Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 9.6 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Kromě elektřiny budou Dukovany produkovat i med
Mimořádně čisté prostředí bez postřiků a rušivých vlivů využijí v Jaderné elektrárně Dukovany pro chov včel. Na okraji přísně střeženého areálu vyrostlo pět úlů, do budoucna by tady včelstva měla produkovat ročně kolem 100 kilogramů medu. Nebude ale určen k volnému prodeji. Poslouží hlavně jako dárek symbolizující bezemisní výrobu.
Bylinková zahrada pro místní kuchyni, největší jaderný vinohrad, ovocný sad a nyní i včelí úly. Jaderná elektrárna Dukovany Skupiny ČEZ dál pokračuje v zelených projektech. Cílem je využít volné plochy a čistého životního prostředí. „Včely jsou částečným indikátorem stavu životního prostředí. Vyhovují jim plochy bez intenzivního používání umělých chemických látek, nejlépe v klidném prostředí. Takže věřím, že se jim tady bude líbit,“ říká Pavel Štefka, který se dlouhodobě zabývá chovem včel i výrobou medu.

Dukovanský med by měl být k dispozici jak v čisté podobě, tak i s příměsí bylinek, které rostou v užitkové zahrádce přímo v elektrárně, nebo se šípky, které najdete všude v elektrárně i v jejím okolí.

„Samozřejmě to není o komerčním využití. Tyto projekty ale symbolizují směr, kterými se ubíráme. Tedy k čisté produkci energie, přátelské vůči životnímu prostředí. A jsem rád, že pro ně využíváme právě prostředí našich elektráren,“ doplňuje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Skupiny ČEZ Bohdan Zronek.

První „jaderný med“ chtějí energetici stáčet už v průběhu letních prázdnin. Umístění úlů je navíc takové, že v žádném případě nemůže dojít například k ohrožení zaměstnanců v případě údržby či investičních akcí v elektrárně. "Kromě projektů zaměřených na lokální potraviny obě české jaderné elektrárny spolupracují na ochraně hnízdění dravých ptáků, nebo zadržování vody v krajině a výsadbě zeleně. Jsou také největšími podporovateli kulturních, společenských a sportovních akcí v okolí," doplnil tiskový mluvčí elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.

Zajímavosti o medu a včelkách, aneb víte že?
První písemná zmínka o léčivém účinku medu je z období 2100–2000 př. n. l. z hliněné destičky ze starověkého sumerského města Nippur, na které je zaznamenán návod, jak ošetřit zranění
První záznamy o chování včel jsou z Egypta už z roku 2450 př. n. l.

Staří Egypťané do medu „nakládali“ těla zesnulých – využívali totiž med při balzamování.

Med byl poprvé nahrazen cukrem v Číně, kde se začalo sladit cukrem kolem roku 350 n. l.

Během roku silné včelstvo vyrobí a z větší části i spotřebuje řádově stovky kg medu
1 kg medu = cca 1 000 000 navštívených květů.

Aby včely nasbíraly jeden kilogram nektaru z květů pro výrobu medu, musí v průměru překonat podobnou vzdálenost, jako by sedmkrát obletěly Zemi kolem rovníku!
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Spočítejte si, kolik emáků se v táborské zoo narodilo; ale pozor - někteří mohou být schovaní
Jeden, dva, tři,.. Kolik je vlastně velkých ptáků emu v táborské zoologické zahradě? Každý rok patří tento druh k těm, jejichž mláďata se líhnou jako jedny z prvních. V inkubátoru se z vajíček vylíhne každoročně hned několik ptáčat hned v prvních měsících roku. Není proto divu, že se nyní ve výběhu prohání hned několik odrostlejších emáků. Jako mláďatům jim patří vlastní rozlehlý výběh. Kolik přesně jich je, však musí každý návštěvník spočítat sám. Přece to nebudeme prozrazovat předem. Jen při sčítání dejte pozor. Dost často totiž zůstane některý z ptáků schovaný uvnitř.
Emu hnědý, který pochází z Austrálie, je po pštrosovi druhým největším nelétavým ptákem světa. Jeho vejce jsou zelená a váží až 900 gramů, mláďata se vylíhnou po 49 až 56 dnech. Zajímavá je u těchto ptáků hlavně takzvaná parentální péče. Po nakladení vajec samicí sedí na hnízdě samec, který po vylíhnutí mláďata také vodí a hlídá.

