Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 19.4 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Na VŠPJ vzniká nový podcast Polytechnicast; dozvíte se třeba, jak vás může zlomená ruka přivést ke studiu vysoké školy.
Nabídnout prostřednictvím rozhovorů se zajímavými hosty nové pohledy na oblast vzdělávání, vědy a výzkumu, zdravotnictví, ekonomie, cestovního ruchu i technologií. To je jeden z cílů nového podcastu Polytechnicast, který vzniká na Vysoké škole polytechnické Jihlava. Jeho pilotní epizodu si budete moci poslechnout již ve středu 21. dubna 2021 na webu školy a hlavních podcastových platformách.
Nově vznikající podcast z VŠPJ si klade za cíl odlehčenou optikou prozkoumávat témata rezonující akademickou sférou i společností. „Vysoká škola polytechnická Jihlava je jedinečná svým zaměřením na široké spektrum oborů, od technických přes zdravotnické až po ekonomické. Rádi bychom, aby se podcastu Polytechnicast dařilo tematicky pokrývat tento široký záběr, a přitom nejenom přinášet zajímavé informace z těchto oblastí, ale i inspirovat, bavit a otevírat nové pohledy,“ uvádí Ondřej Vítů z Oddělení marketingu a propagace VŠPJ, který je moderátorem podcastu.

V úvodním bloku epizod se Polytechnicast zaměří na studenty a studentský život. „Vnímáme, že studenti mají v poslední době velmi málo příležitostí ke společnému setkávání. Do úvodních dílů jsme proto pozvali právě je, aby se podělili o své zkušenosti se studiem i prozradili něco více o sobě. Je to vlastně taková náplast pro všechny, kterým chybí společenský život,“ vysvětluje tisková mluvčí školy Vendula Marešová.

Pozvání do první epizody podcastu, kterou si posluchači budou moct poslechnout již ve středu 21. dubna 2021, přijal Lukáš Indra, student posledního ročníku studijního programu Aplikovaná technika pro průmyslovou praxi. „S Lukášem jsme se bavili nejenom o neobvyklém impulsu, který ho přiměl podat přihlášku na VŠPJ, ale i o specifikách kombinovaného studia nebo tématu jeho bakalářské práce. Od školy jsme se dostali až k deskovým hrám a nočním orientačním pochodům,“ říká Ondřej Vítů.

Prostory a vybavení pro nahrávání podcastu poskytuje laboratoř zpracování signálu a multimédií, která je součástí Katedry technických studií VŠPJ a běžně je využívána například ke zprostředkování akustických a audiologických měření. „Díky špičkovému vybavení studiovou technikou může laboratoř sloužit nejenom vzdělávacím a výzkumným účelům, ale dovede plnit i funkci profesionálního nahrávacího studia. Pro nahrávání jsme si tak nemohli vybrat lepší místo,“ uvádí Ondřej Vítů.

Podcast Polytechnicast nabídne nové díly vždy ve středu na webu VŠPJ a v hlavních podcastových aplikacích (Spotify, Souncloud aj.). Do budoucna by měl podcast poskytnout prostor nejen studentům, ale i akademikům a zajímavým osobnostem společenského a kulturního života regionu. Své tipy na hosty podcastu mohou posluchači posílat na polytechnicast@vspj.cz
Vendula MAREŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

U Lukavce na Pelhřimovsku našli archeologové technickou keramiku se zbytky dehtu nebo torzo středověké pece
Stavba obchvatu Lukavce na Pelhřimovsku v těchto dnech odhalila tajemství. V prostoru, kde obchvat protíná tok Lukaveckého potoka, našli archeologové pod vedením Petra Duffka specifickou technickou keramiku se zbytky dehtu nebo torzo středověké pece.
„Nález potvrzuje, že v této lokalitě byl ve druhé polovině 13. století dehtářský výrobní areál z druhé poloviny 13. století. Prozatím byla skrytá přibližně polovina plochy, kde očekáváme nálezy s tímto areálem spojené,“ popisuje Petr Duffek. Náměstek hejtmana Miroslav Houška potvrdil, že archeologický průzkum v trase ochvatu Lukavce bude probíhat ještě několik týdnů s tím, že harmonogram stavby s touto aktivitou počítá.

Výzkum provádí ARCHAIA Brno subdodávkou pro Muzeum Vysočiny Jihlava a ve spolupráci s Městským muzeem Antonína Sovy v Pacově. Archeologové jsou zhruba ve třetině svého výzkumu resp. v polovině odkryté plochy, kterou mají v plánu prozkoumat. „V dosud prozkoumaných částech plochy zachytáváme smýcený les a na jeho místě jednotlivé objekty spojené s výrobou dehtu. Pro náš výzkum bude zásadní zachytit, v jakých typech výrobních zařízení byl dehet produkován. Pro toto období to mohou být dvouplášťové pece či pro výrobu dehtu upravené milíře. Důležitou součástí výzkumu budou také analýzy uhlíků dřevin z výplně objektů, netypické silnostěnné technické keramiky pro zachytávání či další rafinaci dehtu a také archeobotanická analýza profilu nivy Lukaveckého, která pomůže rekonstruovat podobu přírodního prostředí v době provozu výrobního areálu,“ říká archeolog Petr Duffek.

Novostavba obchvatu městyse Lukavec na silnici II/128 se nachází v severojižním směru východně od obce. Nová silnice bude dlouhá přes dva a půl kilometru. Její trasa respektuje současnou zástavbu obce i položení rybníků Loutovec, Pavlovec a Pazderák. Součástí stavby by měly být tři úrovňové křižovatky napojující místní a další obslužné komunikace a tři mosty.

Komentář Petra Duffka, Archaia Brno:

Městys Lukavec prošel ve středověku poměrně složitým sídelním vývojem a vznikl sloučením několika předlokačních osad. V jeho těsném sousedství se nacházela původně farní ves Brankovice s kostelem Panny Marie, poprvé připomínaná v roce 1352. Polohu středověké osady Brankovice předpokládáme právě v okolí dnešní kaple Panny Marie a částečně také pod areálem podniku Dřevozpracující družstvo Lukavec. Přibližně 500 metrů jihovýchodně od této osady se nacházelo toto právě nalezené dehtářské pracoviště.

Výroba dehtu se řadí mezi tzv. lesní řemesla, kam lze zařadit i uhlířství, smolařství, popelářství či výrobu potaše. Je úzce navázána na rozlehlé lesní komplexy a domníváme se, že výrobou dehtu se živili alespoň zčásti specializovaní řemeslníci pracující buď sezóně, nebo i celoročně v blízkosti zdroje dřeva. Uhlířství i dehtářství byla řemesla na sebe úzce navázaná a mohli je provozovat titíž řemeslníci. Výroba dřevěného uhlí a dehtu probíhala ve středověku intenzivně na mnoha místech a dodnes se nám blízkém okolí zachovala v podobě jmen obcí (Dehtáře na Humpolecku či zaniklé vsi Smolín na Pacovsku). Dehet a smola měli využití v širokém spektru činností. Smícháním dehtu s tuky (např. vepřové sádlo, hovězí lůj) a s plnidly (sádra, mastek nebo saze) vznikla kolomaz, která sloužila jako univerzální mazadla ve středověku a novověku. Používala se k mazání náprav vozů, dále mazání převodů u složitějších strojů ve mlýnech, pilách či dolech. Samotný dehet byl využíván k impregnaci dřevěných staveb a tkanin, při zpracování kůže, výrobě barviv i v lékařství.

Podobné archeologické situace s doklady výroby dehtu byly v minulých desetiletích zkoumány na Křivoklátsku nebo na Příbramsku. Na Vysočině výrobu dehtu ve středověku v tomto rozsahu zkoumají archeologové na Vysočině poprvé.

