Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 16.2 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Táborská zoo vypustí do přírodních rezervací trojici zubrů, na novém webu zazubra.cz najdete podstatné informace o záchraně tohoto druhu
Pomoci zachránit v přírodě vyhubený živočišný druh může opravdu každý, ani při tom nemusí cestovat někam na druhý konec světa. Programy návratu v přírodě vyhubených druhů zvířat se odehrávají i u nás v Česku. Jedním z nejvýznamnějších je reintrodukce zubra evropského, který býval po staletí přirozeným obyvatelem českých lesů.
Jeho návrat do vybraných velkoplošných přírodních rezervací je stěžejním záchranným programem táborské zoologické zahrady. Programu se věnuje nově spuštěný web www.zazubra.cz, kde každý zájemce najde množství informací a možnosti, jak podpořit tento program záchrany a vypouštění majestátních zvířat do přírodních rezervací.

„Program reintrodukce, tedy zpětného návratu, zubra evropského do české přírody je jedním z klíčových programů zoologické zahrady Tábor, jejímž hlavním posláním je ochrana ohrožených druhů zvířat. Chceme u nás pravidelně odchovávat mláďata, která budou vypouštěna do přírodních rezervací, jak u nás v Česku, tak i v Evropě. K dnešnímu dni jsme už odchovali celkem šest mláďat,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

První narozené mládě, samec Tábor pojmenovaný na počest města, ve kterém zoologická zahrada sídlí, opustil stádo loni na jaře. Zamířil do nově zřízené přírodní rezervace u Rokycan, kde se má stát zakladatelem nového stáda. Další zvířata by měla z Tábora odjet také letos.

„Zubřice Tara a Norisa rozšíří stádo v přírodní rezervaci u středočeských Milovic. To samice Karla zamíří dále. Nový domov nalezne buď ve španělské rezervaci Valle del Bisonte, nebo v srbské rezervaci Stara Planina. O definitivním místu jejího nového domova se rozhodne, po konzultaci s vedením organizace, která rezervace koordinuje, v nejbližších týdnech,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Transporty respektující wellfare takhle velkých zvířat jsou organizačně i finančně velmi nákladné. I proto zoo spustila speciální web www.zazubra.cz, kde zájemci získají veškeré informace o tomto zvířecím druhu i jeho záchraně před vyhubením. Zakoupením unikátních suvenýrů pak mohou podpořit jednak celý program návratu zubra do přírody nebo i jednotlivé transporty do přírodních rezervací.

Zoologická zahrada v Táboře se reintrodukci zubra evropského, tedy jeho návratu do přírody, věnuje od roku 2016, kdy nejprve v květnu přivezla čtyři samice takzvané nížinné linie zubra evropského. Do nového výběhu v táborské zoo byly na začátku května roku 2016 vypuštěny dvě zubří samice, tehdy téměř dvouletá Usjana a čtyřletá Uselina, které byly přivezeny z německého soukromého chovu v Usedomu. Krátce poté byly do zoo transportovány další dvě mladé samice narozené v roce 2015 – Norisa a Norma – z norimberské zoo. Tyto samice na konci roku 2016 doplnil chovný samec Poczekaj, který 22. listopadu přicestoval z polských Niepolomic.

Zubr evropský, největší zvíře, které kdy žilo na našem území, pokud neuvažujeme vyhynulého mamuta. Zubr je o něco menším příbuzným severoamerického bizona a býval po staletí přirozeným vládcem lesů na území českých zemí, dokud ho v raném novověku člověk nevyhubil. Jen díky systematické mezinárodní spolupráci soukromých chovatelů a zoologických zahrad se podařilo největší suchozemské obratlovce Evropy zachránit. Na přítomnost zubrů na našem území dodnes upomínají i místní názvy některých českých obcí i erby šlechtických rodů.