Emuové jsou všežraví, rádi se živí především bobulemi a semeny. Žijí hojně v Austrálii, dva tasmánské poddruhy emu byly však vyhubeny již v 18. století osadníky. Vytváří velká hejna, která mohou mít až desítky členů. V přírodě se emu hnědý dožívá deseti let, v zajetí až 35 let.

Nucené uzavření zoologických zahrad způsobilo té táborské obrovské škody. Jen loni se výpadek příjmů vyšplhal na 1,5 milionu korun a další statisícové výpadky zoo eviduje od začátku letošního roku. Zoologickou zahradu nad vodou drželi hlavně její příznivci, kteří jí ve větší míře než kdy dříve přispívali buď sponzorstvím, nebo adopcí zvířat. Příjmy se vstupného a za speciální zážitkové programy činí podstatnou část příjmů, proto je nyní velmi důležité, aby příznivci zoo podpořili zahradu také svou návštěvou. Kromě zvířat je čeká bezpečná procházka rozlehlým přírodním areálem, který jim nabídne tolik vítanou možnost relaxace.

Zoologická zahrada v Táboře je pro veřejnost otevřena každý den od 9 do 18 hodin.

Foto: Anna Kostohryzová
Filip SUŠANKA



Zpět nahoru na obsah...

Záchranáři na Vysočině mají osm nových sanitek
Na pomoc lidem budou krajští záchranáři už brzy vyrážet v osmi nových sanitních vozidlech, které v rámci realizované veřejné zakázky pořídila koncem května letošního roku Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina.
Jedná se o vozy značky Volkswagen Transporter 4motion s naftovými motory o výkonu 146 kW, díky kterým mohou dosáhnout rychlosti až 184 km/hod. Jsou vybaveny pohonem obou náprav, zesíleným pérováním či sedmistupňovou DSG převodovkou. Právě automatické řazení při vyšších rychlostech a kritických situacích zvyšuje bezpečnost řízení, jelikož má řidič po celou dobu jízdy obě ruce na volantu. Samozřejmostí je klimatizace ambulantního prostoru, kterou převážně v horkých dnech ocení jak pacienti, tak i posádka. Asi největší proměnou prošlo střešní výstražné světelné zařízení, které dostalo zcela nový design.

Dodavatelem a současně výrobcem zdravotnické nástavby je firma Fosan s.r.o., Ivančice a pořizovací cena činí celkem 24 190 320,- Kč.

Nyní čeká nové sanitní vozy dovybavení přístroji a IT technologiemi a následně budou přiděleny na výjezdové základny Havlíčkův Brod, Jihlava, Telč, Počátky, Třebíč, Humpolec, Jemnice a Pelhřimov.

Průběžná obnova vozového parku ZZS Kraje Vysočině probíhá pravidelně každý rok. Průměrné stáří sanitních vozidel, které ročně najezdí bezmála dva miliony kilometrů, je necelých pět let.
Petr JANÁČEK



Zpět nahoru na obsah...

Jihlavské havíření zahájí v sobotu 19. program běh pro hospic Bárka
Již 4. ročník běhu pro jihlavský domácí hospic Bárka proběhne v sobotu 19. června v Jihlavě. Tento charitativní běh je realizován s podporou jihlavské radnice a je již tradičně součástí oblíbené kulturní akce Havíření. Celá akce startuje v 13.30 hodin na Parkánu u Brány Matky Boží rozcvičkou běžců s Ladislavou Třetinovou z FIT Studia.
Běh pro Bárku je určen pro širokou veřejnost a přijdou si na své děti i dospělí. „Jsou připravené tři tratě, a tak si každý účastník běhu může vybrat,“ informuje jedna z organizátorek Markéta Brestovská. Běh pro Bárku není měřený závod, ale jde spíše o pohodovou sportovní akci, která má za cíl podpořit dobrou věc. „Letos účastníci závodu přispějí na financování provozu a zkvalitnění služeb Bárky,“ upřesňuje na co bude určen výtěžek Jana Sochorová vedoucí hospice Bárka. A přispět mohou i ti, co se přijdou jen podívat nebo fandit.

Organizátoři z jihlavské Charity, která je zřizovatelem domácího hospice Bárka, připravili následující tratě: 300 m dětská, hobby 3 km a „profi“ 5 km a rovněž doprovodný program na Parkánu. Markéta Brestovská popisuje co na návštěvníky kromě samotného běhu čeká: „Připravili jsme fotokoutek, malování na obličej či různé skládačky a hlavolamy.“

„Často se na nás obracejí lidé s dotazem, zda mohou běžecké tratě absolvovat i s kočárky. A my říkáme jednoznačně ano. Terén je v okolí centra Jihlavy a je sjízdný pro kola kočárků i například invalidní vozíky.“ přesvědčuje o vhodnosti terénu Jana Sochorová. Běžecké tratě jsou určeny pro celé rodiny a záleží na každém, zda ji poběží nebo projde.

Ambasadory letošního ročníku budou například náměstek primátorky Petr Ryška, herci z Horáckého divadla Jihlava, populární advokátka Eva Decroix a uvidíme, kdo se nakonec z oslovených osobností

Registrovat se do letošního Běhu pro Bárku se můžete buď online formou na www.behyprohospice.cz, kde jsou uvedeny i všechny aktuality. Osobně v pátek 18.6. na Masarykově náměstí od 14.00 – do 17.00, případně od 18.00 – do 21.00 ve Smetanových sadech. A poslední možnost bude před samotným zahájením Běhu pro Bárku od 12.00 u Brány Matky Boží, kde bude startovní brána všech tří běžeckých tratí.

HARMONOGRAM

registrace na místě od 12.00 – do 13.30

12.00 – začátek doprovodného programu na Parkánu

13.30 – rozcvička s Laďkou Třetinovou

13.45 – běh 300 m (dětský závod)

14.00 – běh na 5 km (sportovci a běžci na úrovni)

14.15 – běh na 3 km (amatéři a rodiny)

15.00 – focení a závěrečný ceremoniál

(program může být upraven dle potřeb organizátora)
Marek MAŠÁT



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: cizinec vlezl do domu; muž nesmí na Jihlavsko, přesto tam byl; motorkář boural na věcech, které vypadly z vozíku
Policisté sdělili podezření ze spáchání přečinu porušování domovní svobody devětadvacetiletému muži, který v Hodicích na Jihlavsku vnikl do cizího domu. Do obce byli policisté přivoláni v pondělí 7. června po osmé hodině večer. Do jednoho z domů se totiž dostal odemčenými dveřmi neznámý muž, a když byl jeho obyvateli přistižen, utekl. Policisté podezřelého muže v krátké době vypátrali na silnici ve směru na Třešť. Policisté zadrželi a muže umístili do cely, jednalo se o cizince. Na základě shromážděných důkazů sdělili muži podezření ze spáchání trestného činu, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Muž porušil uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý devětatřicetiletý muž z Pelhřimovska, který pobýval na Telčsku, i když to má soudem zakázáno. "V úterý 8. června byl po páté hodině večer u obce Hostětice, kde ho kontrolovala policisté, kteří zjistili, že má muž soudem uložený trest zákazu pobytu na okrese Jihlava na dobu čtyř let, který by mu měl skončit až na začátku roku 2023. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Agresivní opilec skončil na záchytce
V úterý 8. června přijali policisté kolem třetí hodiny ráno oznámení o muži, který se v obci nedaleko Třebíče opil a choval se agresivně. "Policisté zjistili, že došlo v domě a jeho okolí k opakovanému konfliktu mezi příbuznými, po kterém muž vyhrožoval, že ohrozí svůj život. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 2,12 promile alkoholu. Muž se choval nevyzpytatelně a ke svému okolí značně útočně. Výzvy policistů odmítal uposlechnout", informovala Jana Kroutilová s tím, že policisté ho zajistili a odvezli na záchytku k vystřízlivění. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku, případ policisté šetří.

