Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 23.2 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

O původu smírčích křížů a kamenů
O starých křížích se často traduje, že jsou původu cyrilometodějského a že je oba slavní bratři tesali vlastnoručně. Doktor František Přikryl dokonce podle umístění kamenů stanovil trasu obou soluňských bratří.
Zábavné je například jeho tvrzení, že Cyril s Metodějem při průchodu Velkým Meziříčím přenocovali „v domě pana Adolfa Poláka číslo 49 v ulici Palackého... a stravovali se ve vedlejší hospodě „U Anděla" a pouze na nocleh šli do vedlejšího čísla 49". Nevěřte tomu, když je to tak přesné...
Na mezích, u cest i silnic a často i zastrčené v lesích nacházíme kameny s vytesaným křížem, letopočtem nebo i krátkým textem. Často na nich bývá vytesán militantní symbol - sekyra, bodák, puška, dýka, meč či oštěp. Ve středověku často platilo: smrt za smrt. Nesjednal-li nápravu soud, došlo ke krevní mstě. Časem se však hledalo mírnější řešení a pachatel dostal šanci vykoupit se za svůj čin. Pozůstalým musel zaplatit pokutu, často nechal sloužit mše svaté, daroval vosk na svíčky a navíc musel na místě zlého činu vztyčit kříž či kámen.

Mnohé kříže a kameny byly samozřejmě postaveny i z jiných důvodů - náboženských, výstražných, mýtních, často šlo o hraniční mezníky. Ale někdy jde o svědky středověkého trestního práva a téměř vždy připomínají nějakou tragickou událost.
Smírčí kameny se staly fenoménem. Hledají se, sbírají se k nim pověsti a historky, vydávají se o nich knihy a točí dokumenty. A usmiřují duši!!! Pro letošní rok jsme pro vás připravili kapitoly z úspěšné knihy Hynka Jurmana Smírčí kameny na Vysočině.

Zabití pastýře

Pastýř Jan provozoval svoji živnost v Mostištích už dlouhá léta. Od časného jara až málem do prvních sněhů pásl celé obci krávy, ovce a kozy. Ještě ani slunko nevykouklo a už rázoval po vsi, před každým domem zatroubil a dobytek už vybíhal sám. Ve výroční dny dostával Jan za svou námahu slušnou výslužku, jinak byl plat mizerný. A tak po večerech pomáhal ženě s malým políčkem, což jim stačilo ke skromnému živobytí.

Pak se v Mostištích objevila konkurence. Odkudsi se přistěhoval pastýř Václav! Jako když rozbiješ monopol jediné strany, lidé také nevěděli, kam honem vlítnout! Příchozí pásl nejdříve jen pár nespokojencům, kteří se pro maličkost vadili s Janem. Ale protože si stanovil výslužku o něco menší, začali šetrnější od Jana odcházet. Brzy bylo stádo rozděleno téměř přesně na polovinu. Jednu pásl Jan, druhou Václav.
„Holota jedna zlodějská!" durdil se starý pastýř na adresu přivandrovalce.
Že přišel o polovinu zákazníků, nebylo ještě celé Janovo neštěstí. Až dosud mohl pást na všech obecních pozemcích, teď však chtěl starosta pastviny rozdělit. Jan tedy honil stádo směrem k Lavičkám, Václav na opačnou stranu k Olší. Oba se však často napadali, spílali si nelibými výrazy a děcka posílali, aby plašila stádo toho druhého. Zvláště Jan se nehodlal se situací smířit. A tak došlo k tragédii...

