Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 27.11 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V centrální laboratoři třebíčské nemocnice provádějí PCR testy díky nově vybudované PCR laboratoři
Přes tisíc odebraných vzorků týdně, zahlcené laboratoře – taková byla situace v říjnu při špičce druhé vlny onemocnění COVID-19 v třebíčské nemocnici. Nasmlouvané laboratoře byly přetížené, na vyhodnocení testů se čekalo velmi dlouho. Řešením této nepříznivé situace se začala zabývat lékařka mikrobiologie centrální laboratoře Eliška Míšková. Nová PCR laboratoř vznikla v důsledku akutní potřeby navýšit počty testovaných pacientů.
Stávající PCR testování na COVID-19 provázely problémy. V čem spočívaly?

V naší laboratoři na mikrobiologii provádíme PCR vyšetření u vybraných patogenů, například u chřipky, už několik let. Máme k tomuto účelu propůjčen od jedné firmy přístroj, do kterého odebíráme reagencie. Je to úžasný přístroj, který je nenáročný na obsluhu, umí vyšetřovat jednotlivé vzorky a výsledek jsme schopni sdělit přibližně za hodinu. Jeho nevýhodou je vyšší cena vyšetření a nemožnost použít do tohoto přístroje jiné testovací kazety než ty, které jsou pro něj určeny.
Určité problémy s použitím tohoto přístroje na detekci koronaviru nás provázejí už od začátku celé pandemie. Nejdříve několik týdnů trvalo, než firma začala vyrábět příslušné testovací soupravy v dostatečném množství, a později po několika málo měsících došlo k téměř úplnému výpadku těchto testů. Letos v září bylo již jasné, že potřebné dodávky v nejbližších měsících obnoveny nebudou a zároveň narůstal v celé České republice počet pozitivně testovaných lidí. Vzorky od pacientů z nemocnice musely být z velké většiny odváženy na vyšetření do jiných laboratoří a k výsledkům jsme se tak dostávali později, než bylo žádoucí. Docházelo postupně k velkému tlaku na izolační lůžka obsazená pacienty s podezřením na infekci COVID-19, kteří čekali na výsledek vyšetření. Navíc epidemiologická situace v naší zemi v té době nevěstila nic dobrého.

Pomalé testování bránilo operativnímu třídění pacientů na pozitivní a negativní. Šlo o čas. Jak složité bylo zajistit potřebné vybavení nové PCR laboratoře?

Hledali jsme společně s vedením nemocnice jiné možnosti, jak tento problém vyřešit. Po mnoha telefonátech s různými obchodními zástupci různých firem se podařila s jednou z nich domluvit zápůjčka dvou potřebných přístrojů tak, abychom mohli PCR provádět standardním způsobem. Zjednodušeně řečeno to znamená nejdříve ze vzorku vyizolovat RNA viru, k tomu je potřeba jeden z přístrojů, dále připravit z reagencií směs potřebnou pro PCR a oboje pak přidat do jamky v destičce, která se vloží do dalšího přístroje, ve kterém už může probíhat vlastní PCR. Na závěr zhodnotíme, jestli je nebo není ve vzorku přítomna nukleová kyselina koronaviru, přesněji jeho specifické geny.
Kromě těchto přístrojů jsme potřebovali vybavit laboratoř ještě dalšími menšími přístroji a spotřebiči, jako jsou třepačky, centrifugy, chladničky. Něco jsme použili ze stávajícího vybavení mikrobiologické laboratoře, něco bylo třeba dokoupit.

Co se ukázalo jako největší problém při zařizování laboratoře?

Jako poměrně velký problém se například ukázalo získat tzv. PCR box, což je takový ohraničený prostor, ve kterém se míchá reagenční směs pro PCR. Pouze jediná firma ho měla skladem. Když byl tento problém vyřešen, nebylo zase možné sehnat dostatečné množství některého spotřebního materiálu, například plastové špičky do pipet. Jedna firma mi sice dala něco do začátku, ale věděla jsem, že musím hledat další zdroje. Prakticky všichni dodavatelé mě odmítali s tím, že nic nemají a neví, kdy něco budou mít.

Jak jste to nakonec vyřešila?

Obrátila jsem se s prosbou o pomoc i na některé svoje kamarády mimo zdravotnictví a nakonec, řekla bych skoro zázrakem, se podařilo získat i tento nedostatkový materiál. Díky tomu a hlavně díky práci mnoha zaměstnanců z nemocnice, kteří se snažili vyhovět mým požadavkům opravdu co nejdříve, jsme mohli již koncem října začít s testováním pacientů i u nás v nemocnici.

Takže všechno dobře dopadlo a nic nebránilo v rozjezdu nové PCR laboratoře?

Aby to nebylo zase tak jednoduché, v době, kdy jsme začínali, byla polovina laborantek v pracovní neschopnosti. A jak známo, bez lidí to nejde. Díky obětavému nasazení mého mladšího kolegy bioanalytika jsme i tuto nepříjemnou situaci nakonec překonali.

U kterých pacientů provádíte testy nejvíce?

V tuto chvíli se nám daří vyšetřovat PCR COVID-19 všechny vzorky přicházející z nemocnice a to v čase, který je pro zdravotníky přijatelný, aby byl zajištěn pokud možno plynulý provoz uvnitř zdravotnického zařízení. I když to, co si asi všichni teď nejvíce přejeme, je, aby už to brzy skončilo.

Jak již bylo zmíněno, nová laboratoř vznikla za aktivní spolupráce a podpory vedení nemocnice. „PCR laboratoř pod vedením lékařky Míškové zajišťuje především testování suspektních hospitalizovaných pacientů, současně je však možné ji využít k testování suspektních zaměstnanců. Nyní jednáme o rozšíření testovacích kapacit i pro část testů z odběrového stanu,“ sdělila ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

Pozn.:

PCR (polymerázová řetězová reakce) je velmi zjednodušeně metoda, při které dochází ke zmnožení vybraných úseků nukleové kyseliny.

Reagencie (činidlo) je látka vyvolávající příslušnou chemickou reakci.

Foto: MUDr. Eliška Míšková
Jitka MÁCOVÁZpět nahoru na obsah...

Zvířecí osazenstvo táborské zoo rozšířil pár ovcí kamerunských
Zvířata v táborské zoologické zahradě zatím kvůli vládnímu zákazu vyhlíží návštěvníky stále marně, přesto se nyní nově příchozích dočkala. Osazenstvo ZOO Tábor tento týden rozšířil pár ovcí kamerunských, který do Tábora dorazil z jednoho českého soukromého chovu. V zoo budou mít vlastní samostatný výběh.
„Ovce kamerunská patří do skupiny západoafrických plemen, pro které je typické rovné držení uší. Pochází z hornatých oblastí afrického Kamerunu. Jde o menší plemeno, které je porostlé jen srstí, nikoliv vlnou. Proto na rozdíl od jiných ovcí nepotřebují stříhání,“ přibližuje nový přírůstek mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka a dodává, že ovce kamerunské lidé chovali už před deseti tisíci lety.

ZOO Tábor chová hned několik zajímavých ovčích plemen. Kromě běžné ovce domácí zde můžete nalézt také méně obvyklé ovce cápovy, Jákobovy, mongolské, ouessantské, somálské a právě kamerunské. Sledováním jejich rozdílů lze názorně vidět, jak se jeden živočišný druh díky evoluci postupem času přizpůsobil prostředí, ve kterém žije.

Všechny plemena ovcí, stejně jako jakékoliv jiné zvíře z táborské zoo, můžete podpořit jejich adopcí. Pokud ne pro sebe, tak například jako netradiční vánoční dárek pro své blízké. ZOO Tábor totiž byla výrazně zasažena letošním opakovaným nuceným uzavřením pro veřejnost, kvůli němuž sčítá milionové ztráty. Jakákoliv pomoc od veřejnosti je proto nyní více než vítaná. Ať už formou adopce či sponzoringu, nebo nákupem vánočních voucherů na zážitkové programy Nocování v zoo nebo Den ošetřovatelem. Více informací, jak podpořit zvířata v táborské zoologické zahradě, naleznete na jejím webu www.zootabor.eu.

Fotky nového páru kamerunských ovcí od Jakuba Steinbacha
- fš -Zpět nahoru na obsah...

Rekonstrukce dálničního mostu Vysočina ve Velkém Meziříčí je dokočena
V průběhu víkendu dojde k demontáži dopravně inženýrského opatření na mostě Vysočina ve Velkém Meziříčí a k jeho uvedení do provozu. Tím bude zprovozněn a dokončen celý modernizovaný úsek 19 EXIT 141 Velké Meziříčí západ – EXIT 146 Velké Meziříčí východ. Stavební práce se sem vrátí ještě na jaře příštího roku, kdy se v jízdním pásu ve směru na Brno bude realizovat antikorozní úprava. Tato činnost však již provoz nijak neomezí.
Modernizace úseku 19 byla zahájena v dubnu 2019 a zahrnovala úsek dlouhý 5900 metrů včetně přes 400 metrů dlouhého a 77,5 metrů vysokého mostu Vysočina. Svoji výškou se jedná se o nejvyšší most na celé dálnici D1.
Mimo rekonstrukce jednotlivých částí mostu (výměna ložisek a mostních závěrů, kompletní sanace spodní stavby, zesílení hlavní nosné konstrukce, nová protikorozní ochrana povrchu) došlo k rozšíření mostovky o 750 milimetrů v obou jízdních směrech tak, že světlá šířka na mostě je 12 500 milimetrů. Rozšíření mostovky bylo provedeno pouze na vnitřních konzolách směrem do vnitřního zrcadla mezi oběma konstrukcemi. Toto rozšíření pro další provoz znamená to, že při budoucích opravách bude provoz možné vést vždy v režimu 2+2.

Modernizaci celého úseku provedla společnost Metrostav a.s. za 1,58 milionu korun bez DPH.
Martin BUČEKZpět nahoru na obsah...

Téměř dvě stovky lidí čekalo na zakoupené zboží marně
Pelhřimovští kriminalisté zahájili trestní stíhání ženy z Pelhřimovska, která má na svědomí téměř dvě stovky případů podvodu páchaného prostřednictvím internetu. Pod záminkou prodeje zboží žena z poškozených vylákala téměř osm set tisíc korun. Další obvinění padlo v souvislosti s úvěrovými podvody. Žena je v současné době ve vazební věznici, a to v souvislosti s drogovou trestnou činností.
Čtyřiatřicetiletá žena je obviněna z toho, že prostřednictvím sociálních sítí a různých internetových inzertních portálů opakovaně nabízela k prodeji různé zboží. Zejména se jednalo například o mobilní telefony, chytré hodinky, herní konzole a jinou spotřební elektroniku. Ve skutečnosti ale nabízené věci neměla v úmyslu zájemcům ani po zaplacení dodat. Jejím cílem bylo kupující podvést a získat tak pro sebe finanční prospěch. Při prodeji žena vystupovala pod různými identitami a s poškozenými komunikovala prostřednictvím různých emailových adres. V případě, že jí kontaktoval zájemce o zboží, nechala si předem zaslat smluvené finanční prostředky na jí uvedený bankovní účet. Zboží však následně kupujícímu nezaslala a peníze si ponechala pro svoji potřebu. Zpravidla se jednalo o několikatisícové částky a podvedených osob bylo téměř dvě stě. Celková částka, kterou z lidí tímto způsobem vylákala, přesáhla hranici 780 000 korun. V minulosti již byla žena pro trestnou činnost v souvislosti s takovými podvody odsouzena, kdy jí byl v roce 2015 uložen nepodmíněný trest odnětí svobody.

Dále byla žena obviněna z toho, že uzavírala s různými finančními společnostmi smlouvy o poskytnutí úvěru na jiné osoby, přičemž do nich uváděla nepravdivé informace a předkládala také falešná potvrzení o výši pracovního příjmu. Většinou se jednalo o její známé a činila tak ve většině případů bez jejich vědomí. Od poloviny loňského roku tak uzavřela téměř dvě desítky úvěrů v celkové výši přes tři sta tisíc korun. Takto získané peníze si nechala zaslat na bankovní účet, který mohla ovládat sama nebo prostřednictvím další osoby.

Důsledné a precizní prověřování a náročné shromažďování značného množství důkazních prostředků vyústilo v objasnění této trestné činnosti a kriminalisté zahájili trestní stíhání čtyřiatřicetileté ženy. „Žena byla obviněna ze spáchání zločinu podvodu, přečinu poškození cizích práv a dále přečinu úvěrového podvodu,“ uvedl npor. Ing. Bc. Martin Petrák, vedoucí oddělení hospodářské kriminality.

Trestní odpovědnost dalších osob je předmětem dalšího prověřování.

Obviněné ženě za uvedenou trestnou činnost hrozí až osmiletý trest odnětí svobody. Případ policisté nadále vyšetřují.

Současné období, kdy je nákup přes internet jedinou možností zakoupit některé zboží, nahrává podvodníkům, jejichž cílem je obohatit se na účet kupujícího.

V souvislosti s tímto případem důrazně apelujeme na uživatele internetu, kteří zde hledají výhodné koupě různých věcí, aby byli obezřetní a nepodléhali lákavosti mimořádně výhodné nabídky. V žádném případě neplaťte předem za věci, které jste neviděli a nepřesvědčili se, zda opravdu existují. Na lákavě vypadajících fotografiích a bezkonkurenční ceně vydělá pak jen pachatel. Připraví vás o peníze a v žádném případě vám nehodlá zaslat slíbené, ve většině případů jen imaginární, zboží.

Právě inzeráty patří k velmi častým podvodným jednáním páchaných prostřednictvím internetu, kde pachatelé nabízejí k prodeji zboží ve velké míře pocházející ze zahraničí a za velice příznivou cenu. Pachatelé jsou zdatní manipulátoři a snaží se dosáhnout svého cíle, což je získání finančních prostředků. Jsou velmi vstřícní, komunikují velmi mile a ochotně, na každou komunikaci reagují pohotově až do doby, kdy dosáhnou svého a obdrží požadované peníze. Kupující následně neobdrží ani zakoupené zboží, ale ani mu nejsou vráceny zaslané peníze a zjistí, že se stal obětí podvodu.
por. Mgr. Stanislava RÁZLOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: obtěžující opilci či opilý řidič boural
Policisté přijali ve čtvrtek 26. listopadu kolem osmé hodiny večer oznámení o opilém muži, který v domě ve Velkém Meziříčí na Žďársku byl agresivní a rozbíjel vybavení domácnosti. Policisté na místě u dvaapadesátiletého muže provedli dechovou zkoušku, která vykázala naměřenou hodnotu 2,17 promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví a byla zde důvodná obava, že bude ve svém jednání nadále pokračovat, policisté ho zajistili a eskortovali na záchytku k vystřízlivění. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Opilou šedesátiletou ženu policisté zajistili
Ve čtvrtek 26. listopadu přijali policisté před desátou hodinou večer oznámení o opilé ženě, která v bytovém domě v Jihlavě obtěžovala jeho obyvatele. "Žena se snažila dostat do jednoho z bytů a odmítala odejít. Na místo vyjeli policisté situaci prověřit. Šedesátiletá žena z domu i přes upozornění odmítala odejít, snažila se zvonit na zvonky s tím, že tam chce přespat. Při dechové zkoušce jí policisté naměřili hodnotu 2,52 promile alkoholu", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová s tím, že opilou ženu policisté odvezli na záchytku. Žena je podezřelá ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku, který policisté šetří.

Řidič jel rychle a skončil ve svahu
Ve čtvrtek 26. listopadu došlo mezi obcemi Kalhov a Krasoňov na Jihlavsku k dopravní nehodě, při které se řidič zranil. "Před sedmou hodinou večer jel muž s vozidlem Seat Ibiza a u obce Ústí při průjezdu zatáčkou dostal vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy na zledovatělém povrchu komunikace smyk, který nezvládl, a vyjel mimo komunikaci, kde automobil narazil do svahu. Při havárii utrpěl dvacetiletý řidič zranění a záchranáři jej převezli do jihlavské nemocnice na ošetření", popsala událost Jana Kroutilová. Dechovou zkouškou u něho policisté požití alkoholu vyloučili. Místo nehody ohledali a zadokumentovali. Na vozidle vznikla předběžně vyčíslená škoda třicet tisíc korun. Řidič se dopustil přestupku na úseku dopravy.

Opilý řidič havaroval, skončil bez řidičáku
"Ve čtvrtek 26. listopadu jel před pátou hodinou odpoledne řidič vozidla Kia po silnici v obci Sudice na Třebíčsku, kde při vjíždění na most narazil do zábradlí, které poškodil. V jízdě pokračoval dál k parkovací ploše, kde poškodil zaparkované vozidlo VW Golf, a zastavil až po nárazu do domu", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová s tím, že při nehodě ke zranění osob nedošlo. Policisté provedli u pětačtyřicetiletého muže dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,73 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Policisté řidiči zadrželi řidičský průkaz. Místo dopravní nehody ohledali a zadokumentovali. Na vozidlech vznikla škoda přibližně za sto tisíc korun. Poškozením zábradlí mostu a domu byla způsobena předběžně vyčíslená škoda necelých deset tisíc korun. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, dopravní nehodu policisté dále šetří.

Sedmadvacetiletý řidič byl pod vlivem drog
Ve středu 25. listopadu zastavili policisté ve Stříbrných Horách na Havlíčkobrodsku osobní auto Volkswagen, jehož řidičem byl sedmadvacetiletý muž. "Součástí silniční kontroly byl test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami, který vykázal přítomnost amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl", informovala mluvčí Stanislava Rázlová s tím že policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Spojů MHD v Jihlavě od pondělí 30. listopadu zase pojede víc
Od pondělí 30. listopadu nastanou první změny. S tím, jak přibývá lidí dojíždějících do práce i žáků a studentů cestujících do škol, bude přibývat i trolejbusových a autobusových spojů.
Od pondělí 30. 11. 2020 budou ve všech vozidlech MHD v Jihlavě odstraněny zábrany v přední části vozů MHD a i tuto část vozu budou moci cestující začít opět využívat. „Neprokázal se přenos nákazy v prostředcích hromadné dopravy“ uvedl Radim Rovner, předseda představenstva Dopravního podniku města Jihlavy (DPMJ). Pokud podle jeho slov cestující dodržují vládní nařízení a cestují se zakrytými ústy a nosem, jde o velmi bezpečný způsob přepravy.

Od pondělí podle Rovnera přibydou na trolejových i autobusových trasách některé dříve omezené nebo zrušené spoje. Na trolejbusové lince C se v pracovních dnech MHD posiluje o jeden vůz spoj s odjezdem v 7:30 z Horního Kosova. Zároveň s tím se může v pracovní dny zrušit autobusový spoj s odjezdem v 07:22 na lince 3 z Horního Kosova. Autobusová linka číslo 5 spojující centrum Jihlavy se Zbornou se vrací ke svému původnímu jízdnímu řádu před omezením. Linky číslo 3 a 12 tedy už nebudou muset zajíždět v pracovní dny na zastávku Lesnov.

„Zároveň se cestujícím omlouváme za výpadky spojů v úterý 24. 11. 2020 způsobené silnou námrazou na silnicích a na trolejovém vedení. Byla přijata taková organizační opatření v rámci DPMJ, která by podobným zimním výpadkům měla zabránit,“ doplnil Radim Rovner.

Změněné jízdní řády platné od 30. listopadu najdete již nyní na novém webu www.DPMJ.cz v záložce Změny jízdních řádů: https://www.dpmj.cz/zmeny-ji…
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Zájemce o štěně rasy Jack Russell se stal obětí podvodníka
To, že je třeba být při nákupu prostřednictvím internetu obezřetný, je už poměrně rozšířená informace. Navíc se mnoho lidí na vlastní kůži přesvědčilo o tom, jak lehce můžou přijít o své peníze. Přesto většinu asi nenapadne, že podvedený člověk může přijít o stovky tisíc korun v souvislosti s koupí psa.
Takový případ totiž prověřují policisté třebíčského územního odboru. Vše začalo již na jaře, když si zájemce všiml na internetovém portálu inzerátu, ve kterém byla nabídka na štěně rasy Jack Russell. Podvodník chtěl pouze peníze související s přepravou zvířete ze sousední země. Po e-mailové komunikaci uhradil zájemce několik tisíc korun, přesto se ve stanovený termín štěněte nedočkal. Naopak přišel požadavek na další platbu, a to za veterinární kontrolu. Po zaplacení obdržel zájemce zprávu, že zvíře nepřežilo převoz a byla nabídnuta vysoká finanční kompenzace, ale s podmínkou uhrazení poplatků spojených s vyplacením této částky, čemuž opět vyhověl. Poté už se zájemce ocitl v kruhu podvodných důvodů pro další a další poplatky, vlastního pocitu, že když už zaplatil tolik peněz, musí s platbami pokračovat, a postupem času byl na něho ze strany podvodníka vyvíjen i značný tlak a výhrůžky právními následky v případě nezaplacení. Komunikace probíhala různými cestami a s protějšky různých identit. Vše trvalo až do října a částka, o kterou podvedený zájemce o štěně přišel, překročila celkem 200 tisíc korun. Poté se obrátil na policii.

Po přijetí trestního oznámení začali případ prověřovat policisté. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu, za který lze uložit trest odnětí svobody až na pět let.

Policisté opětovně apelují na občany, aby byli při nákupech na internetu obezřetní. Je vždy lepší se pokusit informace co nejvíce ověřit. Vyplatí se udělat si vlastní průzkum v recenzích nebo vyzkoušet, zda není na internetu zveřejněna zkušenost někoho jiného s obdobnou nabídkou. Také pomůže celou situaci osobně probrat s někým nezúčastněným, který nebude v této věci emocionálně ovlivněn a bude mít patřičný nadhled. Toto doporučení může pomoci nejen před samotným reagováním na inzerovanou nabídku, ale i pokud už si člověk něco objedná a vznikne problém. Nezúčastněná osoba totiž může daleko snadněji rozeznat podezřelé okolnosti související například se způsobem posílání poplatků, absurdnosti postupu při vyřizování situace ze strany protějšku, podezřelých komunikačních adres atd.

Nejlepší je samozřejmě vůbec se do obdobných podvodů nedostat, nicméně pokud už k tomu dojde, je velmi důležité z kruhu podvodu vystoupit co nejdříve. Čím je tato doba delší, je horší následek nejen pro peněženku, ale také zvýšený tlak na psychiku podvedeného člověka.

foto: ilustrační
por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Podvodníci se vydávají za lékaře i americké vojáky; virtuální přátelství na sociálních sítích může lidi finančně zruinovat
Ve virtuálním prostředí na nejrůznějších sociálních sítích nebo internetových seznamkách se občas pohybují podvodníci, jejichž jediným cílem je podvodným způsobem získat peníze od důvěřivých lidí. Pod rouškou naprosté anonymity, kdy si tito pachatelé vytvoří vlastní neexistující identitu, přitom útočí především na city svých obětí. Ženám nabízejí například seznámení s nezadanými charismatickými americkými vojáky nebo lékaři, kteří působí v zahraničních misích a touží po klidném životě. V některých případech k podvodnému vylákání peněz využívají různé legendy – například, že se ocitli ve složitých zdravotních nebo životních situacích a „hrají“ tak na city důvěřivých lidí, kteří jsou ochotni pomoci zcela neznámým lidem.
Policisté opětovně varují před seznamováním se prostřednictvím internetu. Při komunikaci v prostředí internetu je nutné být zvláště opatrný a velice ostražitý. Anonymita internetu totiž umožňuje pachatelům jednoduše vyhledávat potenciální oběti a bez nutnosti jakéhokoliv osobního kontaktu poměrně rychle a hlavně účinně mohou lákat z těchto obětí peníze. V rámci komunikace mohou pachatelé směřovat své žádosti o zaslání finančních prostředků na různé zahraniční bankovní účty nebo prostřednictvím služeb na přepravní společnosti.

I když v rámci Krajského ředitelství policie kraje Vysočina evidujeme řádově jednotky těchto případů, škody se u každého jednotlivého z nich se pohybují ve vysokých finančních částkách a tím se stávají společensky velmi nebezpečnými. Příkladem může být případ z nedávné doby, který prověřují policisté na Vysočině. Dotýká se osudu ženy středního věku, která postupně zaslala údajnému americkému vojákovi finanční částku blížící se dvěma milionům korun. S tímto mužem komunikovala přes skype. Aby mu mohla v jeho údajně tíživé situaci pomoci a mohla mu posílat postupně požadované peníze, které po ní pod různými záminkami lákal, tak se dokonce zadlužila.

„I když opakovaně varujeme před tímto způsobem komunikace, lidé jsou stále nepoučitelní. Prověřování těchto podvodných jednání není nijak snadné. K majitelům zahraničních účtu, kde vylákané peníze většinou končí, se velice obtížně dostáváme, takže pachatelé zůstávají v podstatě nepostižitelní. Jsem přesvědčený o tom, že se o všech případech ani nedozvíme. Někteří podvedení lidé se za to, že někomu takto naletěli, stydí a případ nám možná vůbec neoznámí,“ uvedl plk. Mgr. Pavel Peňáz, náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Příběhy podvedených žen, ale v některých případech také mužů, přitom mívají stejný nebo velice podobný scénář. Na začátku všeho je cizinec, který ženě pošle prostřednictvím sociální sítě žádost o přátelství, kterou žena přijme a naváží spolu komunikaci. Ženě pak postupně vypráví svůj životní

příběh například amerického vojáka nebo lékaře, který působí v zahraniční misi. Později vylepší komunikaci nevšedními zážitky z bojiště nebo zprávou o pohádkovém zbohatnutí, které ho náhle potkalo a postupně přidává také různé fotografie. V některých případech ženě dokonce slibuje vztah, který by mohl být završen sňatkem. Poté pod různými smyšlenými záminkami láká ze ženy peníze, které si nechává posílat na nejrůznější zahraniční účty. Ženě například vypráví, že má vysoký žold a z něj našetřené peníze, které potřebuje pro jejich společný život převést do České republiky a potřebuje uhradit různé poplatky související s převodem. Jiný příběh vypráví voják, který byl zraněný v zahraniční misi, dostal vysoké odškodnění a peníze potřebuje poslat do Česka. Po ženě požaduje zasílání různých částek na poplatky, převody a další nejrůznější smyšlené záminky. Vždy se ale jedná o podvodné jednání.

Na závěr přidáváme jasně varování: Pokud jsou virtuální přátelství na sociálních sítích nebo online seznamkách zatěžována finančními požadavky, peníze nikomu za žádných okolností neposílejte a najděte si raději jiné přátele, u kterých není problém ověřit, že jsou skuteční. Ušetříte si tím nejen velké osobní zklamání, ale také hodně peněz. O daném tématu je potřeba hovořit. Apelujeme tedy rovněž na rodinné příslušníky a známé osob bez partnera, ať s nimi tuto záležitost proberou s upozorněním nepodléhat citovým sdělením neznámých osob skrze sociální sítě, řádně si vše prověřit a chovat se obezřetně. Sociální sítě se vyznačují obrovskou anonymitou a je potřeba se v každém věku učit s informacemi pracovat.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Kriminalisté na Žďársku dopadli tři muže, kteří distribuovali drogy
Žďárským kriminalistům se na základě vlastní operativní činnosti podařilo objasnit drogovou kriminalitu, které se zejména na Žďársku dopouštěli tři muži ve věku osmadvacet, jednatřicet a dvaatřicet let. Při domovních prohlídkách kriminalisté zajistili marihuanu, pervitin a prostředky sloužící k výrobě drog. Kriminalisté postupně zadrželi všechny tři muže na Žďársku a policejní komisař zahájil jejich trestní stíhání. Všichni tři mají za sebou trestní minulost.
Osmadvacetiletý muž byl obviněný z toho, že si na různých místech v republice opatřoval pervitin a marihuanu a dále je na území celé Vysočiny prodával nebo poskytoval jako protislužbu. Téměř sedmdesát gramů pervitinu policisté u muže zajistili při jeho zadržení. Muž byl v minulosti dvakrát soudně trestán, a to pro majetkovou trestnou činnost a naposledy začátkem letošního roku v souvislosti s drogovou trestnou činností.

Dvaatřicetiletý muž pervitin a marihuanu prodával zejména na Žďársku. Za období od loňského jara drogy prodal nebo poskytnul zdarma ve více jak sto padesáti případech. Také tento muž byl již v minulosti v souvislosti s drogovou kriminalitou soudně trestaný. Naposledy od soudu odešel s podmíněným trestem na konci roku 2018.

Jednatřicetiletý muž je obviněný z toho, že si zařídil na Žďársku pěstírnu konopí a marihuanu používal pro svoji potřebu a dále ji prodával jiným uživatelům. Při domovní prohlídce kriminalisté zajistili s pěstírnou třiadvacet rostlin konopí a dále téměř sedmdesát gramů sušených rostlin. Obviněný muž byl v minulosti třikrát trestaný, a to také v souvislosti s majetkovou trestnou činností, za což si odpykal podmíněný trest. V roce 2019 mu byl navíc uložen zákaz řízení motorových vozidel.

„Osmadvacetiletý a dvaatřicetiletý muž byli obviněni ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za což jim hrozí až desetiletý trest odnětí svobody. V případě jednatřicetiletého muže padlo obvinění ze spáchání přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, a hrozí mu trest odnětí svobody až na pět let,“ uvedl npor. Mgr. Radek Uhlíř, vedoucí oddělení obecné kriminality.

Případ kriminalisté nadále vyšetřují.

por. Mgr. Stanislava RÁZLOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   24. 1. 2021

• Z policejního deníku: Chcípl pes se na Vysočině nekonal; opilému muži v obchodě padaly kalhoty; zloděj se vloupal do auta
• Zájem seniorů a žáků o on-line prohlídky infocentra Jaderné elektrárny Dukovany stále narůstá; hlásí se ze všech koutů České republiky
• Knihovna ve Žďáře nad Sázavou má nový depozit pro naučnou a cizojazyčnou literaturu

Sobota   23. 1. 2021

• Umělá ledová stěna v údolí Svratky ve Víru na Žďársku je již otevřena
• Kulturní dům v Mnichu z poloviny minulého století byl prohlášen za kulturní památku
• Dobrovolní hasiči z Velkého Meziříčí si letos připomenou 150. výročí od založení sboru

Pátek   22. 1. 2021

• Česká centra o vědě, tentokráte s výročím Čapkovy hry R.U.R
• Z policejního deníku: krádež kočárku; krádež nářadí z auta v Radošově za sto tisíc, řidička při nehodě utrpěla zranění
• Táborská zoologická zahrada se rozrostla o tři mláďata emu hnědého, další vejce jsou v líhni
• Na Hrádku v Třebíči zůstane alej, přibudou stromy, workout, květnaté a bylinné louky, broukoviště i veřejný gril
• Na Vysočině se loni vyhlašovalo méně pátrání; policisté často pátrají po dětech, které utíkají z výchovných ústavních zařízení

Čtvrtek   21. 1. 2021

• Drážní objekt v Rozsochách, jenž sloužil jako veřejné toalety, lampárna, sklad a prádelna, je kulturní památka
• Agresivní muž na Jihlavsku ohrožoval svou partnerku, skončil v policejní cele
• Z policejního deníku: žena a muž putovali do vězení; poslal peníze, zboží nedostal; řidiči pod vlivem drog

Středa   20. 1. 2021

• Kovárna z poloviny devatenáctého století ve Věžnici byla prohlášena za kulturní památku
• Na Vysočině v současnosti probíhá výstavba obchvatu Havlíčkova Brodu a Osové Bítýšky
• Opilý muž ohrožoval v Jihlavě na ulici Tyršova ženu, policisté žádají svědky o pomoc
• Dvaatřicetiletý řidič se po dálnici D1 na Vysočině řítil rychlostí 198 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: sprejer řádil v Krucemburku; krádež věcí z auta v Jihlavě
• Naučná stezka kolem Konventského rybníka ve Žďáře nad Sázavou bude do podzimu opravena

Úterý   19. 1. 2021

• Kriminalita se na Vysočině loni snížila; objasněnost v regionu přesáhla 64 procent
• Bývala poštovní stanice ve Stonařově postavená v roce 1750 byla prohlášena za kulturní památku
• Předporodní kurzy v havlíčkobrodské nemocnici on-line, k tomu osobní konzultace a emailová poradna pro nastávající maminky
• Z policejního deníku: cyklista se při nehodě zranil; hledaný muž skončil ve vězení; krádež čtyřiceti litrů nafty
• Místo narození: sanitka číslo 260
• Kaple svatého Huberta vyhrála v soutěži O nejhezčí turistickou pohlednici

Pondělí   18. 1. 2021

• Nejvíce nominací na Českého lva mají filmy Krajina ve stínu, Havel a Šarlatán
• Zemřela bývalá ředitelka základní školy Seifertova v Jihlavě Stanislava Prokešová
• Fenomén zahradničení a krajové odrůdy ovocných stromů na Vysočině
• V Přibyslavi u Sázavy žijí bobři
• Z policejního deníku: úvěrový podvod, opilec skončil na záchytce, řidiči bez papírů a pod vlivem drog
• Registr vozidel v Jihlavě funguje dočasně v omezeném režimu
• V Pelhřimově se loni narodilo 533 dětí, svateb bylo dvaadevadesát
• Policisté na Vysočině vykázali loni z obydlí celkem 53 násilných osob
• Dálnice a silnice prvních tříd na Vysočině jsou sjízdné bez problémů

Neděle   17. 1. 2021

• Ředitelkou Psychiatrické nemocnice v Jihlavě byla jmenovaná Dagmar Dvořáková
• Přírodovědci v Ptačím parku Kosteliska nalezli brouka, kterého už považovali v ČR za vyhynulého
• Z policejního deníku: krádež přívěsu, poškození auta, zničení květináčů a hrabla

Sobota   16. 1. 2021

• Josef Šálek poběží mrazivou Vysočinou bosý a v šortkách přes dvacet kilometrů
• Odbor služby pro zbraně v Havlíčkově Brodě otevřen od pondělí; počet žadatelů o zbrojní průkazy na Vysočině roste
• V Třebíči se loni narodilo 1230 dětí, vévodila jména Eliška a Matyáš

Pátek   15. 1. 2021

• U Štoků na silnici I/38 se střetl náklaďák a pět osobních aut, nikdo se nezranil
• Policisté pátrají po šestnáctileté Veronice, která se nevrátila z vycházky do zařízení pro mládež v Janštejně
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě má málo personálu, od pondělí pomohou hasiči
• Z policejního deníku: kriminalisté dopadli distributorku drog, vandal polil auto barvou, opilec nadýchal 3,35 promile
• Prvním letošním přírůstkem v táborské zoo je jehně ovce kamerunské
• Pachatele krádeže policisté v Kamenici nad Lipou dopadli na místě činu
• Sdružení Krajina po úpravě pastvisek nabízí přebytečné dřevo
• Na silnici I/38 u Štoků se srazila tři auta, řidička osobního auta utrpěla lehké zranění

Čtvrtek   14. 1. 2021

• U Havlíčkova Brodu se převrátil kamion a srazil chodce, silnice I/38 v místě nehody bude po celou noc průjezdná pouze jedním jízdním pruhem
• Vedle atletického stadionu na louce na Heulose v Jihlavě se již lyžuje
• V Jihlavě se loni narodilo 1371 dětí; vedla jména Terezka a Honzík
• U Havlíčkova Brodu na silnici I/38 se převrátil kamion, který srazil chodce; silnice je v místě neprůjezdná
• Z policejního deníku: krádež peněženky, vloupání do hospody a také do bývalé líhně
• U Jihlávky se převrátil náklaďák se dřevem
• Jihlavské muzeum vyhlásilo fotografickou soutěž na téma Atmosférické jevy
• Silnice I/38 v Dlouhé Brtnici na Jihlavsku je neprůjezdná

Středa   13. 1. 2021

• Děti na Vysočině budou mít jarní prázdniny od pondělí 1. do pátku 5. února, předcházet jim budou pololetní prázdniny
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě alkohol, vandal podrápal auta, řidička se při nehodě zranila
• Muži po vzájemné domluvě kradli v havlíčkobrodském obchodě zboží
• Na Vysočině průběžně sněží, nehody bez zranění

Úterý   12. 1. 2021

• Blackout ve střední Evropě odvracely manipulacemi i české jaderné elektrárny
• Lidé v Třebíči přispěli o Vánocích Barevnému světu na vybavení chráněné dílny
• Z policejního deníku: vloupání do chaty; krádež nářadí; střet dvou aut v Jihlavě
• Na Šacberku na sjezdovce utrpěl vážné zranění lyžař
• V nemocnici v Novém Městě na Moravě nejsou návštěvy povoleny
• V novoměstské nemocnici se v roce 2020 narodilo nejvíce Aniček a Vojtěchů

Pondělí   11. 1. 2021

• Personálu v pelhřimovské nemocnici je málo, vypomohou hasiči
• Z policejního deníku: recidivista v Jihlavě kradl zboží, řidiči pod vlivem alkoholu a drog
• Meteorologové na Vysočině varují před sněhovými jazyky i čerstvým větrem
• Zámek v Červené Řečici na Pelhřimovsku prochází rozsáhlou rekonstrukcí
• Běžkaři mohou v okolí Žďáru nad Sázavou vyrazit do upravených stop
• V uplynulém roce si péči záchranářů vyžádal každý sedmnáctý občan Vysočiny
• Jihlavská nemocnice opraví pokoj pro pacienty po nehodách a úrazech

Neděle   10. 1. 2021

• Energetici Jaderné elektrárny Dukovany na prvním výrobním bloku, který je odstavený pro výměnu paliva, připravují další kontroly zařízení
• Z policejního deníku: zloděj vzal nářadí z kůlny; zloděj řádil ve dvou domech; dva muži, kteří se porvali
• Napadl sníh, v Okříškách probíhá soutěž Okříšský sněhulák
• Park miniatur v Bystřici nad Pernštejnem ohlídá Vilém z Pernštejna a kamery

Sobota   9. 1. 2021

• Zemřel Radek Vovsík, ředitel Dětského domova se školou v Jihlavě
• Až na dno jaderného reaktoru aneb do Jaderné elektrárny Dukovany virtuálně
• Co nepotřebuješ, pomůže jiným - oblečení, elektrospotřebiče, knihy i třeba hračky
• Odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál v Havlíčkově Brodě bude kvůli karanténě od pondělí uzavřen

Pátek   8. 1. 2021

• Tři králové v třebíčských ulicích nejsou, lidé mohou přispívat do kasiček
• Úprava technického sněhu a příprava lyžařských stop u amfiteátru v Jihlavě pokračuje, příští týden by se mohlo začít běžkovat
• Z policejního deníku: vandal poškrábal v Jihlavě auto a opilí či zdrogovaní řidiči
• Řidiči v Havlíčkově Brodě mají k dispozici již obě podlaží parkovacího domu na Žižkově ulici
• V havlíčkobrodské nemocnici pomáhají vojáci z Chrudimi
• Kriminalisté dopadli organizovanou skupinu výrobců pervitinu

Čtvrtek   7. 1. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz