Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 26.1 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Havlíčkův Brod je Historickým městem roku 2020, postupuje do celostátní soutěže
Havlíčkův Brod získal titul Historické město roku 2020 za Vysočinu a postoupil tak do celostátního kola soutěže, jejíž výsledky budou vyhlášeny v dubnu u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel.
Za Vysočinu se loni přihlásilo do soutěže šest měst: Havlíčkův Brod, Jaroměřice nad Rokytnou, Jemnice, Moravské Budějovice, Přibyslav a Telč. Hodnotící odborná komise složená ze zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Telči, navštívila ve dnech 13. – 14. ledna 2021 všechna přihlášená města a vyhodnotila jejich přihlášky. Jako vítěze krajského kola vybrala Havlíčkův Brod. Na druhém místě se s těsným bodovým rozdílem umístilo město Telč a na třetím místě město Jemnice.

„Hodnotící komise ocenila mimořádné úsilí při obnově městské památkové rezervace město Havlíčkův Brod, které příkladným způsobem dokázalo, že i město, jež doznalo razantních urbanistických ztrát v průběhu 20. století, lze pečlivě obohacovat citlivými obnovami historických objektů, smysluplnou kultivací městského centra a v jeho důsledku zvyšováním životní úrovně obyvatel i podnikání v něm“, konstatuje Jan Klimeš, vedoucí Odboru péče o památkový fond telčského pracoviště Národního památkového ústavu.

Město Havlíčkův Brod se do soutěže o Cenu za nejlepší přípravu programu regenerace přihlásilo naposledy v roce 2011. Od té doby doznalo historické centrum města (MPZ Havlíčkův Brod) progresivních změn, a to nejen v případě obnov samotných kulturních památek, ale především veřejných prostor a podpory veřejného společenského života v nich.

Odstraněním panelového domu a revitalizací Smetanova náměstí došlo ke kultivaci prostředí na západ od hlavního Havlíčkova náměstí. Tomu předcházela velmi zdařilá rekonstrukce hlavního náměstí. V roce 2017 byla dokončena rozsáhlá obnova Staré radnice č. p. 87 včetně revitalizace její zadní části, následně byly investovány prostředky do částečné obnovy i sousední budovy městského úřadu č. p. 57. V letech 2018-2019 proběhla rozsáhlá revitalizace Parku Budoucnost. V roce 2020 proběhla nákladná realizace ulic Dolní, Žižkova a Na Ostrově, která kromě kultivace prostředí tradičními přírodními materiály přispěla k regulaci dopravní zátěže. Kromě nákladů na opravu historického jádra přispívá město formou finančních darů i na obnovy dalších objektů. Postupně byly provedeny opravy a restaurování na kulturních památkách (NKP Štáflova chalupa, obnovy na částech hradeb městského opevnění, průběžné restaurování rozsáhlého cyklu maleb z Augustiánského kláštera, střecha kostela sv. Kříže aj.), velmi příkladné obnovy fasád (např. Sokolovna č. p. 30) a mimořádná rekonstrukce fasády gymnázia na ul. Štáflova, navracející objektu původní historizující podobu.

„Příklad Havlíčkova Brodu je inspirativním pochopením smyslu památkové péče v městských památkových zónách“, dodává Jan Klimeš, hodnotitel soutěže za NPÚ.

