Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 1.12 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Budoucnost parkování se představuje v Jaderné elektrárně Dukovany
První z 2600 fotovoltaických panelů největší české fotovoltaické elektrárny na speciálně upravených střechách parkoviště právě instalují technici ve vnějším areálu Jaderné elektrárny Dukovany. Nový bezemisní zdroj pokryje díky svému výkonu 820 kWp roční spotřebu téměř tří stovek domácností.
Elektrárna nezabírá žádnou ornou půdu a díky oboustranným panelům zužitkuje i sluneční světlo odrážející se od zaparkovaných vozů. Skupina ČEZ připravuje v dalších letech fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu v řádu stovek MW.

Necelý hektar plochy v blízkosti západních chladicích věží Jaderné elektrárny Dukovany se mění na aktuálně potřebné parkoviště pro zaměstnance. Jde ale jen o jedno ze dvou hlavních využití pozemku. Na střechách 322 parkovacích stání začali technici v těchto dnech montovat první z 2.600 fotovoltaických panelů, každý o výkonu 320 W. Vzniká tak největší česká solární elektrárna instalovaná nad parkovištěm – takzvaný carport. Dodávat elektřinu do sítě by měla začít v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku. Současně jde o první z řady velkých projektů bezemisních zdrojů ČEZ, kterými společnost přispívá k plnění klimatických cílů a závazků České republiky.

„Zjednodušeně řečeno „zabíjíme dvě mouchy jednou ranou“. Posilujeme výrobu bezemisní elektřiny bez jakéhokoliv záboru orné půdy a zároveň řešíme dopravní situaci. V Dukovanech tak představujeme budoucnost české bezemisní energetiky,“ konstatuje Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ, a. s., a ředitel divize jaderná energetika.

Kromě zvýšení bezemisní výroby bez záboru orné půdy představuje nová carportová elektrárna i zcela nové řešení výroby elektřiny ze slunce.

„Nové technologie umožňují panelům vyrábět elektřinu na obou jejich stranách, a dosahovat tak až o 20-25 procent vyšší produkce čisté elektřiny ve srovnání s dosud užívanými typy. Spodní plocha každého panelu totiž využívá efektu odrazu světla od zaparkovaných aut. Nové typy panelů pracují s účinností až 21 procent, a elektrárnám proto ve srovnání se staršími zdroji stačí k dosažení stejného výkonu mnohem menší plocha,“ uvedl Jan Kalina, generální ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje.

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín jsou aktuálně klíčovými bezemisními zdroji České republiky. Skupina ČEZ ale aktuálně provozuje v České republice fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 125 MW, které ročně v závislosti na přírodních podmínkách vyrobí elektřinu pro zhruba 40 tisíc českých domácností. ČEZ vyrábí elektřinu ze slunce už 22 let, první elektrárnu využívající energii slunečního záření postavil roku 1998 na hřebenech Jeseníků poblíž horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně. Premiérovou střešní instalací byly v roce 2009 solární pásy umístěné na budově malé vodní elektrárny Přelouč, první výrobny využívající k výrobě bezemisní elektřiny hned dvou forem obnovitelných zdrojů!

Zaměstnanci elektrárny i návštěvníci Infocentra z řad veřejnosti budou moci nové parkoviště využívat nejpozději od dubna příštího roku. Celkově ČEZ investuje do parkoviště budoucnosti 60 milionů korun.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Vánoční píseň o kytaře ve tvaru zvonu
Vánoční píseň natočil Luboš Rafaj z pelhřimovské agentury Dobrý den spolu s kamarádem Petrem Taksem a k písničce přibyl i klip.
"Děj klipu je vyjádřením obyčejného přátelství. Kytarář taksík usne nad rozdělanou prací a zdá se mu, že mu jeho spoluhráč raf, který by nikdy kytaru postavit nedokázal, staví novou kytaru ve tvaru zvonu. Dokonce ji dokončí a taksík si na ní v klipu i zahraje. Kouzlo se totiž odehrává o Štědrém dnu. Do snu se taksíkovi vloudí i pěvecký sbor kamarádů z Humpolce - TUCET. Po společně odezpívané písničce ho probudí zvuk zvonu... Byl to všechno jenom sen?", popsal celý děj Luboš Rafaj.

Klip mají zájemci k dispozici na:
https://www.facebook.com/wat…

Na cloudu https://onedrive.live.com/?authkey=%21AGX3bOEuIWnGQJo&id=B59499AF5D3B700F%21327002&cid=B59499AF5D3B700F je ke stažení WAV i MP4
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: distributor drog dopaden; zloděj dostal chuť na kávu a paštiku a další zase potřeboval nářadí
Kriminalisté dopadli a trestně stíhají šestadvacetiletého muže z Jindřichohradecka, který v Pelhřimově distribuoval pervitin. Muž byl obviněn ze spáchání přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy za to, že v druhé polovině října poskytl opakovaně dalším lidem zdarma pervitin. Drogy si od něho zájemci přebírali na ulici nedaleko centra města. Za spáchanou drogovou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na pět let. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Zloděj si z chalupy odnesl paštiku a kávu
Policisté pátrají po pachateli, který se v obci Habrek na Havlíčkobrodsku vloupal do chalupy, kde pobyl a odcizil potraviny. Ke spáchání činu došlo minulý týden v době od pondělí do pátku. "Pachatel po vypáčení okna vnikl do chalupy a prostory prohledal. Vzal paštiku, ze sklenice si odsypal kávu a následně z chalupy odešel. Majiteli vznikla předběžně vyčíslená škoda za necelý jeden tisíc korun", informovala J. Kroutilová s tím, že policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody, po pachateli policisté pátrají.

Krádež nářadí ze stavební buňky
Policisté prověřují případ vloupání do stavební buňky, ke kterému došlo v Červeném Kříži u Jihlavy. "V noci ze soboty 28. listopadu na neděli vnikl na staveništi do stavebního kontejneru, který slouží ke skladování materiálu a nářadí. Pachatel odcizil různé elektronářadí, jako svářečku, míchadlo, ruční okružní pilu, bourací kladivo, úhlovou brusku a vrtací kladivo", uvedla mluvčí Jana Kroutilová a doplnila, že policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Po pachateli a odcizeném nářadí policisté pátrají.

Opilý muž rozbil dveře a ještě se zranil
Policisté prověřují případ poškození skleněné výplně dveří, kterou rozbil značně opilý muž. V neděli 29. listopadu přijali policisté před čtvrtou hodinou ráno oznámení, že se v Třebíči u budovy v části Nové Dvory pohybuje podezřelý muž, který ničí majetek. Policisté na místě jistili, že se jedná o osmadvacetiletého opilého muže. "Vzhledem k tomu, že měl řezné zranění na ruce, byla na místo přivolána také zdravotnická záchranná služba. Policisté provedli šetření a zjistili, že muž opakovanými kopy a údery rukou rozbil skleněnou výplň dveří objektu, při čemž se zranil. Poškozením způsobil předběžně vyčíslenou škodu pět tisíc korun. Provedenou dechovou zkouškou mu policisté naměřili hodnotu 2,49 promile alkoholu", popsala řádění opilce mluvčí policistů Jana Kroutilová. Muže odvezli zdravotníci na ošetření do třebíčské nemocnice. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví, případ dále prověřují. Muž se dále dopustil přestupku.

Ženu na přechodu v Třebíči srazilo auto, skončila v nemocnici
V pondělí 30. listopadu došlo v Třebíči ke střetu vozidla s chodkyní. "Kolem páté hodiny večer jela osmašedesátiletá řidička vozidla Opel po ulici Brněnská ve směru od ulice Cyrilometodějská. Ulici v tu dobu přecházela po vyznačeném přechodu pro chodce žena a došlo ke střetu. Chodkyně utrpěla zranění a zdravotnickou záchrannou službou byla převezena na ošetření do třebíčské nemocnice", informovala J. Kroutilová. Policisté dechovou zkouškou u obou žen požití alkoholu vyloučili. Dopravní nehodu dále šetří.

Po střetu vozidel utrpěla zranění spolucestující
V pondělí 30. listopadu jel před sedmou hodinou ráno řidič vozidla VW ve směru od Havlíčkova Brodu na obec Chlístov. "V zatáčce předjížděl jiné vozidlo a to v době, kdy v protisměrné části komunikace přijížděl automobil Hyundai. Řidič zareagoval strhnutím řízení, dostal smyk, který se mu nepodařilo zvládnout, a došlo ke střetu s protijedoucím vozidlem. VW byl nárazem odhozen mimo komunikaci, kde narazil ještě do stromu. Při dopravní nehodě došlo ke zranění spolujedoucí z vozidla Hyundai, kterou záchranáři převezli na ošetření do havlíčkobrodské nemocnice", popsala nehodu J. Kroutilová. Provedenou dechovou zkouškou policisté u řidičů požití alkoholu vyloučili. Při dopravní nehodě vznikla na vozidlech předběžně vyčíslená škoda 140 tisíc korun. Policisté provedli ohledání a zadokumentování místa. Dopravní nehodu dále šetří.

Řidič pod vlivem alkoholu
V pondělí 30. listopadu zastavili policisté po jedenácté hodině večer ve Žďáře nad Sázavou vozidlo BMW, které jelo po ulici Strojírenská. "Policisté provedli u šestadvacetiletého muže dechovou zkoušku a naměřili u něho hodnotu 0,46 promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Muž se dále podrobil lékařskému vyšetření, při kterém mu byl odebrán biologický materiál", informovala mluvčí s tím, že muž je podezřelý ze spáchání přestupků, které policisté šetří.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V novoměstské nemocnici testují samoplátce na přítomnost protilátek COVID-19 za pět set korun
Nová služba, která nabízí test na přítomnost protilátek COVID-19 pro samoplátce, byla spuštěna v nemocnici v Novém Městě na Moravě. Vyšetření, které se provádí odběrem žilní krve, stojí 500 korun. Samoplátci se na tento test mohou objednávat prostřednictvím aplikace odbery.kr-vysocina.cz, kde mohou i zaplatit. Výsledkem vyšetření bude orientační informace pro samoplátce, zda v minulých měsících prodělali onemocnění COVID-19.
Jak informovala Klára Jiráková, koordinátorka odběrových míst Kraje Vysočina, výsledky a potvrzení o vyšetření s výsledkem, které však slouží pouze pro informaci a nemohou být použity jako doklad o bezinfekčnosti, budou zaslány formou SMS do 48 hodin. Bude možné je také vytisknout z krajské aplikace odbery.kr-vysocina.cz, kde se zájemci na test objednali. Pro více informací volejte COVID linku Kraje Vysočina 564 602 602.

Odběr krve bude prováděn na infekční ambulanci v novoměstské nemocnici. Vyšetření není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. „Moc děkujeme pracovníkům odboru informatiky Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří nám umožnili testy na protilátky zájemcům zprostředkovat přes již existující aplikaci. Zájemci se objednají a zaplatí ještě před tím, než k nám na testy vyrazí,“ uvedla ředitelka nemocnice Věra Palečková.

Test není určen k diagnostice akutního onemocnění COVID-19. „Test by určitě neměl podstupovat někdo, kdo aktuálně trpí některým z příznaků onemocnění COVID-19. Produkce protilátek nastává cca dva týdny po prvních potížích, proto by měl být odběr proveden více než za dva týdny od začátku klinických příznaků,“ upozorňuje primářka Oddělení klinických laboratoří a transfúzní služby Nemocnice Nové Město na Moravě Vlasta Musilová.

Nabídku testování na přítomnost protilátek COVID-19 pro samoplátce zvažují i ostatní nemocnice, zásadní pro rozšíření nabídky o tuto službu bude zájem ze strany veřejnosti.

Objednávání k testu na protilátky v Nemocnici Nové město na Moravě v aplikaci odbery.kr-vysocina.cz.

Foto: ilustrační
Eva NEUWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...

Vánoční trhy na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě se letos konat nebudou
Oslavy vánoc v Havlíčkově Brodě budou letos z důvodu pandemie probíhat v omezené podobě. Po zvážení všech skutečností rozhodla havlíčkobrodská radnice o zrušení vánočních trhů, které měly probíhat od 16. do 23. prosince. Havlíčkův Brod patří v současné době k okresům na pátém stupni rizika protiepidemiologického sytému PES s nejvyšším počtem nakažených.
„Vzhledem k současné epidemiologické situaci, která na Havlíčkobrodsku není dobrá, bylo rozhodnuto v přípravě trhů nepokračovat,“ upřesnil Tomáš Hermann, jednatel Městského divadla a kina Ostrov, které je organizátorem trhů.

K tomuto rozhodnutí přispělo i doporučení Vlády ČR vánoční trhy v letošním roce nepořádat.

Vánoce do města přinesla již tradičně první adventní neděle, kdy se rozzářil strom na Havlíčkově náměstí a vánoční výzdoba v centru města.

Foto: ilustrační
Alena DOLEŽALOVÁZpět nahoru na obsah...

Potřebujeme děti šikovné a vnímavé
O pozvolném ztrácení manuální zručnosti by se dalo dlouze vyprávět. Své by si přisadili i tělocvikáři tradičním povzdechem: „To za našich časů…“ Je sice pravda, že každá generace má pocit, že ta mladá je nevychovaná, neschopná a nešikovná, případně drzá a bezohledná. Ale o ztrátě fyzické zdatnosti, otužilosti a manuální zručnosti již hovoří i výsledky dlouhodobých studií. Je to tedy fakt.
Chaloupky Velké Meziříčí se věnují ekologické výchově v budově Ostrůvek 2 už sedmnáct let. Po celou dobu zařazují do ekologických výukových programů i rukodělné činnosti s přírodními materiály. I ony své zkušenosti vědí, že děti spíše ztrácejí manuální zručnost a mnohdy i představu o skutečné práci. Pro to je pro nás důležité rozvíjet v rámci EVVO (environmentální výchova) i tuto oblast.

Propojení s tématy environmentální výchovy je totiž nasnadě – výroba ptačích budek, krmítek, hmyzích hotelů, nebo i výroba jednoduchých dřevěných hraček, které mohou nahradit dovážené plastové hračky, jsou témata, která do EVVO patří. Proto se v ekocentru Chaloupky Velké Meziříčí, sídlící na Ostrůvku 2 zapojili do projektu podpořeného z grantového programu Zdravé město Velké Meziříčí, kde byla práce s nově pořízenou hoblicí pilotně odzkoušena s účastníky příměstských táborů, výukových programů ekocentra i členy kroužků. Na plánované zapojení veřejnosti na open akcích se teprve čeká, až to umožní podmínky.

„Nákup hoblice rozšíří okruh možností, které s dětmi i dospělými máme,“ vysvětluje vedoucí ekocentra Jana Audy. „V rámci našich aktivit chceme dát dětem možnost držet v ruce pilku, nůž, smirkový papír. Je velmi důležité, aby si mohli práci se dřevem vyzkoušet na vlastní kůži. Ale nikoli jen tak bezúčelně – v rámci cviku. Vidět, jak se do vašeho vlastnoručně vyrobeného krmítka slétají ptáci, nebo váš hmyzí hotel kypí životem, to jsou zážitky velice hluboké a v dnešní době potřebné.“
Jan UHERZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   26. 1. 2021

• Z policejního deníku: krádež horského kola, žena neplatí alimenty, šoféři bez řidičáků
• Za přetížená vozidla padají vysoké pokuty; policisté z Kamion týmu se loni zaměřili na vozidla převážející dřevo
• Tuhou zimu prožívají nejhůře dravci a sovy, kterým jde často o život
• Výjimečná naučná stezka Šebeň nedaleko Velkého Meziříčí je poškozená
• „Covidový“ rok přinesl v Jihlavě více porodů; narodilo se 1370 dětí
• Do schránek havlíčkobrodské Charity v někdo vložil obálky s penězi, ta je ale přijmout nemůže
• Na Vysočině je 276 mostů, žádný není v havarijním stavu

Pondělí   25. 1. 2021

• Z policejního deníku: zloděj vzal šperky a peníze, opilec skončil na záchytce, řidiči a řidičky pod vlivem alkoholu a drog
• Poctiví nálezci odevzdávají do městských ztrát a nálezů i desítky tisíc korun
• Řidič v noci nebezpečnou jízdou ohrožoval ostatní, policistům nezastavil, nakonec havaroval; policisté žádají o pomoc svědky
• Za krádeže v jihlavské prodejně recidivistovi hrozí až osmiletý trest
• Domácnosti navštíví pracovníci statistického úřadu
• Kolem skal ve Žďárských vrších pokračuje těžba, dominanty se po létech odhalují

Neděle   24. 1. 2021

• Z policejního deníku: Chcípl pes se na Vysočině nekonal; opilému muži v obchodě padaly kalhoty; zloděj se vloupal do auta
• Zájem seniorů a žáků o on-line prohlídky infocentra Jaderné elektrárny Dukovany stále narůstá; hlásí se ze všech koutů České republiky
• Knihovna ve Žďáře nad Sázavou má nový depozit pro naučnou a cizojazyčnou literaturu

Sobota   23. 1. 2021

• Umělá ledová stěna v údolí Svratky ve Víru na Žďársku je již otevřena
• Kulturní dům v Mnichu z poloviny minulého století byl prohlášen za kulturní památku
• Dobrovolní hasiči z Velkého Meziříčí si letos připomenou 150. výročí od založení sboru

Pátek   22. 1. 2021

• Česká centra o vědě, tentokráte s výročím Čapkovy hry R.U.R
• Z policejního deníku: krádež kočárku; krádež nářadí z auta v Radošově za sto tisíc, řidička při nehodě utrpěla zranění
• Táborská zoologická zahrada se rozrostla o tři mláďata emu hnědého, další vejce jsou v líhni
• Na Hrádku v Třebíči zůstane alej, přibudou stromy, workout, květnaté a bylinné louky, broukoviště i veřejný gril
• Na Vysočině se loni vyhlašovalo méně pátrání; policisté často pátrají po dětech, které utíkají z výchovných ústavních zařízení

Čtvrtek   21. 1. 2021

• Drážní objekt v Rozsochách, jenž sloužil jako veřejné toalety, lampárna, sklad a prádelna, je kulturní památka
• Agresivní muž na Jihlavsku ohrožoval svou partnerku, skončil v policejní cele
• Z policejního deníku: žena a muž putovali do vězení; poslal peníze, zboží nedostal; řidiči pod vlivem drog

Středa   20. 1. 2021

• Kovárna z poloviny devatenáctého století ve Věžnici byla prohlášena za kulturní památku
• Na Vysočině v současnosti probíhá výstavba obchvatu Havlíčkova Brodu a Osové Bítýšky
• Opilý muž ohrožoval v Jihlavě na ulici Tyršova ženu, policisté žádají svědky o pomoc
• Dvaatřicetiletý řidič se po dálnici D1 na Vysočině řítil rychlostí 198 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: sprejer řádil v Krucemburku; krádež věcí z auta v Jihlavě
• Naučná stezka kolem Konventského rybníka ve Žďáře nad Sázavou bude do podzimu opravena

Úterý   19. 1. 2021

• Kriminalita se na Vysočině loni snížila; objasněnost v regionu přesáhla 64 procent
• Bývala poštovní stanice ve Stonařově postavená v roce 1750 byla prohlášena za kulturní památku
• Předporodní kurzy v havlíčkobrodské nemocnici on-line, k tomu osobní konzultace a emailová poradna pro nastávající maminky
• Z policejního deníku: cyklista se při nehodě zranil; hledaný muž skončil ve vězení; krádež čtyřiceti litrů nafty
• Místo narození: sanitka číslo 260
• Kaple svatého Huberta vyhrála v soutěži O nejhezčí turistickou pohlednici

Pondělí   18. 1. 2021

• Nejvíce nominací na Českého lva mají filmy Krajina ve stínu, Havel a Šarlatán
• Zemřela bývalá ředitelka základní školy Seifertova v Jihlavě Stanislava Prokešová
• Fenomén zahradničení a krajové odrůdy ovocných stromů na Vysočině
• V Přibyslavi u Sázavy žijí bobři
• Z policejního deníku: úvěrový podvod, opilec skončil na záchytce, řidiči bez papírů a pod vlivem drog
• Registr vozidel v Jihlavě funguje dočasně v omezeném režimu
• V Pelhřimově se loni narodilo 533 dětí, svateb bylo dvaadevadesát
• Policisté na Vysočině vykázali loni z obydlí celkem 53 násilných osob
• Dálnice a silnice prvních tříd na Vysočině jsou sjízdné bez problémů

Neděle   17. 1. 2021

• Ředitelkou Psychiatrické nemocnice v Jihlavě byla jmenovaná Dagmar Dvořáková
• Přírodovědci v Ptačím parku Kosteliska nalezli brouka, kterého už považovali v ČR za vyhynulého
• Z policejního deníku: krádež přívěsu, poškození auta, zničení květináčů a hrabla

Sobota   16. 1. 2021

• Josef Šálek poběží mrazivou Vysočinou bosý a v šortkách přes dvacet kilometrů
• Odbor služby pro zbraně v Havlíčkově Brodě otevřen od pondělí; počet žadatelů o zbrojní průkazy na Vysočině roste
• V Třebíči se loni narodilo 1230 dětí, vévodila jména Eliška a Matyáš

Pátek   15. 1. 2021

• U Štoků na silnici I/38 se střetl náklaďák a pět osobních aut, nikdo se nezranil
• Policisté pátrají po šestnáctileté Veronice, která se nevrátila z vycházky do zařízení pro mládež v Janštejně
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě má málo personálu, od pondělí pomohou hasiči
• Z policejního deníku: kriminalisté dopadli distributorku drog, vandal polil auto barvou, opilec nadýchal 3,35 promile
• Prvním letošním přírůstkem v táborské zoo je jehně ovce kamerunské
• Pachatele krádeže policisté v Kamenici nad Lipou dopadli na místě činu
• Sdružení Krajina po úpravě pastvisek nabízí přebytečné dřevo
• Na silnici I/38 u Štoků se srazila tři auta, řidička osobního auta utrpěla lehké zranění

Čtvrtek   14. 1. 2021

• U Havlíčkova Brodu se převrátil kamion a srazil chodce, silnice I/38 v místě nehody bude po celou noc průjezdná pouze jedním jízdním pruhem
• Vedle atletického stadionu na louce na Heulose v Jihlavě se již lyžuje
• V Jihlavě se loni narodilo 1371 dětí; vedla jména Terezka a Honzík
• U Havlíčkova Brodu na silnici I/38 se převrátil kamion, který srazil chodce; silnice je v místě neprůjezdná
• Z policejního deníku: krádež peněženky, vloupání do hospody a také do bývalé líhně
• U Jihlávky se převrátil náklaďák se dřevem
• Jihlavské muzeum vyhlásilo fotografickou soutěž na téma Atmosférické jevy
• Silnice I/38 v Dlouhé Brtnici na Jihlavsku je neprůjezdná

Středa   13. 1. 2021

• Děti na Vysočině budou mít jarní prázdniny od pondělí 1. do pátku 5. února, předcházet jim budou pololetní prázdniny
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě alkohol, vandal podrápal auta, řidička se při nehodě zranila
• Muži po vzájemné domluvě kradli v havlíčkobrodském obchodě zboží
• Na Vysočině průběžně sněží, nehody bez zranění

Úterý   12. 1. 2021

• Blackout ve střední Evropě odvracely manipulacemi i české jaderné elektrárny
• Lidé v Třebíči přispěli o Vánocích Barevnému světu na vybavení chráněné dílny
• Z policejního deníku: vloupání do chaty; krádež nářadí; střet dvou aut v Jihlavě
• Na Šacberku na sjezdovce utrpěl vážné zranění lyžař
• V nemocnici v Novém Městě na Moravě nejsou návštěvy povoleny
• V novoměstské nemocnici se v roce 2020 narodilo nejvíce Aniček a Vojtěchů

Pondělí   11. 1. 2021

• Personálu v pelhřimovské nemocnici je málo, vypomohou hasiči
• Z policejního deníku: recidivista v Jihlavě kradl zboží, řidiči pod vlivem alkoholu a drog
• Meteorologové na Vysočině varují před sněhovými jazyky i čerstvým větrem
• Zámek v Červené Řečici na Pelhřimovsku prochází rozsáhlou rekonstrukcí
• Běžkaři mohou v okolí Žďáru nad Sázavou vyrazit do upravených stop
• V uplynulém roce si péči záchranářů vyžádal každý sedmnáctý občan Vysočiny
• Jihlavská nemocnice opraví pokoj pro pacienty po nehodách a úrazech

Neděle   10. 1. 2021