Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 30.11 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Lidé v Třebíči mohou přispívat do pokladničky, zastupitelé se zváží a přidají deset korun za každé kilo své váhy
Od úterý 1. prosince až do 7. ledna příštího roku mohou lidé z Třebíče a okolí přispět v již tradiční Vánoční veřejné sbírce. Zapečetěná pokladnička pro peněžité dary bude umístěna pod vánočním stromem na Martinském náměstí.
Peníze mohou lidé do sbírky darovat i bezhotovostně, na zvláštní účet sbírky u Komerční banky číslo: 123 – 080 837 0207 / 0100.

Výtěžek z vánoční sbírky bude věnován Dennímu centru Barevný svět, o.p.s., Třebíč, na pomoc při zkvalitnění a rozvoji poskytovaných služeb. Konkrétně na nákup nového vybavení pro připravovanou chráněnou dílnu v Třebíči a vybavení terapeutických dílen sociálních služeb Denního centra.

Vybranou částku z pokladničky i zvláštního účtu doplní také peníze od zastupitelů města. Ti se při příštím zasedání 10. prosince zváží a do vánoční sbírky přispějí, jako každoročně, deseti korunami za každý kilogram své váhy.

- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Vánoční stromeček na jihlavském náměstí svítí, lidé se mohou těšit na ozdobenou radnici, ledovou sochu i stánky
Na první adventní neděli 29. listopadu se na Masarykově náměstí rozsvítil vánoční strom společně s výzdobou v centru města. Kvůli bezpečnosti vše proběhlo bez kulturního programu. Vláda bezpečnostní opatření však začíná uvolňovat a na náměstí se během Adventu objeví i stánky.
Znáte hlášku z filmu Trhák? „Takhle zdvihnu ruku, všichni se připraví a až mávnu...,“ podobně to bylo s letošním rozsvícením vánočního stromu a výzdoby v Jihlavě. Primátorka města Karolína Koubová dostala baterku i instrukce, jak a kam správně zablikat, aby se strom rozsvítil v přesnou chvíli připraveného proslovu. Blesk z fotoaparátu mobilního telefonu ale pracovníka Služeb města Jihlavy u hlavního vypínače zmátl a překvapení bylo na světě.

„Letos je to pro nás pro všechny taková zkouška, co zvládneme, jak moc všichni plánujeme a jak moc je pak všechno jinak. Možná je to dobrý vklad do toho adventního času, protože mám pocit, že občas chceme mít všechno pod kontrolou a občas chceme, aby vše fungovalo podle nás, a letošek nám ukazuje, že prostě nemáme všechno pod kontrolou,“ uvedla při letošním rozsvícení primátorka.

Stánky a nazdobená radnice!

Stejně tak se do poslední chvíle čekalo i s přípravou stánků. V rámci uvolňování vládních nařízení se jich ale bude moci na Masarykovo náměstí několik umístit. „Zatím to vypadá maximálně na 17 stánků, abychom zaručili povinné čtyřmetrové rozestupy. Jaký sortiment se bude prodávat a zda v něm bude i občerstvení a nápoje, zatím neumíme potvrdit s jistotou. Vše bude muset být v souladu s aktuálními opatřeními a po dohodě s epidemiology,“ uvedla primátorka.

Dále se návštěvníci mohou těšit například na ledovou sochu, která se u vánočního stromu objeví v pondělí 21. prosince, od 7. prosince budou také v budově jihlavské radnice, a to ve vestibulu předprodeje jízdenek MHD, vystaveny vánoční výtvory žáků základních škol.

Novinkou bude pro letošní rok také nazdobená radnice. Ta by se měla začít halit do vánočního hávu v úterý 1. prosince a večer už snad i rozsvítit.

Město zároveň vyhlásilo soutěž o nejhezčí vánoční výzdobu nazvanou Vánoční putování, aneb vytvořme si vánoční Jihlavu. Soutěž probíhá na sociálních sítích města, nejúspěšnější příspěvky zveřejníme také v novoročním vydání magazínu Ježkovy oči.
Město vyhlásilo soutěž, při které vyzývá Jihlavany, aby nazdobili své domy, balkony, zahrady či předzahrádky vánoční výzdobou, třeba podobně jako loni na ulici Leoše Janáčka. Soutěžící mohou vyhrát hlavní cenu v podobě exkluzivní limitované edice jihlavských batohů a navíc všem Jihlavanům nadělí krásně ozdobené město vyzývající k Vánočnímu putování.

A taky se zájemci mohou zapojit do tvůrčí fotografické soutěže Vánoční putování a ještě k tomu vyhrát spousty cen. Soutěž probíhá na facebookovém profilu Město Jihlava dvakrát týdně od 28. listopadu až do vánočních svátků. Vždy každou sobotu a středu bude na zmíněné stránce zveřejněn soutěžní příspěvek s aktuální výhrou, do jehož komentářů budou soutěžící moci zveřejňovat fotografie své výzdoby a zapojit se tak do soutěže.

Každé kolo vyhraje ten, kdo bude mít nejvíce označení „To se mi líbí“. V dalším kole budou hlasující na sociálních sítích vybírat jednu nejkrásnější výzdobu z předchozích výherních. Pravidla soutěže společně s fotogalerií zaslaných obrázků najdete na visitjihlava.eu v rubrice Vánoční putování.

„Už se těším, až se projdu po městě a pocítím díky soutěži tu pravou vánoční atmosféru. Pouze prosíme všechny zúčastněné, aby neničili cizí majetek a byli ohleduplní ke svým sousedům. Společně to zvládneme a společně bychom si ty Vánoce mohli i v této době udělat opravdu krásné,“ vyjádřila primátorka města Karolína Koubová.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Táborská zoologická zahrada otevře pro veřejnost už tento víkend
Radostnou zprávu pro všechny milovníky zvířat má táborská zoologická zahrada. Po už letos druhém několikatýdenním nuceném uzavření opět otevře své brány pro veřejnost, a to už tento víkend. Umožní to další vlna rozvolňování představená v neděli vládou. Kromě návštěv se opět také rozeběhnou oblíbené zážitkové programy Nocování v zoo a Jeden den ošetřovatelem. Nucená pauza bez návštěvníků ZOO Tábor velice zasáhla, protože přišla o svůj hlavní zdroj příjmů. Proto i nadále uvítá jakoukoliv pomoc od svých příznivců.
„Velice nás těší, že další náročné období pro naši zoologickou zahradu končí. Obejít se bez návštěvníků pro nás bylo velmi obtížné, protože vstupné a platby za zážitkové programy pro nás představují hlavní zdroj příjmů, o který jsme na mnoho měsíců přišli. Nucené uzavření pro nás znamenalo milionové ztráty. Také ošetřovatelům a hlavně zvířatům kontakt s návštěvníky chyběl,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.
Ztráty, které táborská zoo letos utrpěla, se už dohnat nepodaří. Přesto by byli zaměstnanci zoo velmi rádi, kdyby se návštěvníci vrátili v co největším počtu podobně, jako na jaře a v létě po prvním opětovném otevření. „Rozhlehlý přírodní areál naší zoologické zahrady je i nyní ideální na příjemné procházky na čerstvém vzduchu. Pro spoustu našich zvířat zima představuje období největší aktivity, takže návštěvníci nebudou o nic ochuzeni. Navíc koupí vstupenky nás podpoří a pomohou alespoň o něco snížit obrovský výpadek příjmů,“ podotýká ředitel zoo Korec.
ZOO Tábor je v zimě pro veřejnost otevřená pouze o víkendech od 9 do 16 hodin. Kromě toho mohou návštěvníci přijít také během vánočních svátků až do konce navazujícího víkendu, tedy 24. až 27. prosince. Zážitkové programy budou od čtvrtka probíhat každý den včetně víkendů. Přenocovat v zoo tak lze i v týdnu, nejen o víkendech.
Táborskou zoologickou zahradu lze kromě návštěvy podpořit také mnoha jinými způsoby, například adopcí zvířat. Pokud ne pro sebe, tak například jako netradiční vánoční dárek pro své blízké. ZOO Tábor totiž byla výrazně zasažena letošním opakovaným nuceným uzavřením pro veřejnost, kvůli němuž sčítá milionové ztráty. Jakákoliv pomoc od veřejnosti je proto nyní více než vítaná. Ať už formou adopce či sponzoringu, nebo nákupem vánočních voucherů na zážitkové programy Nocování v zoo nebo Jeden den ošetřovatelem. Online lze také nakoupit suvenýry ze zoo a další drobné dárky. Více informací, jak podpořit zvířata v táborské zoologické zahradě, naleznete na jejím webu www.zootabor.eu.

Hlavním posláním zoo v Táboře je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat; aktuálně tu žije přes 310 zvířat takřka 80 živočišných druhů.

Foto: ZOO Tábor
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Na muže v lese u Karasína spadl strom, na pomoc mu letěl vrtulník
Těžké zranění utrpěl muž u Karasína na Žďársku, na kterou v pondělí 30. listopadu krátce po půl desáté dopoledne, spadl při kácení strom. Uvedl to mluvčí záchranářů na Vysočině Petr Janáček.
"Na pomoc byla neprodleně vyslána nejbližší pozemní posádka z Bystřice nad Pernštejnem a z Jihlavy musel vzlétnout i vrtulník letecké záchranné služby.

"Po nezbytném ošetření na místě události a stabilizaci zdravotního stavu, byl pacient s těžkým zraněním letecky transportován do traumacentra Fakultní nemocnice v Brně", doplnil P. Janáček.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Meteorologové v části Vysočiny a Jihomoravského kraje varují před mrznoucí mlhou
Varování před možným výskytem mrznoucí mlhy a slabé námrazy vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha platí od pondělí 30. listopadu od 22. hodiny do úterý 1. prosince do sedmi hodin ráno v části Vysočiny a Jihomoravského kraje.
Na Vysočině hrozí podle hydrometeorologů mrznoucí mlha v Jihlavě, Telči, Třebíči, Moravských Budějovicích, Náměšti nad Oslavou, Novém Městě na Moravě, Bystřici nad Pernštejnem, Velkém Meziříčí a ve Žďáře nad Sázavou.

V Jihomoravském kraji pak v Blansku, Boskovicích, Ivančicích, Kuřimi, Moravském Krumlově, Rosicích, Tišnově a ve Znojmě.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Snížená dohlednost, nebezpečí tvorby námrazy. V mlze je nutno snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Déletrvající mrznoucí mlhy mohou vést k tvorbě námrazy na komunikacích s nebezpečím smyku.Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Kniha Pověsti z Velkomeziříčska se věnuje strašidlu u Netínského rybníka, bílé paní či zázračné studánce
Město Velké Meziříčí vydalo pro milovníky historie a legend novou publikaci s titulem Pověsti z Velkomeziříčska. V tomto předvánočním čase může kniha posloužit také jako milý dárek pod stromečkem.
Chcete se dozvědět, jak to bylo se vznikem Velkého Meziříčí, zámeckou studnou nebo strašidlem u Netínského rybníka? Někoho by mohla zajímat i pověst o bílé paní, zázračné studánce, zlatém křížku nebo o pokladech", uvedla Zuzana Najtová z velkomeziříčské radnice.

Knihu Pověsti z Velkomeziříčska si mohou zájemci zakoupit v Turistickém informačním centru ve Velkém Meziříčí v budově radnice za 140 korun.

"Velké poděkování patří autorce knihy a zároveň historičce Marii Ripperové, Alici Trojanové za ilustrace a Kateřině Dvořákové za ilustrace i grafické zpracování", doplnila Z. Najtová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Městská knihovna v Jihlavě otevřela výdejní okénko; ve čtvrtek bude již otevřena
V provozu je pouze na hlavní budově v Hluboké ulici, toto pondělí a středu, od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin. Od čtvrtka 3. prosince se knihovna otevírá ve standardním režimu. U okénka mohou registrovaní čtenáři vracet vypůjčené knihy nebo si vyzvedávat nejpozději den předem objednat rezervace. Více informací na knihovna-ji.cz.
Knihy lze objednat prostřednictvím těchto kontaktů:

Půjčovna pro dospělé – pujcovna@knihovna-ji.cz, 565 597 859, 565 597 861, 565 597 864Dětské oddělení – deti@knihovna-ji.cz nebo detistud@knihovna-ji.cz, 565 597 865, 565 597 866Hudební oddělení – hudebni@knihovna-ji.cz, 565 597 867Zvuková knihovna – zvukova@knihovna-ji.cz, 565 597 868

Prosíme u okénka o dodržování bezpečnostních opatření, mějte nasazenou roušku a dodržujte rozestupy. Velice děkujeme!
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež v hudební zkušebně; nález munice či opilí řidiči, kteří bourali
Policisté pátrají po pachateli, který se v době od 17. listopadu do pátku 27. listopadu v Mrákotíně na Jihlavsku ukradl mimo jiné hudební aparaturu. Po vypáčení dveří vnikl pachatel do objektu, kde je hudební zkušebna a sebral metronom, basovou kytaru černé barvy, dámské náramkové hodinky a hudební aparaturu s příslušenstvím. Krádeží tak způsobil škodu přes sto tisíc korun. Další škoda vznikla poškozením dveří a zařízení. Místo činu policisté ohledali, zadokumentovali a provedli šetření. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, po pachateli a odcizených věcech policisté pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Nález dělostřelecké munice
V sobotu 28. listopadu přijali policisté před čtvrtou hodinou odpoledne oznámení o nálezu podezřelého předmětu připomínajícího munici u obce Ždírec nad Doubravou na Havlíčkobrodsku. "Předmět byl nalezen v lokalitě lesa nedaleko silnice. Na místo vyjeli policisté, kteří místo nálezu zajistili. Přivolán byl policejní pyrotechnik. Jednalo se o dělostřeleckou munici, kterou pyrotechnik zajistil a odvezl k odborné likvidaci", informovala mluvčí Jana Kroutilová.

Poškrábání osobního auta neznámým vandalem
Policisté prověřují případ poškození vozidla, ke kterému došlo ve Žďáře nad Sázavou. "Pachatel od čtvrtka 19. listopadu do uplynulého pátku poškrábal pachatel lak automobilu Audi, a to vrypy na přední kapotě, dveřích a zadním blatníku. Majiteli vozidla tak způsobil předběžně vyčíslenou škodu za necelých patnáct tisíc korun", uvedla J. Kroutilová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a po pachateli pátrají.

Na Žďársku boural opilý řidič
V neděli 29. listopadu jel kolem čtvrté hodiny ráno devatenáctiletý řidič s vozidlem Renault Megane po silnici v Karlově na Žďársku. "Při průjezdu táhlou zatáčkou dostal smyk, který nezvládl, přejel mimo vozovku a s automobilem narazil do sloupu vedení. Po nárazu bylo vozidlo odhozeno zpět na komunikaci, narazilo ještě do plotu u domu a zděného sloupu. Ke zranění osob při nehodě nedošlo. Policisté provedli u muže dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,07 promile alkoholu. Obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky", popsala událost mluvčí policistů Jana Kroutilová. Na autě vznikla škoda asi za pětačtyřicet tisíc korun. Další škoda byla způsobena poškozením sloupu vedení, plotu a zděného sloupu. Muž přišel o řidičský průkaz. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Dopravní nehodu dále prověřují.

Opilý řidič boural
V sobotu 28. listopadu havaroval s vozidlem řidič, kterému policisté naměřili přes jedno a půl promile alkoholu. Kolem čtvrté hodiny odpoledne jel s automobilem Peugeot po silnici ve směru od Budíkovic na Třebíč. "Při jízdě po rovném úseku komunikace vyjel na krajnici, strhl řízení do protisměru a vyjel do silničního příkopu, kde narazil do kmene vzrostlého stromu. Při dopravní nehodě se řidič zranil a zdravotnickou záchrannou službou byl převezen do třebíčské nemocnice na ošetření. U jednapadesátiletého muže provedli policisté dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,65 promile alkoholu", informovala J. Kroutilová s tím, že řidiči zadrželi řidičský průkaz. Místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali. Na vozidle vznikla škoda přibližně za dvacet tisíc korun. Případ dále prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Podnapilý muž skončil s autem v příkopu
V neděli 29. listopadu jel před polednem řidič automobilu Škoda Felicia po silnici ve směru od Pacova na obec Pošná na Pelhřimovsku. "V prudké zatáčce dostal smyk, který nezvládl, vyjel na nezpevněnou krajnici a poté s vozidlem narazil do silničního příkopu, kde se automobilem převrátil na bok. Policisté provedli u pětašedesátiletého řidiče dechovou zkoušku a naměřili u něho hodnotu 0,42 promile alkoholu", uvedla mluvčí policistů J. Kroutilová. Při dopravní nehodě nedošlo ke zranění osob. Místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali. Muž je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.

Muž řídil auto přes uložený zákaz, policistům se snažil utéct
Ze spáchání trestného činu je podezřelý dvaadvacetiletý muž, který řídil vozidlo, i když to má zakázáno. V sobotu 28. listopadu jel po osmé hodině ráno s automobilem VW Passat po silnici v obci Mrákotín na Jihlavsku. "Automobil chtěli policisté zastavit, na výzvu ale řidič nereagoval. Následně vozidlo zastavil a snažil se utéct. Policisté muže zadrželi. Zjistili, že se jedná o muže, který má od loňského podzimu uložen soudem trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to na dobu dvou let", uvedla mluvčí s tím, že zadrženého muže odvezli policisté k provedení nezbytných úkonů na oddělení policie. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Řidič měl přes jedno promile alkoholu
V neděli 29. listopadu zastavili policisté po půlnoci v Havlíčkově Brodě automobil Dacia Dokker, který jel ve směru od ulice Havířská na ulici Průmyslová. Vozidlo zastavili a provedli kontrolu. "Řidičem vozidla byl pětapadesátiletý muž, který se podrobil dechové zkoušce. Naměřená hodnota u něho činila 1,14 promile alkoholu a obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informovala J. Kroutilová. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Výstava Barbora Šimková, Andreas Gajdošík: Nejlepší z možných výzkumů v jihlavské galerii bude zahájena on-line
Vernisáž on-line výstavy Barbora Šimková, Andreas Gajdošík: Nejlepší z možných výzkumů Oblastní galerie v Jihlavě Experimentální dramaturgie Za Bukem v Komenského ulici se bude konat ve čtvrtek 3. prosince v 18 hodin na www.facebook.com/OGV… Kurátorka výstavy je Monika Szűcsová.
Základem projektu umělecké dvojice Barbora Šimková — Andreas Gajdošík je žebříček nejbohatších Čechů — miliardářů, který vydal časopis Forbes v letech 2019 a 2020 pod názvem 100 nejbohatších Čechů. Online výstava je koncipovaná jako prezentace výsledků nevědeckého výzkumu s názvem Nejvýzkum.cz, na němž umělecké duo Barbora Šimková a Andreas Gajdošík pracují od roku 2019. Tento koncept začátkem roku 2020 uvedla brněnská galerie kina Art. Průběžné výsledky výzkumu se v reálném čase aktualizují a jsou viditelné v reálném čase v online prostoru webové platformy, přístupné ze stránek OGV v Jihlavě. Výzkum nepřetržitě probíhá v online prostoru metodou crowdsourcingu a je realizovaný prostřednictvím psychologických testů na určování osobnosti. Projekt je elektronickou intervencí do veřejného mediálního prostoru a podobně jako jiné projekty dua Šimková—Gajdošík je aktivistickou a politickou výzvou společnosti, podněcující k větší vnímavosti vůči současným politickým, ekonomickým či ekologickým pohnutkám, které ve veřejném prostoru rezonují. Výzvou k subjektivní zodpovědnosti, tíži i svobodě, již každý z nás individuálně nese. Součástí projektu Nejvýzkum.cz je online hra Korona Speciál, zaměřující se na průzkum názorů a postojů 100 nejbohatších Čechů ve vztahu k celosvětové pandemii nemoci COVID-19. Umělci za tímto účelem opět využívají metodu crowdsourcingu dat. Hru je možné hrát v online prostoru a odkaz na ni bude uvedený na sociálních sítích galerie. Korona speciál je hra pro dva hráče, přičemž hra není o soutěži, ale naopak o kolaboraci a spolupráci hráčů, o tom, kdo bude ve spolupráci s ostatními nejlepší.

Nejvýzkum.cz je kvazi-vědecký nebo nevědecký výzkum, ale zároveň, jak uvádějí sami umělci, je v současné době nejlepším výzkumem vrstvy nejbohatších Čechů. Veřejností realizovaný sociologický a psychologický průzkum je satirou na téma českých boháčů, takzvané sedmé třídy, který ale umělci berou vážně, přestože skepticky. Jak se o nejbohatších (většinou v době privatizace v 90. letech zbohatlých) Češích dozvědět více, když tým českých sociologů elitní třídu oligarchů nepopsal, protože je příliš malá a nehomogenní a nemůže tedy tvořit samostatnou sociologickou kategorii? Zahrajte si Nejvýzkum!
Lucie NOVÁČKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   26. 1. 2021

• Z policejního deníku: krádež horského kola, žena neplatí alimenty, šoféři bez řidičáků
• Za přetížená vozidla padají vysoké pokuty; policisté z Kamion týmu se loni zaměřili na vozidla převážející dřevo
• Tuhou zimu prožívají nejhůře dravci a sovy, kterým jde často o život
• Výjimečná naučná stezka Šebeň nedaleko Velkého Meziříčí je poškozená
• „Covidový“ rok přinesl v Jihlavě více porodů; narodilo se 1370 dětí
• Do schránek havlíčkobrodské Charity v někdo vložil obálky s penězi, ta je ale přijmout nemůže
• Na Vysočině je 276 mostů, žádný není v havarijním stavu

Pondělí   25. 1. 2021

• Z policejního deníku: zloděj vzal šperky a peníze, opilec skončil na záchytce, řidiči a řidičky pod vlivem alkoholu a drog
• Poctiví nálezci odevzdávají do městských ztrát a nálezů i desítky tisíc korun
• Řidič v noci nebezpečnou jízdou ohrožoval ostatní, policistům nezastavil, nakonec havaroval; policisté žádají o pomoc svědky
• Za krádeže v jihlavské prodejně recidivistovi hrozí až osmiletý trest
• Domácnosti navštíví pracovníci statistického úřadu
• Kolem skal ve Žďárských vrších pokračuje těžba, dominanty se po létech odhalují

Neděle   24. 1. 2021

• Z policejního deníku: Chcípl pes se na Vysočině nekonal; opilému muži v obchodě padaly kalhoty; zloděj se vloupal do auta
• Zájem seniorů a žáků o on-line prohlídky infocentra Jaderné elektrárny Dukovany stále narůstá; hlásí se ze všech koutů České republiky
• Knihovna ve Žďáře nad Sázavou má nový depozit pro naučnou a cizojazyčnou literaturu

Sobota   23. 1. 2021

• Umělá ledová stěna v údolí Svratky ve Víru na Žďársku je již otevřena
• Kulturní dům v Mnichu z poloviny minulého století byl prohlášen za kulturní památku
• Dobrovolní hasiči z Velkého Meziříčí si letos připomenou 150. výročí od založení sboru

Pátek   22. 1. 2021

• Česká centra o vědě, tentokráte s výročím Čapkovy hry R.U.R
• Z policejního deníku: krádež kočárku; krádež nářadí z auta v Radošově za sto tisíc, řidička při nehodě utrpěla zranění
• Táborská zoologická zahrada se rozrostla o tři mláďata emu hnědého, další vejce jsou v líhni
• Na Hrádku v Třebíči zůstane alej, přibudou stromy, workout, květnaté a bylinné louky, broukoviště i veřejný gril
• Na Vysočině se loni vyhlašovalo méně pátrání; policisté často pátrají po dětech, které utíkají z výchovných ústavních zařízení

Čtvrtek   21. 1. 2021

• Drážní objekt v Rozsochách, jenž sloužil jako veřejné toalety, lampárna, sklad a prádelna, je kulturní památka
• Agresivní muž na Jihlavsku ohrožoval svou partnerku, skončil v policejní cele
• Z policejního deníku: žena a muž putovali do vězení; poslal peníze, zboží nedostal; řidiči pod vlivem drog

Středa   20. 1. 2021

• Kovárna z poloviny devatenáctého století ve Věžnici byla prohlášena za kulturní památku
• Na Vysočině v současnosti probíhá výstavba obchvatu Havlíčkova Brodu a Osové Bítýšky
• Opilý muž ohrožoval v Jihlavě na ulici Tyršova ženu, policisté žádají svědky o pomoc
• Dvaatřicetiletý řidič se po dálnici D1 na Vysočině řítil rychlostí 198 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: sprejer řádil v Krucemburku; krádež věcí z auta v Jihlavě
• Naučná stezka kolem Konventského rybníka ve Žďáře nad Sázavou bude do podzimu opravena

Úterý   19. 1. 2021

• Kriminalita se na Vysočině loni snížila; objasněnost v regionu přesáhla 64 procent
• Bývala poštovní stanice ve Stonařově postavená v roce 1750 byla prohlášena za kulturní památku
• Předporodní kurzy v havlíčkobrodské nemocnici on-line, k tomu osobní konzultace a emailová poradna pro nastávající maminky
• Z policejního deníku: cyklista se při nehodě zranil; hledaný muž skončil ve vězení; krádež čtyřiceti litrů nafty
• Místo narození: sanitka číslo 260
• Kaple svatého Huberta vyhrála v soutěži O nejhezčí turistickou pohlednici

Pondělí   18. 1. 2021

• Nejvíce nominací na Českého lva mají filmy Krajina ve stínu, Havel a Šarlatán
• Zemřela bývalá ředitelka základní školy Seifertova v Jihlavě Stanislava Prokešová
• Fenomén zahradničení a krajové odrůdy ovocných stromů na Vysočině
• V Přibyslavi u Sázavy žijí bobři
• Z policejního deníku: úvěrový podvod, opilec skončil na záchytce, řidiči bez papírů a pod vlivem drog
• Registr vozidel v Jihlavě funguje dočasně v omezeném režimu
• V Pelhřimově se loni narodilo 533 dětí, svateb bylo dvaadevadesát
• Policisté na Vysočině vykázali loni z obydlí celkem 53 násilných osob
• Dálnice a silnice prvních tříd na Vysočině jsou sjízdné bez problémů

Neděle   17. 1. 2021

• Ředitelkou Psychiatrické nemocnice v Jihlavě byla jmenovaná Dagmar Dvořáková
• Přírodovědci v Ptačím parku Kosteliska nalezli brouka, kterého už považovali v ČR za vyhynulého
• Z policejního deníku: krádež přívěsu, poškození auta, zničení květináčů a hrabla

Sobota   16. 1. 2021

• Josef Šálek poběží mrazivou Vysočinou bosý a v šortkách přes dvacet kilometrů
• Odbor služby pro zbraně v Havlíčkově Brodě otevřen od pondělí; počet žadatelů o zbrojní průkazy na Vysočině roste
• V Třebíči se loni narodilo 1230 dětí, vévodila jména Eliška a Matyáš

Pátek   15. 1. 2021

• U Štoků na silnici I/38 se střetl náklaďák a pět osobních aut, nikdo se nezranil
• Policisté pátrají po šestnáctileté Veronice, která se nevrátila z vycházky do zařízení pro mládež v Janštejně
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě má málo personálu, od pondělí pomohou hasiči
• Z policejního deníku: kriminalisté dopadli distributorku drog, vandal polil auto barvou, opilec nadýchal 3,35 promile
• Prvním letošním přírůstkem v táborské zoo je jehně ovce kamerunské
• Pachatele krádeže policisté v Kamenici nad Lipou dopadli na místě činu
• Sdružení Krajina po úpravě pastvisek nabízí přebytečné dřevo
• Na silnici I/38 u Štoků se srazila tři auta, řidička osobního auta utrpěla lehké zranění

Čtvrtek   14. 1. 2021

• U Havlíčkova Brodu se převrátil kamion a srazil chodce, silnice I/38 v místě nehody bude po celou noc průjezdná pouze jedním jízdním pruhem
• Vedle atletického stadionu na louce na Heulose v Jihlavě se již lyžuje
• V Jihlavě se loni narodilo 1371 dětí; vedla jména Terezka a Honzík
• U Havlíčkova Brodu na silnici I/38 se převrátil kamion, který srazil chodce; silnice je v místě neprůjezdná
• Z policejního deníku: krádež peněženky, vloupání do hospody a také do bývalé líhně
• U Jihlávky se převrátil náklaďák se dřevem
• Jihlavské muzeum vyhlásilo fotografickou soutěž na téma Atmosférické jevy
• Silnice I/38 v Dlouhé Brtnici na Jihlavsku je neprůjezdná

Středa   13. 1. 2021

• Děti na Vysočině budou mít jarní prázdniny od pondělí 1. do pátku 5. února, předcházet jim budou pololetní prázdniny
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě alkohol, vandal podrápal auta, řidička se při nehodě zranila
• Muži po vzájemné domluvě kradli v havlíčkobrodském obchodě zboží
• Na Vysočině průběžně sněží, nehody bez zranění

Úterý   12. 1. 2021

• Blackout ve střední Evropě odvracely manipulacemi i české jaderné elektrárny
• Lidé v Třebíči přispěli o Vánocích Barevnému světu na vybavení chráněné dílny
• Z policejního deníku: vloupání do chaty; krádež nářadí; střet dvou aut v Jihlavě
• Na Šacberku na sjezdovce utrpěl vážné zranění lyžař
• V nemocnici v Novém Městě na Moravě nejsou návštěvy povoleny
• V novoměstské nemocnici se v roce 2020 narodilo nejvíce Aniček a Vojtěchů

Pondělí   11. 1. 2021

• Personálu v pelhřimovské nemocnici je málo, vypomohou hasiči
• Z policejního deníku: recidivista v Jihlavě kradl zboží, řidiči pod vlivem alkoholu a drog
• Meteorologové na Vysočině varují před sněhovými jazyky i čerstvým větrem
• Zámek v Červené Řečici na Pelhřimovsku prochází rozsáhlou rekonstrukcí
• Běžkaři mohou v okolí Žďáru nad Sázavou vyrazit do upravených stop
• V uplynulém roce si péči záchranářů vyžádal každý sedmnáctý občan Vysočiny
• Jihlavská nemocnice opraví pokoj pro pacienty po nehodách a úrazech

Neděle   10. 1. 2021