Foto: Náměstek hejtmana Miroslav Houška a archeolog Petr Duffek v místě nálezů na obchvatu Lukavce

Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Na silnici I/19 na Havlíčkobrodsku, Žďársku a Pelhřimovsku probíhají opravy
Na silnici I/19 probíhá oprava této komunikace již od 6. dubna mezi Stříbrnými Horami a Simtany na Havlíčkobrodsku a to za úplné uzavírky tohoto úseku a vedením dopravy po objízdných trasách. Na průtahu Pohledu pak město realizuje výstavbu kanalizace a komunikace je i zde neprůjezdná. S dalšími dvěma opravami začali stavbaři ve druhé polovině minulého týdne.
V Novém Městě na Moravě začali s frézováním starých zpevněných asfaltových ploch v ulici Brněnská. Jedná se o 350 metrů dlouhý úsek od křižovatky s ulicí Masarykova a dále směrem do kopce k okraji města ve směru na Bystřici nad Pernštejnem. Po frézování bude nutné provést výškovou úpravu pokopů a mříží kanalizace a aplikovat spojovací postřik, který umožní pokladnu nové asfaltocementové obrusné vrstvy. Vše ukončí obnova vodorovného dopravního značení.
Pracuje se za provozu vždy v jedné polovině komunikace, což znamená, že v místě prací je provoz volným jízdním pruhem řízen kyvadlově světelnou signalizací. Při průjezdu inkriminovaným místem musí řidiči počítat se zdržením v řádu několika minut. Předpokládá se, že by oprava měla být ukončena nejpozději v průběhu příštího týdne v závislosti na aktuálním počasí a potupu prací.

Ve čtvrtek v minulém týdnu začali práce na opačné straně kraje, kde se opravuje průtah obcí Kámen na Pelhřimovsku na silnici I/19H. V souvislosti se zprovozněním obchvatu obce, je třeba dát komunikaci, která ji protíná, do odpovídajícího stavebně-technického stavu, který nebude bránit jejímu převedení na nového majetkového správce. Oprava je plánovaná ve třech etapách, z nichž dvě budou realizovány za úplné uzavírky a doprava bude přesměrovaná na značené objízdné trasy. V I. etapě, která nyní probíhá za provozu, bude realizováno odfrézování starých konstrukčních vrstev, očištění krajnic a příprava napojení. V souvislosti s opravou se nepočítá s žádnými většími komplikacemi v dopravě a uvedení komunikace zpět do provozu předpokládá koncem dubna 2021.

Foto: z opravovaného úseku v Novém Městě na Moravě ve stavu před zahájením prací
Martin BUČEK



Zpět nahoru na obsah...

Prohlášení Václava Klause ke kauze Vrbětice
V situaci velmi měkkých a nepřesvědčivých dat a informací, navíc prezentovaných v přítmí kovidové hysterie, v němž se až příliš snadno šíří nejrůznější dezinformace a fake news, a v nervózní atmosféře blížících se říjnových parlamentních voleb nechci soutěžit s dalšími politiky a komentátory o co nejsilnější či nejoriginálnější výrok ke kauze Vrbětice sedm let poté. Proto jen krátké tři poznámky:
1. Nevěřil jsem, že se ještě někdy vrátím do padesátých let, byť s opačným znaménkem. Nevěřil jsem, že budu ještě někdy bezmocně bouchat do stolu při poslouchání režimového rozhlasu a výroků našich vrcholných politických představitelů;

2. Věřím, že kdyby v amerických prezidentských volbách znovu vyhrál Trump a byl dnes prezidentem, opožděná kauza Vrbětice by nenastala;

3. Naší vládě a s ní spjaté pseudoopozici dochází, že covidem nelze strašit lidi do nekonečna, a proto zoufale hledaly jiného vykonstruovaného strašáka, který by lidi udržel ve strachu. Vědí dobře, že vylekaným lidem se vládne snadněji. Prosím, už toho nechte. Mělo by Vám jít více o naši zemi než o sebe.

V Praze dne 19. dubna 2021
Václav KLAUS



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: u rybníka ležel dělostřelecký granát; pokus o vloupání do budovy; za volant usedl bez řidičáku
Dělostřelecký granát byl nalezen v sobotu 17. dubna před čtvrtou hodinou odpoledne ve Slavíkovicích na Třebíčsku na břehu rybníka mezi kameny. Střela byla bez hlavového zapalovače, nicméně výbušnina a počinová náložka se v ní nacházela. Munici policejní pyrotechnik zajistil a odvezl k likvidaci. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Vloupání do budovy
Policisté pátrají po pachateli, který se v Lukách nad Jihlavou pokusil vloupat do budovy firmy. "V sobotu 17. dubna v době mezi devátou hodinou dopoledne a pátou večer páčil u budovy na ulici Železniční desku stěny. Do vnitřních prostor se pachateli vniknout nepodařilo. Místo činu policisté ohledali, zadokumentovali a v lokalitě provedli šetření. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Po pachateli policisté pátrají", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Řidič je podezřelý z přestupků
Ze spáchání dopravních přestupků je podezřelý řidič, kterého policisté zastavili v neděli 18. dubna u Sedlejova na Jihlavsku. "Muž jel po jedné hodině odpoledne s vozidlem Škoda Octavia směrem na Třeštice. Policisté u něho provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou s pozitivní hodnotou na marihuanu. Lékařskému vyšetření se řidič odmítl bezdůvodně podrobit", uvedla Jana Kroutilová. Policisté muži další jízdu zakázali. Je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý šestadvacetiletý muž z Třebíčska, který jel v neděli 18. dubna před jedenáctou hodinou večer s automobilem Škoda Felicia v Třebíči po Komenského náměstí v Třebíči. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. "Zjistili, že řidičem je muž, který má na dva roky soudem uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel. Testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou a lékařskému vyšetření se muž odmítl podrobit, dopustil se tak přestupkového jednání", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté sdělili muži podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Maření výkonu úředního rozhodnutí
Policisté zastavili v pátek 16. dubna kolem druhé hodiny odpoledne na ulici Lidická v Havlíčkově Brodě osobní auto Seat. "Provedenou lustrací policisté zjistili, že jeho osmadvacetiletý řidič má vyslovený zákaz řízení, a to od ledna letošního roku na dobu jednoho roku. Dále byl součástí silniční kontroly test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměl. Policisté v případu zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Drogy za volantem
Policisté zastavili v pátek 16. dubna kolem půl desáté večer na ulici Pecháčkova v Přibyslavi osobní auto Audi, jehož řidičem byl devětadvacetiletý muž. "Výsledek testu na drogy byl pozitivní na kokain. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž souhlasil", uvedla S. Rázlová. Policisté muži zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz. Muž je podezřelý z přestupku na úseku dopravy.

Řidič nadýchal přes jedno promile
Policisté kontrolovali v pátek 16. dubna kolem desáté hodiny večer u obce Habrek na Havlíčkobrodsku osobní vůz Audi. "Jeho sedmatřicetiletý řidič se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. Naměřená hodnota činila 1,12 promile alkoholu. Podobný výsledek vykázalo také opakované měření", informovala mluvčí Stanislava Rázlová. V další jízdě již muž pokračovat nesměl. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Alkohol za volantem
Policisté zastavili v sobotu 17. dubna na ulici třída Legií v Pelhřimově osobní auto Volkswagen, jehož řidičem byl dvaadvacetiletý muž. "Součástí silniční kontroly byla dechová zkouška. Její výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,74 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní. Policisté muži další jízdu zakázali a zadrželi mu řidičský průkaz. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán", informovala mluvčí policistů S. Rázlová.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Sbírka potravin pro lidi v nouzi se bude konat v sobotu 24. dubna
Již brzy, v sobotu 24. dubna, bude opět možno přispět do tradiční Sbírky potravin, kterou pořádá Česká federace potravinových bank. Oblastní charita Třebíč se do ní také zapojí a její stanoviště najdete v hypermarketu TESCO Jihlava na Brněnské ulici 74. Pracovníci v zelených zástěrách s logem Sbírky zde budou přijímat darované zboží od 8 do 18 hodin.
Jak darování uskutečnit?

