Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 17.2 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Kvůli ledovce se na Vysočině dopoledne stalo dvaadvacet dopravních nehod, jedna osoba utrpěla zranění
V průběhu středečního dopoledne asi do 13 hodin řešili policisté na Vysočině 22 dopravních nehod, při kterých se jedna osoba lehce zranila. Policisté přijali dopoledne 14 dalších oznámení od řidičů, kteří si stěžovali na obtížně sjízdné nebo nesjízdné silnice. Vozovky pokryla ledovka a nejhorší situace byla v noci a časně ráno na Žďársku a Třebíčsku, ale během rána se situace zhoršila v celém regionu. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
Některé silnice byly z důvodu dopravních nehod nebo blokujících vozidel zcela neprůjezdné. "Ráno před půl osmou jsme přijali oznámení o problémech na silnici I/19 mezi Havlíčkovým Brodem a Žďárem nad Sázavou u obce Pohled na Havlíčkobrodsku. Po střetu se dvěma osobními vozidly zde zůstal vzpříčený přes oba jízdní pruhy kamion s rumunskou registrační značkou. Tato nehoda se obešla bez zranění, ale silnice byla zcela uzavřena. Doporučená objízdná trasa vzhledem k počasí byla pro nákladní vozidla stanovena po silnicích I/34 a I/37 přes Ždírec nad Doubravou. Na odklonu nákladní dopravy a regulaci provozu se na místě podílely policejní hlídky. Kolem půl desáté dopoledne se silnici podařilo zprůjezdnit", popsala ranní situaci na silnicích Dana Čírtková.

Ráno byly problémy s ledovkou na obchvatu Nového Veselí, mezi obcemi Pavlov a Otín na Jihlavsku, ve Ždírci nad Doubravou, v Kojetíně na Havlíčkobrodsku, ve Velkém Meziříčí. Ve Slavěticích na Třebíčsku narazil kolem půl osmé ráno v řidič s osobním vozidlem do plotu – nehoda bez zranění.

Na silnici u obce Kaliště směrem k Javořici se v 9.16 hodin převrátilo na bok nákladní vozidlo s nákladem dřeva – bez zranění.

Foto policie: Ranní nehoda na Havlíčkobrodsku u obce PohledZpět nahoru na obsah...

Kriminalisté dopadli tři zloděje, kteří v restauraci v Havlíčkově Brodě sebrali elektroniku, potraviny i alkohol
Havlíčkobrodští kriminalisté na základě intenzivního prověřování objasnili případ vloupání do provozovny, ke kterému došlo na začátku února v Havlíčkově Brodě. V souvislosti s tímto vloupáním dopadli tři muže a policejní komisař zahájil jejich trestní stíhání. Přitěžující okolností obviněným mužům je to, že se této trestné činnosti dopustili v době, kdy byl na území republiky vyhlášen nouzový stav a za spáchanou trestnou činnost jim tak hrozí přísnější trest.
Tři muži ve věku dvaadvacet, dvacet a osmnáct let jsou obviněni z toho, že se po vzájemné domluvě první únorový týden vloupali do objektu restauračního zařízení v Havlíčkově Brodě, odkud odcizili mimo jiné elektroniku, drobné mince, potraviny a alkohol. Celková škoda, kterou svým jednáním způsobili, byla vyčíslena na částku přes třicet tisíc korun.

Policisté na místě činu provedli ohledání, zajistili stopy a vše zadokumentovali. Na základě získaných poznatků a vyhodnocených informací se jim podařilo vypátrat tři muže podezřelé ze spáchání této trestné činnosti a zahájili jejich trestní stíhání. „Muži byli obviněni ze spáchání zločinu krádeže a přečinu poškození cizí věci spáchaných ve spolupachatelství“, uvedla npor. Mgr. Hana Adámková, zástupkyně vedoucího oddělení obecné kriminality. Část odcizených věcí muži použili pro svoji potřebu nebo zpeněžili a část odcizených věcí policisté zajistili.

