Od Nového roku parciálním trolejbusem na lince B ze zastávky Na Dolech až na zastávku Motorpal hala

Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Od Nového roku parciálním trolejbusem na lince B ze zastávky Na Dolech až na zastávku Motorpal hala
Trolejbusy na lince B budou ze zastávky Na Dolech od dopravního terminálu Staré Hory zajíždět od Nového roku až na konečnou zastávku Motorpal hala. Zároveň Dopravní podnik města Jihlavy posílí trolejbusové spoje.

Ani křížení s železnicí nebo kolize trolejbusových stejnosměrných 600 Voltů se střídavým napětím 25 000 Voltů na železnici parciálnímu trolejbusu nevadí. Na zastávce totiž umí spustit sběrače dolů a pokračovat na baterie. V Jihlavě této vlastnosti od 1. ledna využijí na další lince, říká Radim Rovner, předseda představenstva akciové společnosti Dopravní podnik města Jihlavy (DPMJ) „Od 1. 1. 2021 zavádíme novinku na lince B a to zajíždění vybraných spojů ze zastávky Na Dolech až na konečnou Motorpal hala. V pracovní dny je to 7 párů spojů za den a o sobotách a nedělích je to 6 párů za den.“ Spojení na odpolední směnu na konečnou Motorpal hala bude podle Rovnera navíc zajištěno i autobusovým spojem linky č. 8 s odjezdem ze zastávky na Dolech ve 13:25.
Nové bateriové trolejbusy našly v Jihlavě rychle své uplatnění. Od září zajíždí parciální céčko z Březinek až ke Kauflandu a počítá se i s dalším využitím. V roce 2022 by tyto vozy měly přejít např. i na bateriovou obsluhu bez trolejí až do Antonínova Dolu a do Pávova.
Dopravní podnik města Jihlavy od Nového roku na trolejbusových linkách posiluje spoje tak, že na linkách A, B, C bude v pracovní dny základní interval 15 minut. Na linkách D a F bude špičkový interval v pracovní dny 20 minut a mimo špičku 30 minut. Zároveň budou o jeden vůz posíleny také linky C a B, a to v časech kolem půl osmé z důvodu bezpečného a pohodlného odvozu dětí do základních škol.
Novinky v jízdních řádech už teď DPMJ zveřejňuje na svých nových webových stránkách
www.dpmj.cz.
Odkaz na video: https://
www.jihlava.cz/video… Radovan DANĚK
Z policejního deníku: nález granátu; nenapravitelný řidič skončil ve vazbě či krádež kola

Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Z policejního deníku: nález granátu; nenapravitelný řidič skončil ve vazbě či krádež kola
V lese u rybníka Osovák u obce Osové na Žďársku našel v v úterý 29. prosince před čtvrtou hodinou odpoledne munici. Policisté místo nálezu zajistili a vyžádali si součinnost policejního pyrotechnika brněnské expozitury, který předmět identifikoval jako německý dělostřelecký granát 7,5 cm Pzgr. 39, pocházející z období druhé světové války. Munici zajistil a převezl k dalšímu opatření a následné likvidaci. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Nepoučitelný řidič byl vzat do vazby
Ve vazební věznici skončil nepoučitelný muž, který nedbal uložených zákazů řízení a dál usedal za volant automobilu. V prosinci ho policisté přistihli při řízení už podruhé a v obou případech byl pod vlivem drog. Kriminalisté zahájili trestní stíhání osmadvacetiletého muže. Obviněn byl ze spáchání trestného činu a na podaný návrh byl vzat do vazby. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Svoji poslední jízdu muž uskutečnil v pondělí 28. prosince, když jel s automobilem Peugeot po desáté hodině dopoledne po silnici v katastru obce Jakubov u Moravských Budějovic. Vozidlo policisté zastavili a provedli kontrolu. Řidič nepředložil řidičský průkaz a policisté zjistili, že ho nikdy ani nevlastnil. Muž byl v minulosti opakovaně odsouzen a byl mu mimo jiné uložen trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel. Řídit automobily má zakázáno souvisle již od roku 2016 a trest by mu měl skončit v roce 2028. Policisté provedli u muže test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na amfetamin. Dechová zkouška u něho byla negativní. Při kontrole vozidla policisté zjistili, že jsou na něm umístěny jiné registrační značky a automobil byl vyřazen z registru silničních vozidel.
