Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 12.2 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Tygr Rocky si současné mrazy užívá, na sněhu dovádí i obědvá
Současné teploty klesající hluboko pod nulu nutí spoustu lidí obléct teplejší oblečení nebo raději vůbec nevycházet z vyhřátého domova. Podobně to má o mnoho zvířat, která preferují teplejší počasí. Přesto v táborské zoologické zahradě žije mnoho zvířat, která si mrazivé počasí vysloveně užívají. Patří k nim i maskot ZOO Tábor – tygr Rocky.
Tygr ussurijský totiž pochází z mrazivých oblastí Sibiře, kde teploty běžně klesají i mnoho desítek stupňů pod nulu. Není proto divu, že v těchto dnech tráví na sněhu co nejvíce času. Bílou nadílku neopustí ani při jídle. Bohužel kromě ošetřovatelů jeho hostinu nikdo neuvidí, protože zoologická zahrada zůstává z nařízení vlády od loňského prosince stále uzavřená.

Tygr ussurijský, kterého chová táborská zoologická zahrada, patří k velice ohroženým druhům zvířat. Ve volné přírodě přežívá jen posledních pár stovek jedinců. Jde o největší kočkovitou šelmu a vrcholového predátora. To znamená, že kromě člověka nemá přirozeného nepřítele. Dokáže ulovit i dospělého medvěda, většinou se ale živí jelení zvěří a divokými prasaty. Velice dobře plave a dokáže ulovit i rybu. Většinu života žije tygr sám, společnost vyhledává pouze v době páření.

Loňské opakované uzavření zoologických zahrad, které byly a stále jsou veřejnosti nepřístupné v úhrnu několik dlouhých měsíců, působí obrovské škody. Příjmy ze vstupného a platby za zážitkové programy činí podstatnou část tržeb táborské zoo. Kvůli nucenému uzavření se však její tržby propadly o hodně více než milion korun. Na výživě pro zvířata a veterinární péči však šetřit nemůže, proto více než kdy jindy uvítá pomoc od svých fanoušků a obdivovatelů.

Pomoci ZOO Tábor mohou mnoha způsoby. Pokud patříte mezi milovníky zvířat a příznivce táborské zoo, můžete se stát adoptivním rodičem některého ze zvířat. Stačí se podívat na web ZOO Tábor www.zootabor.eu, kde naleznete všechny potřebné informace. Pomoc přivítají všechna zvířata. Už nyní lze kupovat také vstupenky či poukazy na některý ze zážitkových programů, například Nocování v zoo nebo Jeden den ošetřovatelem. Přes e-shop zoo lze koupit i její suvenýry či některou ze zajímavých knih.

Foto: Anna Kostohryzová
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Po dobu mrazů do městské hromadné dopravy v Jihlavě pouze s tlačítkem
Silné mrazy, které nyní panují v celé zemi, vracejí do jihlavské MHD od pondělí 15. února nutnost otevřít si dveře tlačítkem. Troleje už by ale měly být bez námrazy.
Mrazivé počasí nezpůsobuje problémy v jihlavské MHD. Vozy jezdí bez zpoždění a netvoří se teď ani námraza na trolejích. Pouze několik trolejbusů, jejichž elektronika je podobně jako u některých rychlovlaků náchylná na silnější mráz, zůstává preventivně ve vozovně a jsou nahrazeny jinými bezproblémovými vozidly. Tento problém Dopravní podnik města Jihlavy (DPMJ) intenzivně řeší s jejich dodavatelem. I přes naplno fungující topení, ale byla cestujícím i řidičům zima. „Dopravní podnik proto zavádí mimořádné opatření, kterým chce zabránit mrazům uvnitř vozů. Reagujeme tak na četné podněty, které jsme obdrželi od cestujících a řidičů MHD. Dveře bude nutné od pondělí 15. února opět otevírat tlačítkem", uvedl předseda představenstva DPMJ Radim Rovner. Podle jeho slov lidé stejně nosí rukavice a také uvnitř vozidel používají madla a tlačítka se znamením k zastavení. Minimalizovat šíření nákazy koronaviru automatickým otevíráním všech dveří na každé zastávce se proto podniku nezdá v této době efektivní a účelné. Dočasně se proto přestávají automaticky otevírat všechny dveře na každé zastávce, na které nastupuje např. pouze jediný cestující. Venkovní tlačítka budou pravidelně dezinfikována. K automatickému beztlačítkovému otevírání všech dveří se DPMJ vrátí, pokud to bude potřeba.

Dráty bez námrazy už letos

Podle předsedy představenstva bude Dopravní podnik města Jihlavy po Plzni druhým dopravním podnikem v zemi, kde se začne na troleje automaticky aplikovat tekutina zabraňující námraze inovovaným zařízením od společnosti Esko. Instalace na trolejbus Škoda 26 Tr proběhne koncem příštího týdne. Už by se tak neměla opakovat situace z loňského listopadu, kdy po nočním mrholení v mrazech namrzly troleje tak, že řada trolejbusů nabírala zpoždění.

Pokles cestujících i tržeb

Od loňska se musí DPMJ vyrovnávat s citelným úbytkem cestujících i poklesem tržeb. Za rok 2020 ubylo celkem 30% cestujících a o 208 tisíc km meziročně klesl nájezd kilometrů. DPMJ utržil v roce 2020 38,43 milionů korun, což je o víc než 11 milionů korun méně než v roce 2019 s tržbami 49,73 milionů korun. DPMJ proto už od dubna 2020 přijal celou řadu úsporných opatření, aby eliminoval propad výnosů z jízdného a zájezdové dopravy. Pomohly i kompenzační programy. Od města Jihlavy DPMJ na roky 2020 a 2021 získal kompenzaci ztráty ve výši 99 milionů korun.

Foto: dpmj.cz
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: žena odjela s autem známého, ten o ničem nevěděl; žena neplatí alimenty
Policisté prověřují případ neoprávněného užívání auta, ze kterého je podezřelá osmadvacetiletá žena. V úterý 9. února přijali policisté ve večerních hodinách oznámení od muže, který postrádal svůj vůz. Po autě začali policisté na Třešťsku na Jihlavsku pátrat a po půlnoci se jim podařilo vozidlo ve městě najít. Zaparkovaný automobil si následně převzal zpět jeho majitel. Policisté provedli šetření a zjistili, že s vozidlem odjela mužova známá, která měla přístup ke klíčům uloženým v domě. Žena odjela s autem bez vědomí a souhlasu majitele. Navíc nevlastní řidičské oprávnění. Žena je podezřelá ze spáchání trestného činu a dále přestupku na úseku dopravy. Případ policisté prověřují. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Žena neplatí výživné na syna
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy sedmadvacetileté ženě z Třešťska, která neplatí výživné na svého syna. "Vyživovací povinnost si žena neplní na pětiletého chlapce od konce roku 2019. Měsíčně má platit přes dva tisíce korun, v daném období však uhradil pouze několik plateb. Celkově dluží necelých pětadvacet tisíc korun", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté na základě shromážděných důkazů sdělili ženě podezření ze spáchání trestného činu, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Opilého muže policisté zajistili
Policisté zajistili ve čtvrtek 11. února kolem šesté hodiny večer opilého muže v bytě na ulici Komenského ve Velkém Meziříčí, který se choval agresivně. "Policisté na místě u třiapadesátiletého muže provedli dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl 1,16 promile alkoholu. Policisté muže zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání trestného činu jednatřicetiletému muži z Třebíčska. Ve středu 10. února jel před druhou hodinou odpoledne s automobilem po silnici v obci Litohoř. "Policisté kontrolou zjistili, že řidič má od loňského léta uložen na základě rozhodnutí městského úřadu zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, který by mu měl skončit až na začátku příštího roku. Řidičské oprávnění nikdy nevlastnil. Dechová zkouška byla u muže negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test ukázal pozitivní hodnotu na amfetamin. Lékařskému vyšetření se muž odmítl bezdůvodně podrobit", uvedla Jana Kroutilová. Je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení. Řidič se dále dopustil dopravních přestupků.

Řidič je podezřelý z přestupku
Ve čtvrtek 11. února odhalili policisté v Náměšti nad Oslavou řidiče, u kterého ukázal provedený test přítomnost drog. "Před třetí hodinou odpoledne jel devětatřicetiletý muž s vozidlem Škoda Octavia po Masarykově náměstí. Automobil zastavili policisté a provedli kontrolu. Test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl u řidiče pozitivní na marihuanu, dechová zkouška u něho byla negativní. Policisté řidiči další jízdu zakázali, muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Řidič pod vlivem drog
V úterý 11. února zastavili policisté kolem osmé hodiny večer na ulici Husitská v Havlíčkově Brodě osobní auto Peugeot, jehož řidičem byl dvacetiletý muž. "Součástí silniční kontroly byl také test na drogy. Jeho výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl. Dále policisté zjistili, že vozidlo, které muž k jízdě užil, nemá platnou technickou kontrolu", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová. V další jízdě muž pokračovat nesměl a z přestupků na úseku dopravy se bude zodpovídat před příslušným správním orgánem.

Řidič nadýchal přes dvě promile
Policisté zastavili ve čtvrtek 11. února krátce před druhou hodinou odpoledne na ulici Příkopy v Pelhřimově osobní automobil Seat. "Jeho osmadvacetiletý řidič se v rámci silniční kontroly podrobil dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 2,11 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 1,89 a 1,75 promile. Policisté muži zakázali další jízdu a vše zadokumentovali", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

U Radějova se srazila dodávka s terénním autem, jedna osoba utrpěla zranění
U Radějova na Pelhřimovsku se v pátek 12. února patnáct minut po deváté hodině ráno srazila dodávka s terénním autem. Jedna osoba utrpěla zranění.
„Při střetu se zranila jedna osoba, která skončila v péči zdravotníků. Hasiči z Pacova provedli na havarovaných vozidlech protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili. Komunikace byla v místě nehody průjezdná jedním jízdním pruhem", informovala mluvčí krajských hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Příčinu, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody vyšetřují policisté.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Šest mužů z Afghánistánu přijelo na Vysočinu v úkrytu neznámého kamionu
Policisté vyjížděli ve středu 10. února dopoledne na základě oznámení do Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, kde se měla pohybovat skupina podezřelých osob. Jednalo se o skupinu šesti mužů, kteří se pohybovali v daném prostoru pěšky se svými osobními zavazadly. V rámci provedené kontroly těchto osob policisté zjistili, že se jedná o migranty z Afghánistánu, kteří u sebe neměli žádné cestovní doklady a nebyli schopni žádným způsobem prokázat svoji totožnost a na území České republiky se nacházeli neoprávněně. Ke své cestě uvedli, že se do České republiky dostali v úkrytu kamionu.
Následnou kontrolou bylo zjištěno, že cizinci na území České republiky vstoupili v době platnosti nařízení ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví, které bylo vyhlášené k ochraně před zavlečením onemocnění COVID-19. Tímto opatřením se nařizuje zákaz vstupu na území České republiky pro všechny občany třetích zemí, které nejsou na seznamu zemí s nízkým rizikem výskytu COVID-19. I z tohoto důvodu tito cizinci nebyli oprávněni vstoupit a pobývat na území České republiky. „V rámci důkladného šetření jsme zjistili, že všichni migranti jsou zřejmě žadatelé o mezinárodní ochranu – azyl - v některé zemi Evropské unie. Pokud se potvrdí uvedené podezření, budou předáni do země, ve které o mezinárodní ochranu požádali,“ uvedl k záchytu migrantů plk. Mgr. Oldřich Chaloupka, vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina s tím, že všichni migranti v rámci řízení uvedli, že mají namířeno do Spolkové republiky Německo.

Na základě zjištěných informací jsme cizince zajistili a eskortovali do policejních cel na pracovišti cizinecké policie. U všech cizinců jsme provedli nezbytné identifikační úkony a zajistili provedení testů na COVID-19. U všech testovaných cizinců byl výsledek testu negativní. Cizinci v rámci řízení uvedli, že odešli ze své domovské země z ekonomických důvodů. Policisté zahájili s cizinci správním řízení. Po provedení všech úkonu správního řízení budou čtyři z těchto cizinců zajištěni a umístěni do Zařízení pro umístění cizinců ve Vyšních Lhotách. Dva cizinci z této skupiny byli mladiství, a proto byli předáni pracovníkům odboru sociální péče o děti k provedení dalšího opatření.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   21. 4. 2021

• U příležitosti stého výročí narození sochaře a malíře Jana Floriana se bude v Telči konat výstava zaměřená na veřejně neznámá díla
• Světská svatojánská pouť ve Žďáře nad Sázavou je odložena na září
• Rekonstrukce dřevěné budovy říčních lázní na Polance v Třebíči se chýlí ke konci
• Policisté hledají zloděje peněženky v jihlavském obchodním domě
• Z policejního deníku. krádež kola; opilý řidič s kradeným autem ujížděl policistům; krádež zahradního nábytku
• Muž přepadl prodejnu potravin v obci Křoví; kriminalisté se obracejí na veřejnost se žádostí o pomoc se zjištěním totožnosti
• Úspěšnost vymáhání nesplácených pohledávek klesá. Ke svým penězům se kvůli potížím obchodních partnerů dostávají čím dál obtížněji i firmy, kterým se krize jinak vyhnula

Úterý   20. 4. 2021

• Stoletá lípa na Libušíně ve Žďáře nad Sázavou půjde k zemi
• Město Jihlava opraví Návesní rybník v Kosově
• Medvědi hnědí v táborské zoo zimní spánek neznají, přesto odpočívají rádi
• Z policejního deníku: krádež kabelů; řidič se dopustil trestného činu, jeho spolujedoucí byl v celostátním pátrání; opilá žena nadýchala přes čtyři promile

Pondělí   19. 4. 2021

• Na VŠPJ vzniká nový podcast Polytechnicast; dozvíte se třeba, jak vás může zlomená ruka přivést ke studiu vysoké školy.
• U Lukavce na Pelhřimovsku našli archeologové technickou keramiku se zbytky dehtu nebo torzo středověké pece
• Na silnici I/19 na Havlíčkobrodsku, Žďársku a Pelhřimovsku probíhají opravy
• Prohlášení Václava Klause ke kauze Vrbětice
• Z policejního deníku: u rybníka ležel dělostřelecký granát; pokus o vloupání do budovy; za volant usedl bez řidičáku
• Sbírka potravin pro lidi v nouzi se bude konat v sobotu 24. dubna
• U Jaderné elektrárny Dukovany roste nová ovocná alej

Neděle   18. 4. 2021

• Z policejního deníku: rvačka na ulici; herní konzole se muž nedočkal; krádež kola z garáže

Sobota   17. 4. 2021

• Staňte se průzkumníkem městské divočiny
• Třebíč má suvenýrovou euro bankovku

Pátek   16. 4. 2021

• Policisté se zaměřili na železniční přejezdy; řidiči často porušují pravidla
• U Hamerského rybníka u Mrákotína budou kvůli opravě silnice mobilní semafory
• Husova ulice v Havlíčkově Brodě se dočká opravy, bude mít nový povrch i dopravní značení
• Z policejního deníku: poškození pracovního stroje a krádež jeho vybavení; nález hlavic německých ručních granátů ve studni; distributor drog dopaden

Čtvrtek   15. 4. 2021

• Za okny muzea v Třebíči jsou k vidění poslední majitelé panství z rodu Valdštejnů
• Z policejního deníku: posprejovaný vlak; opilý muž se válel na zemi, nadýchal 3,59 promile; alkohol a drogy za volantem
• Díky nové metodě pomůžou gynekologové v jihlavské nemocnici desítkám žen
• Parčík u Žižkovy mohyly na Přibyslavsku prochází revitalizací

Středa   14. 4. 2021

• Káně lesní, pták roku 2021, je v Pavlově častým obyvatelem, loni tam pečovali o čtyřiadvacet jedinců
• Rozhodněte o letošní Absurditě roku - káva z pytlíku, pomlázky neprodávat či chutná koronaviru víc v malých nebo velkých obchodech
• Z policejního deníku: vloupání do chalupy; muž zaplatil zálohu za auto, které nikdy neviděl; žena skončila na záchytce
• Most na silnici I/38 v Rančířově na Jihlavsku bude opraven za omezeného provozu
• Ve Starči u Třebíče vysázeli dobrovolníci u cyklostezky další jabloně a slivoně
• Hasiči v pelhřimovské nemocnici skončí, covid lůžka jsou obsazena se sedmdesáti procent
• V jihlavské zoologické zahradě se zabydluje levhart perský z Polska

Úterý   13. 4. 2021

• Srneček opustil velkomeziříčský hřbitov
• Univerzita třetího věku nabízí online kurz o duševním zdraví
• Vedení Jihlavy usiluje o neinvazivní testy na školách
• Z policejního deníku: vandal poškodil plachtu altánu; sprejer načmáral černé nápisy a symboly na fasádu; žena čekala na oblečení marně
• Na dálnici D1 u Měřína se srazily dva náklaďáky, dálnice byla v místě neprůjezdná
• V přírodní rezervaci Velká a Malá olšina rozkvetly bledule jarní
• Městská knihovna v Jihlavě otevře v pondělí 19. dubna; čtenáři budou muset mít respirátor
• Navzdory nepříznivému počasí začíná Pelhřimov zdobit tisíce květin

Pondělí   12. 4. 2021

• Kočka vylezla na strom; dolů jí museli pomoci hasiči se žebříkem
• Zvířata v táborské zoo nedočkavě vyhlížela první letošní návštěvníky
• V Jihlavě začaly práce na opravě hlediště v amfiteátru, v létě se lidé mohou těšit na letní kino
• U Velkého Meziříčí na dálnici se srazily dva náklaďáky s dodávkou
• Policisté hledají zloděje, který se vloupal v Třebíči do garáže. Pozná ho někdo?
• Z policejního deníku: opilý cyklista boural; muž dluží na alimentech 30 tisíc; agresivní opilec skončil na záchytce
• Na vozovce I/19 mezi Keřkovem a Stříbrnými Horami probíhají rozsáhlé opravy, silnice je neprůjezdná

Neděle   11. 4. 2021

• Z policejního deníku: opilá cyklistka bourala; zloděj vykradl kasičku u automatu na mléko

Sobota   10. 4. 2021

• Biologicky hodnotné lokality na Ledečsku a Světelsku ochránci zbavili náletu a upravili pro život spousty rostlin a zvířat
• V Kobylinci u Trnavy na Třebíčsku rozkvetl koniklec velkokvětý
• Po nehodě v Golčově Jeníkově transportoval vrtulník zraněného řidiče do traumacentra
• Na hřbitově ve Velkém Meziříčí se usadil srnec, chutnají mu zejména macešky na hrobech

Pátek   9. 4. 2021

• Na trati mezi Vladislaví a Třebíčí stálo nákladní auto, strojvedoucí musel použít rychlobrzdu, policie hledá svědky z vlaku
• V Jihlavě je otevřený první bazar, kam můžete dát nepotřebné věci zadarmo a něco si zase můžete zadarmo odnést
• Tržnice na jihlavském náměstí se od pondělí otevře veřejnosti
• Hrad Kámen bude bohatší o motocykl Jawa Bizon
• Z policejního deníku: vandal posprejoval dům; krádež peněz a obrazů; muž dluží alimenty
• Vše o lampách Pelhřimově a místních částech: jaké jsou typy, kolik svícení stojí a jak se svítidla opravují a mění
• V hnízdě sledovaném web kamerou v Novém Veselí se usadil čáp; zatím je sám

Čtvrtek   8. 4. 2021

• Naučná stezka kolem Konventského rybníku ve Žďáře nad Sázavou by se měla po opravě veřejnosti otevřít letos na podzim
• Vychází první odborná publikace o historii Okříšek; kniha Okříšky - Historie a vývoj osídlení městyse přináší nový pohled na nejstarší dějiny na území městyse
• Z policejního deníku: vloupání do sklepa; poškození auta; opilec skončil na záchytce
• Elektrárna Dukovany obnovila výrobu elektřiny na čtvrtém výrobním bloku
• Kvůli počasí se na Vysočině stalo osmadvacet nehod
• Sníh na silnicích Vysočiny působí problémy řidičům

Středa   7. 4. 2021

• Z policejního deníku: muž má zakázané Jihlavsko, přesto do Jihlavy přijel; poškození auta; těžké zranění po srážce traktoru s autem
• Špatná epidemiologická situace na Žďársku nedovolí novoměstským zdravotníkům plánovat operace
• Silnice I/19 v úseku Keřkov - Simtany na Havlíčkobrodsku je kvůli opravám uzavřena
• ZOO Tábor pro veřejnost otevře v pondělí 12. dubna

Úterý   6. 4. 2021