Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 28.4 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Sokol stěhovavý a raroh velký soupeří o hnízdění v komínech elektrárny v Dukovanech
Hned dva vzácné druhy dravých ptáků svádí aktuálně souboj o jedno ze dvou hnízd umístěných na ventilačních komínech Jaderné elektrárny Dukovany. Od března ornitologové pozorují souboj samiček sokola stěhovavého a raroha velkého o budky umístěné ve výšce 125 metrů. Umělá hnízda na komíny nechali energetici umístit před třemi lety, jde o jedno z typických opatření souvisících s ochranou životního prostředí v českých jaderných elektrárnách.
První sokolí pár v Jaderné elektrárně Dukovany zahnízdil na jaře loňského roku, díky kterému z něj za pár měsíců vzlétly hned čtyři sokolí mláďata, kterým energetici u příležitosti kroužkování dali jména Žofie, Pankrác, Servác a Bonifác. „V létě se sokolí rodina rozlétla do okolí a na podzim ornitologové u jednoho z mladých sokolů zaznamenali zranění křídla u Vlasatic, tedy 29 kilometrů od elektrárny. Proto jej odchytili a umístili do Záchranné stanice Rajhrad, kde proběhla jeho léčba,“ přiblížil ornitolog Václav Beran, který se společností ČEZ na podpoře hnízdění sokolů spolupracuje.

V Dukovanech ale nyní není jasné, zda z unikátního hnízda vylétnou mláďata sokola, nebo raroha velkého. Ten je o něco větší a zpravidla dokáže sokolí matku v souboji o hnízdo přetlačit.

„Jde o relativně malý projekt, který ale dobře ilustruje náš vztah k životnímu prostředí. Víme, že naše areály jsou pro hnízdění vzácných dravců vhodné, a proto děláme vše pro to, aby se jim u nás líbilo. Klíčové ale samozřejmě zůstávají naše hlavní záměry související se snižováním emisí, úsporou vody a další,“ doplňuje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika společnosti ČEZ Bohdan Zronek.

Hnízdění sokolů stěhovavých podporuje ČEZ od roku 2011 např. ve svých elektrárnách Tušimice, Ledvice, Počerady, Prunéřov, Mělník, Trmice a v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín. Celkem v průběhu deseti let z elektrárenských hnízd vylétlo 95 mladých sokolů. Sokol stěhovavý je kriticky ohroženým druhem, který z České republiky zcela vymizel, ale v posledních letech se podařilo populaci sokolů na naše území navrátit. Jejich hnízdiště se obvykle nachází ve výškách nad 100 metrů. "V loňském roce hnízdilo na elektrárnách ČEZ deset párů, což je rekord, jímž se nemůže pochlubit žádná společnost ve střední Evropě," doplnil tiskový mluvčí elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: opilec vyhrožoval druhému muži usmrcením; krádež dřeva; recidivista kradl v obchodě
Třiačtyřicetiletý muž na začátku minulého týdne po deváté hodině večer na chodbě ubytovny v obci u Moravských Budějovic na Třebíčsku fyzicky napadl druhého muže a vyhrožoval mu usmrcením. Následující den dopoledne opilý muž svoje chování zopakoval. Policistům agresivní muž nadýchal přes dvě promile a ve výhružkách pokračoval i v přítomnosti hlídky, svoji agresi směřoval i na široké okolí. Policisté jej proto odvezli na záchytku a na základě shromážděných důkazů mu sdělili podezření ze spáchání trestného činu. Případ řešili ve zkráceném přípravném řízení. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Krádež dřeva za třicet tisíc
Policisté prověřují krádež dřevní kulatiny u Telče na Jihlavsku. V době od konce března do středečního odpoledne 21. dubna pachatel ukradl z lesa u obce Krasonice v místech zvaných V Hraničníku dřevěnou kulatinu v délkách kolem čtyř metrů. "Krádeží dřeva vznikla majiteli předběžně vyčíslená škoda třicet tisíc korun. Policisté provedli šetření, úkony trestního řízení zahájili pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Případ policisté prověřují", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Muž kradl v obchodě baterie
Ze spáchání trestného činu je podezřelý dvaačtyřicetiletý muž ze Svitavska, který ukradl v Havlíčkově Brodě v obchodě zboží. Jedná se o recidivistu, který byl za majetkovou trestnou činnost před necelými dvěma lety soudně trestán. "Přesto muž v pondělí 26. dubna odcizil po sedmé hodině večer v obchodním domě na ulici Bělohradská baterie v hodnotě necelých 150 korun, které v prostoru prodejny vybalil, vložil do svého přenosného rádia, a z obchodu odešel, aniž by zaplatil", uvedla Jana Kroutilová. Muže zastavil pracovník ostrahy a na místo byli přivoláni policisté. Muže odvezli na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů. Je podezřelý ze spáchání trestného činu krádeže. Případ policisté prověřují.

Opilého muže policisté zajistili
V úterý 27. dubna přijali policisté před polednem oznámení, že se ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku nachází zjevně opilý muž, který svým jednání obtěžuje svoje okolí a válí se na chodníku před obchodem. Policisté, kteří na místo přijeli, zjistili, že se jedná o dvaapadesátiletého muže. "Polehával na ulici Sázavská před domem a poté seděl na autobusové zastávce, kde slovně napadal kolemjdoucí. Muž nebyl schopen samostatné chůze, ani se zvednout. Policisté u něho provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,94 promile alkoholu. Muže policisté zajistili a odvezli na záchytku k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku, který policisté šetří.

Opilého muže policisté zajistili
V úterý 27. dubna byli policisté před polednem přivoláni do Jimramova na Žďársku, kde se dle přijatého oznámení nacházel opilý muž, který nebyl schopen se o sebe postarat. "Ležel v blízkosti silnice a vulgárně pokřikoval. Policisté zjistili, že se jedná o šedesátiletého muže, spolupracovat odmítal. Muže zajistili a odvezli ho na záchytku k vystřízlivění. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Řidič je podezřelý z přestupku
V úterý 27. dubna odhalili policisté řidiče, který byl pod vlivem alkoholu. Před jedenáctou hodinou dopoledne jel devětatřicetiletý muž s vozidlem Škoda Octavia v Pacově na Pelhřimovsku po ulici Žižkova. Automobil zastavila hlídka. "Při dechové zkoušce policisté muži naměřili hodnotu 0,45 promile alkoholu a obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Policisté řidiči další jízdu zakázali", informovala Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Vojenský lékař z Přibyslavi v žádné válce nebyl, zemřel mlád, jeho hrob chátrá a sochu pokryl mech
Lékař rakousko-uherské armády plk. MUDr. František Křesťan, který má od jara roku 1910 hrob v levé přední části přibyslavského pohřebiště, zemřel v pouhých 36 letech v Innsbrucku na zánět ledvin.
Vyplývá to z více než 110 let starých úředních dokumentů, které byly nalezeny ve Vojenském ústředním archivu v Praze a jejichž text v rozsahu osmi rukopisných stran psaných ručně obtížně čitelným kurentem ochotně rozluštil Mgr. Aleš Veselý z Galerie výtvarných umění v Havlíčkově Brodě.

František Křesťan se narodil v Přibyslavi 6. září 1873, maturoval na gymnáziu v Německém Brodě, začal studovat medicínu na české Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze.

Od 1. dubna 1896 studium na půl roku přerušil kvůli povinné branné službě, armádě se přitom upsal na 10 let. Závazek po této době ještě prodloužil.

Dne 1. října 1896 byl povýšen na svobodníka a převelen k 21. pěšímu pluku v Čáslavi. Dokumenty uvádějí, že v aktivní vojenské službě dostal “dovolenou” pro dokončení studia medicíny. Po promoci 13. června 1899 byl s hodností poručíka povýšen na asistenčního lékaře, 1. října 1899 byl povýšen na nadlékaře a umístěn do Posádkové nemocnice ve Vídeňském Novém Městě (okresní město v Dolním Rakousku, přibližně 50 km jižně od Vídně).

Od roku 1902 byl vrchním lékařem pluku dragounů (jezdectva) č. 5 a byl povýšen na plukovního lékaře II. třídy, což odpovídá dnešní hodnosti kapitána. V roce 1907 byl povýšen na plukovního lékaře nejvyšší I. třídy a převelen do posádkové nemocnice č. 10 v Innsbrucku.

Z osobního spisu je patrné, že nebyl žádný čahoun, měřil 164 cm, měl kaštanové vlasy a nosil brýle.

Smrt v nemocnici, ve které sloužil

V hlavním městě rakouské spolkové země Tyrolsko v podhůří Alp 3. března 1910 zemřel na zánět ledvin. Velení armády rodičům do Přibyslavi doručilo synovu nevyplacenou mzdu za první čtvrtletí roku 1910 ve výši 850 korun.

Za zaznamenání stojí, že 26. listopadu 1899 si přibyslavský rodák dal úředně změnit příjmení. Zatímco v armádních dokumentech byl doposud psán jako Křestan, nyní již s akcentem - Křesťan.

Proč? - “Já myslím, že mu jméno zapsali chybně a vymohl si opravu, v matrice je zapsán s háčkem, sčítací archy jsou také většinou s háčky, ale nějaký vojenský písař - Němec - nějaký háček nemusel brát v úvahu,” soudí ing. Jiří Klusáček.

Má v Přibyslavi příbuzné?

V křesťanské Přibyslavi je několik rodin s příhodným příjmením Křesťan, ale žádná o případném rodinném vztahu s MUDr. Františkem Křesťanem neví.

Již citovaný český genealog, který své rodové kořeny v Přibyslavi detektivním způsobem klíčuje v seriálu v Přibyslavském čtvrtletníku, soudí, že MUDr. František Křesťan s velkou pravděpodobností v současné Přibyslavi příbuzné má. Příbuzné však poněkud vzdálené, protože plukovník rozhodně nebyl ženatý, k tomu by potřeboval svolení vojenské správy a záznam o svatbě by byl součástí vojenského spisu. Lze tvrdit, že potomky neměl.

V přibyslavské hřbitovní knize jedinou kontaktní osobou ve vztahu ke Křesťanovu hrobu je František Nechvátal z Děčína. Můj dopis tomuto člověku však Česká pošta vrátila jako již nedoručitelný.

“Myslím, že by se v Přibyslavi dali najít dnešní Křesťanové, kteří jsou příbuzní, i když to již neví. Použil jsem sčítání z roku 1880, ale je jen pro předměstí, takže jeho otce Adolfa nemám. Ale Jindřich byl bratr Adolfa a Antonín bratranec,” říká Jiří Klusáček.

Připomeňme jména rodičů, jak jsou zapsána v matriční knize přibyslavské farnosti z roku 1873:

Otec - Adolf Křesťan, katolík, kožešník, manželský syn po zemřelém Janu Křesťanovi, a jeho manželky Augusty Křesťanové, roz. Fenclové z Jirkavy(??).

Matka - Antonie Křesťanová, katolička, manželská dcera Jana Rosypala, ševce z Přibyslavi čp. 64, a jeho manželky Anny, roz. Bukovské z Přibyslavi čp. 22.

Pokud jsem dříve napsal, že v matrice neumím přečíst jména kmotrů při křtu Františka Křesťana, Jiří Klusáček to dokázal, má lepší oko nebo lupu a napsal mně: “Jsou to manželé Petr a Františka Procházkovi, v matrikách bývají horší oříšky k rozluštění.” Petr Procházka byl švec.

