Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 24.11 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Na jihlavském náměstí stojí vánoční strom, letos bude nazdobena i radnice
Na jihlavské Masarykovo náměstí byl v úterý 24. listopadu dopoledne nainstalován vánoční strom pocházející z nedaleké obce Plandry. Podobně jako loni se ani letos nekupovaly nové ozdoby, využity jsou z přechozích let. Vánoční výzdoba stála letos celkem 400 tisíc korun. Centrum města zdobí dekorace s vánoční tématikou již od poloviny listopadu.
„Přestože se letos kvůli pandemii neuskuteční Jihlava k Vánocům, máme pro Jihlavany připraveno jedno malé překvapení – nazdobíme i radnici. Chceme tím motivovat ostatní, aby také vyzdobili okna a sídliště, abychom tu pravou vánoční atmosféru, i přes všechny současné problémy, vytvořili společnými silami,“ doplnila primátorka města Karolína Koubová.

Vánoční výzdoba včetně nazdobení stromu letos vyjde na necelých 400 tisíc korun, tedy podobně jako tomu bylo v předchozích letech. Instalaci stromku mají opět na starost pracovníci Správy městských lesů, o jeho ozdobení, stejně jako o výzdobu v centru města, se postarají pracovníci Služeb města Jihlavy. Vyzdobené jsou každoročně také části města, jako je Zborná, Pávov či Pístov – ozdoby si u SMJ objednávají jednotlivé osadní výbory.

„Jak budou vypadat letošní Vánoce ale záleží na případném povolení akcí dle aktuálně platných vládních nařízení. V případě rozvolnění se budeme snažit pronajmout na náměstí alespoň část stánků s vánočním sortimentem. Dále budou na náměstí kromě vánočního stromu i soutěžní stromky ozdobené dětmi z jihlavských základních a mateřských škol. Z vánočního stromu se budou linout také koledy, postaví se i slaměný betlém a děti se mohou těšit i na Ježíškovu poštu,“ doplnila primátorka.

Vánoční putování

Jak zmínila primátorka výše, atmosféru letošních Vánoc mohou v Jihlavě vytvořit všichni jeho obyvatelé. Město vyhlásí během konce listopadu na sociálních sítích soutěž o nejhezčí fotografii vánoční výzdoby.

Takzvané Vánoční putování vypukne v sobotu 28. listopadu a bude trvat až do vánočních svátků. Vždy každou sobotu a středu bude na facebookové stránce Město Jihlava zveřejněn jeden soutěžní příspěvek s aktuální výhrou, do jehož komentářů budou soutěžící moci zveřejňovat fotografie své výzdoby a zapojit se tak do soutěže. Více informací o soutěži bude zveřejněno koncem listopadu.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Nevíte co pod stromeček? Nadělte mimořádné zážitky v táborské zoo
Poslední měsíc zbývá do Štědrého dne a nastává tak období horečného shánění nejrůznějších dárků. Pro mnohé není nejnáročnější dárek koupit, ale spíše vymyslet něco vhodného. ZOO Tábor se letos rozhodla podobným váhavcům výběr usnadnit a připravila mnoho vánočních voucherů na neobvyklé a zajímavé zážitky. Nejen že potěšíte své blízké, ale ještě pomůžete zvířatům v táborské zoologické zahradě. Ta kvůli letošnímu opakovanému dvojímu uzavření přišla o velkou část příjmů a uvítá proto jakoukoliv pomoc od svých příznivců.
„Chcete v zoo mezi zvířaty strávit co nejvíce času a celý den vám nestačí? Není problém, můžete přímo v areálu i přespat. Přesně pro to je tu náš program Přenocování v zoo. Ubytujeme vás ve vybavených pokojích přímo uprostřed areálu naší zoo. Usínat i probouzet se tak budete za zvuků našich zvířat a poznáte, že i noční život je v zoologické zahradě velmi pestrý,“ láká na oblíbený zážitkový program mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

Milovníci zvířat ocení také možnost stát se ošetřovatelem zvířat. „Zájemci se na celý den stanou posilou našeho týmu a vyzkouší si, co taková práce přesně obnáší. Ráno je zařadíme do směny a dáme jim k ruce zkušeného parťáka, který je provede celodenní péčí o zvířata i o celou zoologickou zahradu. Díky tomu se dostanou k našim zvířatům tak blízko, jak by se jinak nedostali. Navíc je pustíme i do běžně veřejnosti nepřístupného zázemí zahrady a nakouknou pod pokličku příprav. Zjistí, že příprava vhodné a vyvážené stravy je občas velká alchymie. Některé tento zážitek ovlivní natolik, že podobnou cestu zvolí i ve svém budoucím profesním životě,“ popisuje další výjimečný zážitek mluvčí Sušanka.

Zakoupením některého z těchto zážitků příznivci táborské zoologické zahrady potěší nejen své blízké a přátele, ale významně podpoří i samotnou zoo. Ta totiž kvůli letošnímu dvojímu nucenému uzavření pro veřejnost jen sčítá další a další ztráty. „Už na jaře jsme se museli dlouhých šest týdnů obejít bez návštěvníků a tato nemilá situace se nyní opakuje. Milionový výpadek příjmů z jara tak opět narůstá. Naši příznivci nás ale mohou podpořit i nyní. Stačí zavítat na náš e-shop a koupit některý ze suvenýrů. Nabídka je opravdu pestrá. Kromě toho mohou už nyní vyřešit vánoční dárky. Ideální pro milovníky zvířat jsou roční vstupenky i poukazy na zážitkové programy, například den ošetřovatelem či nocování v zoo,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Podpořit táborskou zoologickou zahradu lze i jinak, například adopcí vybraného zvířete či sponzoringem celé zoologické zahrady. Podporovatelé získají celou řadu výhod a zajímavých dárků včetně celoročních vstupenek. Samozřejmostí je vánoční dárkový certifikát. Bližší informace o adopci zvířat, podpoře zoo i zážitkových programech zájemci zjistí na webových stránkách ZOO Tábor www.zootabor.eu.

Foto: Šárka Zemanová
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Silniční meteorologické stanice- významný prvek zimní údržby
Se zimní údržbu souvisí nejen příprava techniky a údržbového materiálu, ale také získávání, přenos a analýza informací o aktuální meteorologické situaci na sledovaném místě či úseku. K tomu účelu slouží silniční meteorologické stanice. Na základě měření jejich senzorů - zpravidla soubor silničních a atmosférických - a analytického vyhodnocení jednotlivých měřením získaných výstupů v daném čase dokáže stanice varovat před hrozícími situacemi nebezpečnými pro silniční dopravu např. námraza, led, mlha, silný vítr, náledí a mokrý nebo sněhem pokrytý povrch.
Pracovat s těmito informacemi v online čase ve vztahu ke konkrétnímu místu, umožňuje pracovníkům údržby nejen včas, efektivně a účinně na tyto kritické situace reagovat (např. optimalizací chemických posypových prostředků, množstvím nasazené techniky atd.) ale také jim na základě zkušeností a dalších informací (např. z meteoradaru) i účinně předcházet. To se sekundárně pozitivně promítá do bezpečnosti a plynulosti provozu (předcházení škodám na majetku i zdraví) i nákladů na údržbu samotnou.

V kraji Vysočina ŘSD ČR využívá informace ze 14 stacionárních meteorologických stanic na dálnici D1 a devět stanic na silnicích I. tříd. Všechny stanice jsou osazeny atmosférickými senzory pro snímání teploty a vlhkosti vzduchu a srážek. Tam kde je to účelné, je přidaný senzor pro měření směru a rychlosti větru a dohledoměr. Většina stanic disponuje i těmito senzory. A až na výjimky většina meteostanic disponuje také vozovkovým čidlem a 1 až 2 statickými přehledovými kamerami. V základu tak příslušný dispečer získává informace o teplotě povrchu vozovky, bodu mrznutí vlhkosti vozovky, stav povrchu vozovky, teplotě vzduchu, rosném bodu, relativní vlhkosti vzduchu, intenzitě srážek + obrazovou situaci (např. o hustotě sněžení) alespoň z jedné kamery. K tomu přistupují informace o směru a síle větru nebo dohlednosti a druhu počasí.

Naměřené hodnoty z meteostanic a obraz z kamer je přenášen pomocí sítě mobilního operátora do příslušné aplikace, jejíž pracovní prostředí je přístupné oprávněným pracovníkům na dispečincích.

V letošním roce rozšířila systém stacionárních silničních meteorologických stanic v kraji další nová, která byla uvedena do provozu v říjnu. Nachází se u nové okružní křižovatky silnic I/23 a I/38 Kasárna v okr. Jihlava. Byla vybudována na místě, kde do současné doby absentoval jakýkoliv hlásič povětrnostních jevů. Je osazena senzorem teploty a vlhkosti vzduchu, srážkoměrem, dohledoměrem, ultrazvukovým větrometrem, dvěma pohledovými kamerami s IR přísvitem a dvěma vozovkovými čidly.

Vozovková čidla instalovaná v obrusné vrstvě vozovky, které umožňují získávat informace o teplotě povrchu vozovky a teplotě pod povrchem, bodu mrznutí, stavu vozovky (suchá, vlhká, mokrá, zbytková sůl, sníh, námraza atd.) a výšce vodního filmu do osmi milimetrl.
Martin BUČEKZpět nahoru na obsah...

Jihlava pošle na podporu stanice v Pavlově, která se zabývá záchranou poraněných volně žijících živočichů, 10 tisíc korun
Radní města Jihlavy schválili na svém listopadovém zasedání finanční podporu záchranné stanice Pavlov ve výši 10 tisíc korun. Stanice se zabývá záchranou poraněných živočichů i jejich mláďat a spolupracuje s Městským útulkem pro opuštěná a nalezená zvířata Jihlava.
„V letošním roce přijala záchranná stanice k začátku října 168 zvířat ze správního území Jihlavy, v minulém roce dokonce 191 zvířat. Činnost stanice výrazně přispívá nejen k záchraně handicapovaných živočichů, ale i k zajištění ekologické výchovy pro širokou veřejnost a tím částečně doplňuje i činnosti města v této oblasti. Finanční podpora proto byla samozřejmost, kterou radní jednohlasně schválili,“ doplnila primátorka města Karolína Koubová.

Stanice se dále podílí také na vzdělávání a osvětě, v jejímž rámci poskytuje služby i jihlavských základním a mateřským školám. Společně s městem také připravuje každoroční Den Země.

Pokud chcete stanici podpořit či zjistit více informací o její činnosti, navštivte stanicepavlov.eu.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: útočné granáty a rozbušky na dně rybníka; devítiletý chlapec se našel v pořádku či posprejovaný vlak
Na dně vypuštěného rybníka v Jiříkově na Havlíčkobrodsku nalezl v neděli 22. listopadu krátce před půl pátou večer muž munic. Policisty přivolaný pyrotechnik českobudějovické expozitury na místě identifikoval a zajistil munici pocházející z období druhé světové války. Konkrétně se jednalo o dva ostré útočné granáty vz. 36, jeden kus GewehrSprenggranate 30, dva Stielhandgranate 24, deset kusů Eihandgranate 39, tři kusy rozbušek, jeden kus nábojky 2 cm Flak a 0,1 kg pěchotní munice. Zajištěnou munici převezl k dočasnému uložení a následné likvidaci. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Autistického chlapce policisté v Jihlavě vypátrali
Policisté pátrali v Jihlavě po devítiletém autistickém chlapci, který se ztratil u obchodního domu a jeho blízcí ho přes veškerou snahu nemohli najít. Do pátraní se zapojily všechny dostupné policejní hlídky. V krátké době byli policisté úspěšní a hocha našli, chlapec je v pořádku.
Oznámení o pohřešování chlapce přijali policisté v pondělí 23. listopadu těsně před půl druhou odpoledne. "Zoufalá maminka nemohla najít svého syna, který se jí ztratil v blízkosti jihlavského obchodního domu. Chlapce se nejprve pokoušela nalézt sama, když byly ale její pokusy neúspěšné, obrátila se na policii. Policisté zjistili informace k popisu hocha i k místům, kam by mohl směřovat, a okamžitě začali chlapce ve městě hledat. Informace předali také strážníkům městské policie, kteří se do pátrání také zapojili, a zaměřili se mimo jiné i na prostředky městské hromadné dopravy. Dobrá zpráva přišla chvíli po druhé hodině odpoledne, kdy jedna z policejních hlídek chlapce nalezla na čerpací stanici na ulici Brněnská. Hoch byl v pořádku, policisté mu poskytli bezpečí a chlapce předali šťastné mamince", popsala celou událost policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Maminka hocha nešetřila slovy díků a velmi ocenila práci policistů. Nasazené policejní hlídky se tak kromě velké spokojenosti z nalezení chlapce těší ještě z toho, že žena ocenila jejich práci mimo jiné slovy - působily na mě jako skvělá parta lidí, kteří chtějí pomoci a udělat radost.

Pachatel poškodil okno autobusu
Policisté z Chotěboře prošetřují případ poškození autobusu, ke kterému došlo v Habrech na Havlíčkobrodsku v noci ze čtvrtka 19. listopadu na pátek. "Pachatel u zaparkovaného autobusu rozbil přední okno, čímž způsobil škodu kolem osmi tisíc korun. Policisté provedli ohledání a šetření. Případ prošetřují jako přestupek proti majetku a po pachateli pátrají", informovala Stanislava Rázlová.

Vandal posprejoval vlak
Policisté ze Světlé nad Sázavou pátrají na Havlíčkobrodsku po pachateli, který ze soboty 21. listopadu na neděli, posprejoval vlak. "Dosud neznámý pachatel na vlak nastříkal a namaloval více jak dvanáctimetrový nápis, čímž způsobil škodu přes patnáct tisíc korun", uvedla S. Rázlová. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci a po pachateli pátrají.

Vloupání do domu ve Stonařově
Policisté pátrají po pachateli, který ve Stonařově na Jihlavsku vnikl do domu a odcizil z něho nářadí. Ke spáchání činu došlo v době od pátečního odpoledne 20. listopadu do sobotního dopoledne. "Pachatel se po rozbití skleněné výplně dveří dostal do domu, který je neobydlený a slouží jako sklad, kde odcizil motorovou pilu. Majiteli způsobil pachatel škodu přes tři tisíce korun", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Místo činu policisté ohledali, zadokumentovali a provedli v lokalitě šetření. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Po pachateli policisté pátrají.

Policisté našli zloděje batohu
Policisté objasnili případ krádeže batohu, o který přišel jeho majitel, když usnul vzhledem k opilosti na lavičce. Došlo k němu přibližně v polovině září na ulici Bráfova v Třebíči. "V odpoledních hodinách opilý muž usnul na lavičce a batoh s věcmi včetně platební karty měl položený na zemi. Této situace využil ke krádeži pachatel. K muži přišel, batoh vzal a odnesl ho. Odcizil z něho mobilní telefon, finanční hotovost a batoh vrátil zpátky. Když následně majitel zjistil, že věci nemá, krádež oznámil", informovala Jana Kroutilová. Případ začali prověřovat policisté. Zjistili, že batoh odcizil čtyřiačtyřicetiletý muž, který se tak dopustil trestných činů krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Případ policisté řešili ve zkráceném přípravném řízení.

Za volant muž usedl pod vlivem drog
Policisté zastavili v pondělí 23. listopadu kolem jedenácté hodiny dopoledne na ulici Pražská v Pelhřimově osobní auto Škoda, jehož řidičem byl osmatřicetiletý muž. V rámci kontroly se řidič podrobil také testu na drogy. "Výsledek byl pozitivní na marihuanu a amfetamin. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil", informovala S. Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměl. Policisté případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy.

Jízda bez řidičáku a pod vlivem drog
Policisté zastavili v pondělí 23. listopadu kolem páté hodiny ráno v Křižanově na Žďársku osobní auto Škoda, jehož řidičem byl jednadvacetiletý muž. Součástí silniční kontroly byl také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. "Výsledek testu byl pozitivní a vykázal přítomnost marihuany. Policisté řidiče vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl. Dále policisté provedenou lustrací zjistili, že muž není držitelem příslušného řidičského oprávnění", informovala mluvčí Stanislava Rázlová a doplnila, že v další jízdě již pokračovat nesměl. Policisté vše zadokumentovali a z přestupků na úseku dopravy se bude zodpovídat před příslušným správním orgánem.

Test ukázal, že žena za volant usedla pod vlivem drog
V pondělí 23. listopadu před devátou hodinou zastavili policisté na ulici Bezručova ve Žďáře nad Sázavou osobní auto Škoda, jehož řidičkou byla osmadvacetiletá žena. "Test na drogy byl u řidičky pozitivní na amfetamin. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu řidička souhlasila", uvedla S. Rázlová s tím, že policisté ženě zakázali další jízdu a případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy.

Řidič je podezřelý z přestupku
V pondělí 23. listopadu zastavili policisté po desáté hodině večer v Třebíči vozidlo Ford, které jelo ve směru od ulice Sportovní na ulici Rafaelova." Dechová zkouška byla u osmnáctiletého řidiče negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test ukázal přítomnost amfetaminu. Řidič se dále podrobil lékařskému vyšetření, při kterém mu byl odebrán biologický materiál", informovala J. Kroutilová s tím, že další jízda mu byla zakázána. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, případ policisté šetří.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Ledová kalamita na trolejích trolejbusových drah: V Jihlavě dnes ráno trolejbusy měly zpoždění až přes sto minut!
Až 120 minut měly v úterý 24. listopadu ráno některé trolejbusové spoje v Jihlavě podle online aplikace Dopravního podniku města Jihlavy (DPMJ). Stalo se tak kvůli námraze na trolejích v některých kritických úsecích města.
Jak uvedl tiskový mluvčí města Jihlavy Radovan Daněk, příčinou byla extrémní vzdušná vlhkost a noční mráz. "To je kombinace, která je nepřekonatelnou překážkou v trolejbusové dopravě", doplnil mluvčí.

Podle něho tak na trolejbusové linky muselo ráno vyjet namísto uvízlých trolejbusů čtrnáct autobusů a všechny parciální trolejbusy, které jsou díky bateriím schopny kritické namrzlé úseky projet se staženými sběrači jen na proud odebíraný ze svých akumulátorů.

"Děkujeme šoférům za maximální nasazení, operativnost a hlavně za obětavost a cestující veřejnosti se tímto omlouváme za zpoždění některých spojů", zdůraznil R. Daněk.

Technici brněnského dopravního podniku však vyvinuli už v roce 2015 na jeden služební trolejbus speciální zařízení, které umí natřít troleje nemrznoucí směsí. Tento trolejbus vyráží v noci na tratě a než stihnou podle předpovědí zamrznout troleje, ošetří je proti námraze:

"Směs Fridex Eco se nanáší na troleje přes takzvaný smyk trolejbusové botky na sběrači pomocí malých čerpadel", vysvětlil tehdy provozní ředitel Dopravního podniku města Brna Valníček. Systém vyvinuli a zkonstruovali zaměstnanci dopravního podniku, Drážní úřad jej poté schválil k použití v provozu.
Leo ŠVANČARAZpět nahoru na obsah...

Humpoleckým Vánocům 2020 září hvězda: Na programu jsou třeba zimní promítání, adventní koncerty jinak, procházky městem i vánoční soutěže
Advent a s ním Vánoce se blíží mílovými kroky, proto Městské kulturní a informační středisko v Humpolci připravilo skvělou akci - zimní kino! Před budovou kina na Havlíčkově náměstí pro zájemce připravilo promítání nejúspěšnějších pohádek s motivem Vánoc. Již ve středu 25. listopadu v 17 hodin se mohou diváci těšit na první díl pohádkové komedie režiséra Jiřího Stracha Anděl Páně.
Vánoce byly, jsou a budou. Ty Humpolecké určitě, i když vzhledem ke známým okolnostem původní plány vyžadovaly řadu změn a stále se počítá s tím, že nakonec i definitivní program není úplně definitivní a bude podléhat aktuální situaci. Přesto se město Humpolec rozhodlo svou myšlenku na premiéru projektu Humpolecké Vánoce právě v tomto roce odstartovat. A možná i právě proto, protože jeho hlavním smyslem je přinést do nelehké doby radost z kouzelné vánoční atmosféry a více poukázat na jejich duchovní rozměr.
Motivem Humpoleckých Vánoc 2020 se stala hvězda, která symbolizuje naději. Humpolecké Vánoce budou město provázet po celé období adventu, tedy od první adventní neděle 29. listopadu, přičemž některé akce odstartují ještě před tímto datem. Konec Vánoc, a tím pádem i těch Humpoleckých, pak připadá na příchod Tří králů.

S myšlenkou vytvořit jakýsi koncept Humpoleckých Vánoc, který by obyvatelům i návštěvníkům města nabídl souhrn toho nejlepšího z vánočního Humpolce, přišlo město Humpolec, které jej představilo největším kulturním aktérům ve městě, s nimiž se setkává. „Byli jsme nadšení z pozitivních reakcí a ochoty oslovených subjektů ke spolupráci. Zároveň jsme si všichni byli vědomi toho, že jde o nápad, který letos prostě vyzkoušíme, nasbíráme zkušenosti a v dalších letech ho budeme precizovat. Odvahu jsme neztratili ani ve chvíli, kdy už bylo jasné, že Humpolecké Vánoce budou muset být jiné, než jsme si plánovali,“ uvedla místostarostka města Humpolce Mgr. Alena Kukrechtová,

Nastínila například, že ve spolupráci se Svařenými sáněmi, které neodmyslitelně patří k vánočnímu Hornímu náměstí, byly v plánu páteční vánoční trhy spojené i s občerstvením. Další kroky směřovaly k organizovaným programům na adventní neděle včetně slavnostního prvního rozsvícení vánočního stromečku na první adventní neděli s představením Humpoleckých Vánoc. Ani to nebude zřejmě reálné. Stejně tak i ostatní kulturní aktéři museli své plány přehodnocovat. „Všichni čekali do poslední chvíle, do které bylo možné čekat, plánovali, doufali, měnili, diskutovali. Výsledek vzešel a my jsme moc rádi, že je takový, jaký je. Snažíme se to vnímat pozitivně a diskutované, připravené nápady, které se letos nemohou uskutečnit, a že jich je více, si schováváme pro další rok jako překvapení,“ usmála se Alena Kukrechtová.

Některé plány se zase poměrně dobře daly přesunout do on-line světa. Jedním z nich je tradiční Rybova mše v režii Základní umělecké školy Gustava Mahlera v Humpolci. I když naživo letos nebude, škola se rozhodla, že Humpoleckým daruje sestřih záznamů Rybovy mše z let 2013-2015, který v plánovaný termín, tedy 22. prosince, bude mít premiéru na městském youtube kanálu.

S přehodnocením formy konání se musela vypořádat celá řada plánovaných akcí. Například humpolecké Muzeum Dr. Aleše Hrdličky chystalo ve výstavním sále na Horním náměstí vánoční výstavu. Jelikož musí být stále zavřené, rozhodlo se na nic nečekat a vymyslelo vánoční výstavu venku. K ní budou patřit i vánoční vývěsní tabule ve městě, kde se kolemjdoucí dozví nejen aktuality o připravovaných událostech, ale navíc je doplní vánoční tematika jako například vánoční koledy, vánoční zvyky a podobně.

Jiné budou i adventní koncerty, které chystalo Městské kulturní a informační středisko (MěKIS) v Humpolci v prostorách nového polyfunkčního komunitního centra. „Máme velkou radost z toho, že jsme koncerty nemuseli úplně zrušit, ale že se nám podařilo vymyslet variantu, kterou uskutečníme. Hudba zazní venku před kinem, a to tak, že aktéři, kteří vystoupí, budou buď hrát naživo v prostorách kina a my to přeneseme ven, anebo spolu s interprety vytvoříme vyloženě speciální nahrávku pro tuto příležitost, kterou pak venku pustíme. Dokonce připravujeme fanfáry, které budou každý koncert uvádět,“ popsala Adventní koncerty jinak ředitelka MěKISu Marcela Kubíčková. Venku bude ale i kino. „Napadlo nás, že když může být letní kino Letňák, proč by nemohlo být zimní. Před kino umístíme promítací plátno a během čtyř středečních večerů promítneme oblíbené vánoční pohádky,“ dodala Marcela Kubíčková. Předpoklad není takový, že se někdo vydrží dívat na celý film, ale kdo půjde kolem, může se na chvíli zastavit, zhlédnout své oblíbené scény a nasát vánoční atmosféru.

„Kolem vývěsních tabulí pak povedou také organizované neorganizované tipy na procházku vánočním Humpolcem, které doporučíme k příležitosti adventních nedělí. Ty budou zveřejněny prostřednictvím zmíněných komunikačních kanálů vždy začátkem nového týdne pro tu danou neděli. Nepůjdeme organizovaně společně, bude na každém, odkud vyjde, v kolik vyrazí, jestli půjde po svém nebo jestli trasu dodrží. Zároveň budeme rádi za tipy od samotných obyvatel, kam je ve městě o adventním večeru hezké vyrazit,“ zmínila Alena Kukrechtová. Zásadní bude ale cíl každé ze čtyř doporučených procházek. „První povede na Horní náměstí, kde bude poprvé svítit vánoční strom. Druhou směřujeme na Havlíčkovo náměstí, kde se venku ve stejný večer bude odehrávat druhý Adventní koncert jinak. Třetím cílem bude park Stromovka, kde odpoledne vyvrcholí program Zimní Platformy. A do čtveřice se vydáme na Zichpil, jedno z nejkouzelnějších míst Humpolce, kde jsme bohužel museli naše původní plány zrušit,“ vyjmenovala místostarostka.

Zásadní také je, že kdo bude chtít, může v rámci své procházky nechat v cíli vlastní stopu, a to v podobě vlastnoručně vyrobené hvězdy, například z papíru, kterou pověsí na dané místo. „Na Horním náměstí bude možné takto ozdobit plot kolem vánočního stromku, na Havlíčkově náměstí stromky naproti infocentru, na Stromovce zase strom čtenářů městské knihovny Pohádkovník a na Zichpili plot kolem Nápravníkova stavení. Smyslem je vyjít ven, ale také v daný okamžik jaksi zhmotnit myšlenku této doby, že se sice může zdát, že jsme v tom sami, ale ve skutečnosti jsme pořád spolu,“ uvažovala Alena Kukrechtová.

Protože Svařený sáně budou čekat na zelenou, což v praxi znamená, že jsou připravené dorazit na Horní náměstí ve chvíli, kdy jim to vládní opatření umožní, domluvily se s humpoleckým infocentrem na umístění oblíbené Ježíškovy kanceláře právě v infocentru na Havlíčkově náměstí. Děti, ale ani dospělí tak o možnost odeslat své přání Ježíškovi právě touto formou nepřijdou. Kdy bude kancelář otevřena, bude také včas upřesněno na facebooku a webu infocentra.

Město Humpolec ve spolupráci s Technickými službami Humpolec ještě chystá termíny speciálního zimního bruslení pro malé i velké na zimním stadionu. Konkrétní informace připravujeme.

Soutěž: Já, my a Humpolecké Vánoce

Podělte se s námi o vaše Humpolecké Vánoce.

Můžete vyfotografovat, jak zavěšujete vaši hvězdu na jedno ze čtyř adventních míst, nebo třeba svůj oblíbený vánoční strom ve městě (počítá se i váš vlastní), pořiďte video, jak zpíváte vánoční koledu, kterou uvidíte na městské vývěsce, nebo jak si užíváte některou z akcí v rámci Humpoleckých Vánoc, pošlete tip na vlastní vánoční procházku městem anebo… Fantazii se meze nekladou.

Ty nejlepší příspěvky budeme v průběhu adventu zveřejňovat (třeba na facebooku @humpoleckevanoce2020 nebo v Radničních listech) a autory těch úplně nejlepších oceníme drobností z dílny klientů sociálních služeb.

Posílejte už nyní, a to nejpozději do 14. ledna 2021, na e-mail mluvci@mesto-humpole…. Do předmětu zprávy uveďte Humpolecké Vánoce 2020.

Nezapomeňte připojit své jméno a příjmení a pro případ výhry i kontakt na vás.

Jeden autor může během soutěže poslat až 4 příspěvky, cenu ale může získat jen s jedním z nich.

Vizuální příspěvky (foto, video) je třeba doplnit textovým komentářem.- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Všech pět krajských nemocnic na Vysočině je připraveno začít s plánovanými operacemi
Vláda ČR svým rozhodnutím opět umožní nemocnicím plánovat a poskytovat plánovanou operativu. Všech pět nemocnic zřizovaných Krajem Vysočina má už nyní podle krajského náměstka hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimíra Novotného připravené plány, jak postupně obnovit provozy tak, aby současně zachovali zálohy pro pacienty s COVID-19.
„První nově zařazené výkony se budou ve většině případů týkat onkogynekologických a urologických operací. Ty byly odloženy o několik týdnů, pacienti déle čekat nemohou. Pro zahájení operativy je klíčové uvolnění kapacit oddělení ARO, odhaduji, že první operace by mohly být provedeny už koncem tohoto týdne“ informoval Vladimír Novotný.

Na rozhodnutí ministra zdravotnictví Blatného jsou nemocnice zřizované Krajem Vysočina už několik týdnů připravené. Nastartování plánované operativy mají zažité ještě z letošního jara. „Z našich statistik je patrné, že běžná operativa klesla v nemocnicích Kraje Vysočina oproti stejnému období loňského roku na méně než polovinu,“ doplnil Vladimír Novotný.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Od letecké katastrofy vrtulníku u Rudíkova na Třebíčsku uplynulo 12. září osmačtyřicet roků
Nedávno tomu bylo 48 roků, kdy 12. září 1972 v blízkosti Rudíkova havaroval vojenský vrtulník. Spis spolu s fotkou trosek vrtulníku je součástí spisu z VUA Praha. Drobné fragmenty z vrtulníku jsou z Letecké badatelny od p. Pavla Krejčího. Materiály shromáždil a poskytl pan Milan Sivanič.
V roce 1972 probíhalo na našem území vojenské cvičení spojeneckých armád tehdejší Varšavské smlouvy. V průběhu tohoto cvičení došlo k mimořádné situaci v podobě tragické havárie vojenského vrtulníku typu Mil Mi- 4 tr. č. 7116 od 2.vrtulníkového roje, 4. stíhacího pluku v Pardubicích. Bylo to o to tragičtější, že na palubě vrtulníku se nacházelo celkem deset členů jeho osádky a všichni bohužel zahynuli. Osádka vrtulníku byla složená Major Jaromír Fišer – kapitán vrtulníku a velitel roje, Major Sláva Kašpar - pilot letovod a kapitán vrtulníku, Kapitán Jaroslav Kout – palubní technik a starší palubní technik. Dalších sedm cestujících bylo v sestavě: Podplukovník MUDr. Kamil Salaba, Major ing. Jaroslav Máca, Podplukovník Jaroslav Novotný, Major ing. Oskar Zástěra, Kapitán Jan Kraus, Podplukovník ing. Božetěch Dolník, Svobodník v záloze Milan Wagenknecht.
Letový úkol vrtulníku Mi- 4 ev. č. 7116 byl v tom, že dne 12. 9. 1972 prováděl přepravu osob v rámci přesunu štábu svazku 1. stíhací letecké divize z prostoru Hlohovec na nové velitelské stanoviště svazku v prostoru Jihlava s mezipřistáním v Piešťanech. Vrtulník startoval k tomuto úkolu z letiště Malacky ve 12.25 hod. Vzlet z Hlohovce ve 13.32 hod. Ve 13.45 hod. bylo provedeno mezipřistání v Piešťanech v důsledku letu státní záležitosti s označením l a tomu odpovídajícího zákazu ostatních letů. Vzlet z Piešťan byl proveden ve 14.05 hod. Nařízená výška letu 100 m SOL, rychlost letu 130 km/hod. tříčlenný roj. Let probíhal normálně až do příletu roje do prostoru obce Rudíkov 8 km severně od Třebíče. Skupina tří vrtulníku letěla v předepsané výšce a předepsanou rychlostí v sestavě klín – volná skupina roj s rozestupy 50 – 100 m za normálních povětrnostních podmínek. Vrtulník ev. č. 7116 letěl jako vedoucí.
V 15.25 hod. tj. asi za 80 minut po vzletu z Piešťan se u vrtulníku ev. č. 7116 bez jakýchkoliv předběžných známek nenormálnosti utrhl jeden z listů nosného rotoru. Utržený list podletěl vrtulník letící vlevo, trup vrtulníku se stočil vlevo, převrátil se na pravou stranu a padal rotorem dolů. Asi po 50 m pádu se ulomil ocasní nosník . Trup dopadl na zem na pravou stranu a předek, oasní nosník asi 20 m vlevo od něho. Ihned po dopadu se vrtulník vzňal. Osádka a cestující v troskách zahynuli. Jako bezprostřední příčina vzniku havarijní situace a tím i katastrofy vrtulníku Mil Mi-4 ev. č. 7116 byl únavový lom čepu závěsu hlavy rotoru v důsledku překročení meze únavy.
Ještě bych rád se svolením pamětníka na nehodu vrtulníku pana Emila Krejsky přidal jeho popis kolem událostí, tak jak ji sám napsal v následujících řádcích. Letecké neštěstí v Rudíkově pamatuji i já, měli jsme ten den ve 4. třídě v Orlovně, odpolední vyučování, vrtulníku tehdy hlavního rotoru upadl jeden list a ten mu prý usekl ocas a proto spadl, vím že tenkrát na to místo na louku kde se pásly družstevní krávy (dnes firmy EDITE asi 500 m směrem k rybníku Klášter) kam vrtulník spadl a hořel někdo myslím z Náramče ten vrtulový list na kole přivezl. Pamatuji si, že po dohoření vrtulníku byly nějaké zbytky s popelem z louky odvezeny do výkopu na „Sklenářovu“ zahradu. Z těch co jsou jako svědci jmenováni, je jediná žijící Žofie Nožičková – Šajbidorová, Alois Komínek bude asi otec Aloise Komínka nar. 1960 mého souseda, Karel Koš ( SNB) bude otec Vlasty Košové dnes Salákové. Emil Krejska

