Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 7.1 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Tisíce lidí po celém Česku budou opět o víkendu sčítat ptáky na krmítku
Již třetí ročník zimního sčítání ptáků pořádá o víkendu 8.–10. ledna 2021 Česká společnost ornitologická. Každý sčítá na svém vlastním krmítku, bez nutnosti se setkávat nebo opouštět domov. Stačí jen hodinu pozorovat vlastní krmítko a výsledky odeslat ornitologům pomocí webové stránky ptacihodinka.birdlife.cz. Díky sčítání získají ornitologové velké množství důležitých dat o ptácích, kteří v Česku zimují.
Nasypat do krmítka, připravit psací potřeby, zjistit si přesnou metodiku sčítání na ptacihodinka.birdlife.cz a pak 60 minut pozorovat ptačí návštěvníky. Takový bude program druhého lednového víkendu mnoha českých domácností. „Do sčítání ptáků na krmítku se může zapojit úplně každý bez předchozí zkušenosti s ornitologií. Kdo si není jistý, že dokáže poznat nejběžnější druhy ptáků, pomohou mu naše materiály s vyobrazením druhů,“ říká koordinátorka sčítání ptáků na krmítkách Alena Skálová z České společnosti ornitologické.

Sčitatelé najdou na webové stránce ptacihodinka.birdlife.cz přehled nejčastějších návštěvníků krmítek a tipy, jak je správně přikrmovat. „Mnoho druhů lze přilákat na slunečnicová semena. Ptáci si oblíbili i vlašské ořechy nebo lojové koule. Ty ale doporučujeme bez sítěk. Jde o zbytečné plasty, které často ještě na jaře vidíme viset v parcích a zahradách. Když spadnou, mohou je kvůli lákavé vůni pozřít psi, kterým pak způsobují vážné problémy,“ upozorňuje Dita Hořáková z České společnosti ornitologické.

Omezení kvůli šíření koronaviru se programu sčítání ptáků netýká. „Každý pozoruje a sčítá ptáky doma, na vlastním krmítku, což lze pohodlně a bezpečně dělat i přes okno, aniž bychom museli opustit teplo domova,“ podotýká Hořáková.

Ornitologové pořádají Ptačí hodinku už potřetí. „Program je dlouhodobý a díky velkému množství údajů z celé republiky získáme během několika let informace o tom, kteří ptáci se kde vyskytují a jak se údaje mění. Sčítat je snadné a zábavné, zabere jen hodinu a i díky tomu se do sčítání může zapojit opravdu velké množství lidí,“ vysvětluje Skálová.

Průběžný stav sčítání bude k dispozici na webu ptacihodinka.birdlife.cz. Lidé mají čas k vložení výsledků online do 15. ledna. Ti, kdo nemají možnost elektronického odeslání, mohou výsledky poslat poštou pomocí papírového formuláře. „Odhadujeme, že konečné výsledky sčítání budeme mít v únoru. Po samotném sčítání ještě nějakou dobu trvá, než přijdou poštou všechna pozorování z papírových formulářů a přepíšeme je do databáze. Pak teprve jsou data kompletní a my je můžeme dál odborně zpracovávat,“ vysvětluje Skálová.

Loni se do sčítání zapojilo 21 tisíc sčitatelů, kteří pozorovali přes 400 tisíc ptáků. „Nejčastějším hostem krmítek byla sýkora koňadra, a to jak v celkových počtech, tak v plošném výskytu. S odstupem za ní byli v největších počtech pozorováni vrabci polní a vrabci domácí,[1]“ připomíná Skálová.

Sčítání je určené jak pro jednotlivce, tak i pro školní kolektivy prvních a druhých tříd, které aktuálně mají prezenční výuku. Metodika sčítání je stejná jako v předchozích letech. „U každého druhu zapisujeme vždy nejvyšší počet jedinců spatřených najednou. Vidíme například tři sýkory modřinky, za chvíli je jich tam šest a po chvíli už jen jedna? Zapišme si u modřinky šestku. V úvahu přitom bereme všechny ptáky, které během své hodinky spatříme. Nejen ty, kteří přistanou přímo na krmítku,“ vysvětluje Hořáková.

A co když během sčítací hodinky na krmítko žádný pták nepřiletí nebo je ptáků málo? „I tyto údaje nás zajímají a jsou pro nás velmi důležité. Jedná se o vědecký výzkum, nikoli o soutěž. Je důležité, aby nám účastníci odeslali své pozorování, i když jim na krmítko žádný pták nepřilétl. Tyto údaje nám pomohou zjistit, kde ptáci naopak chybí,“ zdůrazňuje Skálová.

Výsledky jsou k dispozici na webu ptacihodinka.birdlife.cz/vysledky.

Video ptačí hodinka na: https://www.youtube.com/watc…
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Zvířata z táborské zoo si pochutnala na neprodaných vánočních stromcích
Netradičního zpestření jídelníčku se dočkala některá zvířata chovaná v táborské zoologické zahradě. Tam totiž skončila část vánočních stromků, které prodejci nestihli před svátky prodat. Nejvíce si na nich pochutnali jeleni, daňci a zubři, mladým čerstvým jehličím však neodolaly ani exotické kozy, které ZOO Tábor chová.
Zvířata mohou dostat pouze stromky, které zůstaly prodejcům. Ty, které zdobily domovy, jsou pro ně nevhodné a nebezpečné. Přehlédnutá ozdoba nebo háček by mohl vážně poškodit zdraví zvířat či dokonce způsobit jejich smrt. Proto táborská zoologická zahrada každoročně odebírá jen neprodané vánoční stromky. Tato výpomoc se hodí nyní o to více, protože se ZOO Tábor potýká s dopady pokračujících omezení. Brány zoo zůstávají pro veřejnost uzavřené a výpadek příjmů tak pokračuje. Loni přitom táborská zoologická zahrada přišla jen na tržbách o více než milion korun. Na výživě pro zvířata a veterinární péči však šetřit nemůže, proto více než kdy jindy uvítá pomoc od svých fanoušků a obdivovatelů.

Pomoci ZOO Tábor mohou mnoha způsoby. Milovníci zvířat či příznivci táborské zoo se mohou stát adoptivním rodičem některého ze zvířat, pomoc přivítají všechna. Kromě volného vstupu získají adoptivní rodiče a sponzoři spoustu dalších dárků a benefitů. Stačí se podívat na web ZOO Tábor www.zootabor.eu, kde zájemci naleznou všechny potřebné informace. Už nyní lze také pořizovat poukazy na některý ze zážitkových programů, například Noc v zoo nebo Jeden den ošetřovatelem. Přes e-shop zoo lze koupit i její suvenýry či některou ze zajímavých knih. Podpořit ZOO Tábor, která kvůli letošnímu dvojímu zavření pro veřejnost přišla o podstatnou část svých příjmů, můžete stále i na platformě HitHit.com.
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Ve Žďáře nad Sázavou hořel od prskavky vánoční stromeček
V bytě v bytovém domě v ulici Růžová ve Žďáře nad Sázavou ve čtvrtek 7. ledna krátce před devátou hodinou ráno začal od prskavky hořet stromeček.
"Požár, který vznikl od prskavky a který se z vánočního stromečku dále šířil, se podařilo uhasit ještě před příjezdem hasičů na místo události. Majetková škoda vzniklá požárem byla předběžně vyčíslena na částku půl milionu korun", informovala mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Doplnila, že požár poničil vybavení nejenom obývacího pokoje, ale také kuchyně. Při požáru se nikdo nezranil.

Na místě zasahovala jednotka profesionálních hasičů ze stanice Žďár nad Sázavou.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Důchodce v Jihlavě si ohříval oběd, málem podpálil dům
Senior, který si ve čtvrtek 7. ledna po půl jedenácté dopoledne v bytě v ulici Fritzova v Jihlavě, na propanbutanovém vařiči ohříval jídlo, špatně uzavřel kohout propanbutanové lahve u vařiče, a tím docházelo k neustálému hoření malého plamene, čehož si nevšimnul. Následně na plotýnku položil plastový tácek, který se vznítil a začal odkapávat na koberec, který začal hořet.
"Kouře, který vycházel z bytu seniora, si povšiml soused. Neváhal a z bytu vynesl propanbutanovou lahev s vařičem a umístil ji do sněhu v dostatečné vzdálenosti od domu. V bytě otevřel okna, aby docházelo k přirozenému odvětrávání", informovala mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Doplnila, že zraněný senior skončil v péči zdravotníků, kteří jej po nezbytném ošetření na místě události převezli sanitním vozem k dalšímu ošetření do jihlavské nemocnice.

Majetková škoda požárem nevznikla.

Na místě zasahovali jihlavští profesionální hasiči.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: recidivista v jihlavském obchodním domě kradl čokoládu; řidiči pod vlivem alkoholu a drog za volantem
Ze spáchání dvou trestných činů je podezřelý jednačtyřicetiletý muž, který byl přistižen při krádeži zboží v jihlavském obchodním domě v ulici Brtnická. Jedná se o recidivistu, který byl v minulosti již opakovaně potrestán za majetkovou trestnou činnost. Naposledy byl na konci loňského ruku odsouzen k trestu odnětí svobody na dvanáct měsíců a navíc má na dva roky uložen zákaz pobývat na Jihlavsku. Přesto muž v úterý 5. ledna asi ve čtyři hodiny odpoledne vzal v obchodním domě zboží za necelý jeden tisíc korun - čokolády, které uschoval do kapes bundy. Prostorem pokladen poté prošel bez placení. Muže zastavil pracovník ostrahy a na místo byli přivoláni policisté. Odcizené zboží muž vydal. Policisté ho zadrželi a umístili do policejní cely. Muž z Mostecka je podezřelý ze spáchání trestných činů krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí. Vzhledem k tomu, že byl na něho vydán soudem příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody, směřovala další cesta zadrženého muže v doprovodu policistů do brněnské věznice. Případ policisté dále prověřují. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Řidiči jsou podezřelí z přestupku

Ve středu 6. ledna odhalili policisté v Třebíči dva řidiče, u kterých ukázal provedený test přítomnost drog.

Po deváté hodině dopoledne jel devětadvacetiletý muž s vozidlem VW ve směru od ulice Hrotovická na ulici Kosmákova. Automobilu zastavili policisté a provedli kontrolu. "Dechová zkouška byla u řidiče negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test u něho ukázal přítomnost amfetaminu. Muž se podrobil lékařskému vyšetření, při kterém mu byl odebrán biologický materiál. Další jízda mu byla zakázána", informovala J. Kroutilová s tím, že muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

"Dalším řidičem je třiatřicetiletý muž, který jel kolem třetí hodiny odpoledne s vozidlem Citroen po silnici na Komenského náměstí. Policisté provedli u muže test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl u něho pozitivní na amfetamin. V další jízdě řidič již nesměl pokračovat, je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy", doplnila Jana Kroutilová.

Řidič pod vlivem amfetaminu a marihuany
Policisté kontrolovali v úterý kolem půl deváté večer na ulici Havířská v Havlíčkově Brodě vůz Renault. "Řidičem byl pětatřicetiletý muž, který se na výzvu policistů podrobil testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek testu na drogy vykázal přítomnost amfetaminu a marihuany", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Dechová zkouška byla negativní. Policisté dále muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. V další jízdě již pokračovat nesměl. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Alkohol za volantem
Policisté zastavili v úterý 5. ledna kolem deváté hodiny večer na ulici Myslíkova v Pacově na Pelhřimovsku osobní auto Audi, jehož řidičem byl pětadvacetiletý muž. Ten se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. "Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,52 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a vše zadokumentovali", uvedla S. Rázlová. Z přestupku na úseku dopravy se řidič bude zodpovídat před příslušným správním orgánem.

Výsledek testu na drogy byl u řidiče pozitivní
Ve středu 6. ledna kolem půl dvanácté dopoledne kontrolovali policisté na ulici Novoměstská ve Žďáře nad Sázavou vůz Chrysler, jehož řidičem byl pětatřicetiletý muž. "Součástí silniční kontroly byl také test na drogy. Jeho výsledek byl pozitivní na kokain. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž souhlasil", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté mu na místě další jízdu zakázali a je podezřelý z přestupkového jednání na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Jihlavské zoo loni klesla kvůli lockdownu návštěvnost asi o třetinu
Zoo Jihlava musela poprvé ve své historii na delší dobu uzavřít svůj areál pro návštěvníky. Celkově byla zoo zavřená 110 dnů a propad návštěvnosti činil asi jednu třetinu. Veřejnost z řad návštěvníků a příznivců zoo však celou instituci nesmírně podpořila, stejně jako její zřizovatel město Jihlava.
Uplynulý rok 2020 byl v mnoha ohledech naprosto nový, ojedinělý a extrémní pro celý svět, lidskou společnost a všechna její odvětví kvůli epidemii koronaviru Covid19. Jinak tomu nebylo ani v případě zoologických zahrad, včetně Zoo Jihlava. Ta musela poprvé uzavřít svůj areál pro veřejnost 16. března 2020. Uzavření zoo trvalo relativně krátce a tak již koncem dubna mohli první návštěvníci pozorovat zvířata, alespoň ve venkovním areálu. Ve druhé vlně pak byla zoo uzavřena prakticky celý podzim a nastupující zimu. Celkem byla v průběhu celého roku jihlavská zoo zavřena 110 dní, což je v její více než šedesátileté historii zcela ojedinělé.

Přesto však zoo navštívilo 221.764 návštěvníků, jejichž návštěvy a podpory si nesmírně vážíme. Propad návštěvnosti tak přibližně odpovídá době uzavření, kdy byla zoo zavřena necelou třetinu roku a propad je proti předchozím čtyřem rokům nižší taktéž o necelou třetinu. Srovnatelnou návštěvnost s tou loňskou měla Zoo Jihlava naposledy v roce 2004, kdy ji navštívilo cca 226.000 lidí. Nejsilnějším měsícem, co se týče návštěvnosti, byl červenec a srpen s 60.000 a 52.000 lidmi, což je méně než v minulých letech. Určitou roli jistě hrály i obavy návštěvníků z větší kumulace lidí, epidemiologická opatření a v části prázdnin i deštivé počasí. Naopak v mimosezonních měsících se návštěvnost jevila spíše nadprůměrná. Nejslabším měsícem byl listopad, při jehož trvání byla zoo po celý čas zavřená a tak měsíční návštěvnost činila 0 návštěvníků.

Ekonomické dopady uzavření zoo i celkového propadu návštěvníků v měsících, kdy byla zoo otevřena, budeme znát až za delší dobu. Spočívají totiž nejen z ušlého zisku z tržeb ze vstupného, ale také z nájemného, dalších příspěvků i ze vzniklých vícenákladů v souvislosti s hygienickými opatřeními. Zřizovatel jihlavské zoo, Statutární město Jihlava, navýšil provozní příspěvek zoo o částku 5.600.000 na pokrytí ekonomické ztráty. Na pokrytí chybějících peněz na provoz pak bude využit i rezervní fond zoo.

Uzavření zoo mělo nejmenší vliv hlavně na její zvířecí obyvatele. Pro ně šel život dál, jako by se kolem v našem lidském světě nic zásadního nedělo. I když některé z druhů s většími duševními schopnostmi mohly absenci návštěvníků nést trochu nelibě a nudily se. Přeci jen takoví medvědi malajští, tuleni, velké i malé kočky, nebo třeba i žirafy a tapíři pozorují návštěvníky stejně jako oni je. V průběhu loňského roku se podařilo rozmnožit cca 76 druhů chovaných živočichů v počtu cca 340 úspěšně odchovaných mláďat. Mezi nejvýznamnější loňské odchovy patřila hlavně spousta menších, ale o to vzácnějších druhů zvířat jakými jsou třeba lenochod dvouprstý, pásovec kulovitý, klokánek rudohnědý, křeček stromový, daman pralesní, outloň malý, nebo krajta hnědohlavá, hroznýš madagaskarský a z ptáků lori mnohobarvý horský.

Všechny v zoo velice potěšila a také příjemně překvapila touha lidí zoologické zahradě, jejím zvířecím obyvatelům i zaměstnancům nezištně pomáhat. Obrat na e-shopu zoo se oproti roku 2019 s cca 500.000 Kč zvedl na cca 3.400.000Kč za rok 2020. To zahrnuje i částku za adopce, která se proti roku 2019 zdvojnásobila na více než 1.000.000Kč. Úspěch měly i další produkty na podporu zoo. Prosincové akce „Pošli zvíře na dovolenou“ zájemci využili 85x, tygří puzzle si zakoupilo 35 lidí. Všem dárcům, sponzorům, podporovatelům, zákazníkům e-shopu a návštěvníkům velice děkujeme a jejich podpory si velmi vážíme.
Martin MALÁČZpět nahoru na obsah...

Sníh stále komplikuje dopravu, na Chotěbořsku se srazilo auto s traktorem, na Pelhřimovsku spadl na náklaďák strom
Policisté na Vysočině přijali dnes, ve čtvrtek 7. ledna v době mezi šestou a desátou hodinou dopoledne, oznámení o osmi dopravních nehodách. Zranění osob v současné době hlášeno nemají. Dále přijali pět oznámení týkající se komplikací na komunikacích. Na Chotěbořsku se před půl devátou dopoledne střetlo vozidlo a traktor, ke střetu dvou vozů došlo také u Hamrů nad Sázavou. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
V době mezi desátou hodinou dopoledne a polednem přijali policisté oznámení o dvou dopravních nehodách, zranění osob v současné době hlášeno nemají. Dále přijali pět oznámení týkajících se komplikací na komunikacích.

"Krátce před jedenáctou hodinou dopoledne jsme přijali oznámení o události, ke které došlo na silnici u obce Záhoří na Pelhřimovsku. Na nákladní vozidlo zde spadl strom. Událost se obešla bez zranění", doplnila další informace Jana Kroutilová.

V době mezi polednem a druhou hodinou odpoledne přijali policisté oznámení o pěti dopravních nehodách.

"Krátce před půl jednou odpoledne jsme přijali oznámení o dopravní nehodě, ke které došlo na Pelhřimovsku v katastru obce Buřenice. Došlo zde ke střetu dvou vozidel. Jedna zraněná osoba byla transportována do nemocnice", dodala dále mluvčí.

Kolem půl druhé došlo v obci Kadov na Žďársku k havárii nákladního vozidla, který se převrátil do silničního příkopu. Dle současných informací nedošlo ke zranění.

"I nadále je nutné dbát při jízdě zvýšené opatrnosti. Silnice mohou být namrzlé, nebezpečí smyku hrozí také například na úsecích s uježděnou nebo rozbředlou vrstvou sněhu", informovala mluvčí.

Doplnila, že je nutné, aby řidiči zejména přizpůsobili jízdu stavu a povaze vozovky, adekvátně snížili rychlost jízdy, věnovali se plně řízení, dodržovali bezpečnostní vzdálenost mezi vozidly a v neposlední řadě vozidlo před započetí jízdy očistili od sněhu, včetně zajištění dostatečného výhledu z automobilu.

Foto: ilustrační
- red -Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině stále sněží, silničáři mají plné ruce práce
Na Vysočině za sebou máme první letošní větší sněžení, které přineslo několik centimetrů nového sněhu. Sjízdnost na dálnici D1 v kraji Vysočina v rámci zimní údržby zajišťuje ŘSD ČR přímo prostřednictvím SSÚD Bernartice a Velký Beranov. Technika při údržbě 93 km dlouhého úseku dálnice protínající Kraj Vysočina najela za 24 hodin ve středu 6. ledna 2563 kilometrů. Pro ošetření povrchu vozovky dálnice bylo použito celkem 187 tun soli a 60 746 litrů solanky NaCl a dálnici se tak podařilo udržet po celý den sjízdnou bez větších obtížích.
Zimní údržbu na silnicích I. tříd zajišťuje ŘSD ČR prostřednictvím Krajské správy a údržby silnic Vysočina. Ta se stará o sjízdnost celkem 427 kilometrů silnic I. tříd. V průběhu celého včerejšího dne najela technika při údržbě těchto komunikací přes 3000 kilometrů přičemž i necelých 100 km při pluhování zejména v JV oblastech kraje. Celkem 29 km bylo najeto při použití inertního posypu. Pro ošetření komunikací silnic I. tříd bylo použito 208 tun soli, 10 tun inertního materiálu a 61 834 litrů solanky NaCl. Silnice se tak povedlo udržet převážně mokré místy se zbytky rozbředlého sněhu a sjízdné se zvýšenou opatrností.

Dnes, ve čtvrtek 7. ledna, teploty vzduchy ani v místech do 600 metrů nad mořem nepřekročí 0°C a rovněž ve sledovaných úsecích je teplota vozovky pod 0°C. Vozovky jsou většinou mokré po předchozím chemickém ošetření. Očekává se ještě mírná intenzita sněžení s tím, že by mohlo napadnou 1 - 3cm nového sněhu. I nadále varujeme před možným namrzáním a tvorbou ledovky v některých úsecích.
Martin BUČEKZpět nahoru na obsah...

V Třebíči bude kvůli stavebním pracím uzavřeno parkoviště v horní části Karlova náměstí
V Třebíči na Karlově náměstí bude od soboty 9. ledna uzavřeno zhruba třicet parkovacích míst na centrálním parkovišti. Důvodem je příprava nové kanalizace a vodovodu v prostoru od Jejkovské brány po ulici Přerovského. Uzavřena budou prozatím pouze parkovací místa v horní řadě náměstí.
„V souvislosti s rekonstrukcí Karlova náměstí řešíme také alternativní parkování. S novým vlastníkem bývalé Delvity - posléze Billy - v ulici Smila Osovského jsme se proto dohodli, že od začátku března městu pronajme parkoviště v tomto areálu. Parkování zde bude po celou dobu revitalizace náměstí ve stejném režimu, jako na Karlově náměstí, s parkovacím automatem,“ informoval starosta Třebíče Pavel Pacal.

V první polovině letošního roku bude dokončena revitalizace horní strany Karlova náměstí včetně výměny všech sítí. Poté se stavební firmy přesunou na spodní stranu náměstí.
Práce by měly být dokončeny v září roku 2022.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Hasiči na Vysočině odklízejí popadané stromy, některé domácnosti jsou bez proudu
Na téměř třiceti místech na Vysočině odklízeli hasiči od středečního podvečera do čtvrtečního rána popadané stromy na komunikacích.
"Nejvíce zásahů řešili hasiči na Jihlavsku. Popadané stromy odstraňovali například u Stáje, Polné, Studnic, Batelova nebo u obce Třeštice. Všechny události se obešly bez zranění osob", informovala mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Na Vysočině stále sněží a na silnicích leží nová vrstva sněhu. Jsou sjízdné jen s opatrností.
Pod tíhou sněhu padají elektrické dráty. Na 3 200 domácností na pomezí Vysočiny a jižních Čech a v Jihomoravském kraji je bez proudu.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Dálnici D1 na Vysočině zablokoval v noci havarovaný kamion
Na dálnici D1 na 105. kilometru ve směru jízdy na Brno havaroval ve čtvrtek 7. ledna krátce před jednou hodinou hodinou nad ránem z dosud nezjištěných příčin kamion, který zůstal vzpříčený přes všechny jízdní pruhy. Provoz na dálnici D1 ve směru na Brno se zastavil.
Řidič kamionu zranění neutrpěl, ale v kabině byl ještě druhý řidič, který utrpěl zranění na hlavě a kterého záchranáři odvezli na ošetření do nemocnice.

"Odklon na objízdné trasy nebyl vzhledem k aktuálnímu počasí možný, proto veškerá vozidla musela zůstat stát na dálnici. Kolem třetí hodiny ranní se podařilo obnovit provoz v jednom jízdním pruhu a ve 3.50 hodin byl v místě provoz plně obnoven a kolona se začala rozjíždět. Někteří řidiči kamionu ale zůstali spát ve svých vozidlech, proto je policisté museli budit, aby se kolona mohla rozjet", informovala mluvčí policistů na Vysočině Dana Čírtková.

Na informační tabule na D1 mezi 80 - 112 kilometrem dálnice bylo umístěno upozornění na kluzkou vozovku a snížena rychlost na 80km/h. V současné době je dálnice průjezdná se zvýšenou o opatrností.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   28. 2. 2021

• Řidič po havárce u Jersína zemřel ve vrtulníku záchranářů
• Odpovědi na nejčastější dotazy týkající se omezení volného pohybu osob od půlnoci 1. března
• Z policejního deníku: krádež přední kapoty masky z náklaďáku na dálnici; opilý muž napadl ženu i její nezletilou dcerku; motorkář utrpěl při nehodě těžké zranění

Pátek   26. 2. 2021

• Z policejního deníku: vloupání do auta; dvě ženy se popraly; opilý cyklista
• V Havlíčkově Brodě se objevila vzácná sova pálená, bohužel se otrávila jedem na myši
• Ve Sněžném se chystají opravit věž evangelického kostela z devatenáctého století

Čtvrtek   25. 2. 2021

• Generační obměna Dukovan končí, jaderná elektrárna ale bude přesto dál přijímat nové zaměstnance
• Policisté hledají zloděje, který v Jihlavě ženě ukradl peněženku a následně použil její platební kartu
• Hravé surikaty z táborské zoo si užívaly sněhové hrátky
• Z policejního deníku: krádež věcí za více jak 20 tisíc; muži přišli o peníze, které poslali na účet; vloupání do auta
• Záchranáři řidičku po nehodě u Cetorazu transportovali letecky do Českých Budějovic

Středa   24. 2. 2021

• Pelhřimovské nemocnici pomohou hasiči na urgentním příjmu, ARO a oddělení tzv. červené COVID zóny
• Z policejního deníku: zraněného muže v lese policisté vypátrali; muž porušil domovní svobodu; opilý řidič boural

Úterý   23. 2. 2021

• O původu smírčích křížů a kamenů
• Táborská fosa si zvyká na neobvyklé zasněžené zimy
• Jihlavský magistrát bude za svatby v nestandardních dnech a časech vybírat peníze
• Na silnicích prvních tříd je letos více výtluků, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do náklaďáku; rvačka na jihlavském náměstí; poškození skleníků
• Barokní kaple v Jihlavě - Hosově bude osvětlená
• Při ranních nehodách na Vysočině utrpěli zranění čtyři lidé, zraněné dítě dostalo od hasičů dráčka Záchranáčka
• V Dešově shořela stodola, příčina požáru je v šetření

Pondělí   22. 2. 2021

• Karel Havlíček Borovský letos oslaví 200. výročí narození, město i další instituce připravují doprovodný program
• Manželé Medunovi oslavili na jihlavské radnici zlatou svatbu
• Z policejního deníku: vandal poškrábal auto; opilý řidič boural; opilec obtěžoval blízkou osobu, skončil na záchytce
• U Havlíčkova Brodu srazil rychlík muže, ten na místě zemřel

Neděle   21. 2. 2021

• Z policejního deníku: zatajení finanční hotovosti; krádež peněz na ubytovně; krádež kávy

Pátek   19. 2. 2021

• Parkoviště pro Karlovo náměstí v Třebíči bude od pondělí v bývalé Delvitě
• Dvaatřicetiletý distributor drog skončil za mřížemi, hrozí mu až deset let ve vězení
• Druhý blok v elektrárně Dukovany oslaví 35 let od prvního dosažení 100% výkonu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta; krádež propanbutanových lahví; muž nesmí na Jihlavsko, přesto tu byl
• Na falešné recepty vyzvedávali léky, z nichž pak vyráběli heroin; pět pachatelů skončilo ve vazbě

Čtvrtek   18. 2. 2021

• Stanovisko Institutu Václava Klause k novému „pandemickému“ zákonu
• Den otevřených dveří na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě proběhne virtuálně; nabídne unikátní prohlídku budovy i chat se studenty
• Malpy z táborské zoo mrazy rády nemají, na sněhu dlouho nevydrží
• Na dálnici D1 v úseku Devět křížů - Ostrovačice začne v pátek modernizace, provoz bude omezen
• Předčasné narození a komplikace při porodu změnily život Adámkovi i celé jeho rodině; přesto se nevzdávají
• Osmnáctiletý mladík z Olomoucka posprejoval v Třebíči čtrnáct objektů
• Z policejního deníku: žena se po napadení agresorem léčila více než měsíc, krádež peněženky z auta, drogy za volantem
• Na Jihlavsku lidé darovali na tříkrálovou sbírku více jak jeden milion korun
• Návrh poslance Josefa Kotta (ANO) ohrožuje chráněné druhy rostlin a živočichů

Středa   17. 2. 2021

• Kvůli ledovce se na Vysočině dopoledne stalo dvaadvacet dopravních nehod, jedna osoba utrpěla zranění
• Kriminalisté dopadli tři zloděje, kteří v restauraci v Havlíčkově Brodě sebrali elektroniku, potraviny i alkohol
• Z policejního deníku: poškození aut, úvěrový podvod, střet auta s chodkyní
• Kaplička svaté Anny u Pelhřimova z let 1699 - 1700 se oprav asi nedočká
• Letošní zima je bohatá na čížky lesní
• Turisty Na konci světa ve Šlakhamrech vítají cedule království i markrabství
• V Kojetíně na Havlíčkobrodsku shořela stodola, škoda je asi milion korun

Úterý   16. 2. 2021

• Táborská zoo vypustí do přírodních rezervací trojici zubrů, na novém webu zazubra.cz najdete podstatné informace o záchraně tohoto druhu
• Řidiči by měli být opatrní kvůli hrozící ledovce a také by si měli dávat pozor před výtlukami na silnicích
• Na Vysočině hrozí ledovka, zejména na východě velmi silná
• Z policejního deníku: opilý agresor skončil na záchytce, policisté vypátrali celostátně hledaného muže
• Ptačí ráj v Brně má zaniknout; kvůli rozšíření průmyslové zóny

Pondělí   15. 2. 2021

• Tříkrálová sbírka do pokladniček skončila, pokračuje však on-line
• Práce na obchvatu Havlíčkova Brodu pokračují, bude tam jedenáct mostů
• Z policejního deníku: opilec bil svoji partnerku; krádež elektroniky, dlužníci alimentů
• Telčské SeniorCentrum nabízí ve městě jako první důležitou odlehčovací službu
• U Zajíčkova se srazil vlak s osobním vozem, po příjezdu hasičů u auta nikdo nebyl
• U Radešínské Svratky bouralo osobní auto, jedna osoba utrpěla zranění

Neděle   14. 2. 2021

• V jaderné elektrárně v Dukovanech začala výměna u čtvrtého výrobního bloku
• Z policejního deníku: zloděj si z chat odnesl elektroniku a kuchyňské vybavení, vandal poškodil karavan
• Vysočina požádá o vyhlášení nouzového stavu; pouze na dva týdny a za jasných podmínek
• V Jihlavě - Horním Kosově shořela zahradní chatka
• Požár rodinného domu v Jihlavě - Sasově napáchal škody za 1,5 milionu korun

Sobota   13. 2. 2021