Na armádní lékaře jiní důstojníci hleděli skrz prsty

Dějepisci rakousko-uherského vojenství uvádějí, že hodnost plukovníka v rakouské armádě, jakou měl František Křesťan, lékaři mohli dosáhnout od josefínských reforem. Od roku 1874 byl navíc zřízen a ustálen důstojnický sbor vojenské lékařské služby.

Přestože lékaři byli držiteli důstojnických hodností již od padesátých let 19. století, nebyli jako důstojníci příliš respektováni. Vojenští důstojníci-kombatanti, kterým se lékaři chtěli co do prestiže vyrovnat, se na ně dívali jako na nepřirozené spojení důstojníka, jehož hlavním úkolem je udržovat ve svém mužstvu pořádek a disciplínu a v případě nutnosti ho vést do boje, a civilního lékaře, který ošetřuje raněné a stará se “pouze” o záležitosti medicínského oboru.

Podle dostupné statistiky v celé rakousko-uherské armádě v roce 1894 sloužilo 1236 vojenských lékařů.

V roce 1907 MUDr. František Křesťan obdržel bronzovou Jubilejní pamětní medaili ((Jubiläums-Errinerungmedaile) a v roce 1908 Vojenský jubilejní kříž (Militär-Jubiläumskreuz). Vyplývá to z již citovaných dokumentů Ústředního vojenského archivu. První medaile byla vydána k 50. výročí vlády Františka Josefa I. a druhá k 60. výročí jeho vlády. Medaile dostali všichni aktivní (v prvém případě i neaktivní) vojáci. Existovala též verze pro státní zaměstnance. František obdržel první medaili zřejmě se zpožděním až v roce 1907, i když nárok na ní měl již v roce jejího vydání, tedy v roce 1898.

Zemřel před výbuchem války na Balkáně

Dá se soudit, že pokud by MUDr. František Křesťan v roce 1910 předčasně nezemřel, brzy by se ocitl ve dvou balkánských válkách, které propukly v letech 1912–1913. Většina českého obyvatelstva se v té době přikláněla na stranu slovanských států, jež bojovaly proti Turecké říši, zatímco oficiální rakousko-uherská zahraniční politika tradičně podporovala Tureckou říši v obavě, že se slovanské státy dostanou pod přímý vliv hlavního konkurenta Rakouska-Uherska na Balkánském poloostrově – Ruska.

V balkánských zákopech by MUDr. František Křesťan měl hodně práce. Za jednu z příčin ústupu bulharských vojsk 5. listopadu 1912 bývá považována epidemie cholery, jež si mezi vojskem vyžádala až tři tisíce obětí. Cholera propukla také v srbské armádě, z jejich řad na ní zemřelo 4300 vojáků.

Mnohem větší nasazení by přibyslavského humanistu čekalo v 1. sv. válce. V globálním krvavém konfliktu let 1914-1918 bylo z řad rakousko-uherské armády zabito 1,2 miliónů vojáků, zraněno 3,6 miliónů vojáků, nepočítaje již 2,2 milióny zajatých a ztracených vojáků.

Bolest rodičů nad ztrátou syna

Rakouský Innsbruck, kde Křesťan zemřel, od Přibyslavi, kde je pohřben, nejkratší cestou dělí 549 km,. Tak daleko byly na jaře 1910 vezeny tělesné ostatky českého důstojníka do jeho rodiště.

Na synův rov truchlící rodiče dali vytesat bolestný epitaf: “Zde v Pánu odpočívá MUDr. František Křesťan, C. a K. pluk. lékař I. tř. Zemřel 3. břez. 1910 v stáří 36 roků. Jest v Boží radě souzeno, že co nám nejvíce mileno, nás opouští”.

Zachráníme sochu Ježíše Krista?

Nad hrobem jediného rodáka a občana města Přibyslav, který v rakousko-uherské armádě sloužil jako lékař, se tyčí socha Ježíše Krista. Je vysoká 155 cm, stejně měří sokl. Celý pomník sahá do výšky 310 cm. Autorem je sochař Emanuel Klos z Lysé nad Labem. Jeho dílo za 110 let zchátralo a hrob nikdo neudržuje.

Aktuální stav sochy prozkoumal přibyslavský restaurátor památek Petr Máša, zjistil, že prorůstá mechy a lišejníky. “V exponovaných místech se již pískovec odlupuje, tj. na plastice Krista v obličeji a v celé přední partii oděvu a podestě sochy,” píše Petr Máša a náklady na odborné restaurování pomníku odhaduje na 110 tisíc korun.

Postaráme se o záchranu této sochy, uměleckého díla, výrazné dominanty našeho hřbitova, jediného monumentu Božího syna na přibyslavském pohřebišti? A také o alespoň minimální údržbu výjimečného hrobu?

Foto: Ivo Havlík
Ivo HAVLÍK



Zpět nahoru na obsah...

Vrtulník záchranářů na Vysočině slaví třicet let své existence, uskutečnilo se na osmnáct tisíc vzletů
Letecká záchranná služba v Jihlavě oslaví 1. května 2021 třicáté výročí své existence. Za tři desítky let provozu uskutečnili letečtí záchranáři více jak 18 tisíc vzletů a přepravili tisíce pacientů v ohrožení života, se závažnými polytraumaty, srdečními příhodami nebo popáleninami. Ročně vzlétne posádka Kryštofa 12 z jihlavského heliportu v průměru 600 krát.
Letecká záchranná služba poprvé zasáhla v regionu budoucí Vysočiny v květnu 1991. Krátce po zahájení ostrého provozu se vrtulník provozovaný společností SLOV-AIR, později BEL-AIR, přestěhoval z letiště Henčov, kde probíhal zkušební provoz, na nově vybudovaný heliport u
nemocnice na ulici Vrchlického. Tam také vyrostl plechový hangár a stavební buňka se zázemím pro leteckého mechanika. „Od té doby prošla letecká záchranná služba na Vysočině výraznou proměnou, jak po technické tak i odborné stránce,“ říká ředitelka ZZS Kraje Vysočina Vladislava Filová.

V březnu roku 1992 zahajuje souběžnou činnost letecká záchranná služba v Havlíčkově Brodě - Kryštof 17. Vrtulníky, jejichž provozovatelem byla Armáda ČR, startovaly z letiště v Havlíčkově Brodě a pro potřeby LZS byly zrekonstruovány vojenské objekty přímo sousedící s letištní plochou. Středisko mělo trvale k dispozici tři vrtulníky vybavené zdravotnickou technikou. Jednalo se o dva stroje Mi-2 a jeden stroj Mi-8. Činnost havlíčkobrodské letecké záchranky byla ukončena v roce 1994. Za tři roky fungování provedly posádky Kryštofa 17 celkem 1588 zásahů.

V roce 1995 začíná výstavba nové budovy záchranné služby v Jihlavě, kde se o čtyři roky později, 1.12. 1999, dočká jihlavský Kryštof 12 moderního technického zázemí a nadčasově řešené posuvné plošiny, sloužící k vysunutí vrtulníku z temperovaného hangáru ke startu na zásah.

Během uplynulých třiceti let se na základně LZS v Jihlavě vystřídaly celkem čtyři typy vrtulníků.
Vůbec prvním strojem byl vrtulník ruské konstrukce a polské výroby Mil Mi-2, který na Vysočině létal od samotného zahájení až do dubna roku 1994.

Více foto, které poskytla ZZS Kraje Vysočina na facebooku ve skupině iglau.cz
Petr JANÁČEK



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   18. 4. 2024

• Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
• Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
• Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
• Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
• Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
• Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024