Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 9.1 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Zemřel Radek Vovsík, ředitel Dětského domova se školou v Jihlavě
Ve věku nedožitých pětapadesáti let náhle zemřel v sobotu 9. ledna ředitel Dětského domova se školou v Jihlavě Radek Vovsík.
Radek Vovsík působil v letech 2006 - 2010 radní Jihlavy a první náměstek primátora za ODS.

Odešel bývalý výrazný jihlavský politik. Zemřel nečekaně ve věku 54 let. „Byl to buldozer, který šel za tím, co si vytyčil, nedbal na riziko. Odvedl mnoho dobré práce ve veřejném životě pro své rodné město, zejména pak jako ředitel Dětského domova se školou Jihlava. Zůstane po něm velká nezacelitelná díra. Radku děkujeme! Odpočívej v pokoji. Hlubokou soustrast rodině.“ napsala jihlavská ODS na svých sociálních sítích.

Poslední rozloučení s Radkem Vovsíkem nebude kvůli aktuálním vládním nařízením veřejné. Jeho synové Ondřej, Matěj a Tomáš informovali, že rozloučení proběhne pouze v rodinném kruhu a s nejbližšími přáteli. Jakmile ale skončí toto období, uspořádají vzpomínkovou akci pro všechny, kteří byli Radkovi blízcí.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Až na dno jaderného reaktoru aneb do Jaderné elektrárny Dukovany virtuálně
Omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním. Dukovanské infocentrum, které společně s průvodci dalších infocenter ČEZ v prosinci úspěšně zabodovali s on-line prohlídkami elektráren u 1700 žáků a studentů škol, nyní nově nabízí také on-line prohlídky pro veřejnost. První on-line prohlídka JE Dukovany proběhne v neděli 10. ledna od 16 hodin. Virtuální exkurze pro 2. stupeň ZŠ a pro střední školy budou s ohledem na stále rostoucí zájem škol pokračovat i nadále.
Spustit se až na dno jaderného reaktoru, čelit vzdušným poryvům na střeše gondoly větrné elektrárny nebo vyzkoušet teplotu kotle klasické elektrárny? To je zbrusu nové lednové menu pro energetické nadšence, kteří si chtějí spravit chuť po nuceném uzavření infocenter Skupiny ČEZ kvůli stále probíhající pandemii. Zkušení průvodci v rámci jedné hodiny zavedou návštěvníky přes platformu MS Teams do bezemisních jaderných elektráren Dukovan a Temelína, ukáží, jak se ekologická elektřina získává z vody, slunce a větru, nebo je seznámí s fungováním moderní klasické elektrárny v Ledvicích a zodpoví i ty nezapeklitější dotazy. Zajistit si on-line výlet do světa energie a dozvědět se tak zajímavosti nejen z jaderných, ale také vodních, větrných a dalších elektráren mohou zájemci už od 9. ledna.

V posledních letech prošlo dukovanským infocentrem ročně přes 35 000 domácích i zahraničních návštěvníků. “Vnímáme, že možnost exkurzí lidem chybí. Virtuální prohlídky jsou alespoň částečnou náhradou. Oproti běžné prohlídce se navíc podívají skutečně dovnitř elektrárny, vezmeme je do nejpřísněji střežených částí jako třeba na reaktorový sál, do obří chladicí věže nebo skladu použitého paliva,“ říká průvodkyně dukovanského infocentra Dana Janovská.

A jak se už v lednu do zákulisí dukovanské elektrárny podívat? Snadno a rychle! Na webu www.cez.cz/virtualne… si stačí vybrat některou z komentovaných virtuálních prohlídek a registrovat se na volný termín. Nabídka zatím platí po dobu protipandemických omezení.

„Ročně do našich infocenter ČEZ zavítá skoro čtvrt milionu lidí. Byla by škoda, kdyby letos návštěvníci o tento zážitek přišli. Přizpůsobili jsme se proto situaci a v průběhu prosince jsme některé z našich elektráren zdarma a virtuálně zpřístupnili alespoň pro školy. Zájem byl velký, a proto teď nabízíme také variantu určenou široké veřejnosti. Díky virtuálním modelům mají navíc lidé šanci vidět i to, co při běžných exkurzích není možné ukázat, třeba výměnu paliva v jaderné elektrárně nebo strojovnu větrné elektrárny 80 metrů nad zemí,“ vysvětluje vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková.

