Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 26.2 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vloupání do auta; dvě ženy se popraly; opilý cyklista
Policisté prověřují případ vloupání do zaparkovaného vozu ze středy 24. února v Jihlavě, kdy pachatel vnikl do auta kolem půl deváté dopoledne na parkovišti u obchodu na ulici Jiráskova. Z vozidla VW Passat odcizil kufřík s digitálním multimetrem, nářadím a dalšími věcmi. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a o pachateli a odcizených věcech pátrají. Policisté dále připomínají, že vozidlo není vhodným místem k uložení cenných věcí. V případě, že osádka automobil opustí, neměly by v něm zůstávat mobilní telefony, peněženky, kabelky, notebooky či tablety a zavazadla. Odložené věci ve vozidle se velmi snadno mohou stát cílem pachatele. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Dvě opilé ženy se popraly, jedna skončila na záchytce
Ve středu 24. února byli policisté v Jihlavě před desátou hodinou večer přivoláni do domu na ulici Havlíčkova, kde dle přijatého oznámení došlo k napadení mezi dvěma ženami. Hlídka vyjela na místo. "Policisté zajistili opilou pětadvacetiletou ženu, která se chovala agresivně a vznikla obava, že bude i nadále jednat násilně. Nespolupracovala a odmítala uposlechnout pokyny. Druhou ženu po předchozí slovní rozepři napadla a ta utrpěla poranění v oblasti hlavy. Při dechové zkoušce jí policisté naměřili hodnotu 1,41 promile alkoholu", popsala incident mluvčí policistů Jana Kroutilová. Napadená žena utrpěla zranění a zdravotnickou záchrannou služba byla převezena na ošetření do nemocnice. Opilou ženu policisté odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění, je podezřelá ze spáchání přestupku proti občanskému soužití a přestupku proti veřejnému pořádku.

Silně opilá žena skončila na záchytce
Ve čtvrtek 25. února krátce před pátou hodinou odpoledne přijali oznámení o opilé ženě, která se nacházela v jednom z domů v Počátkách na Pelhřimovsku a verbálně napadala svého známého. Operační důstojník na místo vyslal policejní hlídku. "Jednalo se o pětačtyřicetiletou ženu, která vykazovala známky značné opilosti. Vzhledem k tomu, že vznikla důvodná obava, že žena bude ve svém jednání nadále pokračovat, policisté ji zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Při dechové zkoušce žena nadýchala 4,35 promile alkoholu", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Dále se bude zodpovídat z přestupku proti občanskému soužití.

Opilý cyklista
Policisté zastavili ve středu 24. února v Golčově Jeníkově na Havlíčkobrodsku cyklistu pod vlivem alkoholu. "Čtyřiatřicetiletého muže zastavila policejní hlídka kolem deváté hodiny večer na ulici 5. Května. Jel na neosvětleném jízdním kole a kličkoval na vozovce. Že je pod vlivem alkoholu potvrdila dechová zkouška, jejíž naměřená hodnota činila 0,83 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní a jeho hodnota byla 0,85 promile", uvedla Stanislava Rázlová. V jízdě již pokračovat nesměl. Policisté případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Řidič je podezřelý z přestupku, byl pod vlivem marihuany
Ve čtvrtek 25. února odhalili policisté v Jemnici řidiče, u kterého ukázal provedený test přítomnost drog. "Po třetí hodině odpoledne jel sedmadvacetiletý muž s vozidlem Iveco po ulici U Černého mostu. Automobil zastavili policisté a provedli kontrolu. Dechová zkouška u něho byla negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test u muže ukázal přítomnost marihuany", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté řidiči další jízdu zakázali, muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Jednatřicetiletého řidiče, u něhož test na drogy vykázal pozitivní výsledek, odhalili ve čtvrtek 25. února policisté. Muž jel ve vozidle Škoda na ulici Pražská v Pelhřimově, kde ho před devátou hodinou večer kontrolovala policejní hlídka. "Test na drogy vykázal pozitivní výsledek na amfetamin a kokain. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. V další jízdě již pokračovat nesměl. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy", uvedla mluvčí Stanislava Rázlová.

Řidič pod vlivem alkoholu
Policisté zastavili ve čtvrtek 25. února kolem půl deváté večer na ulici Horní ve Žďáře nad Sázavou osobní auto Škoda, jehož řidičem byl čtyřiatřicetiletý muž. "Součástí silniční kontroly byla dechová zkouška. Její výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,60 promile alkoholu. Výsledek opakované dechové zkoušky byl blízký prvnímu měření", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a vše zadokumentovali. Z přestupku na úseku dopravy se muž bude zodpovídat před příslušným správním orgánem.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V Havlíčkově Brodě se objevila vzácná sova pálená, bohužel se otrávila jedem na myši
Na Havlíčkobrodsku se po více jak dvaceti letech objevila sova pálená. Bohužel, byla nalezena ve stavu, kdy nemohla létat a než přijeli pracovníci ze záchranné stanice pro ohrožená zvířata z Pavlova u Ledče nad Sázavou, sovička uhynula.
"Je hodně smutné, že testy u uhynulé sovy prokázaly, že se otrávila jedem, který byl primárně určený myším. Chceme se zbavit hlodavců, ale často to může mít i jiné fatálnější nepřímé dopady", píšou pracovníci ze záchranné stanice v Pavlově na facebooku.

"Ale i přesto všechno máme radost, že se na Havlíčkobrodsku tato kráska se srdčitým závojem objevila a doufáme, že byla první, ale ne poslední", doplňují.

Sova pálená (Tyto alba) je středně velký druh sovy z čeledi sovovitých (Tytonidae), nápadný hlavně výrazným srdcovitým závojem kolem očí. Jedná se o nejrozšířenější druh sovy vůbec, obývající řadu biotopů na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. Na území ČR hnízdí pravidelně, ale vzácně, hlavně v nižších polohách do 400 m n. m. Její početnost se vzhledem k výrazným početním výkyvům zjišťuje jen obtížně, dlouhodobě však vykazuje klesající tendenci. Potravu tvoří hlavně hlodavci a hraboši - myši, méně ptáci, obojživelníci a drobní savci.

Sova uhynula po ulovení otrávených myší, které pozřely volně dostupný přípravek na trávení hlodavců (nejspíše Lanirát).
Travič tak může být úplně kdokoliv, kdo hledal rychlé řešení problému s hlodavci.
Co je ovšem na zamyšlení a velmi smutné je to, že pokud by se jednalo o běžný druh jako kalous, či poštolka nepřišlo by se na to. Ptáte se proč? Jedno vyšetření, které zjistí, zda bylo zvíře otráveno, stojí přes 2000 Kč a jde většinou na triko záchranných stanic, které na to nemají.
Otázka je, zda někdo chce, aby se taková vyšetření prováděla, po kauze se Stutoxem, kdy stanice přinášely informace o otrávených necílových zvířatech jako např. https://1url.cz/szyLN
Skončila podpora již tak podfinancovaných záchranných stanic ze strany MZE. Jako věčný optimista věřím, že to byla jen nešťastná shoda náhod. Následná pandemie a utahující se opasky jsou pro spousty stanic téměř likvidační.
Pokud ovšem taková data nebudou, nebudou ani argumenty proto nepovolit plošné trávení v celé ČR.
Chci tak na závěr poděkovat všem našim dárcům, díky vaší podpoře můžeme takové případy dotáhnout do konce a smrt této krásné sovy nebude úplně zbytečná. Děkuji
Karafiát Zbyšek, ředitel Stanice Pavlov o.p.s.

Foto: fb Pavlov; sovička nalezená v Havlíčkově Brodě,

- red -Zpět nahoru na obsah...

Ve Sněžném se chystají opravit věž evangelického kostela z devatenáctého století
Přispět na opravu věže evangelického kostela ve Sněžném na Žďársku se na základě žádosti Českobratrské církve evangelické podané prostřednictvím farního sboru ve Sněžném rozhodli zastupitelé. A to za předpokladu, že se evangelické církvi v letošním roce podaří uspět se svojí žádostí o dotaci od Kraje Vysočina.
Pokud krajský dotační příslib získá, městys Sněžné pomůže farnosti při realizaci opravy střechy tak, že na ni ze svého rozpočtu uvolní finanční částku ve výši deset procent uznatelných nákladů, maximálně však 130 tisíc korun.

Od roku 1784 působil ve Sněžném, dříve Německém, maďarský kazatel Pavel Czent Mártony. Z počátku bez potvrzení, konal pobožnosti v selském statku, v létě ve stodole, v zimě ve světnici. Místo k stavbě modlitebny nabídl rolník Martin Veselý a Mártony uspořádal na staveništi zvláštní veřejnou bohoslužbu. Modlitebna byla postavena roku 1788 podle plánů novoměstského tesařského a zednického mistra F. Hromádky a J. Satorie. V roce 1827 byla vydlážděna kamennou dlažbou, lavice označeny jmény majitelů, kolem stolu Páně zhotovena mřížka a byly pozlaceny kalichy.

Roku 1861 vydal císař František Josef I. tzv. Protestantský patent, který již povoloval stavět u evangelických kostelů věže s hodinami a zvony. Sněženští toho využili jako jedni z prvních. K prodloužené modlitebně byla přistavěna věž s hodinami a na ní zavěšeny zvony s nápisy Víra, Naděje, Láska.

Současná podoba interiéru vznikla v průběhu devadesátých let 20. století při rozsáhlé rekonstrukci. Autorem návrhu je ostravský výtvarník Daniel Balabán. V roce 2001 byl vyměněn hodinový stroj na věži. V roce 2005 byl proveden nátěr střechy.

- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   17. 4. 2021

• Staňte se průzkumníkem městské divočiny
• Třebíč má suvenýrovou euro bankovku

Pátek   16. 4. 2021

• Policisté se zaměřili na železniční přejezdy; řidiči často porušují pravidla
• U Hamerského rybníka u Mrákotína budou kvůli opravě silnice mobilní semafory
• Husova ulice v Havlíčkově Brodě se dočká opravy, bude mít nový povrch i dopravní značení
• Z policejního deníku: poškození pracovního stroje a krádež jeho vybavení; nález hlavic německých ručních granátů ve studni; distributor drog dopaden

Čtvrtek   15. 4. 2021

• Za okny muzea v Třebíči jsou k vidění poslední majitelé panství z rodu Valdštejnů
• Z policejního deníku: posprejovaný vlak; opilý muž se válel na zemi, nadýchal 3,59 promile; alkohol a drogy za volantem
• Díky nové metodě pomůžou gynekologové v jihlavské nemocnici desítkám žen
• Parčík u Žižkovy mohyly na Přibyslavsku prochází revitalizací

Středa   14. 4. 2021

• Káně lesní, pták roku 2021, je v Pavlově častým obyvatelem, loni tam pečovali o čtyřiadvacet jedinců
• Rozhodněte o letošní Absurditě roku - káva z pytlíku, pomlázky neprodávat či chutná koronaviru víc v malých nebo velkých obchodech
• Z policejního deníku: vloupání do chalupy; muž zaplatil zálohu za auto, které nikdy neviděl; žena skončila na záchytce
• Most na silnici I/38 v Rančířově na Jihlavsku bude opraven za omezeného provozu
• Ve Starči u Třebíče vysázeli dobrovolníci u cyklostezky další jabloně a slivoně
• Hasiči v pelhřimovské nemocnici skončí, covid lůžka jsou obsazena se sedmdesáti procent
• V jihlavské zoologické zahradě se zabydluje levhart perský z Polska

Úterý   13. 4. 2021

• Srneček opustil velkomeziříčský hřbitov
• Univerzita třetího věku nabízí online kurz o duševním zdraví
• Vedení Jihlavy usiluje o neinvazivní testy na školách
• Z policejního deníku: vandal poškodil plachtu altánu; sprejer načmáral černé nápisy a symboly na fasádu; žena čekala na oblečení marně
• Na dálnici D1 u Měřína se srazily dva náklaďáky, dálnice byla v místě neprůjezdná
• V přírodní rezervaci Velká a Malá olšina rozkvetly bledule jarní
• Městská knihovna v Jihlavě otevře v pondělí 19. dubna; čtenáři budou muset mít respirátor
• Navzdory nepříznivému počasí začíná Pelhřimov zdobit tisíce květin

Pondělí   12. 4. 2021

• Kočka vylezla na strom; dolů jí museli pomoci hasiči se žebříkem
• Zvířata v táborské zoo nedočkavě vyhlížela první letošní návštěvníky
• V Jihlavě začaly práce na opravě hlediště v amfiteátru, v létě se lidé mohou těšit na letní kino
• U Velkého Meziříčí na dálnici se srazily dva náklaďáky s dodávkou
• Policisté hledají zloděje, který se vloupal v Třebíči do garáže. Pozná ho někdo?
• Z policejního deníku: opilý cyklista boural; muž dluží na alimentech 30 tisíc; agresivní opilec skončil na záchytce
• Na vozovce I/19 mezi Keřkovem a Stříbrnými Horami probíhají rozsáhlé opravy, silnice je neprůjezdná

Neděle   11. 4. 2021

• Z policejního deníku: opilá cyklistka bourala; zloděj vykradl kasičku u automatu na mléko

Sobota   10. 4. 2021

• Biologicky hodnotné lokality na Ledečsku a Světelsku ochránci zbavili náletu a upravili pro život spousty rostlin a zvířat
• V Kobylinci u Trnavy na Třebíčsku rozkvetl koniklec velkokvětý
• Po nehodě v Golčově Jeníkově transportoval vrtulník zraněného řidiče do traumacentra
• Na hřbitově ve Velkém Meziříčí se usadil srnec, chutnají mu zejména macešky na hrobech

Pátek   9. 4. 2021

• Na trati mezi Vladislaví a Třebíčí stálo nákladní auto, strojvedoucí musel použít rychlobrzdu, policie hledá svědky z vlaku
• V Jihlavě je otevřený první bazar, kam můžete dát nepotřebné věci zadarmo a něco si zase můžete zadarmo odnést
• Tržnice na jihlavském náměstí se od pondělí otevře veřejnosti
• Hrad Kámen bude bohatší o motocykl Jawa Bizon
• Z policejního deníku: vandal posprejoval dům; krádež peněz a obrazů; muž dluží alimenty
• Vše o lampách Pelhřimově a místních částech: jaké jsou typy, kolik svícení stojí a jak se svítidla opravují a mění
• V hnízdě sledovaném web kamerou v Novém Veselí se usadil čáp; zatím je sám

Čtvrtek   8. 4. 2021

• Naučná stezka kolem Konventského rybníku ve Žďáře nad Sázavou by se měla po opravě veřejnosti otevřít letos na podzim
• Vychází první odborná publikace o historii Okříšek; kniha Okříšky - Historie a vývoj osídlení městyse přináší nový pohled na nejstarší dějiny na území městyse
• Z policejního deníku: vloupání do sklepa; poškození auta; opilec skončil na záchytce
• Elektrárna Dukovany obnovila výrobu elektřiny na čtvrtém výrobním bloku
• Kvůli počasí se na Vysočině stalo osmadvacet nehod
• Sníh na silnicích Vysočiny působí problémy řidičům

Středa   7. 4. 2021

• Z policejního deníku: muž má zakázané Jihlavsko, přesto do Jihlavy přijel; poškození auta; těžké zranění po srážce traktoru s autem
• Špatná epidemiologická situace na Žďársku nedovolí novoměstským zdravotníkům plánovat operace
• Silnice I/19 v úseku Keřkov - Simtany na Havlíčkobrodsku je kvůli opravám uzavřena
• ZOO Tábor pro veřejnost otevře v pondělí 12. dubna

Úterý   6. 4. 2021

• Z policejního deníku: krádež dlažby u rybníka; střet cyklisty s autem; za volantem bez řidičáku
• ZOO Tábor iniciovala petici vládě za co nejrychlejší otevření venkovních areálů zoologických zahrad
• Úklid v jihlavských ulicích je kvůli počasí přerušen
• Velikonoční úterý, den, kdy mohou vyrazit na mrskut ženy a dívky
• Na stavbě havlíčkobrodského obchvatu se již pracuje na všech sedmi mostech
• Se zdravotním klaunem se děti v nemocnici v Pelhřimově setkávají on-line

Pondělí   5. 4. 2021

• Policisté na Vysočině pátrali v neděli po dvou mužích, naštěstí našli oba v pořádku
• Na silnicích Vysočiny zemřelo letos sedm osob; za první tři měsíce letošního roku se stalo 936 dopravních nehod

Neděle   4. 4. 2021

• Ovečky se na Zelenou horu vrátí v květnu, lidem budou blíž
• Další milník záchovného programu ZOO Tábor: zubřice Tara a Norisa rozšířily stádo v rozlehlé přírodní rezervaci u středočeských Milovic
• Z policejního deníku: krádež jízdních kol; nenechávejte cenné věci v autě; v Měříně řádil sprejer

Sobota   3. 4. 2021

• Nehoda na dálnici D1 na 97. kilometru ve směru na Prahu si vyžádala dvě zranění
• Bezdomovec ve Velkém Meziříčí pobodal druhého nožem, je obviněn z pokusu vraždy
• V Dukovanech vzniká první digitální 3D schéma provozu jaderné elektrárny

Pátek   2. 4. 2021

• Loni se zloději na Vysočině vloupali do 47 rekreačních objektů; jednoho lupiče zajistili přímo na místě
• Na Vysočině v sobotu hrozí husté sněžení a v noci náledí, meteorologové nabádají k opatrnosti
• K zřícenému hradu Pyšolec by mohla vést turistická stezka
• Výstava Když slunéčko zemi políbilo vzdává hold národopisci Vratislavu Bělíkovi z Rouchovan
• Havlíčkobrodské muzeum připravilo výstavu Mizející město, jeho pracovníci doufají v brzké otevření

Čtvrtek   1. 4. 2021

• Jihlavská vysoká škola se rozsvítí modře online
• Velké Velikonoční putování po vyzdobených místech Jihlavy začne v sobotu 2. dubna
• Z policejního deníku: nález válečné rumunské munice; pachatel vytěžil dřevo; opilý cyklista boural
• Profesionální hasiči v Havlíčkově Brodě mají po jednapadesáti letech novou základnu
• Dejte žábě šanci; řidiči by měli jezdit opatrně
• Nových insolvenčních návrhů bylo v prvním čtvrtletí o čtvrtinu méně než před rokem; důsledky krize se naplno teprve projeví

Středa   31. 3. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz