Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 4.1 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Vysoká škola polytechnická v Jihlavě zahájila přijímací řízení pro akademický rok 2021/2022
Zájemci o bakalářské studium na Vysoké škole polytechnické Jihlava mohou od 4. ledna 2021 podávat přihlášky do přijímacího řízení pro akademický rok 2021/2022. Podávání přihlášek do 1. kola přijímacího řízení je možné do 12. května 2021. Nejpozději do dne uzávěrky přihlášek je také nutné uhradit poplatek za přijímací řízení, který činí 650 Kč. Přihláška se podává elektronicky na www.vspj.cz/eprihlas…
Do technických (Aplikovaná informatika, Aplikovaná technika pro průmyslovou praxi, Aplikované strojírenství) ani ekonomických (Cestovní ruch, Finance a řízení) studijních programů není nutné skládat přijímací zkoušku. Zájemci o studium budou přijati na základě úspěšné vykonané maturity. Zdravotnické obory – Všeobecná sestra, Porodní asistentka, Zdravotně sociální pracovník – vyžadují vedle maturity i složení přijímací zkoušky. Ta se skládá z testu odborných znalostí a obecných studijních předpokladů a ústního pohovoru. Ten má za úkol ověřit také motivaci uchazeče ke studiu. Termíny konání 1. kola zkoušek na zdravotnické obory jsou stanoveny na 2. a 3. června 2021.

Zájemci o studijní obor Porodní asistentka mohou pro nadcházející akademický rok podávat přihlášky pouze na prezenční formu studia. Všechny ostatní programy a obory je možné studovat prezenčně i kombinovaně. Pro přijetí do kombinované formy studia oboru Všeobecná sestra je třeba doložit odpovídající praxi v délce nejméně dvou let.

Na VŠPJ nyní studuje bezmála 2200 studentů, což je přibližně stejně jako v minulém akademickém roce. Více než polovinu z celkového počtu tvoří studenti prvních ročníků. Od roku 2014, kdy byla jediná veřejná vysoká škola v Kraji Vysočina založena, ji úspěšně zakončilo již více než 5000 absolventů.

Vysoká škola polytechnická Jihlava je jedinou veřejnou vysokou školou se sídlem v Kraji Vysočina. Profesně orientovaná vysoká škola zaměřená na aplikovanou vzdělanost nabízí tříleté bakalářské studijní programy a obory: Aplikovaná technika pro průmyslovou praxi, Aplikovaná informatika, Aplikované strojírenství, Cestovní ruch, Finance a řízení, Porodní asistentka, Všeobecná sestra a Zdravotně sociální pracovník. Škola rovněž nabízí studium v rámci univerzity třetího věku (U3V), zahraniční pracovní stáže a výměnné zahraniční pobyty. Jako jediná vysoká škola v ČR provozuje také vlastní cestovní kancelář.
Vendula MAREŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Výdejní okénko v jihlavské městské knihovně je opět zavřené
Důvodem k opětovnému uzavření okénka je vládní nařízení pátého stupně PES, které zakazuje výdej výpůjček i jejich vracení jinak než bezkontaktně.
Městská knihovna Jihlava i všechny její pobočky jsou od 4. ledna až do odvolání zcela uzavřeny, a to kvůli vládním opatřením souvisejícím s pátým stupněm Protiepidemického systému ČR (PES). Nefunkční je také výdejní okénko, které v rámci opatření nezajišťuje dostatečné bezkontaktní předání.

Výpůjčky i rezervace jsou automaticky prodloužené a knihy lze vracet do biblioboxu před hlavní budovou. „Půjčená CD však do biblioboxu nevracejte, vrátíte je po otevření knihovny,“ doplnili pracovníci knihovny na webových stránkách knihovna-ji.cz, kde lze najít další aktuální informace.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Turistická informační centra budou minimálně do 10. ledna uzavřena; částečně je otevřeno pouze centrum na Bráně Matky Boží
Kvůli aktuálním vládním opatřením budou minimálně do 10. ledna uzavřena obě Turistická informační centra (dále TIC). Lze si však dojít na Bránu Matky Boží zakoupit parkovací lístek, a to přes okénko v časech od pondělí do pátku od 8.30 do 16 hodin. TIC, které bylo ke konci minulého roku přestěhováno do hlavní budovy na Masarykovo náměstí 97/1, zůstává zcela uzavřené. Návštěvnost obou informačních center se v minulém roce kvůli pandemii snížila o 50 procent.
„Propad počtu zahraničních turistů je kvůli uzavření hranic ještě vyšší. Ne všichni, kteří zamíří do TIC, ale jsou turisté. Infocentra navštěvují i občané Jihlavy a lidé z okolí. Pracovnice TIC nepodávají jen informace o turistických zajímavostech, informují také o kulturních akcích konajících se v Jihlavě a okolí, vyhledávají kontakty na různé podnikatelské subjekty, vyhledávají dopravní spoje a to nejen ty městské. Na TIC lze koupit i jihlavské upomínkové předměty,“ uvedla vedoucí oddělení cestovního ruchu Martina Doležalová.

Z činnosti TIC v letošním roce je třeba vyzdvihnout provoz call centra, který s pomocí dobrovolníků probíhal v období jarního i podzimního lockdownu. Díky provozu tohoto call centra se dostalo pomoci řadě občanů Jihlavy, kteří si nedokázali v krizovém období zabezpečit potřebný servis, jako je například nákup jídla či léků nebo venčení domácích mazlíčků, sami.

Call centrum s pomocí dobrovolníků vyřídilo více než 150 jednorázových požadavků a více než 200 opakovaných požadavků jihlavských občanů. Zabezpečilo servis pro cca 20 seniorů vyžadujících denní asistenci a v období jarního lockdownu vydalo denně okolo 150 roušek, které ušili dobrovolníci.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Konec roku znamenal pro jihlavskou zoo významné transporty zvířat
Přesto, že je jihlavská zoo od prosince opět uzavřená, panuje v ní stále čilý ruch, i co se týče přesunů zvířat. Některá z jihlavských zvířat zamířila do světa, kde se budou podílet na další záchraně svého druhu v lidské péči. Někteří živočichové naopak zamířili do Zoo Jihlava pro doplnění chovných skupin a vytvoření životaschopných populací v rámci Evropy.
Prvním druhem je samec outloně malého (Nycticebus pygmaeus), který do Zoo Jihlava dorazil v polovině prosince. Měl za sebou dlouhou cestu spojenou i s povinnou karanténou, protože přiletěl až ze Zoo Moskva, kde se narodil. Tříletý outloň bude posilou úspěšného jihlavského chovu těchto vzácných a ohrožených nočních poloopic z Jihovýchodní Asie.

Zvířetem, se kterým se naopak jihlavští chovatelé rozloučili, byl roční samec vodušky abok (Kobus megaceros), který zamířil do Zoo Kazaň v Rusku. Antilopí samec však necestoval sám, ale se čtyřmi samicemi ze Zoo Ostrava a jedním samcem pocházejícím ze Zoo Praha. Společně tak utvořili vzájemně nepříbuznou skupinu, která bude základem dalšího chovu tohoto druhu v ruských zoo. Celou akci iniciovala Zoo Ostrava a jednalo se o velmi náročný transport, který probíhal částečně po silnici z Ostravy, přes Jihlavu a Prahu na letiště do Frankfurtu nad Mohanem, odtud letecky do Moskvy a poté opět po silnici do Kazaně. Stádo všech šesti zvířat dorazilo do svého nového domova v pořádku i díky kvalitní přípravě a vyjednání všech celních formalit našimi i ruskými zoology.

Voduška abok je jednou z nejvzácnějších antilop světa, která se však v podmínkách evropských zoo dobře rozmnožuje a kapacity pro jejich populaci jsou v rámci Evropy již naplněny. Proto po dohodě s koordinátorem evropského chovu (EEP) pro tyto antilopy, bylo rozhodnuto o vytvoření další záložní populace na jiném kontinentě v rámci Ruské federace, konkrétně v Zoo Kazaň.

Na úplný konec roku, 26. prosince pak připadnul dovoz čtyř nových samců psů pralesních (Spheotos venaticus) z britské Zoo Chester. Původní jihlavský samec pro změnu zamířil do Zoo Birmingham taktéž ve Velké Británii. Protože psy pralesní vezl náš zoolog Richard Viduna spolu s chovatelem Michalem Kratochvílem v době zpřísňujících se proticovidových opatření i začátku Brexitu, připomínal trochu únikovou hru srovnatelnou s některým akčním filmem. Koneckonců i Štědrý den tito dva zaměstnanci strávili v dodávce pouze ve společnosti vzácných psovitých šelem.

Foto: Jihlavský samec vodušky abok v novém bydlišti v Zoo Kazaň, foto archiv Zoo Kazaň
Martin MALÁČZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež kola a dronu, opilec skončil na záchytce či opilci za volantem
Pelhřimovští policisté prověřují případ vloupání, ke kterému došlo v době od 29. prosince do neděle 3. ledna v Pelhřimově, kdy neznámý zloděj vnikl do budovy ubytovacího zařízení a do jedné z místností, odkud vzal pánské horské jízdní kolo Ghost, příslušenství ke kolu, herní konzoli Playstation a dron. Svým jednáním způsobil škodu kolem dvaceti tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli nadále pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Opilec skončil na záchytce
V sobotu 2. ledna kolem půl šesté večer přijali policisté oznámení o opilém muži, který v jednom z domů v obci nedaleko Velkého Meziříčí slovně napadal svého známého. "Policisté na místě zjistili, že se jedná o osmadvacetiletého muže, a že je pod vlivem alkoholu potvrdila také dechová zkouška. Její naměřená hodnota činila 1,58 promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že vznikla důvodná obava, že opilý muž bude ve svém jednání i nadále pokračovat, policisté ho zajistili a eskortovali na záchytku k vystřízlivění", informovala mluvčí S. Rázlová.

Auto skončilo po nehodě na střeše
V sobotu 2. ledna došlo krátce před jedenáctou hodinou dopoledne mezi obcemi Kynice a Hradec na Havlíčkobrodsku. "Dvacetiletá řidička vozidla Renault dostala na zledovatělé vozovce při průjezdu zatáčkou smyk, následně přejela do protisměru a do příkopu, kde se s vozidlem převrátila na střechu. Žena a její spolujedoucí byli zdravotnickou záchrannou službou převezeni s podezřením na lehké zranění na ošetření do nemocnice", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté u řidičky provedli dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl negativní. Na místě nehody provedli šetření a zadokumentování. Nehodu na místě vyřešili uložením pokuty v příkazním řízení.

Řidič je podezřelý z přestupku
V neděli 3. ledna odhalili policisté řidiče, u kterého ukázal provedený test přítomnost drog. Před třetí hodinou odpoledne jel v Dobroníně na Jihlavsku po ulici Polenská, kde osobní vozidlo zastavili policisté. "Dechová zkouška byla u jednatřicetiletého muže negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ukázal přítomnost marihuanu. Muž se podrobil lékařskému vyšetření, při kterém mu byl odebrán biologický materiál. Další jízda mu byla zakázána", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

Řidič byl opilý
V sobotu 2. ledna jel před desátou hodinou dopoledne řidič automobilu Škoda Octavia po silnici ve směru od Kamenice na obec Kamenička na Jihlavsku. Policisté vozidlo zastavili a provedli kontrolu. "U šestašedesátiletého řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,24 promile alkoholu a opakované zkoušky u něho ukázaly obdobné hodnoty. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", uvedla mluvčí policistů J. Kroutilová. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý dvacetiletý muž z Jihlavska, který řídil vozidlo, i když to má zakázáno. V neděli 3. ledna jel muž po třetí hodině odpoledne s automobilem Škoda Octavia v Moravských Budějovicích na Třebíčsku po ulici Urbánkova. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. Zjistili, že řidičem je muž, který má od loňského léta vysloven na základě rozhodnutí městského úřadu zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu jednoho roku. Dechová zkouška u něho byla negativní. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
V neděli 3. ledna jel před čtvrtou hodinou odpoledne řidič vozidla Peugeot po silnici ve směru na obec Pozďatín na Třebíčsku. V katastru Studence automobil zastavila policejní hlídka a policisté provedli kontrolu. Provedli u řidiče dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 0,53 promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u šedesátiletého muže ukázala také opakovaná zkouška a požití alkoholu muž i přiznal. Policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz a v další jízdě již nesměl pokračovat. Muž je podezřelý ze spáchání závažného přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Přibývá nakažených zdravotníků, nemocnice v Jihlavě žádá o pomoc armádu
Pět krajských nemocnic na Vysočině eviduje k pondělku 4. ledna už dvě stovky covid nakažených zdravotníků a dalšího personálu. Nejvíce případů, resp. téměř polovinu z celkového počtu, hlásí nemocnice v Jihlavě, která s ohledem na vyhrocenost situace dnes požádala o asistenci Armády ČR.
„Informace o posouzení žádosti o nasazení 10 vojáků do řad pomocného personálu by měla být k dispozici dnes odpoledne,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný, který upozornil i na další nepříznivý vývoj, a to počtu nemocných umístěných na JIP a umělé plicní ventilaci, alarmující je i počet covid hospitalizovaných na standardních lůžkách. „Jejich počet od 24. prosince do 4. ledna stoupl o 100% na současných 300 hospitalizovaných osob,“ upřesnil Vladimír Novotný.

Od 2. ledna pomáhá Armáda v při odběrech v nemocnici v Novém Městě na Moravě. Nemocnice Havlíčkův Brod, Pelhřimov a Třebíč její služby v odběrových stanech využívají už od 18. respektive, 21. prosince, s výjimkou vánočních svátků až do 15. ledna.

Nemocnice podle nového mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví nesmí od čtvrtka 31. prosince přijímat pacienty na plánovanou odložitelnou péči. Musí také postupně navyšovat kapacity pro pacienty s covidem. Poskytovatelé následné a dlouhodobé péče mají podle opatření uvolňovat lůžka, aby bylo možné pacienty z akutních lůžek předkládat na oddělení následné péče.

Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Malý Viktor z Pelhřimovska se narodil v záchranářské sanitce
Záchranáři z Vysočiny během svých zásahů životy nejen zachraňují, ale mnohdy je také přivádí na svět. A právě takové výjezdy, kdy se z jednoho pacienta vyklubou dva, patří mezi ty vůbec nejkrásnější a nejemotivnější.
Jako například v neděli, 3.ledna 2021 krátce před osmnáctou hodinou, kdy posádky z výjezdové základny v Pelhřimově spěchaly k mamince, kterou překvapily porodní kontrakce o tři týdny dříve, než bylo původně plánováno. Miminku se nechtělo čekat, spěchalo na svět a narodilo se přímo v sanitce, na půli cesty do porodnice. "Byl to fofr," říká s úsměvem záchranář Zděnek a dodává, že lepší závěr náročné služby si s kolegy ani nemohli přát.

Titul prvního miminka Vysočiny roku 2021, narozeného v našem sanitním voze, tak získává krásný klouček Viktor. Jeho maminka neskrývala pocity štěstí a vděčnosti. "Jsou to opravdoví profesionálové a navíc je vidět, že svou práci dělají srdcem. Moji rodiče jeli za sanitkou, a když se malý narodil, mohla se hned přijít maminka na ten nový život podívat. Za tohle vstřícné gesto jim moc a moc děkuji," vzkázala záchranářům maminka Viktora.

Za celou Zdravotnickou záchrannou službu Kraje Vysočina rodičům moc gratulujeme a Viktorovi přejeme hodně zdraví.
Petr JANÁČEKZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   24. 2. 2021

• Pelhřimovské nemocnici pomohou hasiči na urgentním příjmu, ARO a oddělení tzv. červené COVID zóny
• Z policejního deníku: zraněného muže v lese policisté vypátrali; muž porušil domovní svobodu; opilý řidič boural

Úterý   23. 2. 2021

• O původu smírčích křížů a kamenů
• Táborská fosa si zvyká na neobvyklé zasněžené zimy
• Jihlavský magistrát bude za svatby v nestandardních dnech a časech vybírat peníze
• Na silnicích prvních tříd je letos více výtluků, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do náklaďáku; rvačka na jihlavském náměstí; poškození skleníků
• Barokní kaple v Jihlavě - Hosově bude osvětlená
• Při ranních nehodách na Vysočině utrpěli zranění čtyři lidé, zraněné dítě dostalo od hasičů dráčka Záchranáčka
• V Dešově shořela stodola, příčina požáru je v šetření

Pondělí   22. 2. 2021

• Karel Havlíček Borovský letos oslaví 200. výročí narození, město i další instituce připravují doprovodný program
• Manželé Medunovi oslavili na jihlavské radnici zlatou svatbu
• Z policejního deníku: vandal poškrábal auto; opilý řidič boural; opilec obtěžoval blízkou osobu, skončil na záchytce
• U Havlíčkova Brodu srazil rychlík muže, ten na místě zemřel

Neděle   21. 2. 2021

• Z policejního deníku: zatajení finanční hotovosti; krádež peněz na ubytovně; krádež kávy

Pátek   19. 2. 2021

• Parkoviště pro Karlovo náměstí v Třebíči bude od pondělí v bývalé Delvitě
• Dvaatřicetiletý distributor drog skončil za mřížemi, hrozí mu až deset let ve vězení
• Druhý blok v elektrárně Dukovany oslaví 35 let od prvního dosažení 100% výkonu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta; krádež propanbutanových lahví; muž nesmí na Jihlavsko, přesto tu byl
• Na falešné recepty vyzvedávali léky, z nichž pak vyráběli heroin; pět pachatelů skončilo ve vazbě

Čtvrtek   18. 2. 2021

• Stanovisko Institutu Václava Klause k novému „pandemickému“ zákonu
• Den otevřených dveří na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě proběhne virtuálně; nabídne unikátní prohlídku budovy i chat se studenty
• Malpy z táborské zoo mrazy rády nemají, na sněhu dlouho nevydrží
• Na dálnici D1 v úseku Devět křížů - Ostrovačice začne v pátek modernizace, provoz bude omezen
• Předčasné narození a komplikace při porodu změnily život Adámkovi i celé jeho rodině; přesto se nevzdávají
• Osmnáctiletý mladík z Olomoucka posprejoval v Třebíči čtrnáct objektů
• Z policejního deníku: žena se po napadení agresorem léčila více než měsíc, krádež peněženky z auta, drogy za volantem
• Na Jihlavsku lidé darovali na tříkrálovou sbírku více jak jeden milion korun
• Návrh poslance Josefa Kotta (ANO) ohrožuje chráněné druhy rostlin a živočichů

Středa   17. 2. 2021

• Kvůli ledovce se na Vysočině dopoledne stalo dvaadvacet dopravních nehod, jedna osoba utrpěla zranění
• Kriminalisté dopadli tři zloděje, kteří v restauraci v Havlíčkově Brodě sebrali elektroniku, potraviny i alkohol
• Z policejního deníku: poškození aut, úvěrový podvod, střet auta s chodkyní
• Kaplička svaté Anny u Pelhřimova z let 1699 - 1700 se oprav asi nedočká
• Letošní zima je bohatá na čížky lesní
• Turisty Na konci světa ve Šlakhamrech vítají cedule království i markrabství
• V Kojetíně na Havlíčkobrodsku shořela stodola, škoda je asi milion korun

Úterý   16. 2. 2021

• Táborská zoo vypustí do přírodních rezervací trojici zubrů, na novém webu zazubra.cz najdete podstatné informace o záchraně tohoto druhu
• Řidiči by měli být opatrní kvůli hrozící ledovce a také by si měli dávat pozor před výtlukami na silnicích
• Na Vysočině hrozí ledovka, zejména na východě velmi silná
• Z policejního deníku: opilý agresor skončil na záchytce, policisté vypátrali celostátně hledaného muže
• Ptačí ráj v Brně má zaniknout; kvůli rozšíření průmyslové zóny

Pondělí   15. 2. 2021

• Tříkrálová sbírka do pokladniček skončila, pokračuje však on-line
• Práce na obchvatu Havlíčkova Brodu pokračují, bude tam jedenáct mostů
• Z policejního deníku: opilec bil svoji partnerku; krádež elektroniky, dlužníci alimentů
• Telčské SeniorCentrum nabízí ve městě jako první důležitou odlehčovací službu
• U Zajíčkova se srazil vlak s osobním vozem, po příjezdu hasičů u auta nikdo nebyl
• U Radešínské Svratky bouralo osobní auto, jedna osoba utrpěla zranění

Neděle   14. 2. 2021

• V jaderné elektrárně v Dukovanech začala výměna u čtvrtého výrobního bloku
• Z policejního deníku: zloděj si z chat odnesl elektroniku a kuchyňské vybavení, vandal poškodil karavan
• Vysočina požádá o vyhlášení nouzového stavu; pouze na dva týdny a za jasných podmínek
• V Jihlavě - Horním Kosově shořela zahradní chatka
• Požár rodinného domu v Jihlavě - Sasově napáchal škody za 1,5 milionu korun

Sobota   13. 2. 2021

• Ve Žďáře nad Sázavou a v Jihlavě se prolomil led pod lidmi, v Polné pod čtyřkolkou
• V Jihlavě na Pančavě byla ve shořelé chatce nalezena mrtvá osoba

Pátek   12. 2. 2021

• Tygr Rocky si současné mrazy užívá, na sněhu dovádí i obědvá
• Po dobu mrazů do městské hromadné dopravy v Jihlavě pouze s tlačítkem
• Z policejního deníku: žena odjela s autem známého, ten o ničem nevěděl; žena neplatí alimenty
• U Radějova se srazila dodávka s terénním autem, jedna osoba utrpěla zranění
• Šest mužů z Afghánistánu přijelo na Vysočinu v úkrytu neznámého kamionu

Čtvrtek   11. 2. 2021

• Ve sklepení hradu v Lipnici nad Sázavou přezimují čtyři druhy netopýrů
• Jen pár metrů dělilo rychlík Rožmberk od tragédie
• Zoologické zahrady žádají vládu o finanční pomoc na svůj provoz
• Z policejního deníku: vandal počmáral vagon, opilci skončili na záchytce
• ElementSklo – v Jihlavě se chystá výstava Matérie fantazie, na hradě v Ledči nad Sázavou Historie za sklem
• Pylon nad Hesovem u Přibyslavi "švédský" zřejmě není

Středa   10. 2. 2021

• Tatranka a Tajfun, seznamte se - zubří mláďata z táborské zoo mají jména, navrhli je příznivci zahrady
• Z policejního deníku: šoféři bez řidičáku a pod vlivem alkoholu a drog
• Ve věku 76 let zemřel Ivan Lysa, ikona jihlavského volejbalu

Úterý   9. 2. 2021