Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 17.1 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Ředitelkou Psychiatrické nemocnice v Jihlavě byla jmenovaná Dagmar Dvořáková
Ředitelkou Psychiatrické nemocnice v Jihlavě byla v pátek 15. ledna oficiálně jmenovaná MUDr. Dagmar Dvořáková, která jako statutární zástupce na místě ředitele působila od loňského července, kdy zemřela dlouholetá ředitelka zařízení Zdeňka Drlíková.
Dagmar Dvořáková vystudovala Fakultu všeobecného lékařství UK v Praze a po jejím ukončení nastoupila jako lékařka do Psychiatrické nemocnice v Jihlavě, kde působí dosud. Od roku 2003 pracovala na pozici primáře, od roku 2009 byla pověřena zastupováním ředitelky Z. Drlíkové v oblasti poskytování zdravotní péče a v roce 2018 byla jmenována náměstkyní pro léčebnou péči.

V popředí jejích odborných zájmů je psychofarmakologie a komplexní terapie psychóz. Zúčastnila se řady psychofarmakologických studií a je autorkou a spoluautorkou odborných článků a přednášek.
Pravidelně se podílí na organizaci konferencí biologické psychiatrie v Jihlavě. Je členkou Psychiatrické společnosti ČLS JEP, České neuropsychofarmakologické společnosti, Správní rady Sdružení VOR Jihlava, z. ú., Řídící rady CDZ Jihlava a Řídící skupiny pro rozvoj služeb pro duševně nemocné v kraji Vysočina.
Spolupodílí se na transformaci psychiatrické péče v PN Jihlava.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Přírodovědci v Ptačím parku Kosteliska nalezli brouka, kterého už považovali v ČR za vyhynulého
Vzácného brouka dřepčíka (Longitarsus substriatus) objevili entomologové při loňském průzkumu v nově vznikajícím Ptačím parku Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku. Brouk byl v České republice pozorován po více než třiceti letech a odborníci ho tu už považovali za vyhynulého. Kromě toho přírodovědci v ptačím parku České společnosti ornitologické (ČSO) zaznamenali i další vzácné druhy bezobratlých a celkem 162 druhů ptáků včetně kriticky ohrožených.
Jihomoravská pobočka ČSO spravuje mokřadní území v nivě říčky Kyjovky od loňského roku. Vytváří tu Ptačí park Kosteliska se stezkami a v budoucnu i pozorovatelnami pro veřejnost. „Už teď se potvrzuje, že tato lokalita byla pro vytvoření rezervace dobrá volba. Při loňském průzkumu jsme na Kosteliskách pozorovali 162 ptačích druhů. U více než poloviny z nich víme, že tu buď hnízdili anebo se o to pokoušeli,“ vysvětluje Gašpar Čamlík z Jihomoravské pobočky ČSO.

K vzácným druhům, které v roce 2020 v Ptačím parku Kosteliska hnízdily, patří např. bukač velký, bukáček malý, moudivláček lužní či čejka chocholatá. Tři mláďata tu vyvedl i kriticky ohrožený vodouš rudonohý.

Tůně, mokřady a rozlivy slouží ptákům také jako významné loviště. „V létě sem za potravou zalétaly dvě stovky rorýsů obecných, pozorovali jsme tu také 120 vlh pestrých, 250 břehulí říčních a 1500 vlaštovek obecných, které tu i nocovaly v rákosí,“ sděluje Čamlík.

Odborníci předpokládají, že díky správné péči se počet druhů ještě navýší. „Ještě předloni bylo území neprostupnou džunglí zarostlou invazními druhy rostlin. Loni jsme kosením, vyřezáváním dřevin a pastvou ovcí začali vytvářet vhodné podmínky pro mokřadní, vodní i luční ptáky. Ochranou přirozených mokřadů, vytvářením nových tůní a obnovou tradičního hospodaření se původně nehostinné území postupně mění v mokřadní ráj pro ptáky a další živočichy“ říká Čamlík.

Entomologové na Kosteliskách našli „vyhynulého“ brouka
Kromě ptáků se na Kosteliskách daří také mnoha druhům hmyzu. Entomologové z Východomoravské pobočky České společnosti entomologické tu nalezli 99 ohrožených druhů, které jsou zařazeny do Červeného seznamu bezobratlých. Z toho jsou dva kriticky ohrožené a dokonce jeden druh brouka dřepčíka (Longitarsus substriatus) byl považován za regionálně vyhynulého v rámci ČR. Jedná se tak o velmi bohatou a významnou lokalitu hmyzu. „Takovou pestrou škálu biotopů na tak malém prostoru lze v dnešní době nalézt jen velmi vzácně,“ sdělil Ondřej Konvička z Východomoravské pobočky České společnosti entomologické.

Ptačí park Kosteliska se rozprostírá v nivě říčky Kyjovky v bezprostřední blízkosti ornitologicky atraktivních Mutěnických rybníků. Jedná se o velmi dynamické prostředí, v minulosti tu byl několikrát rybník, mokřad, nivní louka a pole, některá vyvýšená místa jsou suchá a písčitá se zbytky pískomilné vegetace. Území spravuje Jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické. Díky podpoře veřejnosti se loni podařilo vykoupit 2,7 ha pozemků a dalších více než 5 ha je velmi nadějně rozjednáno. Nákupy na Kosteliskách jsou kromě darů spolufinancovány z projektu Interreg V-A SK-CZ Zelené horizonty. Další pozemky jsou ve správě od Biologického centra Akademie věd a města Dubňany.

Více o ptačím parku na https://www.birdlife.cz/kost…

Ornitologický průzkum v Ptačím parku Kosteliska v roce 2020
Během ornitologického monitoringu v roce 2020 bylo v ptačím parku zjištěno 162 druhů ptáků. U 89 druhů bylo zaznamenáno chování související s hnízděním, prokázané hnízdění bylo registrováno u 21 druhů, pravděpodobné u 52 druhů a možné u 16 druhů.

Některá zajímavá ornitologická pozorování v Ptačím parku Kosteliska v roce 2020:

kormorán malý – nocuje (9 ptáků v srpnu 2020, nejvyšší zjištěný letošní počet v ČR)
kolpík bílý – až tři ptáci zaletují od dubna do srpna za potravou na rozlivy
volavka červená – dva ptáci na rozlivech
rybák bělokřídlý – protahující velké hejno – 31 ptáků (letos nejvyšší pozorovaný počet v ČR)
rybák černozobý – protahující dva ptáci (jediné letošní pozorování v ČR)
pisila čáponohá – 2 páry v hnízdní době
bekasina otavní – na podzim hejno přes 30 bekasin v polních rozlivech
bekasina větší – dva ptáci se zdržovali v ptačím parku na konci dubna
slučka malá – zimování a tah
dudek chocholatý – 1 pár v hnízdním období
linduška horská – významné zimoviště (lindušky horské zimují na celé soustavě rybníků v povodí Kyjovky, zaletují však nocovat do ptačího parku)
slavík modráček – 3 hnízdní teritoria
drozd kvíčala – v listopadu zalétá nocovat až 1 tisíc kvíčal
hýl rudý – zpívající mladý samec v období 27. 5. 2020 – 25. 6. 2020

Entomologický průzkum v Ptačím parku Kosteliska v roce 2020
Entomologové z Východomoravské pobočky České společnosti entomologické nalezli celkem 99 ohrožených druhů hmyzu. Z toho 48 nalezených druhů je zařazeno do kategorie téměř ohrožený, 31 do kategorie zranitelný, 17 do kategorie ohrožený, 2 do kategorie kriticky ohrožený a 1 do kategorie regionálně vyhynulý v rámci Červeného seznamu bezobratlých. Z několika zjištěných stovek druhů hmyzu jich je 10 chráněno zákonem.

Dva příklady nalezených druhů:

dřepčík (Longitarsus substriatus) – nebyl v ČR nalezen po dobu více než 30 let a dosud byl považován v ČR za vyhynulého. Žije na vlhkomilných hluchavkovitých rostlinách.
rýhonosec (Lixus neglectus) – vzácný druh písčin, zařazený v Červeném seznamu bezobratlých do kategorie ohroženi. Jedná se o endemit střední Evropy, který žije pouze v ČR, na Slovensku a v Rakousku v širší oblasti soutoku řek Moravy a Dyje. Donedávna byl v ČR považován za vyhynulého.

Další vzácné druhy v Ptačím parku Kosteliska
Odborné průzkumy zaznamenaly i další vzácné živočichy jako např. pijavku lékařskou, pavouka snovačku moravskou, plže vrkoče bažinného nebo korýše listonoha letního.

Foto: Filip Trnka:
Rýhonosec (Lixus neglectus) je vzácný druh písčin, který žije pouze v ČR, na Slovensku a v Rakousku. Donedávna byl v ČR považován za vyhynulého.
Věra SYCHROVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež přívěsu, poškození auta, zničení květináčů a hrabla
V Biskupicích na Třebíčsku ukradl v době od odpoledních hodin středy 13. ledna do páté hodiny večer následujícího dne neznámý zloděj přívěs za osobní auto. Přívěs odjistil a majiteli tak způsobil škodu kolem osmi tisíc korun. Policisté z Hrotovic po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Pachatel poškodil květináče a hrablo
Policisté z Chotěboře pátrají po pachateli, který v noci ze čtvrtka 14. ledna na pátek vnikl do hospodářské budovy u domu v obci Skryje na Havlíčkobrodsku. "Pachatel vnikl na pozemek u domu a následně do hospodářské budovy. Na pozemku poškodil kamenné květináče a hrablo na sníh, které odhodil do venkovního bazénu. Svým jednáním majiteli způsobil škodu kolem dvou tisíc korun", informovala S. Rázlová. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže ve stadiu pokusu a porušování domovní svobody a po pachateli pátrají.

Poškození auta v Jihlavě, škoda je padesát tisíc
Policisté v Jihlavě prověřují případ poškození zaparkovaného vozu, ke kterému došlo ve čtvrtek 14. ledna mezi půl třetí a půl čtvrtou odpoledne na Vrchlického ulici. "Pachatel zde u vozidla Audi poškrábal lak na zadní části a zadních levých dveřích. Škoda, kterou svým jednáním způsobil, byla předběžně vyčíslena na částku kolem padesáti tisíc korun", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a po pachateli pátrají.

Řidič pod vlivem drog
V pátek 15. ledna kolem šesté hodiny ráno zastavili policisté na ulici Rynárecká v Pelhřimově osobní auto Volvo, jehož řidičem byl pětadvacetiletý muž. "Součástí silniční kontroly byl také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek byl pozitivní na amfetamin a marihuanu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil", uvedla S. Rázlová s tím, že v další jízdě již pokračovat nesměl. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Maření výkonu úředního rozhodnutí
Policisté z Nového Města na Moravě zastavili v pátek 15. ledna před druhou hodinou odpoledne u obce Kuklík na Žďársku osobní auto Škoda. "Provedenou lustrací policisté zjistili, že čtyřiatřicetiletá řidička má od roku 2019 vyslovený zákaz řízení a za volant vozidla nesmí usednout do konce ledna letošního roku. V další jízdě již pokračovat nesměla. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí", doplnila policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024