Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 10.1 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Energetici Jaderné elektrárny Dukovany na prvním výrobním bloku, který je odstavený pro výměnu paliva, připravují další kontroly zařízení
Energetici Jaderné elektrárny Dukovany na prvním výrobním bloku, který je odstavený pro výměnu paliva, připravují další kontroly zařízení. Vyplývá to z informačního systému REMIT, který eviduje provoz a odstávky významných energetických zdrojů. Informaci o prodloužení odstávky potvrdil i mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.
„Před skončením odstávky musí blok projít řadou velmi náročných a důkladných testů, včetně pevnostních a těsnostních tlakových zkoušek a detailních kontrol stavu zařízení. V rámci těchto kontrol jsme zjistili změny chemických parametrů u jednoho z parogenerátorů, proto jsme rozhodli o provedení dodatečných kontrol. Postupujeme vždy s maximálním důrazem na bezpečnost a znalost stavu zařízení,“ doplňuje Bezděk.

Energetici proto začali s přípravou na demontáž zařízení a následnou kontrolu. K dalším kontrolám se konzervativně rozhodli na základě výsledků tlakových a pevnostních zkoušek zařízení, prováděných vždy před opětovným uvedením bloku do provozu po odstávce pro výměnu paliva. Ke zjištění příčiny využijí mimo jiné diagnostickou metodu vířivých proudů, která vykazuje vysokou citlivost a přesnost. Další dny proto technici využijí i pro provedení prací, které provedou v předstihu oproti plánovanému termínu příštích odstávek pro výměnu paliva. Všechny plánované servisní práce spojené s odstávkou pro výměnu paliva na prvním bloku mají energetici dokončeny a zavezené palivo ponechají v reaktoru. Podle REMIT by měli opravou energetici zvládnout do konce ledna. Konkrétní termín připojení je podle mluvčího elektrárny aktuálně nejlepším možným odhadem, energetici jej budou případně upřesňovat právě v návaznosti na výsledky opakovaných kontrol.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj vzal nářadí z kůlny; zloděj řádil ve dvou domech; dva muži, kteří se porvali
Policisté prověřují případ vloupání do kůlny u rekreačního objektu, ke kterému došlo ve Sněžné na Žďársku v době od začátku ledna do středy 6. ledna. Pachatel vnikl do kůlny u chaty a vzal motorovou pilu, křovinořez, ponorné čerpadlo, sekery a další nářadí. Svým jednáním majiteli způsobil škodu přes deset tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Zloděj vnikl v Pelhřimově do dvou domů
Policisté prověřují případ krádeže věcí ve dvou domech v Pelhřimově, kde pachatel způsobil škodu za necelých deset tisíc korun. "V pátek 8. ledna vnikl mezi desátou a půl jedenáctou večer do nezajištěného domu na ulici Dobiášova, kde sebral batoh mimo jiné s mobilním telefonem. Ve vedlejší ulici Jiráskova se dostal neuzamčenými dveřmi do domu a vzal z odložené kabelky finanční hotovost", popsala čin mluvčí policistů J. Kroutilová. Policisté provedli šetření, ohledání obou míst činu a zadokumentování. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu porušování domovní svobody. Po pachateli policisté pátrají. Dále také připomínají, že je nutné důsledně zamykat dveře a chránit svůj majetek.

Fyzické napadení
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání trestných činů dvě mužům, kteří se v Jihlavě vzájemně napadli a zranili. K případu došlo vloni v druhé polovině listopadu na společné chodbě domu. "Po osmé hodině večer vznikl mezi nimi konflikt a slovní rozepři vystřídalo vzájemné fyzické napadání. Několikrát se oba udeřili pěstmi do oblasti hlavy. Muži ve věku čtyřiadvacet a čtyřiačtyřicet let utrpěli zranění, jeden z nich vyhledal lékařské ošetření", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová s tím, že po přijetí oznámení začali policisté případ prověřovat. Provedli šetření, výslechy osob, vyžádali si lékařské zprávy a shromáždili důkazy, na základě kterých poté sdělili mužům podezření ze spáchání trestných činů, a to ublížení na zdraví a výtržnictví. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Střet dvou vozidel
V sobotu 9. ledna jel jednasedmdesátiletý řidič auta Škoda Fabia po deváté hodině dopoledne po silnici v obci Jeřišno na Havlíčkobrodsku. "Před zatáčkou uviděl v protisměru protijedoucí automobil, na což zareagoval brzděním, dostal smyk a přejel částečně do protisměru. Došlo ke střetu obou vozidel. Při dopravní nehodě utrpěla lehké zranění řidička citroenu", uvedla J. Kroutilová. Místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali. Provedenou dechovou zkouškou u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Dopravní nehodu policisté šetří.

Řidič měl přes dvě promile alkoholu
V noci z pátku 8. ledna na sobotu jel řidič automobilu Mercedes po silnici v Hrotovicích na Třebíčsku po ulici Jihlavská směrem na Račice. "Kolem půlnoci policisté vozidlo zastavili a provedli kontrolu. U třiačtyřicetiletého řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 2,26 promile alkoholu a opakované zkoušky u něho ukázaly obdobné hodnoty. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", uvedla mluvčí policistů J. Kroutilová. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Napadl sníh, v Okříškách probíhá soutěž Okříšský sněhulák
Městys Okříšky vyhlásila soutěž s titulem Okříšský sněhulák. Až do neděle 31. ledna mohou zájemci využít sněhové nadílky a postavit si doma na zahradě, v parku nebo někde na louce sněhuláka či sněhuláky. A nemusí to být jen klasický formát, ale třeba i zvířátka, pohádkové bytosti nebo i nějaká známá stavba.
"Až bude dílo hotové, vyfoťte ho, popřípadě se s ním vyfoťte i vy a pošlete nám snímky na e-mail okrisky@okrisky.cz nebo je dejte na facebooku do komentářů pod článkem. Všechny dětské účastníky odměníme sladkostí a navíc vyhodnotíme tři nejlepší výtvory, které oceníme. Stavět a posílat fotografie můžete do 31. ledna", vyzývá k soutěži web městyse Okříšky.

K soutěži Okříšský sněhulák inspirovala radnici v Okříškách Želiv, kde probíhá Želivské sněhobraní.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Park miniatur v Bystřici nad Pernštejnem ohlídá Vilém z Pernštejna a kamery
Další dva hrady letos vzniknou v parku miniatur v Lužánkách v Bystřici nad Pernštejnem. Na pokračování prací je v rozpočtu pamatováno částkou ve výši 583 tisíc korun a na 300 tisíc vyjde socha Viléma z Pernštejna, kterou hodlá bystřická radnice nechat zhotovit. Ta má současně vyjadřovat historické sepětí, kdy bystřické panství patřilo šlechtickému rodu Pernštejnů.
Výstavba parku miniatur začala v roce 2018, kdy pod rukama brněnského modeláře Zdeňka Brachtla začaly dostávat obrysy první skulptury. Nejdříve přišly na řadu hrady Čepička, Lúčka, Lomnice, kostel v Černvíru a klášter Porta coeli v Předklášteří, v roce 2019 pak rozsáhlé a členité modely hradů Zubštejn a Pernštejn a loni přibyly Dalečín, Louka, Aueršperk a Kunštát. Park mají postupně rozšířit ještě miniatury hradů Pyšolec, Skály a Trmačov, kláštera v Doubravníku a havířské osady.

Miniatury z betonu v měřítku jedna ku padesáti odráží stav hradů či dalších objektů vypínajících se kolem řeky Svratky od Jimramova až po Tišnov ve 14. a 15. století, tedy v době jejich největšího rozkvětu. Areál s cestičkami, lavičkami a informačními panely je volně přístupný a kvůli případným vandalům jej město letos hodlá doplnit bezpečnostními kamerami, na jejichž pořízení je vyčleněno 210 tisíc korun.

