Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 1.3 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Dárek k MDŽ? Darujte jí letos místo růží les a důkaz vaší lásky tu bude ještě za 100 let
V pondělí 8. března ráno se začnou muži po celé planetě ptát – co své ženě koupím? Pomůžeme vám rozlousknout každoroční dilema spojené s Mezinárodním dnem žen. Darujte jí letos místo růží les! Ačkoliv květinou ženu neurazíte, lesem ji vysloveně překvapíte! Navíc důkaz vaší věčné lásky neskončí po týdnu v koši, ale poroste desítky let v českém lese.
Stromečky nakoupíte jednoduše on-line. Stačí si vybrat jeden ze šesti lesů, v nichž akce probíhá, určit počet sazenic (jedna stojí 25 Kč) a vše on-line zaplatit. „A nebojte, na mýtinu vás nepoženeme. Sazenice budoucích stromů za vás zasadí zkušení lesníci. Vaše milá ale dostane dárkový certifikát, který jí prozradí, kde ‚její stromy‘ porostou,“ upřesňuje princip dárku Stanislav Polák, ředitel Nadace dřevo pro život.

Tímto darem totiž uděláte radost hned dvakrát. Vaší ženě a české přírodě. 100 % zaplacené částky poputuje do sbírky Darujme stromečky lesu, kterou organizuje Nadace dřevo pro život. Jejím cílem je obnovit lesy zmáhané suchem a kůrovcem. Do sbírky se za dobu jejího trvání zapojily už stovky dárců. Přidáte se k nim i vy? Více informací najdete na webu sbírky www.DarujmeStromecky…

O Nadaci dřevo pro život
Nadace dřevo pro život už od roku 2005 přináší více dřeva do života české veřejnosti. Ve svých projektech ukazuje přínosy dřeva, naší obnovitelné suroviny. Využíváním dřeva z udržitelně obhospodařovaných lesů chráníme životní prostředí pro nás i budoucí generace. Více o nadačních projektech najdete na www.DrevoProZivot.cz
Natalie SRBKOVÁZpět nahoru na obsah...

Táborští medvědi zimní spánek neznají, jsou aktivní po celý rok
Každý malý školák ví, že medvědi na podzim uléhají k zimnímu spánku a probouzí se až s prvními teplými jarními paprsky slunce. Při zimní návštěvě táborské zoologické zahrady se proto nestačí divit, když na ně z medvědího výběhu vykoukne některý z místních medvědů hnědých.
Táborští medvědi jsou totiž zvyklí být aktivní po celý rok. Nejpodstatnější důvod zimního spánku – nedostatek potravy – totiž řešit nemusí. Kvalitní stravu totiž v zoo dostávají nepřetržitě, takže je návštěvníci za běžných okolností mohou obdivovat 12 měsíců v roce. Letos to bohužel nejde, protože zoologická zůstává už od prosince pro veřejnost uzavřená.

Medvěd hnědý je na českém území veden jako kriticky ohrožený druh. Kromě člověka nemá jiného přirozeného nepřátele. Většinu života tráví samotářsky, společnost opačného pohlaví vyhledává jen v době páření. Oproti běžným představám až 90 procent jeho potravy tvoří rostlinná strava, jako jsou různé výhonky rostlin, lesní plody, kořínky či ořechy. Jako všežravec nepohrdne ani mršinami, umí také velmi dobře lovit ryby. Ačkoliv medvěd vypadá neohrabaně, dokáže běžet rychlostí až 45 kilometrů v hodině, dokáže také zdatně šplhat po stromech. Medvěd neumí ovládat mimické svaly v obličeji, tudíž lze jen velmi těžko odhadnout jeho aktuální náladu.

Loňské opakované uzavření zoologických zahrad, které byly a stále jsou veřejnosti nepřístupné v úhrnu několik dlouhých měsíců, působí obrovské škody. Příjmy ze vstupného a platby za zážitkové programy činí podstatnou část tržeb táborské zoo. Kvůli nucenému uzavření se však její tržby propadly o hodně více než 1,5 milionu korun. Na výživě pro zvířata a veterinární péči však šetřit nemůže, proto více než kdy jindy uvítá pomoc od svých fanoušků a obdivovatelů.

Pomoci ZOO Tábor mohou lidé mnoha způsoby. Pokud patříte mezi milovníky zvířat a příznivce táborské zoo, můžete se stát adoptivním rodičem některého ze zvířat. Stačí se podívat na web ZOO Tábor www.zootabor.eu, kde naleznete všechny potřebné informace. Pomoc přivítají všechna zvířata. Už nyní lze kupovat také vstupenky či poukazy na některý ze zážitkových programů, například Nocování v zoo nebo Jeden den ošetřovatelem. Přes e-shop zoo lze koupit i její suvenýry či některou ze zajímavých knih.

Foto: Anna Kostohryzová

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Činnost určených škol se rozšiřuje i na mateřské školy
Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek podepsal rozhodnutí o určení škol k zajištění péče o děti zaměstnanců krizových profesí v období od 27. února do 21. března. Určené organizace zajistí péči o děti zaměstnankyň a zaměstnanců vyjmenovaných krizových profesí a zaměstnavatelů. Vzhledem k uzavření mateřských škol kraj společně s městy rozšiřuje síť právě o tento typ škol. Systém přihlašování zůstává stejný jako v předchozích vlnách: rodiče vyplní přihlášku, zaměstnavatel potvrdí a po obdržení přihlášky škola kontaktuje rodiče a dojednává podrobnosti nástupu.
Vedení Kraje Vysočina i touto cestou děkuje starostům i primátorce Jihlavy, především pak pracovníkům určených škol za trpělivou a profesionální spolupráci při zajišťování vládou nařízené služby. „Velmi děkuji za rychlou reakci a vstřícnost z obcí s rozšířenou působností, díky nimž se podařilo v rekordním čase rozšířit síť o mateřské školy,“ doplňuje Kamil Ubr, vedoucí krajského odboru školství. Zájem rodičů svěřit své dítě do péče pověřených škol svědčí o tom, že rodiny mají v tuto nenahraditelnou službu velkou důvěru. Do 19 určených základních škol nyní dochází více než 170 dětí.

Nezbytná péče o děti ve věku od 2 do 10 let je poskytována zákonným zástupcům, kteří jsou:

- zaměstnanci bezpečnostních sborů,

- zaměstnanci obecní policie,

- zaměstnanci poskytovatelů zdravotních služeb,

- zaměstnanci orgánů ochrany veřejného zdraví,

- zaměstnanci uvedení v § 115 odst. 1 a další zaměstnanci v sociálních službách podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů,

- sociální pracovníci zařazení k výkonu sociální práce na krajských a obecních úřadech podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů,

- sociální pracovníci a další odborní pracovníci vykonávající činnosti podle zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů,

- zaměstnanci Úřadu práce České republiky,

- zaměstnanci České správy sociálního zabezpečení a okresních správ sociálního zabezpečení,

- zaměstnanci Finanční správy České republiky,

- příslušníky ozbrojených sil,

- zaměstnanci Ministerstva vnitra, kteří vyřizují agendu pobytu cizinců,

- pedagogickými anebo nepedagogickými pracovníky určené školy nebo školského zařízení,

- zaměstnanci školských zařízení pro výkon ústavní a ochranné výchovy,

- zaměstnanci zařízení školního stravování,

- zaměstnanci podílející se v rámci plnění svých pracovních úkolů a zajištění funkce prvku kritické infrastruktury

- zaměstnanci České pošty, s. p.

V přílohách je uveden seznam určených škol a přihláška. Další informace jsou uvedeny na krajském školském portálu:
https://www.kr-vysocina.cz/p…Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Horácká galerie v Novém Městě na Moravě chystá výstavu NA HOUBY!, zatím nabízí online vernisáž
Online vernisáží byla zahájena výstava s titulem NA HOUBY! v Malé Galerii a kovárně Horácké Galerie v Novém Městě na Moravě a potrvá do konce dubna. Vrcholí tak přípravy na první výstavu letošního roku. Výstava se zabývá vztahem člověka a přírody a představí mladé autory z Vysočiny i odjinud. Kurátor výstavy je Jakub Orel Tomáš.
Řada děl vzniká aktuálně přímo pro téma výstavy. Kromě nevšední krajinomalby, grafiky, kresby a rozměrného akvarelu, bude k vidění intermediální instalace či interaktivní hudební živý houbový objekt. Výstava proběhne v propojených prostorách Malé galerie a kovárny v nádvorním objektu Horácké galerie. Prostory dostanou nový vzhled díky vestavbám výstavních panelů. Ty umožní větší variabilitu instalací také pro další budoucí výstavy.

Vystavují autorky:
Jitka Chrištofová, Marie Ladrová, Šárka Pelikánová, audio-instalace Nikol Strobachová, intermediální instalace - Markéta Wagnerová. Dámský kolektiv doplňuje sochař Tomáš Hlavenka, který by neměl chybět na žádné výstavě která je věnována tématu hub ve vztahu k umění.

Video na youtube:
https://youtu.be/VslfBBsfgME

Video na facebooku galerie:
https://www.facebook.com/hor…

Marta HAUPTMANOVÁZpět nahoru na obsah...

V Jihlavě začne oprava křižovatky mezi silnicí I/38 a dálnicí D1
Ředitelství silnic a dálnic požádalo krajský úřad na Vysočině o vydání stavebního povolení pro stavbu I/38 D1 - Jihlava o plánovanou opravu dopravně vytížené silnice I/38 mezi mimoúrovňovou křižovatkou I/38 s dálnicí D1 po křižovatku I/38 se silnicí III/03824 v ulici Romana Havelky v celkové délce 5,67 kilometrů. V tomto úseku je plánována oprava obou jízdních pásů v celé jejich šířce.
Stavebně se jedná o poměrně rozsáhlou rekonstrukci, v rámci níž se bude primárně řešit oprava konstrukčních vrstev vozovky silnice I/38 v obou jízdních pásech do maximální hloubky 220 mm. Prakticky to znamená odstranit staré již poškozené konstrukční vrstvy a položit vrstvy nové. Rekonstrukce zahrnuje též opravu vozovky na mostech, prvků stávajícího odvodnění, dešťové silniční kanalizace a zabezpečení svahů proti odpadávání nesoudržné zeminy. Opravovat se bude i zádržný systém. Stávající svodidla budou nahrazena novými s vyšší úrovní zadržení a jejich délka bude upravena dle platných předpisů. Jeden úsek svodidel bude vybudován zcela nově. V plánu je také oprava přejezdů středového dělícího pásu. 5 stávajících přejezdů bude rovněž prodlouženo. V souvislosti se zúžením pravého jízdního pásu (směrem k Jihlavě), dojde k rozšíření středového dělícího pásu a tohoto prostoru bude využito pro bezpečné uložení kabelů Cetin.

V průběhu realizace akce budou muset řidiči počítat s omezením provozu v závislosti na probíhajících stavebních etapách. Při opravě konstrukčních vrstev komunikace se počítá s uzavřením jízdního pásu v celé délce rekonstruovaného úseku a vedením provozu v režimu 1+1 v protilehlém jízdním pásu. Uzavírat se budou i jednotlivé větvě mimoúrovňových křižovatek a doprava bude převedena na značené objízdné trasy.

Termín zahájení realizace je závislý na rychlosti postupu přípravy v předrealizační fázi i s ohledem na další vývoj epidemie Covid v ČR. Optimálně bychom rádi alespoň část prací zahájili ještě v průběhu 3. čtvrtletí tohoto roku, ale nelze vyloučit zahájení celé akce až v rámci nové stavební sezóny v roce 2022.

Foto: ilustrační
Martin BUČEKZpět nahoru na obsah...

Policisté na Vysočině hlídají hranice okresů a krajů, pro lidi mají k dispozici i formuláře
Policisté na Vysočině kontrolují aktuálně platná opatření, která se týkají volného pohybu osob mezi okresy již od dnešní půlnoci. Na dnešních 24 hodin je ve službě 350 policistů, které od úterý 2. března posílí pro účel výkonu kontrol na 200 vojáků Armády České republiky a Celní správy České republiky. Tito kolegové budou sloužit ve společných hlídkách s policisty. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková
"Na Vysočině je vytipováno několik desítek stanovišť, kde budou policisté kontrolovat dodržování opatření. Zejména u dálnice D1 a na všech hlavních silničních tazích budou mít stálá stanoviště. Jde zejména o místa, kde se nacházejí hranice mezi okresy, případně hranice mezi kraji. Policisté mají k dispozici vytištěné také některé formuláře, které jsou schopni na místě poskytnout občanům v případě, kdyby je neměli v danou chvíli k dispozici, aby si je mohli na místě vyplnit", informovala mluvčí.

Doplnila, že současně s kontrolami volného pohybu osob mezi okresy kontrolují také dodržování všech dalších platných krizových a mimořádných opatření – nošení respirátorů, uzavřené provozovny.

"V rámci dnešních kontrol jsme se zatím nesetkali s žádnými zásadními problémy. Chtěli bychom proto touto cestou poděkovat veřejnosti za to, že nastavená pravidla volného pohybu osob respektují a nesnaží se je obcházet", uzavřela mluvčí.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: opilý muž bil dalšího pěstí do hlavy; muž dluží na alimentech 90 tisíc; vážná nehoda na Žďársku
V sobotu 27. února byli policisté před čtvrtou hodinou odpoledne přivoláni do domu v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku, kde dle přijatého oznámení došlo k fyzickému napadení. Policisté zajistili opilého osmatřicetiletého muže, při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 2,41 promile alkoholu. Šetřením zjistili, že opilý muž v bytě po předchozí slovní rozepři opakovaně udeřil pěstí příbuzného své partnerky. Napadenému muži tak způsobil zranění v oblasti hlavy. Opilého muže policisté odvezli na záchytku a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví, případ prověřují. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Muž dluží přes 90 tisíc na alimentech
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy sedmatřicetiletému muži z Jihlavy, který neplatí výživné na své dvě děti. "Vyživovací povinnost si muž neplní na třináctiletou dceru a jedenáctiletého syna od loňského podzimu a dluží již více než devadesát tisíc korun. Policisté na základě shromážděných důkazů sdělili muži podezření ze spáchání trestného činu, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Dopravní nehoda na Žďársku s těžkým zraněním
V neděli 28. února dolem půl třetí odpoledne došlo na Žďársku k dopravní nehodě dvou vozidel, při níž se těžce zranila řidička jednoho z nich. "Devětadvacetiletý řidič vozidla Volkswagen jel ze směru od obce Stržanov směrem na Vojnův Městec a při odbočování na místní komunikaci k obci Radostín došlo ke střetu s vozidlem Citroen. To následně narazilo do stromu mimo komunikaci. Jeho pětadvacetiletá řidička byla s podezřením na těžké zranění transportována leteckou záchrannou službou do nemocnice. Řidič z vozidla Volkswagen a jeho spolujezdkyně byly převezeni zdravotnickou záchrannou službou na ošetření do nemocnice", popsala nehodu mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Dechová zkouška u tohoto řidiče byla negativní. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na částku přes sto padesát tisíc korun. Policisté vše zadokumentovali a příčinu a okolnosti dopravní nehody zjišťují.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý třicetiletý muž, který řídil vozidlo, i když to má zakázáno. V pátek 26. února jel muž před čtvrtou hodinou odpoledne s automobilem Škoda Fabia v Jihlavě po silnici ve směru od ulice Kollárova na ulici Riegrova. Auto policisté zastavili a provedli kontrolu. "Zjistili, že řidičem je muž, který má od loňského léta na základě rozhodnutí magistrátu uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do konce tohoto roku. Dechová zkouška u něho byla negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ukázal pozitivní hodnotu na amfetamin. Lékařskému vyšetření se řidič odmítl bezdůvodně podrobit a dopustil se tak dalšího přestupku", uvedla J. Kroutilová. Policisté muži sdělili podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení. Přestupkové jednání řidiče policisté dále šetří.

Řidič je podezřelý z přestupků
V neděli 28. února odhalili policisté v Moravských Budějovicích na Třebíčsku řidiče, u kterého ukázal provedený test přítomnost drog. Kolem čtvrté hodiny odpoledne jel osmadvacetiletý muž s vozidlem VW Passat po ulici Jaroměřická, kde ho zastavila hlídka. "Řidič při kontrole nepředložil řidičský průkaz. Dechová zkouška u něho byla negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test u muže ukázal přítomnost amfetaminu", uvedla mluvčí Jana Kroutilová. Policisté řidiči další jízdu zakázali, je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.

Alkohol za volantem
V pátek 26. února kolem desáté hodiny večer zastavili policisté na silnici druhé třídy ve Velkém Meziříčí na Žďársku osobní auto Subaru, jehož řidičem byl třiačtyřicetiletý muž. Ten se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. "Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,75 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 1,59 a 1,74 promile. Policisté muži zakázali další jízdu a vše zadokumentovali. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Řidič pod vlivem drog
Policisté zastavili v pátek 26. února kolem druhé hodiny na ulici Revoluční ve Žďáře nad Sázavou osobní automobil Škoda, jehož řidičem byl čtyřiatřicetiletý muž. Součástí silniční kontroly byl také test na drogy. "Jeho výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost amfetaminu a marihuany. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl. Policisté mu zakázali další jízdu a případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán", informovala S. Rázlová.

Řidič nadýchal přes jedno promile
Třiapadesátiletého muže, který za volant usedl pod vlivem alkoholu, odhalili v sobotu 27. února velkomeziříčští policisté. Muž jel vozidlem Opel na ulici Gen. Jaroše ve Velkém Meziříčí na Žďársku, přičemž ho kolem půl třetí ráno zastavila policejní hlídka. "Při dechové zkoušce muž nadýchal 1,34 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 1,16 a 1,33 promile. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", uvedla S. Rázlová. Muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.


Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Darujte plazmu, vyzývají odborníci; mnoho z nás ji někdy v životě bude potřebovat
Pacienti po autonehodách, s popáleninami, při operacích, těhotné ženy i lidé se vzácnými onemocněními. Mnoho z nás se alespoň jednou ocitne v situaci, kdy je náš život závislý na darované krevní plazmě. I proto lékaři vyzývají, aby se co nejvíce lidí stalo dárci krevní plazmy. Nezáleží přitom, zda tělo má, či nemá protilátky proti COVID-19.
V Česku je okolo čtvrt milionu dárců krevní plazmy. Bohužel okolnosti související s pandemií uvěznily mnoho z nich doma. „Je potřeba, aby zdraví, dospělí lidé, kteří mohou, přišli krevní plazmu darovat,“ vyzývá hematoložka Alice Drábková z olomouckého odběrového centra plazmy sanaplasma. Ujišťuje, že odběrová centra jsou otevřena a darování plazmy je naprosto bezpečné. „Nejvýraznější pokles zaznamenala centra loni na jaře, kdy byla uzavřena. Nyní mají nastavená náročná bezpečnostní opatření, ale fungují bez výraznějších omezení,” dodává lékařka. A připomíná, že každému odběru krevní plazmy je přítomný lékař.

Krevní plazma, ani mnohé léky, jež se z ní vyrábějí, bohužel nemohou být vytvořeny uměle v laboratoři. “Proto je plazma od dárců tak výjimečná a důležitá. A na každém dárci záleží. Například pro roční léčbu jednoho pacienta s onemocněním imunity je potřeba přibližně 130 odběrů krevní plazmy. To znamená, že nemocný potřebuje nejméně 6 pravidelných dárců. Jsou ale i onemocnění, jejichž léčba je mnohem náročnější,“ vysvětluje Jan Štěpánek, který stojí v čele české sítě odběrových center sanaplasma.

Díky zásobám a několikaměsíčnímu procesu výroby léků z plazmy, se pokles způsobený koronavirovou pandemií projeví se zpožděním. Podle odborníků pocítí nemocnice nedostatek krevní plazmy a potřebných léků od nynějška za 6 až 12 měsíců. Tedy přibližně letos na podzim. Ohrozit to může zejména pacienty při operacích, po úrazech či ženy v rizikovém těhotenství. Navíc existuje široká škála vzácných onemocnění, u nichž je každodenní přežití pacientů závislé na lécích, jež se z krevní plazmy vyrábí. Od malých dětí až po seniory.

Na COVID-19 protilátkách nezáleží

Pro potřeby podání léků z plazmy při operacích nebo pacientům po úrazech přitom nezáleží na tom, zda dárce plazmy prodělal COVID-19 a jestli má v krvi protilátky. „Plazma mužů, jež prodělali COVID-19, je žádaná pro pacienty se závažným průběhem onemocnění COVID-19. Nicméně u ostatních pacientů závislých na lécích z plazmy na množství protilátek nezáleží. Proto může darovat plazmu opravdu téměř každý zdravý dospělý,“ zdůrazňuje hematoložka.

50 minutový odběr může zachránit lidský život

Darování plazmy je pro lidské tělo méně náročné, než darování krve. V průběhu odběru se z krve plazma odfiltruje a krvinky spolu s krevními destičkami se okamžitě vrátí zpět dárci. I proto, že odběr pro zdravého člověka nepředstavuje velkou zátěž a plazma se rychle v těle obnovuje, je možné darovat plazmu jednou za 14 dní.

Proces darování trvá přibližně 50 minut. Prvodárcům stačí domluvit si schůzku ve vybraném centru a to buď telefonicky nebo jednoduše v aplikaci Sana-App. „Centra jsou po celé České republice a jsou otevřena po celý den, a to i během lockdownu. Dárcům je neustále k dispozici vyškolený personál v čele s lékařem. V centrech sanaplasma dbáme na to, aby byl každému odběru přítomný odborník s atestací,” zdůrazňuje Jan Štěpánek.

Lidé mohou darovat plazmu bezpříspěvkově. Pak mají při každém odběru nárok na den pracovního volna v zaměstnání a slevu na dani. Je ale také možné zažádat o finanční kompenzaci ve výši 700 korun za každý odběr, která pomáhá pokrýt čas na odběr i náklady spojené s dopravou. Volba se týká vždy jednoho konkrétního odběru a je tedy možné tyto dva způsoby dárcovství jakkoliv střídat.

Co je krevní plazma?

Lidská krev se skládá z krevní plazmy a z krevních tělísek. Krevní plazma představuje více než polovinu objemu krve. Obsahuje nejrůznější životně důležité látky jako ionty, cukry, tuky, protilátky, enzymy, hormony a další. Pro současnou medicínu je lidská plazma získávaná od dárců nenahraditelná. Používá se buďto v celku jako čerstvě zmražená plazma anebo se zpracovává a získávají se z ní důležité léky, jako jsou protilátky, srážlivé faktory a další.

Co musí splňovat dárce:

Věk 18 až 65 let
Váha 50 – 150 kg
Ochota podstoupit vstupní lékařskou prohlídku
45 až 60 minut času (jednorázově nebo jednou za 14 dní)
Předložení občanského průkazu

Plazmu nemůže člověk darovat, pokud:

se necítí zdravý
podstoupil v posledních šesti měsících tetování nebo piercing
má nebo měl závažnou nemoc

Více informací na: https://www.sanaplasma.cz/
Marta VOKURKOVÁZpět nahoru na obsah...

O víkendu se stalo na Vysočině několik vážných nehod, při jedné zemřel člověk
Od pátečního odpoledne 26. února do pondělního rána 1. března zasahovali záchranáři z Vysočiny hned u několika vážných dopravních nehod, při kterých lidé utrpěli vážná zranění a jeden člověk po nehodě ve vrtulníku zemřel. Uvedl to tiskový mluvčí záchranářů Petr Janáček.
Jednou z nich byla páteční srážka motocyklisty s dodávkou v Třebíči, při které utrpěl řidič skútru vážná zranění a musel být letecky transportován do specializovaného zdravotnického zařízení.

"V pátek večer, krátce před dvacátou hodinou, pak vyjížděli zdravotníci k nehodě osobního auta na Havlíčkobrodsku. U obce Věž zůstal ve voze zaklíněný řidič a po vyproštění hasiči byl převezen s podezřením na těžká zranění do traumacentra" informoval P. Janáček.

Dopravní nehody zaměstnaly naše záchranáře také v neděli 28. února.
"Dvě lehká a jedno těžké zranění si krátce po půl třetí odpoledne vyžádal střet dvou osobních aut u Radostína na Žďársku. Z místa nehody odvezli zdravotníci dvě osoby do nemocnice na Vysočině a jednoho pacienta transportoval vrtulník na mimokrajské specializované pracoviště", doplnil mluvčí.

O dvě hodiny později zasahovaly jihlavské posádky záchranářů u tragické dopravní nehody u Jersína na Jihlavsku. Ošetřili řidiče osobního vozu, kterého v kritickém stavu letecky transportovali do traumacentra. Zranění bohužel byla natolik vážná, že jim pacient během převozu do nemocnice podlehl.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V jihlavské nemocnici opravují srdce kuchyně
Zázemí pro kuchaře prochází v těchto dnech v jihlavské nemocnici zásadní proměnou. Dostává nový kabát. Opravy by měly skončit zhruba za rok. Kuchaři budou nejenom nově nejenom schopni vařit více jídel, ale nabídnou i větší komfort ve výběru.
Práce začaly v pavilonu v prosinci roku 2019. Zázemí kuchyně podle provozně technického náměstka Alexandra Filipa dosluhovalo už několik let: „Oprava byla nutná. Díky rekonstrukci se nejenom zvýší možný počet připravených jídel ze zhruba 1 500 na téměř 2 000, ale především kuchaři dostanou nové gastro vybavení. Změna bude patrná i pro strávníky, které čeká větší komfort výběru jídla.“

Aktuálně prochází opravami samotné srdce kuchyně, tedy místo, kde se jídlo přímo připravuje. „V nadsázce říkáme, že teď se vaří v kuchyni pro panenky,“ říká Alexander Filip. Právě v těchto dnech se musí vařit na malém provizorním prostoru a ten hlavní se opravuje. Covid přišel kuchyni asi jako jedinému místu vhod: „Běžně vaříme průměrně kolem 1600 jídel, teď jsme na polovině. Vzhledem k podmínkám, ve kterých se vaří, jsme rádi, že počet jídel takto klesl,“ dodává Alexander Filip.

Opravy stravovacího provozu Nemocnice Jihlava by měly skončit zhruba za rok a vyjdou na 293 milionů korun bez DPH. Z toho 80 milionů připadne na pořízení kompletně nových gastrotechnologií. Opravy financuje ze svého rozpočtu Kraj Vysočina.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Odborníci budou diskutovat dopady pandemie na cestovní ruch v regionech
Katedra cestovního ruchu Vysoké školy polytechnické Jihlava(VŠPJ) pořádá ve středu 3. března odborné on-line diskuzní setkání k aktuálním problémům cestovního ruchu „Na slovíčko“. Tématem první ze série diskuzí jsou dopady pandemie na cestovní ruch v regionech. Diskuze je určená odborníkům z akademické sféry a praxe cestovního ruchu. Vítáni jsou také studenti oboru cestovní ruch z vysokých škol, univerzit a vyšších, případně i středních odborných škol.
On-line formátem reaguje katedra cestovního ruchu na současnou situaci, kdy není možné osobní setkání odborníků z akademické sféry a praxe. Každoročně v březnu totiž pořádá katedra odbornou konferenci zaměřenou na aktuální problémy v cestovním ruchu, která však byla vlivem pandemie koronaviru přeložena. „Chtěli jsme ale zachovat tradici březnového odborného setkání, a tak vznikla myšlenka setkání virtuálního," uvádí Ivica Linderová, hlavní organizátorka a zároveň moderátorka diskuze.

