Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 24.1 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: Chcípl pes se na Vysočině nekonal; opilému muži v obchodě padaly kalhoty; zloděj se vloupal do auta
Kontroly restaurací a hospod v souvislosti s jejich případným zapojením do iniciativy "Chcípl pes" proběhly v sobotu 23. ledna v našem kraji bez zjištění porušení opatření. Dnes, v neděli 24. ledna, budou kontroly dodržování mimořádných i krizových opatření na území Vysočiny pokračovat. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
Zlodějům hrozí vysoké tresty
Policisté z Havlíčkova Brodu zadokumentovali případ krádeže vloupáním do zaparkovaného motorového vozu v Okrouhlici. "Zatím neznámý pachatel se ve čtvrtek 21. ledna v přesně nezjištěnou dobu a nezjištěným způsobem dostal dovnitř zaparkovaného auta Opel Vivaro. Pachatel se dostal do nákladního prostoru vozidla a odsud odcizil různé nářadí v celkové hodnotě přesahující částku 40 tisíc korun", informovala mluvčí Dana Čírtková s tím, že vzhledem k tomu, že pachatel se jednání dopustil v období nouzového stavu, bude případ posuzován v přísnější právní kvalifikaci, což znamená, že za trestný čin krádeže vloupáním mu může hrozit trest odnětí svobody v trvání až osmi let. Policisté místo důkladně ohledali s cílem zajistit upotřebitelné stopy a případ zadokumentovali. Po pachateli i odcizeném nářadí policisté pátrají.

Muž budil veřejné pohoršení v obchodě, padaly mu kalhoty
V sobotu 23. ledna po dvacáté hodině večerní přijali policisté oznámení, že v obchodním centru v Humpolci na Pelhřimovsku se pohybuje silně podnapilý muž, který se opírá o pokladnu a vykřikuje nesrozumitelné nadávky. "I když byl ostrahou prodejny opakovaně upozorněn na své chování a byl vyzván, aby prostor prodejny opustil, muž ve svém jednání pokračoval a na výzvy nijak nereagoval. V místě stále vrávoral, spadávaly mu kalhoty a svým jednáním budil veřejné pohoršení. Na místo vyjeli policisté, kteří muže zajistili, protože vzhledem ke své silné podnapilosti nebyl schopen samostatné chůze bez cizí pomoci a svým jednáním bezprostředně ohrožoval svůj život, život nebo zdraví jiných osob anebo majetek a dále byla důvodná obava, že bude v protiprávním jednání pokračovat. Provedená dechová zkouška vykázala hodnotu 2,49 promile alkoholu v dechu. Policisté muže eskortovali na záchytku v Jihlavě k vystřízlivění", popsala opilcovo chování mluvčí. Třiadvacetiletý muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Osmnáctiletá řidička skončila s autem na poli
Policisté přijali v pátek 22. ledna kolem půl jedenácté dopoledne oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici II/353 mezi obcemi Zhoř a Jamné na Jihlavsku. Řidička jela s osobním autem Seat Leo ve směru od Zhoře na Jamné. "Ve stoupání při míjení s protijedoucím nákladním vozidlem najela s vozidlem na pravou krajnici, kde s vozidlem dostala smyk, který se jí nepodařilo vyrovnat. Vyjela vpravo mimo vozovku, kde se vozidlo převrátilo přes střechu zpět na kola a zůstalo mimo vozovku na poli", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Při nehodě si osmnáctiletá řidička způsobila lehké zranění, se kterým byla vozidlem zdravotnické záchranné služby převezena na vyšetření do nemocnice v Jihlavě. U řidičky byla na místě provedena dechová zkouška na alkohol s negativním výsledkem. Vozidlo bylo v době nehody vybaveno zimními pneumatikami s předepsanou hloubkou desénu. Hmotná škoda na vozidle dosáhla částky 50 tisíc korun. Věc dopravní nehody vyřešili policisté na místě uložením pokuty v příkazním řízení.

Řidič před jízdou pil alkohol
Policisté z Náměště nad Oslavou v rámci běžného výkonu služby zastavili v sobotu 23. ledna kolem půl třetí ráno k provedení silniční kontroly osobní auto VW Golf, jehož řidič projížděl po účelové místní komunikaci mezi obcemi Naloučany a Pucov na Třebíčsku. V Pucově byl kontrolován policejní hlídkou. "Řidič při kontrole předložil doklady potřebné pro řízení a provoz vozidla a poté se na výzvu policistů dobrovolně podrobil dechové zkoušce ke zjištění přítomnosti alkoholu. Výsledek dechové zkoušky byl pozitivní - 1,25 promile alkoholu v krvi. Opakovaná dechová zkouška byla také pozitivní 1,20 promile alkoholu v krvi. Muž s naměřenými hodnotami souhlasil a policistům doznal požití alkoholických nápojů před jízdou", uvedla D. Čírtková. Lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu nepožadoval. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Osmačtyřicetiletý muž je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Muž usedl za volant pod vlivem alkoholu
Policisté z Velkého Meziříčí prováděli ve čtvrtek 21. ledne běžný výkon služby, v rámci něhož dohlíželi na bezpečnost v silničním provozu. Krátce před půl desátou v noci zastavili ke kontrole osobní vůz Volkswagen Caddy, jehož řidič s vozidlem projížděl po účelové pozemní komunikaci u obce Dobrá Voda u Křižanova a dále pokračoval po silnici III. třídy v obci Dobrá Voda. "Policisté vyzvali řidiče, aby jim předložil doklady potřebné pro řízení a provoz vozidla a poté ho vyzvali k provedení dechové zkoušky. Její výsledek byl pozitivní - 1,60 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledky měly také opakované dechové zkoušky - 1,72 a 1,52 promile alkoholu v dechu. Policisté devětapadesátiletému řidiči zakázali další jízdu a zadrželi mu řidičský průkaz. Řidič je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky", uvedla mluvčí policistů D. Čírtková.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Zájem seniorů a žáků o on-line prohlídky infocentra Jaderné elektrárny Dukovany stále narůstá; hlásí se ze všech koutů České republiky
Původně měly virtuální prohlídky vedené zkušenými průvodkyněmi a průvodci pomoci hlavně s výukou ve školách. Vzhledem k mimořádnému zájmu ale Infocentra elektráren společnosti ČEZ zpřístupnila unikátní virtuální exkurze i veřejnosti a dalším institucím. Organizátory překvapil stále rostoucí zájem nejen škol, ale také seniorů, kteří patří mezi skupiny s nejvíc omezenými kontakty.
Podívat se k turbíně vodní elektrárny, na dno jaderného reaktoru, nebo do chladicí věže. Takové možnosti i přes současná preventivní opatření proti šíření nákazy koronaviru nabízí on-line exkurze do elektráren, které ČEZ odstartoval v listopadu loňského roku, jako náhradu za uzavřená infocentra. Původně byly on-line prohlídky určeny školám, které tvoří největší část tradičních návštěvníků informačního centra Dukovany. Od ledna ale stejný program nabízí i veřejnosti a dalším institucím. Jen v lednu se na prohlídky přihlásilo už přes 1280 zájemců. Prohlídky se konají nejen přes den, ale také v podvečerních hodinách, a to ve vybraných dnech včetně víkendů.

Zájemcům o virtuální dobrodružství stačí jen počítač nebo tablet s připojením na internet pro využití webových aplikací Teams nebo Google a zaregistrovat se na některý z nabízených termínů prohlídky. Pak už se mohou těšit do Dukovan, ale také do Temelína, Ledvic nebo za obnovitelnými zdroji energie na královéhradecký Hučák!

„Stejně jako klasické prohlídky i tuto službu poskytujeme zdarma. Největším překvapením je pro nás pestrá skladba účastníků prohlídky od žáků základních škol až po seniory. Vysoký zájem seniorů nás mile překvapil, ale na druhou stranu je logický. Patří mezi skupiny s nejvyšší ochranou a s omezením osobních kontaktů a prohlídkami jim rádi zpestříme jejich program,“ vysvětluje Dana Janovská, průvodkyně infocentra Jaderné elektrárny Dukovany.

O virtuální výlet do jednoho z našich největších energetických zdrojů už projevili zájem i studenti ze vzdálenějších škol z Litoměřicka, Liberecka, Ostravska či Olomoucka nebo senioři ze všech koutů České republiky.

„Samotné spojení fungovalo na jedničku. Sama musím říci, že jsem povídání doslova hltala a jistě bych se nechala zlákat i dalšími exkurzemi, např. do tepelné nebo vodní elektrárny. A proto chemikáři, fyzikáři, neváhejte, je opravdu oč stát,“ hodnotí svoji zkušenost Eva Slámová, učitelka chemie na ZŠ Jihlava.

Od prvních listopadových prohlídek dukovanské průvodkyně provedly při on-line exkurzích přes 1180 návštěvníků. V rámci všech infocenter Skupiny ČEZ exkurze absolvovalo už více než tři tisíce energetických nadšenců.

"S pokračováním on-line prohlídek budeme pokračovat dle zájmu i po otevření infocenter. Věříme, že nevšední virtuální zážitek je tou nejlepší pozvánkou k živé návštěvě a po otevření infocentra zájemce o energetiku v Dukovanech rádi znovu uvítáme osobně," zve návštěvníky tiskový mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Termíny virtuálních prohlídek Jaderné elektrárny Dukovany a dalších provozů Skupiny ČEZ pro veřejnost najdete v registračních formulářích na www.cez.cz/virtualne…
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Knihovna ve Žďáře nad Sázavou má nový depozit pro naučnou a cizojazyčnou literaturu
Místo pro uskladnění až třiceti tisícovek svazků naučné a cizojazyčné literatury vyčlenili zaměstnanci v suterénu budovy v knihovně Matěje Josefa Sychry ve Žďáře nad Sázavou.
Vyřešilo to tak dlouhodobou potřebu dalšího depozitu, aby mohl být unikátní fond naučné literatury zachován v plné výši. Nový sklad pro naučnou literaturu vznikl v prostorách staré garáže, která byla před třiceti lety postavená pro parkování bibliobusu a později ji dlouhou řadu let využívala poštovní auta.

Přestěhování tisíců svazků knih předcházela rekonstrukce zmíněné garáže v podobě pokládky nové lité betonové podlahy, zhotovení nových omítek, schodů a také provedení protipožárního nástřiku stropu a regálů na knihy.
Rekonstrukcí postupně projdou také původní sklady naučné literatury, které následně poslouží pro skladování beletrie a dětské literatury.
Žďárská knihovna, která je velmi dobře vybavena, disponuje téměř dvěma sty tisíci různých titulů.
- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   1. 3. 2021

• V Jihlavě začne oprava křižovatky mezi silnicí I/38 a dálnicí D1
• Policisté na Vysočině hlídají hranice okresů a krajů, pro lidi mají k dispozici i formuláře
• Z policejního deníku: opilý muž bil dalšího pěstí do hlavy; muž dluží na alimentech 90 tisíc; vážná nehoda na Žďársku
• Darujte plazmu, vyzývají odborníci; mnoho z nás ji někdy v životě bude potřebovat
• O víkendu se stalo na Vysočině několik vážných nehod, při jedné zemřel člověk
• V jihlavské nemocnici opravují srdce kuchyně
• Odborníci budou diskutovat dopady pandemie na cestovní ruch v regionech
• V Jihlavě při procházkách opatrně - stačí krok vedle a jste jiné v obci i v jiném okrese
• Provoz z části silnice I/38 v ulici Jihlavská v Havlíčkově Brodě bude zčásti převeden na provizorní silnici

Neděle   28. 2. 2021

• Řidič po havárce u Jersína zemřel ve vrtulníku záchranářů
• Odpovědi na nejčastější dotazy týkající se omezení volného pohybu osob od půlnoci 1. března
• Z policejního deníku: krádež přední kapoty masky z náklaďáku na dálnici; opilý muž napadl ženu i její nezletilou dcerku; motorkář utrpěl při nehodě těžké zranění

Pátek   26. 2. 2021

• Z policejního deníku: vloupání do auta; dvě ženy se popraly; opilý cyklista
• V Havlíčkově Brodě se objevila vzácná sova pálená, bohužel se otrávila jedem na myši
• Ve Sněžném se chystají opravit věž evangelického kostela z devatenáctého století

Čtvrtek   25. 2. 2021

• Generační obměna Dukovan končí, jaderná elektrárna ale bude přesto dál přijímat nové zaměstnance
• Policisté hledají zloděje, který v Jihlavě ženě ukradl peněženku a následně použil její platební kartu
• Hravé surikaty z táborské zoo si užívaly sněhové hrátky
• Z policejního deníku: krádež věcí za více jak 20 tisíc; muži přišli o peníze, které poslali na účet; vloupání do auta
• Záchranáři řidičku po nehodě u Cetorazu transportovali letecky do Českých Budějovic

Středa   24. 2. 2021

• Pelhřimovské nemocnici pomohou hasiči na urgentním příjmu, ARO a oddělení tzv. červené COVID zóny
• Z policejního deníku: zraněného muže v lese policisté vypátrali; muž porušil domovní svobodu; opilý řidič boural

Úterý   23. 2. 2021

• O původu smírčích křížů a kamenů
• Táborská fosa si zvyká na neobvyklé zasněžené zimy
• Jihlavský magistrát bude za svatby v nestandardních dnech a časech vybírat peníze
• Na silnicích prvních tříd je letos více výtluků, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do náklaďáku; rvačka na jihlavském náměstí; poškození skleníků
• Barokní kaple v Jihlavě - Hosově bude osvětlená
• Při ranních nehodách na Vysočině utrpěli zranění čtyři lidé, zraněné dítě dostalo od hasičů dráčka Záchranáčka
• V Dešově shořela stodola, příčina požáru je v šetření

Pondělí   22. 2. 2021

• Karel Havlíček Borovský letos oslaví 200. výročí narození, město i další instituce připravují doprovodný program
• Manželé Medunovi oslavili na jihlavské radnici zlatou svatbu
• Z policejního deníku: vandal poškrábal auto; opilý řidič boural; opilec obtěžoval blízkou osobu, skončil na záchytce
• U Havlíčkova Brodu srazil rychlík muže, ten na místě zemřel

Neděle   21. 2. 2021

• Z policejního deníku: zatajení finanční hotovosti; krádež peněz na ubytovně; krádež kávy

Pátek   19. 2. 2021

• Parkoviště pro Karlovo náměstí v Třebíči bude od pondělí v bývalé Delvitě
• Dvaatřicetiletý distributor drog skončil za mřížemi, hrozí mu až deset let ve vězení
• Druhý blok v elektrárně Dukovany oslaví 35 let od prvního dosažení 100% výkonu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta; krádež propanbutanových lahví; muž nesmí na Jihlavsko, přesto tu byl
• Na falešné recepty vyzvedávali léky, z nichž pak vyráběli heroin; pět pachatelů skončilo ve vazbě

Čtvrtek   18. 2. 2021

• Stanovisko Institutu Václava Klause k novému „pandemickému“ zákonu
• Den otevřených dveří na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě proběhne virtuálně; nabídne unikátní prohlídku budovy i chat se studenty
• Malpy z táborské zoo mrazy rády nemají, na sněhu dlouho nevydrží
• Na dálnici D1 v úseku Devět křížů - Ostrovačice začne v pátek modernizace, provoz bude omezen
• Předčasné narození a komplikace při porodu změnily život Adámkovi i celé jeho rodině; přesto se nevzdávají
• Osmnáctiletý mladík z Olomoucka posprejoval v Třebíči čtrnáct objektů
• Z policejního deníku: žena se po napadení agresorem léčila více než měsíc, krádež peněženky z auta, drogy za volantem
• Na Jihlavsku lidé darovali na tříkrálovou sbírku více jak jeden milion korun
• Návrh poslance Josefa Kotta (ANO) ohrožuje chráněné druhy rostlin a živočichů

Středa   17. 2. 2021

• Kvůli ledovce se na Vysočině dopoledne stalo dvaadvacet dopravních nehod, jedna osoba utrpěla zranění
• Kriminalisté dopadli tři zloděje, kteří v restauraci v Havlíčkově Brodě sebrali elektroniku, potraviny i alkohol
• Z policejního deníku: poškození aut, úvěrový podvod, střet auta s chodkyní
• Kaplička svaté Anny u Pelhřimova z let 1699 - 1700 se oprav asi nedočká
• Letošní zima je bohatá na čížky lesní
• Turisty Na konci světa ve Šlakhamrech vítají cedule království i markrabství
• V Kojetíně na Havlíčkobrodsku shořela stodola, škoda je asi milion korun

Úterý   16. 2. 2021

• Táborská zoo vypustí do přírodních rezervací trojici zubrů, na novém webu zazubra.cz najdete podstatné informace o záchraně tohoto druhu
• Řidiči by měli být opatrní kvůli hrozící ledovce a také by si měli dávat pozor před výtlukami na silnicích
• Na Vysočině hrozí ledovka, zejména na východě velmi silná
• Z policejního deníku: opilý agresor skončil na záchytce, policisté vypátrali celostátně hledaného muže
• Ptačí ráj v Brně má zaniknout; kvůli rozšíření průmyslové zóny

Pondělí   15. 2. 2021

• Tříkrálová sbírka do pokladniček skončila, pokračuje však on-line
• Práce na obchvatu Havlíčkova Brodu pokračují, bude tam jedenáct mostů
• Z policejního deníku: opilec bil svoji partnerku; krádež elektroniky, dlužníci alimentů
• Telčské SeniorCentrum nabízí ve městě jako první důležitou odlehčovací službu
• U Zajíčkova se srazil vlak s osobním vozem, po příjezdu hasičů u auta nikdo nebyl
• U Radešínské Svratky bouralo osobní auto, jedna osoba utrpěla zranění

Neděle   14. 2. 2021