Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 2.12 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

U poutního chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou vznikne poutní loučka
Takzvaná poutní loučka v současné době vzniká v areálu poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou. V prostoru vymístěného hřbitova bude nejdříve celá plocha srovnána a na jaře pak oseta travním semenem. Projekt počítá i s cestičkami z velkoformátové žulové dlažby, které spojí kostel s přístupovými branami.
Loučka pro poutníky byla u kostela, jenž je dílem významného architekta a současně i zakladatele takzvané barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho - Aichla z let 1719-1722, již v době jeho vzniku – pohřbívat se kolem něj začalo až koncem 18. století. K postupnému zrušení hřbitova se žďárská radnice zavázala v souvislosti se zapsáním památky na seznam UNESCO v roce 1994 a na nedalekém novém hřbitově se začalo pohřbívat o dva roky později. Některé hroby byly od kostela přeneseny právě tam, jiné časem zanikly, ale ostatky v zemi zůstaly, takže i nadále jde o pietní místo. Někteří lidé donedávna v místech původních hrobů na památku svých blízkých zapalovali svíčky, přičemž nově to bude možné v jedné z kaplí ambitu.

Areál poutního kostela byl postupně opravován od roku 2017, komplexní stavební činnosti za celkem 42,7 milionu korun byly podpořené evropskou dotací – aktuálně ještě probíhají práce uvnitř památky i restaurování oltářů v ateliéru. Finišující projekt je zaměřen na obnovu exteriéru i interiéru unikátního svatostánku a kromě obnovy fasády, oken a štukové výzdoby zahrnuje rovněž zrestaurování mobiliáře, podlahy a osvětlení památky. V další fázi by měla přijít na řadu rekonstrukce ambitu.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Stavba sjezdu z dálničního přivaděče v Jihlavě pokračuje podle plánu
Stavba mimoúrovňové křižovatky silnice I/38 na ulici Romana Havelky v Jihlavě začala 5. října. Od té doby stihli dělníci provést veškeré přípravné práce, které zahrnují kompletní odvodnění budoucí stavby. Zemní přípravné práce ještě probíhají a měly by být hotové do konce roku. Přípravné práce budou pokračovat až do konce roku a výstavba bude probíhat ve dvou etapách až do července roku příštího.
Po novém roce na přípravu naváže samotná stavba, která bude rozdělena do dvou etap. V první se upraví jižní polovina ulice Romana Havelky, která bude obsahovat dva jízdní pruhy a větev k obchodnímu areálu. Během této etapy bude provoz veden za střídavého provozu řízeného světelnou signalizací po severní straně ulice.

„Komunikace vedoucí k obchodnímu areálu bude při tomto omezení jednosměrná a šířka jízdního pruhu na ulici Romana Havelky, po kterém se povede doprava, bude minimálně 3,5 metru,“ uvedl náměstek pro oblast rozvoje města Petr Ryška.

V druhé etapě se počítá se stavbou severní část ulice R. Havelky společně se sjezdem z I/38 za vedení provozu po již hotové části komunikace, která bude mít dva jízdní pruhy a šířku 7,5 metrů. Při výstavbě sjezdu zůstane na nájezdu pruh široký minimálně čtyři metry, úplné uzavírky v těchto místech tedy v příštím roce již nebudou.

Stavba vyjde celkově na 33,3 milionů korun včetně DPH, investorem je město Jihlava a z části Krajská správa a údržba silnic Kraje Vysočina, která se podílí částkou 2,3 milionu korun včetně DPH. Zhotovitelem stavby je firma Skanska a.s.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Galerie a muzea se ve čtvrtek 3. prosince otevřou; lidé musí počítat s omezeními
Podruhé v tomto roce se znovu otevírají veřejnosti sbírkotvorné organizace zřizované Krajem Vysočina, které musely být uzavřeny v souladu s vládním nařízením přijatým v důsledku nepříznivého vývoje koronavirové epidemie. Jediné Muzeum Vysočiny Pelhřimov zůstává uzavřené do pondělí 7. prosince, a to z důvodu dokončení výmalby hlavního schodiště.
„Otevření muzeí a galerií má však daná striktní pravidla, a proto je potřeba počítat s omezeními v podobě počtu návštěvníků ve výši 25 procent kapacity, dodržování rozestupů a zákazu hromadění osob, používání dezinfekce u vstupu a roušek ve všech vnitřních prostorách,“ sdělil Roman Fabeš, radní pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že další aktuální informace včetně například mimořádných návštěvních řádů jsou k dispozici na webových stránkách jednotlivých organizací.