Všichni obvinění muži jsou trestně stíhaní na svobodě a za uvedenou trestnou činnost jim hrozí až osmiletý trest odnětí svobody. Případ kriminalisté nadále vyšetřují.
por. Mgr. Stanislava RÁZLOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: poškození aut, úvěrový podvod, střet auta s chodkyní
Neznámý vandal poškodil od odpoledních hodin neděle 14. února do půl páté ráno následujícího dne v Herálci na Havlíčkobrodsku pneumatiky u zaparkovaných aut. Propíchl čtyři pneumatiky u Volkswagenu a u dalšího zaparkovaného Opelu propíchl jednu pneumatiku, čímž způsobil škodu asi za šest tisíc korun. Po pachateli policisté, kteří případ řeší jako přestupek pro majetku, pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Stanislava Rázlová.
Pachatel si odnesl kola na auto
Policisté pátrají po pachateli, který se od druhé hodiny odpoledne neděle 14. února do půl jedné odpoledne následujícího dne násilím vloupal do stodoly v Rynárci na Pelhřimovsku a odkud následně vzal disky na kola i s pneumatikami. "Svým jednáním majiteli způsobil škodu kolem dvanácti tisíc korun. Policisté místo činu ohledali, provedli šetření a vše zadokumentovali. Případ prověřují pro podezření ze spáchání krádeže a po pachateli pátrají", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Muž a žena z Jihlavska obviněni z přečinu úvěrového podvodu
Ze spáchání trestného činu jsou obviněni muž se ženou, kteří se dopustili podvodu. "Uzavřeli s finanční společností smlouvu o poskytnutí úvěru ve výši 400 tisíc korun, kdy účelem úvěru měla být rekonstrukce domu. Získané peníze ale dvojice z části použila jiným způsobem, a to na úhradu dluhů a pohledávek. Využití finančních prostředků pocházejících z účelového úvěru pak muž se ženou dokladovali doložením pozměněných faktur za provedení stavebních prací, které ale v domě provedeny nebyly. Po přijetí trestního oznámení začali policisté případ prověřovat. Shromáždili důkazy a na jejich základě poté zahájili trestní stíhání sedmačtyřicetiletého muže a pětatřicetileté ženy z Jihlavska, oba byli obviněni z přečinu úvěrového podvodu spáchaného formou spolupachatelství", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Případ policisté dále vyšetřují.

Vrtačky se muž nedočkal
Obětí podvodníka se stal muž z Polenska na Jihlavsku, který si objednal na internetu zboží, ale po zaplacení jej neobdržel. "V první polovině února zareagoval na inzerát nabízející na internetovém portálu s bazarovým zbožím k prodeji vrtačku za částku necelé čtyři tisíce korun. Muž se s prodávajícím dohodl a zaslal na jeho účet peníze. Po zaplacení se ale prodávající odmlčel a již dále nereagoval. Podvedený muž vrtačku neobdržel a nebyly mu vráceny ani již zaplacené peníze", uvedla mluvčí Jana Kroutilová. Policisté případ šetří.

Neznámý pachatel posprejoval v Třebíči garáže
Policisté pátrají po pachateli, který v Třebíči posprejoval řadové garáže na ulici Táborská. Ke spáchání činu došlo v době od soboty 13. února do nedělního odpoledne. "Pachatel u řadových garáží posprejoval vrata, fasádu a dvířka rozvaděčů. Poškodil téměř celou čelní plochu garáží nápisem zakončeným obrázkem, v celkové délce necelých dvaceti metrů. Místo činu policisté ohledali, zadokumentovali a provedli v lokalitě šetření. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, po pachateli policisté pátrají", uvedla Jana Kroutilová.

Střet vozidla s chodkyní v Jihlavě
V úterý 16. února došlo v Jihlavě na ulici Jiráskova ke střetu vozidla s chodkyní. "Před osmou hodinou večer jela osmnáctiletá řidička vozidla VW ve směru od ulice Dvořákova, v té době přecházela vozovku na přechodu pro chodce chodkyně a došlo ke střetu. Při dopravní nehodě utrpěla chodkyně poranění a zdravotnickou záchrannou službou byla převezena do jihlavské nemocnice k ošetření", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Dechovou zkouškou policisté u řidičky požití alkoholu vyloučili. Provedli na místě ohledání a zadokumentování. Dopravní nehodu dále šetří.