U vchodu do prodejny si na stolcích charitních pracovníků zákazníci mohou vyzvednout letáček s doporučením, které zboží nejvíce potřebujeme. Rádi poradíme a odpovíme na dotazy. Kdo se rozhodne do Sbírky přispět, vloží vybrané zboží do svého nákupního košíku, zaplatí u pokladny, a poté dar předá do vozíků označených „Sbírka potravin“, se kterými budou pracovníci Charity za pokladnami. Vzhledem k potřebě delšího skladování prosíme pouze o TRVANLIVÉ potraviny.

Co nakoupit:

· konzervy – masové, paštiky, olejovky

· instantní polévky

· dětské výživy, krupička, sušené mléko a instantní kaše…

· luštěniny, rýže - nejlépe ve varných sáčcích, těstoviny

· trvanlivé mléko

· kečup

· olej

· dětské pleny…

· hygienické potřeby (mýdla, šampony, zubní pasty, kartáčky, mycí a čistící prostředky, SAVO, toaletní papír...)

Komu naše sbírka pomůže?

Především rodinám a matkám s dětmi v tísni, lidem bez domova z azylových domů v Třebíči, osobám v akutní nouzi, s nimiž se setkávají pracovníci Charitní záchranné sítě.

„Zásoby z podzimní Sbírky potravin valem ubývají. Lidé v nouzi přicházejí skoro denně a registrujeme další, co se dostávají do obtížné životní situace v důsledku ztráty zaměstnání, finančních příjmů, bydlení, zdraví… a potřebují akutní pomoc. Pro tyto osoby odebíráme během roku potraviny a hygienické potřeby z Potravinové banky Vysočiny. Svými dary nám však vypomohli i jednotliví lidé, také farnosti a firma Fränkische uspořádáním mimořádné sbírky. Velmi si toho vážíme. Věříme, že při jarní sbírce k nám lidé budou opět štědří a my budeme moci i nadále pokračovat v pomoci lidem v nouzi, říká koordinátor Sbírky potravin třebíčské Charity Michal Saidl a dodává: „Budeme rádi za každý dar.“

Kontakt:

Bc. Michal Saidl, DiS., koordinátor Sbírky potravin pro Oblastní charitu Třebíč

tel. 731 678 819, e-mail: michal.saidl@trebic.….cz https://trebic.charita.cz/podporte-nas/sbirkove-akce/sbirka-potravin/

FB Oblastní charita Třebíč

Jak a komu předchozí sbírka pomohla?

„Je mi 70 let a nedávno mi náhle zemřel manžel na covid. Najednou jsem zůstala na všechno sama, s velmi malým příjmem, z něhož mi po zaplacení nájmu zbývalo pouze několik stovek. Odchod manžela byla pro mne těžká rána. Nevěděla jsem si rady, co vše je třeba v nastalé situaci řešit nebo jestli můžu dostat nějakou pomoc. Známá mi doporučila Charitní záchrannou síť, kde mi poradili, jak vyřídit sociální podporu státu. Taky jsem dostala potraviny, které mi pomohou, než se všechno vyřídí. Jsem velice vděčná za jejich pomoc a vlídné jednání.“
Paní M.

Paní S. bydlí se svou 10měsíční dcerou v azylovém domě v Třebíči. Odešla od násilného partnera. Měsíčně se pokouší vystačit s rodičovským příspěvkem ve výši 8 800 Kč. Učí se správně hospodařit, ale i tak se po zaplacení úhrady za sociální službu ve výši 4 500 Kč, splacení dalších závazků a po nákupu toho, co dcera potřebuje (jako jsou pleny, umělé mléko a další), někdy stane, že nevyjde se svým příjmem. Nemá výživné od otce dítěte a nemá rodinu, na kterou by se s žádostí o pomoc mohla obrátit. Je ráda, že může využít pomoci z potravinové sbírky, která jim dokryje základní potřeby v případě nouze.

Více o sbírce v ČR: www.sbirkapotravin.cz

Sbírku potravin v ČR organizuje Česká federace potravinových bank, Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR spolu s klíčovými obchodními řetězci na českém trhu, Asociací společenské odpovědnosti a partnery z neziskového sektoru, mezi nimi je i Charita ČR a v rámci ní se do ní připojuje Diecézní charita Brno, jejíž součástí je Oblastní charita Třebíč.

Záštitu nad sbírkou převzal ministr zemědělství Miroslav Toman a Evropská federace potravinových bank.

Při podzimní sbírce v listopadu 2020 věnovali dárci třebíčské Charitě v TESCO Jihlava 1,49 tun potravin a hygienického zboží pro obyvatele azylových domů v Třebíči a další potřebné z Charitní záchranné sítě.

V celé ČR sbírka vynesla 440 tun zboží pro lidi v nouzi.
Marie PALOČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

U Jaderné elektrárny Dukovany roste nová ovocná alej
Novou alej jabloní, hrušní a švestek k podpoře zdravého životního prostředí v těsné blízkosti Jaderné elektrárny Dukovany energetici vysadili v sobotu 17. dubna u nového parkoviště se zastřešením z fotovoltaických panelů nové generace. Samotné výsadby se ujal spolek JARO pro Dukovany společně s dalšími dobrovolníky. Účastnily se celé rodiny.
Nové ovocné stromky hrušní, jabloní a švestek tvoří společně s bylinkovou zahrádkou, která se nachází přímo v areálu elektrárny, největší jadernou vinicí pod chladicími věžemi, vsakovací retenční nádrží a aktivní podporou hnízdění sokolů stěhovavých pestrou skupinu aktivit podporujících životního prostředí přímo v elektrárně.

Pro ovocné stromy, které doplní estetický pohled na elektrárnu po provedené výstavbě parkoviště s FVE zastřešením a nové administrativní budovy v jeho blízkosti, se energetici rozhodli i přes jejich náročnější údržbu. „Věřím, že ovocná alej už brzy poslouží návštěvníkům elektrárny stejně jako my využíváme produkty bylinkové zahrádky v naší jídelně, vinohrad k prezentaci úrodnosti regionu nebo bobři a sokolí čtyřčata rozšiřují druhy zvířat žijících v okolí elektrárny,“ vysvětluje záměr výsadby nové aleje Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

"Celkem 46 ovocných stromů lemuje část cesty od elektrárny směrem na obec Rouchovany. Do výsadby, která probíhala za doprovodu pravého aprílového počasí a pod dohledem odborníků, se zapojilo 30 dobrovolníků z řad JAderných ROdičů pro Dukovany a veřejnosti," doplňuje tiskový mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk. Sad ptactvu poskytne potřebné útočiště a v době zralosti plodů poskytne osvěžení turistům a návštěvníkům regionu. Ani tím však péče energetiků o přírodu nekončí. Ještě letos plánují u elektrárny instalaci pěti včelích úlů.

Ovocný sad je součástí závazku vlastními silami zasadit strom za každého zaměstnance Skupiny ČEZ v České republice, a pomoci tak ke zmírnění klimatických změn a k obnově lesů zničených kůrovcem. Výsadbu téměř 23 tisíc stromů provedou sami zaměstnanci v rámci dobrovolnických dnů. Jarní sázení se v roce 2020 muselo z důvodu pandemie covid-19 zrušit a na podzim bylo sázení omezeno. Do splnění závazku proto v tuto chvílí zbývá zasadit necelých 8 500 stromů.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024