V Kraji Vysočina se jedná o čtyři muzea a tři galerie. V Havlíčkově Brodě připravilo Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod společně s Galerií výtvarného umění výstavu obrazů, kreseb a fotografií s názvem Procházet temným lesem a podtitulem Škrabánek František (1901–1974), Věroslav (1928–1963), Věroslav (1957). Jedná se o výjimečnou příležitost vidět tvorbu tří generací rodiny Škrabánků, jejichž životy a dílo jsou svázány s Vysočinou. František byl vysočinský krajinář, který je v okolí Havlíčkova Brodu a Humpolce dobře znám a jeho obrazy zdobí nejednu domácnost. Instalace v muzeu nabízí obsáhlý výběr z jeho pozdní, expresivnější tvorby. Dílo jeho syna, Věroslava Škrabánka st., dosáhlo stěžejního a i dobově významného vyjádření v abstrahované figuraci – v muzeu je však zastoupena jeho tradiční tvorba v podobě zátiší, kytic a kresby krajin. Ačkoliv měl jen velmi málo času naplno uplatnit svůj umělecký talent, přesto jeho dílo překvapuje svou vyzrálostí a uceleností. Fotograf Věroslav Škrabánek ml. představuje v muzeu své minimalistické černobílé krajiny. Figurální fotografie a architektura jsou k vidění v galerii. I když je s Vysočinou stále spojován, jeho dílo většina regionální veřejnosti nezná. Řada děl je zapůjčena od soukromých majitelů, a proto využijte mimořádné příležitosti vidět je v takovémto rozsahu a složení. Vstupné do muzea i galerie je jednotné, navíc je k výstavě volně dostupná brožurka s doprovodným textem a ukázkami prací těchto tří autorů.

V Jihlavě mohou návštěvníci zavítat do Oblastní galerie Vysočiny nebo do Muzea Vysočiny Jihlava. V budově galerie na Masarykově náměstí si tak budou moci prohlédnout výstavy prezentované dosud on-line formou – mj. výstavu Černá zvířata / Tereza Říčanová nebo výstavu představující vybrané práce studentů SUPŠ Jihlava-Helenín Quick Response a v prostorách galerie Alternativa v Komenského ulici výstavní projekt Artur Magrot/Canis Lupus a v hlavním výstavním prostoru výstavu Době navzdory. Jiří Načeradský (1939-2014).

Muzeum Vysočiny Jihlava a jeho pobočka v Třešti včetně expozice třešťských betlémů se rovněž otevírají 3. prosince v souladu s běžnou otevírací dobou. V expoziční budově na Masarykově náměstí jsou aktuálně k vidění výstavy Plané rostliny jako jídlo, koření a lék, výstava obrazů Petra Vlacha Sny za stavu bdělosti a v malém výstavním sále Skleněná krása ze sbírek jihlavského muzea. Od pátku 5. prosince bude na muzejních arkádách zpřístupněna tradiční výstava Photographia Natura 2020 a od úterý 8. prosince v přízemí muzea v mázhauzu výstava s názvem Jan Bechyně – známý neznámý, která připomene 100. výročí významného entomologa pocházejícího z Přibyslavi. V Třešti budou od 15. prosince expozice doplněny o krátkodobou instalaci obrazů a drobných plastik s motivem Madony s dítětem, který je s obdobím Vánoc nerozlučně spjatý. Otevřeno by zde mělo být až do 2. února 2021, kdy se třešťská pobočka podle své standardní otevírací doby na 2 měsíce uzavírá. Oba krajské hrady – Roštejn a Kámen – již ukončily sezónu a jsou pro veřejnost standardně uzavřeny.

Všechny expozice Muzea Vysočiny Pelhřimov se otevřou v úterý 8. prosince. Výstava J. Zieglera prozatím zůstane za oknem, nicméně prodej monografie byl již zahájen a ze strany veřejnosti je o ní velký zájem. Přijďte si i vy pořídit originální vánoční dárek.

Muzeum Vysočiny Třebíč, které se nachází v prostorách zámku, otevře hned všechny čtyři expozice a výstavu fotografií Pavla Křečka v zámecké galerii Tympanon. Ve čtvrtek 10. prosince bude v prostorách bývalé konírny otevřena tradiční výstava betlémů pocházejících převážně ze sbírek třebíčského muzea. Těšit se tak můžete na velký stavěcí betlém J. Mládka, početné množství tradičních třebíčských skříňkových betlémů a atypické betlémy J. Macholána. Jediným vypůjčeným exponátem, a zároveň co do velikosti také tím největším, je dřevěný vyřezávaný betlém z Číměře s postavami v životní velikosti. Ten byl v předchozích letech k vidění přímo v obci Číměř. V muzeu je možné si rovněž zakoupit vystřihovací betlém od A. Žamberského. Pokud se na výstavu betlémů nedostanete, není nutné zoufat, neboť prohlídka betlémů bude též virtuální. Minimálně do Vánoc také bude pokračovat tzv. Muzejní výdejní okýnko. Každý týden je za oknem představován jeden třebíčský výtvarník, jehož dílo je zastoupeno v muzejní sbírce. Nyní je prezentován Svatopluk Máchal, před ním byl Vlastimil Toman. Navíc si zájemci mohou odnést samolepku věnovanou dílu právě vystavovaného výtvarníka, nalepit ji na připravené karty a vytvořit si tak zajímavý deníček třebíčských výtvarníků. Nasát vánoční atmosféru je možné i při procházce vedoucí zámeckým nádvořím, na kterém je nainstalován tradiční slámový betlém.

Horácká galerie v Novém Městě na Moravě připravuje bezprostředně po svém otevření ve čtvrtek 3. prosince a následně v neděli 6. prosince vždy mezi 15 a 17 hod. setkání na výstavě Odmocnina z malby s jejím autorem Janem Svobodou. Tento týden budou mít návštěvníci poslední možnost zhlédnout prodlouženou výstavu fotografií Miloše Budíka. Veřejnosti se také poprvé otevře výstava věnovaná Bedřichu Rozehnalovi, architektovi novoměstské nemocnice. Výstava připravená ve spolupráci s Muzeem města Brna k dovršení oslav 80. výročí založení nemocnice v Novém Městě na Moravě je zároveň symbolickým poděkováním jejím zaměstnancům za péči v této nelehké době. Ještě v prosinci připravuje galerie otevření dvou nových výstav Letem Bornovým světem a Proměny CHKO Žďárské vrchy.
Eva NEUWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...

Zvířata v táborské zoologické zahradě můžete nově podpořit také na HitHitu
Letošní dvojí nucené uzavření pro veřejnost způsobilo táborské zoologické zahradě vysoké ztráty. Jen na jaře přišla o více než milion korun a další statisícové ztráty bude sčítat také po podzimním uzavření. Vstupné a platby za zážitkové programy přitom představují podstatnou část příjmů, které umožňují bezproblémový provoz zoo. Výdaje přitom příliš omezit nejde, krmit a pečovat o zvířata je nutné neustále. Přispět táborským zvířatům může opravdu kdokoliv. Nyní navíc také prostřednictví platformy HitHit.com, kde zoo žádá o příspěvek na krmení.
„Letošní rok byl pro naši zoologickou zahradu opravdu kritický. Už po druhé jsme v tomto roce museli zavřít a ztráta naší zoo, která jen na jaře přesáhla milion korun, se opět začala zvyšovat. Ze dne na den jsme přišli o návštěvníky a hlavní zdroj příjmu. Přitom krmit a pečovat o naše zvířata samozřejmě musíme neustále. Jen samotné krmení vychází na přibližně 300 tisíc korun měsíčně a to už je pořádný balík peněz,“ podotýká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec a zdůrazňuje, že zoologické zahrady v Česku nejsou ziskové ani v běžných dobách. Vždy je musí jejich zřizovatel dotovat.

Každá, byť třeba sebemenší pomoc, se nyní hodí vice než kdy dříve. „Proto jsme spustili projekt na portálu HitHit.com, kde prosíme naše přátele a podporovatele o pomoc. Za každý byť sebemenší příspěvek nabízíme spoustu zajímavých odměn, které se navíc dají skvěle uplatnit jako vánoční dárky. Všem našim stávajícím i budoucím podporovatelům za naše zvířata velmi děkujeme,“ dodává ředitel zoo Korec.

Ztráty, které táborská zoo letos utrpěla, se už dohnat nepodaří. Její příznivci jí ale mohou podpořit různými způsoby, například adopcí zvířat. Pokud ne pro sebe, tak například jako netradiční vánoční dárek pro své blízké. ZOO Tábor totiž byla výrazně zasažena letošním opakovaným nuceným uzavřením pro veřejnost, kvůli němuž sčítá milionové ztráty. Jakákoliv pomoc od veřejnosti je proto nyní více než vítaná. Ať už formou adopce či sponzoringu, nebo nákupem vánočních voucherů na zážitkové programy Nocování v zoo nebo Jeden den ošetřovatelem. Online lze také nakoupit suvenýry ze zoo a další drobné dárky. Více informací, jak podpořit zvířata v táborské zoologické zahradě, naleznete na jejím webu www.zootabor.eu.

Zvířata i jejich ošetřovatelé také velmi ocení, pokud návštěvníci přijdou po opětovném otevření v co největším počtu. První příležitost k tomu budou mít už tento víkend, kdy ZOO Tábor opět otevírá své brány pro veřejnost. „Rozhlehlý přírodní areál naší zoologické zahrady je i nyní ideální na příjemné procházky na čerstvém vzduchu. Pro spoustu našich zvířat zima představuje období největší aktivity, takže návštěvníci nebudou o nic ochuzeni. Navíc koupí

vstupenky nás podpoří a pomohou alespoň o něco snížit obrovský výpadek příjmů,“ podotýká ředitel zoo Korec.

ZOO Tábor je v zimě pro veřejnost otevřená pouze o víkendech. Kromě toho mohou návštěvníci přijít také během vánočních svátků až do konce navazujícího víkendu, tedy 24. až 27. prosince. Zážitkové programy budou od čtvrtka probíhat každý den včetně víkendů. Přenocovat v zoo tak lze i v týdnu, nejen o víkendech.

https://www.hithit.com/cs/pr…
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vandal rozbil dveře do prodejny, opilec boural na koloběžce či medu se zákazník nedočkal
Policisté pátrají po pachateli, který v pondělí 30. listopadu asi o půl čtvrté ráno v v ulici Haškovy Sady v Havlíčkově Brodě rozbil dveře prodejny a majiteli tak způsobil škodu za přibližně dvacet tisíc korun. Vandal poškodil skleněnou výplň vchodových dveří obchodu, do prodejny nevnikl. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, po pachateli policisté pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Muž z Jihlavy neplatí výživné na syna
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy šestadvacetiletému muži z Jihlavy, který neplatí výživné na svého syna. "Vyživovací povinnost si muž neplní na šestiletého chlapce od letošního léta. Měsíčně má platit necelé dva tisíce korun, v daném období však uhradil pouze dvě platby, a to jen částečně. Celkově dluží necelých sedm tisíc korun", uvedla J. Kroutilová s tím, že policisté na základě shromážděných důkazů sdělili muži podezření ze spáchání trestného činu, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Muž na koloběžce se třemi promile alkoholu boural
V úterý 1. prosince havaroval v obci Vadín na Havlíčkobrodsku šestatřicetiletý muž na motorové koloběžce. "Po třetí hodině odpoledne muž projížděl táhlou zatáčkou ve stoupání, vyjel mimo komunikaci a poté havaroval. Ke zranění osob při nehodě nedošlo. Přivolaní policisté provedli u značně opilého řidiče koloběžky dechovou zkoušku a naměřili u něho hodnotu 3,11 promile alkoholu", informovala mluvčí Jana Kroutilová s tím, že opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Policisté muže zajistili, neboť svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, a odvezli ho na záchytku k vystřízlivění. Místo nehody ohledali a zadokumentovali. Muž jel podezřelý ze spáchání závažného přestupku na úseku dopravy, dopravní nehodu policisté šetří.

Chodkyně utrpěla po srážce s autem zranění
V úterý 1. prosince došlo v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku před polednem ke střetu vozidla s chodkyní. "Devětačtyřicetiletá řidička automobilu Dacia jela po ulici Komenského, kde došlo v místě přechodu pro chodce ke střetu s chodkyní, která v té době vozovku přecházela. Při dopravní nehodě utrpěla chodkyně zranění a záchranáři ji převezli na ošetření do pelhřimovské nemocnice", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Požití alkoholu nezjistili. Dopravní nehodu policisté šetří.

Řidiči z Pelhřimovska jsou podezřelí ze spáchání přestupku
V úterý 1. prosince zastavili policisté před jedenáctou hodinou dopoledne v Pelhřimově vozidlo Opel, které jelo po ulici Dolnokubínská. Policisté provedli u šestadvacetiletého muže test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na amfetamin. Dechová zkouška u něho byla negativní. Muž se dále podrobil lékařskému vyšetření, při kterém mu byl odebrán biologický materiál. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupku, který policisté šetří.

U Pacova odhalili policisté řidiče, který byl pod vlivem alkoholu. V úterý 1. prosince jel muž před šestou hodinou ráno s vozidlem Ford. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. U třiačtyřicetiletého řidiče naměřili při dechové zkoušce hodnotu 0,5 promile alkoholu a opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Navíc policisté zjistili, že řidič není držitelem řidičského oprávnění. V další jízdě muž již nesměl pokračovat. Je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy.

Opilého muže policisté zajistili
V úterý 1. prosince přijali policisté po jedné hodině v noci oznámení o konfliktu, který vznikl mezi rodinnými příslušníky v domě v obci na Náměšťsku na Třebíčsku. "Policisté na místě zjistili, že opilý sedmatřicetiletý muž dělal v domě schválnosti a ostatní svým jednáním obtěžoval. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 2,49 promile alkoholu. Opilého muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití, který policisté šetří.

Objednaný med muž nedostal
Policisté ze Žďáru nad Sázavou šetří případ podezření na spáchání podvodu, jehož obětí se stal muž, který si prostřednictvím internetu chtěl koupit med. Zboží zaplatil předem, ale nedočkal se ho. "V druhé polovině října muže zaujala nabídka prodeje lesního medu a objednal si deset sklenic. Požadované peníze, a to přes 1 200 korun, zaslal na účet prodejce. Zboží ale poté neobdržel a ani přes urgence mu nebyla vrácena zaplacená finanční částka", popsala záležitost Jana Kroutilová. Policisté přijali oznámení a případ začali šetřit. Opětovně vyzývají občany, aby byli při nákupu zboží prostřednictvím internetu obezřetní.Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Kino Dukla v Jihlavě se letos již pravděpodobně neotevře; Filmový klub nepřipravuje ani jarní cyklus
Kino Dukla v Jihlavě pravděpodobně zůstane do konce roku zavřené. Důvodem je současná pandemická situace a na ni navazující vládní systém PES, který počítá s otevřením promítacích sálů až v druhém, takzvaném žlutém stupni. Vzhledem k současné situaci své plány změnil i Filmový klub, který nebude programovat celý jarní cyklus.
„Problematické však bude i samotné otevření kina. Pokud se neotevřou i ostatní sály po světě, tak tvůrci nebudou distribuovat filmy a nebudeme mít co promítat. Již nyní někteří producenti buď čekají na otevření kin nebo přesouvají svou tvorbu na placené domácí platformy typu Netflix nebo HBO GO,“ doplnil provozovatel Kina Dukla Jiří Šamonil.

Výzvou bude po novém roce pro kino i personální obsazení. „Jestli jsme ustáli první vlnu uzavření, při druhé uzávěře mají zaměstnanci, kteří jsou drtivou většinou na dohodu o provedení práce, finanční problémy a hledají svůj zdroj příjmů jinde. A pro obsluhu moderních technologií jsou potřeba zkušenosti,“ doplnil Šamonil.

Než se kinosály otevřou, mohou se diváci těšit na nové sedačky a zvukový systém, které byly vyměněny v letošním roce za přibližně tři a půl milionu korun. V loňském roce v Kině Dukla proběhla oprava promítacího stroje a také oprava dvou zvukových systémů, které dohromady stály necelých 400 tisíc.

Filmový klub

Nejistoty v oblasti opětovného zahájení provozu kin donutily omezit také aktivity ve Filmovém klubu. Ten nebude programovat celý jarní cyklus 2021, který trvá od ledna až do května, a přerušil i přípravu a tisk svého zpravodaje.

„Místo toho přejdeme na měsíční interval výběru filmových titulů i jejich objednání. A místo zpravodaje budeme měsíční cykly propagovat v podobě jednoduchých skládacích letáčků, podobných těm, které vycházely v letošním létě,“ uvedl Jaroslav Kristek z Filmového klubu.