Amfetamin za volantem
Policisté zastavili v pondělí 15. února kolem půl desáté večer na silnici první třídy v Rozkoši na Pelhřimovsku osobní auto Škoda. "Řidičem vozidla byl jednadvacetiletý muž, který se na výzvu policistů podrobil testu na drogy. Výsledek byl pozitivní na amfetamin. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž souhlasil", uvedla Stanislava Rázlová. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a vše zadokumentovali. Muž je podezřelý z přestupku na úseku dopravy.

Řidič měl pozitivní testy na amfetamin
V úterý 16. února odhalili policisté v Třebíči řidiče, u kterého ukázal provedený test přítomnost drog. Po třetí hodině dopoledne jel muž s vozidlem Škoda Fabia po ulici Míčova, kde ho zastavila hlídka. Policisté provedli kontrolu. "Test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl u řidiče pozitivní na amfetamin, dechová zkouška u něho byla negativní. Třiadvacetiletý muž se podrobil lékařskému vyšetření spojeného s odběrem biologického materiálu. Policisté řidiči další jízdu zakázali, muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Kaplička svaté Anny u Pelhřimova z let 1699 - 1700 se oprav asi nedočká
Kaple svaté Anny u Pelhřimova, která byla postavena mezi lety 1699 – 1700 dvěma pelhřimovskými měšťany, se rekonstrukce zřejmě nedočká. Kaplička byla původně zasvěcena Proměnění Páně na hoře Tábor, svaté Anně byla kaple zasvěcena v roce 1730.
Dočká se v letošním roce kaple sv. Anny u Pelhřimova zahájení dalších oprav? Odpověď na tuto otázku je krátká. Nedočká. Začneme ale od začátku.
Kaple se do stavu částečné zříceniny dostala za minulého režimu, kdy nebylo umožněno církvi uskutečnit nutné opravy. Po revoluci zůstaly z kaple takřka už jen obvodové zdi zarůstající keři. V roce 2007 vzniklo Občanské sdružení Zelené srdce, které se snaží mimo své další aktivity kapli zachránit. Postupně se podařilo kapli vyčistit od odpadků a suti, odstranit náletové dřeviny. V letech 2010 a 2011 se podařilo sehnat peníze a zakonzervovat obvodové zdi a na části kaple postavit dočasnou střechu, která chrání zachovanou klenbu nad presbytářem. Aby bylo možné požádat o dotaci a kofinancovat ji, založilo sdružení veřejnou sbírku a postupně šetří korunku ke korunce. Nebylo to jednoduché, ale podařilo se i připravit projekt obnovy kaple.

Kaple je ve vlastnictví církve, ale církev ji dál využívat nehodlá. Světýlkem na konci tunelu byla před dvěma lety informace, že o převod a následnou opravu kaple má zájem město Pelhřimov. Nějakou dobu trvalo schválení možného převodu na město ze strany církve. To je již schváleno. Rozhodnutí je na městě Pelhřimov, ale to podle našich informací podmiňuje převzetí kaple převodem dalších pozemků z majetku církve. Toto však církev musí znovu projednat. Jestli se nestane zázrak, není rozhodnutí otázkou týdnů a ani měsíců.

Aktuálně tedy není možné dokončit projekt a ani žádat o stavební povolení, dotace a zahájit větší opravy. Církev do toho nepůjde, protože již dala souhlas s převodem kaple. Město do toho nepůjde, protože není vlastníkem kaple. Sdružení Zelené srdce do toho bez vlastníka jít také nemůže. Po deseti letech začíná dosluhovat dočasná střecha a do kaple začíná znovu zatékat. Opraveným korunám zdí čas a počasí také nedělá dobře a začínají se znovu rozpadat. Sdružení

Zelené srdce se bude v letošním roce opět starat o úklid v kapli, kolem kaple a doufat, že to kaple ještě vydrží. Rozhodnutí je na straně města Pelhřimov. V případě, že by k převodu došlo, je sdružení připraveno předat městu projekt, podílet se na financování prostřednictvím peněz z veřejné sbírky a starat se dál o běžnou údržbu kaple a její využití. Za současného stavu se ale také může stát, že snahu o záchranu této památky prostě vzdáme.
- zs -Zpět nahoru na obsah...

Letošní zima je bohatá na čížky lesní
Přes půl milionu ptáků pozorovali během druhého lednového víkendu dobrovolníci po celé republice na svých krmítkách a zahradách. Do Ptačí hodinky, kterou už potřetí pořádala Česká společnost ornitologická (ČSO), se zapojilo 27 tisíc lidí, což je o 6 tisíc víc než loni. Pomocí dlouhodobého projektu občanské vědy ornitologové ve spolupráci s velkým množstvím dobrovolníků zjistí, kteří ptáci u nás v zimě ubývají či přibývají.
Sýkora koňadra si ve třetím ročníku upevnila pozici na pomyslném trůnu. Statistiky už potřetí s přehledem ovládla. „Žádný jiný pták nelétal na krmítko častěji než sýkora koňadra. Zaznamenali jsme ji na 85 % krmítek. Na druhém místě, s výskytem na 66 % krmítek, byla sýkora modřinka,“ říká koordinátorka Ptačí hodinky Alena Skálová.

Oficiální výsledky včetně možnosti filtrování krajů a okresů jsou k dispozici na webu https://ptacihodinka.birdlife.cz/vysledky-2021/
Skokanem roku byl čížek lesní, který se vyhoupl z loňského čtyřiadvacátého místa na deváté. „Letošní zima je na čížky opravdu bohatá, a to nejenom u nás. Více čížků pozorovali také účastníci sčítání v Rakousku a Bavorsku, které probíhalo ve stejný termín jako česká Ptačí hodinka. Během ní čížci přilétli na 14 % krmítek, loni to byla necelá 3 %. Důvod je ten, že velká hejna čížků ze severu zaletují zimovat do střední Evropy v nepravidelných intervalech,“ vysvětluje Skálová.

Více jsme letos zaznamenali také například kosů černých. „Kosi v roce 2020 přilétli na 50 % krmítek, letos jsme je viděli na 57 % krmítek,“ dodává Skálová.

Účastníci Ptačí hodinky poprvé pozorovali přes půl milionu ptáků
Třetího ročníku sčítání ptáků na krmítkách od 8. do 10. ledna se zúčastnilo 27 tisíc lidí z celé republiky, kteří pozorovali 538 tisíc ptáků. Ptačí hodinka tak poprvé překonala hranici půl milionu spatřených opeřenců. „Díky velkému množství dat od dobrovolníků zjistíme v horizontu několika let, jací ptáci ubývají a přibývají. Bude velmi zajímavé sledovat, jak se situace vyvine v příštím roce. Každopádně na příkladu čížků i kosů vidíme, proč je důležité sčítat několik let po sobě – jen tak zjistíme, jestli se jedná o krátkodobé výkyvy nebo skutečně dochází k dlouhodobým změnám,“ vysvětluje Skálová.

Připomíná, že podle metodiky museli pozorovatelé na místě setrvat hodinu a zaznamenat vždy nejvyšší počet současně pozorovaných jedinců každého druhu. „Stejně jako loni viděla polovina účastníků na svém krmítku 6 a více druhů ptáků. Nejvíce ptačích druhů (45) během své Ptačí hodinky zaznamenal účastník z Opatovce na Svitavsku. V průměru během jedné hodiny přiletělo téměř 29 opeřenců,“ říká Skálová.

Na necelá 3 % krmítek nepřilétli během 60 minut žádní ptáci. „I taková pozorování jsou velmi cenná – pomáhají zjistit, kde ptáci naopak chybí,“ doplňuje Skálová.

Účastníci sčítání získali tipy čím přikrmovat, aby ptákům vhodně pomohli a zároveň na krmítko přilákali různé ptačí druhy preferující různou potravu. ČSO zároveň společně s účastníky vytvořila na sociální síti Flickr fotogalerii Ptačí hodinky. „Ještě do konce února je možné posílat fotografie zajímavých pozorování na krmítku pomocí stránky https://ptacihodinka.birdlife.cz/nahrat-do-galerie/ ,“ vyzývá Skálová.

