Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 11.1 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Personálu v pelhřimovské nemocnici je málo, vypomohou hasiči
Nemocnici v Pelhřimově chybí personál, proto v ní od úterý 12. ledna až přibližně do konce měsíce bude pomáhat deset profesionálních hasičů.
O výpomoc požádalo Vedení nemocnice požádalo prostřednictvím svého zřizovatele Kraje Vysočina o výpomoc nejprve Armádu České republiky. Ta ale z kapacitních důvodů pomoc odmítla. Hejtman Vítězslav Schrek se proto následně obrátil s požadavkem o pomoc na krajského ředitele vysočinských hasičů Jiřího Němce a ten jeho požadavku vyhověl.

"Pro výpomoc v nemocnici nejsou vyčleněni konkrétní příslušníci. Je to z toho důvodu, že ani hasičům se nevyhýbá onemocnění COVID – 19 a není v našich silách garantovat každý den účast stejných příslušníků. Proto půjde o vyčlenění deseti příslušníků z akceschopného počtu hasičů na každý následující den", informovala mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Úkolem hasičů bude v nemocnici pomoc personálu při poskytování služeb pacientům. Jednat se bude o ryze nezdravotnickou pomoc jako je asistence při hygienické péči, při polohování a úpravy lůžka nebo při podávání jídla.

S poskytováním nezdravotnické pomoci mají hasiči bohatou zkušenost z letošního jara, kdy od
31. března do 27. dubna pomáhali personálu domova se zvláštním režimem v Břevnici na Havlíčkobrodsku.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: recidivista v Jihlavě kradl zboží, řidiči pod vlivem alkoholu a drog
Ze spáchání trestného činu je podezřelý devětadvacetiletý muž z Jihlavska, který byl v obchodním domě v Jihlavě v ulici Romana Havelky přistižen při krádeži zboží v hodnotě přes tři tisíce korun. Jedná se o recidivistu, který byl v minulosti již opakovaně potrestán za majetkovou trestnou činnost. Naposledy byl odsouzen k trestu odnětí svobody a brány věznice opustil vloni v červnu. Přesto muž v sobotu 9. ledna po šesté hodině večer vzal různé zboží - drogistické výrobky a potraviny, které uschoval do upravené krabice v batohu. Prostorem pokladen poté muž prošel, aniž by zaplatil. Zastavil ho pracovník ostrahy a na místo byli přivoláni policisté. Odcizené zboží muž vydal. Policisté ho převezli na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů. Muž byl obviněn ze spáchání trestného činu krádeže, případ kriminalisté vyšetřují. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý čtyřiadvacetiletý muž z Třebíčska, který řídil vozidlo, i když to má zakázáno. V neděli 10. ledna jel muž po desáté hodině večer s automobilem Audi ve směru od ulice Znojemská v Třebíči na Střítež. "Policisté zjistili, že řidičem je muž, který má vysloven na základě rozhodnutí městského úřadu zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu dvou let, skončit by mu měl až letos na jaře", informovala J. Kroutilová. Dechová zkouška u něho byla negativní. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují.

Řidič je podezřelý z přestupku
V sobotu 9. ledna jel v Třebíči po deváté hodině večer řidič automobilu Ford Transit ve směru od ulice Okrajová na ulici Družstevní. Vozidlo policisté zastavili a provedli kontrolu. "Dechová zkouška byla u čtyřiadvacetiletého řidiče negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test u něho ukázal přítomnost amfetaminu a marihuany. Muž se podrobil lékařskému vyšetření, při kterém mu byl odebrán biologický materiál", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Další jízdu policisté řidiči zakázali. Muž je podezřelý ze spáchání dopravního přestupku, který policisté šetří.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
V sobotu 9. ledna jel kolem třetí hodiny odpoledne řidič automobilu Citroen v Třebíči po ulici Jejkovská brána. "Vozidlo zastavili strážníci a provedli kontrolu. U sedmatřicetiletého řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,36 promile alkoholu a opakované zkoušky u něho ukázaly obdobné hodnoty. Na místo byli přivoláni policisté. Muži na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Řidič je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, policisté muži sdělili podezření ze spáchání trestného činu. Případ řeší ve zkráceném přípravném řízení", informovala Jana Kroutilová.