Foto: ilustrační
- zprav -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   3. 3. 2021

• V novém domově pro seniory v Chotěboři se ubytovali první klienti
• Sovice sněžní hypnotizuje návštěvníky i ošetřovatele pohledem
• Vysočinský hejtman nevylučuje vyhlášení stavu hromadného postižení osob; v krajských nemocnicích se léčí na jipkách 79 covid pacientů
• Z policejního deníku: vandal počmáral zeď; krádež nafty z auta; opilý muž vyhrožoval, že si ublíží
• Na modernizovaný úsek dálnice D1 Koberovice – Humpolec se vracejí práce
• Na kompostárně v Jihlavě - Henčově začalo štěpkování vánočních stromků
• Riziko platební neschopnosti v Německu roste; k cestovnímu ruchu a pohostinství se přidávají i potíže v odvětvích, na něž jsou navázané mnohé české firmy
• Veřejná doprava na Vysočině kvůli uzavření škol přejde na prázdninový režim

Úterý   2. 3. 2021

• „Žena mezi vdechnutím a vydechnutím“ na březích Dunaje; České centrum Bratislava přináší do venkovních prostor další fotografickou výstavu
• Silničáři spotřebovali na Vysočině v zimě 3559 tun soli, loni jen 1341 tun
• Čtyři mladíci napadli v Třebíči muže, kterého zranili a pokusili se jej okrást; skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: krádež horského kola; krádež kabelky, řidiči pod vlivem alkoholu a drog
• Sběratel za etiketu z přibyslavské pálenice zaplatil 814 korun
• Hasiči zkoušeli projet ulicemi Třebíče; zavazující auto třeba rozhoupou a odstrkají z cesty
• Milovníci koupání se mohou těšit na odbahněný a opravený Milovský rybník u Sněžného

Pondělí   1. 3. 2021

• Dárek k MDŽ? Darujte jí letos místo růží les a důkaz vaší lásky tu bude ještě za 100 let
• Táborští medvědi zimní spánek neznají, jsou aktivní po celý rok
• Činnost určených škol se rozšiřuje i na mateřské školy
• Horácká galerie v Novém Městě na Moravě chystá výstavu NA HOUBY!, zatím nabízí online vernisáž
• V Jihlavě začne oprava křižovatky mezi silnicí I/38 a dálnicí D1
• Policisté na Vysočině hlídají hranice okresů a krajů, pro lidi mají k dispozici i formuláře
• Z policejního deníku: opilý muž bil dalšího pěstí do hlavy; muž dluží na alimentech 90 tisíc; vážná nehoda na Žďársku
• Darujte plazmu, vyzývají odborníci; mnoho z nás ji někdy v životě bude potřebovat
• O víkendu se stalo na Vysočině několik vážných nehod, při jedné zemřel člověk
• V jihlavské nemocnici opravují srdce kuchyně
• Odborníci budou diskutovat dopady pandemie na cestovní ruch v regionech
• V Jihlavě při procházkách opatrně - stačí krok vedle a jste jiné v obci i v jiném okrese
• Provoz z části silnice I/38 v ulici Jihlavská v Havlíčkově Brodě bude zčásti převeden na provizorní silnici

Neděle   28. 2. 2021

• Řidič po havárce u Jersína zemřel ve vrtulníku záchranářů
• Odpovědi na nejčastější dotazy týkající se omezení volného pohybu osob od půlnoci 1. března
• Z policejního deníku: krádež přední kapoty masky z náklaďáku na dálnici; opilý muž napadl ženu i její nezletilou dcerku; motorkář utrpěl při nehodě těžké zranění

Pátek   26. 2. 2021

• Z policejního deníku: vloupání do auta; dvě ženy se popraly; opilý cyklista
• V Havlíčkově Brodě se objevila vzácná sova pálená, bohužel se otrávila jedem na myši
• Ve Sněžném se chystají opravit věž evangelického kostela z devatenáctého století

Čtvrtek   25. 2. 2021

• Generační obměna Dukovan končí, jaderná elektrárna ale bude přesto dál přijímat nové zaměstnance
• Policisté hledají zloděje, který v Jihlavě ženě ukradl peněženku a následně použil její platební kartu
• Hravé surikaty z táborské zoo si užívaly sněhové hrátky
• Z policejního deníku: krádež věcí za více jak 20 tisíc; muži přišli o peníze, které poslali na účet; vloupání do auta
• Záchranáři řidičku po nehodě u Cetorazu transportovali letecky do Českých Budějovic

Středa   24. 2. 2021

• Pelhřimovské nemocnici pomohou hasiči na urgentním příjmu, ARO a oddělení tzv. červené COVID zóny
• Z policejního deníku: zraněného muže v lese policisté vypátrali; muž porušil domovní svobodu; opilý řidič boural

Úterý   23. 2. 2021

• O původu smírčích křížů a kamenů
• Táborská fosa si zvyká na neobvyklé zasněžené zimy
• Jihlavský magistrát bude za svatby v nestandardních dnech a časech vybírat peníze
• Na silnicích prvních tříd je letos více výtluků, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do náklaďáku; rvačka na jihlavském náměstí; poškození skleníků
• Barokní kaple v Jihlavě - Hosově bude osvětlená
• Při ranních nehodách na Vysočině utrpěli zranění čtyři lidé, zraněné dítě dostalo od hasičů dráčka Záchranáčka
• V Dešově shořela stodola, příčina požáru je v šetření

Pondělí   22. 2. 2021

• Karel Havlíček Borovský letos oslaví 200. výročí narození, město i další instituce připravují doprovodný program
• Manželé Medunovi oslavili na jihlavské radnici zlatou svatbu
• Z policejního deníku: vandal poškrábal auto; opilý řidič boural; opilec obtěžoval blízkou osobu, skončil na záchytce
• U Havlíčkova Brodu srazil rychlík muže, ten na místě zemřel

Neděle   21. 2. 2021

• Z policejního deníku: zatajení finanční hotovosti; krádež peněz na ubytovně; krádež kávy

Pátek   19. 2. 2021

• Parkoviště pro Karlovo náměstí v Třebíči bude od pondělí v bývalé Delvitě
• Dvaatřicetiletý distributor drog skončil za mřížemi, hrozí mu až deset let ve vězení
• Druhý blok v elektrárně Dukovany oslaví 35 let od prvního dosažení 100% výkonu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta; krádež propanbutanových lahví; muž nesmí na Jihlavsko, přesto tu byl
• Na falešné recepty vyzvedávali léky, z nichž pak vyráběli heroin; pět pachatelů skončilo ve vazbě

Čtvrtek   18. 2. 2021

• Stanovisko Institutu Václava Klause k novému „pandemickému“ zákonu
• Den otevřených dveří na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě proběhne virtuálně; nabídne unikátní prohlídku budovy i chat se studenty
• Malpy z táborské zoo mrazy rády nemají, na sněhu dlouho nevydrží
• Na dálnici D1 v úseku Devět křížů - Ostrovačice začne v pátek modernizace, provoz bude omezen
• Předčasné narození a komplikace při porodu změnily život Adámkovi i celé jeho rodině; přesto se nevzdávají
• Osmnáctiletý mladík z Olomoucka posprejoval v Třebíči čtrnáct objektů
• Z policejního deníku: žena se po napadení agresorem léčila více než měsíc, krádež peněženky z auta, drogy za volantem
• Na Jihlavsku lidé darovali na tříkrálovou sbírku více jak jeden milion korun
• Návrh poslance Josefa Kotta (ANO) ohrožuje chráněné druhy rostlin a živočichů

Středa   17. 2. 2021

• Kvůli ledovce se na Vysočině dopoledne stalo dvaadvacet dopravních nehod, jedna osoba utrpěla zranění
• Kriminalisté dopadli tři zloděje, kteří v restauraci v Havlíčkově Brodě sebrali elektroniku, potraviny i alkohol
• Z policejního deníku: poškození aut, úvěrový podvod, střet auta s chodkyní
• Kaplička svaté Anny u Pelhřimova z let 1699 - 1700 se oprav asi nedočká
• Letošní zima je bohatá na čížky lesní
• Turisty Na konci světa ve Šlakhamrech vítají cedule království i markrabství
• V Kojetíně na Havlíčkobrodsku shořela stodola, škoda je asi milion korun

Úterý   16. 2. 2021

• Táborská zoo vypustí do přírodních rezervací trojici zubrů, na novém webu zazubra.cz najdete podstatné informace o záchraně tohoto druhu
• Řidiči by měli být opatrní kvůli hrozící ledovce a také by si měli dávat pozor před výtlukami na silnicích
• Na Vysočině hrozí ledovka, zejména na východě velmi silná
• Z policejního deníku: opilý agresor skončil na záchytce, policisté vypátrali celostátně hledaného muže
• Ptačí ráj v Brně má zaniknout; kvůli rozšíření průmyslové zóny

Pondělí   15. 2. 2021