Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 3.1 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: opilec skončil na záchytce; zloděj jízdních kol či muž, který řídil bez řidičáku a opilý
Policisté vyjížděli na Nový rok po páté hodině ranní do ulice Čapkova v Pelhřimově, kde se nacházel silně podnapilý muž, který nebyl schopen samostatné chůze, vrávoral a z jeho úst byl cítit silný zápach alkoholu. Jednatřicetiletý muž nebyl orientován v čase ani v místě. Dechová zkouška vykázala hodnotu 2,00 promile alkoholu v dechu. Vzhledem k tomu, že svým jednáním bezprostředně ohrožoval svůj život, policisté ho zajistili a převezli k vystřízlivění na záchytku do Jihlavy. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
Zloděj se zaměřil na jízdní kola
Policisté ze Žďáru nad Sázavou pátrají po zatím neznámém pachateli, který se v přesně nezjištěné době v období od 21. prosince do 2. ledna vloupal na ulici Nádražní ve Žďáře nad Sázavou do kolárny v bytovém domě. Zloděj musel překonat kromě jiného dveře do kolárny bytového domu, ze které odcizil elektrokolo v hodnotě 50 tisíc korun a to i přesto, že bylo zajištěno zámkem. Ve stejnou dobu a na stejném místě nezjištěným způsobem a předmětem překonal lankový zámek, kterým bylo zajištěno pánské horské jízdní kolo, které odcizil a tímto způsobil škodu na odcizení kola, včetně zámku a vybavení jízdního kola, ve výši 15 tisíc korun. Kromě toho na stejném místě odcizil dámské trekové jízdní kolo, kdy jeho krádeží způsobil majitelce škodu ve výši 10 tisíc korun. Neznámý pachatel tak svým jednáním způsobil škodu v celkové výši 75 tisíc korun a je podezřelý ze spáchání trestného činu krádeže vloupáním. "Vzhledem k tomu, že se pachatel činu dopustil v období, kdy je v České republice vyhlášený nouzový stav, bude právní kvalifikace skutku přísnější a v případě zadržení pachatele je ohrožen trestní sazbou až osmi let odnětí svobody", doplnila informace policejní mluvčí.

Řidička převrátila auto na střechu, skončila v nemocnici
Policisté přijali v sobotu 2. ledna deset minut po poledni oznámení o dopravní nehodě, která se stala na Havlíčkobrodsku. Dvaačtyřicetiletá řidička jedoucí ve vozidle VW Touran od Ždírce nad Doubravou směrem na Horní Studenec při průjezdu pravotočivou zatáčkou v klesání nepřizpůsobila rychlost svého vozu. "Na zledovatělé komunikaci dostala s vozidlem smyk, přejela vpravo do silničního příkopu, kde se s vozidlem převrátila na střechu. Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění řidičky a její spolujedoucí, které musely být odvezeny vozidlem zdravotnické záchranné služby převezeny do nemocnice v Havlíčkově Brodě k ošetření", popsala událost mluvčí policistů Dana Čírtková. Hmotná škoda činí po nehodě 64 tisíc korun. U řidičky policisté provedli dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Na vozidle byly užity zimní pneumatiky s dostatečnou hloubkou dezénu. Věc dopravní nehody vyřešili policisté s řidičkou uložením pokuty v příkazním řízení.

Řídil bez řidičského oprávnění a byl opilý
Z maření výkonu úředního rozhodnutí je podezřelý devětatřicetiletý muž z Jihlavska. "Ačkoli mu bylo z rozhodnutí o odnětí řidičského oprávnění z důvodu ztráty zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel odebráno v lednu v roce 2016 řidičské oprávnění magistrátem města Jihlavy, muž přesto usedl za volant. Na Silvestra kolem půl desáté v noci ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku řídil osobní auto tovární značky Toyota. Vozidlo v rámci běžného výkonu služby a dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu kontrolovala policejní hlídka. Policisté lustrací v příslušných databázích zjistili, že má platný zákaz řízení všech motorových vozidel a dále při kontrole vzniklo důvodné podezření, že je ovlivněn návykovou látkou. Řidič se na výzvu podrobil dechové zkoušce, jejíž výsledek byl pozitivní - 1,03 promile alkoholu v dechu. Opakovaná dechová zkouška byla také pozitivní a vykázala hodnotu 0,98 promile alkoholu v dechu", informovala D. Čírtková. Muž se následně podrobil ve zdravotnickém zařízení v lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu - žilní krve. Právní kvalifikace jízdy pod vlivem alkoholu bude stanovena poté, co policisté obdrží výsledky rozboru krve.

Na Nový rok vyjel silně opilý
Policisté kontrolovali v rámci běžného výkonu služby a při dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu v pátek 1. ledna hodinu před polednem ve Znojemské ulici v Jihlavě řidiče osobního vozidla Opel Astra. Při kontrole řidiče vyzvali k předložení dokladů potřebných k řízení a provozu vozidla a poté k podrobení se dechové zkoušce. "Její výsledek byl pozitivní - 2,57 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška - 2,56 promile alkoholu v dechu. Policisté čtyřiatřicetiletému muži zakázali další jízdu a zadrželi mu řidičský průkaz. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, proto policisté zahájili úkony trestního řízení", uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Opilý cyklista na Nový rok boural
Policisté přijali v pátek 1. ledna kolem půl jedenácté dopoledne oznámení o dopravní nehodě, která se stala v Třebíči na vyústění cyklostezky s místní komunikaci v blízkosti rybníku Zámiš. "Havaroval zde dvaasedmdesátiletý cyklista jedoucí na svém jízdním kole ve směru od rybníku Zámiš k začátku cyklostezky. Cyklista při odbočování z místní komunikace na cyklostezku nepřizpůsobil rychlost jízdy zejména svým schopnostem, vlastnostem vozidla a dále povětrnostním podmínkám, konkrétně náledí na komunikaci, dostal smyk a s kolem havaroval", uvedla D. Čírtková Při jízdě na jízdním kole měl na sobě přilbu. Při havárii si způsobil lehké zranění, kdy byl na místě ošetřen záchranáři, kteří jej převezli do třebíčské nemocnice k dalšímu vyšetření. U cyklisty policisté na místě provedli orientační dechovou zkoušku, která byla s pozitivním výsledkem, a to s hodnotou 0,49 promile alkoholu v dechu. Následně bylo nařízeno lékařské vyšetření spojené s odběrem krve, kterému se cyklista dobrovolně podrobil.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   3. 3. 2021

• V novém domově pro seniory v Chotěboři se ubytovali první klienti
• Sovice sněžní hypnotizuje návštěvníky i ošetřovatele pohledem
• Vysočinský hejtman nevylučuje vyhlášení stavu hromadného postižení osob; v krajských nemocnicích se léčí na jipkách 79 covid pacientů
• Z policejního deníku: vandal počmáral zeď; krádež nafty z auta; opilý muž vyhrožoval, že si ublíží
• Na modernizovaný úsek dálnice D1 Koberovice – Humpolec se vracejí práce
• Na kompostárně v Jihlavě - Henčově začalo štěpkování vánočních stromků
• Riziko platební neschopnosti v Německu roste; k cestovnímu ruchu a pohostinství se přidávají i potíže v odvětvích, na něž jsou navázané mnohé české firmy
• Veřejná doprava na Vysočině kvůli uzavření škol přejde na prázdninový režim

Úterý   2. 3. 2021

• „Žena mezi vdechnutím a vydechnutím“ na březích Dunaje; České centrum Bratislava přináší do venkovních prostor další fotografickou výstavu
• Silničáři spotřebovali na Vysočině v zimě 3559 tun soli, loni jen 1341 tun
• Čtyři mladíci napadli v Třebíči muže, kterého zranili a pokusili se jej okrást; skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: krádež horského kola; krádež kabelky, řidiči pod vlivem alkoholu a drog
• Sběratel za etiketu z přibyslavské pálenice zaplatil 814 korun
• Hasiči zkoušeli projet ulicemi Třebíče; zavazující auto třeba rozhoupou a odstrkají z cesty
• Milovníci koupání se mohou těšit na odbahněný a opravený Milovský rybník u Sněžného

Pondělí   1. 3. 2021

• Dárek k MDŽ? Darujte jí letos místo růží les a důkaz vaší lásky tu bude ještě za 100 let
• Táborští medvědi zimní spánek neznají, jsou aktivní po celý rok
• Činnost určených škol se rozšiřuje i na mateřské školy
• Horácká galerie v Novém Městě na Moravě chystá výstavu NA HOUBY!, zatím nabízí online vernisáž
• V Jihlavě začne oprava křižovatky mezi silnicí I/38 a dálnicí D1
• Policisté na Vysočině hlídají hranice okresů a krajů, pro lidi mají k dispozici i formuláře
• Z policejního deníku: opilý muž bil dalšího pěstí do hlavy; muž dluží na alimentech 90 tisíc; vážná nehoda na Žďársku
• Darujte plazmu, vyzývají odborníci; mnoho z nás ji někdy v životě bude potřebovat
• O víkendu se stalo na Vysočině několik vážných nehod, při jedné zemřel člověk
• V jihlavské nemocnici opravují srdce kuchyně
• Odborníci budou diskutovat dopady pandemie na cestovní ruch v regionech
• V Jihlavě při procházkách opatrně - stačí krok vedle a jste jiné v obci i v jiném okrese
• Provoz z části silnice I/38 v ulici Jihlavská v Havlíčkově Brodě bude zčásti převeden na provizorní silnici

Neděle   28. 2. 2021

• Řidič po havárce u Jersína zemřel ve vrtulníku záchranářů
• Odpovědi na nejčastější dotazy týkající se omezení volného pohybu osob od půlnoci 1. března
• Z policejního deníku: krádež přední kapoty masky z náklaďáku na dálnici; opilý muž napadl ženu i její nezletilou dcerku; motorkář utrpěl při nehodě těžké zranění

Pátek   26. 2. 2021

• Z policejního deníku: vloupání do auta; dvě ženy se popraly; opilý cyklista
• V Havlíčkově Brodě se objevila vzácná sova pálená, bohužel se otrávila jedem na myši
• Ve Sněžném se chystají opravit věž evangelického kostela z devatenáctého století

Čtvrtek   25. 2. 2021

• Generační obměna Dukovan končí, jaderná elektrárna ale bude přesto dál přijímat nové zaměstnance
• Policisté hledají zloděje, který v Jihlavě ženě ukradl peněženku a následně použil její platební kartu
• Hravé surikaty z táborské zoo si užívaly sněhové hrátky
• Z policejního deníku: krádež věcí za více jak 20 tisíc; muži přišli o peníze, které poslali na účet; vloupání do auta
• Záchranáři řidičku po nehodě u Cetorazu transportovali letecky do Českých Budějovic

Středa   24. 2. 2021

• Pelhřimovské nemocnici pomohou hasiči na urgentním příjmu, ARO a oddělení tzv. červené COVID zóny
• Z policejního deníku: zraněného muže v lese policisté vypátrali; muž porušil domovní svobodu; opilý řidič boural

Úterý   23. 2. 2021

• O původu smírčích křížů a kamenů
• Táborská fosa si zvyká na neobvyklé zasněžené zimy
• Jihlavský magistrát bude za svatby v nestandardních dnech a časech vybírat peníze
• Na silnicích prvních tříd je letos více výtluků, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do náklaďáku; rvačka na jihlavském náměstí; poškození skleníků
• Barokní kaple v Jihlavě - Hosově bude osvětlená
• Při ranních nehodách na Vysočině utrpěli zranění čtyři lidé, zraněné dítě dostalo od hasičů dráčka Záchranáčka
• V Dešově shořela stodola, příčina požáru je v šetření

Pondělí   22. 2. 2021

• Karel Havlíček Borovský letos oslaví 200. výročí narození, město i další instituce připravují doprovodný program
• Manželé Medunovi oslavili na jihlavské radnici zlatou svatbu
• Z policejního deníku: vandal poškrábal auto; opilý řidič boural; opilec obtěžoval blízkou osobu, skončil na záchytce
• U Havlíčkova Brodu srazil rychlík muže, ten na místě zemřel

Neděle   21. 2. 2021

• Z policejního deníku: zatajení finanční hotovosti; krádež peněz na ubytovně; krádež kávy

Pátek   19. 2. 2021

• Parkoviště pro Karlovo náměstí v Třebíči bude od pondělí v bývalé Delvitě
• Dvaatřicetiletý distributor drog skončil za mřížemi, hrozí mu až deset let ve vězení
• Druhý blok v elektrárně Dukovany oslaví 35 let od prvního dosažení 100% výkonu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta; krádež propanbutanových lahví; muž nesmí na Jihlavsko, přesto tu byl
• Na falešné recepty vyzvedávali léky, z nichž pak vyráběli heroin; pět pachatelů skončilo ve vazbě

Čtvrtek   18. 2. 2021

• Stanovisko Institutu Václava Klause k novému „pandemickému“ zákonu
• Den otevřených dveří na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě proběhne virtuálně; nabídne unikátní prohlídku budovy i chat se studenty
• Malpy z táborské zoo mrazy rády nemají, na sněhu dlouho nevydrží
• Na dálnici D1 v úseku Devět křížů - Ostrovačice začne v pátek modernizace, provoz bude omezen
• Předčasné narození a komplikace při porodu změnily život Adámkovi i celé jeho rodině; přesto se nevzdávají
• Osmnáctiletý mladík z Olomoucka posprejoval v Třebíči čtrnáct objektů
• Z policejního deníku: žena se po napadení agresorem léčila více než měsíc, krádež peněženky z auta, drogy za volantem
• Na Jihlavsku lidé darovali na tříkrálovou sbírku více jak jeden milion korun
• Návrh poslance Josefa Kotta (ANO) ohrožuje chráněné druhy rostlin a živočichů

Středa   17. 2. 2021

• Kvůli ledovce se na Vysočině dopoledne stalo dvaadvacet dopravních nehod, jedna osoba utrpěla zranění
• Kriminalisté dopadli tři zloděje, kteří v restauraci v Havlíčkově Brodě sebrali elektroniku, potraviny i alkohol
• Z policejního deníku: poškození aut, úvěrový podvod, střet auta s chodkyní
• Kaplička svaté Anny u Pelhřimova z let 1699 - 1700 se oprav asi nedočká
• Letošní zima je bohatá na čížky lesní
• Turisty Na konci světa ve Šlakhamrech vítají cedule království i markrabství
• V Kojetíně na Havlíčkobrodsku shořela stodola, škoda je asi milion korun

Úterý   16. 2. 2021