Alkohol za volantem
Policisté zastavili v sobotu 9. ledna kolem jedenácté hodiny dopoledne na ulici Riegrova v Chotěboři na Havlíčkobrodsku osobní auto Volkswagen, jehož řidičem byl dvaadvacetiletý muž. "Ten se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,58 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní. Policisté mu na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Pelhřimovští policisté zastavili v sobotu 9. ledna kolem druhé hodiny na ulici Myslotínská v Pelhřimově vozidlo Volkswagen. "Jednatřicetiletý řidič se v rámci kontroly podrobil testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek ukázal přítomnost marihuany. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl", informovala S. Rázlová s tím, že v další jízdě již pokračovat nesměl. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Řidič pod vlivem drog
V pátek 8. ledna krátce před půl jednou odpoledne kontrolovali policisté na ulici Strojírenská ve Žďáře nad Sázavou osobní auto Škoda. "Součástí silniční kontroly byl také test na drogy, kterému se dvaatřicetiletý řidič na výzvu policistů podrobil. Výsledek byl pozitivní na marihuanu a amfetamin. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu také souhlasil", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté mu zakázali další jízdu a vše zadokumentovali. Muž je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy.

Řidič pod vlivem alkoholu za volant usedl v době zákazu
Žďárští policisté odhalili v neděli 10. ledna řidiče, který za volant vozidla usedl pod vlivem alkoholu a v době vysloveného zákazu. Vůz Volkswagen zastavila policejní hlídka kolem půl jedenácté dopoledne na ulici Chelčického. "Dechová zkouška u třiačtyřicetiletého řidiče vykázala naměřenou hodnotu 2,31 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 2,27 a 2,28 promile. Dále provedená lustrace ukázala, že muž má od poloviny listopadu vyslovený zákaz řízení, a to na dobu dvaačtyřiceti měsíců. V další jízdě již pokračovat nesměl. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky a maření výkonu úředního rozhodnutí", uvedla S. Rázlová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Meteorologové na Vysočině varují před sněhovými jazyky i čerstvým větrem
Meteorologové vydali pro celou Vysočinu výstrahu před sněhovými jazyky, které by se měly tvořit od úterý 12. ledna od šesti hodin ráno do středeční půlnoci. Platí též předběžné upozornění, že při sněžení a čerstvém větru se budou v polohách nad 500 m tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje.
Výstraha před silným sněžením a větrem platí zejména pro Prahu, kraje Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královehradecký, Plzeňský, Středočeský, Jihočeský a také Vysočinu. Varování meteorologů zahrnuje také většinu Pardubického kraje.

Nejvíce by mělo sněžit v Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Libereckém, Královehradeckém a Pardubickém kraji. Během 12 hodin by mělo napadnout více než 15 centimetrů nového sněhu. Sněžit by mělo až do půlnoci. Meteorologové varují také před vznikem sněhových jazyků.

Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský a Ústecký kraj podle výstrahy ČHMÚ zasáhne silný vítr. Jihozápadní vítr by měl mít s nárazy rychlost nad 65 kilometrů za hodinu. V regionech potrvá asi od 6 do 18 hodin.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Zámek v Červené Řečici na Pelhřimovsku prochází rozsáhlou rekonstrukcí
Zámek Červená Řečice na Pelhřimovsku prochází v současnosti stavební obnovou, která ve značném rozsahu zahrnuje i restaurování. Rozsah prací, které se v minulosti musely z finančních důvodů omezit spíše na nejnutnější havarijní situace, je od podzimu díky dotacím rozšířen na celkovou obnovu části budov v areálu zámku. Ta probíhá pod dohledem telčského pracoviště Národního památkového ústavu.
Původně gotická tvrz byla ve 14. století přestavěna a rozšířena na hrad, jenž sloužil jako správní a hospodářské centrum pelhřimovského dominia pražského biskupství. Dnešní rozsáhlý areál nepravidelného šestibokého půdorysu vznikl renesanční přestavbou v 16. století, kdy si zámek postupně předávalo několik šlechtických rodů. Tato etapa vytvořila uměleckohistoricky nejhodnotnější části areálu, pro něž jsou typické prvky tzv. české renesance. V 17. století se znovu stal majetkem pražských arcibiskupů a až do roku 1948 sloužil jako centrum hospodářské správy. Poté zde byl umístěn archiv a také byty. Změna užívání objektu pro tyto účely se negativně podepsala na jeho technickém i vizuálním stavu, stejně jako fakt, že většina budov a místností v nich posléze nebyla užívána vůbec a případná údržba se omezovala jen na některé kritické havarijní situace. V posledních letech získal zámek nového vlastníka, který s omezenými finančními prostředky včetně dotačních titulů z veřejných zdrojů započal s obnovou střešních konstrukcí na menší ploše střech. Zároveň byla však zpracována projektová dokumentace pro obnovu velké části areálu, která sloužila jako podklad pro žádost o podporu z výše uvedeného programu.

„Vzhled jedinečného zámku pevnostního typu ovlivnily nejvíce renesanční a barokní úpravy, přesto je i gotická fáze dodnes velmi čitelná. Cenné jsou především zachované typické znaky renesanční architektury – sgrafita s figurálními motivy, vysoké renesanční štíty, lunetová římsa či hřebínkové klenby“, konstatuje Terezie Vohralíková z telčského pracoviště Národního památkového ústavu.

„Figurální sgrafitová výzdoba byla v minulosti restaurována podle našich dosavadních poznatků pouze v první polovině 20. století a jen na části objektů, např. na fasádě spojovacího krčku, tudíž se tu dnes můžeme setkat s nedotčenými originály z 16. století, byť v jen v menším rozsahu a zejména na plochách, které se vlivem pozdějších stavebních úprav dostaly mimo pozornost majitelů či správců. Krásné příklady této uměleckořemeslné techniky byly objeveny například na vnitřních plochách štítů na půdách, tyto zůstaly zachovány většinou změnou dispozice krovu, nebo na plochách stěn v soklové zóně, které byly zasypány při změně nivelety podlah,“ dodává Petr Severa rovněž z územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči.

Po roce 1990 nebyl zámek využíván. V té době jej získalo bytové družstvo Unimax. Nový vlastník projevil zájem ve spolupráci s příslušnými orgány památkové péče zastavit chátrání zámku. Kroky k záchraně areálu podnikal již mnoho let rovněž Spolek na záchranu památek červenořečických. V roce 2014 byl zámek prohlášen vládou České republiky za národní kulturní památku. Nyní jej vlastní družstvo Zámek Šebestián.

„Od září 2020 probíhá obnova celého areálu. Hlavním cílem projektu je zachovat, ochránit a rozvíjet potenciál národní kulturní památky a využít ho k vyváženému rozvoji území západní části Českomoravské vrchoviny. To znamená stavebně jej stabilizovat a obnovit, zároveň zpřístupnit některé dosud nezpřístupněné prostory památky a využívat jeho kulturní potenciál pro celoroční poskytování kulturních a vzdělávacích služeb veřejnosti. Projekt přitom klade důraz zejména na kvalitativní stránku náplně s využitím moderních a efektivních forem prezentace“, uvedl majitel zámku Daniel David.

Stěžejní část prací v roce 2020 představovala oprava části střech a krovů, statické zajištění a sanace přístupového mostku k zámku a z oblasti restaurování konsolidace nejpoškozenějších částí sgrafitové výzdoby spojovací chodby. V následující etapě bude pokračovat také komplexní obnova exteriérů i interiérů vstupního křídla a většiny fasád. Zejména v případě fasád bude velká část prací provedena uměleckořemeslným a restaurátorským způsobem, neboť cílem obnovy areálu je zachovat v maximální možné míře památkovou hodnotu zejména četných prvků výzdoby z kamene či štuku a také charakter historických omítek, které však bude nutno ve velké míře rekonstruovat obdobnou technikou, jako v době vzniku.

Veškeré stavební i vyklízecí práce probíhají v součinnosti s archeology z brněnského pracoviště Archaia a také za účasti pracovníků generálního ředitelství NPÚ, kteří mají na starosti průzkum a dokumentaci celého areálu.

Při takto rozsáhlé obnově začalo zákonitě docházet již v prvních měsících prací k zajímavým nálezům a zjištěním. Většinou se jedná o objevy řemeslně-uměleckých detailů, jež byly v průběhu staletí převrstveny novější stavební vývojovou etapou.

„Tímto způsobem se díky dobré spolupráci s realizační firmou a jejich pracovníky podařilo zachránit nově objevená sgrafita pohlcená interiérem dostavěného paláce, objasnit průběh nejstarší středověké hradby nebo zachránit dekorativní podlahu z biskupské ložnice. Všechny takové nálezy jsou dávány do kontextu s našimi dosavadními znalostmi o historii zámku a zároveň doplňují a cizelují závěry stále probíhajícího stavebně-historického průzkumu“, doplňuje Vohralíková.

Celková obnova zámku v Červené Řečici by měla být dokončena v roce 2022, kdy bude tato národní kulturní památka zpřístupněna veřejnosti. Zámek byl v roce 2014 nominován na Cenu NPÚ Patrimonium pro futuro v kategorii záchrana a obnova památky. - Získal zvláštní ocenění generální ředitelky NPÚ. Před započetím této rozsáhlé obnovy byly záchranné a udržovací práce podpořeny Ministerstvem kultury z Programu záchrany architektonického dědictví.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Běžkaři mohou v okolí Žďáru nad Sázavou vyrazit do upravených stop
Pět kilometrů dlouhý a šest metrů široký okruh na bruslení za žďárskou Pilskou nádrží mohou nyní využít příznivci běžeckého lyžování. V provozu je rovněž cesta od zimního stadionu kolem vodárny až do skiareálu a uválcována byla i cyklostezka od hráze až do Polničky.
Přímo v rekreačním areálu Pilák je nachystaný přibližně 800 metrů dlouhý okruh na bruslení, trať vede po chodnících, přičemž z toho šest stovek metrů bílé stopy je ve večerních hodinách osvětleno. Na použití rolby i na vyříznutí klasických stop je v současné době zatím nedostatečná sněhová vrstva.

Zájemci o běžecké lyžování mohou aktuální situaci v okolí Žďáru nad Sázavou monitorovat prostřednictvím webu www.skizdarsko.cz https://www.sportispo.cz/pag… kde je i možnost on-line sledování údržby tratí. Kolem Žďáru je za příznivých sněhových podmínek strojově upravováno na osm desítek kilometrů lyžařských stop.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

V uplynulém roce si péči záchranářů vyžádal každý sedmnáctý občan Vysočiny
Rok 2020 byl pro Zdravotnickou záchrannou službu Kraje Vysočina v mnoha ohledech náročný. Počínaje březnem jsme se museli vypořádat s něčím naprosto novým, co jsme do té doby neznali. S příchodem epidemie koronaviru bylo nutné ve velmi krátké době zajistit dostatečné množství ochranných prostředků a také speciální mobilní odběrový tým, který již devět měsíců provádí testování na Covid-19 napříč celým naším krajem. Do konce roku 2020 uskutečnili naši zdravotníci 2.700 odběrů a najezdili téměř 45 tisíc kilometrů.
Co se týče standardní výjezdové činnosti, evidujeme za rok 2020 mírný pokles počtu výjezdů. Celkem jsme jich uskutečnili 45.840, tedy zhruba o 1.400 méně, než v roce 2019. Ubylo i leteckých zásahů, kterých jsme provedli 442, o 67 méně, než předloni. V loňském roce naši zdravotníci zasahovali u 39.604 událostí a ošetřili téměř 30.000 pacientů. Lze tedy říci, že si záchranku v roce 2020 přivolal každý 17 občan Kraje Vysočina.

Oproti předloňskému roku evidujeme pokles pacientů s úrazy. Zatímco jsme za stejné období v roce 2019 ošetřili 8.992 osob s úrazovou diagnózou, loni jich bylo o 810 méně, tedy 8.182. Snížil se i počet dopravních nehod, které si vyžádaly výjezd posádek ZZS KV. Ve srovnání s rokem 2019 bylo v loňském roce takových zásahů o 250 méně, celkem 1.826.

V souvislosti s koronavirem jsme v roce 2020 uskutečnili celkem 5 224 výjezdů, což je zhruba 18% z celkového počtu. 4 345 výjezdů bylo k pacientům s podezřením na Covid-19 a 879 k osobám s potvrzenou nákazou.

V roce 2020 byla nejčastější diagnóza výjezdů ZZSKV podezření na Covid-19. Následovala dušnost, kolapsový stav, horečka či hypertenze.
Petr JANÁČEKZpět nahoru na obsah...

Jihlavská nemocnice opraví pokoj pro pacienty po nehodách a úrazech
Už poosmé se podařilo nadělit pacientům pod stromeček Vánoční pokoj. I tentokrát se sešlo přes sto tisíc korun, díky kterým chceme v tomto roce opravit zázemí v naší nemocnici. Tentokrát to bude pro pacienty po úrazech a nehodách na ortopedicko-traumatologickém oddělení. Uvedla to mluvčí nemocnice v Jihlavě Monika Zachrlová.
Princip Vánočního pokoje je jednoduchý. Na stránkách www.nemji.cz/vanocni… si vybere veřejnost věc, na kterou chce přispět. Dárci napíší položku na daný email, kterou si vybrali, a my zašleme platební podklady a na stránkách ji označíme jako obsazenou. Peníze na vybavení se vybírají do Štědrého dne. Pokoj opravený v roce 2021 by měl sloužit pacientům po úrazech: „Pro tyto pacienty je důležité bezbariérové zázemí. Část peněz chceme proto použít na úpravu koupelny,“ vysvětluje primář oddělení Přemysl Kohout.

"Letos se na vánoční pokoj vybralo 116 700 korun. Velká část dárců přispívá na náš pokoj již opakovaně. Za každým ročníkem vidí výsledky svého příspěvku v podobě nově opraveného zázemí. Za uplynulé roky se podařilo díky dárcům vybavit chemostacionář a opravit pokoje na dětském, gynekologickém, traumatologickém, rehabilitačním a geriatrickém oddělení", informovala mluvčí M. Zachrlová.

Letos by se měly opravit pokoje dva. Kromě toho letošního se opraví i Vánoční pokoj z loňského na gynekologicko-porodnickém oddělení roku, kde rekonstrukci přerušil covid.

Vánoční pokoj 2013, dětské oddělení: 117 500 korun

Vánoční pokoj 2014, traumatologické oddělení: 101 169 korun

Vánoční pokoj 2015, gynekologicko-porodnické oddělení: 107 450 korun

Vánoční pokoj 2016, oddělení geriatrie a následné péče: 226 330 korun

Vánoční pokoj 2017, chemostacionář: 110 214 korun

Vánoční pokoj 2018, rehabilitační oddělení: 129 000 korun

Vánoční pokoj 2019, gynekologicko-porodnické oddělení 171 300 korun

Vánoční pokoj 2020, ortopedicko-traumatologické oddělení, 116 700 korun
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   3. 3. 2021

• V novém domově pro seniory v Chotěboři se ubytovali první klienti
• Sovice sněžní hypnotizuje návštěvníky i ošetřovatele pohledem
• Vysočinský hejtman nevylučuje vyhlášení stavu hromadného postižení osob; v krajských nemocnicích se léčí na jipkách 79 covid pacientů
• Z policejního deníku: vandal počmáral zeď; krádež nafty z auta; opilý muž vyhrožoval, že si ublíží
• Na modernizovaný úsek dálnice D1 Koberovice – Humpolec se vracejí práce
• Na kompostárně v Jihlavě - Henčově začalo štěpkování vánočních stromků
• Riziko platební neschopnosti v Německu roste; k cestovnímu ruchu a pohostinství se přidávají i potíže v odvětvích, na něž jsou navázané mnohé české firmy
• Veřejná doprava na Vysočině kvůli uzavření škol přejde na prázdninový režim

