Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 22.2 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Karel Havlíček Borovský letos oslaví 200. výročí narození, město i další instituce připravují doprovodný program
Letošní rok se v Havlíčkově Brodě ponese v duchu oslav 200. výročí narození Karla Havlíčka Borovského (31. října 1821 Havlíčkova Borová – 29. července 1856 Praha), který je s městem úzce spjat nejen svým jménem. Pokud to dovolí epidemiologická situace, od května budou v průběhu celého roku probíhat k tomuto výročí doprovodné akce.
„Již od loňského roku pracujeme ve spolupráci s Muzeem Vysočiny na programu Havlíčkovských oslav. S možností spolupráce jsme oslovili i různé spolky a organizace, většina z nich se do programu zapojí,“ vysvětlila vedoucí odboru vnějších a vnitřních vztahů Eva Nigošová.

S oficiálním zahájením oslav město počítá 8. května v rámci Trhů řemesel, kde bude osobnost Karla Havlíčka připomenuta v doprovodném programu. V průběhu května by mělo dojít také ke slavnostnímu otevření Cesty epigramů. Hlavní oslavy by pak měly probíhat v rámci dnů Evropského dědictví v sobotu 11. září. Na tento den město připravuje nejen odpoledne plné hudby v parku Budoucnost, ale také kulturní program ve všech otevřených památkách, jako např. v klášterním kostele sv. Rodiny, v kostele sv. Vojtěcha či v kostele sv. Trojice. „Při sestavování programu jsme nezapomněli ani na děti, které se budou moci zapojit do celodenní soutěžní aktivity o zajímavé ceny. Pokud se vše vydaří, město bude plné „Havlíčků“,“ prozradila Eva Nigošová a doplnila, že vyvrcholením svátečního dne se stane večerní videomapping.

Muzeum Vysočiny připravuje také celou řadu aktivit. K oslavám se mimo jiné v říjnu připojí výstavou s názvem Havlíček v našich životech. „V průběhu října plánujeme uskutečnit dvoudenní konferenci ve spolupráci s Akademií věd určenou pro střední školy a veřejnost, ze které by měl vzejít sborník příspěvků věnovaných letošnímu oslavenci,“ přiblížil ředitel Muzea Vysočiny Michal Kamp a dodal, že celé oslavy zakončí dne 15. 12. odvoz Karla Havlíčka Borovského do Brixenu.

„To ale zdaleka nejsou všechny akce, kterými bychom chtěli společně osobnost Karla Havlíčka Borovského v průběhu roku připomenout. V dubnu by měla vyjít brožura s podrobným harmonogramem oslav, který budeme podle epidemické situace postupně upřesňovat. Celý aktualizovaný program bude zveřejněn i na speciálním webu a v Havlíčkobrodských listech,“ informovala Eva Nigošová.

Oslavy významného výročí narození Karla Havlíčka Borovského nebudou probíhat pouze v Havlíčkově Brodě, ale i dalších městech a obcích spojených s jeho osobností, jako např. v Havlíčkově Borové či v Kutné Hoře.

Foto: ilustrační
Alena DOLEŽALOVÁZpět nahoru na obsah...

Manželé Medunovi oslavili na jihlavské radnici zlatou svatbu
František s Evou se brali 20. února 1971. Symbolickým obřadem je při zlaté svatbě provedl zastupitel Miroslav Tomanec. Františka a Evu spojila společná vášeň – sport. Poznali se v bývalé TJ Modeta, kde oba hráli závodně volejbal. Své ano si řekli až po šestileté známosti a tento víkend – po společných padesáti letech, si svůj velký den opět připomněli při zlaté svatbě na jihlavské radnici.
Manželé Medunovi pocházejí z Jihlavy, kde nejprve bydleli v malém bytě v Brněnské ulici. Odtud se v roce 1976 přestěhovali do dvougeneračního řadového domku na Rantířovské ulici v Horním Kosově, který svépomocně postavili. Později, již jako padesátníci, se odvážně pustili do stavby rodinného domku v Lesnově, kde žijí dodnes. Věnují se svým zálibám – Eva v práci na zahradě a František včelaření. Další velkou zálibou Evy je šití technikou Patchwork a František si rád zahraje na kytaru s kamarády v country skupině Ahoj. Tuto celoživotní zálibu v hudbě, předává i svým vnoučatům. Mají spolu dvě děti Evu a Martina a čtyři vnoučata Anetu, Adama, Jindru a Kláru.

Oddávajícím byl při zlaté svatbě zastupitel města Miroslav Tomanec: „Padesát let, půl století. Pro někoho celá věčnost, pro někoho okamžik, protože to neuvěřitelně letí, když ta desetiletí můžete mít radost ze života s někým, kdo na prvním místě dává lásku tomu druhému a zároveň ji umí přijmout,“ uvedl svůj projev při obřadu zastupitel.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vandal poškrábal auto; opilý řidič boural; opilec obtěžoval blízkou osobu, skončil na záchytce
Policisté pátrají po pachateli, který v pátek 19. února mezi osmou a půl devátou ráno na ulici Kollárova v Jihlavě poškodil zaparkované auto. Pachatel poškodil vůz Hyundai dvěma vrypy do laku dveří a majiteli tak způsobil předběžně vyčíslenou škodu osm tisíc korun. Policisté případ šetří jako přestupek proti majetku. Po pachateli policisté pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Opilý muž ohrožoval svou blízkou, skončil na záchytce
V neděli 21. února přijali policisté po jedné hodině odpoledne oznámení o opilém muži, který se v domě v Želetavě na Třebíčsku chová násilně vůči své blízké. "Policisté zjistili, že v bytě muž ženu slovně i fyzicky napadal a bránil jí v pohybu. Muž byl pod vlivem alkoholu, odmítal uposlechnout pokynů a jeho agresivita se stupňovala. Policisté ho zajistili, při dechové zkoušce muži naměřili hodnotu 2,36 promile alkoholu", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Následně ho odvezli na záchytku k vystřízlivění. Třiačtyřicetiletý muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití a přestupku proti veřejnému pořádku, případ policisté šetří.

Policisté zajistili opilé muže
V pátek 19. února krátce po půl jedné odpoledne přijali policisté oznámení o dvou mužích, kteří obtěžovali kolemjdoucí na ulici Husova v Humpolci na Pelhřimovsku a vykazovali známky značné opilosti. "Policisté muže na místě nalezli. Jednalo se o muže ve věku sedmačtyřicet a čtyřiatřicet let. Starší z mužů se na výzvu policistů podrobil dechové zkoušce. Její naměřená hodnota činila 2,69 promile alkoholu. Druhý muž se dechové zkoušce podrobit odmítl. Vzhledem k tomu, že vznikla důvodná obava, že muži ve svém jednání budou nadále pokračovat, policisté je zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Dále jsou podezřelí z přestupkového jednání proti veřejnému pořádku.

Opilý řidič havaroval
V sobotu 20. února jel v časných ranních hodinách řidič vozidla VW Golf od Třesova na Okarec na Třebíčsku a při průjezdu zatáčky havaroval. "Vjel do protisměru a následně mimo komunikaci na pole. Ke zranění osob při nehodě nedošlo. Policisté provedli u osmatřicetiletého muže dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,34 promile alkoholu. Provedli ohledání a zadokumentování místa. Na vozidle vznikla škoda za přibližně třicet tisíc korun. Řidičský průkaz muž nepředložil. Dále policisté zjistili, že majitel vozidla o tom, že ho muž užil k jízdě, neví", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů ohrožení pod vlivem návykové látky a neoprávněného užívání cizí věci, případ dále prověřují. Šetří také dopravní nehodu. Vozidlo si převzal jeho majitel.

Opilá řidička způsobila dopravní nehodu
V pátek 19. února došlo kolem půl šesté na silnici druhé třídy v Sejřku na Žďársku ke střetu dvou vozidel. "Sedmapadesátiletá řidička vozidla Opel jela ve směru od Stříteže směrem na Olší, přičemž při projíždění zatáčky přejela do protisměru, kde se střetla s projíždějícím vozem Chrysler. Vozidlo Opel následně vyjelo mimo vozovku. Jeho sedmapadesátiletá řidička a spolujezdkyně z vozidla Chrysler byly s podezřením na lehké zranění transportovány zdravotnickou záchrannou službou na ošetření do nemocnice. Policisté u řidičů obou vozidel provedli dechovou zkoušku. U řidičky automobilu Opel byl výsledek pozitivní a naměřená hodnota činila 2,28 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 2,26 a 2,22 promile. U řidiče druhého vozidla byla zkouška negativní", popsala nehodu mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté na místě provedli šetření a zadokumentování. Sedmapadesátiletá žena svým jednáním naplnila znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidič byl opilý, byl pod marihuanou a navíc neměl řidičák
V pátek 19. února zastavili policisté kolem půl třetí odpoledne v Nové Brtnici vozidlo Škoda Octavia a provedli kontrolu. "Zjistili, že řidičem je sedmadvacetiletý muž z Třebíčska, který má od konce loňského roku na základě rozhodnutí městského úřadu uložen mimo jiné zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu dvou let. Policisté provedli u muže dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 0,25 promile alkoholu. Pozitivní byl u něho také test na přítomnost návykových látek, a to na marihuanu", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Lékařského vyšetření se muž odmítl bezdůvodně podrobit. Policisté mu další jízdu zakázali. Řidiči sdělili podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení. Dále se muž dopustil přestupků na úseku dopravy.

Řidič byl opilý
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky sedmatřicetiletému muži, který řídil vozidlo s více než jedním a půl promile alkoholu. V neděli 21. února jel po jedenácté hodině dopoledne s automobilem Škoda Octavia v Jihlavě po ulici Tolstého. "Policisté vozidlo zastavili a provedli kontrolu. U řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,54 promile alkoholu a opakované zkoušky u něho ukázaly hodnoty ještě vyšší. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Dále mu sdělili podezření ze spáchání trestného činu, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení", uvedla mluvčí J. Kroutilová.

Řidička pod vlivem drog
Policisté zastavili v sobotu 20. února na ulici Pražská v Pelhřimově osobní auto Škoda, jehož řidičkou byla osmadvacetiletá žena. "Součástí silniční kontroly byl také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Jeho výsledek byl pozitivní a vykazoval přítomnost amfetaminu. Policisté ženu vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítla", informovala mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté ženě na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Alkohol za volantem
Žďárští policisté zastavili v neděli 21. února kolem půl deváté ráno ve Žďáru nad Sázavou osobní auto Škoda, jehož řidičem byl sedmapadesátiletý muž. "Ten se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,56 promile alkoholu. Výsledek opakované dechové zkoušky byl 1,58 promile. V další jízdě již muž pokračovat nesměl", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

U Havlíčkova Brodu srazil rychlík muže, ten na místě zemřel
V úseku Havlíčkův Brod - Termesivy srazil v pondělí 22. února v 5.15 hodin rychlík muže. Ten na místě zemřel.
Muž při střetu s vlakem utrpěl vážná zranění neslučitelná se životem. „Záchrana již nebyla možná. Lékař na místě události pouze konstatoval smrt", uvedl mluvčí krajských záchranářů Petr Janáček.

Příčiny a okolnosti události jsou předmětem policejního šetření.

Doprava na trati asi dvě a půl hodiny stála, cestující mezi Havlíčkovým Brodem a obcí Pohled převážely autobusy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   28. 2. 2021

• Řidič po havárce u Jersína zemřel ve vrtulníku záchranářů
• Odpovědi na nejčastější dotazy týkající se omezení volného pohybu osob od půlnoci 1. března
• Z policejního deníku: krádež přední kapoty masky z náklaďáku na dálnici; opilý muž napadl ženu i její nezletilou dcerku; motorkář utrpěl při nehodě těžké zranění

Pátek   26. 2. 2021

• Z policejního deníku: vloupání do auta; dvě ženy se popraly; opilý cyklista
• V Havlíčkově Brodě se objevila vzácná sova pálená, bohužel se otrávila jedem na myši
• Ve Sněžném se chystají opravit věž evangelického kostela z devatenáctého století

Čtvrtek   25. 2. 2021

• Generační obměna Dukovan končí, jaderná elektrárna ale bude přesto dál přijímat nové zaměstnance
• Policisté hledají zloděje, který v Jihlavě ženě ukradl peněženku a následně použil její platební kartu
• Hravé surikaty z táborské zoo si užívaly sněhové hrátky
• Z policejního deníku: krádež věcí za více jak 20 tisíc; muži přišli o peníze, které poslali na účet; vloupání do auta
• Záchranáři řidičku po nehodě u Cetorazu transportovali letecky do Českých Budějovic

Středa   24. 2. 2021

• Pelhřimovské nemocnici pomohou hasiči na urgentním příjmu, ARO a oddělení tzv. červené COVID zóny
• Z policejního deníku: zraněného muže v lese policisté vypátrali; muž porušil domovní svobodu; opilý řidič boural

Úterý   23. 2. 2021

• O původu smírčích křížů a kamenů
• Táborská fosa si zvyká na neobvyklé zasněžené zimy
• Jihlavský magistrát bude za svatby v nestandardních dnech a časech vybírat peníze
• Na silnicích prvních tříd je letos více výtluků, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do náklaďáku; rvačka na jihlavském náměstí; poškození skleníků
• Barokní kaple v Jihlavě - Hosově bude osvětlená
• Při ranních nehodách na Vysočině utrpěli zranění čtyři lidé, zraněné dítě dostalo od hasičů dráčka Záchranáčka
• V Dešově shořela stodola, příčina požáru je v šetření

Pondělí   22. 2. 2021

• Karel Havlíček Borovský letos oslaví 200. výročí narození, město i další instituce připravují doprovodný program
• Manželé Medunovi oslavili na jihlavské radnici zlatou svatbu
• Z policejního deníku: vandal poškrábal auto; opilý řidič boural; opilec obtěžoval blízkou osobu, skončil na záchytce
• U Havlíčkova Brodu srazil rychlík muže, ten na místě zemřel

Neděle   21. 2. 2021

• Z policejního deníku: zatajení finanční hotovosti; krádež peněz na ubytovně; krádež kávy

Pátek   19. 2. 2021

• Parkoviště pro Karlovo náměstí v Třebíči bude od pondělí v bývalé Delvitě
• Dvaatřicetiletý distributor drog skončil za mřížemi, hrozí mu až deset let ve vězení
• Druhý blok v elektrárně Dukovany oslaví 35 let od prvního dosažení 100% výkonu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta; krádež propanbutanových lahví; muž nesmí na Jihlavsko, přesto tu byl
• Na falešné recepty vyzvedávali léky, z nichž pak vyráběli heroin; pět pachatelů skončilo ve vazbě

Čtvrtek   18. 2. 2021

• Stanovisko Institutu Václava Klause k novému „pandemickému“ zákonu
• Den otevřených dveří na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě proběhne virtuálně; nabídne unikátní prohlídku budovy i chat se studenty
• Malpy z táborské zoo mrazy rády nemají, na sněhu dlouho nevydrží
• Na dálnici D1 v úseku Devět křížů - Ostrovačice začne v pátek modernizace, provoz bude omezen
• Předčasné narození a komplikace při porodu změnily život Adámkovi i celé jeho rodině; přesto se nevzdávají
• Osmnáctiletý mladík z Olomoucka posprejoval v Třebíči čtrnáct objektů
• Z policejního deníku: žena se po napadení agresorem léčila více než měsíc, krádež peněženky z auta, drogy za volantem
• Na Jihlavsku lidé darovali na tříkrálovou sbírku více jak jeden milion korun
• Návrh poslance Josefa Kotta (ANO) ohrožuje chráněné druhy rostlin a živočichů

Středa   17. 2. 2021

• Kvůli ledovce se na Vysočině dopoledne stalo dvaadvacet dopravních nehod, jedna osoba utrpěla zranění
• Kriminalisté dopadli tři zloděje, kteří v restauraci v Havlíčkově Brodě sebrali elektroniku, potraviny i alkohol
• Z policejního deníku: poškození aut, úvěrový podvod, střet auta s chodkyní
• Kaplička svaté Anny u Pelhřimova z let 1699 - 1700 se oprav asi nedočká
• Letošní zima je bohatá na čížky lesní
• Turisty Na konci světa ve Šlakhamrech vítají cedule království i markrabství
• V Kojetíně na Havlíčkobrodsku shořela stodola, škoda je asi milion korun

Úterý   16. 2. 2021

• Táborská zoo vypustí do přírodních rezervací trojici zubrů, na novém webu zazubra.cz najdete podstatné informace o záchraně tohoto druhu
• Řidiči by měli být opatrní kvůli hrozící ledovce a také by si měli dávat pozor před výtlukami na silnicích
• Na Vysočině hrozí ledovka, zejména na východě velmi silná
• Z policejního deníku: opilý agresor skončil na záchytce, policisté vypátrali celostátně hledaného muže
• Ptačí ráj v Brně má zaniknout; kvůli rozšíření průmyslové zóny

Pondělí   15. 2. 2021

• Tříkrálová sbírka do pokladniček skončila, pokračuje však on-line
• Práce na obchvatu Havlíčkova Brodu pokračují, bude tam jedenáct mostů
• Z policejního deníku: opilec bil svoji partnerku; krádež elektroniky, dlužníci alimentů
• Telčské SeniorCentrum nabízí ve městě jako první důležitou odlehčovací službu
• U Zajíčkova se srazil vlak s osobním vozem, po příjezdu hasičů u auta nikdo nebyl
• U Radešínské Svratky bouralo osobní auto, jedna osoba utrpěla zranění

Neděle   14. 2. 2021