„S ohledem na současnou situaci jsme se rozhodli zaměřit na dopady pandemie v regionech cestovního ruchu. V logické návaznosti jsme do diskuze oslovili zástupce destinačních organizací. Jsme rádi, že pozvání přijal také Svaz venkovské turistiky a agroturistiky, jelikož Vysočina je regionem s výrazným potenciálem právě pro venkovský cestovní ruch. Zapojí se také česká centrála cestovního ruchu CzechTourism, která je naším dlouhodobým odborným partnerem při realizaci březnové konference. Jsme rádi, že naše vzájemná spolupráce dostane nový rozměr," doplňuje Linderová. Jelikož do diskuze vstupuje CzechTourism, národní svaz venkovského cestovního ruchu a organizace destinačního managementu z Vysočiny a Jižních Čech, přesáhne debata geografické hranice kraje Vysočina a zaměří se na celkovou situaci v České republice.

Situace v cestovním ruchu nejen v ČR, ale globálně ve světě je v současné chvíli v důsledku pandemie značně komplikovaná. Dlouhodobé uzavření ubytovacích zařízení, horských středisek, omezení v cestování, to všechno se odráží v ekonomice regionů. Zvláště trpí ty, které jsou na cestovním ruchu závislé. Pokles příjmů a počtu návštěvníků v cestovním ruchu celosvětově je kolem 80 %. „V rámci diskuze bychom chtěli přiblížit situaci v regionech, otevřít otázku problémů, se kterými se potýkají destinační managementy, nastínit možnosti, vize k restartu cestovního ruchu, který bude v budoucnu nevyhnutelně nutný,“ upřesňuje Linderová. „Také bychom rádi propojili akademickou sféru a praxi, protože v současné situaci je opravdu nutné stát na jednom břehu a vzájemně spolupracovat,“ dodává vedoucí Katedry cestovního ruchu VŠPJ Eva Janoušková.

Ilustrační foto: VŠPJ
Vendula MAREŠOVÁZpět nahoru na obsah...

V Jihlavě při procházkách opatrně - stačí krok vedle a jste jiné v obci i v jiném okrese
Zaběhat si kolem Šacberku v Jihlavě, může být problém, je možné, že se budete pohybovat na území obce Hybrálec, naopak výlet do Pávova by měl být bez problémů. Procházka kolem Okrouhlíku možná není, jde totiž o území obce Rančířov. Pokud bydlíte v bytovce v Antonínově Dole, snadno se vám může stát, že například i při venčení psa 500 metrů od domova, překročíte nejenom hranice do sousední obce Střítež, ale dokonce se budete pohybovat za hranicemi okresu Havlíčkův Brod.
Kam je možné jít na vycházku do přírody a kde už nelze běhat nebo být na výletě? Kde přesně jsou hranice okresu a města Jihlavy? Kde je v noci umožněno vyvenčit psa? Vše uvádíme v názorné a přehledné mapě:
https://gis.jihlava-city.cz/portal/apps/Media/index.html?appid=8a0d5cfa21da40ce9e79ab72b83e7879

Vláda ČR zakázala od pondělí 1. března 2021 pohyb mezi okresy jen s několika málo výjimkami, jako je cesta do práce, na úřad, k lékaři či za účelem péče o osobu blízkou.

Občané mohou opustit bydliště, pokud chtějí jít na vycházku nebo si zaběhat, avšak pouze v časovém rozmezí přes den od od 5:00 do 21:00, a to pouze na území své obce. Výlet není od pondělí dovolen ani v rámci okresu.

Návštěvy příbuzných včetně těch, kteří bydlí ve stejném okrese, nejsou možné, pokud nejde o zajištění jejich nezbytných potřeb nebo jejich doprovod například k lékaři nebo na úřad. Stýkat by se obecně vůbec neměly osoby, které spolu nežijí ve společné domácnosti.

Ministerstvo vnitra sestavilo vlastní soupis otázek a odpovědí k tomu opatření, který naleznete na: https://www.mvcr.cz/clanek/p…

Jihlavská on-line mapa: https://gis.jihlava-city.cz/portal/apps/Media/index.html?appid=8a0d5cfa21da40ce9e79ab72b83e7879
vymezuje správní území statutárního města Jihlava, oranžovou barvou zobrazuje obce v okresu Jihlava a červenou okolní okresy.

Je možné využít také funkci vyhledání v pravém horním rohu, a to pro zjištění vzdálenosti 500 m od vašeho bydliště, ve které je v době mezi 21.00 až 05.00 povoleno venčení psů.