Ostatní formy propagace Filmového klubu zůstanou stejné jako doposud a do programové distribuce budou uváděny především neodehrané podzimní tituly nebo ty, které již v minulosti vstoupily do distribuce. Důvodem je opět nejistota v premiérách nových filmů.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Pelhřimovské Muzeum rekordů u příležitosti otevření představí zavírací ozdoby ze skořápek ořechů
Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově, které jako jediné muzeum svého druhu ve střední Evropě muselo mít 111 zavřeno, otevírá ve čtvrtek 3. prosince své expozice. A při této příležitosti představí zavírací ozdoby ze skořápek vlašských ořechů, z nichž jedna (43,5 x 48,5 mm) byla společně s výše popsaným lískovým oříškem muzeu věnována. Uvedl to prezident pelhřimovské agentury Dobrý den Miroslav Marek.
První vánoční ozdoby z ořechů - s panty a zavíráním na petlici

Josef Liška, šestasedmdesátiletý senior z obce Ovčáry u Kolína, zabývající se ve volném čase zhotovováním miniatur, vyrobil z lískového oříšku unikátní ozdobu, v jejíž jedné polovině je umístěna malá zvonička (vyřezaná z bukového dřeva) s mosazným pohyblivým zvonečkem. Ve druhé polovině oříšku je maketa knihy, která je vytvořena z lipového dřeva a jejíž titulní stranu tvoří vyobrazení kostela nacházejícího se v Ovčárech. Uvnitř jsou pro dokreslení výjevu rovněž sušené a lakované části přírodnin (vratič). Oříšek má na výšku 28 mm a v nejširším místě 21,5 mm. Jeho pozoruhodnost však spočívá v tom, že obě skořápky jsou osazeny vlastnoručně vyrobenými panty a z druhé strany miniaturní petlicí. Kovové prvky (šrouby M 1,4, matky, panty, petlice s kolíkem…) rekordman zhotovuje z mosazného drátu na letování, a to za pomoci soustruhu a dalšího nářadí po otci, u něhož se autor vyučil puškařem. Dále používá temperové barvy, vteřinové a epoxidové lepidlo a nitrolak.

Ještě větší újmou, než zavřené muzeum, se pro pelhřimovskou Agenturu Dobrý den ale stala nemožnost pořádání veřejných akcí, městských slavností, festivalů, firemních akcí. „V rámci nich jsme v minulosti zapsali do České knihy rekordů i šest až osm úžasných počinů během jediného týdne. K tomu ale letos nedochází, a to z obav týkajících se nákazy a z důvodu vládních opatření) ani v měsících, kdy došlo k rozvolnění. Za rekordními počiny vyjíždíme oproti jiným rokům citelně méně, akce se nekonají, a spíše na dálku, občas uspořádáme představení nového rekordu či rekordmanů sami, ale to jen z důvodu připomenutí se", informoval Miroslav Marek.

Ze tří pilířů činnosti tedy zbyl pouze ten, který pelhřimovští brali do letošního března spíše jen jako prestiž - totiž prodej České knihy rekordů, jejíž vydávání bylo především prostředkem k tomu dát vědět o mistrech svých (byť malých a nenápadných) oborů, jako impulz k tomu, aby lidé nacházeli možnosti smysluplného, tvůrčího trávení části svého volného času. "Vždy nás potěšilo, když zápis do České knihy rekordů byl důvodem k tomu, aby se lidé začali scházet, na něčem společném pracovat, vymýšlet. Když motiv rekordu byl tím, co dávalo lidi dohromady. Na druhou stranu máme radost, že ani v této těžké době rekordmanství přece jen úplně nevymizelo. Ozývají se nám sběratelé se svými pozoruhodnými sbírkami, výrobci unikátních objektů, kteří svou prací dokládají, že úsloví o zlatých českých ručičkách má stále svou platnost. Kdysi jsme si dali za cíl pokusit se dobré zprávy o takovýchto lidech co nejvíce dostat na veřejnost. Jeden úplně čerstvý příklad za všechny, který bude od čtvrtka součástí expozice pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit", doplnil M. Marek.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   26. 1. 2021

• Za přetížená vozidla padají vysoké pokuty; policisté z Kamion týmu se loni zaměřili na vozidla převážející dřevo
• Tuhou zimu prožívají nejhůře dravci a sovy, kterým jde často o život
• Výjimečná naučná stezka Šebeň nedaleko Velkého Meziříčí je poškozená
• „Covidový“ rok přinesl v Jihlavě více porodů; narodilo se 1370 dětí
• Do schránek havlíčkobrodské Charity v někdo vložil obálky s penězi, ta je ale přijmout nemůže
• Na Vysočině je 276 mostů, žádný není v havarijním stavu

Pondělí   25. 1. 2021

• Z policejního deníku: zloděj vzal šperky a peníze, opilec skončil na záchytce, řidiči a řidičky pod vlivem alkoholu a drog
• Poctiví nálezci odevzdávají do městských ztrát a nálezů i desítky tisíc korun
• Řidič v noci nebezpečnou jízdou ohrožoval ostatní, policistům nezastavil, nakonec havaroval; policisté žádají o pomoc svědky
• Za krádeže v jihlavské prodejně recidivistovi hrozí až osmiletý trest
• Domácnosti navštíví pracovníci statistického úřadu
• Kolem skal ve Žďárských vrších pokračuje těžba, dominanty se po létech odhalují

Neděle   24. 1. 2021

• Z policejního deníku: Chcípl pes se na Vysočině nekonal; opilému muži v obchodě padaly kalhoty; zloděj se vloupal do auta
• Zájem seniorů a žáků o on-line prohlídky infocentra Jaderné elektrárny Dukovany stále narůstá; hlásí se ze všech koutů České republiky
• Knihovna ve Žďáře nad Sázavou má nový depozit pro naučnou a cizojazyčnou literaturu

Sobota   23. 1. 2021

• Umělá ledová stěna v údolí Svratky ve Víru na Žďársku je již otevřena
• Kulturní dům v Mnichu z poloviny minulého století byl prohlášen za kulturní památku
• Dobrovolní hasiči z Velkého Meziříčí si letos připomenou 150. výročí od založení sboru

Pátek   22. 1. 2021

• Česká centra o vědě, tentokráte s výročím Čapkovy hry R.U.R
• Z policejního deníku: krádež kočárku; krádež nářadí z auta v Radošově za sto tisíc, řidička při nehodě utrpěla zranění
• Táborská zoologická zahrada se rozrostla o tři mláďata emu hnědého, další vejce jsou v líhni
• Na Hrádku v Třebíči zůstane alej, přibudou stromy, workout, květnaté a bylinné louky, broukoviště i veřejný gril
• Na Vysočině se loni vyhlašovalo méně pátrání; policisté často pátrají po dětech, které utíkají z výchovných ústavních zařízení

Čtvrtek   21. 1. 2021

• Drážní objekt v Rozsochách, jenž sloužil jako veřejné toalety, lampárna, sklad a prádelna, je kulturní památka
• Agresivní muž na Jihlavsku ohrožoval svou partnerku, skončil v policejní cele
• Z policejního deníku: žena a muž putovali do vězení; poslal peníze, zboží nedostal; řidiči pod vlivem drog

Středa   20. 1. 2021

• Kovárna z poloviny devatenáctého století ve Věžnici byla prohlášena za kulturní památku
• Na Vysočině v současnosti probíhá výstavba obchvatu Havlíčkova Brodu a Osové Bítýšky
• Opilý muž ohrožoval v Jihlavě na ulici Tyršova ženu, policisté žádají svědky o pomoc
• Dvaatřicetiletý řidič se po dálnici D1 na Vysočině řítil rychlostí 198 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: sprejer řádil v Krucemburku; krádež věcí z auta v Jihlavě
• Naučná stezka kolem Konventského rybníka ve Žďáře nad Sázavou bude do podzimu opravena

Úterý   19. 1. 2021

• Kriminalita se na Vysočině loni snížila; objasněnost v regionu přesáhla 64 procent
• Bývala poštovní stanice ve Stonařově postavená v roce 1750 byla prohlášena za kulturní památku
• Předporodní kurzy v havlíčkobrodské nemocnici on-line, k tomu osobní konzultace a emailová poradna pro nastávající maminky
• Z policejního deníku: cyklista se při nehodě zranil; hledaný muž skončil ve vězení; krádež čtyřiceti litrů nafty
• Místo narození: sanitka číslo 260
• Kaple svatého Huberta vyhrála v soutěži O nejhezčí turistickou pohlednici

Pondělí   18. 1. 2021

• Nejvíce nominací na Českého lva mají filmy Krajina ve stínu, Havel a Šarlatán
• Zemřela bývalá ředitelka základní školy Seifertova v Jihlavě Stanislava Prokešová
• Fenomén zahradničení a krajové odrůdy ovocných stromů na Vysočině
• V Přibyslavi u Sázavy žijí bobři
• Z policejního deníku: úvěrový podvod, opilec skončil na záchytce, řidiči bez papírů a pod vlivem drog
• Registr vozidel v Jihlavě funguje dočasně v omezeném režimu
• V Pelhřimově se loni narodilo 533 dětí, svateb bylo dvaadevadesát
• Policisté na Vysočině vykázali loni z obydlí celkem 53 násilných osob
• Dálnice a silnice prvních tříd na Vysočině jsou sjízdné bez problémů

Neděle   17. 1. 2021

• Ředitelkou Psychiatrické nemocnice v Jihlavě byla jmenovaná Dagmar Dvořáková
• Přírodovědci v Ptačím parku Kosteliska nalezli brouka, kterého už považovali v ČR za vyhynulého
• Z policejního deníku: krádež přívěsu, poškození auta, zničení květináčů a hrabla

Sobota   16. 1. 2021

• Josef Šálek poběží mrazivou Vysočinou bosý a v šortkách přes dvacet kilometrů
• Odbor služby pro zbraně v Havlíčkově Brodě otevřen od pondělí; počet žadatelů o zbrojní průkazy na Vysočině roste
• V Třebíči se loni narodilo 1230 dětí, vévodila jména Eliška a Matyáš

Pátek   15. 1. 2021

• U Štoků na silnici I/38 se střetl náklaďák a pět osobních aut, nikdo se nezranil
• Policisté pátrají po šestnáctileté Veronice, která se nevrátila z vycházky do zařízení pro mládež v Janštejně
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě má málo personálu, od pondělí pomohou hasiči
• Z policejního deníku: kriminalisté dopadli distributorku drog, vandal polil auto barvou, opilec nadýchal 3,35 promile
• Prvním letošním přírůstkem v táborské zoo je jehně ovce kamerunské
• Pachatele krádeže policisté v Kamenici nad Lipou dopadli na místě činu
• Sdružení Krajina po úpravě pastvisek nabízí přebytečné dřevo
• Na silnici I/38 u Štoků se srazila tři auta, řidička osobního auta utrpěla lehké zranění

Čtvrtek   14. 1. 2021

• U Havlíčkova Brodu se převrátil kamion a srazil chodce, silnice I/38 v místě nehody bude po celou noc průjezdná pouze jedním jízdním pruhem
• Vedle atletického stadionu na louce na Heulose v Jihlavě se již lyžuje
• V Jihlavě se loni narodilo 1371 dětí; vedla jména Terezka a Honzík
• U Havlíčkova Brodu na silnici I/38 se převrátil kamion, který srazil chodce; silnice je v místě neprůjezdná
• Z policejního deníku: krádež peněženky, vloupání do hospody a také do bývalé líhně
• U Jihlávky se převrátil náklaďák se dřevem
• Jihlavské muzeum vyhlásilo fotografickou soutěž na téma Atmosférické jevy
• Silnice I/38 v Dlouhé Brtnici na Jihlavsku je neprůjezdná

Středa   13. 1. 2021

• Děti na Vysočině budou mít jarní prázdniny od pondělí 1. do pátku 5. února, předcházet jim budou pololetní prázdniny
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě alkohol, vandal podrápal auta, řidička se při nehodě zranila
• Muži po vzájemné domluvě kradli v havlíčkobrodském obchodě zboží
• Na Vysočině průběžně sněží, nehody bez zranění

Úterý   12. 1. 2021

• Blackout ve střední Evropě odvracely manipulacemi i české jaderné elektrárny
• Lidé v Třebíči přispěli o Vánocích Barevnému světu na vybavení chráněné dílny
• Z policejního deníku: vloupání do chaty; krádež nářadí; střet dvou aut v Jihlavě
• Na Šacberku na sjezdovce utrpěl vážné zranění lyžař
• V nemocnici v Novém Městě na Moravě nejsou návštěvy povoleny
• V novoměstské nemocnici se v roce 2020 narodilo nejvíce Aniček a Vojtěchů

Pondělí   11. 1. 2021

• Personálu v pelhřimovské nemocnici je málo, vypomohou hasiči
• Z policejního deníku: recidivista v Jihlavě kradl zboží, řidiči pod vlivem alkoholu a drog
• Meteorologové na Vysočině varují před sněhovými jazyky i čerstvým větrem
• Zámek v Červené Řečici na Pelhřimovsku prochází rozsáhlou rekonstrukcí
• Běžkaři mohou v okolí Žďáru nad Sázavou vyrazit do upravených stop
• V uplynulém roce si péči záchranářů vyžádal každý sedmnáctý občan Vysočiny
• Jihlavská nemocnice opraví pokoj pro pacienty po nehodách a úrazech

Neděle   10. 1. 2021