Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 8.1 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Tři králové v třebíčských ulicích nejsou, lidé mohou přispívat do kasiček
V souvislosti s vyhlášením 5. stupně opatření PES až do pátku 22. ledna, rozhodl Oldřich Haičman - ředitel Diecézní charity Brno, pod níž Oblastní charita Třebíč spadá, že letos již koledníci do ulic s Tříkrálovou sbírkou nevyrazí. Tříkrálová sbírka trvá tentokrát až do neděle 24. ledna a uskutečňuje se v náhradních formách.
Umisťování stacionárních pokladniček

Pokud to lze, snažíme se domlouvat umístění pokladničky na určitých místech ve městech a obcích, jako jsou např. městské a obecní úřady, obchody, kostely, …
O tom, kde jsou již v tuto chvíli jsou instalovány, se lze dočíst na našich webových stránkách. Tento seznam je stále doplňován.

https://trebic.charita.cz/podporte-nas/sbirkove-akce/trikralova-sbirka/kde-muzete-prispet-do-pokladnicek/

Ve městě Třebíči jsou kasičky zatím na těchto místech:

Městský úřad - Karlovo nám. - informace - v úřední dny PO, ST
Městský úřad - Masarykovo nám. - recepce - v úřední dny
Autobusové nádraží, prodej místenek
Azylový dům pro rodiče s dětmi a ženy, Vltavínská 1402
Domov pro seniory, Manž. Curieových
Kostel sv. Martina - po bohoslužbách
Kostel na Jejkově - po bohoslužbách
Prodejna Agnes - vedle kostela na Jejkově - v prodejní době PO–PÁ 8.30–11.30 13–14.30
Bazilika - pouze v neděli 10. 1. od 10.35-12.00
Oblastní charita Třebíč, L. Pokorného 15 - ve všední dny 7–6.00
Centrum podpory rodin Ruth, Karlovo nám. 41/30 ve všední dny
Květinářství Michal - v průchodu z Karlova nám. do Židovské čtvrti - v otevírací době
Pekárna Lexfin (u Finančního úřadu) - od pondělí 11. 1. v běžné otevírací době
Prodejna COOP na Jiráskově ul. - v běžné otevírací době
Prodejna FLOP na Demlově ul.
Večerka - Čeloudova ul. – v otevírací době
MŠ Čtyřlístek, Kubišova ul.
ZŠ a MŠ OTEVŘMYSL, ul. 9. května 53, Třebíč
A další ještě přibývají. Přehled lze najít již výše na zmíněné adrese:

https://trebic.charita.cz/podporte-nas/sbirkove-akce/trikralova-sbirka/kde-muzete-prispet-do-pokladnicek/

Důležitá v tomto období je ON LINE koleda – přispění na účet Tříkrálové sbírky bezhotovostně

Tato forma – je jednoduchá, rychlá, bezpečná.
Při přispění na účet Tříkrálové sbírky upozorňujeme na to, aby lidé, pokud chtějí podpořit přímo Oblastní charitu Třebíč uváděli podrobnější variabilní symbol, než jen obecný, uvedený na roznesených letáčcích (na letácích je uveden jen VS 777)
66008822/0800 VS 77706600 = variabilní symbol pro OCH Třebíč

Přispění do ON-LINE kasičky na www.trikralovasbirka.cz

Je to další způsob přispění elektronickou cestou, také jednoduchý, při zadání platby vyžaduje systém doplnit název obce či města dárce nebo název místní Charity nebo uvést PSČ, aby se dalo rozlišit, komu-jaké Charitě dárce konkrétně přispívá. Pro podporu Oblastní charity Třebíč doporučujeme uvést její název nebo PSČ 674 01.

Klasické přispění přes DMS je také možné:

DMS KOLEDA 30 (60 nebo 90) na č. 87777

Přispění touto cestou je tradiční, zavedené, je velmi snadné, ale příspěvek již nejde specifikovat pro konkrétní Charitu. Jde do společného balíku Tříkrálové sbírky a následně po skončení sbírky se přerozděluje určitým poměrem všem zúčastněným.

UPOZORNĚNÍ – výzva k obezřetnosti

Již dvakrát v tomto týdnu jsme zaregistrovali v třebíčských ulicích falešné koledníky. I bez pokladničky a průkazky se snažili koledovat ve jménu Charity. Což je i za normálních okolností zakázáno. A v tomto období je zakázáno koledovat vůbec. Proto chceme upozornit, aby lidé žádné takové koledníky nepřijímali, příp. upozornili na ně policii.

POZVÁNKY

1. Zveme všechny (nejen koledníky), aby se připojili k Tříkrálové soutěži na Facebooku – přidali na FB Oblastní charity Třebíč – skupina Tříkrálová sbírka 2021 Třebíč svůj příspěvek – pozdrav Tříkrálové sbírce (foto, kresba, básnička, krátké video,…), příp. zašlete na e-mail: dobrovolnici@trebic.….cz
Autory 3 příspěvků, které obdrží nejvíce „lajků“ ( = budou mít největší počet kliknutí na „To se mi líbí“), čekají pěkné odměny.

2. ZŠ a MŠ Otevřmysl připravila od 8. –24. 1. 2021 Tříkrálové putování (vhodné pro širokou veřejnost, zejména pro rodiny s dětmi), které začíná prvním stanovištěm u školy Otevřmysl (pod bazilikou) na ul. 9. května 53, dalších 9 stanovišť je rozmístěno směrem k bazilice, přes Hrádek, Židovskou čtvrť a poslední 10. zastavení je u nás na L. Pokorného 15 v Židech. Zajímavou a zábavnou formou se účastníci dozvědí více o Třech králích a jejich cestě. Na každém místě je třeba vyluštit správné písmenko do tajenky, kterou se dozví na posledním stanovišti, kdy už budou mít uhádnutá všechna písmenka z jednotlivých stanovišť. V tuto chvíli je již hra připravena pro malé i velké účastníky, aby se ve volné chvíli vydali za Třemi králi na procházku.

3. Tříkrálový koncert na ČT1 – sledovat můžete v neděli 10. 1. 2021 od 18 hodin

Děkujeme všem, kteří se aktivně zapojují i za tak náročných okolností do Tříkrálové sbírky.

Velmi si podpory a důvěry všech vážíme. Věříme, že ani současná situace nezabrání tomu, abychom opět našli v lidech přijetí a oporu, a že nám tak i nadále pomohou pomáhat a pracovat pro druhé.

Informace k Tříkrálové sbírce najdete:

V Oblastní charitě Třebíč

www.trebic.charita.cz Fb Oblastní charita Třebíč FB Oblastní charita Třebíč – skupina Tříkrálová sbírka 2021 Třebíč

V Diecézní charitě Brno

https://dchb.charita.cz/ FB: Diecézní charita Brno

V celé ČR
www.trikralovasbirka.cz Fb: Tříkrálová sbírka
Marie PALOČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Úprava technického sněhu a příprava lyžařských stop u amfiteátru v Jihlavě pokračuje, příští týden by se mohlo začít běžkovat
Výrobu technického sněhu a úpravu stop na veřejném prostranství mezi atletickým stadionem a amfiteátrem v Jihlavě na Heulose zajišťuje spolek Lyžařské Jihlavsko www.lyzarskejihlavsk… společně s pracovníky Statutárního města Jihlava. V současné době je podle předpovědí předpoklad vhodného mrazivého počasí pro tvorbu technického sněhu i pro úpravu lyžařských stop.
„Je tedy předpoklad, že nejpozději v druhé polovině příštího týdne bude úprava tohoto veřejného prostoru dokončena a zpřístupněna obyvatelům Jihlavy,“ uvedl náměstek primátorky Jihlavy Petr Ryška. V prostoru budou muset podle jeho slov i během sportování nadále platit veškerá vládní nařízení a bude nutné dodržovat krizová opatření.

Město se pro pokračování úprav areálu rozhodlo na základě vyjádření ministerstva zdravotnictví o úpravě běžeckých stop ve veřejném prostoru, které v plném znění zveřejňujeme:

Údržba tras pro běžkaře vč. jejich využívání veřejností:

Úprava běžeckých stop ve veřejném prostoru žádné ze současných krizových opatření nezakazuje či neomezuje. Dle krizového opatření (usnesení vlády č. 1375) se podle bodu I. zakazuje volný pohyb v době od 21:00 hod. do 04:59 hod., resp. podle bodu II. zakazuje volný pohyb v době 05:00 hod. do 20:59 hod. krom cest za účelem pobytu v přírodě nebo parcích a sportování na venkovních sportovištích, s ohledem k bodu III. a V.

Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vandal poškrábal v Jihlavě auto a opilí či zdrogovaní řidiči
Policisté pátrají po pachateli, který v úterý 5. ledna v době mezi osmou a devátou hodinou večer na ulici U Hřbitova v Jihlavě poškodil zaparkované vozidlo a majiteli způsobil předběžně vyčíslenou škodu devět tisíc korun. Pachatel poškodil lak vozidla BMW, a to vrypem na boční straně. Policisté případ šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku, po pachateli policisté pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Řidič je podezřelý z přestupku
Ve čtvrtek 7. ledna kolem desáté hodiny dopoledne odhalili policisté v Jihlavě v ulici Okružní řidiče osobního auta Audi, u kterého zjistili pozitivní hodnotu na drogy. "Dechová zkouška byla u jednatřicetiletého řidiče negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl u něho pozitivní. Muž se podrobil lékařskému vyšetření, při kterém mu byl odebrán biologický materiál", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté řidiči další jízdu zakázali. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

Řidič je podezřelý z přestupku
Ve čtvrtek 7. ledna jel ve Vícenicích u Náměště nad Oslavou na Třebíčsku před jedenáctou hodinou večer řidič automobilu Opel Astra. Vozidlo policisté zastavili a provedli kontrolu. "Dechová zkouška byla u čtyřiatřicetiletého řidiče negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test u něho ukázal přítomnost amfetaminu. Muž se podrobil lékařskému vyšetření, při kterém mu byl odebrán biologický materiál. Další jízdu policisté řidiči zakázali", uvedla mluvčí J. Kroutilová s tím, že muž je podezřelý ze spáchání dopravního přestupku, který policisté šetří.

Za volant muž usedl přes vyslovený zákaz
Policisté odhalili ve čtvrtek 7. ledna muže, který za volant vozidla usedl v době vysloveného zákazu. Osobní automobil Citroen kontrolovala policejní hlídka kolem půl osmé ráno na ulici Tyršova v Chotěboři na Havlíčkobrodsku. "Provedená lustrace ukázala, že šestapadesátiletý muž, který vozidlo řídil, má od dubna letošního roku okresním soudem vyslovený zákaz řízení motorových vozidel, a to do poloviny října letošního roku. V další jízdě již muž pokračovat nesměl. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Řidič byl pozitivní na drogy
Policisté zastavili ve středu 6. ledna kolem desáté hodiny na ulici Friedova v Pelhřimově osobní auto Renault, jehož řidičem byl třicetiletý muž. Součástí silniční kontroly byl také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. "Výsledek byl pozitivní na amfetamin a marihuanu. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž souhlasil", informovala S. Rázlová a dodala, že nyní je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Maření výkonu úředního rozhodnutí
Policisté zastavili ve čtvrtek 7. ledna krátce před jedenáctou hodinou dopoledne v Radotíně na Žďársku osobní auto Škoda, jehož řidičem byl dvaatřicetiletý muž. "Provedenou lustrací policisté zjistili, že muž má od listopadu loňského roku vysloveny dva zákazy řízení a za volant vozidla nesmí usednout do listopadu roku 2022. Dále policisté v rámci kontroly muže vyzvali k podrobení se testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami, což bezdůvodně odmítl. V další jízdě již pokračovat nesměl. Svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a přestupku na úseku dopravy", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová.Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Řidiči v Havlíčkově Brodě mají k dispozici již obě podlaží parkovacího domu na Žižkově ulici
Nové dvoupodlažní parkoviště je k dispozici řidičům u nového objektu Krajské knihovny Vysočiny na Žižkově ulici. První nadzemní podlaží bylo uvedeno do provozu v měsíci říjnu, spodní zastřešená část parkovacího domu začala fungovat druhý lednový týden.
Do parkovacího domu se vejde 88 automobilů, pět stání je vyhrazeno pro osoby se zdravotním postižením. V každém patře jsou dva parkovací terminály. První a druhou hodinu mohou řidiči využít stání zdarma, za každou další zaplatí 10 Kč. Placená provozní doba je nastavena v pracovní dny od 7 do 17 hodin a v sobotu od 8 do 12 hodin.

Pod knihovnou u řeky Sázavy přibude v létě další parkovací ploch.

Pod budovou krajské knihovny Vysočiny směrem k řece Sázavě roste v současné době další úrovňové parkoviště, které zvýší kapacitu stání o 132 míst, z nichž šest bude vyhrazeno pro osoby se zdravotním postižením. K parkovací ploše povede komunikace z asfaltobetonu, jednotlivá stání budou pokryty žulovými kostkami. Prostor doplní veřejné osvětlení, řidičům bude k dispozici dobíjecí stanice elektromobilů. Nová stání budou moci řidiči využívat od června letošního roku, náklady na výstavbu, které město zaplatí ze svého rozpočtu, činí zhruba 21 milionů korun.

Alena DOLEŽALOVÁZpět nahoru na obsah...

V havlíčkobrodské nemocnici pomáhají vojáci z Chrudimi
Deset vojáků z 43. výsadkového pluku Chrudim přijelo v pátek 8. ledna pomáhat našim zdravotníkům na covidová oddělení nemocnice v Havlíčkově Brodě. Jejich hlavní náplní bude pomoc s péčí o Covid pozitivní pacienty na pozici sanitářů a pomocného zdravotnického personálu. Aktuálně byli vojáci přiřazeni na oddělení infekční, plicní, interní, chirurgické a ARO.
Výpomoc je přislíbena do 21. ledna, kdy následně vojáci projdou PCR testy a vrátí se ke svému pluku.

"V naší nemocnici je aktuálně hospitalizováno téměř sto Covid pozitivních pacientů. Od pátku 8. ledna jsme museli rozšířit lůžkový fond pro covidové pacienty o další stanici. Všechna oddělení, kde jsou hospitalizováni pacienti s Covid-19, jsou na dveřích označena jako červená zóna a fungují ve zvýšeném hygienickém režimu. Péče o tyto pacienty je pro personál náročná a trvá jíž řadu týdnů. Proto jsme požádali Armádu ČR o výpomoc", vysvětlila mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

Dva další vojáci vypomáhají již od prosince 2020 v odběrovém stanu s antigenními testy pro veřejnost. Aktuálně má nemocnice také 36 zaměstnanců v izolaci či karanténě.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Kriminalisté dopadli organizovanou skupinu výrobců pervitinu
Kriminalisté třebíčského územního odboru dopadli trojici pachatelů, kteří ve vzájemné spolupráci vyráběli pervitin, dva z nich drogu také distribuovali. Jednalo se o dva muže a ženu, všichni s kriminální minulostí. Při prohlídkách kriminalisté zajistili pervitin, předměty určené k výrobě drog a také peníze. Oba muži i žena byli obviněni ze spáchání zvlášť závažného zločinu. Jeden muž putoval přímo do vězení, druhý byl vzat do vazby.
Rozkrýt závažnou drogovou trestnou činnost trojice se kriminalistům podařilo na základě jejich výborné operativní činnosti. Prověřování vyústilo tento týden v realizaci, která proběhla ve spolupráci s policejní speciální jednotkou. Ve středu 6. ledna provedli policisté v časných ranních hodinách zákrok v obci na Hrotovicku. V rekreačním objektu, kde právě probíhala výroba pervitinu, zadrželi osoby důvodně podezřelé ze spáchání trestného činu. Jeden z mužů u sebe přechovával krystalickou látku, kterou kriminalisté zajistili. Podezřelou ženu zadrželi policisté v Hrotovicích. Všichni zadržení byli převezeni na oddělení policie a umístěni do policejních cel.

Kriminalisté provedli domovní prohlídku v rekreačním objektu a dále prohlídku vozidla, kterým podezřelí na místo přijeli. Zajistili předměty a chemikálie určené k výrobě drog, množství krystalické látky a také finanční hotovost. Zajištěné předměty a drogy budou podrobeny expertize na odborném policejním pracovišti.

Policejní komisař zahájil na základě shromážděných důkazů trestní stíhání muže a ženy z Třebíčska a muže z Brněnska. „Muži ve věku třicet a devětatřicet let byli obviněni ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, stejně jako třicetiletá žena,“ řekl npor. Mgr. Milan Špaček, vedoucí oddělení obecné kriminality s tím, že čin spáchali jako členové organizované skupiny.

Všichni tři obvinění již byli v minulosti soudně trestáni. Starší z mužů má za sebou už bohatou trestní minulost, vloni v létě byl odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody a byl na něho vydán příkaz k dodání do výkonu trestu. Rovněž druhý muž už má za sebou pobyt ve věznici, jejíž brány opustil teprve vloni v květnu. Také žena byla v minulosti již opakovaně soudně trestána za spáchanou trestnou činnost, zkušební doba podmíněného trestu odnětí svobody jí skončila vloni na jaře.

Oba muži i žena byli obviněni z toho, že vyráběli pervitin. Svoji činnost přitom plánovali a vzájemně spolupracovali. V obci na Hrotovicku si tento týden na několik dní pronajali náhodnou rekreační chatu, kam si přivezli vše potřebné k výrobě drog. Objekt si od majitele převzali a následně začali v chatě s výrobou psychotropní látky. Dokončit se jim ale výrobu už nepodařilo, protože jejich drogovou trestnou činnost ukončili nad ránem zakročující policisté.

Mladší z obviněných mužů a žena drogu také distribuovali. Předávání pervitinu probíhalo na

Třebíčsku, a to v Třebíči, Hrotovicích, Moravských Budějovicích, dále také v Brně a dalších místech. K distribuci pervitinu docházelo přibližně od loňského léta. Odběratelé za pervitin převážně platili, někdy jim byly drogy poskytnuty za protislužbu.

Obviněného devětatřicetiletého muže odvezli policisté po provedení všech nezbytných úkonů do věznice za účelem výkonu jeho předchozího uloženého trestu odnětí svobody.

Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného třicetiletého muže do vazby. Na základě rozhodnutí soudu byl muž vzat do vazby a policisté ho eskortovali do věznice. Obviněná žena je stíhána na svobodě.

Případ kriminalisté dále vyšetřují.

„Za zvlášť závažný zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy lze uložit trest odnětí svobody na dva roky až na deset let,“ dodal vedoucí třebíčských kriminalistů.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   28. 2. 2021

• Řidič po havárce u Jersína zemřel ve vrtulníku záchranářů
• Odpovědi na nejčastější dotazy týkající se omezení volného pohybu osob od půlnoci 1. března
• Z policejního deníku: krádež přední kapoty masky z náklaďáku na dálnici; opilý muž napadl ženu i její nezletilou dcerku; motorkář utrpěl při nehodě těžké zranění

Pátek   26. 2. 2021

• Z policejního deníku: vloupání do auta; dvě ženy se popraly; opilý cyklista
• V Havlíčkově Brodě se objevila vzácná sova pálená, bohužel se otrávila jedem na myši
• Ve Sněžném se chystají opravit věž evangelického kostela z devatenáctého století

Čtvrtek   25. 2. 2021

• Generační obměna Dukovan končí, jaderná elektrárna ale bude přesto dál přijímat nové zaměstnance
• Policisté hledají zloděje, který v Jihlavě ženě ukradl peněženku a následně použil její platební kartu
• Hravé surikaty z táborské zoo si užívaly sněhové hrátky
• Z policejního deníku: krádež věcí za více jak 20 tisíc; muži přišli o peníze, které poslali na účet; vloupání do auta
• Záchranáři řidičku po nehodě u Cetorazu transportovali letecky do Českých Budějovic

Středa   24. 2. 2021

• Pelhřimovské nemocnici pomohou hasiči na urgentním příjmu, ARO a oddělení tzv. červené COVID zóny
• Z policejního deníku: zraněného muže v lese policisté vypátrali; muž porušil domovní svobodu; opilý řidič boural

Úterý   23. 2. 2021

• O původu smírčích křížů a kamenů
• Táborská fosa si zvyká na neobvyklé zasněžené zimy
• Jihlavský magistrát bude za svatby v nestandardních dnech a časech vybírat peníze
• Na silnicích prvních tříd je letos více výtluků, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do náklaďáku; rvačka na jihlavském náměstí; poškození skleníků
• Barokní kaple v Jihlavě - Hosově bude osvětlená
• Při ranních nehodách na Vysočině utrpěli zranění čtyři lidé, zraněné dítě dostalo od hasičů dráčka Záchranáčka
• V Dešově shořela stodola, příčina požáru je v šetření

Pondělí   22. 2. 2021

• Karel Havlíček Borovský letos oslaví 200. výročí narození, město i další instituce připravují doprovodný program
• Manželé Medunovi oslavili na jihlavské radnici zlatou svatbu
• Z policejního deníku: vandal poškrábal auto; opilý řidič boural; opilec obtěžoval blízkou osobu, skončil na záchytce
• U Havlíčkova Brodu srazil rychlík muže, ten na místě zemřel