Úterý   2. 3. 2021

• „Žena mezi vdechnutím a vydechnutím“ na březích Dunaje; České centrum Bratislava přináší do venkovních prostor další fotografickou výstavu
• Silničáři spotřebovali na Vysočině v zimě 3559 tun soli, loni jen 1341 tun
• Čtyři mladíci napadli v Třebíči muže, kterého zranili a pokusili se jej okrást; skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: krádež horského kola; krádež kabelky, řidiči pod vlivem alkoholu a drog
• Sběratel za etiketu z přibyslavské pálenice zaplatil 814 korun
• Hasiči zkoušeli projet ulicemi Třebíče; zavazující auto třeba rozhoupou a odstrkají z cesty
• Milovníci koupání se mohou těšit na odbahněný a opravený Milovský rybník u Sněžného

Pondělí   1. 3. 2021

• Dárek k MDŽ? Darujte jí letos místo růží les a důkaz vaší lásky tu bude ještě za 100 let
• Táborští medvědi zimní spánek neznají, jsou aktivní po celý rok
• Činnost určených škol se rozšiřuje i na mateřské školy
• Horácká galerie v Novém Městě na Moravě chystá výstavu NA HOUBY!, zatím nabízí online vernisáž
• V Jihlavě začne oprava křižovatky mezi silnicí I/38 a dálnicí D1
• Policisté na Vysočině hlídají hranice okresů a krajů, pro lidi mají k dispozici i formuláře
• Z policejního deníku: opilý muž bil dalšího pěstí do hlavy; muž dluží na alimentech 90 tisíc; vážná nehoda na Žďársku
• Darujte plazmu, vyzývají odborníci; mnoho z nás ji někdy v životě bude potřebovat
• O víkendu se stalo na Vysočině několik vážných nehod, při jedné zemřel člověk
• V jihlavské nemocnici opravují srdce kuchyně
• Odborníci budou diskutovat dopady pandemie na cestovní ruch v regionech
• V Jihlavě při procházkách opatrně - stačí krok vedle a jste jiné v obci i v jiném okrese
• Provoz z části silnice I/38 v ulici Jihlavská v Havlíčkově Brodě bude zčásti převeden na provizorní silnici

Neděle   28. 2. 2021

• Řidič po havárce u Jersína zemřel ve vrtulníku záchranářů
• Odpovědi na nejčastější dotazy týkající se omezení volného pohybu osob od půlnoci 1. března
• Z policejního deníku: krádež přední kapoty masky z náklaďáku na dálnici; opilý muž napadl ženu i její nezletilou dcerku; motorkář utrpěl při nehodě těžké zranění

Pátek   26. 2. 2021

• Z policejního deníku: vloupání do auta; dvě ženy se popraly; opilý cyklista
• V Havlíčkově Brodě se objevila vzácná sova pálená, bohužel se otrávila jedem na myši
• Ve Sněžném se chystají opravit věž evangelického kostela z devatenáctého století

Čtvrtek   25. 2. 2021

• Generační obměna Dukovan končí, jaderná elektrárna ale bude přesto dál přijímat nové zaměstnance
• Policisté hledají zloděje, který v Jihlavě ženě ukradl peněženku a následně použil její platební kartu
• Hravé surikaty z táborské zoo si užívaly sněhové hrátky
• Z policejního deníku: krádež věcí za více jak 20 tisíc; muži přišli o peníze, které poslali na účet; vloupání do auta
• Záchranáři řidičku po nehodě u Cetorazu transportovali letecky do Českých Budějovic

Středa   24. 2. 2021

• Pelhřimovské nemocnici pomohou hasiči na urgentním příjmu, ARO a oddělení tzv. červené COVID zóny
• Z policejního deníku: zraněného muže v lese policisté vypátrali; muž porušil domovní svobodu; opilý řidič boural

Úterý   23. 2. 2021

• O původu smírčích křížů a kamenů
• Táborská fosa si zvyká na neobvyklé zasněžené zimy
• Jihlavský magistrát bude za svatby v nestandardních dnech a časech vybírat peníze
• Na silnicích prvních tříd je letos více výtluků, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do náklaďáku; rvačka na jihlavském náměstí; poškození skleníků
• Barokní kaple v Jihlavě - Hosově bude osvětlená
• Při ranních nehodách na Vysočině utrpěli zranění čtyři lidé, zraněné dítě dostalo od hasičů dráčka Záchranáčka
• V Dešově shořela stodola, příčina požáru je v šetření

Pondělí   22. 2. 2021

• Karel Havlíček Borovský letos oslaví 200. výročí narození, město i další instituce připravují doprovodný program
• Manželé Medunovi oslavili na jihlavské radnici zlatou svatbu
• Z policejního deníku: vandal poškrábal auto; opilý řidič boural; opilec obtěžoval blízkou osobu, skončil na záchytce
• U Havlíčkova Brodu srazil rychlík muže, ten na místě zemřel

Neděle   21. 2. 2021

• Z policejního deníku: zatajení finanční hotovosti; krádež peněz na ubytovně; krádež kávy

Pátek   19. 2. 2021

• Parkoviště pro Karlovo náměstí v Třebíči bude od pondělí v bývalé Delvitě
• Dvaatřicetiletý distributor drog skončil za mřížemi, hrozí mu až deset let ve vězení
• Druhý blok v elektrárně Dukovany oslaví 35 let od prvního dosažení 100% výkonu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta; krádež propanbutanových lahví; muž nesmí na Jihlavsko, přesto tu byl
• Na falešné recepty vyzvedávali léky, z nichž pak vyráběli heroin; pět pachatelů skončilo ve vazbě

Čtvrtek   18. 2. 2021

• Stanovisko Institutu Václava Klause k novému „pandemickému“ zákonu
• Den otevřených dveří na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě proběhne virtuálně; nabídne unikátní prohlídku budovy i chat se studenty
• Malpy z táborské zoo mrazy rády nemají, na sněhu dlouho nevydrží
• Na dálnici D1 v úseku Devět křížů - Ostrovačice začne v pátek modernizace, provoz bude omezen
• Předčasné narození a komplikace při porodu změnily život Adámkovi i celé jeho rodině; přesto se nevzdávají
• Osmnáctiletý mladík z Olomoucka posprejoval v Třebíči čtrnáct objektů
• Z policejního deníku: žena se po napadení agresorem léčila více než měsíc, krádež peněženky z auta, drogy za volantem
• Na Jihlavsku lidé darovali na tříkrálovou sbírku více jak jeden milion korun
• Návrh poslance Josefa Kotta (ANO) ohrožuje chráněné druhy rostlin a živočichů

Středa   17. 2. 2021

• Kvůli ledovce se na Vysočině dopoledne stalo dvaadvacet dopravních nehod, jedna osoba utrpěla zranění
• Kriminalisté dopadli tři zloděje, kteří v restauraci v Havlíčkově Brodě sebrali elektroniku, potraviny i alkohol
• Z policejního deníku: poškození aut, úvěrový podvod, střet auta s chodkyní
• Kaplička svaté Anny u Pelhřimova z let 1699 - 1700 se oprav asi nedočká
• Letošní zima je bohatá na čížky lesní
• Turisty Na konci světa ve Šlakhamrech vítají cedule království i markrabství
• V Kojetíně na Havlíčkobrodsku shořela stodola, škoda je asi milion korun

Úterý   16. 2. 2021

• Táborská zoo vypustí do přírodních rezervací trojici zubrů, na novém webu zazubra.cz najdete podstatné informace o záchraně tohoto druhu
• Řidiči by měli být opatrní kvůli hrozící ledovce a také by si měli dávat pozor před výtlukami na silnicích
• Na Vysočině hrozí ledovka, zejména na východě velmi silná
• Z policejního deníku: opilý agresor skončil na záchytce, policisté vypátrali celostátně hledaného muže
• Ptačí ráj v Brně má zaniknout; kvůli rozšíření průmyslové zóny

Pondělí   15. 2. 2021