Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 10.1 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Energetici Jaderné elektrárny Dukovany na prvním výrobním bloku, který je odstavený pro výměnu paliva, připravují další kontroly zařízení
Energetici Jaderné elektrárny Dukovany na prvním výrobním bloku, který je odstavený pro výměnu paliva, připravují další kontroly zařízení. Vyplývá to z informačního systému REMIT, který eviduje provoz a odstávky významných energetických zdrojů. Informaci o prodloužení odstávky potvrdil i mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.
„Před skončením odstávky musí blok projít řadou velmi náročných a důkladných testů, včetně pevnostních a těsnostních tlakových zkoušek a detailních kontrol stavu zařízení. V rámci těchto kontrol jsme zjistili změny chemických parametrů u jednoho z parogenerátorů, proto jsme rozhodli o provedení dodatečných kontrol. Postupujeme vždy s maximálním důrazem na bezpečnost a znalost stavu zařízení,“ doplňuje Bezděk.

Energetici proto začali s přípravou na demontáž zařízení a následnou kontrolu. K dalším kontrolám se konzervativně rozhodli na základě výsledků tlakových a pevnostních zkoušek zařízení, prováděných vždy před opětovným uvedením bloku do provozu po odstávce pro výměnu paliva. Ke zjištění příčiny využijí mimo jiné diagnostickou metodu vířivých proudů, která vykazuje vysokou citlivost a přesnost. Další dny proto technici využijí i pro provedení prací, které provedou v předstihu oproti plánovanému termínu příštích odstávek pro výměnu paliva. Všechny plánované servisní práce spojené s odstávkou pro výměnu paliva na prvním bloku mají energetici dokončeny a zavezené palivo ponechají v reaktoru. Podle REMIT by měli opravou energetici zvládnout do konce ledna. Konkrétní termín připojení je podle mluvčího elektrárny aktuálně nejlepším možným odhadem, energetici jej budou případně upřesňovat právě v návaznosti na výsledky opakovaných kontrol.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj vzal nářadí z kůlny; zloděj řádil ve dvou domech; dva muži, kteří se porvali
Policisté prověřují případ vloupání do kůlny u rekreačního objektu, ke kterému došlo ve Sněžné na Žďársku v době od začátku ledna do středy 6. ledna. Pachatel vnikl do kůlny u chaty a vzal motorovou pilu, křovinořez, ponorné čerpadlo, sekery a další nářadí. Svým jednáním majiteli způsobil škodu přes deset tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Zloděj vnikl v Pelhřimově do dvou domů
Policisté prověřují případ krádeže věcí ve dvou domech v Pelhřimově, kde pachatel způsobil škodu za necelých deset tisíc korun. "V pátek 8. ledna vnikl mezi desátou a půl jedenáctou večer do nezajištěného domu na ulici Dobiášova, kde sebral batoh mimo jiné s mobilním telefonem. Ve vedlejší ulici Jiráskova se dostal neuzamčenými dveřmi do domu a vzal z odložené kabelky finanční hotovost", popsala čin mluvčí policistů J. Kroutilová. Policisté provedli šetření, ohledání obou míst činu a zadokumentování. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu porušování domovní svobody. Po pachateli policisté pátrají. Dále také připomínají, že je nutné důsledně zamykat dveře a chránit svůj majetek.

Fyzické napadení
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání trestných činů dvě mužům, kteří se v Jihlavě vzájemně napadli a zranili. K případu došlo vloni v druhé polovině listopadu na společné chodbě domu. "Po osmé hodině večer vznikl mezi nimi konflikt a slovní rozepři vystřídalo vzájemné fyzické napadání. Několikrát se oba udeřili pěstmi do oblasti hlavy. Muži ve věku čtyřiadvacet a čtyřiačtyřicet let utrpěli zranění, jeden z nich vyhledal lékařské ošetření", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová s tím, že po přijetí oznámení začali policisté případ prověřovat. Provedli šetření, výslechy osob, vyžádali si lékařské zprávy a shromáždili důkazy, na základě kterých poté sdělili mužům podezření ze spáchání trestných činů, a to ublížení na zdraví a výtržnictví. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Střet dvou vozidel
V sobotu 9. ledna jel jednasedmdesátiletý řidič auta Škoda Fabia po deváté hodině dopoledne po silnici v obci Jeřišno na Havlíčkobrodsku. "Před zatáčkou uviděl v protisměru protijedoucí automobil, na což zareagoval brzděním, dostal smyk a přejel částečně do protisměru. Došlo ke střetu obou vozidel. Při dopravní nehodě utrpěla lehké zranění řidička citroenu", uvedla J. Kroutilová. Místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali. Provedenou dechovou zkouškou u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Dopravní nehodu policisté šetří.

Řidič měl přes dvě promile alkoholu
V noci z pátku 8. ledna na sobotu jel řidič automobilu Mercedes po silnici v Hrotovicích na Třebíčsku po ulici Jihlavská směrem na Račice. "Kolem půlnoci policisté vozidlo zastavili a provedli kontrolu. U třiačtyřicetiletého řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 2,26 promile alkoholu a opakované zkoušky u něho ukázaly obdobné hodnoty. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", uvedla mluvčí policistů J. Kroutilová. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Napadl sníh, v Okříškách probíhá soutěž Okříšský sněhulák
Městys Okříšky vyhlásila soutěž s titulem Okříšský sněhulák. Až do neděle 31. ledna mohou zájemci využít sněhové nadílky a postavit si doma na zahradě, v parku nebo někde na louce sněhuláka či sněhuláky. A nemusí to být jen klasický formát, ale třeba i zvířátka, pohádkové bytosti nebo i nějaká známá stavba.
"Až bude dílo hotové, vyfoťte ho, popřípadě se s ním vyfoťte i vy a pošlete nám snímky na e-mail okrisky@okrisky.cz nebo je dejte na facebooku do komentářů pod článkem. Všechny dětské účastníky odměníme sladkostí a navíc vyhodnotíme tři nejlepší výtvory, které oceníme. Stavět a posílat fotografie můžete do 31. ledna", vyzývá k soutěži web městyse Okříšky.

K soutěži Okříšský sněhulák inspirovala radnici v Okříškách Želiv, kde probíhá Želivské sněhobraní.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Park miniatur v Bystřici nad Pernštejnem ohlídá Vilém z Pernštejna a kamery
Další dva hrady letos vzniknou v parku miniatur v Lužánkách v Bystřici nad Pernštejnem. Na pokračování prací je v rozpočtu pamatováno částkou ve výši 583 tisíc korun a na 300 tisíc vyjde socha Viléma z Pernštejna, kterou hodlá bystřická radnice nechat zhotovit. Ta má současně vyjadřovat historické sepětí, kdy bystřické panství patřilo šlechtickému rodu Pernštejnů.
Výstavba parku miniatur začala v roce 2018, kdy pod rukama brněnského modeláře Zdeňka Brachtla začaly dostávat obrysy první skulptury. Nejdříve přišly na řadu hrady Čepička, Lúčka, Lomnice, kostel v Černvíru a klášter Porta coeli v Předklášteří, v roce 2019 pak rozsáhlé a členité modely hradů Zubštejn a Pernštejn a loni přibyly Dalečín, Louka, Aueršperk a Kunštát. Park mají postupně rozšířit ještě miniatury hradů Pyšolec, Skály a Trmačov, kláštera v Doubravníku a havířské osady.

Miniatury z betonu v měřítku jedna ku padesáti odráží stav hradů či dalších objektů vypínajících se kolem řeky Svratky od Jimramova až po Tišnov ve 14. a 15. století, tedy v době jejich největšího rozkvětu. Areál s cestičkami, lavičkami a informačními panely je volně přístupný a kvůli případným vandalům jej město letos hodlá doplnit bezpečnostními kamerami, na jejichž pořízení je vyčleněno 210 tisíc korun.