Zbrusu nové virtuální prohlídky provozů doplňují pestrou nabídku vzdělávacích aktivit, které Skupina ČEZ nabízí dětem i učitelům navzdory epidemii. V on-line prostředí například pokračují interaktivní besedy Energie – budoucnost lidstva, týdně také přibývají novinky a zajímavosti na vzdělávacím portálu www.světenergie.cz

Aktuální termíny virtuálních prohlídek elektrárny v Dukovanech pro veřejnost:

Neděle 10. ledna - 16:00

Sobota 16. ledna - 16:00

Čtvrtek 21. ledna - 18:00

Úterý 26. ledna - 19:00

- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Co nepotřebuješ, pomůže jiným - oblečení, elektrospotřebiče, knihy i třeba hračky
Každý z nás o vánocích dostal nějaký dárek. Někdo dostal nový telefon, notebook, počítač nebo nový kus nábytku, nové vybavení do kuchyně nebo oblečení. Najednou vyvstane otázka „Kam s ním?“, tzn. co udělat se starým spotřebičem, kusem nábytku nebo s oblečením, které nám překáží a zabírá místo, ale stále je funkční. Máme několik možností. Můžeme některé věci dát do sběrného dvora, některé věci darovat prostřednictvím Diakonie Broumov, oblečení darovat místně příslušné charitě, například doplnit charitní šatník Oblastní charity v Havlíčkově Brodě, nebo odložit do kontejneru s oblečením.
Můžeme využít také bazary nebo skupiny zero waste na sociálních sítí. Skupiny slouží k darování nebo k výměně věcí, kterým chceme dát ještě šanci na další využití, aby nevznikal zbytečný odpad, jako například skupina Zero waste kolotoč Jihlava. V některých městech máme knihobudky, kam můžeme dávat staré nebo přečtené knihy, které již nechceme mít ve své knihovně. Vznikají nebo se připravují re-use centra, která dávají věcem druhou šanci ve využití. V Třebíči bude v areálu firmy ESKO-T, v Jihlavě se připravuje re-use centrum pro opětovné použití ve sběrném dvoře Brtnická.

Rozbité nebo poškozené elektrospotřebiče dáme do červeného kontejneru, ale ty funkční, i když třeba starší, můžeme prostřednictvím kolektivních systémů Asekol, a.s., či Elektrowin, a.s., předat dále, aby pomohly osobám v nouzi nebo s nižším finančním příjmem, které je potřebují, ale nemohou si je dovolit. „Kraj Vysočina je zapojen do několika souvisejících projektů s touto problematikou,“ informuje náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství Lukáš Vlček.

V Ledči nad Sázavou je sociální bazar Háta, o.p.s., www.hata-ops.cz/kont… kde po domluvě si některé věci odvezou sami. Chcete-li podle hesla „Co nepotřebuješ, pomůže jiným,“ svoje starší funkční věci darovat, zjistěte si na místně příslušném městském úřadě, jaké jsou možnosti, a to na odborech životního prostředí nebo na odborech sociálních, kde mají nejlepší přehled o tom, komu se mohou nepotřebné věci hodit, kdo organizuje dobročinné bazárky apod.

„Se společností Elektrowin spolupracuje Kraj Vysočina na projektu Jsem zpět jsemzpet.cz/ , jehož cílem je, aby zpětně odebrané a plně funkční elektrospotřebiče, po odborné kontrole servisního technika, byly zdarma předány do některého subjektu ze sociální sféry nebo neziskovým organizacím. Webové stránky projektu nabízejí seznam servisních gestorů, kam je možné takový spotřebič odevzdat. Se společností Asekol jsme realizovali sběrovou akci Věnuj mobil. Za každých 100 vysbíraných vysloužilých mobilních telefonů pořídila společnost jeden nový, který předala organizacím, které pracují s handicapovanými spoluobčany nebo dětem v dětských domovech. V rámci projektu Nový život starým knihám jsou organizovány sběry nevyužívaných knih v Jihlavě a nabízeny klientům sociálních ústavů nebo pacientům nemocnice Jihlava,“ vyjmenovává náměstek Vlček.

Eva NEUWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...

Odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál v Havlíčkově Brodě bude kvůli karanténě od pondělí uzavřen
Pracoviště odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál v Havlíčkově Brodě bude od pondělí 11. ledna uzavřeno.
"Odbor bude uzavřen z důvodu karantény policistů a pracovníků tohoto pracoviště. Bližší informace poskytneme žadatelům na telefonním čísle 974 261 309 nebo žadatelé, kteří si potřebují vyřídit své záležitosti, mohou využít kterékoliv jiné pracoviště odboru pro zbraně a bezpečností materiál v rámci Krajského ředitelství policie kraje Vysočina", informovala mluvčí policistů na Vysočině Dana Čírtková.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   28. 2. 2021

• Řidič po havárce u Jersína zemřel ve vrtulníku záchranářů
• Odpovědi na nejčastější dotazy týkající se omezení volného pohybu osob od půlnoci 1. března
• Z policejního deníku: krádež přední kapoty masky z náklaďáku na dálnici; opilý muž napadl ženu i její nezletilou dcerku; motorkář utrpěl při nehodě těžké zranění

Pátek   26. 2. 2021

• Z policejního deníku: vloupání do auta; dvě ženy se popraly; opilý cyklista
• V Havlíčkově Brodě se objevila vzácná sova pálená, bohužel se otrávila jedem na myši
• Ve Sněžném se chystají opravit věž evangelického kostela z devatenáctého století

Čtvrtek   25. 2. 2021

• Generační obměna Dukovan končí, jaderná elektrárna ale bude přesto dál přijímat nové zaměstnance
• Policisté hledají zloděje, který v Jihlavě ženě ukradl peněženku a následně použil její platební kartu
• Hravé surikaty z táborské zoo si užívaly sněhové hrátky
• Z policejního deníku: krádež věcí za více jak 20 tisíc; muži přišli o peníze, které poslali na účet; vloupání do auta
• Záchranáři řidičku po nehodě u Cetorazu transportovali letecky do Českých Budějovic

Středa   24. 2. 2021

• Pelhřimovské nemocnici pomohou hasiči na urgentním příjmu, ARO a oddělení tzv. červené COVID zóny
• Z policejního deníku: zraněného muže v lese policisté vypátrali; muž porušil domovní svobodu; opilý řidič boural

Úterý   23. 2. 2021

• O původu smírčích křížů a kamenů
• Táborská fosa si zvyká na neobvyklé zasněžené zimy
• Jihlavský magistrát bude za svatby v nestandardních dnech a časech vybírat peníze
• Na silnicích prvních tříd je letos více výtluků, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do náklaďáku; rvačka na jihlavském náměstí; poškození skleníků
• Barokní kaple v Jihlavě - Hosově bude osvětlená
• Při ranních nehodách na Vysočině utrpěli zranění čtyři lidé, zraněné dítě dostalo od hasičů dráčka Záchranáčka
• V Dešově shořela stodola, příčina požáru je v šetření

Pondělí   22. 2. 2021

• Karel Havlíček Borovský letos oslaví 200. výročí narození, město i další instituce připravují doprovodný program
• Manželé Medunovi oslavili na jihlavské radnici zlatou svatbu
• Z policejního deníku: vandal poškrábal auto; opilý řidič boural; opilec obtěžoval blízkou osobu, skončil na záchytce
• U Havlíčkova Brodu srazil rychlík muže, ten na místě zemřel

Neděle   21. 2. 2021

• Z policejního deníku: zatajení finanční hotovosti; krádež peněz na ubytovně; krádež kávy

