Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 22.1 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Česká centra o vědě, tentokráte s výročím Čapkovy hry R.U.R
V pondělí 25. ledna uběhne přesně 100 let od prvního uvedení Čapkovy hry R.U.R. Téma „robotizace“, které v posledních letech stále více nabývá na síle, akcentují také Česká centra. Větší část aktivit organizují přímo na centrech v zahraničí, v Kyjevě, Varšavě, Madridu, Moskvě, Milánu, Tokiu. Navíc budou Česká centra partnerem dvou zajímavě koncipovaných tematických projektů. Konkrétně se jedná o Institut umění – Divadelní ústav, který je hlavním organizátorem Mezinárodní teatrologické konference - a Švandovo divadlo, které připravuje uvedení „hry psané robotem“. V obou případech Česká centra spolupracují v rámci zajištění zahraniční on-line prezentace.
PREZENTACE VĚDY A DIVADELNÍHO UMĚNÍ NAŠLA PRO SVĚT SPOLEČNÝ BOD

Agenda vědy, výzkumu a inovací tvoří nedílnou součást programu sítě Českých center a jako taková disponuje potenciálem pro její další rozšiřování. Nadcházející výročí Čapkovy hry R.U.R vybízí k tematickému propojení vědy a umění. Této příležitosti využila Centra ve světě, takže zahraniční návštěvníci se mohou těšit na širokou nabídku atraktivních programů. Například České centrum Moskva chystá Festival české kultury a literatury s tematickým propojením Karel Čapek (Ruská státní knihovna), program zaměřený na Čapkova stěžejní díla Krakatit a R.U.R. připravuje České centrum Milán v rámci literárního festivalu Bookcity, „spisovatel Čapek“ zazní i v Asii, a to prostřednictvím Českého centra Tokio na Česko-japonském vědeckém sympoziu (Století robota – Sympozium Karla Čapka). Současně bude dané téma v rámci agendy VAVAI Českých center připomenuto on-line diskusí Global Science Café (stream FEL ČVUT v Praze za účasti odborníků specializovaných na téma umělé inteligence, dále pak na letní mezinárodní konferencí ALIFE 2021 (Česká centra jsou jedním z partnerů/: https://www.robot100.cz/alif…

ONDŘEJ ČERNÝ, GENERÁLNÍ ŘEDITEL ČESKÝCH CENTER:

„Je pozoruhodné, jak dramatické dílo Karla Čapka dokáže prostupovat do aktuálních témat naší doby. Jestliže jeho Bílá nemoc vytváří velmi silné asociace ke covidové pandemii, vědeckofantastické drama R.U.R. otevírá mnoho otázek spojených s umělou inteligencí. Česká centra chtějí využít světovou proslulost Čapkových ‚robotů’ a v různých kontextech nasvítit téma umělé inteligence - a to především z pohledu našich špičkových vědců.“

PARTNEREM INSTITUTU UMĚNÍ – DIVADELNÍHO ÚSTAVU Institut umění – Divadelní ústav je hlavním organizátorem konference s názvem The Days After - Etická dilemata industriální a post-industriální společnosti v divadle 20. a 21. století ve světle divadelních her Karla Čapka RUR a Bílá nemoc. Dané téma přináší nové poznatky prismatem současné interpretace obou her v České republice i ve světě. Jeden z konferenčních bloků bude věnován scénografickému ztvárnění obou her, jehož součástí bude například příspěvek české teatroložky Věry Velemanové nebo prezentace výsledků projektu PQ STUDIO: Common Design Project na téma Bílá nemoc, který v letošním roce realizuje ve spolupráci s IDU Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru.

PAVLA PETROVÁ, ŘEDITELKA IDU:

„Konference nahlédne tematiku her RUR a Bílá nemoc jak optikou současné interpretace těchto Čapkových her v českém, rakouském a portugalském prostředí, tak prostřednictvím vybraných příkladů jejich uvedení v balkánských zemích, Velké Británii, USA, Španělsku na Slovensku a v dalších zemích světa.“

Konference, která nabídne příležitost k setkání teatrologů, dramaturgů, kurátorů a režisérů z ČR, Slovenska, Slovinska, Turecka, Portugalska, Německa a Kanady, se uskuteční on-line ve dnech 26. – 27. 1. 2020.

ŠVANDOVO DIVADLO A HRA PSANÁ ROBOTEM

Švandovo divadlo je jedním z nemnoha českých divadel, které má silnou empatii pro specifika zahraniční prezentace. Při příležitosti 100. výročí uvedení nabízí divákům ojedinělou „hru psanou robotem,“ která je součástí společného projektu THEaiTRE Švandova divadla, MFF UK a DAMU.

DANIEL HRBEK, ŘEDITEL ŠVANDOVA DIVADLA

„Inscenace ‚‘AI: Když robot píše hru je završením první fáze projektu THEaiTRE, který si klade za cíl dále zdokonalovat systém generování, a pokusit se zjistit zda-li si AI (a do jaké míry) poradí nejen s dialogy, ale též se stavbou celé divadelní hry. Že se nejedná o záležitost, která by zaujala jen úzký okruh ‚zasvěcených‘ dokládá i fakt, že již v současné době projevují o událost zájem nejen média, ale i širší veřejnost doma i v zahraničí, a také skutečnost, že projekt THEaiTRE získal výraznou podporu v rámci grantu TAČRu a záštitu Ministerstva zahraničí České republiky.“

S ohledem na koronakrizi se veškerý program odehraje výhradně v on-line prostředí a bude sdílený v rámci celé sítě Českých center v zahraničí.

Foto: karelcapek.cz
Petra JUNGWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež kočárku; krádež nářadí z auta v Radošově za sto tisíc, řidička při nehodě utrpěla zranění
Neznámý zloděj z domu na ulici Bezručova v Havlíčkově Brodě ukradl v úterý 19. ledna v době mezi jednou a půl třetí odpoledne dětský kočárek. Pachatel ze suterénu domu vzal volně odložený sportovní kočárek šedé barvy, čímž majiteli způsobil škodu přes tři tisíce korun. Policisté případ prošetřují jako přestupek proti majetku a po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Krádež nářadí z dodávky
Policisté prověřují případ vloupání do zaparkovaného vozu v Radošově na Třebíčsku, škoda je přes sto tisíc korun. "V době od soboty 16. ledna do středečního rána vnikl pachatel do nákladového prostoru dodávky Citroen, která stála na ulici. Odcizil různé nářadí jako svářečky, vrtačky, přímočarou pilu, rázovou utahovačku, rozbrušovačky, závitořez a další věci", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Po pachateli a odcizených věcech policisté pátrají.

Vloupání do budovy
Policisté prověřují případ pachatele, který se v Třešti na Jihlavsku vloupal do objektu na ulici Palackého. Ke spáchání činu došlo v neděli 17. ledna po sedmé hodině večer. "Pachatel vnikl po rozbití okna do budovy a odcizil finanční hotovost. Škoda, kterou způsobil, byla vyčíslena na necelých deset tisíc korun. Místo činu policisté ohledali a zadokumentovali, případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Po pachateli pátrají", uvedla J. Kroutilová.

Opilec ležel na sněhu na třebíčském náměstí
Ve čtvrtek 21. ledna přijali policisté časně ráno oznámení o muži, který se nacházel na Karlově náměstí v Třebíči. "Ležel ve sněhu a nehýbal se. Policisté zjistili, že se jedná o devětatřicetiletého opilého muže, trochu reagoval a byl podchlazený", uvedla mluvčí Jana Kroutilová s tím, že jej záchranáři převezli do nemocnice. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 1,32 promile alkoholu.

Řidička se při nehodě zranila, škoda na autech je 180 tisíc korun
Ve čtvrtek 21. ledna jela kolem šesté hodiny večer sedmadvacetiletá řidička vozidla Fiat po silnici v obci Vladislav ve směru od Třebíče. "V prostoru křižovatky při odbočování vlevo na vedlejší silnici nedala přednost protijedoucímu automobilu Škoda, a došlo ke střetu. Při dopravní nehodě se zranila řidička", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Provedenými dechovými zkouškami u obou řidičů požití alkoholu policisté vyloučili. Na vozidlech vznikla předběžně vyčíslená škoda 180 tisíc korun. Řidička se dopustila dopravního přestupku, na místě policisté uložili v příkazním řízení pokutu.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Ve středu 20. ledna kolem desáté hodiny kontrolovali policisté na ulici Kyjovská v Havlíčkově Brodě osobní auto Volkswagen. "Šestatřicetiletý řidič se v rámci kontroly podrobil také testu na drogy, který byl pozitivní na amfetamin. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž souhlasil. Policisté mu na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Alkohol za volantem, muž skončil bez řidičáku
Policisté zastavili ve středu 20. ledna kolem desáté hodiny večer na ulici Pod Náspem v Pelhřimově osobní auto Seat, jehož řidičem byl devětatřicetiletý muž. "Ten se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce, jejíž výsledek byl pozitivní. Naměřená hodnota činila 0,69 promile alkoholu. Výsledek opakovaného měření byl 0,76 promile. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", uvedla mluvčí S. Rázlová. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Táborská zoologická zahrada se rozrostla o tři mláďata emu hnědého, další vejce jsou v líhni
Jednou z mála radostí těchto dnů jsou v táborské zoologické zahradě, která stále zůstává nuceně uzavřená pro veřejnost, jsou nově narozená mláďata. Po jehněti ovce kamerunské se nyní ošetřovatelé těší hned z trojice nově narozených mláďat emu hnědého. Tento počet však nemusí být konečný, další vejce totiž zůstávají v inkubátoru.
Emu hnědý, který pochází z Austrálie, je po pštrosovi druhým největším nelétavým ptákem světa. Jeho vejce jsou zelená a váží až 900 gramů, mláďata se rodí po 49 až 56 dnech. „Zajímavá je u těchto ptáků hlavně takzvaná parentální péče. Po nakladení vajec samicí sedí na hnízdě samec, který po vylíhnutí mláďata také vodí a hlídá. Náš samec o snůšku dlouhodobě nejeví zájem, proto jsme vejce stejně jako v minulých letech inkubovali uměle,“ říká mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

Emuové jsou všežraví, rádi se živí především bobulemi a semeny. Žijí hojně v Austrálii, dva tasmánské poddruhy emu byly však vyhubeny již v 18. století osadníky. Vytváří velká hejna, která mohou mít až desítky členů. V přírodě se emu hnědý dožívá deseti let, v zajetí až 35 let.
Nové zvířecí přírůstky jsou důkazem toho, že zoologická zahrada funguje i v tomto období. „Výpadek příjmů od návštěvníků je pro nás opravdu velmi složitý, tržby za vstupné a speciální programy totiž činí podstatnou část našich příjmů. Velmi nás proto těší velká podpora, které se nám dostává od našich příznivců. Pomoci nám může každý. Stačí na našem eshopu na www.zootabor.eu nakoupit vstupenku či poukaz na zážitkový program, který půjde využít po rozvolnění současných restrikcí. Stejně tak nás mohou zájemci podpořit adopcí zvířat či sponzoringem zahrady. Všem, kteří nám už pomohli či se na to teprve chystají, velmi děkujeme,“ zdůrazňuje ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Nová mláďata emu hnědého, stejně jako jakékoliv jiné zvíře z táborské zoo, může každý podpořit jejich adopcí. Kromě volného vstupu získají adoptivní rodiče a sponzoři spoustu dalších dárků a benefitů. Stačí se podívat na web ZOO Tábor www.zootabor.eu, kde zájemci naleznou všechny potřebné informace. Už nyní lze také pořizovat poukazy na některý ze zážitkových programů, například Nocování v zoo nebo Den ošetřovatelem. Přes e-shop zoo lze koupit i její suvenýry či některou ze zajímavých knih.

- fš -



Zpět nahoru na obsah...

Na Hrádku v Třebíči zůstane alej, přibudou stromy, workout, květnaté a bylinné louky, broukoviště i veřejný gril
Městský park Hrádek je oblíbeným výletním místem jak návštěvníků Třebíče, tak i vyhledávaným odpočinkovým místem Třebíčanů. Název parku je odvozen od zříceniny středověké bašty v jihovýchodní části Hrádku. Stav parku se už několik desítek let nezměnil, a to se odráží na stavu cest, veřejného osvětlení i mobiliáře, které jsou za hranicí své životnosti. Kůrovec a dlouhotrvající sucho zase zapříčinily úhyn a živoření mnoha stromů. V letošním roce začne rozsáhlá revitalizace parku, která bude prováděna v několika etapách. Jejím cílem je obnovení kvality a síly parku jako veřejného prostoru, plného zeleně.
Konkrétně budou na Hrádku obnoveny a upraveny cesty, veřejné osvětlení, zeleň včetně sadových úprav, při kterých zde vznikne ovocný edukativní sad, trvalkové a bylinkové záhony, relaxační plochy i hřiště. Přibude zde také workoutové hřiště a budova s technickým zázemím pro pořadatele kulturních a sportovních akcí včetně veřejného grilu, nový mobiliář a další.

Každý strom byl během uplynulých dvou let odborně zhodnocen dendrology a stav těch stovek stromů je zapsán v dokumentu, včetně doporučení buď záchrany, nebo vhodné náhrady tak, aby Hrádek nadále zůstal krásným lesoparkem, místem odpočinku.

Rekonstrukce cest a veřejné osvětlení

Stávající asfaltová silnice šířky šest metrů bude upravena na jednopruhovou, obousměrnou s výhybnami. Tato cesta se v parku zužuje na 3 a ½ metru a bude z kamenné dlažby. Příjezd alejí k bývalému DDM bude vybourán a zatravněn. Páteřní pěší cesta alejí s mlatovým povrchem bude prodloužena přes celou alej. Stávající vyježděná cesta, vedoucí přes centrální louku k rodinnému domu bude provedena z vegetační zatravňovací dlažby. Také na další cesty v parku budou použity přírodní materiály, cesta jižní strání z ulice Skalní k baště bude z kamenné dlažby, cesta kolem historické bašty k Masarykově vyhlídce bude s mlatovým povrchem, pojezdová, s obrubou z kamenné kostky. V trase od vstupu do parku z ulice Hrádek až k Masarykově vyhlídce bude nové veřejné osvětlení.

Budova s technickým zázemím a mobiliář

Jedná se od drobnou stavbu polyfunkčního objektu s veřejnými toaletami a místností s technickým zázemím pro pořadatele kulturních a sportovních akcí, zhruba v místě bývalého DDM. Součástí objektu bude ocelová nezastřešená pergola, ke které bude vysázena vinná réva. Budova bude obložena modřínovým dřevem. Zpevněná plocha u budovy zázemí bude z kamenných kostek. Stávající lavičky budou vyměněny za nový typ z ocelové pásoviny a dřeva. Nově budou lavičky doplněny kolem páteřní cesty alejí, v lesoparku, v ovocném sadu a na skalní vyhlídce. Na jižní terase budou instalována otočná lehátka a piknikové sety, u budovy se zázemím pevná lehátka. Součástí mobiliáře budou nové odpadkové koše, nerezové pítko nebo veřejné grilovací místo s pevným ohništěm a posezením. V lesoparku budou instalovány workoutové prvky z akátového dřeva v podobě kladiny, hrazdy, surfu na pružině a další. V ovocném sadu budou edukativní tabule s tématikou životního prostředí.

Sadové úpravy

Sadové úpravy začnou letos, v první etapě revitalizace parku. Celkem zde vznikne edukativní sad, na ploše za zahradami rodinných domů, která bude osázena původními odrůdami ovocných stromů. Plocha bude doplněna o dřevěná mola, určená k posezení a oseta luční travino-bylinnou směsí. Podél plotů bude vysazen keřový pás. U budovy se zázemím budou umístěny vysoké záhony, osázené pestrou skladbou bylin, vysazeny ovocné stromy a javory. U stromů budou umístěné lehátka. Fotbalové hřiště bude upraveno, zatravněno a doplněno o branky a rohové sloupky z akátového dřeva.

To je stručný popis celkových úprav Hrádku, podrobněji představujeme první etapu, která proběhne v letošním roce.

REVITALIZACE HRÁDKU, I. ETAPA
Revitalizace parku v letošním roce, tedy v první etapě, je zaměřena zejména na obnovu zeleně a páteřní cesty, vybudování workoutových prvků z akátového dřeva ve východní části území a instalaci několika durbachitových balvanů na zpevněné ploše s mlatovým povrchem, doplnění laviček a odpadkových košů, úpravu centrální louky i louky pro výběh psů.

Páteřní cesta

V celém rozsahu lipové aleje bude vybudována páteřní cesta pro pěší v ose aleje, v délce 643 metrů. Aktuálně vede tato cesta pouze jižním ramenem aleje, u historické bašty z aleje vybočuje a přechází v úzkou, vyšlapanou pěšinu, která zasahuje do kořenového prostoru lip. Nová cesta bude mít mlatový povrch a bude od stávající mírně odkloněná. Kolem cesty bude umístěno 19 nových laviček.

Lipová alej

Alej bude v celém rozsahu arboristicky (arboristika – profesionální péče o dřeviny mimo les) ošetřena a doplněna o výsadbu 72 nových lip, náhradou za nutné kácení. To bude provedeno ze zdravotních a bezpečnostních důvodů. Chceme, aby zde byly vysazeny lípy, které byly vypěstovány jako potomci starých památných lip v dlouholetém programu záchrany genofondu památných stromů. (Další podrobnosti ke kácení stromů jsou ve výtahu z odborné a podrobné inventarizace stromů na konci zprávy)

Sadové úpravy

Další sadové úpravy také zahrnují kácení odumřelých, neperspektivních, nebezpečných či kompozičně nevhodných dřevin. Špatný zdravotní stav stromů je při poškození kmene, prosychání, odumírání dřeviny. Provozní nebezpečnost dřevin označují arboristé při infekci kmene a kosterních větví dřevokaznými houbami, při výskytu dutin a prasklin. Neperspektivní dřeviny jsou v případě špatného umístění a kompoziční nevhodnosti. V tomto případě jde zejména o výsadbu skupiny habrů, v minulosti nevhodně vysazených do lípového čtyřřadí. Celkem se jedná o 292 stromů a keřů, které nahradí 302 nově vysázených stromů. U větších stromů s širším obvodem kmene bude umístěno zhruba 120 zavlažovacích vaků.

Louky

Východní část centrální plochy parku je vymezena jako květnatá louka v rozsahu 3.060 m2. Sečena bude jednou až dvakrát ročně a budou zde pravidelně vysekávané cesty ke kamennému poli. Oseta bude travino-bylinnou směs do sucha, která obsahuje 39 rostlinných druhů a je určena pro slunečná stanoviště na vysýchavých lokalitách.

Severní část parku v prostoru nad hřbitovní zdí je vyhrazena pro psí loučku. Budou zde vysazeny stromy s podrostem z klasické travino-bylinné louky v rozsahu 732 m2, výsadby v loučce a v lipové aleji budou před poškozením chráněny nízkými plůtky.

Lesopark

Západní a východní část lesoparku, kde rostou převážně borovice, bude zachována, ve střední části lesoparku, která je nejvíce proschlá, bude vysázen smíšený porost z přirozené vegetace. Tedy sazenice dubů, javorů, habrů a jeřábů. Kolem workoutových prvků budou vysázeny vzrostlejší stromy, pod nimiž bude travnatá plocha ze směsi určené do polostínu.

Broukoviště

Na Hrádku se vyskytuje zvlášť chráněný Zdobenec zelenavý, početné populace Krasce lipového a další druhy hmyzu. V lesoparku pro ně budou zbudovány dvě broukoviště (loggery). Pro zmírnění negativního vlivu revitalizace na zmíněné druhy živočichů budou kmeny a silnější větvě z pokácených lip ponechány v delších kusech a budou použity pro vybudování broukovišť. Budou zde ponechány až do stádia rozpadu.

KÁCENÍ, VÝTAH Z ODBORNÝCH POSUDKŮ
Podkladem pro kácení je podrobná inventarizace dřevin, zpracovaná odbornou společností SAFE TREES s.r.o., nazvaná „Projekt péče o stromy 2019,“ jejíž výstupy jsou široké veřejnosti k dispozici na webových stránkách www.stromypodkontrol…

Byly zpracovány dva biologické posudky lokality Hrádek Ing. Václavem Křivanem z hlediska výskytu zvláště chráněných a významných druhů živočichů.

Byl zpracován znalecký posudek za účelem posouzení vybraných stromů z hlediska možnosti jejich zachování na stanovišti. Tento znalecký posudek zpracoval Ing. Jaroslav Kolařík, Ph.D. v říjnu 2019.

Řez stromů bude provádět odborný stromolezec s platným národním nebo evropským certifikátem.

Na Hrádku dojde k pokácení celkem 292 stromů a následně bude 302 stromů vysázeno. Jedná se o 23 vzrostlých alejových lip, z toho 19 je provozně nebezpečných, které bezprostředně ohrožují život či zdraví osob pohybujících se v parku. Čtyři lípy z výše uvedeného počtu jsou odumřelé. U těchto 23 lip bylo zvoleno jejich pokácení a nahrazení novým mladým stromem – lípou velkolistou zapěstovanou jako alejový strom s korunou nasazenou ve výšce 2 m a s obvodem kmene 16 - 18 cm. Pouze u dvou lip bylo zvoleno sesazení koruny na 5 m torzo, a to z důvodu výskytu zvláště chráněných druhů živočichů. Tento řez není u ostatních lip preferován, jelikož dochází k tvorbě nestabilní sekundární koruny, perspektiva stromů je krátkodobá a vzhled stromů není uspokojivý. Proto bylo zvoleno kácení a náhrada stromů novou výsadbou. Z mladých alejových lip dojde k pokácení 36 ks, které byly dosazované v pozdějším období a jsou odumřelé. U několika lip byl zjištěn výskyt dřevokazných hub a jejich stav je nutné opětovně posoudit a zvážit, zda jsou provozně bezpečné.

V případě alejových lip se jedná o stromy s výskytem významných a zvláště chráněných druhů živočichů nebo potenciálně vhodných biotopů, jejichž kácení bude probíhat za dohledu biologického dozoru (zoologa) a dřevo z nich bude použito na výstavbu broukovišť.

Z kompozičních důvodů a s ohledem na ujmutí nových dosazovaných lip dojde k vykácení stromů rostoucích v jižním rameni aleje. Jedná se o stromy rostoucí na jižní hraně svahu, a to 19 borovic černých, 4 modříny, 3 borovice vejmutovky, 2 duby, 5 borovic lesních, které do aleje druhově ani prostorově nepatří. Dále bude kácena 1 slivoň za zahradami rodinných domů a jedna jedle v křižovatce na ul. Hrádek. Některé z těchto stromů, převážně borovice, rostou nad opěrnou zdí a při její pozdější rekonstrukci může být ohrožena jejich stabilita. Borovice černé jsou v této poloze nestabilní, hrozí vývraty a mimo jiné ubírají prostor pro růst a tvorbu vyvážené koruny alejových lip.

Další kácené stromy se nachází v lesoparku, kde alej vytváří oblouk a zabíhá do porostu lesního charakteru s převahou borovic. V ohbí aleje a v jeho ochranném pásmu šířky 6 - 10 m bude káceno 30 borovic ve vnitřním pásu kolem aleje, dále menší stromy 6 x jasan, 3 x javor, 3 x akát a 7 x borovice černá ve vnějším pásu aleje a 3 borovice černé rostoucí přímo v oblouku aleje. Uvolní se tím prostor pro růst lip a vynikne kostra historické aleje. Dále bude v tomto prostoru vykáceno dvacet menších habrů, náletových jasanů a lip. V uvolněném prostoru nad historickou baštou nyní rostou dva krásné duby, jimž se uvolní místo pro další růst.

Nad cestou k Masarykově vyhlídce bude pokáceno 6 akátů a další pak v rámci probírky porostu. Jedná se o náletovou dřevinu. Tyto stromy mají proschlé větve, často zlomené a zavěšené nad cestou, nakloněné kmeny a jsou provozně nebezpečné. V lesoparku bude pokáceno zhruba 81 stromů (modřín, borovice, smrk), z toho je 80 procent suchých a odumřelých. Dále zde bude provedena probírka 30 stromů, zejména borovic, u kterých je snížena mechanická odolnost a hrozí vývrat. Ve východním cípu území v současné době roste statný dub, který má potenciál stát se prostorovou dominantou této části území. V severním rameni aleje a u hřbitovní zdi bude pokáceno několik dalších náletových stromů, které konkurují stávající výsadbě. Jedná se o 2 javory, 1 slivoň, 5 jasanů a 1 borovici černou.

U všech alejových lip bude proveden zdravotní, bezpečnostní, případně výchovný řez. Většina ze stromů trpí infekcí kmene a kosterních větví, má dutiny v kmeni a je třeba sledovat jejich stav s ohledem na zajištění provozní bezpečnosti. U části lip bude z bezpečnostních důvodů provedena obvodová redukce koruny ve značném rozsahu. Perspektiva setrvání těchto lip na stanovišti je 5 – 10 let, poté bude třeba přistoupit k jejich pokácení a na jejich místo vysadit nový strom.

V rámci kácení dojde rovněž k odstranění několika skupin keřů v okolí aleje a náletových dřevin v celkové výměře 416 m2. Vykácením keřů při vstupu do parku se otevře průhled do aleje z Hanělovy ulice.

Foto bašta: J. Mertl
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině se loni vyhlašovalo méně pátrání; policisté často pátrají po dětech, které utíkají z výchovných ústavních zařízení
V současné době pátrají policisté v Kraji Vysočina po 174 osobách. Z tohoto počtu je v 19 případech osoba pohřešovaná, po 16 osobách pátráme v souvislosti s dodáním do výkonu trestu odnětí svobody a v případě 28 osob v pátrání jde o děti se soudně nařízenou ústavní výchovou. V 21 případech policisté pátrají po pobytu osoby. Zbývající osoby jsou hledány na základě soudně vydaných příkazů k zatčení nebo souhlasů se zadržením osoby podezřelé, vydaných státním zástupcem.
V loňském roce policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina vyhlásili celkem 754 pátrání, což bylo o 137 méně ve srovnání s rokem 2019. Z tohoto počtu se 330 pátrání týkalo dětí s nařízenou ústavní výchovou, v 81 případech se jednalo o pohřešovanou osobu a na 118 osob byl vydán soudem příkaz k zatčení nebo příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Loni se podařilo policistům vypátrat 615 osob. Ve shora uvedené statistice se však nepromítají případy, kdy je osoba policií vypátrána ještě před zavedením záznamu do příslušné pátrací databáze. Zejména u pohřešovaných osob a dětí s nařízenou ústavní výchovou se odhadem jedná o 200 osob.

Jednou ze součástí plnění úkolů Policie České republiky je pátrání nejen po osobách, ale také po odcizených věcech. Loni jsme vyhlašovali pátrání po 86 motorových vozidlech a 54 se jich podařilo vypátrat. Pátrali jsme po 65 odcizených registračních značkách a celkem 14 registračních značek se podařilo vypátrat.

Po některých osobách policisté z Vysočiny pátrají dlouhodobě. Mezi osoby, které jsou v pátrání nejdéle, patří Pavel Vorlický, po kterém bylo pátrání vyhlášeno v dubnu roku 2005. Na tuto osobu soud vydal příkaz k dodání do výkonu trestu pro rozsáhlou hospodářskou trestnou činnost. Od ledna 2007 se prozatím neúspěšně pátrá po pohřešované Marii Pajerové z Lipničky nad Sázavou. Tato žena byla naposledy viděna 11. ledna 2007 ve Světlé nad Sázavou. Od června 2009 zatím marně pátráme po Petru Neumannovi z Vladislavi na Třebíčsku, který byl naposledy viděn v místě bydliště dne 22. června 2009.

Od loňského roku kriminalisté z odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina pátrají po totožnosti muže, jehož tělo bylo nalezeno 15. října 2019 na Havlíčkobrodsku. Oznámení o nálezu těla jsme tehdy přijali od muže, který se v oblasti pohyboval s detektorem kovů a objevil v lesním remízku nedaleko obce Habry, v katastrální území Frýdnava, v místech zvaných Rybníček mělký hrob, ve kterém bylo tělo muže uloženo. Z výsledků provedené soudní pitvy jsme zjistili, že muž zemřel násilnou smrtí, na které se podílela další osoba.

Nalezený muž byl oblečený do modrého trička s krátkým rukávem a na vnitřní straně byl štítek s nápisem „BASIC LINE“; „CASUAL WEAR“. K bližšímu popisu muže lze uvést, že se jedná o osobu ve stáří 34 – 45 let (pravděpodobněji ale 35 – 40 let). Muž byl vysoký 181 – 185 centimetrů, měl černohnědé vlasy v délce 30 centimetrů a měl kratší vousy v oblasti brady a na lících. Doba úmrtí byla stanovena na 15 let a méně od nálezu těla. Podle entomologického materiálu bylo možné stanovit pouze minimální dobu zakopání těla na čtyři až šest let. Muž měl velmi dobře udržovaný a nákladně ošetřovaný chrup. Faciální rekonstrukcí obličeje se podařilo vytvořit jeho přibližnou podobu, ale je zapotřebí vzít v úvahu, že jednotlivé detaily, barva očí, vlasů a pokožky se mohou od skutečné podoby jedince lišit. To platí zejména pro šířku a profil nosu, který nemohl rekonstruován s větší přesností z důvodu odlomených kostěných struktur nosu. (snímky přibližné podoby nalezeného muže)

Co se týká pátrání po osobách, tak zde policisté rozlišují osoby hledané, pohřešované a osoby, u kterých je pátráno po jejich pobytu. Pohřešovanou osobou se rozumí fyzická osoba, o níž se lze důvodně domnívat, že je ohrožen její život nebo zdraví, místo jejího pobytu není známo a policií po ní bylo vyhlášeno pátrání. Pátrání je vyhlašováno na základě oznámení o pohřešování, které může učinit kdokoliv. Podmínkou pro vyhlášení pátrání po pohřešované osobě je právě důvodná obava o život a zdraví pohřešované osoby. Pokud není tato podmínka splněna, nejedná se z pohledu zákona o pohřešovanou osobu.

„U osoby starší osmnácti let platí zásada, že po vypátrání je tato osoba informována, že se po ní pátrá, jako po osobě pohřešované a kdo učinil na policii oznámení o pohřešování. Policisté se osoby zeptají, zda souhlasí s tím, aby oznamovateli bylo sděleno místo jejího současného pobytu. Pokud s tím pohřešovaná osoba nesouhlasí, není policie oprávněna tyto skutečnosti oznamovateli sdělovat. Oznamovateli je sdělena pouze informace, že pohřešovaný byl vypátrán a je v pořádku,“ doplňuje kpt. Bc. Jana Láterová, vrchní komisařka oddělení obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Zvláštní skupinou pohřešovaných osob jsou osoby nezletilé a mladistvé, kterým byla nařízena ústavní výchova a tyto uprchly ze školských zařízení určených k jejich výkonu nebo žadatelé o udělení azylu, kteří opustí v průběhu řízení azylové zařízení.

Pátrání po osobě pohřešované je specifické v tom, že se jedná o osobu, u které je důvodná obava o její život a zdraví. Vždy je důležité zjistit co nejpodrobněji okolnosti pohřešování. V souvislosti s tím policisté provádějí prověrky v místech, ke kterým má pohřešovaná osoba nějaký vztah, např. rodina, pracoviště, škola a podobně. Dále policisté prověřují ubytovací a zdravotnická zařízení. Pátrání je zveřejňováno v síti internet a regionálních médiích. Na základě zveřejnění pátrání ve sdělovacích prostředcích se daří vypátrat přibližně deset procent osob. Policisté samozřejmě využívají i speciální prostředky pátrání, které nebudeme z taktických důvodů uvádět.

Specifickou skupinu pohřešovaných osob tvoří tzv. „dítě v ohrožení“. Jedná se o osobu mladší patnácti let, která se vzhledem ke svému věku může stát obětí nešťastné náhody, nebo postrádá přístup k životu potřebným lékům, nebo je prokazatelně fyzicky či psychicky handicapovaná nebo se stala obětí únosu. V případech únosu se jedná o případy zjevně vykazující známky násilí nebo jejichž pachatel trpí duševním onemocněním nebo je labilní s nepředvídatelným chováním a jsou známy skutečnosti o tom, že pohřešovaná osoba je ohrožena na životě nebo zdraví. V těchto případech je spouštěn tzv. „Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech“. Právě v těchto případech je prostřednictvím hromadných sdělovacích prostředků o pomoc žádána veřejnost. Zejména relace v televizi a rozhlase v mnoha případech vedou k vypátrání dítěte, případně k získání důležitých poznatků k pohybu pohřešovaného dítěte.

Hledanou osobou je fyzická osoba, u které je dán některý ze zákonných důvodů omezení její osobní svobody, místo jejího pobytu není známo a policií bylo po ní vyhlášeno pátrání. Jedná se například o osoby odsouzené, na které je vydán příkaz k dodání do výkonu trestu. Odsouzený, který bez závažného důvodu nenastoupí na výzvu soudu trest odnětí svobody nebo se jiným způsobem neoprávněně brání nástupu výkonu tohoto trestu, se dopouští trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Za spáchání tohoto trestného činu mu hrozí trest odnětí svobody až na tři léta. Hledanou osobou se také stává odsouzený nebo obviněný, který uprchne z vězeňského zařízení, vojenský zběh, osoba uprchlá ze zařízení pro výkon ústavního léčení nebo ochranné výchovy a osoba s prokazatelně zjištěnou nakažlivou chorobou, která uprchla ze zdravotnického zařízení. Jako hledaná osoba je veden i cizinec, který uprchl ze zařízení pro zajištění cizinců nebo osoba, na kterou je vydán evropský nebo mezinárodní zatýkací rozkaz.

Pokud policisté pátrají po pobytu osob, tak se jedná o osoby, jejichž účast je nezbytná na úkonech trestního, občansko-právního nebo správního řízení. Po pobytu policisté pátrají také v případech, kdy obviněný nebo svědek v trestním, občansko-právním nebo správním řízení na výzvu nedostaví k řízení bez dostatečné omluvy a předvedení bylo neúspěšné.

Většina osob, po kterých policie pátrá, je zveřejněna na veřejně přístupné síti internet. Záznamy k osobám lze nalézt na webových stránkách www.policie.cz v záložce „databáze - pátrání po osobách - vyhledávání“. Na těchto stránkách lze podle jednoduchého vyhledavače vyhledat konkrétní osobu. Poznatky k osobám v pátrání lze také zcela anonymně zasílat přímo na kriminální službu a vyšetřování Krajského ředitelství policie kraje Vysočina na adresu: krpj.patrani@pcr.cz
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   29. 3. 2024

• Vodní svět v táborské zoo se rozrostl o pět čírek sibiřských, jinde než v Táboře je neuvidíte
• Jarní blokové čištění ulic v Jihlavě začne v úterý 2. dubna

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024