Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 25.11 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Vzdušný prostor Dukovan a Temelína chrání nový laserový systém, zachytí i letící dron
Unikátní laserový detekční systém, vytvářející neprodyšnou síť vzdušného prostoru nad vybranými objekty, dnes představili zástupci ČEZ přímo v Jaderné elektrárně Dukovany. Cílem nového systému je chránit prostor vybraných budov proti novým hrozbám přicházejícím „ze vzduchu“, jako například dronům. Moderní bezpečnostní systém instalovali odborníci na klíčová místa v obou jaderných elektrárnách.
Systém laserových paprsků, vytvářejících neviditelnou ochrannou zónu ve tvaru vějířů. Tak zhruba vypadá nový detekční systém fungující nad českými jadernými elektrárnami. Zaznamená-li třeba jen jeden z paprsků pohyb, vysílá signál do řídícího centra fyzické ochrany, odkud specialisté řídí další ochranná opatření.

„Není to samozřejmě jediný detekční nebo ochranný systém našich elektráren. Těch je celá řada v na sebe navazujících vrstvách, podobně jako například staletími ověřené soustavy hradních opevnění, navíc významnou roli zde hrají i například bezpečnostní složky naší země. A stejně jako u dalších technologií, i zde se stále objevují nové možnosti, jak je vylepšovat a modernizovat,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Přesnější parametry detekčních systémů jaderných elektráren jsou tajné. Mimo jiné musí být schopny odlišit narušení prostoru například ptákem či jiným zvířetem od uměle vyrobeného objektu. Neveřejná je také odolnost jednotlivých budov. „Obecně vybrané objekty jaderných elektráren patří mezi nejstřeženější a nejodolnější v zemi, posuzují je nejen naše bezpečnostní složky, ale i mezinárodní experti. Zároveň je přizpůsobujeme podle vývoje a případných hrozeb. Ochrana elektráren je nikdy nekončící proces,“ doplňuje Daniel Rous, ředitel Útvaru ochrana Skupiny ČEZ.

Součástí cvičné ukázky bylo i simulované narušení chráněného prostoru dronem, pro jehož vzlet museli členové týmu zajistit speciální povolení od Úřadu pro civilní letectví. Zároveň bylo nutné omezit funkci tzv. geofencingu, který bezpilotní letoun nepustí do bezletových zón.

Stejně tajné jako parametry ochranných systémů jsou i postupy při narušení chráněného prostoru. Známou skutečností ale je, že na obou jaderných elektrárnách sídlí speciální jednotky policie České republiky. „Jeden člen speciální jednotky policie je vždy přítomen v řídícím centru fyzické ochrany elektrárny. A v případě reálného narušení by to byla právě policie, která má odpovídající oprávnění a prostředky k provedení zásahu,“ přibližuje postup ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín patří mezi nejpřísněji střežené objekty v České republice. Mimo jiné platí kolem obou elektráren bezletové zóny. Mají tvar válce o poloměru 2 kilometrů a výšce 1,5 kilometru.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Tři krále možná v ulicích nepotkáte, přesto koledovat budou
Lednová Tříkrálová sbírka se blíží. Mnoho otázek o jejím lednovém průběhu zůstává stále nezodpovězených, jedna však je již v tuto chvíli jistá. Tříkrálová sbírka bude! Už nyní se organizátoři největší sbírkové akce v České republice zabývají její formou a zvažují všechny možné alternativy královského koledování. Z důvodu epidemie COVID-19 se možnost tříkrálové koledy rozhodli protáhnout ještě o několik dní déle, a to od 1. do 24. ledna 2021.
„I my jsme se rozhodli přesunout některé aktivity do tzv. online světa. Vymýšlíme možnosti podpory, která je pro naše služby velmi potřebná, zvažujeme online podobu tradičního Tříkrálového koncertu. Nicméně se stále nevzdáváme a věříme, že koledování bude moci alespoň v omezené formě a za zvýšených hygienických opatření proběhnout. Velmi mě těší, že okresní asistenti chtějí sbírku vhodným způsobem podpořit, pokud to bude možné. Je totiž mnoho lidí, kteří se každoročně na koledníky těší, jsou pro ně požehnáním a radostí. Přesto jsme si vědomi mnoha rizik, které by mohly vzhledem k epidemii a vyhlášeným opatřením během kampaně nastat. Aktuálně máme připravené pro koledníky k distribuci roušky a dezinfekce, zároveň budeme vydávat i doporučení, jak se mohou obce do sbírky zapojit,“ vysvětluje Mgr. Michaela Kuchtová, koordinátorka Tříkrálové sbírky.

Tříkrálová sbírka je pro žďárskou Charitu velmi důležitým zdrojem financí. Důvodem je možnost využití výtěžku tam, kde lze jen obtížně zajistit jiný finanční zdroj.
„Pro nás je výtěžek Tříkrálové sbírky jedinečný jako významná podpora terénních služeb. Právě v nich je nutným pracovním prostředkem našich zdravotních sester, pečovatelek, osobních asistentů, služební automobil. Díky Tříkrálové sbírce můžeme auta nakoupit, a tak vytvořit podmínky pro poskytování služeb potřebným v domácím prostředí po celém žďárském okrese. V letošním roce tříkrálové peníze pomohly také s řešením mimořádné situace v období nouzového stavu spojené s pandemií COVID-19,“ dodává Ing. Jana Zelená, ředitelka Oblastní charity Žďár nad Sázavou.

Jaké projekty v letošním roce doposud podpořila Tříkrálová sbírka 2020?
- fond individuální pomoci, který slouží na nákup základních potravin a materiálních potřeb pro řešení nouzové situace osob i rodin
- nákup materiálu v období mimořádné události COVID – 19
- terénní služby, poskytující péči v domácím prostředí: Osobní asistenci, Domácí zdravotní a hospicovou péči, a to zakoupením služebních vozů, sloužících k dopravě pracovníků k uživatelům a pacientům, dovozu kompenzačních pomůcek
- profesionální tým pro mimořádné události
- dobrovolnické centrum Kambala a další …

„Tříkrálovým podporovatelům bych závěrem ráda vzkázala, aby sledovali naše webové stránky www.zdar.charita.cz a naše sociální sítě. Zde budeme průběžně zveřejňovat informace, které se týkají sbírky. Přála bych si, aby stejně jako kdysi přinesli Tři králové všem lidem dobré vůle radostnou zvěst o narození Spasitele Ježíše Krista, aby stejně i nás čekaly s příchodem nového roku příjemné zprávy,“ vzkazuje všem Michaela Kuchtová.

Kontakt na koordinátorku Tříkrálové sbírky Oblastní charity Žďár nad Sázavou
Mgr. Michaela Kuchtová
tel.: 777 755 444
e-mail: michaela.kuchtova@zd….cz
Oblastní charita Žďár nad Sázavou, Horní 22, 59101 Žďár nad Sázavou
Lenka ŠUSTROVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: poškození nápojových automatů; vloupání do auta či bourající opilý řidič
Policisté prověřují případ poškození nápojových automatů z doby od pátku 20. listopadu do odpoledních hodin úterý 24. listopadu v Havlíčkově Brodě. Dosud neznámý pachatel poškodil kryty u tří nápojových automatů umístěných v nádražní budově a majiteli tak způsobil škodu přes sedmdesát tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Vloupání do vozu a krádež věcí za patnáct tisíc
Policisté pátrají po pachateli, který se v noci z pondělí 23. listopadu na úterý v Nových Syrovicích na Třebíčsku vloupal do zaparkovaného vozu a majiteli způsobil škodu přibližně za patnáct tisíc korun. "Pachatel se po rozbití skleněné výplně dostal do automobilu Škoda Superb a odcizil kufřík s nářadím a odložené zavazadlo, ve kterém byly mimo jiné také platební karty", informovala mluvčí Jana Kroutilová. Místo činu policisté ohledali, zadokumentovali a provedli v lokalitě šetření. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Po pachateli a odcizených věcech policisté pátrají.

Dopravní nehoda s lehkým zraněním řidiče
V úterý 24. listopadu krátce před pátou hodinou večer se stala u Chlumětína na Žďársku dopravní nehoda, při které řidič utrpěl lehké zranění. "Dvacetiletý muž jel vozem Škoda od obce Krejcar a při projíždění zatáčky dostal s vozidlem smyk, vyjel mimo komunikaci do silničního příkopu, kde narazil do stromu", uvedla mluvčí S. Rázlová s tím, že řidiče s podezřením na lehké zranění odvezli záchranáři na ošetření do nemocnice. Požití alkoholu u něj policisté vyloučili na základě dechové zkoušky. Škoda na vozidle byla předběžně vyčíslena na částku kolem deseti tisíc korun. Zjišťování příčiny a okolností dopravní nehody je předmětem dalšího šetření.

Drogy za volantem
Policisté zastavili v úterý 24. listopadu kolem půl čtvrté odpoledne na ulici Malovcova v Pacově na Pelhřimovsku osobní auto Škoda. "Řidičem vozidla byl třiadvacetiletý muž, který se v rámci kontroly podrobil na výzvu policistů testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek testu byl pozitivní na amfetamin. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž souhlasil", informovala mluvčí Stanislava Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměl. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Dvacetiletý řidič je podezřelý z přestupku
Ve středu 25. listopadu odhalili policisté řidiče, který usedl za volant pod vlivem drog. Kolem desáté hodiny dopoledne jel v Třešti na Jihlavsku po ulici Palackého, kde vozidlo VW zastavili policisté a provedli kontrolu. "Dechová zkouška byla u dvacetiletého řidiče negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ukázal přítomnost amfetaminu a požití drog řidič i přiznal. Muž se dále podrobil lékařskému vyšetření, při kterém mu byl odebrán biologický materiál", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová s tím, že další jízda mu byla zakázána. Muž je podezřelý ze spáchání závažného přestupku na úseku dopravy, případ policisté šetří.

Řidič měl téměř dvě promile alkoholu
Policisté sdělili podezření ze spáchání trestného činu jednačtyřicetiletému muži, který řídil auto opilý, jízdu nezvládl a havaroval. V pondělí 23. listopadu přijali policisté po šesté hodině večer oznámení, že se v Moravských Budějovicích na Třebíčsku pohybuje v lokalitě ulice K Cihelně vozidlo, jehož řidič jede nebezpečnou jízdou. Na místo ihned vyjela policejní hlídka. "Stojící podezřelé vozidlo policisté nalezli a dopadli i řidiče, který z něho vystoupil. Řidič byl pod vlivem alkoholu, kdy mu policisté při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,98 promile alkoholu. Provedeným šetřením policisté zjistili, že řidič při projíždění křižovatkou nezvládl řízení a narazil do kovové brány oplocení. Poté s vozidlem odjel o kousek dál, kde vozidlo odstavil", popsala událost mluvčí J. Kroutilová s tím, že při nehodě nedošlo ke zranění. Na voze a oplocení vznikla předběžně vyčíslená škoda čtyřicet tisíc korun. Řidiče policisté zadrželi a skončil v policejní cele. Následně mu sdělili podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Na budově jihlavské nemocnice se ve čtvrtek 26. listopadu rozzáří Světlo lékařům
Jako výraz vděku a signál podpory zdravotníkům se ve čtvrtek 26. listopadu v rámci dobročinné aktivity s titulem Světlo lékařům rozsvítí v čase 17 – 18 hodin budova nemocnice v Jihlavě na Vrchlického ulici 59. Potřebnou energii zhmotní speciálně vytvořené Giving Tuesday balíčky s kvalitními produkty a potravinami. Za aktivitou stojí Asociace společenské odpovědnosti a iniciativa Energii lékařům.
Pandemie koronaviru negativně ovlivňuje životy nás všech. Největší tlak je ale bezesporu kladen na zdravotníky, lékaře a pečovatele, kteří pracují téměř nepřetržitě. Jelikož jsou často už opravdu na pokraji svých sil, přidávají se jim nyní na pomoc i dobrovolníci. Jako výraz vděku a signál podpory se pro ně v termínu 24. listopadu až 1. prosince v rámci dobročinné aktivity „Světlo lékařům“ postupně rozsvítí budovy nemocnic, domovů pro seniory a hospiců napříč všemi kraji Česka. Potřebnou energii zhmotní speciálně vytvořené Giving Tuesday balíčky s kvalitními produkty a potravinami, které poputují do nemocnic a domovů (nejen) pro seniory. Za aktivitou stojí Asociace společenské odpovědnosti a iniciativa Energii lékařům.

„Světlo lékařům“ bude na budovách nemocnic, domovů pro seniory a hospiců po celé republice symbolicky zářit pro všechny zdravotníky, pečovatele, dobrovolníky a spoluobčany zasažené pandemií Covid-19 u příležitosti světového dne štědrosti a dobrých skutků Giving Tuesday. Ten letos připadá na úterý 1. prosince a u nás ho stejně jako v předchozích letech zastřešuje Asociace společenské odpovědnosti. V letošním roce klade důraz především na to, jak podpořit potřebné způsoby, které jsou bezpečné a umožňují dělat dobré skutky i při dodržování sociální distance.

Světlo a energie zdravotníkům, pečovatelům i dobrovolníkům

Na budovách nemocnic, domovů pro seniory a hospiců se od 24. listopadu do 1. prosince na podporu zdravotníků, pečovatelů, dobrovolníků a spoluobčanů zasaženými Covid-19 postupně ve všech krajích Česka rozsvítí „Světlo lékařům“ složené ze symbolů srdce a baterie. Zatímco srdce v podobě loga Giving Tuesday ztělesňuje dobro, baterie v podobě loga iniciativy Energii lékařům představuje potřebnou energii. Na budovách nemocnic, domovů pro seniory a hospiců v regionech bude k vidění díky světelné projekci, kterou zajistí kreativní studio VISUALOVE.

Hlavním cílem této aktivity je vyjádřit zdravotníkům, pečovatelům, dobrovolníkům i všem občanům potřebnou podporu a ukázat jim, že v tom nejsou sami. „S druhou vlnou pandemie se pereme všichni, ale největší boj svádí lékaři, zdravotní sestry a bratři, záchranáři, laborantky, zdravotničtí asistenti, pečovatelé a dobrovolníci, kteří jedou na doraz. Bohužel se mi zdá, že velká vlna solidarity s nimi se vytratila společně s první vlnou pandemie. Proto jsme se rozhodli tyto ctnosti znovu zažehnout a dát tak všem, kteří bojují za životy druhých, novou energii a naději na lepší zítřky,“ říká Lucie Mádlová, výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

Vedle symbolické podpory se zdravotníci dočkají také balíčků s velkou dávkou energie a posílení na dlouhé směny. Balíčky obsahují kvalitní pečlivě vybrané potraviny od iniciativy Energii lékařům, která pravidelně dodává energeticky hodnotné balíčky do nemocnic, doplněné o dary od členů Asociace společenské odpovědnosti. „V našem balíčku je vždy mix tyčinek, oříšků, sušeného ovoce a dalších funkčních/nutričně hodnotných potravin. Složení je pestré a splňuje přísná hygienická kritéria. Energii lékařům, tedy všem zdravotníkům jsme dodávali již v první vlně a rozhodli jsme i v druhé vlně obnovit činnost, aktivovat rozsáhlý dobrovolnický a partnerský tým a vnést do společnosti velkou dávku dobra. V rámci aktivity „Světlo lékařům“ jsme naše klasické balíčky doplnili ještě dary od členů Asociace společenské odpovědnosti na podporu zdravotníků. Všechny produkty jsou vyslyšením poptávky zdravotnických zařízeních,“ popisuje Jan Lukačevič, zakladatel a kouč energetického týmu Energii lékařům. Na rozdíl od běžné rozesílky poputují při příležitosti svátku štědrosti energetické balíčky také do domovů (nejen) pro seniory, v nichž je situace v poslední době opravdu kritická.

Pomoci může každý

Aktivita „Světlo lékařům“ vznikla za finanční podpory České spořitelny. „Zdravotníkům patří uznání a vděk za to, jak zvládají pandemii, a právě k nim by měla mířit podpora nás všech. Jsou bez patosu hrdiny současnosti. Zdravotníky podpořila Česká spořitelna a její zaměstnanci i na jaře, ať už benefičním koncertem, nebo osobními příspěvky projektu Energii lékařům. Ve druhé, daleko děsivější vlně, která s sebou nese navíc rezignaci a letargii celé společnosti, jsme se do podpory zapojili znova. Naši zaměstnanci přispívají více než aktivně, i proto věřím, že Světlo lékařům dodá energii nejen zdravotníkům, ale celé naší společnosti," říká Andrea Studihradová, která v České spořitelně odpovídá za dobré věci.

Zdravotnický personál, pečovatele a další pomocníky včetně dobrovolníků po celém Česku může podpořit kdokoliv z nás prostřednictvím speciální dárcovské sbírky vzniklé k aktivitě „Světlo lékařům“. Částka z této sbírky poputuje zejména na potraviny do balíčků pro zdravotníky a pečovatele v sociálních zařízeních.

„Přidejte se k nám a podpořte zdravotnický personál, pečovatele a dobrovolníky po celém Česku. I díky vaší štědrosti v této speciální Giving Tuesday výzvě jim doplníme energii, a oni i tak budou moci naplno pokračovat v boji proti pandemii Covid-19. Energie, kterou tímto způsobem vysíláme, je nejen hmatatelná, ale představuje i silný signál podpory, vyjádření díků a uznání za ohromně těžkou práci. Naše balíčky nesou důležitý vzkaz: nejste neviditelní a myslíme na vás,“ popisuje Lucie Mádlová z Asociace společenské odpovědnosti.

Kdy a kde rozsvítíme Světlo lékařům?

24. 11. Brno, Zlín

25. 11. Olomouc, Ostrava

26. 11. Jihlava, České Budějovice

27. 11. Plzeň, Cheb

28. 11. Ústí nad Labem, Liberec

29. 11. Žirec, Pardubice

30. 11. Poděbrady

01. 12. Praha
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Zájemci se mohou stát kmotry zraněných a ohrožených zvířat v záchranné stanice v Pavlově
Záchranná stanice v Pavlově u Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku nabízí lidem, kteří chtějí pomoci zraněným nebo jinak zdravotně znevýhodněným zvířatům, že se mohou stát kmotry mláďat odchovaných ve stanici a vypuštěných zpět do volné přírody.
"Každoročně máme ve stanici desítky malých ježků, ptáčat, veverek nebo také malé poštolky, srnčata nebo mláďat šelem, kterým pomůžeme vyrůst. Málokdo si dokáže představit, co péče o malé srnče, veverku nebo ptáče obnáší. Například malé ptáče se musí krmit téměř každou půlhodinu, srnče zase každé tři hodiny, takže když opomeneme náklady spojené s potravou, jde o časově velmi náročnou práci. Tu nemůžeme a samozřejmě ani nechceme vyčíslit, nicméně by nám ve stanici moc pomohlo, kdybyste se stali kmotry vybraných mláďat a rádi přispěli například právě na mléko, láhev, dudlíky, na myši pro mláďata sov nebo na veterinární ošetření", uvedl ředitel stanice v Pavlově Zbyšek Karafiát.

Jednorázovou nebo pravidelnou částkou dárci přispějí na vybraná mláďátka, kterým každoročně a v desítkách počtů pracovníci stanice pomůžou, vypiplají je a pouští zpět do volné přírody. Kmotrem nemusí být jen jednotlivec, ale třeba třída děti, kolegové z práce nebo komerční firma.
„Adoptivní rodiče volí mezi našimi stálými obyvateli, kteří se z nějakého důvodu už nemohou vrátit do volné přírody. Pak tu ale každoročně máme desítky malých ježků, ptáčat, veverek, ale také malé poštolky, srnčata nebo mláďat šelem, kterým pomůžeme vyrůst a jen jak je to možné, vypouštíme je zpět do volné přírody,“ popisuje ředitel stanice v Pavlově Zbyšek Karafiát. Lidé, kteří mládě do stanice přivezou, často chtějí přispět, a tak se stávali například jednorázovými dárci, teď budou mít možnost vybírat nejen z formátu adopce, ale stát se kmotrem jednotlivých mláďat..

Jak se stát kmotrem?
Vybírat můžete z osmi nejčastějších typů mláďat, o která se každoročně ve stanici starají. Důležité je, abyste výběrem srdci nejbližšímu udělali radost sobě nebo někomu z vašich blízkých.

Budoucí kmotři za sebe nebo pro své přátele, rodinu nebo děti a vnučky a vnuky mohou vybírat ze zvířátek, která jim udělají největší radost. Mohou se stát kmotry srnčat, mláďat ježků, netopýrů, malých soviček, malých šelem, jako třeba lasic, lišek, kuny nebo vydry, malých poštolek, pěvců nebo veverek.
„Pojmenovali jsme osm nejčastějších kategorií, ať mají lidé z čeho vybírat. Na našich stránkách najdou vzory certifikátů kmotrů a stejně tak mohou volit dostupnou finanční podporu – od 500 do 2 000 korun, možná je i pravidelná měsíční platba,“ doplnil Zbyšek Karafiát. Ve stanici kmotrům vystaví certifikát, odtajní, na co přesně jejich podpora půjde a kolika mláďatům jejich příspěvek doslova zachránil život.
„Navíc je možné dar využít jako slevu na dani. Doba je náročná a samozřejmě to není hlavní argument pro to, aby se lidé rozhodli stát kmotry pavlovských mláďat, ale může jít o další plusový bod, který lidem s velkým srdcem pomůže rozhodnout se pro vánoční dárek, který pomáhá,“ dodal Z. Karafiát.

Od ledna do listopadu Záchrannou stanicí Pavlov prošlo na bezmála 950 zvířat. Přitom přes 400 z nich byla právě mláďata. Bezmála tři sta z nich se podařilo zachránit a vypustit zpět do volné přírody. Některá mláďata, narozená například až v září, na stanici zůstanou přes zimu, kterou by sama v přírodě nezvládla.
Podrobný popis, jak se stát kmotrem, včetně čísla transparentního účtu stanice je na:
https://www.stanicepavlov.eu…

- red -Zpět nahoru na obsah...

Jihlavští policisté žádají veřejnost o spolupráci při hledání totožnosti dvou mužů a žen z fotografie
Jihlavští policisté prověřují případ konfliktu, ke kterému došlo v září v Jihlavě. Odehrál se ve večerních hodinách v lokalitě podniku na ulici Jiráskova. V souvislosti s prověřováním případu by policisté potřebovali zjistit totožnost muže na fotografii a také dvou žen, které s ním seděly u stolu.
V sobotu 26. září přišly do provozovny dvě ženy a následně za nimi přišel ještě muž, který svým jednáním upoutal pozornost ostatních hostů. Vzhledem k jeho chování došlo k rozepři, po které muž z podniku odešel. Následně ale došlo k dalšímu konfliktu před provozovnou a ke zranění jedné osoby.

Po přijetí oznámení začali případ prověřovat policisté. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinů výtržnictví a ublížení na zdraví. Provedli důkladné šetření za účelem zjištění maximálního množství informací důležitých pro prověřování, shromažďovali získané poznatky a vyhodnotili také záznamy z kamer.

V současné době se obracejí na veřejnost s žádostí o spolupráci. Policisté by potřebovali zjistit totožnost muže zachyceného na fotografii a také žen, které byly v podniku s tím.

Žádáme muže a obě ženy, aby se přihlásili na tísňové lince 158. Policisté uvítají také informace od občanů, kteří některého z nich znají nebo mají informaci o tom, kde se v současné době nacházejí či pohybují.

por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Kriminalisté dopadli recidivistu, který ukradl peněženku s finanční hotovostí a doklady
Pelhřimovští kriminalisté dopadli muže, který z kanceláří dvou firem odcizil peněženky s finanční hotovostí a doklady. Pro osmadvacetiletého několikrát trestaného muže si kriminalisté dojeli ještě tentýž den odpoledne. Policejní komisař zahájil jeho trestní stíhání a recidivista byl obviněn ze spáchání dvou trestných činů. Vzhledem k tomu, že se trestné činnosti dopustil v době, kdy je na území republiky vyhlášen nouzový stav, hrozí mu tak přísnější postih.
Osmadvacetiletý muž je obviněn z toho, že ve středu 11. listopadu kolem poledne vstoupil do provozní budovy podniku v Pelhřimově, odkud z kanceláře v administrativní části budovy odcizil z kabelky peněženku s finanční hotovostí, stravenkami a platební kartou. Způsobená škoda se vyšplhala na více jak šest tisíc korun. Podnik následně opustil, avšak cestou domů navštívil ještě další areál. Zde v kanceláři odcizil pánskou peněženku s penězi, stravenkami, platební kartou a stravenkami. Majiteli tak vznikla škoda kolem dvou tisíc korun. Policisté na místech činů provedli ohledání, zajistili stopy a vše zadokumentovali.

Na základě intenzivního prověřování a získaných poznatků pachatele vypátrali. Pro podezřelého osmadvacetiletého muže si došli kriminalisté a ještě v ten samý den v odpoledních hodinách podal na policejní služebně k uvedené trestné činnosti vysvětlení. „Zadržený recidivista byl obviněn ze spáchání zločinu krádeže a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku,“ uvedl npor. Mgr. Pavel Nováček, vedoucí oddělení obecné kriminality.

Obviněný muž již v minulosti v deseti případech stanul před soudem, a to zejména pro majetkovou trestnou činnost. V některých případech mu byl uložen i nepodmíněný trest odnětí svobody. Z toho posledního, v délce trvání jednoho roku, se vrátil v květnu roku 2019.

Přitěžující okolností je obviněnému muži fakt, že se trestné činnosti dopustil v době nouzového stavu, za což mu hrozí přísnější postih. V tomto případě se jedná až o osmiletý trest odnětí svobody.
por. Mgr. Stanislava RÁZLOVÁZpět nahoru na obsah...

Policisté zadrželi další tři migranty, muži riskovali život, cestovali na podvozku zahraničního návěsu
Neuvěřitelný hazard se životem předvedli v pondělí 23. listopadu odpoledne po půl páté tři muži, kteří se objevili na dálničním odpočívadle na 111. kilometru dálnice D1 ve směru jízdy na Prahu. Muži pod rouškou stmívání doslova „vypadli“ na vozovku z podvozkového prostoru bulharského kamionu. Policisty z integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie kraje Vysočina na lince 158 kontaktoval s oznámením občan, který si toho všiml. Navíc tři osoby, které se postupně zvedly z vozovky, se vydaly na útěk k blízkému lesu, což bylo na první pohled velice podezřelé.
Operační důstojník na místo vyslal nejbližší policejní hlídky. Jedna z hlídek následně osoby vypátrala. Jednalo se o tři muže, kteří se pohybovali v prostoru dálničního odpočívadla. Hned při první komunikaci policistů s muži bylo zřejmé, že se jedná o cizince. Muži u sebe neměli žádné cestovní doklady, které by je opravňovali k pobytu na území České republiky a nebyli tak schopni věrohodně prokázat svoji totožnost. Hlídce muži pouze uvedli, že jsou státními příslušníky Maroka a že jsou uprchlíci.

„Všechny muže jsme zajistili a eskortovali na odbor cizinecké policie, kde jsme s nimi provedli prvotní úkony v rámci správního řízení, neboť vzniklo podezření, že cizinci vstoupili na území České republiky bez cestovního dokladu a pobývali na našem území bez platného oprávnění k pobytu, ač k tomu nejsou oprávněni,“ uvedl plk. Mgr. Oldřich Chaloupka, vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Muži navíc porušili ochranné opatření ministerstva zdravotnictví, neboť vstoupili na území České republiky v  době platnosti nařízení vyhlášeného k ochraně před zavlečením onemocnění COVID-19, neboť se na ně nevztahuje žádná výjimka. Na základě těchto zjištěných skutečností jsme cizince eskortovali do policejních cel na pracovišti cizinecké policie. U všech cizinců jsme provedli nezbytné identifikační úkony a zajistili provedení testů na COVID-19. U všech cizinců byly výsledky testu negativní.

Jak vyplynulo z výslechu cizinců, cílovými destinacemi, kam měli namířeno, byly státy západní Evropy. Dva uvedli území Španělska a Itálie a třetí místo nespecifikoval. V podvozkové části kamionu cestovali v úkrytu až z území Rumunska. Po provedených nezbytných úkonech byli všichni tři cizinci v úterý 24. listopadu umístěni do Záchytného zařízení pro zajištěné cizince do Bálkové za účelem předání podle readmisní dohody na území Slovenské republiky. Policisté se také zaměřili na řidiče kamionu, kterého k věci vyslechli a provedli ve spolupráci s celní správou důkladnou kontrolu jízdní soupravy. Po provedeném šetření dospěli k závěru, že bulharský řidič kamionu neměl o skrytém převozu migrantů v podvozkové části ani tušení. Proto nebyl žádný zákonný důvod řidiče zadržovat.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   27. 1. 2021

• Auto, se kterým řidič ujížděl policistům, patři matce řidiče bez řidičáku, policistům se přihlásil důležitý svědek
• Zděděná sbírka obrazů Josefa Kosinky by mohla být instalována ve Staré radnici ve Žďáře nad Sázavou
• Registr vozidel v Jihlavě již funguje v běžném režimu, pracovníci se vrátili z karantény
• Sněžení nejvíce komplikuje dopravu na Žďársku

Úterý   26. 1. 2021

• Havlíčkův Brod je Historickým městem roku 2020, postupuje do celostátní soutěže
• Na Vysočině loni zemřeli při nehodách tři cyklisté; příčina vážných zranění nebo úmrtí cyklisty při dopravní nehodě je poranění hlavy
• Z policejního deníku: krádež horského kola, žena neplatí alimenty, šoféři bez řidičáků
• Za přetížená vozidla padají vysoké pokuty; policisté z Kamion týmu se loni zaměřili na vozidla převážející dřevo
• Tuhou zimu prožívají nejhůře dravci a sovy, kterým jde často o život
• Výjimečná naučná stezka Šebeň nedaleko Velkého Meziříčí je poškozená
• „Covidový“ rok přinesl v Jihlavě více porodů; narodilo se 1370 dětí
• Do schránek havlíčkobrodské Charity v někdo vložil obálky s penězi, ta je ale přijmout nemůže
• Na Vysočině je 276 mostů, žádný není v havarijním stavu

Pondělí   25. 1. 2021

• Z policejního deníku: zloděj vzal šperky a peníze, opilec skončil na záchytce, řidiči a řidičky pod vlivem alkoholu a drog
• Poctiví nálezci odevzdávají do městských ztrát a nálezů i desítky tisíc korun
• Řidič v noci nebezpečnou jízdou ohrožoval ostatní, policistům nezastavil, nakonec havaroval; policisté žádají o pomoc svědky
• Za krádeže v jihlavské prodejně recidivistovi hrozí až osmiletý trest
• Domácnosti navštíví pracovníci statistického úřadu
• Kolem skal ve Žďárských vrších pokračuje těžba, dominanty se po létech odhalují

Neděle   24. 1. 2021

• Z policejního deníku: Chcípl pes se na Vysočině nekonal; opilému muži v obchodě padaly kalhoty; zloděj se vloupal do auta
• Zájem seniorů a žáků o on-line prohlídky infocentra Jaderné elektrárny Dukovany stále narůstá; hlásí se ze všech koutů České republiky
• Knihovna ve Žďáře nad Sázavou má nový depozit pro naučnou a cizojazyčnou literaturu

Sobota   23. 1. 2021

• Umělá ledová stěna v údolí Svratky ve Víru na Žďársku je již otevřena
• Kulturní dům v Mnichu z poloviny minulého století byl prohlášen za kulturní památku
• Dobrovolní hasiči z Velkého Meziříčí si letos připomenou 150. výročí od založení sboru

Pátek   22. 1. 2021

• Česká centra o vědě, tentokráte s výročím Čapkovy hry R.U.R
• Z policejního deníku: krádež kočárku; krádež nářadí z auta v Radošově za sto tisíc, řidička při nehodě utrpěla zranění
• Táborská zoologická zahrada se rozrostla o tři mláďata emu hnědého, další vejce jsou v líhni
• Na Hrádku v Třebíči zůstane alej, přibudou stromy, workout, květnaté a bylinné louky, broukoviště i veřejný gril
• Na Vysočině se loni vyhlašovalo méně pátrání; policisté často pátrají po dětech, které utíkají z výchovných ústavních zařízení

Čtvrtek   21. 1. 2021

• Drážní objekt v Rozsochách, jenž sloužil jako veřejné toalety, lampárna, sklad a prádelna, je kulturní památka
• Agresivní muž na Jihlavsku ohrožoval svou partnerku, skončil v policejní cele
• Z policejního deníku: žena a muž putovali do vězení; poslal peníze, zboží nedostal; řidiči pod vlivem drog

Středa   20. 1. 2021

• Kovárna z poloviny devatenáctého století ve Věžnici byla prohlášena za kulturní památku
• Na Vysočině v současnosti probíhá výstavba obchvatu Havlíčkova Brodu a Osové Bítýšky
• Opilý muž ohrožoval v Jihlavě na ulici Tyršova ženu, policisté žádají svědky o pomoc
• Dvaatřicetiletý řidič se po dálnici D1 na Vysočině řítil rychlostí 198 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: sprejer řádil v Krucemburku; krádež věcí z auta v Jihlavě
• Naučná stezka kolem Konventského rybníka ve Žďáře nad Sázavou bude do podzimu opravena

Úterý   19. 1. 2021

• Kriminalita se na Vysočině loni snížila; objasněnost v regionu přesáhla 64 procent
• Bývala poštovní stanice ve Stonařově postavená v roce 1750 byla prohlášena za kulturní památku
• Předporodní kurzy v havlíčkobrodské nemocnici on-line, k tomu osobní konzultace a emailová poradna pro nastávající maminky
• Z policejního deníku: cyklista se při nehodě zranil; hledaný muž skončil ve vězení; krádež čtyřiceti litrů nafty
• Místo narození: sanitka číslo 260
• Kaple svatého Huberta vyhrála v soutěži O nejhezčí turistickou pohlednici

Pondělí   18. 1. 2021

• Nejvíce nominací na Českého lva mají filmy Krajina ve stínu, Havel a Šarlatán
• Zemřela bývalá ředitelka základní školy Seifertova v Jihlavě Stanislava Prokešová
• Fenomén zahradničení a krajové odrůdy ovocných stromů na Vysočině
• V Přibyslavi u Sázavy žijí bobři
• Z policejního deníku: úvěrový podvod, opilec skončil na záchytce, řidiči bez papírů a pod vlivem drog
• Registr vozidel v Jihlavě funguje dočasně v omezeném režimu
• V Pelhřimově se loni narodilo 533 dětí, svateb bylo dvaadevadesát
• Policisté na Vysočině vykázali loni z obydlí celkem 53 násilných osob
• Dálnice a silnice prvních tříd na Vysočině jsou sjízdné bez problémů

Neděle   17. 1. 2021

• Ředitelkou Psychiatrické nemocnice v Jihlavě byla jmenovaná Dagmar Dvořáková
• Přírodovědci v Ptačím parku Kosteliska nalezli brouka, kterého už považovali v ČR za vyhynulého
• Z policejního deníku: krádež přívěsu, poškození auta, zničení květináčů a hrabla

Sobota   16. 1. 2021

• Josef Šálek poběží mrazivou Vysočinou bosý a v šortkách přes dvacet kilometrů
• Odbor služby pro zbraně v Havlíčkově Brodě otevřen od pondělí; počet žadatelů o zbrojní průkazy na Vysočině roste
• V Třebíči se loni narodilo 1230 dětí, vévodila jména Eliška a Matyáš

Pátek   15. 1. 2021

• U Štoků na silnici I/38 se střetl náklaďák a pět osobních aut, nikdo se nezranil
• Policisté pátrají po šestnáctileté Veronice, která se nevrátila z vycházky do zařízení pro mládež v Janštejně
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě má málo personálu, od pondělí pomohou hasiči
• Z policejního deníku: kriminalisté dopadli distributorku drog, vandal polil auto barvou, opilec nadýchal 3,35 promile
• Prvním letošním přírůstkem v táborské zoo je jehně ovce kamerunské
• Pachatele krádeže policisté v Kamenici nad Lipou dopadli na místě činu
• Sdružení Krajina po úpravě pastvisek nabízí přebytečné dřevo
• Na silnici I/38 u Štoků se srazila tři auta, řidička osobního auta utrpěla lehké zranění

Čtvrtek   14. 1. 2021

• U Havlíčkova Brodu se převrátil kamion a srazil chodce, silnice I/38 v místě nehody bude po celou noc průjezdná pouze jedním jízdním pruhem
• Vedle atletického stadionu na louce na Heulose v Jihlavě se již lyžuje
• V Jihlavě se loni narodilo 1371 dětí; vedla jména Terezka a Honzík
• U Havlíčkova Brodu na silnici I/38 se převrátil kamion, který srazil chodce; silnice je v místě neprůjezdná
• Z policejního deníku: krádež peněženky, vloupání do hospody a také do bývalé líhně
• U Jihlávky se převrátil náklaďák se dřevem
• Jihlavské muzeum vyhlásilo fotografickou soutěž na téma Atmosférické jevy
• Silnice I/38 v Dlouhé Brtnici na Jihlavsku je neprůjezdná

Středa   13. 1. 2021

• Děti na Vysočině budou mít jarní prázdniny od pondělí 1. do pátku 5. února, předcházet jim budou pololetní prázdniny
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě alkohol, vandal podrápal auta, řidička se při nehodě zranila
• Muži po vzájemné domluvě kradli v havlíčkobrodském obchodě zboží
• Na Vysočině průběžně sněží, nehody bez zranění

Úterý   12. 1. 2021

• Blackout ve střední Evropě odvracely manipulacemi i české jaderné elektrárny
• Lidé v Třebíči přispěli o Vánocích Barevnému světu na vybavení chráněné dílny
• Z policejního deníku: vloupání do chaty; krádež nářadí; střet dvou aut v Jihlavě
• Na Šacberku na sjezdovce utrpěl vážné zranění lyžař
• V nemocnici v Novém Městě na Moravě nejsou návštěvy povoleny
• V novoměstské nemocnici se v roce 2020 narodilo nejvíce Aniček a Vojtěchů

Pondělí   11. 1. 2021