Doplněno 15.11.2020 o poznatky Ing. Františka Jaši

dnes jsem si přečetl na webovkách Rudíkova článek o havárii vrtulníku v roce 1972 u Rudíkova. Úplně jsem se vrátil o 48 roků zpět ... havárii jsem viděl na vlastní oči!

Trhali jsme se sestrou šípky kousek za JZD směrem k Přeckovu. Když jsem uslyšel zvuk přilétajících helikoptér, sledoval jsem jejich let. Letěly spolu tři, když náhle od té první něco odletělo a ona se okamžitě zřítila ... mezi námi a místem havárie byl les. Okamžitě jsme se vydali na místo havárie, kde jsme již z dálky spatřili hořící trosky. Pád asi vidělo i hodně řidičů aut jedoucích po hlavním silnici, doprava na ní se prakticky zastavila. Další 2 helikoptéry přistály na stejné louce, kde došlo k havárii, avšak v bezpečné vzdálenosti od hořícího vraku (tradovalo se, že s nimi museli později odletět jiní piloti ...). Poměrně brzy dorazili po zemi vojáci a celou oblast uzavřeli a odháněli "diváky". Zároveň prý hrozilo i nebezpečí ze strany vybuchující munice (z ručních zbraní), která byla na palubě havarované helikoptéry.

I já mohu potvrdit, že zbytky byly skutečně odvezeny pod jakousi mez na Sklenářovu zahradu, jako kluci jsme to tam potom „zkoumali“ …

V té době mi bylo 12 roků … a po cca 8 letech (v roce 1980 nebo 1981), když jsem studoval v Brně na VUT, jsme jednou hostovali na výuce na Vojenské akademii, kde jsem na chodbě ve vitríně viděl úlomky na jakémsi čepu a bylo tam napsána: „únava materiálu, důsledkem které havaroval vrtulník u Rudíkova při vojenském cvičení Štít 72“.

Tolik pár mých postřehů k havárii vrtulníku v září 1972.

Více zde: https://www.rudikov.cz/news/…
František JAŠAZpět nahoru na obsah...

Druhý blok Dukovan po odstávce opět dodává elektřinu
Energetici Jaderné elektrárny Dukovany obnovili výrobu elektrické energie na druhém výrobním bloku. Reaktor byl plánovaně odstaven koncem září pro výměnu paliva, pravidelné servisní činnosti a kontroly zařízení.
Odstávka byla v důsledku platnosti ochranných opatření proti šíření koronaviru i omezených kapacit v době vrcholící vlny pandemie velmi náročná. V Dukovanech jsou tak od dnešního dne v provozu tři ze čtyř výrobních bloků. V odstávce pro výměnu paliva zůstává blok číslo 1, který energetici odstavili v polovině listopadu.

V Dukovanech jsou od dnešního dne v provozu tři ze čtyř výrobních bloků. Práce pro energetiky tím však nekončí. Už nyní pracují na odstávce prvního výrobního bloku, která potrvá do konce roku. O Vánocích tak budou muset jít do práce vedle směnových pracovníků, provozujících první tři bloky, další stovky zaměstnanců elektrárny a dodavatelů, kteří se na odstávce podílejí. “Práce o Vánocích a jiných svátcích jsou pro nás energetiky přirozenou součástí našeho povolání, to nám aktuálně navíc významně komplikují rozsáhlá protikoronavirová opatření a s tím související omezené kapacity. Letos tak ještě výrazněji vnímáme naši zodpovědnost za bezpečné a spolehlivé dodávky elektřiny pro všechny, kteří v první linii pečují o slabé a nemocné“, a jsem rád, že zatím všechno úspěšně zvládáme.“ říká Bohdan Zronek, ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZ.

Všechny plánované činnosti na druhém výrobním bloku energetici dokončili už na začátku listopadu. Poté zahájili sérii rozsáhlých kontrol a testů prováděných vždy před opětovným uvedením bloku do provozu. „Řízenou štěpnou reakci v reaktoru jsme obnovili už v sobotu v 0.37 hodin. Poté jsme postupně zvyšovali výkon a prováděli další předepsané kontroly a testy, abychom prokázali řádný stav zařízení. První dodávky elektřiny z druhého bloku jsme obnovili už včera těsně před půlnocí ve 23.33 hodin přifázováním první parní turbíny,“ uvedl ředitel elektrárny Roman Havlín.

Dodávky elektřiny z generátoru druhé parní turbíny energetici obnovili ještě dnes v noci ve 4.11 hodin. Nyní provozní personál elektrárny postupně zvyšuje výkonu a dokončuje předepsané zkoušky a kontroly zařízení. Plného výkonu 500 MW by měli na bloku dosáhnout do konce tohoto týdne.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Nemocnice v Jihlavě chce pacientům pod stromeček opět nadělit Vánoční pokoj
Letos poosmé by mohli pacienti pod stromeček dostat nově opravený pokoj. Již tradiční akce startuje stejně jako předchozí roky měsíc před Štědrým dnem. Cílem je během jednoho měsíce získat prostředky od dárců, za které se během následujícího roku pokoj opraví. Tentokrát je pokoj pro pacienty po úrazech a nehodách.
Princip Vánočního pokoje je jednoduchý. Na stránkách www.nemji.cz/vanocni… si vyberete věc, na kterou chcete přispět. Napíšete nám položku, kterou jste si vybrali, a my zašleme platební podklady a na stránkách ji označíme jako obsazenou. Peníze na vybavení bychom chtěli vybrat do Štědrého dne. Letos to bude pro pacienty ortopedicko-traumatologického oddělení: „Pokoj bude sloužit pro naše pacienty s úrazy, poraněními pohybového aparátu, pacientům po operacích. Naší snahou je pacientům zpříjemnit pobyt a poskytovat péči v nemocnici v příjemném, útulném prostředí,“ vysvětluje primář oddělení Přemysl Kohout.

Kdo si vybere danou věc na stránce www.nemji.cz/vanocni… zašle informaci na vědomí na email: zachrlovam@nemji.cz. My Vám napíšeme číslo účtu, kam můžete zaslat částku, zapíšeme Vás na seznam dárců a vyškrtneme položku jako zakoupenou. Pomozte nám splnit přání dalším pacientům a pořídit jim další Vánoční pokoj.
Zvelebit se podařilo už šest pokojů, a to na dětském, traumatologickém, gynekologickém, onkologickém, geriatrickém, rehabilitačním oddělení. Poslední pokoj na gynekologicko- porodnickém oddělení se opraví po novém roce, bohužel opravy se z důvodu omezení pohybu v nemocnici musely odložit. V roce 2021 tak budeme mít nové pokoje hned dva. Děkujeme předem všem, kteří budou chtít pomoci!

Vánoční pokoj 2013, dětské oddělení: 117 500 korun

Vánoční pokoj 2014, traumatologické oddělení: 101 169 korun

Vánoční pokoj 2015, gynekologické oddělení: 107 450 korun

Vánoční pokoj 2016, oddělení geriatrie a následné péče: 226 330 korun

Vánoční pokoj 2017, chemostacionář: 110 214 korun

Vánoční pokoj 2018, rehabilitační oddělení: 129 000 korun

Vánoční pokoj 2019, gynekologické oddělení: 171 300 korun
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Do pomoci třebíčské nemocnici se zapojila i lékařka z Německa
Coronavirová pandemie zasáhla Českou republiku plnou silou. Epidemiologická situace stále není ideální a zdravotnictví funguje na hranicích svých možností. A v této době přichází výzva prezidenta České lékařské komory Milana Kubka k lékařům pracujícím v zahraničí. Tou, která nezaváhala a okamžitě přijela doplnit lékařský tým Nemocnice Třebíč, je lékařka Ilona Jandová. Pracuje již 9 let ve fakultní nemocnici v německém Freiburgu. Do třebíčské nemocnice nastoupila po rychlé dohodě s vedením na oddělení nově zřízeného covidového pavilonu na dobu tří týdnů.
„V Německu se pandemii zatím daří držet na uzdě, o to víc mě znepokojoval vývoj v České republice. Konečný impuls pro nabídnutí mé pomoci byla podpora mých německých kolegů, kteří byli ochotni dočasně převzít moje pracovní povinnosti a samozřejmě podpora mé rodiny. I když vím, že moje podpora týmu třebíčské nemocnice je jen kapka v moři a nesrovnatelná s tím, jaké výkony zdravotníci nemocnice podávají, myslím si, že jakákoliv podpora je v současné době smysluplná. Já jako lékařka mohu pomoci v nemocnici, jiní mohou podpořit třebíčskou nemocnici finančně, ostatní už jen tím, že zabrání dalšímu šíření svým zodpovědným chováním,“ míní lékařka Ilona Jandová. „V Třebíči jsem se narodila a mám zde celou rodinu, za kterou tak pětkrát do roka jezdím. Nyní mi rodiče poskytli ubytování,“ dodává Jandová.

Pomoc lékařky vítá personál i vedení nemocnice. „Velmi si vážíme pomocné ruky, kterou nám paní doktorka Jandová nabídla. Svým příjezdem doplnila stav lékařů a ihned se zapojila do práce,“ komentuje pomoc lékařky ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

Aktuální stav lékařského personálu

V současné době je v Nemocnici Třebíč 173 lékařů, z toho 16 je v pracovní neschopnosti z důvodů nákazy a 1 lékař v karanténě s pracovní neschopností.

Sbírka pro Nemocnici Třebíč

Na pomoc s financováním přístrojového vybavení, potřebného k léčbě pacientů v souvislosti s onemocněním COVID-19 byl zřízen městem Třebíč sbírkový účet, č. účtu 123-1910080227/0100.
Jitka MÁCOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   26. 1. 2021

• Havlíčkův Brod je Historickým městem roku 2020, postupuje do celostátní soutěže
• Na Vysočině loni zemřeli při nehodách tři cyklisté; příčina vážných zranění nebo úmrtí cyklisty při dopravní nehodě je poranění hlavy
• Z policejního deníku: krádež horského kola, žena neplatí alimenty, šoféři bez řidičáků
• Za přetížená vozidla padají vysoké pokuty; policisté z Kamion týmu se loni zaměřili na vozidla převážející dřevo
• Tuhou zimu prožívají nejhůře dravci a sovy, kterým jde často o život
• Výjimečná naučná stezka Šebeň nedaleko Velkého Meziříčí je poškozená
• „Covidový“ rok přinesl v Jihlavě více porodů; narodilo se 1370 dětí
• Do schránek havlíčkobrodské Charity v někdo vložil obálky s penězi, ta je ale přijmout nemůže
• Na Vysočině je 276 mostů, žádný není v havarijním stavu

Pondělí   25. 1. 2021

• Z policejního deníku: zloděj vzal šperky a peníze, opilec skončil na záchytce, řidiči a řidičky pod vlivem alkoholu a drog
• Poctiví nálezci odevzdávají do městských ztrát a nálezů i desítky tisíc korun
• Řidič v noci nebezpečnou jízdou ohrožoval ostatní, policistům nezastavil, nakonec havaroval; policisté žádají o pomoc svědky
• Za krádeže v jihlavské prodejně recidivistovi hrozí až osmiletý trest
• Domácnosti navštíví pracovníci statistického úřadu
• Kolem skal ve Žďárských vrších pokračuje těžba, dominanty se po létech odhalují

Neděle   24. 1. 2021

• Z policejního deníku: Chcípl pes se na Vysočině nekonal; opilému muži v obchodě padaly kalhoty; zloděj se vloupal do auta
• Zájem seniorů a žáků o on-line prohlídky infocentra Jaderné elektrárny Dukovany stále narůstá; hlásí se ze všech koutů České republiky
• Knihovna ve Žďáře nad Sázavou má nový depozit pro naučnou a cizojazyčnou literaturu

Sobota   23. 1. 2021

• Umělá ledová stěna v údolí Svratky ve Víru na Žďársku je již otevřena
• Kulturní dům v Mnichu z poloviny minulého století byl prohlášen za kulturní památku
• Dobrovolní hasiči z Velkého Meziříčí si letos připomenou 150. výročí od založení sboru

Pátek   22. 1. 2021

• Česká centra o vědě, tentokráte s výročím Čapkovy hry R.U.R
• Z policejního deníku: krádež kočárku; krádež nářadí z auta v Radošově za sto tisíc, řidička při nehodě utrpěla zranění
• Táborská zoologická zahrada se rozrostla o tři mláďata emu hnědého, další vejce jsou v líhni
• Na Hrádku v Třebíči zůstane alej, přibudou stromy, workout, květnaté a bylinné louky, broukoviště i veřejný gril
• Na Vysočině se loni vyhlašovalo méně pátrání; policisté často pátrají po dětech, které utíkají z výchovných ústavních zařízení

Čtvrtek   21. 1. 2021

• Drážní objekt v Rozsochách, jenž sloužil jako veřejné toalety, lampárna, sklad a prádelna, je kulturní památka
• Agresivní muž na Jihlavsku ohrožoval svou partnerku, skončil v policejní cele
• Z policejního deníku: žena a muž putovali do vězení; poslal peníze, zboží nedostal; řidiči pod vlivem drog

Středa   20. 1. 2021

• Kovárna z poloviny devatenáctého století ve Věžnici byla prohlášena za kulturní památku
• Na Vysočině v současnosti probíhá výstavba obchvatu Havlíčkova Brodu a Osové Bítýšky
• Opilý muž ohrožoval v Jihlavě na ulici Tyršova ženu, policisté žádají svědky o pomoc
• Dvaatřicetiletý řidič se po dálnici D1 na Vysočině řítil rychlostí 198 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: sprejer řádil v Krucemburku; krádež věcí z auta v Jihlavě
• Naučná stezka kolem Konventského rybníka ve Žďáře nad Sázavou bude do podzimu opravena

Úterý   19. 1. 2021

• Kriminalita se na Vysočině loni snížila; objasněnost v regionu přesáhla 64 procent
• Bývala poštovní stanice ve Stonařově postavená v roce 1750 byla prohlášena za kulturní památku
• Předporodní kurzy v havlíčkobrodské nemocnici on-line, k tomu osobní konzultace a emailová poradna pro nastávající maminky
• Z policejního deníku: cyklista se při nehodě zranil; hledaný muž skončil ve vězení; krádež čtyřiceti litrů nafty
• Místo narození: sanitka číslo 260
• Kaple svatého Huberta vyhrála v soutěži O nejhezčí turistickou pohlednici

Pondělí   18. 1. 2021

• Nejvíce nominací na Českého lva mají filmy Krajina ve stínu, Havel a Šarlatán
• Zemřela bývalá ředitelka základní školy Seifertova v Jihlavě Stanislava Prokešová
• Fenomén zahradničení a krajové odrůdy ovocných stromů na Vysočině
• V Přibyslavi u Sázavy žijí bobři
• Z policejního deníku: úvěrový podvod, opilec skončil na záchytce, řidiči bez papírů a pod vlivem drog
• Registr vozidel v Jihlavě funguje dočasně v omezeném režimu
• V Pelhřimově se loni narodilo 533 dětí, svateb bylo dvaadevadesát
• Policisté na Vysočině vykázali loni z obydlí celkem 53 násilných osob
• Dálnice a silnice prvních tříd na Vysočině jsou sjízdné bez problémů

Neděle   17. 1. 2021

• Ředitelkou Psychiatrické nemocnice v Jihlavě byla jmenovaná Dagmar Dvořáková
• Přírodovědci v Ptačím parku Kosteliska nalezli brouka, kterého už považovali v ČR za vyhynulého
• Z policejního deníku: krádež přívěsu, poškození auta, zničení květináčů a hrabla

Sobota   16. 1. 2021

• Josef Šálek poběží mrazivou Vysočinou bosý a v šortkách přes dvacet kilometrů
• Odbor služby pro zbraně v Havlíčkově Brodě otevřen od pondělí; počet žadatelů o zbrojní průkazy na Vysočině roste
• V Třebíči se loni narodilo 1230 dětí, vévodila jména Eliška a Matyáš

Pátek   15. 1. 2021

• U Štoků na silnici I/38 se střetl náklaďák a pět osobních aut, nikdo se nezranil
• Policisté pátrají po šestnáctileté Veronice, která se nevrátila z vycházky do zařízení pro mládež v Janštejně
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě má málo personálu, od pondělí pomohou hasiči
• Z policejního deníku: kriminalisté dopadli distributorku drog, vandal polil auto barvou, opilec nadýchal 3,35 promile
• Prvním letošním přírůstkem v táborské zoo je jehně ovce kamerunské
• Pachatele krádeže policisté v Kamenici nad Lipou dopadli na místě činu
• Sdružení Krajina po úpravě pastvisek nabízí přebytečné dřevo
• Na silnici I/38 u Štoků se srazila tři auta, řidička osobního auta utrpěla lehké zranění

Čtvrtek   14. 1. 2021

• U Havlíčkova Brodu se převrátil kamion a srazil chodce, silnice I/38 v místě nehody bude po celou noc průjezdná pouze jedním jízdním pruhem
• Vedle atletického stadionu na louce na Heulose v Jihlavě se již lyžuje
• V Jihlavě se loni narodilo 1371 dětí; vedla jména Terezka a Honzík
• U Havlíčkova Brodu na silnici I/38 se převrátil kamion, který srazil chodce; silnice je v místě neprůjezdná
• Z policejního deníku: krádež peněženky, vloupání do hospody a také do bývalé líhně
• U Jihlávky se převrátil náklaďák se dřevem
• Jihlavské muzeum vyhlásilo fotografickou soutěž na téma Atmosférické jevy
• Silnice I/38 v Dlouhé Brtnici na Jihlavsku je neprůjezdná

Středa   13. 1. 2021

• Děti na Vysočině budou mít jarní prázdniny od pondělí 1. do pátku 5. února, předcházet jim budou pololetní prázdniny
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě alkohol, vandal podrápal auta, řidička se při nehodě zranila
• Muži po vzájemné domluvě kradli v havlíčkobrodském obchodě zboží
• Na Vysočině průběžně sněží, nehody bez zranění

Úterý   12. 1. 2021

• Blackout ve střední Evropě odvracely manipulacemi i české jaderné elektrárny
• Lidé v Třebíči přispěli o Vánocích Barevnému světu na vybavení chráněné dílny
• Z policejního deníku: vloupání do chaty; krádež nářadí; střet dvou aut v Jihlavě
• Na Šacberku na sjezdovce utrpěl vážné zranění lyžař
• V nemocnici v Novém Městě na Moravě nejsou návštěvy povoleny
• V novoměstské nemocnici se v roce 2020 narodilo nejvíce Aniček a Vojtěchů

Pondělí   11. 1. 2021