Pátek   19. 2. 2021

• Parkoviště pro Karlovo náměstí v Třebíči bude od pondělí v bývalé Delvitě
• Dvaatřicetiletý distributor drog skončil za mřížemi, hrozí mu až deset let ve vězení
• Druhý blok v elektrárně Dukovany oslaví 35 let od prvního dosažení 100% výkonu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta; krádež propanbutanových lahví; muž nesmí na Jihlavsko, přesto tu byl
• Na falešné recepty vyzvedávali léky, z nichž pak vyráběli heroin; pět pachatelů skončilo ve vazbě

Čtvrtek   18. 2. 2021

• Stanovisko Institutu Václava Klause k novému „pandemickému“ zákonu
• Den otevřených dveří na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě proběhne virtuálně; nabídne unikátní prohlídku budovy i chat se studenty
• Malpy z táborské zoo mrazy rády nemají, na sněhu dlouho nevydrží
• Na dálnici D1 v úseku Devět křížů - Ostrovačice začne v pátek modernizace, provoz bude omezen
• Předčasné narození a komplikace při porodu změnily život Adámkovi i celé jeho rodině; přesto se nevzdávají
• Osmnáctiletý mladík z Olomoucka posprejoval v Třebíči čtrnáct objektů
• Z policejního deníku: žena se po napadení agresorem léčila více než měsíc, krádež peněženky z auta, drogy za volantem
• Na Jihlavsku lidé darovali na tříkrálovou sbírku více jak jeden milion korun
• Návrh poslance Josefa Kotta (ANO) ohrožuje chráněné druhy rostlin a živočichů

Středa   17. 2. 2021

• Kvůli ledovce se na Vysočině dopoledne stalo dvaadvacet dopravních nehod, jedna osoba utrpěla zranění
• Kriminalisté dopadli tři zloděje, kteří v restauraci v Havlíčkově Brodě sebrali elektroniku, potraviny i alkohol
• Z policejního deníku: poškození aut, úvěrový podvod, střet auta s chodkyní
• Kaplička svaté Anny u Pelhřimova z let 1699 - 1700 se oprav asi nedočká
• Letošní zima je bohatá na čížky lesní
• Turisty Na konci světa ve Šlakhamrech vítají cedule království i markrabství
• V Kojetíně na Havlíčkobrodsku shořela stodola, škoda je asi milion korun

Úterý   16. 2. 2021

• Táborská zoo vypustí do přírodních rezervací trojici zubrů, na novém webu zazubra.cz najdete podstatné informace o záchraně tohoto druhu
• Řidiči by měli být opatrní kvůli hrozící ledovce a také by si měli dávat pozor před výtlukami na silnicích
• Na Vysočině hrozí ledovka, zejména na východě velmi silná
• Z policejního deníku: opilý agresor skončil na záchytce, policisté vypátrali celostátně hledaného muže
• Ptačí ráj v Brně má zaniknout; kvůli rozšíření průmyslové zóny

Pondělí   15. 2. 2021

• Tříkrálová sbírka do pokladniček skončila, pokračuje však on-line
• Práce na obchvatu Havlíčkova Brodu pokračují, bude tam jedenáct mostů
• Z policejního deníku: opilec bil svoji partnerku; krádež elektroniky, dlužníci alimentů
• Telčské SeniorCentrum nabízí ve městě jako první důležitou odlehčovací službu
• U Zajíčkova se srazil vlak s osobním vozem, po příjezdu hasičů u auta nikdo nebyl
• U Radešínské Svratky bouralo osobní auto, jedna osoba utrpěla zranění

Neděle   14. 2. 2021

• V jaderné elektrárně v Dukovanech začala výměna u čtvrtého výrobního bloku
• Z policejního deníku: zloděj si z chat odnesl elektroniku a kuchyňské vybavení, vandal poškodil karavan
• Vysočina požádá o vyhlášení nouzového stavu; pouze na dva týdny a za jasných podmínek
• V Jihlavě - Horním Kosově shořela zahradní chatka
• Požár rodinného domu v Jihlavě - Sasově napáchal škody za 1,5 milionu korun

Sobota   13. 2. 2021