Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 1.1 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Od Nového roku tenhle žlutý fešák brázdí nebe nad Vysočinou
Posádka vrtulníku s volacím znakem Kryštof 12 zahájila v pátek 1. ledna 2021 v sedm hodin ráno službu letecké záchranné služby v Jihlavě pod vlajkou nového provozovatele, Královéhradecké společnosti DSA a.s.. Nebe Vysočiny bude brázdit žlutý vrtulník EC135, pozn. značky OK-DSA. Uvedl to mluvčí krajských záchranářů na Vysočině Petr Janáček.
Firma zvítězila ve výběrovém řízení Ministerstva zdravotnictví na poskytovatele Letecké záchranné služby v České republice a bude nově, až do konce roku 2028, operovat nejen u nás na Vysočině, ale také v Jihomoravském, Libereckém, Královéhradeckém, Jihočeském a Ústeckém kraji.

"Nového parťáka u nás v Jihlavě vítáme a přejeme hodně úspěchů na zemi i ve vzduchu.
Zároveň bychom rádi poděkovali za dosavadní spolupráci rakouské společnosti HeliAir, která zajišťovala provoz vrtulníku v našem kraji od roku 2017. Během uplynulých čtyř let jsme uskutečnili 2 118 vzletů a nalétali 108 287 minut", informoval P. Janáček.
- red -Zpět nahoru na obsah...

První miminko na Vysočině se v Novém roce narodilo v Třebíči
První miminko roku 2021 narozené v třebíčské nemocnici je Mikuláš Hausknecht z Hrotovic. Narodil se mamince Lucii 1. 1. 2021 v 1.26 hodin. Váží 3780 gramů a měří 52 cm. Uvedla to tisková mluvčí nemocnice v Třebíči Jitka Mácová.
V jihlavské nemocnici se na Nový roka narodila již tři miminka. "První byla Sára z Třebíče, která se narodila ve 3.04 hodin s mírami 3626 g a 51 cm. V pět hodin ráno jsme přivítali chlapečka ze Zbilid a o 55 minut později taktéž chlapečka z Jihlavy", informovala mluvčí nemocnice v Jihlavě Monika Zachrlová.
Mluvčí nemocnice dále doplnila, že na porodních sálech v Jihlavě se nezastavili ani poslední den v roce, kdy se narodilo pět dětí. "Celkově se v jihlavské nemocnici narodilo loni 1371 dětí, což je o 60 více, než v roce předchozím", konstatovala M. Zachrlová.

V havlíčkobrodské nemocnici se narodila do dnešního rána dva chlapci. "První byl v 1.51 hodin Antonín z obce Kameničky u Chrudimi, vážil 3750 gramů, druhý Jakub z Libice nad Doubravou přišel na svět ve 3.33 hodin a vážil 2750 gramů. Porodnice v Havlíčkově Brodě miminka neměří", uvedla mluvčí nemocnice v Havlíčkově Brodě Petra Černo.
Mluvčí dále doplnila, že v loňském roce se v havlíčkobrodské nemocnici uskutečnilo celkem 1375 porodů a narodilo se 1387 dětí, dvanáctkrát dvojčata. Z toho bylo 731 kluků. "Nejsilnějším měsícem v roce u nás byl srpen, kdy přišlo na svět 147 dětí a leden - 135. Největším dítětem roku 2020 je Adam a Marian se shodnou váhou 4890g. Nejmenším dítětem pak Tobiáš s váhou 1330g", doplnila P. Černo.

Celkem 1115 maminek mělo trvalé bydliště v Kraji Vysočina, zbývajících 260 rodiček za námi přijelo z jiného kraje. Rodily u nás například maminky z Plzně, Teplic, Trutnova či Sokolova.

Nejčastější jména roku 2020
Jan 41
Eliška 31
Jakub 34
Anna, Natálie 27
Matyáš 28
Adam, Vojtěch 25
Barbora, Ema, Emma 20

Foto: první miminko roku 2021 z jihlavské porodnice, Sára z Třebíče


Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Silvestr očima záchranářů: nejklidnější oslavy za poslední roky
Záchranáři Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina uskutečnili o silvestrovské noci celkem 35 výjezdů. V přímé souvislosti s oslavami Nového roku se jednalo o 10 událostí. V porovnání s loňským rokem se snížil počet výjezdů i volání na tísňovou linku 155 o více jak polovinu. O silvestrovské noci roku 2019 uskutečnila krajská záchranka 86 výjezdů a ošetřila 75 pacientů.
Zřejmě vládní opatření a omezení se podepsaly na tom, že letošní oslavy příchodu Nového roku byly pro krajské záchranáře výrazně klidnější, než v předchozích letech. Zatímco loni, během silvestrovské noci, uskutečnily naše posádky v celém kraji 86 výjezdů, letos jich bylo pouze 35. Snížil se i počet ošetřených pacientů z loňských 75 na letošních 34.

V přímé souvislosti s oslavami Nového roku jsme letos ošetřili celkem 10 pacientů, nejčastěji se jednalo o zranění následkem pádu. Ani v jednom případě nemuseli naši zdravotníci řešit úraz způsobený pyrotechnikou, což je v tomto období naprosto ojedinělé. Tři osoby s intoxikací alkoholem bylo nutné převézt do nemocnice.

Žádné z uvedených zranění naštěstí nebylo život ohrožující.
Petr JANÁČEKZpět nahoru na obsah...

Silvestr na Vysočině: opilý muž zneužil tísňovou linku, volal 15x; pátrání po dvou osobách u Javořice, požár dřevěné chatky
I když se letošní oslavy Silvestra a příchodu Nového roku se odehrály v platnosti mimořádných a krizových opatření, přesto policisté v našem kraji řešili řadu méně závažnějších incidentů. Na veřejně přístupných místech se lidé téměř neshromažďovali, v Jihlavě byla na náměstí na FB avizovaná akce, které se zúčastnilo od 19 hodin do 100 občanů, kteří se po hodině pokojně rozešli.
Na místě situaci monitorovali policisté a lidé se chovali ukázněně a nedopouštěli se žádného protiprávního jednání. V ostatních okresních městech kraje byl relativně klid. Na lince 158 jsme v průběhu noci přijali na tři desítky oznámení od občanů, kteří si stěžovali na rušení nočního klidu. Na všechna volání policisté reagovali a vyjížděli na místo řešit oznámení.

Jeden občan ale zneužil tísňovou linku 158, na kterou volal opakovaně v 15 případech. Tento muž volal poprvé ve 2.45 minut a z hovoru bylo patrné, že je zřejmě ovlivněn alkoholem. Policistům v prvním volání oznamoval, že v obci na Pelhřimovsku dochází k porušování mimořádných a krizových opatření. Policisté vyjeli na místo a žádné protiprávní jednání nezjistili. Poté volal muž ještě ve 14 případech , kdy poslední hovor byl kolem 4.45 hodin. Muž vždy vymýšlel další historiky, a to i přesto, že ho operační důstojníci upozornili na skutečnost, že se dopouští protiprávního jednání a zneužívá linku 158. Poté jsme hovor lokalizovali a vyjeli na místo a muže jsme zajistili. Dechová zkouška vykázala hodnotu 2,59 promile alkoholu. Muže jsme umístili na protialkoholní záchytnou stanici v Jihlavě. Muž je podezřelý z přestupku na úseku elektronických komunikací. Jedná bude zadokumentování a přestupek k řešení předán Českému telekomunikačnímu úřadu.
Postih: Zneužití linky tísňového volání může mít vážné následky. V době, kdy složky vyjíždějí na smyšlené volání, může jejich okamžitou pomoc potřebovat někdo jiný na jiném místě. Osoba, která zneužije linku tísňového volání, porušuje zákon o elektronických komunikacích v rovině přestupkového jednání, za což lze uložit až dvou set tisícovou pokutu.

Na protialkoholní záchytnou stanici v Jihlavě jsme umístili ještě dvě další podnapilé osoby, které ohrožovaly vlivem opilosti sebe nebo své okolí. Museli jsme také řešit několik případů, kdy se lidé chovali pod vlivem alkoholu agresivně ve svých domácnostech a jejich rodinní příslušníci nám případ oznamovali. Právě těchto případů se týkaly dva převozy na protialkoholní záchytnou stanici.

Nad ránem jsme cestou linky 112 přijali oznámení, že někde na louce u obce Klátovec se pohybují dva mladí lidé, kteří se zřejmě ztratili neznají cestu zpět do objektu, kde pobývali a slavili konec roku. V oznámení uváděli, že se pohybují někde kolem Javořice. Vzhledem ke klimatickým podmínkám - venkovním teplotám kolem mínus deseti stupňům jsme díky vynikající místní znalosti policistů a také za pomoci aplikace "záchranka" oba mladé lidi vypátrali. Oba byli podchlazeni, ale byli bez zranění. Údajně se šli po požití alkoholu při oslavě konce roku a příchodu nového roku projít a nedokázali sami nalézt cestu zpět do objektu, kde pobývali.

V průběhu Silvestra jsme vyjížděli šetřit okolnosti celkem 12 dopravních nehod, při kterých se dvě osoby těžce zranily.

Nejvážnější nehoda se stala ve 13.20 hodin - dopravní nehoda se stala v Třešti na ulici Revoluční. Došlo zde na silnici II/406 ke střetu osobního vozidla a dvou chodců - maminky a jejího nezletilého syna. Oba chodci přecházeli komunikaci přes přechodu pro chodce a na přechodu pro chodce je přehlédl šestašedesátiletý řidič, který po silnici projížděl. Oba chodci utrpěli vážnější zranění a byli převezeni vozidlem zdravotnické záchranné služby do jihlavské nemocnice.

Policejní hlídky vyjížděli také ke dvěma požárům:

Požár garáže
Ve 23.28 hodin na Chotěbořsku na Havlíčkobrodsku došlo k požáru garáže se zaparkovaným osobním vozidlem a motocyklem. Vzniklá škoda 250 000 korun. Věc si převzal vyšetřovatel HZS .

Požár chatky
Na Nový rok v 01.35 hodin v Jihlavě došlo k požáru dřevěné chaty, který se obešel bez evakuace a bez zranění. Škoda 500 000 korun. Ohledání místa bude pokračovat po vychladnutí požářiště za denního světla.


mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   25. 2. 2021

• Generační obměna Dukovan končí, jaderná elektrárna ale bude přesto dál přijímat nové zaměstnance
• Policisté hledají zloděje, který v Jihlavě ženě ukradl peněženku a následně použil její platební kartu
• Hravé surikaty z táborské zoo si užívaly sněhové hrátky
• Z policejního deníku: krádež věcí za více jak 20 tisíc; muži přišli o peníze, které poslali na účet; vloupání do auta
• Záchranáři řidičku po nehodě u Cetorazu transportovali letecky do Českých Budějovic

Středa   24. 2. 2021

• Pelhřimovské nemocnici pomohou hasiči na urgentním příjmu, ARO a oddělení tzv. červené COVID zóny
• Z policejního deníku: zraněného muže v lese policisté vypátrali; muž porušil domovní svobodu; opilý řidič boural

Úterý   23. 2. 2021

• O původu smírčích křížů a kamenů
• Táborská fosa si zvyká na neobvyklé zasněžené zimy
• Jihlavský magistrát bude za svatby v nestandardních dnech a časech vybírat peníze
• Na silnicích prvních tříd je letos více výtluků, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do náklaďáku; rvačka na jihlavském náměstí; poškození skleníků
• Barokní kaple v Jihlavě - Hosově bude osvětlená
• Při ranních nehodách na Vysočině utrpěli zranění čtyři lidé, zraněné dítě dostalo od hasičů dráčka Záchranáčka
• V Dešově shořela stodola, příčina požáru je v šetření

Pondělí   22. 2. 2021

• Karel Havlíček Borovský letos oslaví 200. výročí narození, město i další instituce připravují doprovodný program
• Manželé Medunovi oslavili na jihlavské radnici zlatou svatbu
• Z policejního deníku: vandal poškrábal auto; opilý řidič boural; opilec obtěžoval blízkou osobu, skončil na záchytce
• U Havlíčkova Brodu srazil rychlík muže, ten na místě zemřel

Neděle   21. 2. 2021

• Z policejního deníku: zatajení finanční hotovosti; krádež peněz na ubytovně; krádež kávy

Pátek   19. 2. 2021

• Parkoviště pro Karlovo náměstí v Třebíči bude od pondělí v bývalé Delvitě
• Dvaatřicetiletý distributor drog skončil za mřížemi, hrozí mu až deset let ve vězení
• Druhý blok v elektrárně Dukovany oslaví 35 let od prvního dosažení 100% výkonu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta; krádež propanbutanových lahví; muž nesmí na Jihlavsko, přesto tu byl
• Na falešné recepty vyzvedávali léky, z nichž pak vyráběli heroin; pět pachatelů skončilo ve vazbě

Čtvrtek   18. 2. 2021

• Stanovisko Institutu Václava Klause k novému „pandemickému“ zákonu
• Den otevřených dveří na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě proběhne virtuálně; nabídne unikátní prohlídku budovy i chat se studenty
• Malpy z táborské zoo mrazy rády nemají, na sněhu dlouho nevydrží
• Na dálnici D1 v úseku Devět křížů - Ostrovačice začne v pátek modernizace, provoz bude omezen
• Předčasné narození a komplikace při porodu změnily život Adámkovi i celé jeho rodině; přesto se nevzdávají
• Osmnáctiletý mladík z Olomoucka posprejoval v Třebíči čtrnáct objektů
• Z policejního deníku: žena se po napadení agresorem léčila více než měsíc, krádež peněženky z auta, drogy za volantem
• Na Jihlavsku lidé darovali na tříkrálovou sbírku více jak jeden milion korun
• Návrh poslance Josefa Kotta (ANO) ohrožuje chráněné druhy rostlin a živočichů

Středa   17. 2. 2021

• Kvůli ledovce se na Vysočině dopoledne stalo dvaadvacet dopravních nehod, jedna osoba utrpěla zranění
• Kriminalisté dopadli tři zloděje, kteří v restauraci v Havlíčkově Brodě sebrali elektroniku, potraviny i alkohol
• Z policejního deníku: poškození aut, úvěrový podvod, střet auta s chodkyní
• Kaplička svaté Anny u Pelhřimova z let 1699 - 1700 se oprav asi nedočká
• Letošní zima je bohatá na čížky lesní
• Turisty Na konci světa ve Šlakhamrech vítají cedule království i markrabství
• V Kojetíně na Havlíčkobrodsku shořela stodola, škoda je asi milion korun

Úterý   16. 2. 2021

• Táborská zoo vypustí do přírodních rezervací trojici zubrů, na novém webu zazubra.cz najdete podstatné informace o záchraně tohoto druhu
• Řidiči by měli být opatrní kvůli hrozící ledovce a také by si měli dávat pozor před výtlukami na silnicích
• Na Vysočině hrozí ledovka, zejména na východě velmi silná
• Z policejního deníku: opilý agresor skončil na záchytce, policisté vypátrali celostátně hledaného muže
• Ptačí ráj v Brně má zaniknout; kvůli rozšíření průmyslové zóny

Pondělí   15. 2. 2021

• Tříkrálová sbírka do pokladniček skončila, pokračuje však on-line
• Práce na obchvatu Havlíčkova Brodu pokračují, bude tam jedenáct mostů
• Z policejního deníku: opilec bil svoji partnerku; krádež elektroniky, dlužníci alimentů
• Telčské SeniorCentrum nabízí ve městě jako první důležitou odlehčovací službu
• U Zajíčkova se srazil vlak s osobním vozem, po příjezdu hasičů u auta nikdo nebyl
• U Radešínské Svratky bouralo osobní auto, jedna osoba utrpěla zranění

Neděle   14. 2. 2021

• V jaderné elektrárně v Dukovanech začala výměna u čtvrtého výrobního bloku
• Z policejního deníku: zloděj si z chat odnesl elektroniku a kuchyňské vybavení, vandal poškodil karavan
• Vysočina požádá o vyhlášení nouzového stavu; pouze na dva týdny a za jasných podmínek
• V Jihlavě - Horním Kosově shořela zahradní chatka
• Požár rodinného domu v Jihlavě - Sasově napáchal škody za 1,5 milionu korun

Sobota   13. 2. 2021

• Ve Žďáře nad Sázavou a v Jihlavě se prolomil led pod lidmi, v Polné pod čtyřkolkou
• V Jihlavě na Pančavě byla ve shořelé chatce nalezena mrtvá osoba

Pátek   12. 2. 2021

• Tygr Rocky si současné mrazy užívá, na sněhu dovádí i obědvá
• Po dobu mrazů do městské hromadné dopravy v Jihlavě pouze s tlačítkem
• Z policejního deníku: žena odjela s autem známého, ten o ničem nevěděl; žena neplatí alimenty
• U Radějova se srazila dodávka s terénním autem, jedna osoba utrpěla zranění
• Šest mužů z Afghánistánu přijelo na Vysočinu v úkrytu neznámého kamionu

Čtvrtek   11. 2. 2021

• Ve sklepení hradu v Lipnici nad Sázavou přezimují čtyři druhy netopýrů
• Jen pár metrů dělilo rychlík Rožmberk od tragédie
• Zoologické zahrady žádají vládu o finanční pomoc na svůj provoz
• Z policejního deníku: vandal počmáral vagon, opilci skončili na záchytce
• ElementSklo – v Jihlavě se chystá výstava Matérie fantazie, na hradě v Ledči nad Sázavou Historie za sklem
• Pylon nad Hesovem u Přibyslavi "švédský" zřejmě není

Středa   10. 2. 2021

• Tatranka a Tajfun, seznamte se - zubří mláďata z táborské zoo mají jména, navrhli je příznivci zahrady
• Z policejního deníku: šoféři bez řidičáku a pod vlivem alkoholu a drog
• Ve věku 76 let zemřel Ivan Lysa, ikona jihlavského volejbalu

Úterý   9. 2. 2021