Foto: Anna Kostohryzová

Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Řidiči by měli být opatrní kvůli hrozící ledovce a také by si měli dávat pozor před výtlukami na silnicích
Silné mrazy skončily. Ovšem s oteplením na řidiče čekají dva nepříjemné jevy, s nimiž se mohou v následujícím období na komunikacích setkat. Prvním je náledí, druhou nepříjemností jsou pak silnice plné výtluků a děr. Uvedl to Martin Buček z týmu komunikace Ředitelství silnic a dálnic ČR. Pro celou Vysočinu je na středu 17. února mezi půlnocí až polednem vyhlášeno nebezpečí před ledovkou, zejména ráno při mrznoucím dešti.
Náledí může na vozovkách vznikat v důsledku odtávajícího sněhu nebo deště či mrholení. Ačkoliv jsou aktuálně teploty vzduchu v kraji většinou mírně nad 0°C komunikace jsou po působení velmi nízkých teplot v uplynulých dnech promrzlé a voda tak na nich může souvisle nebo lokálně namrzat. S tímto jevem je třeba počítat zejména večer a ráno, kde se teploty ještě pohybují kolem bodu mrazu. Případné dešťové srážky mohou situaci na komunikacích ovlivnit ještě výrazněji než odtávající sníh, zejména pokud se jedná o déšť mrznoucí s tvorbou ledovky.
"Zimní údržba na možný vznik těchto situací preventivně reaguje v souladu s plánem zimní údržby pro danou oblast aplikací odpovídajícího posypového materiálu (sůl, solanka, inert), aby tak zajistila požadovanou sjízdnost komunikací odstraněním vzniklých závad. Nicméně zejména v kopcích může být účinek posypu snižován tekoucí vodou a vozovky tak mohou i přes veškerou snahu namrzat", informoval M. Buček.

Druhým jevem, na který budou řidiči objektivně ve zvýšené míře na komunikacích narážet, jsou lokální poruchy ve vozovce, např. výtluky. Na rozdíl od předchozích několika let zažíváme letos obvyklou zimu s nízkými teplotami i s jejich výraznými změny (rozdíly i 20 - 30°C ) a vyššími úhrny sněhových i dešťových srážek. "To jsou podmínky, které společně s těžkou nákladní dopravou soustředěnou na dálnicích a silnicích I. tříd, negativně ovlivňují životnost konstrukčních vrstev komunikací. Jsme si toho vědomi a stav komunikací ve správě ŘSD ČR v kraji pravidelně kontrolujeme a zjištěné závady okamžitě odstraňujeme. Pokud to není možné, reagujeme na nezbytně nutnou dobu umístěním příslušného dopravního značení,např. dopravní značka 7a- nerovnost vozovky", konstatoval Martin Buček.

Doplnil, že řidiči by v tomto období měli s těmito jevy na komunikacích počítat. Každý, kdo usedne za volant, by je měl předvídat a zejména přizpůsobit rychlost jízdy dopravně technickému stavu a povaze komunikace v rámci známého pravidla, které říká, že řidič je povinen jet takovou rychlostí, aby stačil zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Na Vysočině hrozí ledovka, zejména na východě velmi silná
Výstrahu před ledovkou s vysokým stupněm nebezpečí, která na Vysočině hrozí od půlnoci do poledne ve středu 17. února vydali meteorologové pro oblasti Velké Meziříčí, Nové Město na Moravě, Bystřice nad Pernštejnem, Třebíč, Náměšť nad Oslavou a Moravské Budějovice. V ostatních částech kraje platí výstraha před silnou ledovkou. Ta se může tvořit při mrznoucím dešti zejména ráno.
Doporučení ke zmírnění následků jevu: Nebezpečí úrazů při uklouznutí. Problémy v dopravě, zvýšená nehodovost. Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Počítat s prodloužením doby jízdy.

Na Vysočině bude podle meteorologů v noci zataženo, ojediněle slabé sněžení nebo mrznoucí mrholení, ve východní části kraje místy mlhy, i mrznoucí. K ránu od západu mrznoucí déšť nebo déšť se sněhem s tvorbou ledovky. Nejnižší noční teploty 0 až -3 °C. Slabý vítr jižních směrů 1 až 4 m/s.
Zejména k ránu se při mrznoucích srážkách bude vytvářet ledovka, na východě kraje místy i silná.
Přes den pak má být zataženo, zpočátku mrznoucí déšť nebo déšť se sněhem s tvorbou ledovky a ve východní části kraje místy mlhy, i mrznoucí. Během dopoledne od západu ubývání srážek a protrhávání oblačnosti, odpoledne jen lokální přeháňky. Nejvyšší odpolední teploty 5 až 8 °C, na severovýchodě kraje jen kolem 3 °C. Slabý jihozápadní vítr se bude během rána a dopoledne postupně od západu měnit na mírný západní až severozápadní 4 až 7 m/s, přechodně s nárazy do 15 m/s. Večer bude vítr slábnout.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: opilý agresor skončil na záchytce, policisté vypátrali celostátně hledaného muže
V bytovém domě v Jihlavě napadl v pondělí 15. února okolo jedenácté hodiny večer opilý muž svoji partnerku tak, že k ní musela přijet záchranka. Policisté, kteří na místo přijeli, muže, který nadýchal 1,59 promile alkoholu, odvezli na záchytku k vystřízlivění a nyní případ šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Celostátně hledaného muže policisté vypátrali na Třebíčsku
Policisté vypátrali sedmapadesátiletého muže, po kterém bylo vyhlášeno celostátní pátrání v pondělí 15. února po šesté hodině večer v obci na Náměšťsku. "Muže policisté zkontrolovali a zjistili, že na něho byl vloni na podzim vydán soudem příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Policisté muže zadrželi a následně ho eskortovali do brněnské věznice", informovala mluvčí Jana Kroutilová.

Muž neplatí výživné na dceru
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy jednapadesátiletému muži z Jihlavy, který neplatí výživné na svoji dceru. "Vyživovací povinnost si muž neplní od loňského léta na patnáctiletou dívku. Měsíčně má platit jeden tisíc korun a celkově tak dluží šest tisíc korun. Policisté na základě shromážděných důkazů sdělili muži podezření ze spáchání trestného činu, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Agresivní žena měla přes tři promile alkoholu
V pondělí 15. února přijali policisté po desáté hodině večer oznámení, které se týkalo fyzického napadení v domě v Moravských Budějovicích. "V bytě došlo k rozepři mezi partnery, přičemž agresivnější žena byla značně opilá. Policisté jí při dechové zkoušce naměřili hodnotu 3,15 promile alkoholu. Pod vlivem alkoholu byl také muž, u něho se hodnota pohybovala kolem půl promile alkoholu v dechu", uvedla mluvčí J. Kroutilová. Ke zranění při napadání nedošlo. Policisté devětadvacetiletou ženu zajistili a odvezli ji na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Případ policisté šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.

Opilý muž skončil na záchytce
Policisté integrovaného operačního střediska přijali v pondělí 15. února kolem poledne na linku tísňového volání oznámení o opilém muži, který seděl na ulici Lnářská v Pelhřimově. "Policisté na místě nalezli devětatřicetiletého muže, který nebyl schopen vlastní chůze. Provedli u něj dechovou zkoušku a její naměřená hodnota činila 3,03 promile alkoholu. Policisté muže zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Řidič byl pod vlivem amfetaminu
V pondělí 15. února odhalili policisté v Moravských Budějovicích řidiče, u kterého ukázal provedený test přítomnost drog. Před desátou hodinou večer jel muž s vozidlem Škoda Felicia po ulici Jemnická, kde ho zastavila hlídka. "Test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl u šestadvacetiletého řidiče pozitivní na amfetamin, dechová zkouška u něho byla negativní. Požití drog muž přiznal, lékařskému vyšetření se bezdůvodně odmítl podrobit. Policisté řidiči další jízdu zakázali a zadrželi mu řidičský průkaz. Muž je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Řidič pod vlivem amfetaminu v autě bez technické
Policisté odhalili řidiče, který za volant vozidla usedl pod vlivem drog. Osobní automobil Škoda kontrolovala policejní hlídka krátce před devátou hodinou ráno u obce Svatý Kříž. "Pětatřicetiletý řidič se na výzvu podrobil testu na drogy, jehož výsledek vykázal přítomnost amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. Dále policisté zjistili, že muž k jízdě užil vozidlo s neplatnou technickou kontrolou", informovala mluvčí Stanislava Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměl. Muž je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy.


Testy byly u řidičů pozitivní na drogy
Dva řidiče, u kterých test na drogy vykázal pozitivní výsledek, odhalili v pondělí 15. února žďárští policisté.
Prvního z řidičů zastavila policejní hlídka kolem půl jedenácté dopoledne na ulici Žižkova v osobním autě Škoda. "Test na drogy byl u pětatřicetiletého řidiče pozitivní na amfetamin. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž souhlasil", uvedla mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté muž zakázali další jízdu a případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy.
Pětadvacetiletého řidiče vozidla Toyota kontrolovali policisté kolem třetí hodiny odpoledne v Novém Veselí. "Test vykázal přítomnost amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl", dodala S. Rázlová. V další jízdě pokračovat nesměl a z přestupku na úseku dopravy se bude zodpovídat před příslušným správním orgánem.

Řidič byl opilý
V pondělí 15. února jel po deváté hodině večer v Jemnici po ulici Palackého řidič automobilu VW Polo. Policisté vozidlo zastavili a provedli kontrolu. "U řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,5 promile alkoholu a obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Policisté pětačtyřicetiletému muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", uvedla mluvčí Jana Kroutilová. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Ptačí ráj v Brně má zaniknout; kvůli rozšíření průmyslové zóny
Vedení města Brna chce v novém územním plánu povolit výstavbu dalších průmyslových hal na Černovické terase na jihu města. Tím by zanikla unikátní a cenná lokalita pro ohrožené ptáky, jako jsou koroptve, vlhy, břehule, pěnice vlašské a mnoho dalších. Jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické (ČSO) tu spočítala celkem 122 druhů ptáků. Proti novému územnímu plánu podala námitku a žádá město Brno, aby ochránilo tuto jedinečnou lokalitu a podporovalo ve městě udržování zeleně, která by sloužila nejenom zvířatům, ale i lidem.
Prozatím tady mohou klidně žít koroptve, čejky či hrdličky divoké, už brzy je ale mohou vyhnat bagry a další stavební stroje. Černovická terasa na jihu Brna patří mezi tři ornitologicky nejcennější lokality ve městě. „Vedle Hádů a Holáseckých jezer tu hnízdí nejvíce zvláště chráněných druhů ptáků. Jenže na rozdíl od nich, Černovická terasa není chráněná zákonem, a proto tu podle územního plánu mohou vyrůst další průmyslové haly, což by pro ptáky byla zkáza,“ říká Jan Sychra z Jihomoravské pobočky ČSO, která se dlouhodobě věnuje výzkumu a ochraně ptáků Černovické terasy a pořádá zde i vzdělávací vycházky pro veřejnost a vysokoškolské studenty.

Jedinečná lokalita s 122 pozorovanými ptačími druhy
Černovická terasa je veřejnosti známá především jako průmyslová zóna, kromě toho je ale také ornitologickým rájem. „Jde o unikátní lokalitu, která vznikla činností člověka. Najdeme tu například kulturní stepi a úhory s nízkostébelnými trávníky či mozaiku biotopů po těžbě v různých fázích vývoje. Pro ptáky tato lokalita funguje jako magnet. Pozorovali jsme tu 122 ptačích druhů, z toho 38 ohrožených podle Červeného seznamu ptáků ČR a 43 zvláště chráněných druhů podle vyhlášky 395/1992 Sb. zákona 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny,“ vysvětluje Sychra.

Jako vlajkové druhy ptáků zde lze zmínit především břehuli říční (v kategorii ohrožená; kolonie čítající dnes kolem 600 párů), vlhu pestrou (silně ohrožená; kolonie asi 15 párů), bělořita šedého (silně ohrožený; asi 5 párů), koroptev polní (ohrožená; asi 12 párů), kulíka říčního (ubývající; 2–3 páry), čejku chocholatou (silně ubývající; asi 20 párů), hrdličku divokou (silně ubývající; asi 5–7 párů), chocholouše obecného (ohrožený; 5–7 párů), bramborníčka černohlavého (ohrožený; do 5 párů), pěnici vlašskou (silně ohrožená; asi 2 páry), ťuhýka obecného (ohrožený; asi 10 párů) a celou řadu dalších.

Všechny tyto druhy se dnes na území Brna jinde buď nevyskytují, nebo na Černovické terase mají významné populace a jsou vzácné i v celém širším okolí. Kromě ptáků tu lze najít i ohrožené druhy rostlin, hmyzu, obojživelníků, plazů i savců. „Toto území má ohromnou biologickou hodnotu a je významné pro ochranu přírody nejen v rámci Brna, ale i širšího regionu. Přesto vedení města dlouhodobě přírodní hodnoty tohoto území ignoruje, což dokládají i navrhované změny územního plánu, které počítají s rozšiřováním průmyslové zóny na úkor zeleně,“ zdůrazňuje Sychra.

Vedení Brna podporuje zelené střechy, přirozené biotopy chce ale zničit
Jihomoravská pobočka ČSO se jako zástupce veřejnosti zapojila do připomínkování navrhovaných změn územního plánu podáním námitky, k čemuž byla zmocněna podpisy více než 1000 občanů Brna. „Požadovali jsme zachování zeleně v rozsahu dosluhujícího územního plánu a nerozšiřování průmyslové zóny do cenných biotopů. Důvodem k ochraně Černovické terasy je nejenom ochrana biodiverzity, ale i podpora rozsáhlých ploch zeleně plnících nenahraditelnou funkci v regulaci lokálního klimatu a v zadržování vody v krajině. Město sice plánuje podpořit například zelené střechy , ale zachovat již fungující biotop, který má z pohledu mikroklimatu mnohem významnější funkci, odmítá, a to je krátkozraké a bezohledné,“ říká Sychra.

Jak ukazují mapy teplot povrchů na území Brna, blízká halová zástavba průmyslové zóny již teď představuje významný teplotní ostrov. „Jakákoli výstavba by vedla k dalšímu zvyšování teplot a vysušování vzduchu této části města. Zelené části Černovické terasy navíc mají výjimečný potenciál pro občany města Brna, především žijící v okolních městských částech. Ti dnes žijí obklopeni průmyslovými areály, často bez přítomnosti zelených a relaxačních ploch. Podobná místa s postindustriální minulostí, jako je Černovická terasa, která představují tzv. „novou divočinu“, jsou dnes v evropských městech využívána jako veřejný prostor, kde se mohou lidé potkávat, věnovat se rekreaci, kultuře, sportu či poznávání. Zároveň jsou jejich části ponechávány divočině. Takové plochy pak mohou sloužit jak občanům města, tak ochraně přírody. Budování rozsáhlé průmyslové zóny v těsné blízkosti centra je z tohoto pohledu pouze ekonomicky motivovaným anachronismem podobným přístupu z 90. let,“ upozorňuje Sychra.

Ornitologové vyzývají vedení Brna, aby lépe pečovalo o ohroženou přírodu
Situace kolem Černovické terasy se bohužel momentálně vyvíjí ve prospěch průmyslové zóny a navazující komerční zástavby na úkor zeleně. I když jakékoliv plánování v oblasti naráží na celou řadu problémů, od přítomnosti starých dobývacích prostorů či staré městské skládky až po zájmy majitelů pozemků, je na současném vedení města, aby konečně správně vyhodnotilo jedinečnou hodnotu území a využilo jeho potenciál do budoucna. Město by tak konečně mělo území Černovické terasy zpřístupnit občanům Brna, lépe pečovat o jeho ohroženou přírodu, podporovat zeleň pro zmírnění dopadů klimatické změny a celkově využít jeho prostor pro zkvalitnění života svých obyvatel.

K navrhovaným změnám územního plánu města Brna se od občanů města sešlo více jak 35 000 jednotlivých požadavků na úpravu. Z pohledu městské zeleně se však vedení města projevuje spíše bezohledně, jak dokládají plány na rušení zahrádkářských kolonií nebo absence použití koeficientu zeleně při novém územním plánování. Členové Jihomoravské pobočky ČSO se účastní jednotlivých jednání týkajících se území Černovické terasy a i v současné téměř bezvýchodné situaci se snaží podílet na hledání k ohrožené přírodě šetrnějšího řešení. Aktuálně se spolu s městskou částí Černovice podílejí na plánu ponechání části Černovické pískovny po těžbě bez zavezení a s cílenou ochranou kolonií břehulí a vlh i do budoucna. Bohužel okolní rozsáhlé plochy stepí a úhorů jsou zatím stále určeny k zástavbě.

Foto: Jan Sychra
Jedním z druhů hnízdících na Černovické terase je kulík říční
- tz -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   17. 4. 2021

• Staňte se průzkumníkem městské divočiny
• Třebíč má suvenýrovou euro bankovku

Pátek   16. 4. 2021

• Policisté se zaměřili na železniční přejezdy; řidiči často porušují pravidla
• U Hamerského rybníka u Mrákotína budou kvůli opravě silnice mobilní semafory
• Husova ulice v Havlíčkově Brodě se dočká opravy, bude mít nový povrch i dopravní značení
• Z policejního deníku: poškození pracovního stroje a krádež jeho vybavení; nález hlavic německých ručních granátů ve studni; distributor drog dopaden

Čtvrtek   15. 4. 2021

• Za okny muzea v Třebíči jsou k vidění poslední majitelé panství z rodu Valdštejnů
• Z policejního deníku: posprejovaný vlak; opilý muž se válel na zemi, nadýchal 3,59 promile; alkohol a drogy za volantem
• Díky nové metodě pomůžou gynekologové v jihlavské nemocnici desítkám žen
• Parčík u Žižkovy mohyly na Přibyslavsku prochází revitalizací

Středa   14. 4. 2021

• Káně lesní, pták roku 2021, je v Pavlově častým obyvatelem, loni tam pečovali o čtyřiadvacet jedinců
• Rozhodněte o letošní Absurditě roku - káva z pytlíku, pomlázky neprodávat či chutná koronaviru víc v malých nebo velkých obchodech
• Z policejního deníku: vloupání do chalupy; muž zaplatil zálohu za auto, které nikdy neviděl; žena skončila na záchytce
• Most na silnici I/38 v Rančířově na Jihlavsku bude opraven za omezeného provozu
• Ve Starči u Třebíče vysázeli dobrovolníci u cyklostezky další jabloně a slivoně
• Hasiči v pelhřimovské nemocnici skončí, covid lůžka jsou obsazena se sedmdesáti procent
• V jihlavské zoologické zahradě se zabydluje levhart perský z Polska

Úterý   13. 4. 2021

• Srneček opustil velkomeziříčský hřbitov
• Univerzita třetího věku nabízí online kurz o duševním zdraví
• Vedení Jihlavy usiluje o neinvazivní testy na školách
• Z policejního deníku: vandal poškodil plachtu altánu; sprejer načmáral černé nápisy a symboly na fasádu; žena čekala na oblečení marně
• Na dálnici D1 u Měřína se srazily dva náklaďáky, dálnice byla v místě neprůjezdná
• V přírodní rezervaci Velká a Malá olšina rozkvetly bledule jarní
• Městská knihovna v Jihlavě otevře v pondělí 19. dubna; čtenáři budou muset mít respirátor
• Navzdory nepříznivému počasí začíná Pelhřimov zdobit tisíce květin

Pondělí   12. 4. 2021

• Kočka vylezla na strom; dolů jí museli pomoci hasiči se žebříkem
• Zvířata v táborské zoo nedočkavě vyhlížela první letošní návštěvníky
• V Jihlavě začaly práce na opravě hlediště v amfiteátru, v létě se lidé mohou těšit na letní kino
• U Velkého Meziříčí na dálnici se srazily dva náklaďáky s dodávkou
• Policisté hledají zloděje, který se vloupal v Třebíči do garáže. Pozná ho někdo?
• Z policejního deníku: opilý cyklista boural; muž dluží na alimentech 30 tisíc; agresivní opilec skončil na záchytce
• Na vozovce I/19 mezi Keřkovem a Stříbrnými Horami probíhají rozsáhlé opravy, silnice je neprůjezdná

Neděle   11. 4. 2021

• Z policejního deníku: opilá cyklistka bourala; zloděj vykradl kasičku u automatu na mléko

Sobota   10. 4. 2021

• Biologicky hodnotné lokality na Ledečsku a Světelsku ochránci zbavili náletu a upravili pro život spousty rostlin a zvířat
• V Kobylinci u Trnavy na Třebíčsku rozkvetl koniklec velkokvětý
• Po nehodě v Golčově Jeníkově transportoval vrtulník zraněného řidiče do traumacentra
• Na hřbitově ve Velkém Meziříčí se usadil srnec, chutnají mu zejména macešky na hrobech

Pátek   9. 4. 2021

• Na trati mezi Vladislaví a Třebíčí stálo nákladní auto, strojvedoucí musel použít rychlobrzdu, policie hledá svědky z vlaku
• V Jihlavě je otevřený první bazar, kam můžete dát nepotřebné věci zadarmo a něco si zase můžete zadarmo odnést
• Tržnice na jihlavském náměstí se od pondělí otevře veřejnosti
• Hrad Kámen bude bohatší o motocykl Jawa Bizon
• Z policejního deníku: vandal posprejoval dům; krádež peněz a obrazů; muž dluží alimenty
• Vše o lampách Pelhřimově a místních částech: jaké jsou typy, kolik svícení stojí a jak se svítidla opravují a mění
• V hnízdě sledovaném web kamerou v Novém Veselí se usadil čáp; zatím je sám

Čtvrtek   8. 4. 2021

• Naučná stezka kolem Konventského rybníku ve Žďáře nad Sázavou by se měla po opravě veřejnosti otevřít letos na podzim
• Vychází první odborná publikace o historii Okříšek; kniha Okříšky - Historie a vývoj osídlení městyse přináší nový pohled na nejstarší dějiny na území městyse
• Z policejního deníku: vloupání do sklepa; poškození auta; opilec skončil na záchytce
• Elektrárna Dukovany obnovila výrobu elektřiny na čtvrtém výrobním bloku
• Kvůli počasí se na Vysočině stalo osmadvacet nehod
• Sníh na silnicích Vysočiny působí problémy řidičům

Středa   7. 4. 2021

• Z policejního deníku: muž má zakázané Jihlavsko, přesto do Jihlavy přijel; poškození auta; těžké zranění po srážce traktoru s autem
• Špatná epidemiologická situace na Žďársku nedovolí novoměstským zdravotníkům plánovat operace
• Silnice I/19 v úseku Keřkov - Simtany na Havlíčkobrodsku je kvůli opravám uzavřena
• ZOO Tábor pro veřejnost otevře v pondělí 12. dubna

Úterý   6. 4. 2021

• Z policejního deníku: krádež dlažby u rybníka; střet cyklisty s autem; za volantem bez řidičáku
• ZOO Tábor iniciovala petici vládě za co nejrychlejší otevření venkovních areálů zoologických zahrad
• Úklid v jihlavských ulicích je kvůli počasí přerušen
• Velikonoční úterý, den, kdy mohou vyrazit na mrskut ženy a dívky
• Na stavbě havlíčkobrodského obchvatu se již pracuje na všech sedmi mostech
• Se zdravotním klaunem se děti v nemocnici v Pelhřimově setkávají on-line

Pondělí   5. 4. 2021

• Policisté na Vysočině pátrali v neděli po dvou mužích, naštěstí našli oba v pořádku
• Na silnicích Vysočiny zemřelo letos sedm osob; za první tři měsíce letošního roku se stalo 936 dopravních nehod

Neděle   4. 4. 2021

• Ovečky se na Zelenou horu vrátí v květnu, lidem budou blíž
• Další milník záchovného programu ZOO Tábor: zubřice Tara a Norisa rozšířily stádo v rozlehlé přírodní rezervaci u středočeských Milovic
• Z policejního deníku: krádež jízdních kol; nenechávejte cenné věci v autě; v Měříně řádil sprejer

Sobota   3. 4. 2021

• Nehoda na dálnici D1 na 97. kilometru ve směru na Prahu si vyžádala dvě zranění
• Bezdomovec ve Velkém Meziříčí pobodal druhého nožem, je obviněn z pokusu vraždy
• V Dukovanech vzniká první digitální 3D schéma provozu jaderné elektrárny

Pátek   2. 4. 2021

• Loni se zloději na Vysočině vloupali do 47 rekreačních objektů; jednoho lupiče zajistili přímo na místě
• Na Vysočině v sobotu hrozí husté sněžení a v noci náledí, meteorologové nabádají k opatrnosti
• K zřícenému hradu Pyšolec by mohla vést turistická stezka
• Výstava Když slunéčko zemi políbilo vzdává hold národopisci Vratislavu Bělíkovi z Rouchovan
• Havlíčkobrodské muzeum připravilo výstavu Mizející město, jeho pracovníci doufají v brzké otevření

Čtvrtek   1. 4. 2021

• Jihlavská vysoká škola se rozsvítí modře online
• Velké Velikonoční putování po vyzdobených místech Jihlavy začne v sobotu 2. dubna
• Z policejního deníku: nález válečné rumunské munice; pachatel vytěžil dřevo; opilý cyklista boural
• Profesionální hasiči v Havlíčkově Brodě mají po jednapadesáti letech novou základnu
• Dejte žábě šanci; řidiči by měli jezdit opatrně
• Nových insolvenčních návrhů bylo v prvním čtvrtletí o čtvrtinu méně než před rokem; důsledky krize se naplno teprve projeví

Středa   31. 3. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz