Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 15.2 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Tříkrálová sbírka do pokladniček skončila, pokračuje však on-line
Tříkrálovou sbírku, kterou pořádala od 1. do 24. ledna letos po jednadvacáté Charita Česká republika, byla jiná než kdykoliv předtím. Vzhledem k nejisté a kolísavé epidemické situaci se již od podzimu připravovalo více možností, jak sbírku uskutečnit. Do poslední chvíle všichni doufali, že se klasická koleda, byť s rouškami a s určitými omezeními, uskuteční. Koledování dům od domu však padlo s vyhlášením 5. stupně protiepidemických opatření - PES.
Na Nový rok 1. 1. 2021 se tedy začalo s realizací náhradních variant sbírky. Rozběhla se velká vlna solidarity a pomoci, do které se zapojili pracovníci Charity, koordinátoři sbírky ve městech a obcích, starostové, koledníci i řada dobrých lidí, aby rozmístili pokladničky na vhodná místa ve svém okolí a přiblížili tak sbírku k lidem. Nejčastěji to byly městské či obecní úřady, kostely, obchody, lékárny, charitní služby, některé mateřské školky a školy, patřila k nim i pošta, květinářství, knihkupectví, řeznictví, železářství, pekárna, cukrárna, optika, ordinace, firmy, ad.

Současně tiskli, vyvěšovali a roznášeli stovky, ba tisíce nových informativních letáčků o umístěných pokladničkách a o možnosti přispět také on-line cestou. Tyto informace ochotně podpořili starostové v obcích i opakovaným hlášením o konání sbírky v místním rozhlase či rozesíláním SMS.

„Tři králové chyběli v obcích a ulicích měst, chyběla nám i radostná osobní setkávání s obyvateli domácností, kterými se tato sbírka stala jedinečnou a zajímavou,“ konstatovala jedna z tradičních kolednic a pokračuje: „Koledovat jsme nemohli, a tak jsme se snažili pomoci, jak se dalo. Obešli jsme svůj rajon s letáčky, oslovili známé, domluvili umístění pokladničky… Potěšilo nás, když jsme nebyli odmítnuti a zvlášť milé bylo, pokud se někdo nabídl k umístění pokladničky i sám.“

Také u velkých nákupních center ve městech mohli lidé přicházející za nákupy přispět do zde instalovaných tříkrálových kasiček. Fyzická sbírka do pokladniček se kvůli složitým podmínkám letos protáhla do 24. ledna.

K 10. 2. 2021 bylo v Oblastní charitě Třebíč ukončeno rozpečeťování a sčítání Tříkrálové sbírky 2021 a za celý okres se dospělo k tomuto výsledku:

Výtěžek ze všech 483 pokladniček činí 1 715 287 Kč

Výtěžek z on-line sbírky k 10. 2. 2021 181 073 Kč

Celkem 1 896 360 Kč

Je to o 1 165 158 Kč méně než vloni, kdy se vybralo 3 061 518 Kč.

Výtěžek za město Třebíč a přilehlé obce činí 244 312 Kč, vloni to bylo 587 526 Kč.

I když sbírka zaznamenala nižší výtěžek, přesto se v některých obcích jako Odunec, Litohoř, Cidlina, Hornice a Radkovice u Hr., podařil obdivuhodný kousek, že i za současné situace vybrali více než v předchozích letech! Blahopřejeme!

Darovat on-line cestou lze až do 30. 4. 2021, buď do on-line kasičky na www.trikralovasbirka.cz, anebo zaslat peníze na účet Tříkrálové sbírky 66008822/0800. Pro přispění Oblastní charitě Třebíč je třeba uvést variabilní symbol 77706600.

Poděkování

„Vážení přátelé Tříkrálové sbírky v celém našem třebíčském okrese, dovolte, abych Vám touto cestou upřímně poděkoval za pomoc při její organizaci. Navzdory omezujícím podmínkám jste to nevzdali, a i tentokrát jste nám byli velkou oporou. Oceňuji Vaše nadšení, dobrou vůli i vynalézavost při hledání cest k lidem. Děkuji také všem štědrým dárcům, kteří přispěli na pomoc potřebným. Letošní výtěžek je sice menší než v minulých letech, ale uvědomuji si, že mnozí prožívají těžké časy v osobním i pracovním životě, proto je výsledek velmi povzbudivý,“ říká ředitel třebíčské Charity Petr Jašek.

Co Tříkrálová sbírka podpoří:

· Domácí hospic sv. Zdislavy – přispěje na náklady spojené s léčbou závažně nemocných pacientů. Cílem služby je umožnit lidem s pomocí lékařů, sester i pečovatelek prožít závěr života i s vážnou nemocí doma.

· Služby pro mladé lidi - pomáháme jim najít správnou životní cestu a jsme jim nablízku, když se dostanou do těžké situace. Mladí lidé jsou naše budoucnost, proto je důležité pomoci také jim.

· Charitní záchrannou síť, kde pomáháme lidem v akutní nouzi i těm, kteří žijí v chudobě, jsou ohroženi hladem a nedostatkem dalších základních životních potřeb.

· Služby pro seniory, aby mohli co nejdéle žít tam, kde jsou doma.

Z loňské sbírky byla podpořena domácí zdravotní péče v rodinách, přispělo se na zlepšení dostupnosti pečovatelské služby po okrese Třebíč, vylepšilo se zázemí Rané péče, a dostalo se pomoci lidem v akutní nouzi.

Akce a zajímavosti Tříkrálové sbírky

4. 1. 2021 se v Třebíči konal on-line koncert k zahájení Tříkrálové sbírky. Přenos se podařilo uskutečnit díky Ing. Karlu Tomkovi a ve spolupráci s Katolickým gymnáziem Třebíč, které poskytlo prostor auly. Pozvání přijali a zahráli mladí třebíčští umělci – Šárka Janíková na klavír, Vojtěch Čapek na housle, Mari Křížová na kytaru. Děkujeme účinkujícím i sledujícím příznivcům!

Ve spolupráci s ZŠ Otevřmysl bylo po dobu konání Tříkrálové sbírky v historické části Třebíče pro rodiny s dětmi a všechny lidi dobré vůle k dispozici zábavné Tříkrálové putování s 10 stanovišti, na kterých účastníky čekaly cedulky s úkoly. Jejich správným vyřešením získali vždy jedno písmenko do závěrečné tajenky. Při akci bylo také možné přispět do zapečetěné pokladničky Tříkrálové sbírky ve schránce ZŠ. Děkujeme za nápad a přizvání k bezvadné spolupráci!

Na FB stránkách ve skupině Tříkrálová sbírka Třebíč 2021 se soutěžilo o nejvíce „lajků“ zde umístěným pozdravům Tříkrálové sbírce. Na první tři výherce čeká předání zajímavých cen – dort, vstupenky do Alternátoru a poukázka Knihkupectví J. Demla. Stali se jimi Jana Štefánková za tříkrálový pozdrav z JE Dukovany, kde pracovníci přispívali do tříkrálových kasiček, dále tři králové z baziliky za pozdrav a přání v podobě krásné zpívané koledy a Marie Bendová za pozdrav, přání a vzpomínky na tříkrálové koledování v minulých letech. Děkujeme i všem ostatním za zaslané příspěvky!

„Lidé z letáčku vyčetli, že u nás najdou sbírkovou kasičku, a tak jich hodně přišlo přispět právě k nám. Však taky byla pořádně těžká a nabitá penězi,“ sdělila paní prodavačka z cukrárny. Při sčítání se potvrdilo, že téměř 2,5 kg vážící pokladnička byla skutečně nejtěžší a patřila i k nejbohatším pokladničkám letošní sbírky.

Největší výtěžek 20 545 korun obsahovala pokladnička z kostela na Jejkově.

V Třebíči lidé nejvíce přispívali z mincí dvacetikorunami (792 ks) a z papírových peněz stokorunami (432 ks). V pokladničkách se tentokrát našly dokonce i dvě pětitisícikorunové bankovky.

V třebíčské Charitě se letos sbírka konala po dvacáté. Celkem se v ní za ta léta podařilo vybrat téměř 36 milionů korun.

Další informace o Tříkrálové sbírce:
www.trikralovasbirka.cz
www.dchb.charita.cz
www.trebic.charita.cz

FB Tříkrálová sbírka FB Charita.Brno
FB Oblastní charita Třebíč
Marie PALOČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Práce na obchvatu Havlíčkova Brodu pokračují, bude tam jedenáct mostů
Jihovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu patří v současné době k největší investiční akci Ředitelství silnic a dálnic ČR na silnicích I. tříd na Vysočině. Jeho výstavba si vyžádá částku 1,598 miliardy korun bez DPH. Uvedl to Martin Buček z týmu komunikace ŘSD.
"K základním požadavkům projektu a výstavby patří dosažení parametrů silnice I. třídy, bezkolizní křížení s železničními tratěmi a vodotečemi a zachování stávajících dopravních spojení a propojení nové komunikace na stávající funkční dopravní systém. Díky členitému terénu a uvedeným požadavkům kladených na budovanou komunikaci je v hlavní trase plánovaného obchvatu dlouhého 4 124 metrů jedenáct mostů, včetně podchodu pro pěší. Délka všech mostů je 1004 metrů, téměř jedna čtvrtina celkové délky, což svým způsobem také tuto liniovou stavbu charakterizuje. Mosty překonávají tři Stříbrný potok. Šlapanku a Sázavu a také tři železniční tratě.

"Na stavbě obchvatu pokračují práce i přes zimní období a jejich rozsah se samozřejmě odvíjí od aktuálního počasí. Dokončena byla provizorní komunikace na silnici I/38 v ulici Jihlavská, kde bude u Highland sportu provedeno napojení obchvatu na stávající komunikaci I/38. Za tímto účelem zde vyroste nová okružní křižovatka. Práce na ní zahájí, jakmile to počasí dovolí, což by mohlo být již v průběhu března. Aby byla zachována maximální plynulost dopravy během výstavby OK, bude provoz v tomto úseku převeden právě na zmiňovanou provizorní komunikaci", informoval M. Buček.

V průběhu této zimy se pracuje rovněž na třech mostech v údolí Sázavy či Stříbrného potoka, kde se realizují technologie, které lze provádět s ohledem na aktuální meteorologické podmínky. "Probíhají práce na výstavbě mostních pilířů a opěr a přípravné zemní práce právě v místech výstavby dalších mostů v hlavní trase obchvatu. I v teplotách hluboce pod bodem mrazu kompletujeme ocelové betonářské výztuže - armování - a stavíme bednění před betonáží, která bude následovat, jakmile to podmínky dovolí", doplnil.

V loňském roce zdržela výstavbu likvidace 2 starých ekologických zátěží (ropné látky, azbest) nalezených v trase stavby a rovněž zjištěný nadlimitní obsah arsenu v půdě, který se zde přirozeně vyskytuje, a s jehož výskytem se bylo třeba vypořádat zejména s ohledem na manipulaci se zeminou a bezpečnost práce a ochranu zdraví. V tomto roce by již nemělo nic bránit tomu, aby výstavba probíhala naplno c cílem maximálně eliminovat zdržení z roku 2020.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: opilec bil svoji partnerku; krádež elektroniky, dlužníci alimentů
Opilý muž zbil v sobotu 13. února v časných ranních hodinách v Polné svoji partnerku, jejíž zranění si vyžádalo lékařské ošetření. Policisté na místě zjistili, že se muž vůči ženě dopouští násilí již delší dobu, přičemž jeho útoky jsou stále četnější a intenzita se stupňuje. Navíc ji omezoval v pohybu a kontaktu s okolím. Muž při dechové zkoušce nadýchal 2,64 promile alkoholu, proto jej policisté odvezli na záchytku a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu a rozhodli o vykázání jednačtyřicetiletého muže ze společného obydlí. Případ dále prověřují. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Krádež elektroniky a hodin v chatě
Policisté prověřují případ vloupání do rekreační chaty, ke kterému došlo v časných ranních hodinách v neděli 14. února v Ondřejově na Pelhřimovsku. "Pachatel zde násilím vnikl do vnitřních prostorů objektu, odkud odcizil elektroniku a hodiny a způsobil tak škodu přes deset tisíc korun", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to krádeže a porušování domovní svobody.

Žena z Jihlavska neplatí výživné na dceru
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy třiatřicetileté ženě z Jihlavska, která neplatí výživné na svoji dceru. "Vyživovací povinnost si žena neplní na devítiletou dívku od začátku loňského roku. Měsíčně má platit necelých 1500 korun a celkově tak dluží bezmála dvacet tisíc korun", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté na základě shromážděných důkazů sdělili ženě podezření ze spáchání trestného činu, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Muž dluží na alimentech téměř sto tisíc korun
Policisté v Humpolci sdělili třiatřicetiletému muži podezření ze spáchání trestného činu zanedbání povinné výživy. "Muž si od konce roku 2018 řádně neplnil vyživovací povinnost ne své dvě dcery ve věku dvanáct a šest let. Na základě pravomocného rozsudku má na své nezletilé děti měsíčně přispívat částkou přes tři tisíce korun. Vzhledem k tomu, že tak řádně nečinil, na výživném dluží částku téměř sto tisíc korun", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Střet dvou vozidel na Žďársku
V neděli 14. února krátce před čtvrtou hodinou odpoledne došlo v Novém Městě na Moravě ke střetu dvou vozidel. "Řidič vozu Opel jel po silnici třetí třídy od Kadova a na křižovatce nedal přednost nákladnímu autu Mercedes, které přijíždělo po hlavní silnici od Rokytna a došlo ke střetu. Vozidlo Opel následně skončilo v silničním příkopu", popsala nehodu mluvčí policistů Stanislava Rázlová s tím, že ke zranění, které by si vyžádalo lékařské ošetření, nedošlo. Způsobená škoda na vozidlech byla předběžně vyčíslena na částku přes 200 tisíc korun. Dechové zkoušky řidičů na alkohol byly negativní. Vše zadokumentovali a věc vyřešili uložením pokuty v příkazním řízení.

Řidič byl pod vlivem kokainu
V pátek 12. února odhalili policisté v Jihlavě řidiče, u kterého ukázal provedený test přítomnost drog. Před desátou hodinou dopoledne jel muž s vozidlem Škoda po ulici Sokolovská, kde ho zastavila hlídka. Policisté provedli kontrolu. "Test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl u řidiče pozitivní na kokain, dechová zkouška u něho byla negativní. Muž se podrobil lékařskému vyšetření spojeného s odběrem biologického materiálu. Policisté řidiči další jízdu zakázali, muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy", informovala mluvčí Jana Kroutilová.

Řidič byl pod vlivem marihuany
V pátek 12. února zastavili policisté kolem půl třetí odpoledne v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku vozidlo Škoda Felicia, jehož řidič jel po ulici Poděbradova ve směru do centra. "Policisté provedli u sedmadvacetiletého muže test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na marihuanu. Dechová zkouška u něho byla negativní. Dále se řidič podrobil lékařskému vyšetření spojeného s odběrem biologického materiálu. Pokračovat v jízdě mu policisté zakázali. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří", dodala J. Kroutilová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Telčské SeniorCentrum nabízí ve městě jako první důležitou odlehčovací službu
V kraji Vysočina je od ledna dostupná nová sociální služba pro seniory, o které doma pečují jejich blízcí. SeneCura SeniorCentrum Telč jako jediné telčské sociální pobytové zařízení poskytuje 8 lůžek pro velice potřebnou pobytovou odlehčovací službu, tedy pobyt klienta v zařízení na nezbytně nutnou dobu. Domovy pro seniory SeneCura tím podporují domácí péči a pomáhají ve chvílích, kdy terénní služba či péče rodiny nemůže zvládnout nepřetržitou péči o člověka zcela závislého na pomoci druhé osoby.
„Trvalá péče o člena rodiny v domácím prostředí je vysoce náročná po fyzické i psychické stránce, proto je o odlehčovací službu velký zájem. Nejčastěji na čtrnáct dnů až tři měsíce, kdy si mohou pečující odpočinout, načerpat síly a vyřešit osobní záležitosti s vědomím, že je o jejich rodinného příslušníka postaráno na profesionální úrovni v našem SeniorCentru. Kraj Vysočina a město Telč nás velmi podporují, protože v současné době jsme jediný poskytovatel, který tuto službu v Telči a okolí nabízí,“ vysvětluje Marika Krejčí, ředitelka telčského domova SeneCura.

Odlehčovací služba v SeneCura SeniorCentru Telč je určena osobám od 55 let, které mají sníženou soběstačnost z důvodu věku, zdravotního postižení nebo chronického onemocnění, a pomáhá ve chvílích, kdy nelze z důvodu nepříznivého zdravotního stavu využívat terénní nebo ambulantní služby. Cílem pobytové odlehčovací služby je podporovat klienta v udržení soběstačnosti, základních úkonech a zachovat stávající zdravotní stav. Důležitým aspektem je také kontakt s rodinou, který domov aktivně podporuje.

Poptávka po odlehčovací službě roste, a to zejména díky pozitivnímu trendu pečovat o seniory doma. Domácí péči také upřednostňuje sociální politika státu, přičemž nabídka pobytových odlehčovacích služeb je stále nízká – v Česku tuto důležitou a užitečnou pomoc aktuálně nabízí na 330 zařízení. SeniorCentrum v Telči je po Kolíně, Terezíně, Liberci a Hradci Králové již pátým domovem ze sítě SeneCura, které pobytovou odlehčovací službu poskytuje. O službu je velký zájem především v období letních měsíců.
Jana BARČÁKOVÁZpět nahoru na obsah...

U Zajíčkova se srazil vlak s osobním vozem, po příjezdu hasičů u auta nikdo nebyl
Na železničním přejezdu u Zajíčkova na Pelhřimovsku se v pondělí 15. února krátce před osmou hodinou ráno srazil vlak s osobním autem.
"Čtyřiadvacetiletý řidič s osobním autem Mazda vjel na železniční přejezd v době, kdy po trati projížděl osobní motorový vlak. Řidič narazil s vozidlem do zadní části vlaku. Ve vlaku v době nehody cestovali čtyři cestující, strojvedoucí a jeden pracovník Českých drah. V osobním autě byl řidič sám. Při nehodě se naštěstí nikdo nezranil. Policisté provedli u řidiče osobního vozidla i strojvedoucího orientační dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Provoz na železniční trati se podařilo obnovit kolem desáté hodiny", popsala nehodu mluvčí policistů Dana Čírtková.

U vozidla se v době příjezdu hasičů nenacházela žádná osoba. „Hasiči na havarovaném vozidle provedli protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili", uvedla mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

I když další okolnosti a příčinu dopravní nehody vyšetřují policisté z dopravního inspektorátu Pelhřimov, s největší pravděpodobností si řidič osobního automobilu před jízdou dostatečně neočistil čelní sklo vozidla a při jízdě v klesání na místní komunikaci v obci Zajíčkov přehlédl světelné signalizační zařízení na železničním přejezdu, které bylo v době jeho příjezdu v provozu. Poté narazil do zadní části osobního vlaku. Při dalším šetření okolností nehody policisté zjistili, že muž spěchal k zubařovi na preventivní prohlídku. Řidič nechal havarované vozidlo na místě nehody a z místa odjel k zubaři se svými příbuznými, kteří jeli v autě za ním. Poté se na místo nehody vrátil. Na místě už policisté šetřili dopravní nehodu s neznámým pachatelem. Na dotaz policistů, proč z místa odjel, uvedl, že preventivní prohlídku musel absolvovat stůj co stůj. Jinak by svého zubaře ztratil a dodal, že „jistě prý všichni víme, jak je těžké v dnešní době najít zubaře.“

V této souvislosti znovu apelujeme na všechny řidiče, aby před jízdou věnovali pozornost řádnému očištění vozidla. Mají totiž zákonnou povinnost očistit si před jízdou svoje vozidlo od vrstev sněhu a ledu a zejména řádně očistit přední, boční i zadní skla tak, aby měl řidič při jízdě zajištěn z vozidla dostatečný výhled. V opačném případě může svojí jízdo ohrozit nejen sám sebe, ale také ostatní účastníky silničního provozu. Za porušení této zákonem dané povinnosti mu může být uložena pokuta v příkazním řízení až do výše 2000 korun.
- red -Zpět nahoru na obsah...

U Radešínské Svratky bouralo osobní auto, jedna osoba utrpěla zranění
Při dopravní nehodě osobního auta, která se stala v pondělí 15. února v osm hodin ráno u Radešínské Svratky na Žďársku, se zranila jedna osoba.
"Nehoda se stala na komunikaci u Radešínské Svratky ve směru na Novou Ves. Při nehodě se zranila jedna osoba a skončila v péči zdravotníků. Provoz v místě je omezený, doprava je vedena jedním jízdním pruhem" informovala mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Na místě zasahovali hasiči ze Žďáru nad Sázavou a Nového Města na Moravě.

Příčinu a okolnosti nehody vyšetřují policisté.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   17. 4. 2021

• Staňte se průzkumníkem městské divočiny
• Třebíč má suvenýrovou euro bankovku

Pátek   16. 4. 2021

• Policisté se zaměřili na železniční přejezdy; řidiči často porušují pravidla
• U Hamerského rybníka u Mrákotína budou kvůli opravě silnice mobilní semafory
• Husova ulice v Havlíčkově Brodě se dočká opravy, bude mít nový povrch i dopravní značení
• Z policejního deníku: poškození pracovního stroje a krádež jeho vybavení; nález hlavic německých ručních granátů ve studni; distributor drog dopaden

Čtvrtek   15. 4. 2021

• Za okny muzea v Třebíči jsou k vidění poslední majitelé panství z rodu Valdštejnů
• Z policejního deníku: posprejovaný vlak; opilý muž se válel na zemi, nadýchal 3,59 promile; alkohol a drogy za volantem
• Díky nové metodě pomůžou gynekologové v jihlavské nemocnici desítkám žen
• Parčík u Žižkovy mohyly na Přibyslavsku prochází revitalizací

Středa   14. 4. 2021

• Káně lesní, pták roku 2021, je v Pavlově častým obyvatelem, loni tam pečovali o čtyřiadvacet jedinců
• Rozhodněte o letošní Absurditě roku - káva z pytlíku, pomlázky neprodávat či chutná koronaviru víc v malých nebo velkých obchodech
• Z policejního deníku: vloupání do chalupy; muž zaplatil zálohu za auto, které nikdy neviděl; žena skončila na záchytce
• Most na silnici I/38 v Rančířově na Jihlavsku bude opraven za omezeného provozu
• Ve Starči u Třebíče vysázeli dobrovolníci u cyklostezky další jabloně a slivoně
• Hasiči v pelhřimovské nemocnici skončí, covid lůžka jsou obsazena se sedmdesáti procent
• V jihlavské zoologické zahradě se zabydluje levhart perský z Polska

Úterý   13. 4. 2021

• Srneček opustil velkomeziříčský hřbitov
• Univerzita třetího věku nabízí online kurz o duševním zdraví
• Vedení Jihlavy usiluje o neinvazivní testy na školách
• Z policejního deníku: vandal poškodil plachtu altánu; sprejer načmáral černé nápisy a symboly na fasádu; žena čekala na oblečení marně
• Na dálnici D1 u Měřína se srazily dva náklaďáky, dálnice byla v místě neprůjezdná
• V přírodní rezervaci Velká a Malá olšina rozkvetly bledule jarní
• Městská knihovna v Jihlavě otevře v pondělí 19. dubna; čtenáři budou muset mít respirátor
• Navzdory nepříznivému počasí začíná Pelhřimov zdobit tisíce květin

Pondělí   12. 4. 2021

• Kočka vylezla na strom; dolů jí museli pomoci hasiči se žebříkem
• Zvířata v táborské zoo nedočkavě vyhlížela první letošní návštěvníky
• V Jihlavě začaly práce na opravě hlediště v amfiteátru, v létě se lidé mohou těšit na letní kino
• U Velkého Meziříčí na dálnici se srazily dva náklaďáky s dodávkou
• Policisté hledají zloděje, který se vloupal v Třebíči do garáže. Pozná ho někdo?
• Z policejního deníku: opilý cyklista boural; muž dluží na alimentech 30 tisíc; agresivní opilec skončil na záchytce
• Na vozovce I/19 mezi Keřkovem a Stříbrnými Horami probíhají rozsáhlé opravy, silnice je neprůjezdná

Neděle   11. 4. 2021

• Z policejního deníku: opilá cyklistka bourala; zloděj vykradl kasičku u automatu na mléko

Sobota   10. 4. 2021

• Biologicky hodnotné lokality na Ledečsku a Světelsku ochránci zbavili náletu a upravili pro život spousty rostlin a zvířat
• V Kobylinci u Trnavy na Třebíčsku rozkvetl koniklec velkokvětý
• Po nehodě v Golčově Jeníkově transportoval vrtulník zraněného řidiče do traumacentra
• Na hřbitově ve Velkém Meziříčí se usadil srnec, chutnají mu zejména macešky na hrobech

Pátek   9. 4. 2021

• Na trati mezi Vladislaví a Třebíčí stálo nákladní auto, strojvedoucí musel použít rychlobrzdu, policie hledá svědky z vlaku
• V Jihlavě je otevřený první bazar, kam můžete dát nepotřebné věci zadarmo a něco si zase můžete zadarmo odnést
• Tržnice na jihlavském náměstí se od pondělí otevře veřejnosti
• Hrad Kámen bude bohatší o motocykl Jawa Bizon
• Z policejního deníku: vandal posprejoval dům; krádež peněz a obrazů; muž dluží alimenty
• Vše o lampách Pelhřimově a místních částech: jaké jsou typy, kolik svícení stojí a jak se svítidla opravují a mění
• V hnízdě sledovaném web kamerou v Novém Veselí se usadil čáp; zatím je sám

Čtvrtek   8. 4. 2021

• Naučná stezka kolem Konventského rybníku ve Žďáře nad Sázavou by se měla po opravě veřejnosti otevřít letos na podzim
• Vychází první odborná publikace o historii Okříšek; kniha Okříšky - Historie a vývoj osídlení městyse přináší nový pohled na nejstarší dějiny na území městyse
• Z policejního deníku: vloupání do sklepa; poškození auta; opilec skončil na záchytce
• Elektrárna Dukovany obnovila výrobu elektřiny na čtvrtém výrobním bloku
• Kvůli počasí se na Vysočině stalo osmadvacet nehod
• Sníh na silnicích Vysočiny působí problémy řidičům

Středa   7. 4. 2021

• Z policejního deníku: muž má zakázané Jihlavsko, přesto do Jihlavy přijel; poškození auta; těžké zranění po srážce traktoru s autem
• Špatná epidemiologická situace na Žďársku nedovolí novoměstským zdravotníkům plánovat operace
• Silnice I/19 v úseku Keřkov - Simtany na Havlíčkobrodsku je kvůli opravám uzavřena
• ZOO Tábor pro veřejnost otevře v pondělí 12. dubna

Úterý   6. 4. 2021

• Z policejního deníku: krádež dlažby u rybníka; střet cyklisty s autem; za volantem bez řidičáku
• ZOO Tábor iniciovala petici vládě za co nejrychlejší otevření venkovních areálů zoologických zahrad
• Úklid v jihlavských ulicích je kvůli počasí přerušen
• Velikonoční úterý, den, kdy mohou vyrazit na mrskut ženy a dívky
• Na stavbě havlíčkobrodského obchvatu se již pracuje na všech sedmi mostech
• Se zdravotním klaunem se děti v nemocnici v Pelhřimově setkávají on-line

Pondělí   5. 4. 2021

• Policisté na Vysočině pátrali v neděli po dvou mužích, naštěstí našli oba v pořádku
• Na silnicích Vysočiny zemřelo letos sedm osob; za první tři měsíce letošního roku se stalo 936 dopravních nehod

Neděle   4. 4. 2021

• Ovečky se na Zelenou horu vrátí v květnu, lidem budou blíž
• Další milník záchovného programu ZOO Tábor: zubřice Tara a Norisa rozšířily stádo v rozlehlé přírodní rezervaci u středočeských Milovic
• Z policejního deníku: krádež jízdních kol; nenechávejte cenné věci v autě; v Měříně řádil sprejer

Sobota   3. 4. 2021

• Nehoda na dálnici D1 na 97. kilometru ve směru na Prahu si vyžádala dvě zranění
• Bezdomovec ve Velkém Meziříčí pobodal druhého nožem, je obviněn z pokusu vraždy
• V Dukovanech vzniká první digitální 3D schéma provozu jaderné elektrárny

Pátek   2. 4. 2021

• Loni se zloději na Vysočině vloupali do 47 rekreačních objektů; jednoho lupiče zajistili přímo na místě
• Na Vysočině v sobotu hrozí husté sněžení a v noci náledí, meteorologové nabádají k opatrnosti
• K zřícenému hradu Pyšolec by mohla vést turistická stezka
• Výstava Když slunéčko zemi políbilo vzdává hold národopisci Vratislavu Bělíkovi z Rouchovan
• Havlíčkobrodské muzeum připravilo výstavu Mizející město, jeho pracovníci doufají v brzké otevření

Čtvrtek   1. 4. 2021

• Jihlavská vysoká škola se rozsvítí modře online
• Velké Velikonoční putování po vyzdobených místech Jihlavy začne v sobotu 2. dubna
• Z policejního deníku: nález válečné rumunské munice; pachatel vytěžil dřevo; opilý cyklista boural
• Profesionální hasiči v Havlíčkově Brodě mají po jednapadesáti letech novou základnu
• Dejte žábě šanci; řidiči by měli jezdit opatrně
• Nových insolvenčních návrhů bylo v prvním čtvrtletí o čtvrtinu méně než před rokem; důsledky krize se naplno teprve projeví

Středa   31. 3. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz