Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 15.1 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

U Štoků na silnici I/38 se střetl náklaďák a pět osobních aut, nikdo se nezranil
Na silnici I/38 u obce Štoky ve směru na Havlíčkův Brod se stala kolem půl páté odpoledne dopravní nehoda. Silnice je již v místě nehody v současné době průjezdná bez omezení.
"Podle současných informací na silnici došlo ke střetu nákladního vozidla a pěti osobních vozidel", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Při dopravní nehodě dle současných informací nedošlo ke zranění osob.

"Od čtvrté hodiny odpoledne jsme na lince tísňového volání přijali oznámení o devíti dopravních nehodách. Apelujeme na řidiče, aby byli při jízdě opatrní a způsob jízdy přizpůsobili aktuálním klimatickým podmínkám. Silnice mohou být namrzlé, nebezpečí smyku hrozí také například na úsecích s uježděnou vrstvou sněhu", doplnila S. Rázlová.

Je nutné, aby řidiči přizpůsobili jízdu stavu a povaze vozovky, adekvátně snížili rychlost jízdy, věnovali se plně řízení a dodržovali bezpečnostní vzdálenost mezi vozidly.

Foto PČR: ilustrační
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Policisté pátrají po šestnáctileté Veronice, která se nevrátila z vycházky do zařízení pro mládež v Janštejně
Kriminalisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při pátrání po pohřešované šestnáctileté Veronice Hanzalové, která má být umístěna v zařízení pro mládež v Janštejně na Jihlavsku, kam se ve čtvrtek 14. ledna nevrátila z vycházky. Následně přijali policisté oznámení o jejím pohřešování a po dívce začali pátrat.
Dívka je vysoká 164 centimetrů, hubené postavy. Vlasy má černé rovné dlouhé. Dívka má na rukách zhojené jizvy. Dále má na pravé ruce, v horní část dlaně, tetování - malá planeta, znamení dolaru, hvězdička, na prostředníčku pravé ruky má znamení slunce.

Na sobě měla při odchodu oblečenou černou bundu, maskáčové rifle a černou čepici, na nohou měla obuté tmavé zimní boty.

"Jedním z pravděpodobných míst, kde by se mohla pohřešovaná dívka nacházet, je Frýdek Místek. Osobní vazby má také na Brněnsku, kam mohla směřovat, nebo se zde může pohybovat. Je ale možné, že se může aktuálně nacházet i na jiném místě republiky. Žádáme občany, kteří mají informace o tom, kde se pohřešovaná dívka v současné době nachází nebo pohybuje, aby se policistům přihlásili na tísňové lince 158", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Více na:
https://aplikace.policie.cz/patrani-osoby/PersonDetail.aspx?person_id=23210114211607
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Nemocnice v Novém Městě na Moravě má málo personálu, od pondělí pomohou hasiči
Nemocnice v Novém Městě na Moravě se potýká s nedostatkem personálu, proto vedení nemocnice požádalo o pomoc ředitele vysočinských hasičů plk. Jiřího Němce, který žádosti vyhověl. Od pondělí 18. ledna tak začnou čtyři hasiči ze Žďáru nad Sázavou vypomáhat na oddělení COVID. Tento počet hasičů nemusí být ještě konečný. O navýšení počtu hasičů jedná Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina s ředitelkou nemocnice Věrou Palečkovou.
Hasiči budou rozděleni do dvou směn a v nepřetržitém provozu budou vypomáhat až do konce ledna. První dva hasiči nastoupí v sedm ráno a směna jim bude končit v sedm večer. V tu chvíli je vystřídají další dva hasiči, kteří budou pomáhat do sedmé hodiny ranní.

V pondělí na hasiče čeká vyřízení nutných administrativních úkonů, jako je například povinné školení bezpečnosti práce.

Pomoc hasičů bude opět nezdravotnická, tak jako tomu je v pelhřimovské nemocnici, kde 21 hasičů rozvržených do směn pomáhá od úterý 12. ledna na ARU, urgentním příjmu a lůžkových odděleních COVID zóny.
Hasiči budou asistovat při hygienické péči pacientů, při polohování nebo při podávání stravy.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: kriminalisté dopadli distributorku drog, vandal polil auto barvou, opilec nadýchal 3,35 promile
Kriminalisté dopadli třicetiletou ženu z Třebíčska, která distribuovala pervitin. Policejní komisař zahájil její trestní stíhání. Obviněna byla ze spáchání přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Pervitin loni distribuovala dalším lidem na různých místech v Telči a Třešti. Zájemci si od ní drogu kupovali, pervitin jim poskytla v několika desítkách případů. Za spáchanou drogovou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na pět let. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Vandal v Třebíči polil auto barvou
Policisté prověřují případ poškození zaparkovaného vozu v Třebíči. Pachatel způsobil předběžně vyčíslenou škodu dvacet tisíc korun. "V době od středy 13. ledna do čtvrtečního dopoledne poškodil na ulici Chmelova automobil Kia Sportage. Vozidlo pachatel polil barvou na předním skle, dveřích a poškodil také část střechy, barva zatekla i za těsnění", informovala mluvčí J. Kroutilová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a po pachateli pátrají.

Opilého muže policisté zajistili
Policisté přijali ve čtvrtek 14. ledna kolem půl dvanácté dopoledne na linku tísňového volání oznámení o opilém muži, který se nacházel na autobusovém nádraží v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku. "Policisté na místě nalezli šestatřicetiletého muže, který nebyl schopen samostatné chůze. Že je pod vlivem alkoholu potvrdila také dechová zkouška, jejíž naměřená hodnota činila 3,35 promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Řidič je podezřelý ze spáchání přestupku
Ve čtvrtek 14. ledna zastavili policisté po poledni v Třešti na Jihlavsku auto Seat, které jelo po ulici Nádražní. "Policisté provedli u osmapadesátiletého řidiče dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 0,82 promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz a v další jízdě muž již nesměl pokračovat. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří", uvedla mluvčí Jana Kroutilová.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Policisté zastavili ve čtvrtek 14. ledna kolem desáté hodiny na Bechyňově náměstí v Přibyslavi osobní auto Audi, jehož řidičem byl pětadvacetiletý muž. Součástí silniční kontroly byl také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. "Jeho výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost amfetaminu. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž souhlasil. Policisté mu další jízdu zakázali a vše zadokumentovali", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Prvním letošním přírůstkem v táborské zoo je jehně ovce kamerunské
rvní letošní přírůstek v táborské zoologické zahradě na sebe nenechal příliš dlouho čekat. Už před pár dny se totiž narodilo jehně ovce kamerunské, které je tak prvním táborským mládětem letošního roku. Hnědobílé jehně neodradily ani současné nízké teploty a sněhová nadílka od toho, aby se po boku své matky vydalo prozkoumávat rozlehlý výběh. Návštěvníky však zatím vyhlíží marně, brány zoologické zahrady zůstávají kvůli koronaviru i nadále pro veřejnost uzavřené.
„Ovce kamerunská patří do skupiny západoafrických plemen, pro které je typické rovné držení uší. Pochází z hornatých oblastí afrického Kamerunu. Jde o menší plemeno, které je porostlé jen srstí, nikoliv vlnou. Proto na rozdíl od jiných ovcí nepotřebují stříhání,“ přibližuje nový přírůstek mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka a dodává, že ovce kamerunské lidé chovali už před deseti tisíci lety.

ZOO Tábor chová hned několik zajímavých ovčích plemen. Kromě běžné ovce domácí zde můžete nalézt také méně obvyklé ovce cápovy, Jákobovy, mongolské, ouessantské, somálské a právě kamerunské. Sledováním jejich rozdílů lze názorně vidět, jak se jeden živočišný druh díky evoluci postupem času přizpůsobil prostředí, ve kterém žije.

„Jsme rádi, že se naše zoologická zahrada rozrůstá i v těchto velmi těžkých časech. Kvůli nucenému uzavření jsme přišli o podstatnou část příjmů, tržby nám loni klesly o více než milion korun. Budeme proto velmi rádi, když nás naši příznivci a podporovatelé nenechají ve štychu a podpoří nás. Ať už třeba adopcí vybraného zvířete nebo koupí vstupenek či poukazů na zážitkové programy pro doby, kdy budeme moci opět přivítat návštěvníky. Už se nemůžeme dočkat, až se náš rozlehlý přírodní areál opět zaplní lidmi,“ podotýká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.
Nové jehňátko, všechna plemena ovcí, či jakékoliv jiné zvíře z táborské zoo, může každý podpořit jejich adopcí. Kromě volného vstupu získají adoptivní rodiče a sponzoři spoustu dalších dárků a benefitů. Stačí se podívat na web ZOO Tábor www.zootabor.eu, kde zájemci naleznou všechny potřebné informace. Už nyní lze také pořizovat poukazy na některý ze zážitkových programů, například Nocování v zoo nebo Den ošetřovatelem. Přes e-shop zoo lze koupit i její suvenýry či některou ze zajímavých knih.

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. V roce 2019 ji navštívilo 86 tisíc lidí. Od listopadu do března se zoo pro veřejnost otevírá pouze o víkendech od 9:00 do 16:00. Nyní je však kvůli nařízení vlády pro veřejnost uzavřená. Hlavním posláním zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 310 zvířat takřka 80 živočišných druhů.
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Pachatele krádeže policisté v Kamenici nad Lipou dopadli na místě činu
Jednatřicetiletého recidivistu, který se vloupal do chalupy, zadržela hlídka policistů obvodního oddělení v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku přímo na místě činu a putoval na policejní služebnu. Muž má na svědomí ještě vloupání do dalších dvou objektů. Policejní komisař zahájil jeho trestní stíhání a ve středu muž skončil u soudu, odkud ho policisté převezli do vazební věznice.
Policisté si v pondělí 11. ledna ve večerních hodinách v rámci obchůzkové služby všimli narušeného rekreačního objektu v obci Mnich. Když do objektu vstoupili, nalezli v jedné z místností cizího muže, který zde přebýval na lehátku, topil si elektrickým vyhřívačem a konzumoval potraviny a alkohol. Podezřelého muže zadrželi a převezli na policejní služebnu k provedení potřebných úkonů. Policisté na místech činů provedli ohledání, šetření a zadokumentování. Na základě shromážděných důkazů kriminalisté zahájili trestní stíhání dopadeného muže. „Jednatřicetiletý muž byl obviněn ze spáchání zločinu krádeže a dále přečinu porušování domovní svobody“, uvedl npor. Mgr. Bc. Pavel Nováček, vedoucí oddělení obecné kriminality.

Muž je obviněný z toho, že v sobotu 9. ledna v nočních hodinách vnikl do rekreačního objektu v obci Mnich, odkud odcizil alkohol a svítilny v hodnotě kolem dvou tisíc korun. Ve stejné obci se dále vloupal z neděle na pondělí 11. ledna do jiné rekreační chalupy a její prostory prohledal. Zde si do jedné z přízemních místností nanosil různé věci, jako např. tablet, oblečení, drogerii, kuchyňské nože, které si připravil k odcizení, až bude objekt opouštět. Na místě se však ještě „zabydlel“ a v jedné z místností si zatopil elektrickým topením, kde si na lehátku ustlal a konzumoval potraviny a alkohol. Nepočítal však s tím, že z objektu půjde v doprovodu policejní hlídky a s pouty na rukou.

Muž je navíc od listopadu loňského roku trestně stíhán v souvislosti s vloupáním do rekreační chalupy v obci na Pelhřimovsku, odkud odcizil elektrické nářadí v hodnotě deseti tisíc korun.

Obviněný muž byl již v minulosti třikrát soudně trestán, a to zejména v souvislosti s majetkovou trestnou činností. Za krádež v polovině loňského roku odešel od soudu s podmíněným trestem.

Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného muže do vazby. Návrh soudce akceptoval a policisté muže eskortovali do vazební věznice. Nyní mu za uvedenou trestnou činnost hrozí až osmiletý trest odnětí svobody. Případ kriminalisté nadále vyšetřují.

por. Mgr. Stanislava RÁZLOVÁZpět nahoru na obsah...

Sdružení Krajina po úpravě pastvisek nabízí přebytečné dřevo
Vrbové keře, smrky, břízy a další náletové dřeviny nabízejí zájemcům ke spotřebě pracovníci Sdružení Krajina se sídlem v Počítkách na Žďársku, kteří se v minulých týdnech na Pastviskách u Odrance, místní části Věcova, zabývali obnovou dlouhodobě zanedbané louky, aby mohla opět plnit funkci pastviny.
„Vyřezali jsme spoustu vrbových keřů, smrků a bříz, ale dřeva v podobě vzrostlých stromů je tam stále dost a dost, a tak jsme se domluvili s obcí Věcov, že je možné jej nabídnout k ‚samovýrobě‘. Pokud má někdo zájem, je tu možnost si nějaké dřevo skácet, rozřezat, vytahat a odvézt,“ vyjádřila se Darina Coufalová ze Sdružení Krajina.

Dodala, že v lokalitě je poněkud náročnější podmáčený terén. „Je třeba se předem domluvit na telefonním čísle 777 045 586,“ doplnila Coufalová.
Obecní rezervace, kde se budou pást ovce, poníci nebo divocí koně, vznikne ve spolupráci Sdružení Krajina s tamními usedlíky, mimo vyřezání náletových dřevin zahrne i tvorbu stružek a tůní či ohrazení pastviny.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Na silnici I/38 u Štoků se srazila tři auta, řidička osobního auta utrpěla lehké zranění
Dopravní nehoda, která se stala v pátek 15. ledna krátce po sedmé hodině ráno na silnici I/38 u Štoků na Havlíčkobrodsku, si vyžádala lehké zranění pětatřicetileté řidičky osobního auta.
Mezi obcemi Antonínův Důl a Štoky havarovala dvě nákladní auta a jedno osobní auto.

Jihlavští hasiči museli z havarovaného osobního vozidla zraněnou osobu vyprostit.

"Řidička osobního auta měla opravdu velké štěstí, kterou bylo nutné ze zdemolované kabiny vyprostit, vyvázla z hrozivě vypadající nehody téměř bez zranění. Naši zdravotníci ji preventivně převezli na urgentní příjem do jihlavské nemocnice", informoval mluvčí krajských záchranářů Petr Janáček.

"U všech řidičů policisté provedli dechové zkoušky, které vykázaly negativní výsledky. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na částku přes tři sta tisíc korun. Zjišťování okolností dopravní nehody je předmětem dalšího šetření", doplnila informace mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Od sedmé hodiny ráno se na silnicích Vysočiny stalo sedm dopravních nehod. "Na některých silničních úsecích se může vyskytovat námraza, proto apelujeme na řidiče, aby při jízdě dbali maximální opatrnosti", dodala mluvčí policistů.

Foto. HZS Kraje Vysočina
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   3. 3. 2021

• V novém domově pro seniory v Chotěboři se ubytovali první klienti
• Sovice sněžní hypnotizuje návštěvníky i ošetřovatele pohledem
• Vysočinský hejtman nevylučuje vyhlášení stavu hromadného postižení osob; v krajských nemocnicích se léčí na jipkách 79 covid pacientů
• Z policejního deníku: vandal počmáral zeď; krádež nafty z auta; opilý muž vyhrožoval, že si ublíží
• Na modernizovaný úsek dálnice D1 Koberovice – Humpolec se vracejí práce
• Na kompostárně v Jihlavě - Henčově začalo štěpkování vánočních stromků
• Riziko platební neschopnosti v Německu roste; k cestovnímu ruchu a pohostinství se přidávají i potíže v odvětvích, na něž jsou navázané mnohé české firmy
• Veřejná doprava na Vysočině kvůli uzavření škol přejde na prázdninový režim

Úterý   2. 3. 2021

• „Žena mezi vdechnutím a vydechnutím“ na březích Dunaje; České centrum Bratislava přináší do venkovních prostor další fotografickou výstavu
• Silničáři spotřebovali na Vysočině v zimě 3559 tun soli, loni jen 1341 tun
• Čtyři mladíci napadli v Třebíči muže, kterého zranili a pokusili se jej okrást; skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: krádež horského kola; krádež kabelky, řidiči pod vlivem alkoholu a drog
• Sběratel za etiketu z přibyslavské pálenice zaplatil 814 korun
• Hasiči zkoušeli projet ulicemi Třebíče; zavazující auto třeba rozhoupou a odstrkají z cesty
• Milovníci koupání se mohou těšit na odbahněný a opravený Milovský rybník u Sněžného

Pondělí   1. 3. 2021

• Dárek k MDŽ? Darujte jí letos místo růží les a důkaz vaší lásky tu bude ještě za 100 let
• Táborští medvědi zimní spánek neznají, jsou aktivní po celý rok
• Činnost určených škol se rozšiřuje i na mateřské školy
• Horácká galerie v Novém Městě na Moravě chystá výstavu NA HOUBY!, zatím nabízí online vernisáž
• V Jihlavě začne oprava křižovatky mezi silnicí I/38 a dálnicí D1
• Policisté na Vysočině hlídají hranice okresů a krajů, pro lidi mají k dispozici i formuláře
• Z policejního deníku: opilý muž bil dalšího pěstí do hlavy; muž dluží na alimentech 90 tisíc; vážná nehoda na Žďársku
• Darujte plazmu, vyzývají odborníci; mnoho z nás ji někdy v životě bude potřebovat
• O víkendu se stalo na Vysočině několik vážných nehod, při jedné zemřel člověk
• V jihlavské nemocnici opravují srdce kuchyně
• Odborníci budou diskutovat dopady pandemie na cestovní ruch v regionech
• V Jihlavě při procházkách opatrně - stačí krok vedle a jste jiné v obci i v jiném okrese
• Provoz z části silnice I/38 v ulici Jihlavská v Havlíčkově Brodě bude zčásti převeden na provizorní silnici

Neděle   28. 2. 2021

• Řidič po havárce u Jersína zemřel ve vrtulníku záchranářů
• Odpovědi na nejčastější dotazy týkající se omezení volného pohybu osob od půlnoci 1. března
• Z policejního deníku: krádež přední kapoty masky z náklaďáku na dálnici; opilý muž napadl ženu i její nezletilou dcerku; motorkář utrpěl při nehodě těžké zranění

Pátek   26. 2. 2021

• Z policejního deníku: vloupání do auta; dvě ženy se popraly; opilý cyklista
• V Havlíčkově Brodě se objevila vzácná sova pálená, bohužel se otrávila jedem na myši
• Ve Sněžném se chystají opravit věž evangelického kostela z devatenáctého století

Čtvrtek   25. 2. 2021

• Generační obměna Dukovan končí, jaderná elektrárna ale bude přesto dál přijímat nové zaměstnance
• Policisté hledají zloděje, který v Jihlavě ženě ukradl peněženku a následně použil její platební kartu
• Hravé surikaty z táborské zoo si užívaly sněhové hrátky
• Z policejního deníku: krádež věcí za více jak 20 tisíc; muži přišli o peníze, které poslali na účet; vloupání do auta
• Záchranáři řidičku po nehodě u Cetorazu transportovali letecky do Českých Budějovic

Středa   24. 2. 2021

• Pelhřimovské nemocnici pomohou hasiči na urgentním příjmu, ARO a oddělení tzv. červené COVID zóny
• Z policejního deníku: zraněného muže v lese policisté vypátrali; muž porušil domovní svobodu; opilý řidič boural

Úterý   23. 2. 2021

• O původu smírčích křížů a kamenů
• Táborská fosa si zvyká na neobvyklé zasněžené zimy
• Jihlavský magistrát bude za svatby v nestandardních dnech a časech vybírat peníze
• Na silnicích prvních tříd je letos více výtluků, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do náklaďáku; rvačka na jihlavském náměstí; poškození skleníků
• Barokní kaple v Jihlavě - Hosově bude osvětlená
• Při ranních nehodách na Vysočině utrpěli zranění čtyři lidé, zraněné dítě dostalo od hasičů dráčka Záchranáčka
• V Dešově shořela stodola, příčina požáru je v šetření

Pondělí   22. 2. 2021

• Karel Havlíček Borovský letos oslaví 200. výročí narození, město i další instituce připravují doprovodný program
• Manželé Medunovi oslavili na jihlavské radnici zlatou svatbu
• Z policejního deníku: vandal poškrábal auto; opilý řidič boural; opilec obtěžoval blízkou osobu, skončil na záchytce
• U Havlíčkova Brodu srazil rychlík muže, ten na místě zemřel

Neděle   21. 2. 2021

• Z policejního deníku: zatajení finanční hotovosti; krádež peněz na ubytovně; krádež kávy

Pátek   19. 2. 2021

• Parkoviště pro Karlovo náměstí v Třebíči bude od pondělí v bývalé Delvitě
• Dvaatřicetiletý distributor drog skončil za mřížemi, hrozí mu až deset let ve vězení
• Druhý blok v elektrárně Dukovany oslaví 35 let od prvního dosažení 100% výkonu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta; krádež propanbutanových lahví; muž nesmí na Jihlavsko, přesto tu byl
• Na falešné recepty vyzvedávali léky, z nichž pak vyráběli heroin; pět pachatelů skončilo ve vazbě

Čtvrtek   18. 2. 2021

• Stanovisko Institutu Václava Klause k novému „pandemickému“ zákonu
• Den otevřených dveří na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě proběhne virtuálně; nabídne unikátní prohlídku budovy i chat se studenty
• Malpy z táborské zoo mrazy rády nemají, na sněhu dlouho nevydrží
• Na dálnici D1 v úseku Devět křížů - Ostrovačice začne v pátek modernizace, provoz bude omezen
• Předčasné narození a komplikace při porodu změnily život Adámkovi i celé jeho rodině; přesto se nevzdávají
• Osmnáctiletý mladík z Olomoucka posprejoval v Třebíči čtrnáct objektů
• Z policejního deníku: žena se po napadení agresorem léčila více než měsíc, krádež peněženky z auta, drogy za volantem
• Na Jihlavsku lidé darovali na tříkrálovou sbírku více jak jeden milion korun
• Návrh poslance Josefa Kotta (ANO) ohrožuje chráněné druhy rostlin a živočichů

Středa   17. 2. 2021

• Kvůli ledovce se na Vysočině dopoledne stalo dvaadvacet dopravních nehod, jedna osoba utrpěla zranění
• Kriminalisté dopadli tři zloděje, kteří v restauraci v Havlíčkově Brodě sebrali elektroniku, potraviny i alkohol
• Z policejního deníku: poškození aut, úvěrový podvod, střet auta s chodkyní
• Kaplička svaté Anny u Pelhřimova z let 1699 - 1700 se oprav asi nedočká
• Letošní zima je bohatá na čížky lesní
• Turisty Na konci světa ve Šlakhamrech vítají cedule království i markrabství
• V Kojetíně na Havlíčkobrodsku shořela stodola, škoda je asi milion korun

Úterý   16. 2. 2021

• Táborská zoo vypustí do přírodních rezervací trojici zubrů, na novém webu zazubra.cz najdete podstatné informace o záchraně tohoto druhu
• Řidiči by měli být opatrní kvůli hrozící ledovce a také by si měli dávat pozor před výtlukami na silnicích
• Na Vysočině hrozí ledovka, zejména na východě velmi silná
• Z policejního deníku: opilý agresor skončil na záchytce, policisté vypátrali celostátně hledaného muže
• Ptačí ráj v Brně má zaniknout; kvůli rozšíření průmyslové zóny

Pondělí   15. 2. 2021