Čtvrtý ročník sčítání ptáků na krmítkách uspořádá Česká společnost ornitologická 7.–9. ledna 2022.
Ptačí hodinka je dlouhodobý program občanské vědy České společnosti ornitologické, pomocí kterého chtějí ornitologové zjistit více o chování ptáků přezimujících v České republice. Program je určený pro širokou veřejnost a je vhodný pro každého, i bez předchozích zkušeností s ornitologií. Výsledky všech ročníků jsou k dispozici na webu https://ptacihodinka.birdlife.cz/vysledky-ptaci-hodinky/

Foto: František Vaňásek
Čížek lesní (samec) na slunečnici

Věra SYCHROVÁZpět nahoru na obsah...

Turisty Na konci světa ve Šlakhamrech vítají cedule království i markrabství
Nové cedule si koncem minulého roku pořídili lidé žijící na „konci světa“ ve Šlakhamrech, části Hamrů nad Sázavou na Žďársku. Nahradily původní hnědé označníky s nápisem Historická hranice Moravy, přičemž se na ně složili tamní obyvatelé. Smaltovaná červená cedule s dvouocasým českým lvem a nápisem Vítá vás Království české i modrá značka s moravskou orlicí a textem Vítá vás Markrabství moravské nejsou v rozporu s pravidly provozu na pozemních komunikacích.
Podobné značky mají už několik let také mezi Sirákovem a Újezdem, kde historickou hranici Čech a Moravy taktéž „hlídá“ figurína celníka v prosklené strážní budce.

Původní hnědá značka s nápisem Historická hranice Moravy byla hamerským obecním řadem umístěna Na konci světa závěrem roku 2017, cílem bylo navrácení povědomí o moravsko–české zemské hranici, která v historii oddělovala Markrabství moravské a Království české a byla zrušená v roce 1949, i propagace Hamrů nad Sázavou.

Místo Na konci světa, kde se symbolická strážní budka s figurínou celníka nachází již dlouhá desetiletí, leží na západním okraji Šlakhamrů a je jednou ze zajímavostí na trase patnáctikilometrového Hamerského vycházkového okruhu. Turisty kolem provádí také červená a žlutá turistická značka.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

V Kojetíně na Havlíčkobrodsku shořela stodola, škoda je asi milion korun
V Kojetíně na Havlíčkobrodsku začala v úterý 16. února krátce po jednadvacáté hodině hořet stodola u rodinného domu. Při požáru neutrpěl nikdo zranění.
Při požáru zasahovalo pět jednotek hasičů z Havlíčkova Brodu, České Bělé, Horní Krupé, Kojetína a Chotěboře, kteří oheň uhasili pomocí několika C proudů.

Oheň napáchal na majetku škodu kolem jednoho milionu korun.

Místo požáru kontrolují hasiči ještě i dnes ráno.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   17. 4. 2021

• Staňte se průzkumníkem městské divočiny
• Třebíč má suvenýrovou euro bankovku

Pátek   16. 4. 2021

• Policisté se zaměřili na železniční přejezdy; řidiči často porušují pravidla
• U Hamerského rybníka u Mrákotína budou kvůli opravě silnice mobilní semafory
• Husova ulice v Havlíčkově Brodě se dočká opravy, bude mít nový povrch i dopravní značení
• Z policejního deníku: poškození pracovního stroje a krádež jeho vybavení; nález hlavic německých ručních granátů ve studni; distributor drog dopaden

Čtvrtek   15. 4. 2021

• Za okny muzea v Třebíči jsou k vidění poslední majitelé panství z rodu Valdštejnů
• Z policejního deníku: posprejovaný vlak; opilý muž se válel na zemi, nadýchal 3,59 promile; alkohol a drogy za volantem
• Díky nové metodě pomůžou gynekologové v jihlavské nemocnici desítkám žen
• Parčík u Žižkovy mohyly na Přibyslavsku prochází revitalizací

Středa   14. 4. 2021

• Káně lesní, pták roku 2021, je v Pavlově častým obyvatelem, loni tam pečovali o čtyřiadvacet jedinců
• Rozhodněte o letošní Absurditě roku - káva z pytlíku, pomlázky neprodávat či chutná koronaviru víc v malých nebo velkých obchodech
• Z policejního deníku: vloupání do chalupy; muž zaplatil zálohu za auto, které nikdy neviděl; žena skončila na záchytce
• Most na silnici I/38 v Rančířově na Jihlavsku bude opraven za omezeného provozu
• Ve Starči u Třebíče vysázeli dobrovolníci u cyklostezky další jabloně a slivoně
• Hasiči v pelhřimovské nemocnici skončí, covid lůžka jsou obsazena se sedmdesáti procent
• V jihlavské zoologické zahradě se zabydluje levhart perský z Polska

Úterý   13. 4. 2021

• Srneček opustil velkomeziříčský hřbitov
• Univerzita třetího věku nabízí online kurz o duševním zdraví
• Vedení Jihlavy usiluje o neinvazivní testy na školách
• Z policejního deníku: vandal poškodil plachtu altánu; sprejer načmáral černé nápisy a symboly na fasádu; žena čekala na oblečení marně
• Na dálnici D1 u Měřína se srazily dva náklaďáky, dálnice byla v místě neprůjezdná
• V přírodní rezervaci Velká a Malá olšina rozkvetly bledule jarní
• Městská knihovna v Jihlavě otevře v pondělí 19. dubna; čtenáři budou muset mít respirátor
• Navzdory nepříznivému počasí začíná Pelhřimov zdobit tisíce květin

Pondělí   12. 4. 2021

• Kočka vylezla na strom; dolů jí museli pomoci hasiči se žebříkem
• Zvířata v táborské zoo nedočkavě vyhlížela první letošní návštěvníky
• V Jihlavě začaly práce na opravě hlediště v amfiteátru, v létě se lidé mohou těšit na letní kino
• U Velkého Meziříčí na dálnici se srazily dva náklaďáky s dodávkou
• Policisté hledají zloděje, který se vloupal v Třebíči do garáže. Pozná ho někdo?
• Z policejního deníku: opilý cyklista boural; muž dluží na alimentech 30 tisíc; agresivní opilec skončil na záchytce
• Na vozovce I/19 mezi Keřkovem a Stříbrnými Horami probíhají rozsáhlé opravy, silnice je neprůjezdná

Neděle   11. 4. 2021

• Z policejního deníku: opilá cyklistka bourala; zloděj vykradl kasičku u automatu na mléko

Sobota   10. 4. 2021

• Biologicky hodnotné lokality na Ledečsku a Světelsku ochránci zbavili náletu a upravili pro život spousty rostlin a zvířat
• V Kobylinci u Trnavy na Třebíčsku rozkvetl koniklec velkokvětý
• Po nehodě v Golčově Jeníkově transportoval vrtulník zraněného řidiče do traumacentra
• Na hřbitově ve Velkém Meziříčí se usadil srnec, chutnají mu zejména macešky na hrobech

Pátek   9. 4. 2021

• Na trati mezi Vladislaví a Třebíčí stálo nákladní auto, strojvedoucí musel použít rychlobrzdu, policie hledá svědky z vlaku
• V Jihlavě je otevřený první bazar, kam můžete dát nepotřebné věci zadarmo a něco si zase můžete zadarmo odnést
• Tržnice na jihlavském náměstí se od pondělí otevře veřejnosti
• Hrad Kámen bude bohatší o motocykl Jawa Bizon
• Z policejního deníku: vandal posprejoval dům; krádež peněz a obrazů; muž dluží alimenty
• Vše o lampách Pelhřimově a místních částech: jaké jsou typy, kolik svícení stojí a jak se svítidla opravují a mění
• V hnízdě sledovaném web kamerou v Novém Veselí se usadil čáp; zatím je sám

Čtvrtek   8. 4. 2021

• Naučná stezka kolem Konventského rybníku ve Žďáře nad Sázavou by se měla po opravě veřejnosti otevřít letos na podzim
• Vychází první odborná publikace o historii Okříšek; kniha Okříšky - Historie a vývoj osídlení městyse přináší nový pohled na nejstarší dějiny na území městyse
• Z policejního deníku: vloupání do sklepa; poškození auta; opilec skončil na záchytce
• Elektrárna Dukovany obnovila výrobu elektřiny na čtvrtém výrobním bloku
• Kvůli počasí se na Vysočině stalo osmadvacet nehod
• Sníh na silnicích Vysočiny působí problémy řidičům

Středa   7. 4. 2021

• Z policejního deníku: muž má zakázané Jihlavsko, přesto do Jihlavy přijel; poškození auta; těžké zranění po srážce traktoru s autem
• Špatná epidemiologická situace na Žďársku nedovolí novoměstským zdravotníkům plánovat operace
• Silnice I/19 v úseku Keřkov - Simtany na Havlíčkobrodsku je kvůli opravám uzavřena
• ZOO Tábor pro veřejnost otevře v pondělí 12. dubna

Úterý   6. 4. 2021

• Z policejního deníku: krádež dlažby u rybníka; střet cyklisty s autem; za volantem bez řidičáku
• ZOO Tábor iniciovala petici vládě za co nejrychlejší otevření venkovních areálů zoologických zahrad
• Úklid v jihlavských ulicích je kvůli počasí přerušen
• Velikonoční úterý, den, kdy mohou vyrazit na mrskut ženy a dívky
• Na stavbě havlíčkobrodského obchvatu se již pracuje na všech sedmi mostech
• Se zdravotním klaunem se děti v nemocnici v Pelhřimově setkávají on-line

Pondělí   5. 4. 2021

• Policisté na Vysočině pátrali v neděli po dvou mužích, naštěstí našli oba v pořádku
• Na silnicích Vysočiny zemřelo letos sedm osob; za první tři měsíce letošního roku se stalo 936 dopravních nehod

Neděle   4. 4. 2021

• Ovečky se na Zelenou horu vrátí v květnu, lidem budou blíž
• Další milník záchovného programu ZOO Tábor: zubřice Tara a Norisa rozšířily stádo v rozlehlé přírodní rezervaci u středočeských Milovic
• Z policejního deníku: krádež jízdních kol; nenechávejte cenné věci v autě; v Měříně řádil sprejer

Sobota   3. 4. 2021

• Nehoda na dálnici D1 na 97. kilometru ve směru na Prahu si vyžádala dvě zranění
• Bezdomovec ve Velkém Meziříčí pobodal druhého nožem, je obviněn z pokusu vraždy
• V Dukovanech vzniká první digitální 3D schéma provozu jaderné elektrárny

Pátek   2. 4. 2021

• Loni se zloději na Vysočině vloupali do 47 rekreačních objektů; jednoho lupiče zajistili přímo na místě
• Na Vysočině v sobotu hrozí husté sněžení a v noci náledí, meteorologové nabádají k opatrnosti
• K zřícenému hradu Pyšolec by mohla vést turistická stezka
• Výstava Když slunéčko zemi políbilo vzdává hold národopisci Vratislavu Bělíkovi z Rouchovan
• Havlíčkobrodské muzeum připravilo výstavu Mizející město, jeho pracovníci doufají v brzké otevření

Čtvrtek   1. 4. 2021

• Jihlavská vysoká škola se rozsvítí modře online
• Velké Velikonoční putování po vyzdobených místech Jihlavy začne v sobotu 2. dubna
• Z policejního deníku: nález válečné rumunské munice; pachatel vytěžil dřevo; opilý cyklista boural
• Profesionální hasiči v Havlíčkově Brodě mají po jednapadesáti letech novou základnu
• Dejte žábě šanci; řidiči by měli jezdit opatrně
• Nových insolvenčních návrhů bylo v prvním čtvrtletí o čtvrtinu méně než před rokem; důsledky krize se naplno teprve projeví

Středa   31. 3. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz