Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 27.11 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V centrální laboratoři třebíčské nemocnice provádějí PCR testy díky nově vybudované PCR laboratoři
Přes tisíc odebraných vzorků týdně, zahlcené laboratoře – taková byla situace v říjnu při špičce druhé vlny onemocnění COVID-19 v třebíčské nemocnici. Nasmlouvané laboratoře byly přetížené, na vyhodnocení testů se čekalo velmi dlouho. Řešením této nepříznivé situace se začala zabývat lékařka mikrobiologie centrální laboratoře Eliška Míšková. Nová PCR laboratoř vznikla v důsledku akutní potřeby navýšit počty testovaných pacientů.
Stávající PCR testování na COVID-19 provázely problémy. V čem spočívaly?

V naší laboratoři na mikrobiologii provádíme PCR vyšetření u vybraných patogenů, například u chřipky, už několik let. Máme k tomuto účelu propůjčen od jedné firmy přístroj, do kterého odebíráme reagencie. Je to úžasný přístroj, který je nenáročný na obsluhu, umí vyšetřovat jednotlivé vzorky a výsledek jsme schopni sdělit přibližně za hodinu. Jeho nevýhodou je vyšší cena vyšetření a nemožnost použít do tohoto přístroje jiné testovací kazety než ty, které jsou pro něj určeny.
Určité problémy s použitím tohoto přístroje na detekci koronaviru nás provázejí už od začátku celé pandemie. Nejdříve několik týdnů trvalo, než firma začala vyrábět příslušné testovací soupravy v dostatečném množství, a později po několika málo měsících došlo k téměř úplnému výpadku těchto testů. Letos v září bylo již jasné, že potřebné dodávky v nejbližších měsících obnoveny nebudou a zároveň narůstal v celé České republice počet pozitivně testovaných lidí. Vzorky od pacientů z nemocnice musely být z velké většiny odváženy na vyšetření do jiných laboratoří a k výsledkům jsme se tak dostávali později, než bylo žádoucí. Docházelo postupně k velkému tlaku na izolační lůžka obsazená pacienty s podezřením na infekci COVID-19, kteří čekali na výsledek vyšetření. Navíc epidemiologická situace v naší zemi v té době nevěstila nic dobrého.

Pomalé testování bránilo operativnímu třídění pacientů na pozitivní a negativní. Šlo o čas. Jak složité bylo zajistit potřebné vybavení nové PCR laboratoře?

Hledali jsme společně s vedením nemocnice jiné možnosti, jak tento problém vyřešit. Po mnoha telefonátech s různými obchodními zástupci různých firem se podařila s jednou z nich domluvit zápůjčka dvou potřebných přístrojů tak, abychom mohli PCR provádět standardním způsobem. Zjednodušeně řečeno to znamená nejdříve ze vzorku vyizolovat RNA viru, k tomu je potřeba jeden z přístrojů, dále připravit z reagencií směs potřebnou pro PCR a oboje pak přidat do jamky v destičce, která se vloží do dalšího přístroje, ve kterém už může probíhat vlastní PCR. Na závěr zhodnotíme, jestli je nebo není ve vzorku přítomna nukleová kyselina koronaviru, přesněji jeho specifické geny.
Kromě těchto přístrojů jsme potřebovali vybavit laboratoř ještě dalšími menšími přístroji a spotřebiči, jako jsou třepačky, centrifugy, chladničky. Něco jsme použili ze stávajícího vybavení mikrobiologické laboratoře, něco bylo třeba dokoupit.

Co se ukázalo jako největší problém při zařizování laboratoře?

Jako poměrně velký problém se například ukázalo získat tzv. PCR box, což je takový ohraničený prostor, ve kterém se míchá reagenční směs pro PCR. Pouze jediná firma ho měla skladem. Když byl tento problém vyřešen, nebylo zase možné sehnat dostatečné množství některého spotřebního materiálu, například plastové špičky do pipet. Jedna firma mi sice dala něco do začátku, ale věděla jsem, že musím hledat další zdroje. Prakticky všichni dodavatelé mě odmítali s tím, že nic nemají a neví, kdy něco budou mít.

Jak jste to nakonec vyřešila?

Obrátila jsem se s prosbou o pomoc i na některé svoje kamarády mimo zdravotnictví a nakonec, řekla bych skoro zázrakem, se podařilo získat i tento nedostatkový materiál. Díky tomu a hlavně díky práci mnoha zaměstnanců z nemocnice, kteří se snažili vyhovět mým požadavkům opravdu co nejdříve, jsme mohli již koncem října začít s testováním pacientů i u nás v nemocnici.

Takže všechno dobře dopadlo a nic nebránilo v rozjezdu nové PCR laboratoře?

Aby to nebylo zase tak jednoduché, v době, kdy jsme začínali, byla polovina laborantek v pracovní neschopnosti. A jak známo, bez lidí to nejde. Díky obětavému nasazení mého mladšího kolegy bioanalytika jsme i tuto nepříjemnou situaci nakonec překonali.

U kterých pacientů provádíte testy nejvíce?

V tuto chvíli se nám daří vyšetřovat PCR COVID-19 všechny vzorky přicházející z nemocnice a to v čase, který je pro zdravotníky přijatelný, aby byl zajištěn pokud možno plynulý provoz uvnitř zdravotnického zařízení. I když to, co si asi všichni teď nejvíce přejeme, je, aby už to brzy skončilo.

Jak již bylo zmíněno, nová laboratoř vznikla za aktivní spolupráce a podpory vedení nemocnice. „PCR laboratoř pod vedením lékařky Míškové zajišťuje především testování suspektních hospitalizovaných pacientů, současně je však možné ji využít k testování suspektních zaměstnanců. Nyní jednáme o rozšíření testovacích kapacit i pro část testů z odběrového stanu,“ sdělila ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

Pozn.:

PCR (polymerázová řetězová reakce) je velmi zjednodušeně metoda, při které dochází ke zmnožení vybraných úseků nukleové kyseliny.

Reagencie (činidlo) je látka vyvolávající příslušnou chemickou reakci.

Foto: MUDr. Eliška Míšková
Jitka MÁCOVÁZpět nahoru na obsah...

Zvířecí osazenstvo táborské zoo rozšířil pár ovcí kamerunských
Zvířata v táborské zoologické zahradě zatím kvůli vládnímu zákazu vyhlíží návštěvníky stále marně, přesto se nyní nově příchozích dočkala. Osazenstvo ZOO Tábor tento týden rozšířil pár ovcí kamerunských, který do Tábora dorazil z jednoho českého soukromého chovu. V zoo budou mít vlastní samostatný výběh.
„Ovce kamerunská patří do skupiny západoafrických plemen, pro které je typické rovné držení uší. Pochází z hornatých oblastí afrického Kamerunu. Jde o menší plemeno, které je porostlé jen srstí, nikoliv vlnou. Proto na rozdíl od jiných ovcí nepotřebují stříhání,“ přibližuje nový přírůstek mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka a dodává, že ovce kamerunské lidé chovali už před deseti tisíci lety.

ZOO Tábor chová hned několik zajímavých ovčích plemen. Kromě běžné ovce domácí zde můžete nalézt také méně obvyklé ovce cápovy, Jákobovy, mongolské, ouessantské, somálské a právě kamerunské. Sledováním jejich rozdílů lze názorně vidět, jak se jeden živočišný druh díky evoluci postupem času přizpůsobil prostředí, ve kterém žije.

Všechny plemena ovcí, stejně jako jakékoliv jiné zvíře z táborské zoo, můžete podpořit jejich adopcí. Pokud ne pro sebe, tak například jako netradiční vánoční dárek pro své blízké. ZOO Tábor totiž byla výrazně zasažena letošním opakovaným nuceným uzavřením pro veřejnost, kvůli němuž sčítá milionové ztráty. Jakákoliv pomoc od veřejnosti je proto nyní více než vítaná. Ať už formou adopce či sponzoringu, nebo nákupem vánočních voucherů na zážitkové programy Nocování v zoo nebo Den ošetřovatelem. Více informací, jak podpořit zvířata v táborské zoologické zahradě, naleznete na jejím webu www.zootabor.eu.

Fotky nového páru kamerunských ovcí od Jakuba Steinbacha
- fš -Zpět nahoru na obsah...

Rekonstrukce dálničního mostu Vysočina ve Velkém Meziříčí je dokočena
V průběhu víkendu dojde k demontáži dopravně inženýrského opatření na mostě Vysočina ve Velkém Meziříčí a k jeho uvedení do provozu. Tím bude zprovozněn a dokončen celý modernizovaný úsek 19 EXIT 141 Velké Meziříčí západ – EXIT 146 Velké Meziříčí východ. Stavební práce se sem vrátí ještě na jaře příštího roku, kdy se v jízdním pásu ve směru na Brno bude realizovat antikorozní úprava. Tato činnost však již provoz nijak neomezí.
Modernizace úseku 19 byla zahájena v dubnu 2019 a zahrnovala úsek dlouhý 5900 metrů včetně přes 400 metrů dlouhého a 77,5 metrů vysokého mostu Vysočina. Svoji výškou se jedná se o nejvyšší most na celé dálnici D1.
Mimo rekonstrukce jednotlivých částí mostu (výměna ložisek a mostních závěrů, kompletní sanace spodní stavby, zesílení hlavní nosné konstrukce, nová protikorozní ochrana povrchu) došlo k rozšíření mostovky o 750 milimetrů v obou jízdních směrech tak, že světlá šířka na mostě je 12 500 milimetrů. Rozšíření mostovky bylo provedeno pouze na vnitřních konzolách směrem do vnitřního zrcadla mezi oběma konstrukcemi. Toto rozšíření pro další provoz znamená to, že při budoucích opravách bude provoz možné vést vždy v režimu 2+2.

Modernizaci celého úseku provedla společnost Metrostav a.s. za 1,58 milionu korun bez DPH.
Martin BUČEKZpět nahoru na obsah...

Téměř dvě stovky lidí čekalo na zakoupené zboží marně
Pelhřimovští kriminalisté zahájili trestní stíhání ženy z Pelhřimovska, která má na svědomí téměř dvě stovky případů podvodu páchaného prostřednictvím internetu. Pod záminkou prodeje zboží žena z poškozených vylákala téměř osm set tisíc korun. Další obvinění padlo v souvislosti s úvěrovými podvody. Žena je v současné době ve vazební věznici, a to v souvislosti s drogovou trestnou činností.
Čtyřiatřicetiletá žena je obviněna z toho, že prostřednictvím sociálních sítí a různých internetových inzertních portálů opakovaně nabízela k prodeji různé zboží. Zejména se jednalo například o mobilní telefony, chytré hodinky, herní konzole a jinou spotřební elektroniku. Ve skutečnosti ale nabízené věci neměla v úmyslu zájemcům ani po zaplacení dodat. Jejím cílem bylo kupující podvést a získat tak pro sebe finanční prospěch. Při prodeji žena vystupovala pod různými identitami a s poškozenými komunikovala prostřednictvím různých emailových adres. V případě, že jí kontaktoval zájemce o zboží, nechala si předem zaslat smluvené finanční prostředky na jí uvedený bankovní účet. Zboží však následně kupujícímu nezaslala a peníze si ponechala pro svoji potřebu. Zpravidla se jednalo o několikatisícové částky a podvedených osob bylo téměř dvě stě. Celková částka, kterou z lidí tímto způsobem vylákala, přesáhla hranici 780 000 korun. V minulosti již byla žena pro trestnou činnost v souvislosti s takovými podvody odsouzena, kdy jí byl v roce 2015 uložen nepodmíněný trest odnětí svobody.

Dále byla žena obviněna z toho, že uzavírala s různými finančními společnostmi smlouvy o poskytnutí úvěru na jiné osoby, přičemž do nich uváděla nepravdivé informace a předkládala také falešná potvrzení o výši pracovního příjmu. Většinou se jednalo o její známé a činila tak ve většině případů bez jejich vědomí. Od poloviny loňského roku tak uzavřela téměř dvě desítky úvěrů v celkové výši přes tři sta tisíc korun. Takto získané peníze si nechala zaslat na bankovní účet, který mohla ovládat sama nebo prostřednictvím další osoby.

Důsledné a precizní prověřování a náročné shromažďování značného množství důkazních prostředků vyústilo v objasnění této trestné činnosti a kriminalisté zahájili trestní stíhání čtyřiatřicetileté ženy. „Žena byla obviněna ze spáchání zločinu podvodu, přečinu poškození cizích práv a dále přečinu úvěrového podvodu,“ uvedl npor. Ing. Bc. Martin Petrák, vedoucí oddělení hospodářské kriminality.

Trestní odpovědnost dalších osob je předmětem dalšího prověřování.

Obviněné ženě za uvedenou trestnou činnost hrozí až osmiletý trest odnětí svobody. Případ policisté nadále vyšetřují.

Současné období, kdy je nákup přes internet jedinou možností zakoupit některé zboží, nahrává podvodníkům, jejichž cílem je obohatit se na účet kupujícího.

V souvislosti s tímto případem důrazně apelujeme na uživatele internetu, kteří zde hledají výhodné koupě různých věcí, aby byli obezřetní a nepodléhali lákavosti mimořádně výhodné nabídky. V žádném případě neplaťte předem za věci, které jste neviděli a nepřesvědčili se, zda opravdu existují. Na lákavě vypadajících fotografiích a bezkonkurenční ceně vydělá pak jen pachatel. Připraví vás o peníze a v žádném případě vám nehodlá zaslat slíbené, ve většině případů jen imaginární, zboží.

Právě inzeráty patří k velmi častým podvodným jednáním páchaných prostřednictvím internetu, kde pachatelé nabízejí k prodeji zboží ve velké míře pocházející ze zahraničí a za velice příznivou cenu. Pachatelé jsou zdatní manipulátoři a snaží se dosáhnout svého cíle, což je získání finančních prostředků. Jsou velmi vstřícní, komunikují velmi mile a ochotně, na každou komunikaci reagují pohotově až do doby, kdy dosáhnou svého a obdrží požadované peníze. Kupující následně neobdrží ani zakoupené zboží, ale ani mu nejsou vráceny zaslané peníze a zjistí, že se stal obětí podvodu.
por. Mgr. Stanislava RÁZLOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: obtěžující opilci či opilý řidič boural
Policisté přijali ve čtvrtek 26. listopadu kolem osmé hodiny večer oznámení o opilém muži, který v domě ve Velkém Meziříčí na Žďársku byl agresivní a rozbíjel vybavení domácnosti. Policisté na místě u dvaapadesátiletého muže provedli dechovou zkoušku, která vykázala naměřenou hodnotu 2,17 promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví a byla zde důvodná obava, že bude ve svém jednání nadále pokračovat, policisté ho zajistili a eskortovali na záchytku k vystřízlivění. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Opilou šedesátiletou ženu policisté zajistili
Ve čtvrtek 26. listopadu přijali policisté před desátou hodinou večer oznámení o opilé ženě, která v bytovém domě v Jihlavě obtěžovala jeho obyvatele. "Žena se snažila dostat do jednoho z bytů a odmítala odejít. Na místo vyjeli policisté situaci prověřit. Šedesátiletá žena z domu i přes upozornění odmítala odejít, snažila se zvonit na zvonky s tím, že tam chce přespat. Při dechové zkoušce jí policisté naměřili hodnotu 2,52 promile alkoholu", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová s tím, že opilou ženu policisté odvezli na záchytku. Žena je podezřelá ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku, který policisté šetří.

Řidič jel rychle a skončil ve svahu
Ve čtvrtek 26. listopadu došlo mezi obcemi Kalhov a Krasoňov na Jihlavsku k dopravní nehodě, při které se řidič zranil. "Před sedmou hodinou večer jel muž s vozidlem Seat Ibiza a u obce Ústí při průjezdu zatáčkou dostal vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy na zledovatělém povrchu komunikace smyk, který nezvládl, a vyjel mimo komunikaci, kde automobil narazil do svahu. Při havárii utrpěl dvacetiletý řidič zranění a záchranáři jej převezli do jihlavské nemocnice na ošetření", popsala událost Jana Kroutilová. Dechovou zkouškou u něho policisté požití alkoholu vyloučili. Místo nehody ohledali a zadokumentovali. Na vozidle vznikla předběžně vyčíslená škoda třicet tisíc korun. Řidič se dopustil přestupku na úseku dopravy.

Opilý řidič havaroval, skončil bez řidičáku
"Ve čtvrtek 26. listopadu jel před pátou hodinou odpoledne řidič vozidla Kia po silnici v obci Sudice na Třebíčsku, kde při vjíždění na most narazil do zábradlí, které poškodil. V jízdě pokračoval dál k parkovací ploše, kde poškodil zaparkované vozidlo VW Golf, a zastavil až po nárazu do domu", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová s tím, že při nehodě ke zranění osob nedošlo. Policisté provedli u pětačtyřicetiletého muže dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,73 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Policisté řidiči zadrželi řidičský průkaz. Místo dopravní nehody ohledali a zadokumentovali. Na vozidlech vznikla škoda přibližně za sto tisíc korun. Poškozením zábradlí mostu a domu byla způsobena předběžně vyčíslená škoda necelých deset tisíc korun. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, dopravní nehodu policisté dále šetří.

Sedmadvacetiletý řidič byl pod vlivem drog
Ve středu 25. listopadu zastavili policisté ve Stříbrných Horách na Havlíčkobrodsku osobní auto Volkswagen, jehož řidičem byl sedmadvacetiletý muž. "Součástí silniční kontroly byl test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami, který vykázal přítomnost amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl", informovala mluvčí Stanislava Rázlová s tím že policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Spojů MHD v Jihlavě od pondělí 30. listopadu zase pojede víc
Od pondělí 30. listopadu nastanou první změny. S tím, jak přibývá lidí dojíždějících do práce i žáků a studentů cestujících do škol, bude přibývat i trolejbusových a autobusových spojů.
Od pondělí 30. 11. 2020 budou ve všech vozidlech MHD v Jihlavě odstraněny zábrany v přední části vozů MHD a i tuto část vozu budou moci cestující začít opět využívat. „Neprokázal se přenos nákazy v prostředcích hromadné dopravy“ uvedl Radim Rovner, předseda představenstva Dopravního podniku města Jihlavy (DPMJ). Pokud podle jeho slov cestující dodržují vládní nařízení a cestují se zakrytými ústy a nosem, jde o velmi bezpečný způsob přepravy.

Od pondělí podle Rovnera přibydou na trolejových i autobusových trasách některé dříve omezené nebo zrušené spoje. Na trolejbusové lince C se v pracovních dnech MHD posiluje o jeden vůz spoj s odjezdem v 7:30 z Horního Kosova. Zároveň s tím se může v pracovní dny zrušit autobusový spoj s odjezdem v 07:22 na lince 3 z Horního Kosova. Autobusová linka číslo 5 spojující centrum Jihlavy se Zbornou se vrací ke svému původnímu jízdnímu řádu před omezením. Linky číslo 3 a 12 tedy už nebudou muset zajíždět v pracovní dny na zastávku Lesnov.

„Zároveň se cestujícím omlouváme za výpadky spojů v úterý 24. 11. 2020 způsobené silnou námrazou na silnicích a na trolejovém vedení. Byla přijata taková organizační opatření v rámci DPMJ, která by podobným zimním výpadkům měla zabránit,“ doplnil Radim Rovner.

Změněné jízdní řády platné od 30. listopadu najdete již nyní na novém webu www.DPMJ.cz v záložce Změny jízdních řádů: https://www.dpmj.cz/zmeny-ji…
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Zájemce o štěně rasy Jack Russell se stal obětí podvodníka
To, že je třeba být při nákupu prostřednictvím internetu obezřetný, je už poměrně rozšířená informace. Navíc se mnoho lidí na vlastní kůži přesvědčilo o tom, jak lehce můžou přijít o své peníze. Přesto většinu asi nenapadne, že podvedený člověk může přijít o stovky tisíc korun v souvislosti s koupí psa.
Takový případ totiž prověřují policisté třebíčského územního odboru. Vše začalo již na jaře, když si zájemce všiml na internetovém portálu inzerátu, ve kterém byla nabídka na štěně rasy Jack Russell. Podvodník chtěl pouze peníze související s přepravou zvířete ze sousední země. Po e-mailové komunikaci uhradil zájemce několik tisíc korun, přesto se ve stanovený termín štěněte nedočkal. Naopak přišel požadavek na další platbu, a to za veterinární kontrolu. Po zaplacení obdržel zájemce zprávu, že zvíře nepřežilo převoz a byla nabídnuta vysoká finanční kompenzace, ale s podmínkou uhrazení poplatků spojených s vyplacením této částky, čemuž opět vyhověl. Poté už se zájemce ocitl v kruhu podvodných důvodů pro další a další poplatky, vlastního pocitu, že když už zaplatil tolik peněz, musí s platbami pokračovat, a postupem času byl na něho ze strany podvodníka vyvíjen i značný tlak a výhrůžky právními následky v případě nezaplacení. Komunikace probíhala různými cestami a s protějšky různých identit. Vše trvalo až do října a částka, o kterou podvedený zájemce o štěně přišel, překročila celkem 200 tisíc korun. Poté se obrátil na policii.

Po přijetí trestního oznámení začali případ prověřovat policisté. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu, za který lze uložit trest odnětí svobody až na pět let.

Policisté opětovně apelují na občany, aby byli při nákupech na internetu obezřetní. Je vždy lepší se pokusit informace co nejvíce ověřit. Vyplatí se udělat si vlastní průzkum v recenzích nebo vyzkoušet, zda není na internetu zveřejněna zkušenost někoho jiného s obdobnou nabídkou. Také pomůže celou situaci osobně probrat s někým nezúčastněným, který nebude v této věci emocionálně ovlivněn a bude mít patřičný nadhled. Toto doporučení může pomoci nejen před samotným reagováním na inzerovanou nabídku, ale i pokud už si člověk něco objedná a vznikne problém. Nezúčastněná osoba totiž může daleko snadněji rozeznat podezřelé okolnosti související například se způsobem posílání poplatků, absurdnosti postupu při vyřizování situace ze strany protějšku, podezřelých komunikačních adres atd.

Nejlepší je samozřejmě vůbec se do obdobných podvodů nedostat, nicméně pokud už k tomu dojde, je velmi důležité z kruhu podvodu vystoupit co nejdříve. Čím je tato doba delší, je horší následek nejen pro peněženku, ale také zvýšený tlak na psychiku podvedeného člověka.

foto: ilustrační
por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Podvodníci se vydávají za lékaře i americké vojáky; virtuální přátelství na sociálních sítích může lidi finančně zruinovat
Ve virtuálním prostředí na nejrůznějších sociálních sítích nebo internetových seznamkách se občas pohybují podvodníci, jejichž jediným cílem je podvodným způsobem získat peníze od důvěřivých lidí. Pod rouškou naprosté anonymity, kdy si tito pachatelé vytvoří vlastní neexistující identitu, přitom útočí především na city svých obětí. Ženám nabízejí například seznámení s nezadanými charismatickými americkými vojáky nebo lékaři, kteří působí v zahraničních misích a touží po klidném životě. V některých případech k podvodnému vylákání peněz využívají různé legendy – například, že se ocitli ve složitých zdravotních nebo životních situacích a „hrají“ tak na city důvěřivých lidí, kteří jsou ochotni pomoci zcela neznámým lidem.
Policisté opětovně varují před seznamováním se prostřednictvím internetu. Při komunikaci v prostředí internetu je nutné být zvláště opatrný a velice ostražitý. Anonymita internetu totiž umožňuje pachatelům jednoduše vyhledávat potenciální oběti a bez nutnosti jakéhokoliv osobního kontaktu poměrně rychle a hlavně účinně mohou lákat z těchto obětí peníze. V rámci komunikace mohou pachatelé směřovat své žádosti o zaslání finančních prostředků na různé zahraniční bankovní účty nebo prostřednictvím služeb na přepravní společnosti.

I když v rámci Krajského ředitelství policie kraje Vysočina evidujeme řádově jednotky těchto případů, škody se u každého jednotlivého z nich se pohybují ve vysokých finančních částkách a tím se stávají společensky velmi nebezpečnými. Příkladem může být případ z nedávné doby, který prověřují policisté na Vysočině. Dotýká se osudu ženy středního věku, která postupně zaslala údajnému americkému vojákovi finanční částku blížící se dvěma milionům korun. S tímto mužem komunikovala přes skype. Aby mu mohla v jeho údajně tíživé situaci pomoci a mohla mu posílat postupně požadované peníze, které po ní pod různými záminkami lákal, tak se dokonce zadlužila.

„I když opakovaně varujeme před tímto způsobem komunikace, lidé jsou stále nepoučitelní. Prověřování těchto podvodných jednání není nijak snadné. K majitelům zahraničních účtu, kde vylákané peníze většinou končí, se velice obtížně dostáváme, takže pachatelé zůstávají v podstatě nepostižitelní. Jsem přesvědčený o tom, že se o všech případech ani nedozvíme. Někteří podvedení lidé se za to, že někomu takto naletěli, stydí a případ nám možná vůbec neoznámí,“ uvedl plk. Mgr. Pavel Peňáz, náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Příběhy podvedených žen, ale v některých případech také mužů, přitom mívají stejný nebo velice podobný scénář. Na začátku všeho je cizinec, který ženě pošle prostřednictvím sociální sítě žádost o přátelství, kterou žena přijme a naváží spolu komunikaci. Ženě pak postupně vypráví svůj životní

příběh například amerického vojáka nebo lékaře, který působí v zahraniční misi. Později vylepší komunikaci nevšedními zážitky z bojiště nebo zprávou o pohádkovém zbohatnutí, které ho náhle potkalo a postupně přidává také různé fotografie. V některých případech ženě dokonce slibuje vztah, který by mohl být završen sňatkem. Poté pod různými smyšlenými záminkami láká ze ženy peníze, které si nechává posílat na nejrůznější zahraniční účty. Ženě například vypráví, že má vysoký žold a z něj našetřené peníze, které potřebuje pro jejich společný život převést do České republiky a potřebuje uhradit různé poplatky související s převodem. Jiný příběh vypráví voják, který byl zraněný v zahraniční misi, dostal vysoké odškodnění a peníze potřebuje poslat do Česka. Po ženě požaduje zasílání různých částek na poplatky, převody a další nejrůznější smyšlené záminky. Vždy se ale jedná o podvodné jednání.

Na závěr přidáváme jasně varování: Pokud jsou virtuální přátelství na sociálních sítích nebo online seznamkách zatěžována finančními požadavky, peníze nikomu za žádných okolností neposílejte a najděte si raději jiné přátele, u kterých není problém ověřit, že jsou skuteční. Ušetříte si tím nejen velké osobní zklamání, ale také hodně peněz. O daném tématu je potřeba hovořit. Apelujeme tedy rovněž na rodinné příslušníky a známé osob bez partnera, ať s nimi tuto záležitost proberou s upozorněním nepodléhat citovým sdělením neznámých osob skrze sociální sítě, řádně si vše prověřit a chovat se obezřetně. Sociální sítě se vyznačují obrovskou anonymitou a je potřeba se v každém věku učit s informacemi pracovat.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Kriminalisté na Žďársku dopadli tři muže, kteří distribuovali drogy
Žďárským kriminalistům se na základě vlastní operativní činnosti podařilo objasnit drogovou kriminalitu, které se zejména na Žďársku dopouštěli tři muži ve věku osmadvacet, jednatřicet a dvaatřicet let. Při domovních prohlídkách kriminalisté zajistili marihuanu, pervitin a prostředky sloužící k výrobě drog. Kriminalisté postupně zadrželi všechny tři muže na Žďársku a policejní komisař zahájil jejich trestní stíhání. Všichni tři mají za sebou trestní minulost.
Osmadvacetiletý muž byl obviněný z toho, že si na různých místech v republice opatřoval pervitin a marihuanu a dále je na území celé Vysočiny prodával nebo poskytoval jako protislužbu. Téměř sedmdesát gramů pervitinu policisté u muže zajistili při jeho zadržení. Muž byl v minulosti dvakrát soudně trestán, a to pro majetkovou trestnou činnost a naposledy začátkem letošního roku v souvislosti s drogovou trestnou činností.

Dvaatřicetiletý muž pervitin a marihuanu prodával zejména na Žďársku. Za období od loňského jara drogy prodal nebo poskytnul zdarma ve více jak sto padesáti případech. Také tento muž byl již v minulosti v souvislosti s drogovou kriminalitou soudně trestaný. Naposledy od soudu odešel s podmíněným trestem na konci roku 2018.

Jednatřicetiletý muž je obviněný z toho, že si zařídil na Žďársku pěstírnu konopí a marihuanu používal pro svoji potřebu a dále ji prodával jiným uživatelům. Při domovní prohlídce kriminalisté zajistili s pěstírnou třiadvacet rostlin konopí a dále téměř sedmdesát gramů sušených rostlin. Obviněný muž byl v minulosti třikrát trestaný, a to také v souvislosti s majetkovou trestnou činností, za což si odpykal podmíněný trest. V roce 2019 mu byl navíc uložen zákaz řízení motorových vozidel.

„Osmadvacetiletý a dvaatřicetiletý muž byli obviněni ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za což jim hrozí až desetiletý trest odnětí svobody. V případě jednatřicetiletého muže padlo obvinění ze spáchání přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, a hrozí mu trest odnětí svobody až na pět let,“ uvedl npor. Mgr. Radek Uhlíř, vedoucí oddělení obecné kriminality.

Případ kriminalisté nadále vyšetřují.

por. Mgr. Stanislava RÁZLOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   25. 2. 2021

• Generační obměna Dukovan končí, jaderná elektrárna ale bude přesto dál přijímat nové zaměstnance
• Policisté hledají zloděje, který v Jihlavě ženě ukradl peněženku a následně použil její platební kartu
• Hravé surikaty z táborské zoo si užívaly sněhové hrátky
• Z policejního deníku: krádež věcí za více jak 20 tisíc; muži přišli o peníze, které poslali na účet; vloupání do auta
• Záchranáři řidičku po nehodě u Cetorazu transportovali letecky do Českých Budějovic

Středa   24. 2. 2021

• Pelhřimovské nemocnici pomohou hasiči na urgentním příjmu, ARO a oddělení tzv. červené COVID zóny
• Z policejního deníku: zraněného muže v lese policisté vypátrali; muž porušil domovní svobodu; opilý řidič boural

Úterý   23. 2. 2021

• O původu smírčích křížů a kamenů
• Táborská fosa si zvyká na neobvyklé zasněžené zimy
• Jihlavský magistrát bude za svatby v nestandardních dnech a časech vybírat peníze
• Na silnicích prvních tříd je letos více výtluků, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do náklaďáku; rvačka na jihlavském náměstí; poškození skleníků
• Barokní kaple v Jihlavě - Hosově bude osvětlená
• Při ranních nehodách na Vysočině utrpěli zranění čtyři lidé, zraněné dítě dostalo od hasičů dráčka Záchranáčka
• V Dešově shořela stodola, příčina požáru je v šetření

Pondělí   22. 2. 2021

• Karel Havlíček Borovský letos oslaví 200. výročí narození, město i další instituce připravují doprovodný program
• Manželé Medunovi oslavili na jihlavské radnici zlatou svatbu
• Z policejního deníku: vandal poškrábal auto; opilý řidič boural; opilec obtěžoval blízkou osobu, skončil na záchytce
• U Havlíčkova Brodu srazil rychlík muže, ten na místě zemřel

Neděle   21. 2. 2021

• Z policejního deníku: zatajení finanční hotovosti; krádež peněz na ubytovně; krádež kávy

Pátek   19. 2. 2021

• Parkoviště pro Karlovo náměstí v Třebíči bude od pondělí v bývalé Delvitě
• Dvaatřicetiletý distributor drog skončil za mřížemi, hrozí mu až deset let ve vězení
• Druhý blok v elektrárně Dukovany oslaví 35 let od prvního dosažení 100% výkonu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta; krádež propanbutanových lahví; muž nesmí na Jihlavsko, přesto tu byl
• Na falešné recepty vyzvedávali léky, z nichž pak vyráběli heroin; pět pachatelů skončilo ve vazbě

Čtvrtek   18. 2. 2021

• Stanovisko Institutu Václava Klause k novému „pandemickému“ zákonu
• Den otevřených dveří na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě proběhne virtuálně; nabídne unikátní prohlídku budovy i chat se studenty
• Malpy z táborské zoo mrazy rády nemají, na sněhu dlouho nevydrží
• Na dálnici D1 v úseku Devět křížů - Ostrovačice začne v pátek modernizace, provoz bude omezen
• Předčasné narození a komplikace při porodu změnily život Adámkovi i celé jeho rodině; přesto se nevzdávají
• Osmnáctiletý mladík z Olomoucka posprejoval v Třebíči čtrnáct objektů
• Z policejního deníku: žena se po napadení agresorem léčila více než měsíc, krádež peněženky z auta, drogy za volantem
• Na Jihlavsku lidé darovali na tříkrálovou sbírku více jak jeden milion korun
• Návrh poslance Josefa Kotta (ANO) ohrožuje chráněné druhy rostlin a živočichů

Středa   17. 2. 2021

• Kvůli ledovce se na Vysočině dopoledne stalo dvaadvacet dopravních nehod, jedna osoba utrpěla zranění
• Kriminalisté dopadli tři zloděje, kteří v restauraci v Havlíčkově Brodě sebrali elektroniku, potraviny i alkohol
• Z policejního deníku: poškození aut, úvěrový podvod, střet auta s chodkyní
• Kaplička svaté Anny u Pelhřimova z let 1699 - 1700 se oprav asi nedočká
• Letošní zima je bohatá na čížky lesní
• Turisty Na konci světa ve Šlakhamrech vítají cedule království i markrabství
• V Kojetíně na Havlíčkobrodsku shořela stodola, škoda je asi milion korun

Úterý   16. 2. 2021

• Táborská zoo vypustí do přírodních rezervací trojici zubrů, na novém webu zazubra.cz najdete podstatné informace o záchraně tohoto druhu
• Řidiči by měli být opatrní kvůli hrozící ledovce a také by si měli dávat pozor před výtlukami na silnicích
• Na Vysočině hrozí ledovka, zejména na východě velmi silná
• Z policejního deníku: opilý agresor skončil na záchytce, policisté vypátrali celostátně hledaného muže
• Ptačí ráj v Brně má zaniknout; kvůli rozšíření průmyslové zóny

Pondělí   15. 2. 2021

• Tříkrálová sbírka do pokladniček skončila, pokračuje však on-line
• Práce na obchvatu Havlíčkova Brodu pokračují, bude tam jedenáct mostů
• Z policejního deníku: opilec bil svoji partnerku; krádež elektroniky, dlužníci alimentů
• Telčské SeniorCentrum nabízí ve městě jako první důležitou odlehčovací službu
• U Zajíčkova se srazil vlak s osobním vozem, po příjezdu hasičů u auta nikdo nebyl
• U Radešínské Svratky bouralo osobní auto, jedna osoba utrpěla zranění

Neděle   14. 2. 2021

• V jaderné elektrárně v Dukovanech začala výměna u čtvrtého výrobního bloku
• Z policejního deníku: zloděj si z chat odnesl elektroniku a kuchyňské vybavení, vandal poškodil karavan
• Vysočina požádá o vyhlášení nouzového stavu; pouze na dva týdny a za jasných podmínek
• V Jihlavě - Horním Kosově shořela zahradní chatka
• Požár rodinného domu v Jihlavě - Sasově napáchal škody za 1,5 milionu korun

Sobota   13. 2. 2021

• Ve Žďáře nad Sázavou a v Jihlavě se prolomil led pod lidmi, v Polné pod čtyřkolkou
• V Jihlavě na Pančavě byla ve shořelé chatce nalezena mrtvá osoba

Pátek   12. 2. 2021

• Tygr Rocky si současné mrazy užívá, na sněhu dovádí i obědvá
• Po dobu mrazů do městské hromadné dopravy v Jihlavě pouze s tlačítkem
• Z policejního deníku: žena odjela s autem známého, ten o ničem nevěděl; žena neplatí alimenty
• U Radějova se srazila dodávka s terénním autem, jedna osoba utrpěla zranění
• Šest mužů z Afghánistánu přijelo na Vysočinu v úkrytu neznámého kamionu

Čtvrtek   11. 2. 2021

• Ve sklepení hradu v Lipnici nad Sázavou přezimují čtyři druhy netopýrů
• Jen pár metrů dělilo rychlík Rožmberk od tragédie
• Zoologické zahrady žádají vládu o finanční pomoc na svůj provoz
• Z policejního deníku: vandal počmáral vagon, opilci skončili na záchytce
• ElementSklo – v Jihlavě se chystá výstava Matérie fantazie, na hradě v Ledči nad Sázavou Historie za sklem
• Pylon nad Hesovem u Přibyslavi "švédský" zřejmě není

Středa   10. 2. 2021

• Tatranka a Tajfun, seznamte se - zubří mláďata z táborské zoo mají jména, navrhli je příznivci zahrady
• Z policejního deníku: šoféři bez řidičáku a pod vlivem alkoholu a drog
• Ve věku 76 let zemřel Ivan Lysa, ikona jihlavského volejbalu

Úterý   9. 2. 2021