Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 25.1 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj vzal šperky a peníze, opilec skončil na záchytce, řidiči a řidičky pod vlivem alkoholu a drog
Policisté prověřují případ pachatele, který se v sobotu 23. ledna v době mezi čtvrtou hodinou odpoledne a osmou večer v Jihlavě vloupal do domu na ulici Nad Plovárnou. Zloděj vnikl na zahradu rodinného domu, poškodil dveře, rozbil okno a dostal se dovnitř. Z domu vzal finanční hotovost a šperky, čímž způsobil škodu asi pětadvacet tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání tří trestných činů, a to krádeže, porušování domovní svobody a poškození cizí věci. Po pachateli a odcizených věcech pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Opilý muž skončil na záchytce
V pátek 22. ledna kolem půl deváté večer zajistili policisté z obvodního oddělení v Bystřici nad Pernštejnem opilého muže, který ležel na společné chodbě domu na ulici Spojovací a dělal nepořádek. "Jednalo se o třiašedesátiletého muže, který se na výzvu policistů podrobil dechové zkoušce. Naměřená hodnota ukázala 1,60 promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že vznikla důvodná obava, že muž bude ve svém jednání i nadále pokračovat, policisté ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Řidič pod vlivem alkoholu
V sobotu 23. ledna krátce před pátou hodinou odpoledne zastavili na silnici druhé třídy u Kraborovic na Havlíčkobrodsku osobní auto Škoda, jehož řidičem byl dvaačtyřicetiletý muž. "Výsledek dechové zkoušky byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,89 promile alkoholu. Výsledek opakovaného měření byl 1,99 promile. V další jízdě již muž pokračovat nesměl. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Řidičky pod vlivem alkoholu a drog
V neděli 24. ledna odhalili policisté jednu řidičku, která za volant usedla pod vlivem alkoholu a druhou pod vlivem drog. "Kolem půl čtvrté odpoledne zastavila policejní hlídka na ulici Cholossiova v Pelhřimově osobní automobil Ford, jehož řidičkou byla dvaatřicetiletá žena. Ta se v rámci kontroly podrobila dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,42 promile alkoholu. Také opakované měření vykázalo pozitivní hodnotu", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté ženě zakázali další jízdu a případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Krátce před čtvrtou hodinou odpoledne kontrolovala policejní hlídka na ulici Průběžná v Pelhřimově vozidlo Renault. "Dvaatřicetiletá řidička se podrobila dechové zkoušce a testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek dechové zkoušky byl negativní. Opačně tomu však bylo v případě testu na drogy, který vykázal pozitivní výsledek na amfetamin. Policisté ženu vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasila. Žena v další jízdě již pokračovat nesměla a je podezřelá z přestupku na úseku dopravy", doplnila S. Rázlová.

Za volant usedla opilá padesátiletá žena
Policisté z Velkého Meziříčí zastavili v sobotu 23. ledna kolem půl třetí odpoledne v Nových Sadech na Žďársku osobní auto Renault. "V rámci kontroly se padesátiletá řidička na výzvu policistů podrobila dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,48 promile alkoholu. Výsledek opakované dechové zkoušky byl 1,58 promile. Policisté ženě na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz. Žena svým jednáním naplnila znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky", uvedla mluvčí Stanislava Rázlová.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý dvacetiletý muž z Třebíčska, neboť ho policisté přistihli při řízení vozidla, i když to má zakázáno. V sobotu 23. ledna jel řidič před polednem s automobilem Škoda Octavia v Třebíči po silnici v části Poušov. "Vozidlo zastavili policisté a provedli kontrolu. Řidič nepředložil řidičský průkaz a policisté zjistili, že ho ani nevlastní. Na základě rozhodnutí městského úřadu mu byl totiž uložen zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu deseti měsíců. Dechová zkouška u něho byla negativní. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ dále prověřují", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Řidič je podezřelý z přestupku
V neděli 24. ledna odhalili policisté v Telči řidiče, u kterého ukázal provedený test přítomnost drog. Po poledni jel muž s vozidlem Škoda Octavia ve směru od ulice Květinová k ulici Na Posvátné. Automobil zastavili policisté a provedli kontrolu. "Dechová zkouška byla u řidiče negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test u něho ukázal přítomnost amfetaminu. Lékařskému vyšetření se odmítl bezdůvodně podrobit. Policisté řidiči další jízdu zakázali a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Muž je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu
Ze spáchání trestného činu a závažného přestupku je podezřelý devětadvacetiletý muž, který řídil vozidlo i přes uložený zákaz a navíc byl pod vlivem drog. V pátek 22. ledna jel řidič po jedenácté hodině večer s vozidlem Škoda Octavia po silnici v Pístově na Jihlavsku, kde ho zastavila hlídka. "Policisté provedli kontrolu a zjistili, že má řidič na tři roky soudem uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel. Dále policisté provedli u řidiče test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na marihuanu a amfetamin", uvedla Jana Kroutilová s tím, že dechová zkouška u něho byla negativní. Policisté sdělili muži podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení. Řidič se dále dopustil přestupku na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Poctiví nálezci odevzdávají do městských ztrát a nálezů i desítky tisíc korun
V minulém roce se do ztrát a nálezů odevzdalo 238 nalezených věcí. „Mezi odevzdanými nálezy jsou například tašky s oblečením, nářadí, brýle, klíče či mobilní telefony,“ uvedla Kateřina Škarková ze správního oddělení magistrátu města. Výjimkou nejsou ani peněženky s většími finančními obnosy či zlaté šperky.
Nejčastěji nalezené věci do městských ztrát a nálezů odevzdávají pracovníci soukromých firem, jako jsou banky, přepravní společnosti či obchodní domy. Dalšími poctivými nálezci jsou také policisté, a to jak státní, tak městští, a samozřejmě i řadoví občané. Zpět se ke svému majiteli v r. 2020 vrátilo 99 nálezů.

Nalezené a ztracené věci s hodnotou se na jihlavském magistrátu uchovávají po dobu tří let, poté likvidační komise rozhodne o jejich dalším osudu. Většina věcí je ale nefunkčních a poškozených. Elektronická zařízení se předávají k ekologické likvidaci, klíče se fyzicky znehodnocují, zlaté šperky se nechávají ohodnotit a následně se prodávají do výkupu zlata.

Jízdní kola najdou nové majitele až v daleké Africe. Jedná se o sbírku iniciovanou Zdravým městem Jihlava s názvem Kola pro Afriku. Svůj užitek najdou i mobilní telefony, které jsou darovány do sbírky na záchranu africké přírody pořádané jihlavskou zoologickou zahradou v akci Mobily pro gorily.

Informace o ztrátách a nálezech jsou podle zákona zveřejněny na úřední desce magistrátu. Více informací najdete také na webu města Jihlavy https://www.jihlava.cz/ztrat…
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Řidič v noci nebezpečnou jízdou ohrožoval ostatní, policistům nezastavil, nakonec havaroval; policisté žádají o pomoc svědky
Policisté se obracejí s naléhavou výzvou na motoristickou veřejnost v souvislosti s nočním pronásledováním osobního vozu, jehož řidič odmítl zastavit v Třebíči na pokyn policejní hlídky, která chtěla provést silniční kontrolu tohoto vozidla. Policisté v Třebíči dnes, v pondělí 25. ledna, v noci v 00:11 hodin chtěli zkontrolovat osobní vůz Škoda Felicie tmavě zelené barvy, které projíždělo v Třebíči po Žerotínově náměstí. Řidič na výzvy policistů k zastavení nereagoval a z místa začal ujíždět po ulici Pražská. Policisté řidiče začali pronásledovat. Řidič ujíždějícího vozidla pokračoval ve vysoké rychlosti po ulici Pražská a poté po silnici I/23 přes Červenou Hospodu, Štěměchy do Předína, kde náhle odbočil na obec Želetava. V Želetavě se vozidlo pohybovalo zhruba kolem 00:22 hodin.
Řidič zde změnil směr jízdy a najel na silnici I/38 směrem na Jihlavu. Na „kasárenské“ křižovatce v protisměru pokračoval v jízdě na silnici I/23 směrem na Markvartice, Starou Říši a Telč. Před Telči se ujíždějící vozidlo pokusila zastavit další policejní hlídka, bohužel na pokyny k zastavení řidič opět nereagoval a pokračoval v jízdě po silnici I/23 směrem na Krahulčí, kde po projetí obcí zhruba v 00:44 hodin havaroval. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, přesto byli řidič a jeho mladistvý spolujezdec převezeni do zdravotnického zařízení k preventivnímu vyšetření.