Řidič již v další jízdě nesměl pokračovat. Policisté muže důvodně podezřelého ze spáchání trestného činu zadrželi a odvezli ho na oddělení policie, kde byl umístěn do cely. Registrační značky zajistili.
Stejného muže přitom policisté při řízení vozidla přistihli také v první polovině prosince v Jaroměřicích nad Rokytnou a i tehdy byl pod vlivem drog. V tomto případě muži sdělili ve zkráceném přípravném řízení podezření ze spáchání trestného činu a věc předali státnímu zastupitelství. Muže ale skutečnost, že je s ním vedeno trestní řízení, nepoučila a policisté ho v krátké době přistihli za volantem znovu.
Policejní komisař zahájil trestní stíhání osmadvacetiletého muže z Českokrumlovska, který byl obviněn ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Dále se řidič dopustil přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.
„Podali jsme státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného muže do vazby,“ řekl plk. Mgr. František Pokorný, zástupce ředitele územního odboru. Jak dále dodal, na základě rozhodnutí soudu byl obviněný muž vzat do vazby a policisté ho eskortovali do věznice. Případ kriminalisté dále vyšetřují.
Za trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí lze uložit trest odnětí svobody až na dva roky.
Při nehodě v Jihlavě se řidička zranila
V úterý 29. prosince došlo v Jihlavě na ulici Vrchlického k dopravní nehodě, při které se zranila řidička vozidla. "Žena jela před jedenáctou hodinou večer s vozidlem Škoda Fabia ve směru k parkovišti u nemocnice, při projíždění zatáčky vyjela mimo komunikaci, kde narazila do vzrostlého stromu. Při dopravní nehodě utrpěla řidička zranění a byla zdravotnickou záchrannou službou převezena do nemocnice na ošetření", popsala nehodu mluvčí Jana Kroutilová s tím, že policisté provedli u ženy dechovou zkoušku, při které u ní požití alkoholu vyloučili. Místo nehody ohledali a zadokumentovali. Na vozidle vznikla předběžně vyčíslená škoda třicet tisíc korun. Řidička je podezřelá ze spáchání přestupku na úseku dopravy.
Poškození zaparkovaného auta
Policisté pátrají po pachateli, který v Jihlavě poškodil zaparkované auto a majiteli způsobil předběžně vyčíslenou škodu patnáct tisíc korun. Ke spáchání činu došlo v noci z neděle 27. prosince na pondělí na ulici Čajkovského. "Pachatel poškodil lak vozidla Škoda Octavia, a to několika vrypy na přední kapotě a blatníku. Místo činu policisté ohledali, zadokumentovali a provedli šetření. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, po pachateli policisté pátrají", informovala Jana Kroutilová.
Krádež jízdního kola
Policisté pátrají po pachateli, který v Čejově u Humpolce na Pelhřimovsku odcizil jízdní kolo. K činu došlo v době od 20. prosince do dopoledních hodin neděle 27. prosince. "Pachatel překonal zámek, kterým bylo kolo zajištěno před domem, a horské jízdní kolo v hodnotě kolem dvou tisíc odcizil. Policisté na místě provedli ohledání a šetření. Případ prošetřují jako přestupek proti majetku a po pachateli pátrají", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Zanedbání povinné výživy
Policisté v Humpolci na Pelhřimovsku sdělili jednapadesátiletému muži podezření ze spáchání trestného činu zanedbání povinné výživy. "Muž si od července letošního roku řádně neplnil vyživovací povinnost na své dvě nezletilé děti. Na výživu dvanáctiletého syna a osmileté dcery má měsíčně přispívat částkou kolem čtrnácti set korun. Vzhledem k tomu, že tak řádně nečinil, na výživném dluží celkovou částku kolem patnácti tisíc korun", uvedla S. Rázlová. Policisté případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.
Test u řidiče vykázal přítomnost drog
Policisté zastavili v úterý 29. prosince krátce před jednou hodinou odpoledne v katastru obce Vojnův Městec na Žďársku osobní auto Alfa Romeo, jehož řidičem byl dvacetiletý muž. "Součástí silniční kontroly byl také test na drogy, jehož výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměl. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁ
Nejvíc požárů je vždy v prvních třech hodinách Nového roku a jejich počet rok od roku roste

Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Nejvíc požárů je vždy v prvních třech hodinách Nového roku a jejich počet rok od roku roste
Silvestrovské veselí je již tradičně spojeno s používáním zábavní pyrotechniky (světlic, dělobuchů, petard, rachejtlí apod.). Bohužel každý rok nechtěné následky této zábavní pyrotechniky zaměstnávají hasiče i zdravotnickou záchrannou službu. Počet požárů způsobených zábavní pyrotechnikou v posledních letech výrazně vzrostl a způsobené škody se pohybují v řádech milionů korun. Nejčastěji hoří trávní porosty, kontejnery s odpady, okrasné keře nebo věci na balkonech. V poslední době dochází i k zapálení odstavených aut a objevují se i případy vyhořelých bytů, do kterých vlétly zapálené světlice.

V období přechodu roku vznikají požáry častěji než v období Vánoc. Různé dělobuchy, světlice a další pyrotechnické „radůstky“ zaměstnávají hasiče nebo i další záchranné a následně také úklidové služby právě v těchto 2 dnech, a to nejvíce ve velkých městech. Podíváme – li se na počty výjezdů, tak loni během Silvestra a Nového roku vyjížděli hasiči k 378 požárům, což je o 108 více, než tomu bylo předcházející rok a o 149 než předloni. V posledních 5 letech značně narostl v časných ranních hodinách dne 1. 1. počet požárů odpadů umístěných v různých místech objektů, popelnic, kontejnerů, trávních porostů a okrasných keřů. Je evidentní, že mnohé z těchto požárů vzniklo v souvislosti s používáním pyrotechniky. Loni jich bylo od půlnoci do 03.00 hodin 194.
Příčiny požárů jsou většinou dobře známy: lidská neopatrnost a nedbalost, nesprávná manipulace se zábavní pyrotechnikou a nedodržování bezpečnostních doporučení. V mnoha případech je na vině i nadměrná konzumace alkoholu, která způsobuje, že lidé přestávají být dostatečně ostražití.
RADY A DOPORUČENÍ JAK SPRÁVNĚ ZACHÁZET S PYROTECHNIKOU:
Doporučení při nákupu pyrotechniky
Zábavní pyrotechniku kupujeme pouze takovou, která je na český trh uváděna legálně, má návod výrobce na použití v českém jazyce a certifikační značku. Pyrotechniku navlhlou či s otevřeným obalem nikdy nekupujeme.
Doma zábavní pyrotechniku uložíme na suchém místě, mimo dosah dětí. Nevhodné je skladování v blízkosti krbů, otevřených ohňů a svíček, kde by mohlo dojít k její iniciaci.
Prodej pyrotechniky upravuje vyhláška Českého báňského úřadu č. 174 z roku 1992, která stanovuje, komu a jak lze zábavnou pyrotechniku prodávat:
1. Ve stánkovém prodeji lze nabízet jen lehkou pyrotechniku, zařazenou do první třídy nebezpečnosti,
2. Předměty druhé třídy lze prodávat jen osobám starším 18 let. Tato pyrotechnika se nesmí používat v uzavřených prostorách a v blízkosti kostelů, nemocnic, dětských zařízení, domovů důchodců, škol, při sportovních akcích atd.
3. Předměty III. třídy jsou určeny pouze lidem s kvalifikací odpalovače ohňostrojů.
Zásady zacházení s pyrotechnikou
- Dbejte na to, abyste při používání zábavní pyrotechniky neohrozili zdraví ani majetek svůj či někoho dalšího. Pamatujte, že podle zákona č.133/1985 Sb., o požární ochraně si musí každý počínat tak, aby nezpůsobil požár. Jinak mu může být ze strany hasičů udělena pokuta až do výše 25 000 Kč.
- S pyrotechnikou je nutné manipulovat zásadně na volném prostranství, minimálně 100 metrů od obydlí, tak aby nemohlo dojít např. k vniknutí světlice do oken, zapálení střechy domů, aut nebo keřů.
- Se zábavní pyrotechnikou nesmí manipulovat nezletilé děti bez dozoru dospělých.
- Rozhodně neodpalujte pyrotechniku, pokud jste požili alkohol. Stává se, že místo do vzduchu zamíří podnapilá osoba na kolemjdoucí osoby či obydlí, protože neudrží předepsaný směr vypouštění pyrotechniky.
- Pozor si dejte také na zvukové efekty petard. Petardy nejsou nebezpečné z požárního hlediska, ale mohou při nevhodném odpálení poškodit sluch.
- Pokud si chcete udělat radost větším ohňostrojem, mějte prosím na paměti, že tak může činit jen odborně způsobilá osoba. Svěřte tedy jejich realizaci odborníkům či si zajděte na ohňostroj pořádaný vaší obcí.
VYBRANÉ PŘÍPADY LOŇSKÝCH „SILVESTROVSKÝCH“ POŽÁRŮ, ZPŮSOBENÝCH ZÁBAVNÍ PYROTECHNIKOU:
Ve Středočeském kraji vznikl první požár v roce 2020 šest vteřin po půlnoci v Kostelní Lhotě na Nymburku, zahořelo zde zhruba 20 tújí.
Požár domu od pyrotechniky byl nahlášen v Karlíku – Praha-západ – pyrotechnika zalétla za fasádu domu, kde způsobila zahoření na polystyrenu, hasiči museli část fasády rozebrat, aby místo řádně prolili vodou.
Požár pyrotechniky v uzamčeném voze zase likvidovali hasiči v Brandýse nad Labem – zasahující jednotky musely provést násilný vstup do vozidla a vysokotlakým vodním proudem požár uhasily.
V Ústeckém kraji vyjížděli hasiči ke třem požárům balkonů - v Mostě, Litvínově a Krupce, jednomu požáru střešní krytiny v Lomu v rozsahu 1x2m, v 19 případech hořely odpadkové kontejnery a popelnice a na pěti místech hořely stromy, tráva a keře a na sedmi místech hořel odhozený odpad, většinou krabice od pyrotechniky.
Ještě pohled do Moravskoslezského kraje. Zde loni hasiči na přelomu roku v drtivé většině vyjížděli k zahoření kontejnerů s odpadem, krabic od pyrotechniky či keřů a tújí. Největší škodu způsobil požár garáže ve Slezské Ostravě, ke kterému došlo 37 minut po půlnoci. První požár, který byl ohlášen na tísňovou linku v roce 2020, vypukl v Bruntále. Do Kavalcovy ulice tam museli místní profesionální hasiči vyjet k požáru tújí. Plameny poškodily i osvětlení. Naopak posledním požárem, ohlášeným v roce 2019, byl požár kontejneru v ostravském Bělském lese.
Nicole STUDENÁ
Zaniklé vesnice v okolí Velkého Meziříčí

Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Zaniklé vesnice v okolí Velkého Meziříčí
Nejstarší doklady o existenci mnoha osad na jih od dnešního Velkého Meziříčí máme již z roku 1104 z nadační listiny třebíčského kláštera. První zmínky o Meziříčí a ostatních osadách v jeho okolí však nacházíme až v dokumentech pozdějších. Důležitým pramenem o převodech majetku z důvodu dědictví, prodeje apod. jsou Moravské zemské desky. Další informace můžeme nalézt v matrikách, kronikách, urbářích a mapách.

V průběhu věků některé vesnice zanikly, a to především z důvodů, že se přes ně přehnala válečná vřava (husitské války, třicetiletá válka), nebo je kosily epidemie, především mor. Další příčinou zániku vsí bylo zběhnutí poddaných či přesunutí osady na jiné místo. V jiných případech došlo k tomu, že po určitý čas byla vesnice pustá, ale potom znovu osedlá (např. Svařenov, Pohořílky). S nejvyšším počtem zaniklých osad se setkáváme v 15. a 16. století. Tento trend byl patrný v celé Evropě.
Výčet zaniklých vsí v našem okolí nikdy nemůže být úplný, proto se tato stat' pouze snaží připomenout názvy některých většinou již dávno zapomenutých vesnic a dostupná fakta o jejich existenci.
K roku 1104 byla darována třebíčskému klášteru jako nejsevernější osada Dobrutoys na území dnešního Budišova. Roku 1115 v opisu Kosmovy kroniky české je rovněž připsána zmínka o vsi Dobrutoys, pozdější Dobrutovice, ležící mezi dnešním Budišovem a Spáleným dvorem. Na starých mapách lze nalézt trat' s názvem Dobrutovice.
Z výčtu obcí darovaných roku 1104 třebíčskému klášteru zanikly ještě například Klilohovice, Kvasovice, Hošťálkovice, Malešovice, Hrděbořice, Brod, Nemojovice a jiné, jejichž poloha je dnes neznámá. Ostatní zaniklé obce náležející původně k třebíčskému klášteru lze lokalizovat: Zašov zanikl u Rapotic, Rakovo zaniklo u Okarce, Radmíř stával u Koněšína, kde se nachází trat' „V Radměřicích". Osada Křížanov se rovněž uvádí k roku 1104 a stávala mezi Budíkovicemi a Okřešicemi v trati dosud zvané „na Křížanově". Osada Bor zanikla mezi Rudíkovem a Trnavou, kde se u silnice č. 360 nacházejí rybníky Velký Bor a Malý Bor a rozsáhlá trat' „V boře" jižně od Přeckova, která je pod tímto názvem uvedena např. ve III. vojenském mapování z druhé poloviny 19. století.
U Rudíkova zanikl Chroustov, kde se nachází stejnojmenná trat'. Osada se připomíná v létech 1366 – 1447.
Ostrožnice se zřejmě nacházela u Přeckova. Roku 1464 ji totiž držel Pavlík z Přeckova.
Další zaniklá osada se jmenovala Benedín. Stával u Oslavičky, kde je dosud trat' „Pod Benedínem". Ves Benedín s tvrzí, mlýnem a dvorem měla vlastní vladycký rod z Benedína. Ves se připomíná od roku 1376, kdy byl majitelem osady vladyka Matějek z Benedína, jehož majetky později zdědil jeho bratr Zdich. Obec byla v době husitských válek pravděpodobně rozbořena. V roce 1481 byla pustá osada koupena Mikulášem Oslavickým z Jemničky. Blízký rybník se dodnes jmenuje Benetínský nebo Benedínský. Dnešní název Ovčírna pochází z doby, kdy tam byl hospodářský dvůr, kde se chovalo až několik set ovcí. V nejstarších matrikách obce Rudíkov se nachází několik zmínek o ovčácích z Benedína.
Poblíž Mostišť se nacházely dnes zaniklé osady Jesenov, který je zmíněn jako pustý už v roce 1370, a Mrhov, který se jako ves uvádí v létech 1376 - 1565.
U Martinic zanikly Martiničky, které s nimi v podstatě splynuly.
Osada s názvem Malá Lhotka stávala u Petrávče. Roku 1456 již byla pustá.
Po vsi Nesměř nebo Nesmíř zůstala samota ve stejnojmenném údolí Oslavy. Písemné zprávy o osadě jsou mezi lety 1376 – 1490. Po tomto datu se už v pramenech neobjevuje a zanikla patrně během 16. století.
Ulička (Tassendorf) zanikla u Tasova.
Otěchleby stávaly v trati Hadinka nedaleko Jestřebí u Velké Bíteše, kde jsou zbytky staveb zvané „Dvořiště". Pozemky zaniklé dědiny byly přiděleny obci Březské a Nebštychu (Nové Sady) a větší podíl připadl ke dvoru v Jestřebí. Ves se poprvé uvádí roku 1349. Roku 1354 je zmíněn Ocman z Otěchleb. Jan z Bezděkova a z Otěchleb prodal roku 1490 dvůr Otěchlebský. V roce 1512 je vklad pustého dvora Otěchleby. Ves zanikla patrně koncem 15. století a na pustých pozemcích byly zřízeny dvory, jak tomu nasvědčuje vklad trhové smlouvy o statek Náměšťský roku 1629, kde se jmenují v Otěchlebích tři dvory.
Ves Starý Rousměrov je k roku 1483 veden v urbáři žďárském. Pustým se uvádí v létech 1560 – 1562. Při vkladu statku žďárského roku 1617 byl osazen. Obnovená vesnice však byla postavena na novém místě. Starý Rousměrov stával v lese zvaném Nivky.
Laštovičky vznikly parcelací dvora roku 1786. Původně zde stávala osada Suk, která zpustla, nově osazena se jmenovala Nový Rousměrov, který byl k roku 1669 rovněž pustý. Ještě ve III. vojenském mapování můžeme identifikovat název Suk a blízký vrch Suky 583 m.n.m.
Světlá stávala mezi Chlumkem a Meziříčkem, kde je polní trat' „na Světlých". Jako ves se uvádí roku 1556, od roku 1557 pak jako ves pustá.
Žďárná byla dle urbáře z roku 1585 pustá. Na místě této zaniklé vesnice byl roku 1838 založen Geršov.
Pohořílky také na čas zpustly: poprvé se připomínají jako osedlé roku 1376, potom k roku 1609 jako pusté a 1680 znovu osedlé, patřící ke Stránecké Zhoři.
Svařenov – roku 1491 bylo ve vsi 5 a ¾ lánu, které získal Vávra z Bystřice od Jiříka z Všeborova. Pustým se uvádí v létech 1156 – 1591.
Starý Telečkov náležel roku 1370 ke zboží hradu Mostic a v letech 1146 – 1670 hradu Meziříčí. Koncem 17. století musel být pustý, protože nynější osada s názvem Starý Telečkov vznikla roku 1780 z rozparcelovaného panského dvora.
Hojšiny: pustá ves „na Hojšinách" se roku 1480 připomíná u Horních Borů.
Loučky zanikly jižně od Křižanova – roku 1546 již byly pusté. Dodnes chodí křižanovští na procházku „do Louček" k Loučskému rybníku.
U Bobrové zpustla ves Břidla, o níž je zmínka z roku 1436.
U Březejce v lokalitě Chlostov zanikla vesnice Chlístov, která se roku 1552 uvádí již jako pustá.
V trati „v Kyjovech" u Ronova poblíž (Nového) Ořechova zanikla vesnice Kyjov. Na místě Jakubovického dvora stávaly Jakubovice, analogicky na místě Křeptovského dvora bývala vesnice Křeptov. Zaniklá obec Rohy se nacházela u Heřmanova.
Ves Kosovy stávala u Pikárce, kde se po ní zachoval název polní trati. Připomíná se roku 1393, kdy byla přifařena do Křižanova. Ve smlouvě o prodeji moraveckého statku z roku 1595 je již uvedena jako pustá.
Urbanice stávaly mezi Vídní a Dobrou Vodou v trati Urbanice a náležely žďárskému klášteru. K roku 1487 byly pusté. Více o Urbanicích v článku Ing. Karla Hromka v tomto čísle Velkomeziříčska.
Ves Zahradiště zanikla před rokem 1503 a roku 1552 byla obnovena. Je pravděpodobné, že se jedná jen o přeložení sídla, neboť východně od nynějších Nových Zahradišť je polní trat' zvaná Staré Zahradiště.
Vesnice Vetla se k roku 1439 uvádí jako pustá. Stávala mezi Vatínem a Žďárem nad Sázavou v lokalitě zvané Vetly.
Roku 1640 je zmiňována pustá Víska u Bohdalova při prodeji kučerovského statku.
Prameny: Nekuda, V. 1961. Zaniklé osady na Moravě v období feudalismu. Brno: Krajské nakladatelství v Brně 1961. 232 s., Hosák, L. 1938. Historický místopis země Moravskoslezské. 2. vydání. Praha: Academia 2004. 1144 s., Matriky obcí, Mapy III. vojenského mapování
Helena Švecová
Zaniklá ves Urbanice
O její přesnou lokalizaci se zasloužila náhoda: v roce 1985 při provádění meliorací u Dobré Vody byl drenážním strojem překopán kamenný základ domu a kamenem roubená studna ze zaniklé vsi Urbanice. Do té doby nikdo ze současníků nevěděl, kde se obec, z níž se zachoval pouze název, přesně nacházela. Zastupitelstvo Dobré Vody v roce 2006 rozhodlo, že označí prostor, kde se nacházely středověké Urbanice, pamětním kamenem. Na památku dávné vsi a jejích obyvatel byl u mistra Štoksy z Oslavice objednán pamětní kámen z amfibolitu, který byl slavnostně odhalen 14. září 2008. Na kameni je nápis: „Památce obyvatel zaniklé vsi Urbanice, která stávala v těchto místech ve 13. – 15. století." Úpravu okolí památníku provedli obyvatelé Dobré Vody. V den slavnosti vyšel průvod ve 13 hodin z Dobré Vody. Po uvítání starostkou Marií Žejškovou přednesl projev autor scénáře slavnosti Karel Hromek.
Obsahem sdělení byla historická fakta o zaniklé vsi Urbanice:
Vesnici Urbanice založil žďárský klášter někdy koncem 13. století. Usadil zde své lidi, aby pro něj vzdělávali zdejší půdu. Byla to obrovská práce: bez jakékoliv mechanizace snad jen s pomocí tažných zvířat vymýtit les, vybrat kameny, zorat půdu a zasít ji. Chudá sklizeň se sklízela za pomoci srpů. Kdo byli první obyvatelé Urbanic? Byli to lidé z okolí, nebo ze vzdálenějších krajů? Nevíme přesně ani to, kolik zde bylo domů. Byly totiž většinou ze dřeva a nezachovalo se z nich nic. Urbanice pro svou vrchnost nepředstavovaly žádný velký zdroj příjmů, proto o nich klášterní urbáře mlčí. Víme jen, že urbaničtí poddaní museli mimo svých dalších feudálních povinností odvádět klášteru vosk na výrobu svíček. Nakonec zde v roce 1486 zbyly jen dva domy a zřejmě už byly opuštěné, neboť se o jejich pozemky v Urbanickém žlebě svářili Dobrovodští s Vídeňskými. Tento spor se dostal až před úředníky brněnského práva, kteří konstatovali, že dožívající ves, která odedávna patřila žďárskému klášteru, náleží ke křižanovskému panství, které tehdy vlastnili páni z Pernštejna, a že vídeňští k ní žádného práva nemají. Při té příležitosti brněnský soud rozhodl, že poddanské dávky vosku mají držitelé urbanických pozemků odvádět nové křižanovské vrchnosti. A jak se tehdy včelí vosk získával? Chov včel ještě neexistoval. Vosk a med se získával tzv. brtnictvím. Brtníci byli lidé, kteří vyhledávali staré stromy, v jejich dutinách žily divoké včely. V období, kdy končila hlavní snůška medu, tito staří včelaři šplhali po stromech, vybírali z dutin stromů včelí plásty i se včelami a medem do pytlů. Včely potom v pytlích utopili, vyndali plásty, které rozmačkali a získali z nich med. Ten museli přecedit přes řídké plachetky, neboť obsahovaly i vosk. Vosk potom vytavili v nádobách, opět přecedili, aby se oddělila papírovina včelích plástů a získaný čistý vosk prodali držitelům urbanických pozemků, kteří jej odnesli bud' klášteru nebo na správu pernštejnských panství do Křižanova. Nakonec někdy koncem 15. století po dvou stech letech existence zmizely i dva poslední urbanické domky z povrchu země a v těchto místech byly podle tehdejšího obyčeje založeny pány z Pernštejna Urbanické rybníky.
Po odhalení pamětního kamene následovalo jeho požehnání křižanovským farářem Tomášem Holcnerem s modlitbou za zemřelé obyvatele Urbanic. Poté pronesl krátký projev Ing. Jan Kasal za současné žďárské občany a jejich jménem zapálil u pamětního kamene velkou voskovou svíci. Následovalo Schubertovo Ave Maria v podání Márinky Ambrožové za doprovodu paní učitelky Němcové. Na závěr byla předvedena scénka o založení Dobré Vody a Urbanic, k níž napsal scénář Karel Hromek. Slavnostní setkání zakončila hudba a předání malých pozorností pro účastníky.
Každoroční putování z Dobré Vody k pamětnímu kameni v Urbanicích a projev úcty k jejich dávným obyvatelům se stalo již tradicí.
Foto: Zuzana Najtová, zaniklá ves Urbanice
Karel HROMEK, Křižanov
Zpět nahoru na obsah...