Neděle   21. 2. 2021

• Z policejního deníku: zatajení finanční hotovosti; krádež peněz na ubytovně; krádež kávy

Pátek   19. 2. 2021

• Parkoviště pro Karlovo náměstí v Třebíči bude od pondělí v bývalé Delvitě
• Dvaatřicetiletý distributor drog skončil za mřížemi, hrozí mu až deset let ve vězení
• Druhý blok v elektrárně Dukovany oslaví 35 let od prvního dosažení 100% výkonu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta; krádež propanbutanových lahví; muž nesmí na Jihlavsko, přesto tu byl
• Na falešné recepty vyzvedávali léky, z nichž pak vyráběli heroin; pět pachatelů skončilo ve vazbě

Čtvrtek   18. 2. 2021

• Stanovisko Institutu Václava Klause k novému „pandemickému“ zákonu
• Den otevřených dveří na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě proběhne virtuálně; nabídne unikátní prohlídku budovy i chat se studenty
• Malpy z táborské zoo mrazy rády nemají, na sněhu dlouho nevydrží
• Na dálnici D1 v úseku Devět křížů - Ostrovačice začne v pátek modernizace, provoz bude omezen
• Předčasné narození a komplikace při porodu změnily život Adámkovi i celé jeho rodině; přesto se nevzdávají
• Osmnáctiletý mladík z Olomoucka posprejoval v Třebíči čtrnáct objektů
• Z policejního deníku: žena se po napadení agresorem léčila více než měsíc, krádež peněženky z auta, drogy za volantem
• Na Jihlavsku lidé darovali na tříkrálovou sbírku více jak jeden milion korun
• Návrh poslance Josefa Kotta (ANO) ohrožuje chráněné druhy rostlin a živočichů

Středa   17. 2. 2021

• Kvůli ledovce se na Vysočině dopoledne stalo dvaadvacet dopravních nehod, jedna osoba utrpěla zranění
• Kriminalisté dopadli tři zloděje, kteří v restauraci v Havlíčkově Brodě sebrali elektroniku, potraviny i alkohol
• Z policejního deníku: poškození aut, úvěrový podvod, střet auta s chodkyní
• Kaplička svaté Anny u Pelhřimova z let 1699 - 1700 se oprav asi nedočká
• Letošní zima je bohatá na čížky lesní
• Turisty Na konci světa ve Šlakhamrech vítají cedule království i markrabství
• V Kojetíně na Havlíčkobrodsku shořela stodola, škoda je asi milion korun

Úterý   16. 2. 2021

• Táborská zoo vypustí do přírodních rezervací trojici zubrů, na novém webu zazubra.cz najdete podstatné informace o záchraně tohoto druhu
• Řidiči by měli být opatrní kvůli hrozící ledovce a také by si měli dávat pozor před výtlukami na silnicích
• Na Vysočině hrozí ledovka, zejména na východě velmi silná
• Z policejního deníku: opilý agresor skončil na záchytce, policisté vypátrali celostátně hledaného muže
• Ptačí ráj v Brně má zaniknout; kvůli rozšíření průmyslové zóny

Pondělí   15. 2. 2021

• Tříkrálová sbírka do pokladniček skončila, pokračuje však on-line
• Práce na obchvatu Havlíčkova Brodu pokračují, bude tam jedenáct mostů
• Z policejního deníku: opilec bil svoji partnerku; krádež elektroniky, dlužníci alimentů
• Telčské SeniorCentrum nabízí ve městě jako první důležitou odlehčovací službu
• U Zajíčkova se srazil vlak s osobním vozem, po příjezdu hasičů u auta nikdo nebyl
• U Radešínské Svratky bouralo osobní auto, jedna osoba utrpěla zranění

Neděle   14. 2. 2021

• V jaderné elektrárně v Dukovanech začala výměna u čtvrtého výrobního bloku
• Z policejního deníku: zloděj si z chat odnesl elektroniku a kuchyňské vybavení, vandal poškodil karavan
• Vysočina požádá o vyhlášení nouzového stavu; pouze na dva týdny a za jasných podmínek
• V Jihlavě - Horním Kosově shořela zahradní chatka
• Požár rodinného domu v Jihlavě - Sasově napáchal škody za 1,5 milionu korun

Sobota   13. 2. 2021