Řidič osobního vozidla ujížděl policistům ve velmi vysoké rychlosti a při jízdě bezprostředně ohrožoval nejen svého spolujedoucího, ale také všechny ostatní účastníky silničního provozu. Na silnici I/38 před obcí Želetava tedy v době kolem 00:22 hodin a později měl velice riskantně ohrozit řidiče nákladního vozidla, zřejmě jízdní soupravy složené z tahače SCANIA červené barvy a návěsu s šedou plachtou, kdy hrozilo nebezpečí čelního střetu.

V souvislosti s prověřováním okolností celého incidentu se obracíme na řidiče, kteří jeli dnes v noci v době od 00:10 hodin do 00:44 hodin po výše uvedené trase a potkali rychle jedoucí osobní vozidlo Škoda Felicie, které bylo pronásledováno vozidlem v barvách Policie ĆR se zapnutými výstražnými majáky, aby se svým svědectvím kontaktovali linku 158 nebo se obrátili na tel: 974 261 321.

Uvítali bychom poskytnutí svědectví a případných záznamů z palubních kamer vozidel, která ujíždějící vozidlo míjela, zejména by bylo pro nás velice cenné svědectví řidiče nákladního vozidla, který se s ujíždějícím vozidlem míjel na silnici I/38 mezi Želetavou a kasárenskou křižovatkou a byl tímto řidičem bezprostředně ohrožen. Za případnou spolupráci děkujeme.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Za krádeže v jihlavské prodejně recidivistovi hrozí až osmiletý trest
Tuňákové konzervy a lososový krém za více než dvacet tisíc korun odcizil v jihlavské prodejně šestadvacetiletý muž. O týden dříve při jiné krádeži napadl dokonce zaměstnance obchodu, kteří se mu snažili v odcizení lahví alkoholu zabránit. Navíc se jedná o opakovaně soudně trestaného recidivistu. Policisté muže zadrželi, byl obviněn ze spáchání tří trestných činů a na podaný návrh byl vzat do vazby, hrozí mu až osmiletý pobyt za mřížemi.
Ke spáchání „rybí“ krádeže došlo v sobotu 16. ledna a následující neděli v jihlavské prodejně. V jednom případě přišel pachatel do obchodu ve večerních hodinách, v druhém po poledni. Odcizil celkem přes 200 konzerv a necelé dvě desítky rybího krému. Zboží po celých platech vkládal do tašky a poté z prodejny v obou případech odešel bez zaplacení. Následně přijali policisté oznámení a krádeže začali prověřovat. Na základě šetření zjistili, že se jedná o stejného pachatele, který o týden dříve kradl v jiném obchodě alkohol. V tomto případě byl v prodejně ještě s komplicem, vzali z regálu lahve a uložili je do tašky. S taškou s odcizeným zbožím za bezmála pět tisíc korun pak muž chtěl odejít prostorem vstupu, aniž by zaplatil. Krádež zaregistrovaly zaměstnankyně prodejny a snažily se mu v tom zabránit, muž ale odmítl spolupracovat a chtěl odejít i za použití násilí. O tašku s odcizeným zbožím sice muž přišel, vzhledem ke své fyzické převaze se mu ale podařilo utéct a odnesl si s sebou jednu lahev alkoholu.

Po podezřelém muži, který nepobývá v konkrétním bydlišti a svoje aktuální místo pobytu nahodile mění, policisté intenzivně pátrali a minulý týden se jim ho podařilo nalézt v Jihlavě. Muže důvodně podezřelého ze spáchání trestné činnosti zadrželi a byl umístěn do policejní cely.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař jeho trestní stíhání. „Šestadvacetiletý muž byl obviněn ze spáchání zločinu krádeže, zločinu vydírání spáchaného na svědkovi a přečinu výtržnictví,“ řekl npor. Ing. Bc. Radomír Němec, vedoucí oddělení obecné kriminality. Obviněný muž krádež spáchal v době, kdy je na území republiky vyhlášen nouzový stav, což je pro něho přitěžující okolnost.

V minulosti byl muž již opakovaně soudně trestán zejména za majetkovou trestnou činnost. Naposledy byl odsouzen za krádež vloni v létě k podmíněnému trestu odnětí svobody se zkušební dobou až do poloviny roku 2023. Navíc je ještě vyšetřován v souvislosti s další majetkovou trestnou činností.

Odcizené potraviny muž prodal náhodným osobám a peníze použil pro vlastní potřebu. Jednání jeho spolupachatele kriminalisté také řeší.

Na obviněného šestadvacetiletého muže podal policejní komisař státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí do vazby. Na základě rozhodnutí soudu byl obviněný muž vzat do vazby a poté ho policisté eskortovali do věznice. Případ kriminalisté dále vyšetřují.

„Za spáchaný trestný čin lze uložit trest odnětí svobody až na osm let,“ dodal vedoucí jihlavských kriminalistů.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Domácnosti navštíví pracovníci statistického úřadu
Od 30. ledna do 13. června 2021 navštíví domácnosti v Jihlavě pracovníci Českého statistického úřadu. Výběrové šetření s názvem Životní podmínky 2021 naváže na předchozí ročníky, které shromažďují údaje o sociální a ekonomické situaci obyvatel v celkem 33 evropských zemích.
Cílem výběrového šetření je získat data pro výpočet ukazatelů peněžní a materiální chudoby. Speciálně vyškolení tazatelé navštíví celkem 11 384 domácností z celé České republiky.

„Aktivní účast občanů na tomto významném statistickém šetření a jejich ochota spolupracovat s ČSÚ je pro nás nesmírně důležitá a umožní nám získat řadu důležitých informací o sociální situaci domácností v ČR, které nelze zjistit žádným jiným způsobem,“ uvedla ředitelka Krajské správy ČSÚ v Jihlavě Jitka Číhalová.

Terénní pracovníci se budou prokazovat průkazem tazatele a zároveň průkazem zaměstnance ČSÚ nebo dokladem totožnosti. „Ve všech fázích je zaručena anonymita zjištěných údajů a získaná data jsou důsledně chráněna,“ doplnila Jitka Číhalová.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Kolem skal ve Žďárských vrších pokračuje těžba, dominanty se po létech odhalují
I nadále bude probíhat těžba dřeva v okolí přírodních památek a rezervací Žďárských vrchů, kde v důsledku řádění kůrovce, sucha a kalamit odumírají a padají zejména přestárlé porosty. Těžit se tak stále bude například v okolí Drátníku, Lisovské skály i u Devíti skal, tudíž lidé by při aktuálních procházkách do přírody měli dbát na svoje bezpečí a nevstupovat do míst, kde se práce provádějí.
Skalní monumenty ve Žďárských vrších se tak díky kůrovci a polomům neplánovaně odhalily podstatně více, než před sedmi lety naplánovali ochranáři Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy společně s majiteli pozemků. Tehdy úmyslu částečného odlesnění některých skalních dominant, a to v okruhu třiceti až padesáti metrů, předcházela rozsáhlá diskuse. Odlesnění vrcholů nenabízelo výhradně zatraktivnění krajiny pro turisty, ale například ochranáři si od záměru slibovali i to, že by se v lokalitě mohl znovu usídlit vzácný a chráněný sokol stěhovavý.

Skalní vrcholy ke Žďárským vrchům neodmyslitelně patří, ještě v první polovině minulého století to byly na dálku viditelné dominanty v okolní krajině. Postupem let však zmizely v nejčastěji smrkových porostech, případně v náletových dřevinách.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   1. 3. 2021

• Horácká galerie v Novém Městě na Moravě chystá výstavu NA HOUBY!, zatím nabízí online vernisáž
• V Jihlavě začne oprava křižovatky mezi silnicí I/38 a dálnicí D1
• Policisté na Vysočině hlídají hranice okresů a krajů, pro lidi mají k dispozici i formuláře
• Z policejního deníku: opilý muž bil dalšího pěstí do hlavy; muž dluží na alimentech 90 tisíc; vážná nehoda na Žďársku
• Darujte plazmu, vyzývají odborníci; mnoho z nás ji někdy v životě bude potřebovat
• O víkendu se stalo na Vysočině několik vážných nehod, při jedné zemřel člověk
• V jihlavské nemocnici opravují srdce kuchyně
• Odborníci budou diskutovat dopady pandemie na cestovní ruch v regionech
• V Jihlavě při procházkách opatrně - stačí krok vedle a jste jiné v obci i v jiném okrese
• Provoz z části silnice I/38 v ulici Jihlavská v Havlíčkově Brodě bude zčásti převeden na provizorní silnici

Neděle   28. 2. 2021

• Řidič po havárce u Jersína zemřel ve vrtulníku záchranářů
• Odpovědi na nejčastější dotazy týkající se omezení volného pohybu osob od půlnoci 1. března
• Z policejního deníku: krádež přední kapoty masky z náklaďáku na dálnici; opilý muž napadl ženu i její nezletilou dcerku; motorkář utrpěl při nehodě těžké zranění

Pátek   26. 2. 2021

• Z policejního deníku: vloupání do auta; dvě ženy se popraly; opilý cyklista
• V Havlíčkově Brodě se objevila vzácná sova pálená, bohužel se otrávila jedem na myši
• Ve Sněžném se chystají opravit věž evangelického kostela z devatenáctého století

Čtvrtek   25. 2. 2021

• Generační obměna Dukovan končí, jaderná elektrárna ale bude přesto dál přijímat nové zaměstnance
• Policisté hledají zloděje, který v Jihlavě ženě ukradl peněženku a následně použil její platební kartu
• Hravé surikaty z táborské zoo si užívaly sněhové hrátky
• Z policejního deníku: krádež věcí za více jak 20 tisíc; muži přišli o peníze, které poslali na účet; vloupání do auta
• Záchranáři řidičku po nehodě u Cetorazu transportovali letecky do Českých Budějovic

Středa   24. 2. 2021

• Pelhřimovské nemocnici pomohou hasiči na urgentním příjmu, ARO a oddělení tzv. červené COVID zóny
• Z policejního deníku: zraněného muže v lese policisté vypátrali; muž porušil domovní svobodu; opilý řidič boural

Úterý   23. 2. 2021

• O původu smírčích křížů a kamenů
• Táborská fosa si zvyká na neobvyklé zasněžené zimy
• Jihlavský magistrát bude za svatby v nestandardních dnech a časech vybírat peníze
• Na silnicích prvních tříd je letos více výtluků, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do náklaďáku; rvačka na jihlavském náměstí; poškození skleníků
• Barokní kaple v Jihlavě - Hosově bude osvětlená
• Při ranních nehodách na Vysočině utrpěli zranění čtyři lidé, zraněné dítě dostalo od hasičů dráčka Záchranáčka
• V Dešově shořela stodola, příčina požáru je v šetření

Pondělí   22. 2. 2021

• Karel Havlíček Borovský letos oslaví 200. výročí narození, město i další instituce připravují doprovodný program
• Manželé Medunovi oslavili na jihlavské radnici zlatou svatbu
• Z policejního deníku: vandal poškrábal auto; opilý řidič boural; opilec obtěžoval blízkou osobu, skončil na záchytce
• U Havlíčkova Brodu srazil rychlík muže, ten na místě zemřel

Neděle   21. 2. 2021

• Z policejního deníku: zatajení finanční hotovosti; krádež peněz na ubytovně; krádež kávy

Pátek   19. 2. 2021

• Parkoviště pro Karlovo náměstí v Třebíči bude od pondělí v bývalé Delvitě
• Dvaatřicetiletý distributor drog skončil za mřížemi, hrozí mu až deset let ve vězení
• Druhý blok v elektrárně Dukovany oslaví 35 let od prvního dosažení 100% výkonu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta; krádež propanbutanových lahví; muž nesmí na Jihlavsko, přesto tu byl
• Na falešné recepty vyzvedávali léky, z nichž pak vyráběli heroin; pět pachatelů skončilo ve vazbě

Čtvrtek   18. 2. 2021

• Stanovisko Institutu Václava Klause k novému „pandemickému“ zákonu
• Den otevřených dveří na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě proběhne virtuálně; nabídne unikátní prohlídku budovy i chat se studenty
• Malpy z táborské zoo mrazy rády nemají, na sněhu dlouho nevydrží
• Na dálnici D1 v úseku Devět křížů - Ostrovačice začne v pátek modernizace, provoz bude omezen
• Předčasné narození a komplikace při porodu změnily život Adámkovi i celé jeho rodině; přesto se nevzdávají
• Osmnáctiletý mladík z Olomoucka posprejoval v Třebíči čtrnáct objektů
• Z policejního deníku: žena se po napadení agresorem léčila více než měsíc, krádež peněženky z auta, drogy za volantem
• Na Jihlavsku lidé darovali na tříkrálovou sbírku více jak jeden milion korun
• Návrh poslance Josefa Kotta (ANO) ohrožuje chráněné druhy rostlin a živočichů

Středa   17. 2. 2021

• Kvůli ledovce se na Vysočině dopoledne stalo dvaadvacet dopravních nehod, jedna osoba utrpěla zranění
• Kriminalisté dopadli tři zloděje, kteří v restauraci v Havlíčkově Brodě sebrali elektroniku, potraviny i alkohol
• Z policejního deníku: poškození aut, úvěrový podvod, střet auta s chodkyní
• Kaplička svaté Anny u Pelhřimova z let 1699 - 1700 se oprav asi nedočká
• Letošní zima je bohatá na čížky lesní
• Turisty Na konci světa ve Šlakhamrech vítají cedule království i markrabství
• V Kojetíně na Havlíčkobrodsku shořela stodola, škoda je asi milion korun

Úterý   16. 2. 2021

• Táborská zoo vypustí do přírodních rezervací trojici zubrů, na novém webu zazubra.cz najdete podstatné informace o záchraně tohoto druhu
• Řidiči by měli být opatrní kvůli hrozící ledovce a také by si měli dávat pozor před výtlukami na silnicích
• Na Vysočině hrozí ledovka, zejména na východě velmi silná
• Z policejního deníku: opilý agresor skončil na záchytce, policisté vypátrali celostátně hledaného muže
• Ptačí ráj v Brně má zaniknout; kvůli rozšíření průmyslové zóny

Pondělí   15. 2. 2021

• Tříkrálová sbírka do pokladniček skončila, pokračuje však on-line
• Práce na obchvatu Havlíčkova Brodu pokračují, bude tam jedenáct mostů
• Z policejního deníku: opilec bil svoji partnerku; krádež elektroniky, dlužníci alimentů
• Telčské SeniorCentrum nabízí ve městě jako první důležitou odlehčovací službu
• U Zajíčkova se srazil vlak s osobním vozem, po příjezdu hasičů u auta nikdo nebyl
• U Radešínské Svratky bouralo osobní auto, jedna osoba utrpěla zranění

Neděle   14. 2. 2021