Foto: ilustrační
- zprav -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   21. 4. 2021

• U příležitosti stého výročí narození sochaře a malíře Jana Floriana se bude v Telči konat výstava zaměřená na veřejně neznámá díla
• Světská svatojánská pouť ve Žďáře nad Sázavou je odložena na září
• Rekonstrukce dřevěné budovy říčních lázní na Polance v Třebíči se chýlí ke konci
• Policisté hledají zloděje peněženky v jihlavském obchodním domě
• Z policejního deníku. krádež kola; opilý řidič s kradeným autem ujížděl policistům; krádež zahradního nábytku
• Muž přepadl prodejnu potravin v obci Křoví; kriminalisté se obracejí na veřejnost se žádostí o pomoc se zjištěním totožnosti
• Úspěšnost vymáhání nesplácených pohledávek klesá. Ke svým penězům se kvůli potížím obchodních partnerů dostávají čím dál obtížněji i firmy, kterým se krize jinak vyhnula

Úterý   20. 4. 2021

• Stoletá lípa na Libušíně ve Žďáře nad Sázavou půjde k zemi
• Město Jihlava opraví Návesní rybník v Kosově
• Medvědi hnědí v táborské zoo zimní spánek neznají, přesto odpočívají rádi
• Z policejního deníku: krádež kabelů; řidič se dopustil trestného činu, jeho spolujedoucí byl v celostátním pátrání; opilá žena nadýchala přes čtyři promile

Pondělí   19. 4. 2021

• Na VŠPJ vzniká nový podcast Polytechnicast; dozvíte se třeba, jak vás může zlomená ruka přivést ke studiu vysoké školy.
• U Lukavce na Pelhřimovsku našli archeologové technickou keramiku se zbytky dehtu nebo torzo středověké pece
• Na silnici I/19 na Havlíčkobrodsku, Žďársku a Pelhřimovsku probíhají opravy
• Prohlášení Václava Klause ke kauze Vrbětice
• Z policejního deníku: u rybníka ležel dělostřelecký granát; pokus o vloupání do budovy; za volant usedl bez řidičáku
• Sbírka potravin pro lidi v nouzi se bude konat v sobotu 24. dubna
• U Jaderné elektrárny Dukovany roste nová ovocná alej

Neděle   18. 4. 2021

• Z policejního deníku: rvačka na ulici; herní konzole se muž nedočkal; krádež kola z garáže

Sobota   17. 4. 2021

• Staňte se průzkumníkem městské divočiny
• Třebíč má suvenýrovou euro bankovku

Pátek   16. 4. 2021

• Policisté se zaměřili na železniční přejezdy; řidiči často porušují pravidla
• U Hamerského rybníka u Mrákotína budou kvůli opravě silnice mobilní semafory
• Husova ulice v Havlíčkově Brodě se dočká opravy, bude mít nový povrch i dopravní značení
• Z policejního deníku: poškození pracovního stroje a krádež jeho vybavení; nález hlavic německých ručních granátů ve studni; distributor drog dopaden

Čtvrtek   15. 4. 2021

• Za okny muzea v Třebíči jsou k vidění poslední majitelé panství z rodu Valdštejnů
• Z policejního deníku: posprejovaný vlak; opilý muž se válel na zemi, nadýchal 3,59 promile; alkohol a drogy za volantem
• Díky nové metodě pomůžou gynekologové v jihlavské nemocnici desítkám žen
• Parčík u Žižkovy mohyly na Přibyslavsku prochází revitalizací

Středa   14. 4. 2021

• Káně lesní, pták roku 2021, je v Pavlově častým obyvatelem, loni tam pečovali o čtyřiadvacet jedinců
• Rozhodněte o letošní Absurditě roku - káva z pytlíku, pomlázky neprodávat či chutná koronaviru víc v malých nebo velkých obchodech
• Z policejního deníku: vloupání do chalupy; muž zaplatil zálohu za auto, které nikdy neviděl; žena skončila na záchytce
• Most na silnici I/38 v Rančířově na Jihlavsku bude opraven za omezeného provozu
• Ve Starči u Třebíče vysázeli dobrovolníci u cyklostezky další jabloně a slivoně
• Hasiči v pelhřimovské nemocnici skončí, covid lůžka jsou obsazena se sedmdesáti procent
• V jihlavské zoologické zahradě se zabydluje levhart perský z Polska

Úterý   13. 4. 2021

• Srneček opustil velkomeziříčský hřbitov
• Univerzita třetího věku nabízí online kurz o duševním zdraví
• Vedení Jihlavy usiluje o neinvazivní testy na školách
• Z policejního deníku: vandal poškodil plachtu altánu; sprejer načmáral černé nápisy a symboly na fasádu; žena čekala na oblečení marně
• Na dálnici D1 u Měřína se srazily dva náklaďáky, dálnice byla v místě neprůjezdná
• V přírodní rezervaci Velká a Malá olšina rozkvetly bledule jarní
• Městská knihovna v Jihlavě otevře v pondělí 19. dubna; čtenáři budou muset mít respirátor
• Navzdory nepříznivému počasí začíná Pelhřimov zdobit tisíce květin

Pondělí   12. 4. 2021

• Kočka vylezla na strom; dolů jí museli pomoci hasiči se žebříkem
• Zvířata v táborské zoo nedočkavě vyhlížela první letošní návštěvníky
• V Jihlavě začaly práce na opravě hlediště v amfiteátru, v létě se lidé mohou těšit na letní kino
• U Velkého Meziříčí na dálnici se srazily dva náklaďáky s dodávkou
• Policisté hledají zloděje, který se vloupal v Třebíči do garáže. Pozná ho někdo?
• Z policejního deníku: opilý cyklista boural; muž dluží na alimentech 30 tisíc; agresivní opilec skončil na záchytce
• Na vozovce I/19 mezi Keřkovem a Stříbrnými Horami probíhají rozsáhlé opravy, silnice je neprůjezdná

Neděle   11. 4. 2021

• Z policejního deníku: opilá cyklistka bourala; zloděj vykradl kasičku u automatu na mléko

Sobota   10. 4. 2021

• Biologicky hodnotné lokality na Ledečsku a Světelsku ochránci zbavili náletu a upravili pro život spousty rostlin a zvířat
• V Kobylinci u Trnavy na Třebíčsku rozkvetl koniklec velkokvětý
• Po nehodě v Golčově Jeníkově transportoval vrtulník zraněného řidiče do traumacentra
• Na hřbitově ve Velkém Meziříčí se usadil srnec, chutnají mu zejména macešky na hrobech

Pátek   9. 4. 2021

• Na trati mezi Vladislaví a Třebíčí stálo nákladní auto, strojvedoucí musel použít rychlobrzdu, policie hledá svědky z vlaku
• V Jihlavě je otevřený první bazar, kam můžete dát nepotřebné věci zadarmo a něco si zase můžete zadarmo odnést
• Tržnice na jihlavském náměstí se od pondělí otevře veřejnosti
• Hrad Kámen bude bohatší o motocykl Jawa Bizon
• Z policejního deníku: vandal posprejoval dům; krádež peněz a obrazů; muž dluží alimenty
• Vše o lampách Pelhřimově a místních částech: jaké jsou typy, kolik svícení stojí a jak se svítidla opravují a mění
• V hnízdě sledovaném web kamerou v Novém Veselí se usadil čáp; zatím je sám

Čtvrtek   8. 4. 2021

• Naučná stezka kolem Konventského rybníku ve Žďáře nad Sázavou by se měla po opravě veřejnosti otevřít letos na podzim
• Vychází první odborná publikace o historii Okříšek; kniha Okříšky - Historie a vývoj osídlení městyse přináší nový pohled na nejstarší dějiny na území městyse
• Z policejního deníku: vloupání do sklepa; poškození auta; opilec skončil na záchytce
• Elektrárna Dukovany obnovila výrobu elektřiny na čtvrtém výrobním bloku
• Kvůli počasí se na Vysočině stalo osmadvacet nehod
• Sníh na silnicích Vysočiny působí problémy řidičům

Středa   7. 4. 2021

• Z policejního deníku: muž má zakázané Jihlavsko, přesto do Jihlavy přijel; poškození auta; těžké zranění po srážce traktoru s autem
• Špatná epidemiologická situace na Žďársku nedovolí novoměstským zdravotníkům plánovat operace
• Silnice I/19 v úseku Keřkov - Simtany na Havlíčkobrodsku je kvůli opravám uzavřena
• ZOO Tábor pro veřejnost otevře v pondělí 12. dubna

Úterý   6. 4. 2021