Máte-li v Jihlavě trvalé bydliště, můžete si jít přes den zaběhat nebo jít na procházku a na výlet pouze v bílé zóně. Do červené zóny nesmíte vcházet ani vjíždět a to dokonce ani na nákup. Překročit hranice okresu Jihlava do červené zóny lze pouze za účelem návštěvy lékaře, úřadu nebo při pracovní cestě a péči o blízkou osobu. Další otázky a odpovědi zpracované Ministerstvem vnitra ČR najdete: https://www.mvcr.cz/clanek/p…

Co z mapy například plyne a na co byste si měli dát pozor: Zaběhat si kolem Šacberku, může být problém, je možné, že se budete pohybovat na území obce Hybrálec, naopak výlet do Pávova by měl být bez problémů. Procházka kolem Okrouhlíku možná není, jde totiž o území obce Rančířov. Pokud bydlíte v bytovce v Antonínově Dole, snadno se vám může stát, že například i při venčení psa 500m od domova, překročíte nejenom hranice do sousední obce (Střítež), ale dokonce se budete pohybovat za hranicemi okresu (Havlíčkův Brod).

- tz -Zpět nahoru na obsah...

Provoz z části silnice I/38 v ulici Jihlavská v Havlíčkově Brodě bude zčásti převeden na provizorní silnici
V souvislosti s dalším postupem výstavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu bude dnes, v pondělí 1. března od devíti hodin převeden provoz z části silnice I/38 v ulici Jihlavská na provizorní komunikaci. To silničářům umožní zahájit stavbu nové okružní křižovatky s minimálním dopadem do plynulosti provozu na silnici I/38. Uvedl to Martin Buček z Ředitelství silnic a dálnic.
"Tato komunikace spolu se zálivy pro zastávky autobusů byla vybudována v průběhu zimního období u Highland sportu, aby s minimálním omezením provozu na dopravně vytížené silnici I/38 umožnila výstavbu nové okružní křižovatky, která jižně od města propojí obchvat se stávající komunikací I/38 a v budoucnu s další plánovanou části obchvatu města směrem k silnici I/34", informoval M. Buček.

Řidič nicméně musí v místě probíhají stavby a při jízdě po provizorní silnici s omezením rychlosti na 50 km/h., což by však nemělo způsobovat výraznější komplikace v plynulosti silničního provozu. "Současně bychom je rádi požádali, aby věnovali při průjezdu tímto místem zvýšenou pozornost řízení", doplnil M. Buček.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   17. 4. 2021

• Staňte se průzkumníkem městské divočiny
• Třebíč má suvenýrovou euro bankovku

Pátek   16. 4. 2021

• Policisté se zaměřili na železniční přejezdy; řidiči často porušují pravidla
• U Hamerského rybníka u Mrákotína budou kvůli opravě silnice mobilní semafory
• Husova ulice v Havlíčkově Brodě se dočká opravy, bude mít nový povrch i dopravní značení
• Z policejního deníku: poškození pracovního stroje a krádež jeho vybavení; nález hlavic německých ručních granátů ve studni; distributor drog dopaden

Čtvrtek   15. 4. 2021

• Za okny muzea v Třebíči jsou k vidění poslední majitelé panství z rodu Valdštejnů
• Z policejního deníku: posprejovaný vlak; opilý muž se válel na zemi, nadýchal 3,59 promile; alkohol a drogy za volantem
• Díky nové metodě pomůžou gynekologové v jihlavské nemocnici desítkám žen
• Parčík u Žižkovy mohyly na Přibyslavsku prochází revitalizací

Středa   14. 4. 2021

• Káně lesní, pták roku 2021, je v Pavlově častým obyvatelem, loni tam pečovali o čtyřiadvacet jedinců
• Rozhodněte o letošní Absurditě roku - káva z pytlíku, pomlázky neprodávat či chutná koronaviru víc v malých nebo velkých obchodech
• Z policejního deníku: vloupání do chalupy; muž zaplatil zálohu za auto, které nikdy neviděl; žena skončila na záchytce
• Most na silnici I/38 v Rančířově na Jihlavsku bude opraven za omezeného provozu
• Ve Starči u Třebíče vysázeli dobrovolníci u cyklostezky další jabloně a slivoně
• Hasiči v pelhřimovské nemocnici skončí, covid lůžka jsou obsazena se sedmdesáti procent
• V jihlavské zoologické zahradě se zabydluje levhart perský z Polska

Úterý   13. 4. 2021

• Srneček opustil velkomeziříčský hřbitov
• Univerzita třetího věku nabízí online kurz o duševním zdraví
• Vedení Jihlavy usiluje o neinvazivní testy na školách
• Z policejního deníku: vandal poškodil plachtu altánu; sprejer načmáral černé nápisy a symboly na fasádu; žena čekala na oblečení marně
• Na dálnici D1 u Měřína se srazily dva náklaďáky, dálnice byla v místě neprůjezdná
• V přírodní rezervaci Velká a Malá olšina rozkvetly bledule jarní
• Městská knihovna v Jihlavě otevře v pondělí 19. dubna; čtenáři budou muset mít respirátor
• Navzdory nepříznivému počasí začíná Pelhřimov zdobit tisíce květin

Pondělí   12. 4. 2021

• Kočka vylezla na strom; dolů jí museli pomoci hasiči se žebříkem
• Zvířata v táborské zoo nedočkavě vyhlížela první letošní návštěvníky
• V Jihlavě začaly práce na opravě hlediště v amfiteátru, v létě se lidé mohou těšit na letní kino
• U Velkého Meziříčí na dálnici se srazily dva náklaďáky s dodávkou
• Policisté hledají zloděje, který se vloupal v Třebíči do garáže. Pozná ho někdo?
• Z policejního deníku: opilý cyklista boural; muž dluží na alimentech 30 tisíc; agresivní opilec skončil na záchytce
• Na vozovce I/19 mezi Keřkovem a Stříbrnými Horami probíhají rozsáhlé opravy, silnice je neprůjezdná

Neděle   11. 4. 2021

• Z policejního deníku: opilá cyklistka bourala; zloděj vykradl kasičku u automatu na mléko

Sobota   10. 4. 2021

• Biologicky hodnotné lokality na Ledečsku a Světelsku ochránci zbavili náletu a upravili pro život spousty rostlin a zvířat
• V Kobylinci u Trnavy na Třebíčsku rozkvetl koniklec velkokvětý
• Po nehodě v Golčově Jeníkově transportoval vrtulník zraněného řidiče do traumacentra
• Na hřbitově ve Velkém Meziříčí se usadil srnec, chutnají mu zejména macešky na hrobech

Pátek   9. 4. 2021

• Na trati mezi Vladislaví a Třebíčí stálo nákladní auto, strojvedoucí musel použít rychlobrzdu, policie hledá svědky z vlaku
• V Jihlavě je otevřený první bazar, kam můžete dát nepotřebné věci zadarmo a něco si zase můžete zadarmo odnést
• Tržnice na jihlavském náměstí se od pondělí otevře veřejnosti
• Hrad Kámen bude bohatší o motocykl Jawa Bizon
• Z policejního deníku: vandal posprejoval dům; krádež peněz a obrazů; muž dluží alimenty
• Vše o lampách Pelhřimově a místních částech: jaké jsou typy, kolik svícení stojí a jak se svítidla opravují a mění
• V hnízdě sledovaném web kamerou v Novém Veselí se usadil čáp; zatím je sám

Čtvrtek   8. 4. 2021

• Naučná stezka kolem Konventského rybníku ve Žďáře nad Sázavou by se měla po opravě veřejnosti otevřít letos na podzim
• Vychází první odborná publikace o historii Okříšek; kniha Okříšky - Historie a vývoj osídlení městyse přináší nový pohled na nejstarší dějiny na území městyse
• Z policejního deníku: vloupání do sklepa; poškození auta; opilec skončil na záchytce
• Elektrárna Dukovany obnovila výrobu elektřiny na čtvrtém výrobním bloku
• Kvůli počasí se na Vysočině stalo osmadvacet nehod
• Sníh na silnicích Vysočiny působí problémy řidičům

Středa   7. 4. 2021

• Z policejního deníku: muž má zakázané Jihlavsko, přesto do Jihlavy přijel; poškození auta; těžké zranění po srážce traktoru s autem
• Špatná epidemiologická situace na Žďársku nedovolí novoměstským zdravotníkům plánovat operace
• Silnice I/19 v úseku Keřkov - Simtany na Havlíčkobrodsku je kvůli opravám uzavřena
• ZOO Tábor pro veřejnost otevře v pondělí 12. dubna

Úterý   6. 4. 2021

• Z policejního deníku: krádež dlažby u rybníka; střet cyklisty s autem; za volantem bez řidičáku
• ZOO Tábor iniciovala petici vládě za co nejrychlejší otevření venkovních areálů zoologických zahrad
• Úklid v jihlavských ulicích je kvůli počasí přerušen
• Velikonoční úterý, den, kdy mohou vyrazit na mrskut ženy a dívky
• Na stavbě havlíčkobrodského obchvatu se již pracuje na všech sedmi mostech
• Se zdravotním klaunem se děti v nemocnici v Pelhřimově setkávají on-line

Pondělí   5. 4. 2021

• Policisté na Vysočině pátrali v neděli po dvou mužích, naštěstí našli oba v pořádku
• Na silnicích Vysočiny zemřelo letos sedm osob; za první tři měsíce letošního roku se stalo 936 dopravních nehod

Neděle   4. 4. 2021

• Ovečky se na Zelenou horu vrátí v květnu, lidem budou blíž
• Další milník záchovného programu ZOO Tábor: zubřice Tara a Norisa rozšířily stádo v rozlehlé přírodní rezervaci u středočeských Milovic
• Z policejního deníku: krádež jízdních kol; nenechávejte cenné věci v autě; v Měříně řádil sprejer

Sobota   3. 4. 2021

• Nehoda na dálnici D1 na 97. kilometru ve směru na Prahu si vyžádala dvě zranění
• Bezdomovec ve Velkém Meziříčí pobodal druhého nožem, je obviněn z pokusu vraždy
• V Dukovanech vzniká první digitální 3D schéma provozu jaderné elektrárny

Pátek   2. 4. 2021

• Loni se zloději na Vysočině vloupali do 47 rekreačních objektů; jednoho lupiče zajistili přímo na místě
• Na Vysočině v sobotu hrozí husté sněžení a v noci náledí, meteorologové nabádají k opatrnosti
• K zřícenému hradu Pyšolec by mohla vést turistická stezka
• Výstava Když slunéčko zemi políbilo vzdává hold národopisci Vratislavu Bělíkovi z Rouchovan
• Havlíčkobrodské muzeum připravilo výstavu Mizející město, jeho pracovníci doufají v brzké otevření

Čtvrtek   1. 4. 2021

• Jihlavská vysoká škola se rozsvítí modře online
• Velké Velikonoční putování po vyzdobených místech Jihlavy začne v sobotu 2. dubna
• Z policejního deníku: nález válečné rumunské munice; pachatel vytěžil dřevo; opilý cyklista boural
• Profesionální hasiči v Havlíčkově Brodě mají po jednapadesáti letech novou základnu
• Dejte žábě šanci; řidiči by měli jezdit opatrně
• Nových insolvenčních návrhů bylo v prvním čtvrtletí o čtvrtinu méně než před rokem; důsledky krize se naplno teprve projeví

Středa   31. 3. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz