Penetratio of the teritory.

Výstavu je představována formou videí, rozhovorem s autorem, a nechybí ani fotografie z expozice.

Pro bližší informace sledujte webové stránky a sociální sítě:

ogv.cz/

https://www.facebook.com/OGV…

https://www.instagram.com/OG…

https://twitter.com/OGVJihlava
Nina MORAVCOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   3. 3. 2021

• V novém domově pro seniory v Chotěboři se ubytovali první klienti
• Sovice sněžní hypnotizuje návštěvníky i ošetřovatele pohledem
• Vysočinský hejtman nevylučuje vyhlášení stavu hromadného postižení osob; v krajských nemocnicích se léčí na jipkách 79 covid pacientů
• Z policejního deníku: vandal počmáral zeď; krádež nafty z auta; opilý muž vyhrožoval, že si ublíží
• Na modernizovaný úsek dálnice D1 Koberovice – Humpolec se vracejí práce
• Na kompostárně v Jihlavě - Henčově začalo štěpkování vánočních stromků
• Riziko platební neschopnosti v Německu roste; k cestovnímu ruchu a pohostinství se přidávají i potíže v odvětvích, na něž jsou navázané mnohé české firmy
• Veřejná doprava na Vysočině kvůli uzavření škol přejde na prázdninový režim

Úterý   2. 3. 2021

• „Žena mezi vdechnutím a vydechnutím“ na březích Dunaje; České centrum Bratislava přináší do venkovních prostor další fotografickou výstavu
• Silničáři spotřebovali na Vysočině v zimě 3559 tun soli, loni jen 1341 tun
• Čtyři mladíci napadli v Třebíči muže, kterého zranili a pokusili se jej okrást; skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: krádež horského kola; krádež kabelky, řidiči pod vlivem alkoholu a drog
• Sběratel za etiketu z přibyslavské pálenice zaplatil 814 korun
• Hasiči zkoušeli projet ulicemi Třebíče; zavazující auto třeba rozhoupou a odstrkají z cesty
• Milovníci koupání se mohou těšit na odbahněný a opravený Milovský rybník u Sněžného

Pondělí   1. 3. 2021

• Dárek k MDŽ? Darujte jí letos místo růží les a důkaz vaší lásky tu bude ještě za 100 let
• Táborští medvědi zimní spánek neznají, jsou aktivní po celý rok
• Činnost určených škol se rozšiřuje i na mateřské školy
• Horácká galerie v Novém Městě na Moravě chystá výstavu NA HOUBY!, zatím nabízí online vernisáž
• V Jihlavě začne oprava křižovatky mezi silnicí I/38 a dálnicí D1
• Policisté na Vysočině hlídají hranice okresů a krajů, pro lidi mají k dispozici i formuláře
• Z policejního deníku: opilý muž bil dalšího pěstí do hlavy; muž dluží na alimentech 90 tisíc; vážná nehoda na Žďársku
• Darujte plazmu, vyzývají odborníci; mnoho z nás ji někdy v životě bude potřebovat
• O víkendu se stalo na Vysočině několik vážných nehod, při jedné zemřel člověk
• V jihlavské nemocnici opravují srdce kuchyně
• Odborníci budou diskutovat dopady pandemie na cestovní ruch v regionech
• V Jihlavě při procházkách opatrně - stačí krok vedle a jste jiné v obci i v jiném okrese
• Provoz z části silnice I/38 v ulici Jihlavská v Havlíčkově Brodě bude zčásti převeden na provizorní silnici

Neděle   28. 2. 2021

• Řidič po havárce u Jersína zemřel ve vrtulníku záchranářů
• Odpovědi na nejčastější dotazy týkající se omezení volného pohybu osob od půlnoci 1. března
• Z policejního deníku: krádež přední kapoty masky z náklaďáku na dálnici; opilý muž napadl ženu i její nezletilou dcerku; motorkář utrpěl při nehodě těžké zranění

Pátek   26. 2. 2021

• Z policejního deníku: vloupání do auta; dvě ženy se popraly; opilý cyklista
• V Havlíčkově Brodě se objevila vzácná sova pálená, bohužel se otrávila jedem na myši
• Ve Sněžném se chystají opravit věž evangelického kostela z devatenáctého století

Čtvrtek   25. 2. 2021

• Generační obměna Dukovan končí, jaderná elektrárna ale bude přesto dál přijímat nové zaměstnance
• Policisté hledají zloděje, který v Jihlavě ženě ukradl peněženku a následně použil její platební kartu
• Hravé surikaty z táborské zoo si užívaly sněhové hrátky
• Z policejního deníku: krádež věcí za více jak 20 tisíc; muži přišli o peníze, které poslali na účet; vloupání do auta
• Záchranáři řidičku po nehodě u Cetorazu transportovali letecky do Českých Budějovic

Středa   24. 2. 2021

• Pelhřimovské nemocnici pomohou hasiči na urgentním příjmu, ARO a oddělení tzv. červené COVID zóny
• Z policejního deníku: zraněného muže v lese policisté vypátrali; muž porušil domovní svobodu; opilý řidič boural

Úterý   23. 2. 2021

• O původu smírčích křížů a kamenů
• Táborská fosa si zvyká na neobvyklé zasněžené zimy
• Jihlavský magistrát bude za svatby v nestandardních dnech a časech vybírat peníze
• Na silnicích prvních tříd je letos více výtluků, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do náklaďáku; rvačka na jihlavském náměstí; poškození skleníků
• Barokní kaple v Jihlavě - Hosově bude osvětlená
• Při ranních nehodách na Vysočině utrpěli zranění čtyři lidé, zraněné dítě dostalo od hasičů dráčka Záchranáčka
• V Dešově shořela stodola, příčina požáru je v šetření

Pondělí   22. 2. 2021

• Karel Havlíček Borovský letos oslaví 200. výročí narození, město i další instituce připravují doprovodný program
• Manželé Medunovi oslavili na jihlavské radnici zlatou svatbu
• Z policejního deníku: vandal poškrábal auto; opilý řidič boural; opilec obtěžoval blízkou osobu, skončil na záchytce
• U Havlíčkova Brodu srazil rychlík muže, ten na místě zemřel

Neděle   21. 2. 2021

• Z policejního deníku: zatajení finanční hotovosti; krádež peněz na ubytovně; krádež kávy

Pátek   19. 2. 2021

• Parkoviště pro Karlovo náměstí v Třebíči bude od pondělí v bývalé Delvitě
• Dvaatřicetiletý distributor drog skončil za mřížemi, hrozí mu až deset let ve vězení
• Druhý blok v elektrárně Dukovany oslaví 35 let od prvního dosažení 100% výkonu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta; krádež propanbutanových lahví; muž nesmí na Jihlavsko, přesto tu byl
• Na falešné recepty vyzvedávali léky, z nichž pak vyráběli heroin; pět pachatelů skončilo ve vazbě

Čtvrtek   18. 2. 2021

• Stanovisko Institutu Václava Klause k novému „pandemickému“ zákonu
• Den otevřených dveří na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě proběhne virtuálně; nabídne unikátní prohlídku budovy i chat se studenty
• Malpy z táborské zoo mrazy rády nemají, na sněhu dlouho nevydrží
• Na dálnici D1 v úseku Devět křížů - Ostrovačice začne v pátek modernizace, provoz bude omezen
• Předčasné narození a komplikace při porodu změnily život Adámkovi i celé jeho rodině; přesto se nevzdávají
• Osmnáctiletý mladík z Olomoucka posprejoval v Třebíči čtrnáct objektů
• Z policejního deníku: žena se po napadení agresorem léčila více než měsíc, krádež peněženky z auta, drogy za volantem
• Na Jihlavsku lidé darovali na tříkrálovou sbírku více jak jeden milion korun
• Návrh poslance Josefa Kotta (ANO) ohrožuje chráněné druhy rostlin a živočichů

Středa   17. 2. 2021

• Kvůli ledovce se na Vysočině dopoledne stalo dvaadvacet dopravních nehod, jedna osoba utrpěla zranění
• Kriminalisté dopadli tři zloděje, kteří v restauraci v Havlíčkově Brodě sebrali elektroniku, potraviny i alkohol
• Z policejního deníku: poškození aut, úvěrový podvod, střet auta s chodkyní
• Kaplička svaté Anny u Pelhřimova z let 1699 - 1700 se oprav asi nedočká
• Letošní zima je bohatá na čížky lesní
• Turisty Na konci světa ve Šlakhamrech vítají cedule království i markrabství
• V Kojetíně na Havlíčkobrodsku shořela stodola, škoda je asi milion korun

Úterý   16. 2. 2021