Program regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ) byl ustaven vládním usnesením z března 1992 jako nástroj záchrany a rozvoje historických jader měst a obcí. Vyhlašovateli soutěže jsou Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Svaz historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHSČMS). Poprvé byl titul Historické město roku udělen v roce 1995 vítěznému městu Svitavy. Od roku 1996 je Cena předávána při příležitosti slavnostního setkání, které je zároveň oslavou Mezinárodního dne památek a sídel (MDPS). Vítězové krajských kol obdrží z programu regenerace 100 000 Kč a pamětní list. Vítěz celostátního kola soutěže získá, kromě práva užívat příslušný rok titul „Historické město roku“, hlavní cenu 1 000 000 Kč, umělecké dílo z českého křišťálu a pamětní grafický list od předních českých umělců. Slavnostní vyhlášení cen proběhne na jaře 2021 u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině loni zemřeli při nehodách tři cyklisté; příčina vážných zranění nebo úmrtí cyklisty při dopravní nehodě je poranění hlavy
Dodržováním zásad bezpečné jízdy cyklisté výrazně snižují nebezpečí úrazů, které hrozí i ostatním účastníkům silničního provozu. Proto by cyklisté měli dodržovat základní pravidla související především se svojí bezpečností.
V loňském roce policisté v Kraji Vysočina evidovali celkem 124 dopravních nehod, při kterých měl účast cyklista. V 99 případech byl cyklista viníkem dopravní nehody. Při těchto dopravních nehodách byli tři cyklisté usmrceni, 17 cyklistů utrpělo těžké zranění a 98 cyklistů se zranilo lehce. Pouze šest cyklistů vyvázlo z dopravní nehody bez zranění. U celkem 25 cyklistů policisté zjistili přítomnost alkoholu.

Cyklisté často zapomínají na svoji bezpečnost a vyjíždějí na kole bez řádného vybavení, zejména bez osvětlení jízdního kola. Jízdní kolo musí být vybaveno vpředu odrazkou bílé barvy, vzadu odrazkou červené barvy a oranžovou odrazkou na obou stranách pedálu.

Za nesplnění zákonné povinnosti týkající se předepsané výbavy jízdního kola hrozí cyklistovi na místě silniční kontroly pokuta v příkazním řízení až do výše 2000 korun. Ve výbavě jízdního kola nesmí chybět dvě funkční na sobě nezávislé brzdy. Před každou jízdou si cyklista musí náležitě zkontrolovat brzdný systém, neboť se jedná o nejdůležitější prvek, který umožní bezpečné zastavení jízdního kola.

Za snížené viditelnosti musí být navíc jízdní kolo vybaveno světlometem svítícím dopředu bílým světlem. Vzadu musí být jízdní kolo vybaveno svítilnou červené barvy. Zadní svítilna může být kombinována se zadní odrazkou červené barvy a může být nahrazena svítilnou s přerušovaným světlem červené barvy. Blatníky, zvonek, kryt řetězu, hustilka a nářadí nepatří do povinné výbavy jízdního kola podle právního předpisu, ale jsou doporučené pro jeho provoz.

S výbavou jízdního kola velmi úzce souvisí vybavení cyklisty. Cyklista mladší osmnácti let musí za jízdy použít ochrannou přilbu schváleného typu. Tuto přilbu musí mít za jízdy řádně nasazenou a připevněnou na hlavě. Ochranná přilba musí mít odpovídající velikost. Cyklisté starší 18 let nechtějí hazardovat v dnešní době se svým zdravím, a proto většina z nich užívá ochrannou přilbu také.

„Při dopravních kontrolách nebo při šetření dopravních nehod se naši policisté také setkávají s cyklisty, kteří jsou pod vlivem alkoholu. Někteří cyklisté si zřejmě neuvědomují, že řidič nemotorového vozidla, nesmí řídit pod vlivem alkoholu. Cyklistovi může být ze tento přestupek na úseku dopravy uložena ve správním řízení pokuta až do výše 50 tisíc korun,“ doplňuje plk. Mgr. David Jirák, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Foto: ilustrační, Policie.cz
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež horského kola, žena neplatí alimenty, šoféři bez řidičáků
Policisté pátrají po pachateli, který v sobotu 23. ledna v době mezi čtvrtou odpoledne a devátou hodinou večer v Jihlavě - Pávově sebral jízdní kolo a majiteli způsobil škodu za přibližně dvacet tisíc korun. Pachatel vnikl na pozemek rodinného domu, dále vešel do neuzamčené dílny a ukradl odložené horské kolo značky Radon. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody a po pachateli a jízdním kole pátrají. Zároveň připomínají, že je nutné objekty důsledně zamykat. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Žena neplatí výživné na svého syna
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy třiačtyřicetileté ženě z Jihlavska, která neplatí výživné na svého syna. "Vyživovací povinnost si žena na sedmnáctiletého chlapce neplní od konce roku 2016. Měsíčně měla platit 300 korun a později byla částka upravena na necelé dva tisíce korun. Celkově žena dluží téměř pětatřicet tisíc korun", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté na základě shromážděných důkazů sdělili ženě podezření ze spáchání trestného činu, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu
V pondělí 25. ledna zastavili policisté v Jihlavě v ulici Brněnská po desáté hodině dopoledne auto Škoda Octavia. "Provedli kontrolu a zjistili, že řidič má na základě rozhodnutí městského úřadu od loňského léta vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu šesti měsíců, řídit auta by tak mohl až od února. Pětačtyřicetiletý muž je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, policisté případ řeší ve zkráceném přípravném řízení", uvedla J. Kroutilová.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý šestatřicetiletý muž ze Znojemska, neboť ho policisté přistihli při řízení vozidla, i když to má zakázáno. V pondělí 25. ledna jel řidič před polednem s automobilem VW Vento v Moravských Budějovicích na Třebíčsku po ulici Pražská. "Vůz zastavili policisté, kteří zjistili, že má řidič od loňského podzimu na základě rozhodnutí městského úřadu uložen zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel. Řídit automobily by muž směl nejdříve až na konci letošního roku", informovala Jana Kroutilová. Dechová zkouška u něho byla negativní. Policisté sdělili muži podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Řidička měla přes dvě promile alkoholu
V pondělí 25. ledna jela po šesté hodině večer řidička vozidla Opel od Moravských Budějovic na Litohoř na Třebíčsku. "Po projetí křižovatky došlo k bočnímu střetu s automobilem jedoucím v opačném směru. Řidička z místa odjela a zastavila až následně. Ke zranění osob při nehodě nedošlo. Policisté provedli u pětačtyřicetileté ženy dechovou zkoušku a naměřili jí hodnotu 2,44 promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u řidičky ukázala také opakovaná zkouška", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. U řidiče druhého vozidla policisté provedenou dechovou zkouškou požití alkoholu vyloučili. Policisté ženě na místě zadrželi řidičský průkaz. Je podezřelá ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují. Dále je žena podezřelá z přestupků na úseku dopravy.

Řidič pod vlivem drog
Havlíčkobrodští dopravní policisté kontrolovali v pondělí 25. ledna krátce po půl sedmé ráno na ulici Kyjovská osobní automobil Volkswagen. V rámci silniční kontroly se čtyřiačtyřicetiletý řidič podrobil testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. "Výsledek byl pozitivní na amfetamin. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž souhlasil. Policisté mu zakázali další jízdu a případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Test u řidiče vykázal pozitivní výsledek na drogy
Policisté zastavili v pondělí 25. ledna kolem páté hodiny ráno v Pelhřimově osobní auto Volkswagen, jehož řidičem byl šestadvacetiletý muž. "Součástí silniční kontroly byl také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Jeho výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost marihuany a kokainu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. V další jízdě již pokračovat nesměl. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy", informovala S Rázlová.

Drogy za volantem
Pětačtyřicetiletého muže, u kterého test na drogy vykázal pozitivní výsledek, kontrolovali policisté v pondělí 25. ledna. Osobní automobil Citroen policejní hlídka kontrolovala na ulici Jihlavská ve Žďáře nad Sázavou kolem desáté hodiny dopoledne. "Test na drogy vykázal přítomnost na marihuanu a na výzvu policistů se muž podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu. Policisté muž další jízdu zakázali a případ šetří jako přestupek na úseku dopravy", uvedla mluvčí policistů S. Rázlová.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Za přetížená vozidla padají vysoké pokuty; policisté z Kamion týmu se loni zaměřili na vozidla převážející dřevo
Policisté ze speciálního týmu „Kamion“ Krajského ředitelství policie kraje Vysočina věnují dlouhodobě pozornost důkladným kontrolám kamionové dopravy, a to zejména na dálnici D1, ale také na ostatních důležitých a páteřních silnicích nižších tříd. V loňském roce jsme ale zvýšenou pozornost věnovali kontrolám vozidel převážejícím dřevní kulatinu.
V průběhu loňského roku policisté zařazeni do speciálního týmu „Kamion“ uskutečnili celkem 1 225 silničních kontrol nákladních nebo dodávkových vozidel a ve 285 případech zjistili při kontrole nějakou závadu. Řidičům vozidel nebo provozovatelům pak uložili 72 kaucí za porušení ustanovení zákona o silniční dopravě v celkové výši téměř 1 600 000 korun.

Policisté na Vysočině se loni zaměřili na důkladné kontroly dodržování všech právních předpisů ze strany řidičů nákladních vozidel převážejících dřevní kulatinu. Do akce se zapojili policisté zařazeni ve speciálním týmu „Kamion“. Jedná se o policisty z Dálničního oddělení ve Velkém Beranově, oddělení silničního dohledu a z dopravních inspektorátů ze všech pěti územních odborů. Pravidelné a důkladné kontroly nákladních vozidel přepracujících dřevní kulatinu byly reakcí na vážné dopravní nehody, které se staly loni v našem kraji.

Kontroly vozidel a jízdních souprav přepravujících dřevní hmotu byly ze strany policistů velmi důkladné. Zaměřili jsme se na kontrolu dokladů k vozidlu a převáženému náladu, kontrolu nejvyšší povolené hmotnosti silničního vozidla, kontrolu největší povolené hmotnosti na nápravu a na skupinu náprav silničního vozidla, další hmotnostní poměry vozidla a kontrolu největších povolených rozměrů vozidla a jízdních souprav – zejména výšku a délku soupravy a nákladu. Policisty zajímal také technický stav vozidel, stejně jako zdali je dobře a dostatečně upevněný a uložený převážený náklad, dále zda řidiči před vjezdem na pozemní komunikaci vozidlo nebo jízdní soupravu očistili, tak aby neznečišťovala pozemní komunikaci. V neposlední řadě se policisté zajímali o původ dřeva, a zda je správně zapsáno v přepravním dokladu, tak aby nedocházelo ke krádežím dřevní hmoty v blízkosti lesů.

Policisté kontrolovali tato nákladní vozidla vážením na nízko rychlostních váhách, kdy zkontrolovali 869 nákladních vozidel a u těchto vozidel zjistili 413 porušení. Většinu zjištěných porušení vyřešili uložením pokuty v příkazním řízení, kdy bylo uloženo 396 pokut v příkazním řízení a tyto pokuty přesáhly v souhrnu částku 2 311 000 korun. Dalších 264 porušení jsme zadokumentovali a oznámili k řešení příslušnému správnímu orgánu. Kromě toho jsme uložili také 117 kaucí za porušení ustanovení zákona o pozemních komunikacích v celkové výši přesahující 1 300 000 korun. „Při kontrolách vozidel převážejících dřevní hmotu jsme se loni setkávali s nekázní řidičů. V nejčastějších případech to bylo přetížení vozidel nebo jízdních souprav a dále nesprávně zajištěných nákladů. Řešili jsme rovněž situace, kdy se řidič odmítl podrobit kontrolnímu vážení a při kontrole odmítl najet s vozidlem na nízkorychlostní kontrolní váhy, což mu ukládá zákon,“ uvedl plk. Mgr. David Jirák, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina s tím, že loni se podrobit nízko rychlostnímu vážení 67 řidičů odmítlo a za toto odmítnutí policisté ukládali pokuty v maximální možné výši.

Řidič je povinen v souladu s příslušným ustanovením zákona 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, na výzvu policisty podrobit vozidlo nízkorychlostnímu kontrolnímu vážení, kdy zajížďka, včetně cesty zpět, nesmí být delší než 16 kilometrů. Za odmítnutí – neuposlechnutí výzvy podrobit vozidlo nebo jízdní soupravu nízkorychlostnímu vážení jsou policisté v souladu s příslušným ustanovením zákona číslo 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, oprávněni uložit pokutu do výše 30 000 korun v příkazním řízení. Policista přikáže řidiči jízdu na nejbližší vhodné místo k odstavení vozidla a zakáže pokračování v jízdě v případě, že řidič odmítl podrobit vozidlo nebo jízdní soupravu nízkorychlostnímu kontrolnímu vážení. Zákaz pokračování jízdy platí do doby provedení nízkorychlostního kontrolního vážení, nejdéle však 48 hodin. Policie zajistí uvolnění vozidla nebo jízdní soupravy po provedení kontrolního vážení nebo po uplynutí lhůty 48 hodin.

„Velmi důkladné kontroly zaměřené na dodržování všech právních předpisů ze strany řidičů užitkových a nákladních vozidel probíhají v našem kraji v rámci mimořádných dopravně bezpečnostních akcí a v rámci běžného výkonu služby policejních hlídek odboru služby dopravní policie téměř denně a budou se stejnou intenzitou pokračovat i v letošním období. Bude to jedna z priorit odboru služby dopravní policie v rámci Vysočiny,“ doplnil plk. Mgr. David Jirák, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Tuhou zimu prožívají nejhůře dravci a sovy, kterým jde často o život
V lednu jsme se dočkali sněhu a několika mrazivých dní. Zatímco rodiče s dětmi oprášili brusle a sáňky a zimu si užívají, zvířata prožívají těžké období. Připravili jsme přehled jak a koho v zimě správně přikrmovat a jakých pravidel se držet. Možná vás překvapí, že nejohroženější skupinou jsou dravci, sovy a krkavcovití ptáci.
Oblíbenou pomocí je přikrmování zimujících ptáků na krmítkách. „Současná zemědělská krajina neposkytuje dostatek potravy, a tak je vhodné jim během mrazivých měsíců pomoci,“ uvádí Petra Hulvová ze Záchranné stanice Pavlov s tím, že u krmítek můžeme pozorovat hejna stehlíků, čížků, zvonků, vrabců, velmi často přilétá až šest druhů sýkor, dále brhlíci, hrdličky, pěnkavy, jikavci, kosi anebo i strakapoud. Ti všichni si rádi pochutnají na nejčastěji nabízených slunečnicových semínkách. „Žádná monodieta není pro ptáky prospěšná, a tak bychom jim měli nabídnout i jinou potravu, jako například lněná semínka, mák, ořechy, někteří ptáci ocení i ovesné vločky, proso nebo pšenici. Kosům, kvíčalám a brkoslavům můžeme na zahradě nabídnout jablka,“ přibližuje Petra Hulvová.

Ptáci mají rádi tukové směsi v podobě lojových koulí. Pokud je zakoupíte v plastových síťkách, mějte ale na paměti, že se síťka může snadno stát pastí. Proto odborníci doporučují koule ze síťky vyndat a zavěsit třeba pomocí drátků. Pořídit můžete i namíchané směsi pro venkovní ptactvo.

Omezme přikrmování pouze na dobu nejtužší zimy

Rádi ptáčkům pomáháte a celoročně dbáte na plná krmítka? Není to úplně nejvhodnější přístup. Ptákům totiž můžete významně ublížit. S napěchovanými krmítky totiž ztrácí schopnost se o sebe samostatně postarat. „Velkým problémem je také krmítková choroba – trichomonóza, která se šíří právě na krmítcích a trpí jí především pěnkavovití. V minulých letech tato nemoc způsobila značný úbytek populace zvonků,“ doplňuje Petra Hulvová a zároveň radí, že taková krmítka je třeba vydezinfikovat, řádně vyčistit, nechat vyschnout nebo vymrznout a naplnit ho nejdříve po 14 dnech.

Sníh znamená život ohrožující absenci lovu u dravců a sov

Zima a především sněhová pokrývka představuje velké obtíže pro dravé ptáky a sovy. Pod silnou vrstvou sněhu si nejsou schopni ulovit žádnou potravu. „Momentálně v záchranné stanici evidujeme už několikátý příjem vyhladovělého dravce. Jde především o káňata a poštolky, ale také sovy, například kalouse ušaté,“ informoval ředitel stanice v Pavlově Zbyšek Karafiát. Dříve značnou část potravy dravců tvořily uhynulé slabé kusy kopytníků, zatímco dnes díky přikrmování je tohoto typu potravy v krajině nedostatek. To vede k tomu, že dravci se stahují k cestám a silnicím, kde jim hrozí střet s projíždějícími auty.

Dravé ptáky lze na vhodných místech, kde se vyskytují, krmit čerstvými zbytky masa, vnitřnostmi apod. V těchto případech je však nutné dbát na dodržení hygienických a veterinárních předpisů.

Kavky a vodní ptáci

V centru Havlíčkova Brodu by se mohlo zdát, že kavek je na každém rohu dost a dost. Opak je ale pravdou. Její hejna se totiž vyskytují jen v několika městech. Nejpočetnější kolonie na Vysočině je právě v Havlíčkově Brodě. Kavka je zvláště chráněný druh, který postupně ubývá. Ačkoliv jde o velmi inteligentní ptáky, pod přikrývkou sněhu nejsou schopní najít téměř žádnou potravu. Proto můžete nakrmit i je. „Kavka je všežravec a neodmítne téměř nic, co jí nabídnete. Není ovšem vhodné ji krmit slanou, příliš tučnou nebo zkaženou potravou. Volit dále můžete kočičí granule, psí, případně kočičí konzervu. Pochutná si i na různých semenech – ořeších, ovoci nebo zelenině,“ vysvětluje Petra Hulvová.

U řeky na kousek rohlíku čekají hejna kachen a další vodní ptáci. Neustálé krmení pečivem ovšem není to pravé, co jim můžeme poskytnout. Ptáci z toho mívají zažívací potíže a z příliš tvrdých kusů chleba i poraněný hltan. „Pokud chcete těmto ptákům skutečně pomoci, přineste jim třeba vařené brambory, strouhanou zeleninu, salát, obilí, rozmražený hrášek nebo kukuřici, případně granule pro vrubozobé ptáky, které jsou k zakoupení v obchodech,“ přidává na závěr další z rad ředitel záchranné stanice v Pavlově Zbyšek Karafiát.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Výjimečná naučná stezka Šebeň nedaleko Velkého Meziříčí je poškozená
Unikátní trasa, která prochází přírodní památkou Šebeň a pojednává o životě mravenců, je ve špatném stavu. Na vině je těžká lesní technika, která těží a transportuje dřevo napadené kůrovcem i přes část naučné stezky.
„Prostupnost naučné stezky je významně omezena a k některým zastávkám naučné stezky nelze vůbec dojít. Žádáme návštěvníky stezky, aby dbali zvýšené obezřetnosti," upozorňuje Pavel Kříž ze ZO Českého svazu ochránců přírody Bory (ZO ČSOP Bory).

Tříkilometrová trasa je specifická jedním z největších výskytů mravenců ve střední Evropě. Podél stezky může návštěvník napočítat až 1 200 mravenišť. Trasa začíná u Jívoví a jejím správcem je ZO ČSOP Bory.

Začátek naučné stezky Šebeň je u obce Jívoví u Křižanova, 600 merů po staré silnici směrem na Radenice. Začátek a konec stezky spojuje lesní silnička dlouhá 1,5 kilometru, po které se dostanete zpět k výchozímu místu. V blízkosti tříkilometrové trasy lze napočítat až 1200 mravenišť, zdejší výskyt mravenců patří k největším ve střední Evropě.

- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

„Covidový“ rok přinesl v Jihlavě více porodů; narodilo se 1370 dětí
Plánovaná péče byla loňský rok v jihlavské nemocnici omezená, ale počty porodů vyšší, než předchozí roky. V roce 2020 se narodilo o šedesát dětí více, než v roce předchozím. Stále oblíbenější je místní porodnice také pro ženy z okolních měst.
Porodní asistentky neusínají na vavřínech a zavádějí do praxe další možnosti, jak ženě usnadnit průběh těhotenství a porodu. „Například vaginální napářka, homeopatie a aromaterapie,“ popisuje porodní asistentka Romana Daňhelová. Novinky, příjemné prostředí a vstřícný personál láká do Jihlavy rodit stále více žen. Jen za loňský rok si vybralo místní porodnici 354 nastávajících maminek, které nemají v krajském městě trvalé bydliště.

Dlouho dobu měly nastávající maminky zájem o individuální péči, která se stala oblíbenou novinkou loňského roku: „Maminky často chtějí, aby jim vedla porod vybraná porodní asistentka, aby byla připravená přijet, přestože nemá službu. Je to nad rámec pracovních povinností,“ popisuje primářka gynekologicko-porodnického oddělení Petra Herboltová. „Jsme v pohotovosti, kdykoli připravené přijet k porodu. Mám při sobě pořád mobil, abych byla na příjmu,“ vysvětluje porodní asistentka Romana Daňhelová. Maminka může také rodit třeba až dva týdny po plánovaném termínu porodu. Individuální péče zahrnuje péči již před samotným porodem, prohlídku porodních pokojů, konzultace v těhotenství, řešení případných potíží, poporodní konzultace i porodní pohotovost od 38.týdne těhotenství

„V uplynulém roce u nás rodilo 1354 maminek a rád bych jim poděkoval za důvěru,“ dodává primář dětského oddělení Martin Zimen.

Počet narozených dětí 2015: 1102
Počet narozených dětí 2016: 1176
Počet narozených dětí 2017: 1260
Počet narozených dětí 2018: 1238
Počet narozených dětí 2019: 1311
Počet narozených dětí 2020: 1370

Počet porodů 2015: 1087
Počet porodů 2016: 1157
Počet porodů 2017: 1244
Počet porodů 2018: 1224
Počet porodů 2019: 1299
Počet porodů 2020: 1354
Monika ZACHRLOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Do schránek havlíčkobrodské Charity v někdo vložil obálky s penězi, ta je ale přijmout nemůže
Ve dvou poštovních schránkách služeb Oblastní charity Havlíčkův Brod nalezli zaměstnanci neoznačené obálky s penězi. Zda jde o dar, není zřejmé. Charita proto odevzdala peníze na příslušné městské úřady. Nyní se čeká, zda se k penězům někdo přihlásí, jinak peníze propadnou městům.
Jednu z obálek ukrývala poštovní schránka světelského eNCéčka. „Šla jsem vybrat poštu a k mému velkému překvapení jsem našla obálku s finanční hotovostí,“ popisuje vedoucí eNCéčka – nízkoprahového centra pro děti a mládež Aneta Strachotová.
Nalezená obálka ale neobsahovala bližší informace o tom, zda se skutečně jedná o dar. „V obálce bohužel nebyl žádný vzkaz, který by objasnil, za jakým účelem dotyčný hotovost do schránky vložil. V takovém případě peníze přijmout nemůžeme,“ upřesňuje ředitelka Oblastní charity Havlíčkův Brod Simona Tomanová.
Nalezenou finanční hotovost tedy Aneta Strachotová odnesla na policejní služebnu, odkud ji následně předali městu Světlá nad Sázavou.

Druhá obálka s penězi překvapila vedoucí Charitního domova v Havlíčkově Brodě. „Při kontrole poštovní schránky jsem narazila na neoznačenou obálku, ve které se ukrývaly řádově desítky tisíc korun,“ uvádí vedoucí Charitního domova pro matky s dětmi Adéla Bělunková s tím, že ani v tomto případě nebylo možné si peníze ponechat, a tak putovaly na Městský úřad v Havlíčkově Brodě.

„Pokud se opravdu jedná o dary, hřeje mě u srdce, že i v této době myslí lidé na druhé a dárci patří velké poděkování. V případě, že by se ozval a upřesnil, za jakým účelem peníze do schránek vložil, mohly by pomoci tam, kde to původně zamýšlel,“ svěřuje Simona Tomanová a dodává, že pokud se o peníze nikdo nepřihlásí, propadnou po třech letech městům.
Lubica PLESKAČOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině je 276 mostů, žádný není v havarijním stavu
Na Vysočině je ve správě Ředitelství silnic a dálnic ČR celkem 276 mostů. 174 se jich nachází na silnicích I. tříd a v součtu mají délku 4,5 km. Zbytek 102 mostů je v trase dálnice D1 nebo ji překlenují a mají celkovou délku 3,6 km. Pomyslným rekordmanem je okres Žďár nad Sázavou, kde je celkem 93 mostů (D1 57/ sil. I. tř. 35) v celkové délce 2,6 km.
Stav mostů (nosné konstrukce a spodní stavby) se hodnotí na sedmibodové stupnici, kde 1 značí stav bezvadný, naopak číslo 7 stav havarijní. A podíváme-li se na stav mostů ve správě ŘSD v kraji Vysočina, tak není vůbec špatný. Žádný z mostů není hodnocen jako havarijní. Do stupně 6- velmi špatný je zařazen 1 most. Na opačné straně stupnice je pak stavem 1- bezvadný hodnoceno 70 mostů (25,36%) a stavem 2- velmi dobrý je hodnoceno dalších 78 mostů (28,56%). To značí na dobrou kondici mostních objektů v kraji, zvláště pokud přihlédneme ke skutečnosti, že dalších 78 mostu (28,26%) je ve stupni 3 -dobrý.

V roce 2020 se na mostech pracovalo zejména v rámci modernizovaných úseků dálnice D1. V úseku 12 Humpolec – Větrný Jeníkov byla provedena rekonstrukce 7 mostů a v úseku 19 Velké Meziříčí východ – Velké Meziříčí západ to bylo dalších 5 mostů včetně mostu Vysočina. Rekonstrukce dalších 12 dálničních mostů a 5 mostů přes dálnici probíhá v rámci modernizovaných úseků 11 Koberovice – Humpolec a 16 Velký Beranov - Měřín, které budou dokončeny na podzim tohoto roku. Pokud v rámci modernizace hovoříme o rekonstrukci, je třeba také zmínit, že některé mosty nebo jejich části byly zdemolovány a postaveny jako nové. Na mostech na silnicích I. tříd se pracovalo v loňském roce pouze na údržbě mostu evidenční číslo 19-074 přes železnici na sil. I/19 ve Žďáru nad Sázavou.

V současné době je v přípravě ve fázi zpracování dokumentace pro stavební řízení a zadávací dokumentace stavby 6 mostů na silnici I/23 u Předína, I/38 Rančířova, I/34 v Havlíčkově Brodě a I/19 u Nového Města na Moravě a Divišova. Jedná se o mosty, kterou jsou hodnoceny stavem 4- uspokojivý a stavem 5- špatný. Zahájení stavebních prací na jednotlivých mostech bude závislé na rychlosti postupu fáze stavební a představební přípravy, ale alespoň některé ze staveb bychom rádi zahájili ještě v tomto roce. Rekonstrukce těchto vybraných mostních objektů opět přispěje ke zlepšení celkového stavu mostů ve správě ŘSD na Vysočině. S konkrétními dopravními omezeními, které se s realizací oprav na jednotlivých konkrétních místech budou pojit, veřejnost včas seznámíme před zahájením prací.
Martin BUČEK



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024