Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 12.1 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Blackout ve střední Evropě odvracely manipulacemi i české jaderné elektrárny
Řadou manipulací a úkonů, včetně přechodů do ostrovních režimů provozu jaderných bloků museli v pátek 8. ledna zvládnout operátoři jaderných elektráren Dukovany a Temelín. Vyplývá to z aktuálního vyhodnocení provozu obou klíčových českých energetických zdrojů. Potvrdily tak schopnost stabilizovat přenosovou soustavu nejen v České republice, ale i okolních zemích.
Extrémně náročná směna začala operátorům jaderných elektráren v pátek 8. ledna dopoledne. Nesoulad mezi výrobou a spotřebou nenastal v České republice, kvůli propojení energetických sítí ale výkyvy zasáhly i nejvýznamnější tuzemské zdroje.

„Došlo k rychlému poklesu frekvence pod limitní hladinu, automatické systémy všech tří provozovaných bloků přepnuly přibližně na půl hodiny do ostrovního provozu se vším, co jej provází. Zpět do nominálního provozu jsme všechny tři bloky připojili po třetí hodině odpoledne na základě pokynu z centrálního dispečinku ČEPS“ popisuje směnový inženýr elektrárny Dukovany Josef Jordán.

Projekty jaderných elektráren jsou na změny výkonu, případně ostrovní provoz připravené, a jejich systémy jsou řešeny tak, aby změny parametrů sítě (frekvence i napětí) pomáhaly zvládat svými regulačními schopnostmi automaticky bez odpojení od soustavy.

„Opět se ukazuje význam spolehlivých zdrojů základního zatížení. Jaderné elektrárny vyrábí bez emisí a nezávisle na počasí, a je zřejmé, že z hlediska energetické bezpečnosti do budoucna význam takových zdrojů ještě poroste,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

Dohromady uskutečnili operátoři obou českých jaderných elektráren v pátek přes tři desítky úkonů k tomu, aby pomohli řešit situaci v síti. Podle jejich statistik strávily všechny bloky v ostrovních režimech 270 minut.

„Bylo to náročné, ale technické systémy a především operátoři a provozní personál tuto situaci perfektně zvládli, s důrazem na maximální bezpečnost provozu. Dál zůstáváme připravení, ale věřím, že tento týden už bude klidnější,“ doplňuje Roman Havlín, ředitel jaderné elektrárny Dukovany

Aktuálně je v České republice v plném provozu pět ze šesti jaderných bloků, které dlouhodobě pokrývají přibližně 40% české spotřeby elektřiny. Na prvním výrobním bloku jaderné elektrárny Dukovany pokračuje odstávka pro výměnu paliva. Energetici zde na základě výsledků těsnostních a pevnostních tlakových zkoušek ověřují vybrané parogenerátory a připravují zatěsnění části teplosměnných ploch a následné opakované kontroly. Odstávka by zde měla být podle předběžných předpokladů ukončena na konce ledna.

Na mimořádné dění v evropských přenosových sítích v pátek odpoledne upozornila evropská organizace ENTSO-E sdružující 42 provozovatelů přenosových soustav. Kritická situace, při které došlo k výkyvům ve frekvenci a rozdělení sítí, podle ní nastala mezi druhou a třetí hodinou odpoledne.
Více zde: https://www.entsoe.eu/news/2…
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Lidé v Třebíči přispěli o Vánocích Barevnému světu na vybavení chráněné dílny
Vánoční veřejná sbírka v Třebíči skončila. Zaměstnanci radnice spočítali, že lidé v Třebíči na dobročinné účely darovali částku, přesahující padesát tisíc korun. Peníze pomohou Dennímu centru Barevný svět, o.p.s., Třebíč, na zkvalitnění a rozvoj služeb, konkrétně na nákup nového vybavení pro připravovanou chráněnou dílnu v Třebíči a vybavení terapeutických dílen sociálních služeb Denního centra.
Sbírka běžela od 1. prosince loňského roku do 7. ledna letošního roku. Lidé mohli přispívat do schránky pod vánočním stromem na Martinském náměstí, nebo posílat peníze přímo na speciální bankovní účet.

Peníze na dobrou věc věnovali také členové zastupitelstva města, kteří přispěli částkou 15.450 korun. Společně se podařilo shromáždit částku 53.423 korun. „Od 90. let, kdy se vánoční sbírka v Třebíči pořádá, je to druhá nejvyšší částka. Nejvíce, a to téměř 65 tisíc korun, se vybralo v loňském roce. Peníze jdou vždy na dobročinné účely,“ uvedl místostarosta Miloš Hrůza.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vloupání do chaty; krádež nářadí; střet dvou aut v Jihlavě
Policisté prověřují vloupání do chaty u Mnichu u Kamenice nad Lipou na Pelhřimovsku. Pachatel v době od neděle 3. ledna do neděle 10. ledna násilím vnikl do domu ukradl alkohol a svítilny, čímž majiteli způsobil škodu kolem tří tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody a po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Pachatel si z domu odnesl nářadí
Vloupání do stavby. ke kterému došlo od soboty 9. ledna do pondělí 11. ledna ve Veselíčku na Žďársku prověřují policisté. "Pachatel z domu odcizil mimo jiné elektrickou brusku, čtyři vrtačky a další nářadí. Svým jednáním majiteli způsobil škodu kolem třiceti tisíc korun", informovala S. Rázlová a dodala, že policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, případ nadále prověřují a po pachateli pátrají.

Muži neplatí výživné na své děti
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy sedmatřicetiletému muži z Jihlavska, který neplatí výživné na svého syna. Vyživovací povinnost si muž na sedmnáctiletého chlapce neplní od začátku roku 2017. Měsíčně měl platit 500 korun a později byla částka upravena na více než dva tisíce korun. "Celkově muž dluží přes třicet tisíc korun. Policisté na základě shromážděných důkazů sdělili muži podezření ze spáchání trestného činu, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Trestného činu se dopustil také dvaatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska. "Vyživovací povinnost si neplní od předloňského jara na čtyřletého syna, který žije na Jihlavsku. Měsíčně má muž platit 1 500 korun, v daném období však uhradil jen několik plateb. Celkově dluží přes patnáct tisíc korun. Na základě shromážděných důkazů sdělili policisté muži podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy", doplnila další informace mluvčí.

Opilý muž skončil na záchytce
V pondělí 11. ledna přijali policisté ve večerních hodinách oznámení o muži, který se nacházel v Třebíči na ulici Eliščina. "Muž byl zjevně značně opilý a vzhledem k mrazivým teplotám byl ohrožen jeho život a zdraví. Na místo vyjeli po přijetí oznámení policisté situaci prověřit. Zjistili, že se jedná o devětapadesátiletého muže, při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 2,73 promile alkoholu", uvedla mluvčí Jana Kroutilová a dodala, že muže zajistili a odvezli ho na záchytku k vystřízlivění.

Střet dvou aut v Jihlavě si vyžádal dvě zranění
V pondělí 11. ledna došlo po páté hodině večer v Jihlavě na křižovatce ulic Polenská a Průmyslová k dopravní nehodě. "Řidič vozu Audi jel po ulici Průmyslová a najel do křižovatky v momentě, kdy po hlavní komunikaci ulice Polenská přijížděl automobil Fiat, a došlo ke střetu. Při dopravní nehodě se zranili spolujedoucí z vozidla Audi, oba byli zdravotnickou záchrannou službou převezeni na ošetření do jihlavské nemocnice", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté místo nehody ohledali a zadokumentovali. U řidičů provedli dechové zkoušky, při kterých u obou požití alkoholu vyloučili. Na vozidlech vznikla předběžně vyčíslená škoda 230 tisíc korun. Řidič automobilu Audi je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Alkohol za volantem náklaďáku
Policisté z Přibyslavi zastavili v neděli 10. ledna večer nákladní vozidlo Mercedes, jehož řidičem byl pětatřicetiletý muž. "V rámci silniční kontroly se podrobil dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,38 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní. Policisté muži zakázali další jízdu a vše zadokumentovali. Z přestupku na úseku dopravy se bude zodpovídat před příslušným správním orgánem", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Řidič měl téměř dvě promile alkoholu
Policisté odhalili řidiče, který usedl za volant s téměř dvěma promile alkoholu. V pondělí 11. ledna jel muž po desáté hodině večer s automobilem VW Passat v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku. "Na ulici Poděbradova vozidlo zastavili policisté a provedli kontrolu. U šestačtyřicetiletého řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,96 promile alkoholu, opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Policisté muži na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu", informovala J. Kroutilová. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté dále prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Na Šacberku na sjezdovce utrpěl vážné zranění lyžař
Vážné zranění utrpěl pětatřicetiletý lyžař, který nerespektoval uzavření skiareálů, při sjíždění sjezdovky na Šacberku v Jihlavě.
"Lyžaře se středně těžkým poraněním v horní polovině těla jsme transportovali do jihlavské nemocnice", informoval mluvčí záchranářů na Vysočině Petr Janáček.
¨
Záchranáře zraněnému lyžaři přivolali lidé, kteří tu byli s dětmi sáňkovat a bobovat.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V nemocnici v Novém Městě na Moravě nejsou návštěvy povoleny
Na základně současné epidemiologické situace v novoměstské nemocnici, kdy dochází k dynamickému nárůstu hospitalizovaných pacientů s onemocněním Covid-19, dál platí zákaz návštěv na všech odděleních.
Netýká se pouze nemocných pacientů v terminálním stadiu po předcházející dohodě s ošetřujícím lékařem (povolena je návštěva maximálně dvou osob najednou, 15 minut, návštěva musí mít minimálně respirátor třídy FFP2 nebo KN95 bez výdechového ventilu, musí být bez příznaků onemocnění covid-19, bez pozitivního testu na covid-19 – aktivní onemocnění).

Návštěvy jsou povoleny na dětském oddělení (pouze zákonný zástupce dítěte, návštěva musí mít minimálně respirátor třídy FFP2 nebo KN95 bez výdechového ventilu, musí být bez příznaků onemocnění covid-19, bez pozitivního testu na covid-19 – aktivní onemocnění).

Přítomnost otců u porodu je nadále povolena (musí mít minimálně respirátor třídy FFP2 nebo KN95 bez výdechového ventilu, musí být bez příznaků onemocnění covid-19, bez pozitivního testu na covid-19 – aktivní onemocnění).

V případě povolené navštěvy, nezapomeňte vyplnit Dotazník rizika infekce COVID-19
Dotazník lze vyplnit i on-line na webu jdunanavstevu.cz .
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

V novoměstské nemocnici se v roce 2020 narodilo nejvíce Aniček a Vojtěchů
Ze 778 dětí narozených v loňském roce v nemocnici v Novém Městě na Moravě bylo 18 Vojtěchů a 17 Ann. Na stupních vítězů tato křestní jména vystřídala jména Jakub a Sofie, která v novoměstské nemocnici vedla v roce 2019.
Celkem se v novoměstské nemocnici narodilo 408 chlapců a 18 z nich má v rodném listě zapsáno jméno Vojtěch. „ Vojtěch je velký skokan, protože v roce 2019 byl až na šestém místě. Druhá nejčastější chlapecká jména, která rodiče vybírali, jsou Jakub a Adam,“ nechává nahlédnout do statistik křestních jmen tisková mluvčí nemocnice Tamara Pecková.

Mezi 370 děvčaty, která přišla na svět v Novém Městě na Moravě, vedla Anna, ta byla v roce 2019 na pátém místě. „Aniček se u nás narodilo 17, na dalším místě jsou jména Eliška a Lucie, další v pořadí je Viktorie,“ doplňuje statistiku Tamara Pecková.

Nejvíce porodů přinesly dva měsíce. „V červnu na svět přišlo 82 dětí a v červenci 80, nejméně dětí se narodilo v listopadu (45),“ říká Pecková.

V novoměstské nemocnici se v loňském roce narodilo 5 dvojčat. Největší dítě vážilo 5 200 g a nejmenší 800 g.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   16. 1. 2021

• Josef Šálek poběží mrazivou Vysočinou bosý a v šortkách přes dvacet kilometrů
• Odbor služby pro zbraně v Havlíčkově Brodě otevřen od pondělí; počet žadatelů o zbrojní průkazy na Vysočině roste
• V Třebíči se loni narodilo 1230 dětí, vévodila jména Eliška a Matyáš

Pátek   15. 1. 2021

• U Štoků na silnici I/38 se střetl náklaďák a pět osobních aut, nikdo se nezranil
• Policisté pátrají po šestnáctileté Veronice, která se nevrátila z vycházky do zařízení pro mládež v Janštejně
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě má málo personálu, od pondělí pomohou hasiči
• Z policejního deníku: kriminalisté dopadli distributorku drog, vandal polil auto barvou, opilec nadýchal 3,35 promile
• Prvním letošním přírůstkem v táborské zoo je jehně ovce kamerunské
• Pachatele krádeže policisté v Kamenici nad Lipou dopadli na místě činu
• Sdružení Krajina po úpravě pastvisek nabízí přebytečné dřevo
• Na silnici I/38 u Štoků se srazila tři auta, řidička osobního auta utrpěla lehké zranění

Čtvrtek   14. 1. 2021

• U Havlíčkova Brodu se převrátil kamion a srazil chodce, silnice I/38 v místě nehody bude po celou noc průjezdná pouze jedním jízdním pruhem
• Vedle atletického stadionu na louce na Heulose v Jihlavě se již lyžuje
• V Jihlavě se loni narodilo 1371 dětí; vedla jména Terezka a Honzík
• U Havlíčkova Brodu na silnici I/38 se převrátil kamion, který srazil chodce; silnice je v místě neprůjezdná
• Z policejního deníku: krádež peněženky, vloupání do hospody a také do bývalé líhně
• U Jihlávky se převrátil náklaďák se dřevem
• Jihlavské muzeum vyhlásilo fotografickou soutěž na téma Atmosférické jevy
• Silnice I/38 v Dlouhé Brtnici na Jihlavsku je neprůjezdná

Středa   13. 1. 2021

• Děti na Vysočině budou mít jarní prázdniny od pondělí 1. do pátku 5. února, předcházet jim budou pololetní prázdniny
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě alkohol, vandal podrápal auta, řidička se při nehodě zranila
• Muži po vzájemné domluvě kradli v havlíčkobrodském obchodě zboží
• Na Vysočině průběžně sněží, nehody bez zranění

Úterý   12. 1. 2021

• Blackout ve střední Evropě odvracely manipulacemi i české jaderné elektrárny
• Lidé v Třebíči přispěli o Vánocích Barevnému světu na vybavení chráněné dílny
• Z policejního deníku: vloupání do chaty; krádež nářadí; střet dvou aut v Jihlavě
• Na Šacberku na sjezdovce utrpěl vážné zranění lyžař
• V nemocnici v Novém Městě na Moravě nejsou návštěvy povoleny
• V novoměstské nemocnici se v roce 2020 narodilo nejvíce Aniček a Vojtěchů

Pondělí   11. 1. 2021

• Personálu v pelhřimovské nemocnici je málo, vypomohou hasiči
• Z policejního deníku: recidivista v Jihlavě kradl zboží, řidiči pod vlivem alkoholu a drog
• Meteorologové na Vysočině varují před sněhovými jazyky i čerstvým větrem
• Zámek v Červené Řečici na Pelhřimovsku prochází rozsáhlou rekonstrukcí
• Běžkaři mohou v okolí Žďáru nad Sázavou vyrazit do upravených stop
• V uplynulém roce si péči záchranářů vyžádal každý sedmnáctý občan Vysočiny
• Jihlavská nemocnice opraví pokoj pro pacienty po nehodách a úrazech

Neděle   10. 1. 2021

• Energetici Jaderné elektrárny Dukovany na prvním výrobním bloku, který je odstavený pro výměnu paliva, připravují další kontroly zařízení
• Z policejního deníku: zloděj vzal nářadí z kůlny; zloděj řádil ve dvou domech; dva muži, kteří se porvali
• Napadl sníh, v Okříškách probíhá soutěž Okříšský sněhulák
• Park miniatur v Bystřici nad Pernštejnem ohlídá Vilém z Pernštejna a kamery

Sobota   9. 1. 2021

• Zemřel Radek Vovsík, ředitel Dětského domova se školou v Jihlavě
• Až na dno jaderného reaktoru aneb do Jaderné elektrárny Dukovany virtuálně
• Co nepotřebuješ, pomůže jiným - oblečení, elektrospotřebiče, knihy i třeba hračky
• Odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál v Havlíčkově Brodě bude kvůli karanténě od pondělí uzavřen

Pátek   8. 1. 2021

• Tři králové v třebíčských ulicích nejsou, lidé mohou přispívat do kasiček
• Úprava technického sněhu a příprava lyžařských stop u amfiteátru v Jihlavě pokračuje, příští týden by se mohlo začít běžkovat
• Z policejního deníku: vandal poškrábal v Jihlavě auto a opilí či zdrogovaní řidiči
• Řidiči v Havlíčkově Brodě mají k dispozici již obě podlaží parkovacího domu na Žižkově ulici
• V havlíčkobrodské nemocnici pomáhají vojáci z Chrudimi
• Kriminalisté dopadli organizovanou skupinu výrobců pervitinu

Čtvrtek   7. 1. 2021

• Tisíce lidí po celém Česku budou opět o víkendu sčítat ptáky na krmítku
• Zvířata z táborské zoo si pochutnala na neprodaných vánočních stromcích
• Ve Žďáře nad Sázavou hořel od prskavky vánoční stromeček
• Důchodce v Jihlavě si ohříval oběd, málem podpálil dům
• Z policejního deníku: recidivista v jihlavském obchodním domě kradl čokoládu; řidiči pod vlivem alkoholu a drog za volantem
• Jihlavské zoo loni klesla kvůli lockdownu návštěvnost asi o třetinu
• Sníh stále komplikuje dopravu, na Chotěbořsku se srazilo auto s traktorem, na Pelhřimovsku spadl na náklaďák strom
• Na Vysočině stále sněží, silničáři mají plné ruce práce
• V Třebíči bude kvůli stavebním pracím uzavřeno parkoviště v horní části Karlova náměstí
• Hasiči na Vysočině odklízejí popadané stromy, některé domácnosti jsou bez proudu
• Dálnici D1 na Vysočině zablokoval v noci havarovaný kamion

Středa   6. 1. 2021

• V bytovém domě v Pelhřimově hořela elektroinstalace, hasiči evakuovali šestadvacet osob
• Sněhová kalamita na Vysočině, v Jihlavě spadl řidič s autem do řeky
• Insolvenčních návrhů loni v Česku navzdory krizi ubylo; u firem už se ale ekonomické problémy začaly v závěru roku do žádostí o insolvenci citelně promítat
• Z policejního deníku: krádež dřeva; rvačka na zábavě či krádež kola
• U Rácova se srazila dvě nákladní auta, jeden řidič skončil v nemocnici
• Na Vysočině sněží, silnice ucpávají kamiony, na dálnici na Jihlavsku se stala nehoda se zraněním
• Z jihlavských ulic začne mizet vánoční výzdoba

Úterý   5. 1. 2021

• Dopis Václava Klause ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému
• Řidič projížděl po dálnici rychlosti 188 km/h
• I v koronavirovém roce vyrobily jaderné elektrárny v Dukovanech a Temelíně přes 30 TWh elektřiny
• Meteorologové varují na Vysočině před mokrým sněhem, padat má začít ve středu ráno
• Z policejního deníku: nález útočného granátu; recidivista kradl nože, alkohol za volantem
• Letošní Tříkrálová sbírka 2021 prozatím jen online

Pondělí   4. 1. 2021

• Vysoká škola polytechnická v Jihlavě zahájila přijímací řízení pro akademický rok 2021/2022
• Výdejní okénko v jihlavské městské knihovně je opět zavřené
• Turistická informační centra budou minimálně do 10. ledna uzavřena; částečně je otevřeno pouze centrum na Bráně Matky Boží
• Konec roku znamenal pro jihlavskou zoo významné transporty zvířat
• Z policejního deníku: krádež kola a dronu, opilec skončil na záchytce či opilci za volantem
• Přibývá nakažených zdravotníků, nemocnice v Jihlavě žádá o pomoc armádu
• Malý Viktor z Pelhřimovska se narodil v záchranářské sanitce

Neděle   3. 1. 2021