Jan prostě jednoho dne nevyhnal a počkal si za dědinou na Václava.
„Kliď se mi odtud! Najdi si jinou práci, já jsem tady starousedlík!" křičel zlostně a silnou holí rozháněl Václavovo stádo. Dobytčata se splašeně rozběhla k Olší, mladému kůzleti dokonce přerazil divoch nohu. Václav tedy nelenil, popadl několik kamenů a jedním trefil Jana do hlavy. Ten se div nesvalil, ale přece se jen vzpamatoval a zaútočil holí. Václav zvedl stejnou zbraň a rozpoutala se zuřivá bitka. Oba už řvali, naříkali, ale neustoupili. Václav byl nakonec utlučen k smrti a v příkopu za vsí vydechl naposledy. Jan byl také pěkně zřízený, domů ho museli odnést a už nikdy se na své nohy nepostavil. Zchroml docela a pást už také nemohl. Mostiště zůstaly bez pastýře...
Přátelé a zákazníci Václavovi nechali na paměť svého pastýře zhotovit kamennou desku s křížem a zasadili ji na místo neštěstí. A protože i Jan měl své věrné, dočkal se také kamenné desky s křížem, vždyť byl pro okolí také vlastně mrtev. Postavili mu ji na hranicích k Lavičkám, kam tak často honil dobytek. On sám ještě žil, ale ke kameni už nikdy nedošel.
Tímto způsobem byl zvěčněn nesmyslný spor dvou pastevců. Když se zakrátko našel jejich nástupce (tedy strana už zase jenom jediná a tím i klid ve vsi!), dělal vždy na první jarní pastvě u jednoho z kamenů zastávku a dobytek zde žehnal.

Kámen u silnice z Mostišť do Olší je dodnes na svém místě, jde o velkou kamennou desku (91x77x11 až 19 cm) s křížem, oba horní rohy má zaoblené. Druhý kámen se nachází při polní cestě do Olší za rybníčkem (83x39x18 cm), vpředu má vystouplý tlapatý kříž, na zadní straně je kříž obyčejný s důlky na konci ramen. Hezké památníky v tomto případě značí zbytečnou a malichernou smrt. Však to možná znáte, jak často se vadíme pro smítko mající v tu chvíli váhu slona...

Ještě další dva kameny však mají v Mostištích. Jeden tvoří práh jižního vchodu do kostela, měří 123x67 cm a je vyzdoben malým řeckým křížkem a dalším křížem v kruhu. Poslední památník ležel před vchodem do kostelní věže a má tvar pravidelného kvádru (70x50x20 cm). Dříve snad stával na hranicích pozemků u Laviček.

Foto: Zuzana Najtová
Hynek JURMANZpět nahoru na obsah...

Táborská fosa si zvyká na neobvyklé zasněžené zimy
Neobvyklá bílá a hodně studená hmota je kromě jídla jednou z mála věcí, které přimějí samce fosy madagaskarské Masotru k tomu, aby z výšin stromů slezl dolů na zemi. Většinu dne totiž tráví vysoko ve větvích, jak je ostatně zvyklý ze své původní domoviny – ostrova Madagaskar. Na co naopak zvyklý není, jsou přívaly sněhu a teploty hluboko pod nulou.
Možná právě něco nového, co ještě neviděl, přimělo Masotru opustit svůj stromový úkryt a prozkoumat tu bílou hmotu pěkně zblízka. Ale všeho moc škodí, i mrazu. Navíc tropické šelmě. Pro ne příliš obvyklou procházku po zemi si Masotra pečlivě volí jen ta místa, kde sníh už stihl roztát. Fosa a sníh evidentně velcí kamarádi nebudou.

Fosa madagaskarská, kterou chová táborská zoologická zahrada jako jediná ze dvou v ČR, je vrcholovým predátorem Madagaskaru. Na listině ohrožených druhů IUCN je zapsána do kategorie zranitelných zvířat, v původním prostředí jich přežívá několik posledních tisíc. V přírodě loví lemury a menší savce, plazy a ptáky. I když se nejvíce podobá malé pumě, ke kočkám má evolučně poměrně daleko. Díky molekulárně biologickým studiím se přišlo na to, že nejbližšími příbuznými madagaskarských šelem jsou takzvané promykovité šelmy. Fosa je anatomicky výborně přizpůsobena pro život v korunách stromů, kde se i díky dlouhému ocasu dokáže velmi obratně pohybovat a lovit. Jedná se solitérní zvíře, partneři se potkávají pouze v období páření. Mimo toto období jsou jedinci vůči sobě velmi agresivní. Fosy jsou nejaktivnější během soumraku a rozbřesku.

Loňské opakované uzavření zoologických zahrad, které byly a stále jsou veřejnosti nepřístupné v úhrnu několik dlouhých měsíců, působí obrovské škody. Příjmy ze vstupného a platby za zážitkové programy činí podstatnou část tržeb táborské zoo. Kvůli nucenému uzavření se však její tržby propadly o hodně více než milion korun. Na výživě pro zvířata a veterinární péči však šetřit nemůže, proto více než kdy jindy uvítá pomoc od svých fanoušků a obdivovatelů.

Pomoci ZOO Tábor mohou lidé mnoha způsoby. Pokud patříte mezi milovníky zvířat a příznivce táborské zoo, můžete se stát adoptivním rodičem některého ze zvířat. Stačí se podívat na web ZOO Tábor www.zootabor.eu, kde naleznete všechny potřebné informace. Pomoc přivítají všechna zvířata. Už nyní lze kupovat také vstupenky či poukazy na některý ze zážitkových programů, například Nocování v zoo nebo Jeden den ošetřovatelem. Přes e-shop zoo lze koupit i její suvenýry či některou ze zajímavých knih.

Foto fosy madagaskarské: Anna Kostohryzová
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Jihlavský magistrát bude za svatby v nestandardních dnech a časech vybírat peníze
Jihlavští radní stanovili den a místa bezplatných obřadů a schválili platby za mimořádné obřady. Nově stanovený poplatek by měl částečně kompenzovat náklady na zajištění obřadu např. mimo radnici nebo v nestandardních dnech a časech. Usnesením rady jsou pro slavnostní obřady uzavírání manželství a vstupu do registrovaného partnerství stanoveny v budově jihlavského magistrátu obřadní síně na adrese Masarykovo náměstí 97/1. Jako den pro obřady je stanoven pátek v časovém rozmezí od 11 do 13 hodin.
Za obřady mimo tento den a časy nebo za obřady na jiných místech bude matrika vybírat provozní platby. V souvislosti s konáním obřadů v nestandardních časech a na neobvyklých místech totiž vznikají magistrátu mimořádné náklady. Provozní platba bude vybírána vedle stanoveného správního poplatku vyměřovaného zákonem č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích následovně:

- 0 Kč při obřadech konaných na stanoveném místě a v době stanovené Radou města Jihlavy (tj. pátek v době od 11:00 do 13:00 hodin)

- 1 000 Kč při obřadech konaných v obřadních síních (malá obřadní síň, velká obřadní síň, gotický sál) v budově Magistrátu města Jihlavy mimo stanovenou dobu Rady města Jihlavy (tj. v úředních hodinách Magistrátu města Jihlavy a předem určenou sobotu v době od 9:00 do 14:00 hodin)

- 2 000 Kč při obřadech konaných na území matričního obvodu Jihlavy (tj. mimo stanovené obřadní síně). Platí pro obřady uvedené v rezervačním systému svateb, které se konají v pátek v 14:00 hodin, v sobotu v 12:00 hodin, 13:00 hodin a 14:00 hodin.

- 10 000 Kč při obřadech konaných mimo stanovenou dobu Rady města Jihlavy dle nestandardních požadavků snoubenců. Zahrnuje obřady, které se budou konat v obřadních síních v budově Magistrátu města Jihlavy i obřady na jiném vhodném místě. Provozní platba platí pro obřady konané nad rámec online rezervačního systému svateb např. v neděli nebo během státních svátků.

Ve státní svátky 1.1., Pondělí velikonoční, 24.12., 25.12. a 26.12. se obřady před Magistrátem města Jihlavy nekonají. Matriční úřad časy obřadů koordinuje tak, aby na sebe navazovaly a zároveň, aby byl dodržen časový prostor k případným dalším přesunům. Pravidla vstoupí v platnost od 1. března. Kdo má ale už zarezervovaný obřad, toho se zatím nová pravidla nedotknou. Účinnost nových pravidel nastává od pondělí 1. března 2021 pouze při rezervaci nových obřadů.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Na silnicích prvních tříd je letos více výtluků, nejvíce na Havlíčkobrodsku
Po mírných zimách v několika předchozích letech má ta letošních obvyklý charakter. Bohužel silné mrazy, kolísání teplot i několik desítek stupňů Celsia a celkově vyšší úhrn sněhových a dešťových srážek, než na které jsme si již zvykli, nesvědčí konstrukcím komunikací. Těm nevadí ani tak nízké či vysoké teploty, pokud jsou stabilní bez větších výkyvů, jako právě střídání arktických teplot s těmi jarními.
Důležitým aspektem je právě četnost střídaní teplot, kdy jejich oscilace okolo bodu mrazu vede k častějšímu vytváření poruch ve vozovce. V době oteplení do prasklin, byť sebemenších, proniká voda, která následně v období ochlazení zmrzne a led zvětšením svého objemu narušuje celistvost konstrukčních vrstev komunikace. V důsledku dopravního zatížení, zejména těžkou nákladní dopravou, se pak z malých nerovností stávají výtluky.

Po oteplení na Vysočině v polovině minulého týdne evidujeme zvýšený výskyt těchto lokálních poruch v podstatě na všech silnicích I. tříd. Nejvíce problematický je však v současné době úseky silnice I/38 na průtahu Havlíčkovým Brodem ke křižovatce se silnicí I/34. Ačkoliv zde pracuje reparační pracovní tým prakticky každodenně a k opravám využívá i noční hodiny, kdy je snížená intenzita provozu, bylo třeba místo označit přenosným dopravním značením omezit zde také rychlost. Dalším místem, na který je třeba řidiče upozornit je silnice I/38 u Želetavy.

Bohužel v zimním období nejsou v provozu obalovny, a tak jsme při realizaci těchto oprav závislí nejen ve zvýšené míře na počasí ale také zejména na studené balené asfaltové směsi. Takto provedené opravy jsou provizorní a dočasné. Například Intenzivní zatížení těžkou nákladní dopravou může znamenat, a příkladem je silnice I/38, i pouze několika hodinovou životnost těchto oprav. Řidičům se tedy může jevit, že k žádným opravám ani nedochází, ačkoliv tomu tak ve skutečnosti není.

Dnes konkrétně probíhá oprava výtluků na silnici I/34 mezi Rozkoší a H. Brodem, na silnici I/19 mezi H. Brodem a Ronovem nad Sázavou a na silnici I/38 na průtahu H. Brodem až k dálnici D1, kde pracovníci údržby postupně reagují na zjištěné závady. Organizace údržby se tak snaží operativně reagovat na vzniklý stav a zajistit provoz na komunikacích I. tříd bez větších nepříjemností. Současně řidiče žádáme, aby s těmito přechodnými jevy ve stavu komunikací počítali, maximálně je předvídali a přizpůsobili rychlost jízdy dopravně technickému stavu a povaze komunikace.

O náročnosti letošní zimy vypovídají i aktuální čísla. O proti zimní údržbě v období od 1.11.2019-31.1.2020, kdy se na opravu komunikací I. tříd na Vysočině spotřebovalo 3,59 tun studené balené asfaltové směsi, za stejné období aktuální zimní údržby (1.11.2020-31.1.2021) to je již 10,58 tun. To je téměř 3 krát více než v průběhu předchozí zimy a to nejnáročnější období na opravy prakticky probíhá teď v únoru.
Martin BUČEKZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj se vloupal do náklaďáku; rvačka na jihlavském náměstí; poškození skleníků
Policisté pátrají po pachateli, který se od ranních sobotních hodin 20. února dopoledne následujícího dne v ulici Nádražní v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku vloupal do zaparkovaného nákladního auta Scania. Vandal rozbil okno u dveří a vzal mj. palubní kameru, platební kartu a mobilní telefon, čímž způsobil škodu přes 20 tisíc korun. Policisté ze Světlé nad Sázavou případ prověřují pro podezření ze spáchání tří trestných činů, a to krádeže, poškození cizí věci a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Rvačka na jihlavském náměstí
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání dvou trestných činů třem mužům, kteří v Jihlavě napadli a zranili jiného muže. K případu došlo vloni v první polovině prosince ve večerních hodinách na Masarykově náměstí, kde byli v tu dobu nejen všichni čtyři muži ale ještě další osoby. "Došlo ke konfliktu, který vyústil fyzickým útokem. Na napadeného všichni tři muži zaútočili pěstmi, jeden z nich ho navíc kopl a další ho povalil na zem. Napadání následně ustalo až s přispěním ostatních přítomných. Napadený muž utrpěl zranění a musel vyhledat lékařské ošetření", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Po přijetí oznámení začali policisté případ prověřovat. Zjistili totožnost osob, prováděli šetření, výslechy a vyžádali si také lékařské zprávy. Napadený muž utrpěl převážně pohmožděniny, kdy však zejména s ohledem na průběh útoku mohlo dojít k závažnějšímu zranění, přičemž k tomu nedošlo pouze shodou okolností, zejména vzhledem k náhodným místům dopadu ran, aktivní obraně napadeného a zásahu dalších osob. Na základě shromážděných důkazů sdělili policisté podezření ze spáchání trestných činů pokusu ublížení na zdraví a výtržnictví třem mužům ve věku od jednadvaceti do třiadvaceti let, všichni z Jihlavy. Dva z nich byli za obdobné jednání v minulosti již soudně trestáni, jeden se činu dopustil ve zkušební době podmíněného trestu odnětí svobody. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Poškození skleníků
Policisté pátrají po pachateli, který v Třebíči poškodil dva skleníky a způsobil tak škodu kolem osmi tisíc korun. "Na ulici Nová poškodil skleněné výplně skleníků na zahradách dvou domů. Policisté provedli na místě šetření a ohledání. Případ šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku, po pachateli policisté pátrají", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Řidič s nákladem dřeva skončil v příkopě
V pondělí 22. února havarovalo před sedmou hodinou večer u Vanůvku na Jihlavsku nákladní auto. "Řidič jedoucí s jízdní soupravou složenou z automobilu Volvo a návěsu ve směru od Řídelova vlivem nepřiměřené rychlosti v zatáčce vyjel na krajnici, která se s ním utrhla, a následně havaroval mimo komunikaci. Jízdní souprava byla naložena kládami a po havárii skončila na boku s částečně vysypaným nákladem. Při dopravní nehodě se řidič zranil a byl převezen do jihlavské nemocnice na ošetření", popsala nehodu mluvčí Jana Kroutilová. Dechovou zkouškou u něho policisté požití alkoholu vyloučili. Místo nehody ohledali a zadokumentovali. Řidič se dopustil přestupkového jednání na úseku dopravy.

Řidič byl pod vlivem amfetaminu
V pondělí 22. února odhalili policisté v Jihlavě řidiče, u kterého ukázal provedený test přítomnost drog. Před desátou hodinou dopoledne jel po ulici Srázná, kde osobní vozidlo VW zastavili policisté. Dechová zkouška byla u pětadvacetiletého muže negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. "Test u něho ukázal přítomnost amfetaminu. Muž se podrobil lékařskému vyšetření, při kterém mu byl odebrán biologický materiál. Další jízda mu byla zakázána. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří", uvedla Jana Kroutilová.

Drogy za volantem
Pelhřimovští policisté zastavili v neděli kolem jedenácté hodiny dopoledne na ulici Skrýšovská osobní automobil Volkswagen, jehož řidičem byl třicetiletý muž. Součástí silniční kontroly byl také test na drogy. "Ten vykázal pozitivní výsledek na marihuanu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. V další jízdě již pokračovat nesměl. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Maření výkonu úředního rozhodnutí
Policisté v pondělí 22. února na silnici první třídy u Pejškova na Pelhřimovsku kontrolovali vozidlo, jehož řidič za volant usedl v době vysloveného zákazu. "Provedená lustrace ukázala, že muž má v loňském roce vyslovené tři zákazy řízení, přičemž ten poslední mu byl vysloven v listopadu loňského roku na dobu dvaceti měsíců", informovala S. Rázlová. V další jízdě již muž pokračovat nesměl. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Barokní kaple v Jihlavě - Hosově bude osvětlená
Barokní kaple svaté Rodiny v Jihlavě - Hosově bude osvětlená. Zastupitelé schválili uvolnění 50 tisíc korun z loni uspořených peněz při výstavbě parkoviště v ulici Nad Plovárnou. Uvedl to mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk.
"Ušetřená částka se použije na pořízení projektové dokumentace. Osvětlení kaple se bude stavět současně s rekonstrukcí veřejného osvětlení v Hosově", informoval R. Daněk.

Návesní kapli čtvercového půdorysu postavil r. 1749 místní láník Mathes Pistauer jako poděkování za záchranu rodiny při požáru. Podle některých zdrojů je kaple zasvěcena Nejsvětější Trojici. V interiéru bývaly barokní iluzivní malby, zničené při opravě stavby. Památkově chráněna je kaple od r. 1958. Jednoduchá zděná čtvercová kaple je členěná pilastry. Vstup je pravoúhlý s kamenným ostěním, na kterém je vytesán text: "17 MP - NH 49", což připomíná letopočet vzniku a jméno budovatele (1749 Mathes Pistauer, Nachbar Hossauer čili soused hosovský). Okna na bocích kaple jsou zaklenuta půlkruhově. Kaple má stanovou střechu, zakončenou polygonální zvonicí. Lucerna zvonice vrcholí cibulí s křížem.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Při ranních nehodách na Vysočině utrpěli zranění čtyři lidé, zraněné dítě dostalo od hasičů dráčka Záchranáčka
Hasiči na Vysočině - na Pelhřimovsku a Havlíčkobrodsku - zasahovali ráno u dvou dopravních nehod, které se staly jen pár minut po sobě. Při havárkách utrpěli zranění čtyři lidé.
V 07.41 hodin vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Pacov k ohlášenému nárazu osobního vozidla do stromu u Roučkovic u Pacova na Pelhřimovsku. Při nehodě utrpěli zranění dva lidé. "Zasahující hasiči provedli na havarovaném vozidle protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili. Příčinu, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování", informovala mluvčí hasičů Petra Musilová.

O osm minut později tedy v 7.49 hodin, vyjela k podobné dopravní nehodě i jednotka profesionálních hasičů ze stanice Ledeč nad Sázavou. Při havárii osobního vozidla u Kožlí na Havlíčkobrodsku, po nárazu do stromu, se zranila řidička a dítě, které společně s ní ve vozidle cestovalo. Dítěti hasiči věnovali plyšového maskota dráčka Záchranáčka. "Zraněné zdravotníci po nezbytném ošetření na místě události převezli sanitním vozem k dalšímu ošetření do havlíčkobrodské nemocnice", doplnila Petra Musilová.
Na havarovaném vozidle hasiči provedli protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili. Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V Dešově shořela stodola, příčina požáru je v šetření
V Dešově u Moravských Budějovic na Třebíčsku vzplála v úterý 23. února ráno v pět hodin stodola. Nikdo nebyl zraněn.
Požár likvidovaly čtyři jednotky hasičů z Jemnice, Moravských Budějovic, Dešova a Třebelovic. Hasiči požár zlikvidovaly několika vodními proudy.

Majetková škoda vzniklá požárem nebyla zatím vyčíslena.

Příčina vzniku požáru zůstává nadále v šetření.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   28. 2. 2021

• Řidič po havárce u Jersína zemřel ve vrtulníku záchranářů
• Odpovědi na nejčastější dotazy týkající se omezení volného pohybu osob od půlnoci 1. března
• Z policejního deníku: krádež přední kapoty masky z náklaďáku na dálnici; opilý muž napadl ženu i její nezletilou dcerku; motorkář utrpěl při nehodě těžké zranění

Pátek   26. 2. 2021

• Z policejního deníku: vloupání do auta; dvě ženy se popraly; opilý cyklista
• V Havlíčkově Brodě se objevila vzácná sova pálená, bohužel se otrávila jedem na myši
• Ve Sněžném se chystají opravit věž evangelického kostela z devatenáctého století

Čtvrtek   25. 2. 2021

• Generační obměna Dukovan končí, jaderná elektrárna ale bude přesto dál přijímat nové zaměstnance
• Policisté hledají zloděje, který v Jihlavě ženě ukradl peněženku a následně použil její platební kartu
• Hravé surikaty z táborské zoo si užívaly sněhové hrátky
• Z policejního deníku: krádež věcí za více jak 20 tisíc; muži přišli o peníze, které poslali na účet; vloupání do auta
• Záchranáři řidičku po nehodě u Cetorazu transportovali letecky do Českých Budějovic

Středa   24. 2. 2021

• Pelhřimovské nemocnici pomohou hasiči na urgentním příjmu, ARO a oddělení tzv. červené COVID zóny
• Z policejního deníku: zraněného muže v lese policisté vypátrali; muž porušil domovní svobodu; opilý řidič boural

Úterý   23. 2. 2021

• O původu smírčích křížů a kamenů
• Táborská fosa si zvyká na neobvyklé zasněžené zimy
• Jihlavský magistrát bude za svatby v nestandardních dnech a časech vybírat peníze
• Na silnicích prvních tříd je letos více výtluků, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do náklaďáku; rvačka na jihlavském náměstí; poškození skleníků
• Barokní kaple v Jihlavě - Hosově bude osvětlená
• Při ranních nehodách na Vysočině utrpěli zranění čtyři lidé, zraněné dítě dostalo od hasičů dráčka Záchranáčka
• V Dešově shořela stodola, příčina požáru je v šetření

Pondělí   22. 2. 2021

• Karel Havlíček Borovský letos oslaví 200. výročí narození, město i další instituce připravují doprovodný program
• Manželé Medunovi oslavili na jihlavské radnici zlatou svatbu
• Z policejního deníku: vandal poškrábal auto; opilý řidič boural; opilec obtěžoval blízkou osobu, skončil na záchytce
• U Havlíčkova Brodu srazil rychlík muže, ten na místě zemřel

Neděle   21. 2. 2021

• Z policejního deníku: zatajení finanční hotovosti; krádež peněz na ubytovně; krádež kávy

Pátek   19. 2. 2021

• Parkoviště pro Karlovo náměstí v Třebíči bude od pondělí v bývalé Delvitě
• Dvaatřicetiletý distributor drog skončil za mřížemi, hrozí mu až deset let ve vězení
• Druhý blok v elektrárně Dukovany oslaví 35 let od prvního dosažení 100% výkonu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta; krádež propanbutanových lahví; muž nesmí na Jihlavsko, přesto tu byl
• Na falešné recepty vyzvedávali léky, z nichž pak vyráběli heroin; pět pachatelů skončilo ve vazbě

Čtvrtek   18. 2. 2021

• Stanovisko Institutu Václava Klause k novému „pandemickému“ zákonu
• Den otevřených dveří na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě proběhne virtuálně; nabídne unikátní prohlídku budovy i chat se studenty
• Malpy z táborské zoo mrazy rády nemají, na sněhu dlouho nevydrží
• Na dálnici D1 v úseku Devět křížů - Ostrovačice začne v pátek modernizace, provoz bude omezen
• Předčasné narození a komplikace při porodu změnily život Adámkovi i celé jeho rodině; přesto se nevzdávají
• Osmnáctiletý mladík z Olomoucka posprejoval v Třebíči čtrnáct objektů
• Z policejního deníku: žena se po napadení agresorem léčila více než měsíc, krádež peněženky z auta, drogy za volantem
• Na Jihlavsku lidé darovali na tříkrálovou sbírku více jak jeden milion korun
• Návrh poslance Josefa Kotta (ANO) ohrožuje chráněné druhy rostlin a živočichů

Středa   17. 2. 2021

• Kvůli ledovce se na Vysočině dopoledne stalo dvaadvacet dopravních nehod, jedna osoba utrpěla zranění
• Kriminalisté dopadli tři zloděje, kteří v restauraci v Havlíčkově Brodě sebrali elektroniku, potraviny i alkohol
• Z policejního deníku: poškození aut, úvěrový podvod, střet auta s chodkyní
• Kaplička svaté Anny u Pelhřimova z let 1699 - 1700 se oprav asi nedočká
• Letošní zima je bohatá na čížky lesní
• Turisty Na konci světa ve Šlakhamrech vítají cedule království i markrabství
• V Kojetíně na Havlíčkobrodsku shořela stodola, škoda je asi milion korun

Úterý   16. 2. 2021

• Táborská zoo vypustí do přírodních rezervací trojici zubrů, na novém webu zazubra.cz najdete podstatné informace o záchraně tohoto druhu
• Řidiči by měli být opatrní kvůli hrozící ledovce a také by si měli dávat pozor před výtlukami na silnicích
• Na Vysočině hrozí ledovka, zejména na východě velmi silná
• Z policejního deníku: opilý agresor skončil na záchytce, policisté vypátrali celostátně hledaného muže
• Ptačí ráj v Brně má zaniknout; kvůli rozšíření průmyslové zóny

Pondělí   15. 2. 2021

• Tříkrálová sbírka do pokladniček skončila, pokračuje však on-line
• Práce na obchvatu Havlíčkova Brodu pokračují, bude tam jedenáct mostů
• Z policejního deníku: opilec bil svoji partnerku; krádež elektroniky, dlužníci alimentů
• Telčské SeniorCentrum nabízí ve městě jako první důležitou odlehčovací službu
• U Zajíčkova se srazil vlak s osobním vozem, po příjezdu hasičů u auta nikdo nebyl
• U Radešínské Svratky bouralo osobní auto, jedna osoba utrpěla zranění

Neděle   14. 2. 2021