Řidiči z vozíku vypadly věci na silnici, vzápětí na nich havaroval motorkář
V úterý 8. června jel před šestou hodinou večer u Vladislavi na Třebíčsku čtyřiadvacetiletý řidič vozidla Fiat s přípojným vozíkem naloženým nezajištěným nákladem. "Jel od Náměště nad Oslavou, přičemž se z přívěsu uvolnily svitky převážené chráničky a vypadly z vozíku před projíždějící motocykl Yamaha. Motocyklista do jednoho z nich narazil a havaroval do silničních svodidel. Při nehodě utrpěl řidič motocyklu zranění a byl zdravotnickou záchrannou službou transportován do brněnské nemocnice", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Provedenými dechovými zkouškami policisté u řidičů požití alkoholu vyloučili. Místo nehody ohledali a zadokumentovali. Při dopravní nehodě vznikla škoda přes padesát tisíc korun. Nehodu policisté šetří.

Střet vozidla s motocyklem
V úterý 8. června došlo v Jihlavě ke střetu vozidla s motocyklem. "Před pátou hodinou odpoledne jel šestadvacetiletý řidič automobilu Škoda Octavia od ulice Na Bělidle směrem k ulici Znojemská, na hlavní silnici vjel v době, kdy zde projížděl ve směru z centra řidič motocyklu Honda, a došlo ke střetu. Při dopravní nehodě utrpěl zranění motocyklista a také spolujedoucí. Oba byli zdravotnickou záchrannou službou převezeni na ošetření do jihlavské nemocnice", informovala Jana Kroutilová. Policisté provedenou dechovou zkouškou u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Místo nehody ohledali a zadokumentovali. Při nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda 170 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.

Amfetamin za volantem
Policisté zastavili v úterý 8. června kolem desáté hodiny večer u Dolního Města na Havlíčkobrodsku vůz Nissan, jehož řidičem byl jednatřicetiletý muž. "Výsledek testu na zjištění omamných a psychotropních látek byl pozitivní a vykázal přítomnost amfetaminu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. V další jízdě již pokračovat nesměl", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Policisté kontrolovali v úterý 8. června kolem půl páté odpoledne u Obrataně na Pelhřimovsku osobní auto Ford. "Jeho pětadvacetiletý řidič, který se v rámci kontroly podrobil testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami měl výsledek pozitivní na amfetamin. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž souhlasil", informovala S. Rázlová. Policisté mu na místě další jízdu zakázali a případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy.

Muž za volant usedl bez řidičského oprávnění
V úterý 8. června kolem jedenácté hodiny večer zastavili policisté na ulici Santiniho ve Žďáře nad Sázavou vozidlo Renault, které řídil šestatřicetiletý muž. "Provedená lustrace ukázala, že muž není držitelem příslušného řidičského oprávnění. Policisté muži zakázali další jízdu a případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Policie šetří podezření na stržení hnízd jiřiček v podloubí na náměstí v Telči
S prvním červnovým dnem si bez velkých starostí bydlely v hnízdech v podloubí u jednoho z domů na historickém náměstí Telče, o dva dny později byly jiřičky obecné i jejich pět hnízd kompletně pryč. Na případ pravděpodobně úmyslně stržených a odstraněných hnízd upozornila pracovníky záchranné Stanice Pavlov Pavla Klašková, která v domě provozuje obchod.
„Dům č. 53 má krásné podloubí a v něm si každý rok jiřičky stavějí svá hnízda. Letos nasadily trochu později, ale v pondělí 24. května měly hnízda obsazená, seděly na vejcích, případně už krmily. Prvního června tam ještě hnízda byla, ale jaké bylo naše zděšení, když jsme otevírali obchod 3. června a zjistili jsme, že po hnízdech není ani památky, pouze na zemi byla hlína. Někdo je musel odstranit,“ rozhořčeně popisovala situaci dlouholetá majitelka obchodu se sklem a bižuterií v Telči a vzpomínala, že město bývalo kdysi plné vlaštovek a jiřiček.

Právě netolerance lidí je velkým problémem, se kterým se nejen jiřičky potýkají. A to i přesto, že odstraňování hnízd během hnízdní sezóny je nezákonné. „Myslím si, že je to naprostý hyenismus. Hnulo mi to žlučí, lidi si ničeho neváží a chovají se jako by jim všechno patřilo. Telč potřebuje turisty a hnízda byla pěknou atrakcí, mnoho lidí si je fotografovalo, hlavně cizinci,“ posteskla si Pavla Klašková. „Říká se, že jiřička si postaví hnízdo znova, ale po těchto zkušenostech to asi tak nebude, protože se už nevrátily,” doplnila.

Záchranná stanice okamžitě jednala
„Jakmile nás paní Klašková kontaktovala, spojili jsme se s našimi kontakty a situaci začali řešit. Aktuálně, po upozornění majitele nemovitosti, má případ v rukou Policie ČR. Na náměstí jsou kamery, takže by nás velmi potěšilo, kdyby se podařilo přijít na to, kdo hnízda jiřiček v době jejich hnízdění strhl a zda úmyslně,“ uvedl ředitel záchranné Stanice Pavlov Zbyšek Karafiát.

Informaci o podezření na možné úmyslné shození hnízd jiřiček už má k dispozici policie. „Ano, informaci máme a aktuálně provádíme šetření,“ potvrdila policejní mluvčí Jana Kroutilová.

V Kraji Vysočina se zástupci záchranné Stanice Pavlov ve spolupráci s kolegy z České společnosti ornitologické problematice v letech 2018 až 2020 intenzivně věnovali. „Zmapovali jsme výskyt jiřiček v Jihlavě, Havlíčkově Brodě, Světlé nad Sázavou a Ledči nad Sázavou. Studie z let 2019 a 2020 s vyznačenými hnízdy slouží momentálně na místních odborech životního prostředí k aktivní ochraně hnízdišť, především během rekonstrukcí, ale i při nezákonném ničení těchto hnízd,“ upřesnila Petra Hulvová ze záchranné Stanice Pavlov.

ZÁKONNÁ OCHRANA

V souladu s § 5a zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny je v zájmu ochrany druhů volně žijících ptáků zakázáno úmyslné poškozování nebo ničení hnízd a vajec nebo odstraňování hnízd a úmyslné vyrušování těchto ptáků, zejména během rozmnožování a odchovu mláďat. Ten, kdo tento zákaz poruší, se vystavuje riziku uložení pokuty do výše 10 000 Kč v případě fyzické osoby nebo do výše 1 000 000 Kč v případě právnické osoby a fyzické osoby při výkonu podnikatelské činnosti (§ 87 odst. 1 písm. c) nebo § 88 odst. 1 písm. e).

Rozšiřující informace najdete v článku Monitoring a ochrana hnízd jiřiček:
https://stanicepavlov.cz/jiricky/

Foto ilustrační: Český rozhlas Vysočina
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Muzeum Vysočiny v Třebíči rozšířilo svoji sbírku o originální vyšívané šátky
Jedním z hlavních úkolů každého muzea i galerie je péče o sbírkové předměty a rozšiřování svěřených sbírkových fondů. Děje se tak plánovitě a systematicky. Sbírkové předměty vypovídají o minulosti i současnosti. Sbírkotvorné organizace je získávají různými způsoby, a to nejenom činností vlastních zaměstnanců, jako je například sběr, nález nebo výzkum, ale také darem nebo koupí. V případě nabídky od veřejnosti se však nejdříve vyhodnotí, zda daný předmět bude znamenat obohacení dané podsbírky. Vítány jsou zejména předměty, za kterými je prokazatelná vazba k danému regionu.
„Odborní muzejní pracovníci si velmi cení lidí, kteří bezúplatně nabídnou muzeu rozmanité předměty, které pocházejí většinou z pozůstalosti. Pro dárce je často dostatečným zadostiučiněním, že dané artefakty zůstanou uchované i pro další generace. Obzvlášť pokud je s daným předmětem spojen nevšední příběh, který tím nezanikne. Stejné je to i u šátků darovaných do sbírek třebíčského muzea,“ sdělil krajský radní pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Roman Fabeš. Mnohdy jsou lidé překvapeni, že za danou věc je muzeum vděčné, neboť jim osobně nepřipadá ničím až tak významná. Často mají tendenci posuzovat věci pouze podle hodnoty vyjádřitelné v penězích. A přitom artefakty s konkrétním příběhem patří k velmi hodnotným. Po převzetí do sbírky jsou předměty uloženy v depozitáři za přísného dodržování bezpečnostních a klimatických podmínek nebo jsou využívány k výstavním, studijním nebo didaktickým účelům.

Zajímavé okolnosti jsou spjaty i se získáním dvou vzácných obřadních oděvních součástek, které výrazně obohatily etnografickou podsbírku Muzea Vysočiny Třebíč. Tato mimořádná akvizice souvisí s dlouhodobým výzkumem a dokumentací lidové kultury v regionu, kterému se třebíčské muzeum prostřednictvím svého pracoviště tradiční lidové kultury věnuje. Muzejní etnografky Silva Smutná a Eva Kolajová monitorovaly v rámci své práce v terénu letnicovou slavnost Vožení krále v Ketkovicích, která má svoji analogii ve slovácké Jízdě králů.

Zvyk Vožení krále ve své podstatě oslavuje nově se rodící slunce a probouzející se přírodu a historicky je v regionu doložen v obci Lhánice u Mohelna. V roce 1958 však tuto slavnost zrekonstruoval a konal ve své obci Horácký soubor obce Ketkovice. Zasloužily se o to sestry Anna a Marie Bočkovy, které národopisný kroužek vedly ve spolupráci s etnografickým pracovníkem Vratislavem Bělíkem. Ketkovičtí tuto slavnost uspořádali opět po padesáti letech, tedy v roce 2008. A následně dle tradice opět po sedmi letech – v roce 2015.

Při Vožení krále musí mít královna i král za pasem připevněný a do vějíře složený obřadní vyšívaný šátek, který pro slavnost předem určená královna v dostatečném předstihu s pečlivostí a vyšívačským umem připraví. V roce 1958 šátečky krále i královny vyšívala Marie Skokanová z Ketkovic. Zhotovené jsou z bavlněného plátna. Výšivka s květinovými motivy a symbolem koruny u šátečku krále a věnečku na královnině šátečku je provedena bílou bavlněnou přízí. Jména krále a královny i vročení jsou pak vyšita červeně. „Tyto dva šátečky muzeu darovala dcera někdejší ketkovické královny. Zůstanou výpovědí o krásné a poetické obyčejové slavnosti našeho regionu,“ s neskrývanou radostí uvedla Jitka Katovská z Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury na Vysočině.
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Sklářské sympozium ve Světlé nad Sázavou nabídne veřejnosti přihlížet náročné práci u sklářské pece i procesu vzniku uměleckých artefaktů
V prostorách Uměleckoprůmyslové akademie ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku se bude ve dnech 14. až 20. června konat Česko-rakouský sklářský workshop 2021.
Sklářští výtvarníci z Čech a Rakouska, zde budou tvořit plastiky na bázi foukaného skla a rozpracovávat je podle vlastní fantazie ve specializovaných dílnách školy za účasti místních pedagogů. Pro dotváření objektů budou k dispozici brusičské, malířské, nebo třeba vitrážnické ateliery.
Cílem sympozia je předání nápadů a zkušeností mezi účastníky i předvedení sklářské zručnosti a invence.

Akce je určena široké veřejnosti, která si bude moci volně tvůrčí postup prohlédnout a to zejména v prostoru školní hutě. K dispozici budou pro zájemce také komentované prohlídky vedené pracovníky školy. Opravdoví nadšenci budou mít šanci ptát se přímo umělců.

Při podvečerních přednáškách bude představen nový knižní sklářský průvodce; o své tvorbě promluví zúčastnění výtvarníci.

Workshop doprovází živou tvorbou právě probíhající česko-rakouské výstavy uměleckého skla a designu Element sklo: Matérie fantazie v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě a historického sklářství Element sklo: Historie za sklem na hradě Ledeč nad Sázavou.

Expozice umístěná v prostorách hradu v Ledči nad Sázavou je zaměřena na představení dějin sklářství v uvedených regionech, oblastech se společnými kořeny sklářské tradice. Návštěvník se přístupnou formou seznámí s nejstarším sklem z archeologických nálezů a následujícím rozkvětem sklářského fenoménu od poloviny 18. století, vrcholícím před polovinou 20. století, až po centralizaci sklářské výroby v období socialistického hospodářství. Vedle samotného skla patří k lákadlům expozice diorama barokní sklářské pece s vybavením a dobovým sklářským obchodem nebo ukázka přírodních skel a sklářských surovin. Návštěvník uvidí také autentické stroje na rytí a broušení skla v dobových kulisách a četné další zajímavosti.

Výstava v Oblastní galerii Vysočiny na Masarykově náměstí v Jihlavě představuje autorskou tvorbu současných sklářských výtvarníků, design sklářských provozů i práce studentů středních odborných škol. Místně se zaměřuje na oblast tří krajů – Vysočiny, jižních Čech a Dolního Rakouska. Výběr exponátů nabízí pohled na současné smýšlení o skle, na díla umělců, kteří považují sklo za jedno z více médií k přenosu svých idejí, na designéry, již stále drží a obnovují vysokou úroveň českého užitého umění. K vidění jsou tavené a broušené plastiky, skleněné objekty kombinované s kovem či kamenem, mozaiky a šperky, monumentálně instalovaná svítidla, vázy foukané do forem ze stromové kůry a mnoho dalšího.

Další informace na www.sklonavysocine.cz


- red -



Zpět nahoru na obsah...

V muzeu ve Velkém Meziříčí si mohou návštěvníci prohlédnout například novou expozici sbírky zbraní, nábytek či řády udělené hraběti Františku Harrachovi
Nová expozice sbírky zbraní, orientalistiky či kolekce obrazů rytířů Řádu Zlatého rouna. Muzeum ve Velkém Meziříčí doznalo v době nuceného uzavření kvůli koronaviru řady změn.
Ve spolupráci s rodinou Podstatzkých byly v průběhu jarních měsíců upraveny expozice jak v prvním zámeckém patře, tak v patře druhém, kde se nacházejí expozice muzea. Změny se netýkaly jenom exponátů samotných, ale vybrané prostory byly také vymalovány a v chodbách druhého patra byly položeny nové koberce.

Některé ze šlechtických salonů byly zcela nově zařízeny, v jiných došlo alespoň k malým přesunům vystavených exponátů. Návštěvníci se mohou těšit na nové kousky nábytku, které doposud nebyly vystavovány. Novinkou je například také sbírka řádů a vyznamenání udělených hraběti Františku Harrachovi.

K nepoznání se změnila vstupní část druhého patra. Celý vestibul horního patra zdobí velké obrazy rytířů Řádu zlatého rouna. Na obraze nad schodištěm je pak zachycen kůň vévodkyně Marie Eleonory, kterého drží malý černoušek.
Návštěvníci se mohou těšit také na novou expozici militarií, kde jsou zastoupeny jak chladné, tak i palné zbraně. Nechybí ani plátová zbroj z období třicetileté války.

Orientální sbírka zase představuje předměty shromážděné především Rudolfem Lobkovicem a Františkem Harrachem. Sbírka je natolik unikátní, že některé z předmětů byly v roce 2010 restaurovány přímo v Japonsku.
Jestliže byly vytvořeny nové expozice, musely jim samozřejmě některé z těch dosavadních ustoupit. V současné době si tak už návštěvníci neprohlédnou plastiky vytvořené velkomeziříčským rodákem Jiřím Markem, které byly odborně sejmuty v únoru. Zrušena byla také expozice věnující se modelům mostů a pozemním komunikacím a expozice o Janu Čermákovi.
Skončila také výstava v klenuté chodbě Šálek lahodného moku, ta bude ovšem v průběhu června nahrazena výstavou lidového textilu.
S historií regionu se i nadále mohou návštěvníci seznámit v expozici Ve znamení sedmi per. Přírodní poklady prezentuje expozice Od albitu k žule s minerály nalezenými v regionu a otevřený ornitologický depozitář, kde jsou zastoupeny druhy ptactva vyskytujících se na Velkomeziříčsku na počátku 20. století. Nechybí ani ojedinělá kolekce kubistického nábytku navrženého Pavlem Janákem.

Otevírací doba:
červen-srpen: denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin
září, říjen: denně kromě pondělí od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin
www.muzeumvm.cz
- muz -



Zpět nahoru na obsah...

Na dálnici D1 v Jihlavě - Pávově dělníci rozšiřují odpočívku a rekonstruují osvětlení
Ředitelství silnic a dálnic zahájilo rekonstrukci veřejného osvětlení na pravé i levé odpočívce v Jihlavě - Pávově na 111 kilometru dálnice D1. V rámci rekonstrukce bude kompletně vyměněna elektroinstalace a stožáry včetně jejich základů. Bude tak kompletně nahrazena současná světelná soustava s výbojkovými sodíkovými světly za moderní LED svítidla. Na pravé straně ve směru na Brno se modernizace týká 28 svítidel a 24 stožárů osvětlení. Na opačné straně ve směru na Prahu je to 26 svítidel a 20 stožárů.
Rekonstrukci za 6,87 milionů korun bez DPH provádí společnost Vegacom a.s., která ze čtyř uchazečů o zakázku nabídla nejvýhodnější nabídku. Pracuje se za běžného provozu, který práce omezuje minimálně v rámci jednotlivých pracovních ostrůvků, kde momentálně probíhají převážně zemní výkopové práce. Rekonstrukci osvětlení dokončí ŘSD do konce července tohoto roku.

Souběžně již probíhají přípravy rozšíření pravé i levé strany odpočívky v rámci stávajícího záboru. Běží zjišťovací řízena EIA, v rámci kterého příslušný úřad pravomocně rozhodne zda záměr bude či nebude posuzován podle zákona č. 100/2001 Sb. Provádí se podrobný geotechnický průzkum a stanovení skladby stávající vozovky a zajišťují se podklady pro zpracování společné dokumentace pro územní stavební povolení.
Rozšíření odpočívek by ŘSD rádo realizovalo v průběhu roku 2025 - 2026 s předpokládanými náklady 317,9 milionů korun bez DPH.
Martin BUČEK



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024