Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 19.7 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Co s lagunou u viaduktu v Pelhřimově? Město se snaží věc řešit
Letos už čtyřikrát při přívalovém dešti došlo k zatopení silničního průtahu pod viaduktem v Myslotínské ulici. V nadsázce lze říct, že se „pelhřimovská laguna“ stala místem adrenalinové zábavy, povodňové turistiky a diskusí na internetu – dokonce se našli odvážlivci, kteří se v ní koupali. O problému jsme hovořili s místostarostou Zdeňkem Jarošem.
Co je příčinou toho, že při „plaváku“ z tohoto místa neodtéká voda?

Je třeba si uvědomit, že do místa stéká voda z deseti rybníků včetně Stráže. K tomu se přidává kanalizace z celé průmyslové zóny Lhotka, kde je bohužel hodně nově vzniklých zpevněných ploch a voda se tam nemá kam vsakovat. A to vše se u přilehlé čerpací stanice stéká do jednoho bodu, takže i když je odtok do Bělé hodně široký, nemá kapacitu pobrat množství vody, které se navíc s nárůstem vyasfaltovaných ploch zvětšuje.

Dá se vůbec dosáhnout plynulého odtoku?

Zřejmě ano, ale obnášelo by to kompletní přestavbu kanalizační sítě v celé této části města – což by znamenalo rozkopání obřích ploch a komunikací a investici za desítky milionů. A stejně by řešení při extrémním dešti nemuselo být stoprocentní. Vždyť při posledním přívalovém dešti (14. července) se valily „řeky“ i jinde, například přes autobusové nádraží. Jakmile se vyasfaltuje plocha, objeví se problém.

Jak tedy ochránit hlavně řidiče, kteří tudy nejezdí často? Zvlášť když semafor moc nefungoval.

Snažíme se problém řešit a jednáme s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD), které je jako vlastník této silnice odpovědné za její průjezdnost a také se to snaží řešit. Urgujeme selhání čidla semaforu, který tam ŘSD nainstalovalo. Věříme, že se to napraví. Nově jsme na zeď viaduktu z obou stran nechali osadit měřidlo, které ukazuje výšku vody.
Andrea UNTERFRANCOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: opilec obtěžoval před domem, skončil na záchytce; cyklista nadýchal téměř dvě promile; řidič v Pelhřimově nadýchal 3,5 promile
Opilý šestadvacetiletý muž v obci nedaleko Humpolce na Pelhřimovsku se zdržoval před domem, vykřikoval nesrozumitelná slova, bouchal na dveře a zvonil na zvonek. Policistům, kteří byli na místo přivoláni, nadýchal 1,98 promile. Policisté jej zajistili a eskortovali na záchytku k vystřízlivění. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Cyklista nadýchal téměř dvě promile
Policisté zastavili v neděli 18. července krátce po půl jedenácté večer opilého třicetiletého cyklistu na silnici druhé třídy mezi obcemi Závidkovice a Světlá nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. "Dechová zkouška, které se na výzvu policistů podrobil, vykázala naměřenou hodnotu 1,81 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní. V další jízdě již muž pokračovat nesměl", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté případ zadokumentovali a z přestupku na úseku dopravy se muž bude zodpovídat před příslušným správním orgánem.

Alkohol za volantem
Policisté zastavili v neděli 18. července kolem půl šesté ráno na ulici Pražská v Jihlavě osobní auto Opel. "Jeho pětačtyřicetiletý řidič se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce a její naměřená hodnota činila 0,44 promile alkoholu. Také opakovaná měření byla pozitivní. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", uvedla S. Rázlová. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Za volant usedl značně opilý řidič
V sobotu 17. července krátce před jedenáctou hodinou dopoledne zastavili policisté na silnici první třídy na ulici Nádražní v Pelhřimově osobní automobil Ford. "Jeho dvaapadesátiletý řidič se na výzvu policistů podrobil dechové zkoušce. Výsledek vykázal naměřenou hodnotu 4,28 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 3,44 a 3,52 promile. Policisté muži na místě další jízdu zakázali a zadrželi řidičský průkaz", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidič je podezřelý z přestupku
Třebíčští dopravní policisté kontrolovali v pátek 16. července kolem půl deváté večer na silnici třetí třídy v katastru obce Šašovice na Třebíčsku osobní auto Fiat. Řidičem vozidla byl pětačtyřicetiletý muž, který se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,57 promile alkoholu. Stejný výsledek vykázalo také opakované měření. V další jízdě již muž pokračovat nesměl a z přestupkového jednání na úseku dopravy se bude zodpovídat před příslušným správním orgánem.

Řidič nadýchal přes jedno promile
V neděli 18. července kolem půl dvanácté v noci kontrolovali policisté v Novém Městě na Moravě na ulici Žďárská osobní auto Škoda. "Třiačtyřicetiletý řidič se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a muž nadýchal 1,55 promile alkoholu. Také opakovaná měření byla s pozitivním výsledkem a jejich hodnoty činily 1,68 a 1,67 promile", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Policisté muži další jízdu zakázali a vše zadokumentovali. Muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Kvůli opravám bude uzavřena důležitá spojnice lesoparkem Heulos v Jihlavě
Od příštího pondělí začne oprava chodníku a cyklostezky v lesoparku Heulos podél řeky Jihlávky vedle zoologické zahrady. Opravovat se bude především opěrná zeď a také instalovat odvodnění. Cesta kvůli tomu bude uzavřena.
Město předá staveniště zhotoviteli v pondělí 26. července a ještě v ten den se začne na místě pracovat. Uzavřena bude cesta v mapě označená červenou barvou. Modře je vyznačena objízdná trasa pro cyklisty a pro kočárky. Chodci si mohou najít v lesoparku Heulos cestu vyznačenou fialově.

Interaktivní mapa je k dispozici na:
https://gis.jihlava-city.cz/portal/apps/Media/index.html?appid=7bbb4cd8785942ccb1b75ace2d1ada42

Na místě se bude opravovat opěrná zeď podél toku řeky Jihlávky v celkové délce cca 173 metrů. V místě největších erozních poruch v celkové délce cca 81 metrů dojde k podepření zdi novou konstrukcí ze železobetonu a kamene. Dále dojde k osazení odvodňovacích žlabů do problematických úseků ke svedení dešťové vody. Projekt dále počítá s opravou a výměnou poškozeného zábradlí. Současně budou provedeny i lokální opravy komunikace.
Radovan DANĚK



Zpět nahoru na obsah...

Kriminalita na Vysočině se snížila o třináct procent; objasněnost v kraji dosáhla v prvním pololetí více než 52 procent
Kraj Vysočina se stále řadí mezi nejbezpečnější regiony v rámci celé České republiky. Za první pololetí letošního roku se snížil počet evidovaných trestných činů ve srovnání s rokem 2020, a to o 13,4 procenta. Policistům na Vysočině se daří trestnou činnost objasňovat, když nejvyšší objasněnosti – více než sedmapadesát procent – dosahují letos za první pololetí policisté na územním odboru v Pelhřimově. Vyplývá to ze statistiky kriminality za první pololetí letošního roku.
V Kraji Vysočina vyšetřovali policisté za první pololetí letošního roku celkem 2 240 trestných činů, což je ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o 348 případů méně. Meziročně jde o snížení nápadu trestné činnosti o 13,4 procenta. Letos se za prvních šest měsíců podařilo v našem kraji objasnit 1 168 trestných činů a objasněnost tak dosáhla 52,1 procenta. V prvním pololetí letošního roku se policistům podařilo dodatečně objasnit dalších 312 trestných činů. Jde o případy, které se staly v předchozích letech.

„K poklesu nápadu kriminality došlo napříč celou naší republikou, proto Vysočina není v tomto ohledu výjimkou. Dosaženými výsledky se opětovně řadíme mezi nejbezpečnější regiony v rámci celé České republiky,“ komentoval statistická pololetní data plk. Mgr. Pavel Peňáz, náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování s tím, že za velice negativní jev lze označit přesun pachatelů trestné činnosti do virtuálního prostředí internetu a sociálních sítí. „I když se věnujeme velmi intenzivně oblasti prevence v této oblasti a veřejnost upozorňujeme na možná rizika různých podvodných telefonátů, na snahy pachatelů získat jejich osobní údaje a údaje k bankovním účtům a platebním kartám, lidé jsou stále neopatrní a často tak přicházejí o své celoživotní úspory,“ doplňuje plk. Mgr. Pavel Peňáz.

Na snížení nápadu trestné činnosti mělo v našem kraji i v celé České republice vliv hned několik faktorů. Mezi ty nejzásadnější patřily dopady mimořádných a krizových opatření související s výskytem onemocnění COVID-19. Tyto faktory měly vliv na menší mobilitu osob v České republice a k omezení vstupu občanů ostatních zemí do České republiky. Kromě toho se od října loňského roku novelou trestních předpisů zvýšila hranice škody, která se vztahuje k rozlišení právní kvalifikace skutku na přestupek a trestný čin. Určitá protiprávní jednání se způsobenou škodou nepřesahující 10 000 korun jsou od října kvalifikována jako přestupek na úseku majetku.

K mírnému nárůstu nápadu trestné činnosti došlo v průběhu prvního pololetí letošního roku v našem kraji v oblasti násilné trestné činnosti. Od ledna do konce června jsme vyšetřovali 275 násilných trestných činů, což je o čtrnáct trestných činů více než za stejné období loňského roku,

což vyjádřeno procenty představuje zvýšení o 5,4 procenta. Celkem 160 násilných trestných činů se podařilo objasnit a objasněnost tak dosáhla 58,2 procenta. Dalších 42 násilných trestných činů se policisté objasnili dodatečně - jde o události, které se staly v předchozích letech.

V průběhu letošního prvního pololetí jsme v našem kraji vyšetřovali pět zločinů vraždy. Všechny případy se kriminalistům podařilo objasnit. V prvním pololetí roku 2021 jsme vyšetřovali třináct případů loupežných přepadení, což je o jeden případ méně než za první pololetí loňského roku. Celkem devět loupežných přepadení se podařilo objasnit, což představuje objasněnost ve výši 69,2 procenta. Podařilo se objasnit také jednu loupež, která se stala v našem kraji v předchozím roce.

Mírný pokles jsme letos zaznamenali u trestných činů úmyslného ublížení na zdraví. Od ledna do konce června jsme letos vyšetřovali 101 případů, což je o 11 případů méně než za stejné období roku předchozího – pokles o 9,8 procenta. Celkem 59 případů se nám podařilo objasnit, což představuje objasněnost 58,4 procenta a dalších 22 případů úmyslného ublížení na zdraví jsme objasnili z minulých let. K poklesu došlo letos v případech kvalifikovaných jako přečin porušování domovní svobody, kde jsme letos vyšetřovali 39 případů, což je pokles o tři případy ve srovnání s prvním pololetím roku 2020 – vyjádřeno procenty jde o nárůst o 7,1 procenta. Devatenáct letošních případů jsme objasnili. Podařilo se objasnit také čtyři případy z minulých let.

V prvním pololetí letošního roku došlo na Vysočině k výraznému nárůstu počtu trestných činů v oblasti mravnostní kriminality, a to o více než 52 procent. Letos jsme zatím vyšetřovali 87 případů mravnostních trestných činů a 44 z nich se podařilo objasnit, když objasněnost toho druhu trestné činnosti dosáhla 50,6 procenta. Objasnili jsme dodatečně také sedmnáct mravnostních trestných činů z minulých let. Z 87 skutků prověřovaných nebo vyšetřovaných na úseku mravnostní kriminality jich 13 bylo kvalifikováno jako trestný čin znásilnění a dalších 24 případů bylo kvalifikováno jako trestný čin pohlavního zneužívání. K tomuto druhu trestné činnosti dochází nejčastěji mezi osobami nezletilými, které bývají ve většině případů mladší patnácti let. K páchání tohoto druhu trestné činnosti byly využity také informační technologie a sociální sítě. Z těchto případů tzv. “kybermravnostní“ trestné činnosti se nejčastěji jednalo o případy kvalifikované jako sexuální nátlak, šíření pornografie a ostatní mravnostní trestné činy (výroba a jiné nakládání s dětskou pornografií, zneužití dítěte k výrobě pornografie), z jejichž podstaty jsou poškozenými osobami děti mladší osmnácti let.

Na území kraje Vysočina došlo letos k výraznému snížení nápadu trestné činnosti v oblasti majetkové trestné činnosti, a to o 22,4 procenta. Letos jsme za prvních šest měsíců roku vyšetřovali v našem kraji celkem 696 trestných činů v oblasti majetkové činnosti a 205 skutků se podařilo objasnit, což představuje objasněnost na úrovni 29,5 procenta. Dalších 97 případů majetkové kriminality z předchozích let jsme objasnili dodatečně.

Na majetkové trestné činnosti se 198 případy podílejí krádeže vloupáním (pokles o sedm procent), 253 případy krádeže prosté (pokles o 38,7 procenta), 24 případy pak krádeže vloupáním do chat (mírný nárůst o 4,3 procenta), 34 případy krádeže vloupáním do rodinných domů (pokles o 8,1 procenta), 26 případy krádeže vloupáním do motorových vozidel a 29 případy krádeže automobilů. Celkem 17 krádeží automobilů kriminalisté letos objasnili, což představuje objasněnost ve výši 58,6 procenta. Dalších 14 případů trestných činů představují krádeže věcí z motorových vozidel, kdy se dva případy podařilo policistům objasnit, a objasněnost dosáhla 14,3 procenta.

V letošním roce se na Vysočině snížil nápad trestné činnosti v oblasti ostatních trestných činů – snížení o 15,8 procenta. Letos jsme jich v kraji vyšetřovali celkem 448, což bylo v meziročním porovnání o 84 případů méně. Policisté 317 případů ostatních trestných činů objasnili, takže objasněnost činila 70,8 procenta a dodatečně objasnili dalších 54 skutků z předchozích let. Do této oblasti trestné činnosti řadíme všechny drogové trestné činy, maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, nedovolenou výrobu a distribuci psychotropních látek a jedů, výtržnictví, sprejerství nebo ohrožování výchovy mládeže.

Na úseku drogové kriminality letos policisté v našem kraji vyšetřovali 93 trestných činů, což bylo ve srovnání s rokem předchozím o 16 skutků méně než za první pololetí v roce 2020. Objasněnost u tohoto druhu trestné činnosti přesáhla hranici 69,9 procenta. V tomto případě se jedná o velice pozitivní jev, neboť drogová trestná činnost patří mezi latentní kriminalitu a policisté pachatele odhalují na základě vlastních operativních poznatků a důkladné systematické práci kriminalistů, kteří se aktivně věnují vyhledávání a odhalování tohoto druhu trestné činnosti.

K poklesu počtu případů dochází v našem kraji u trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, kdy jsme letos za prvních šest měsíců vyšetřovali celkem 214 případů, když objasněnost dosáhla 87,9 procenta. K poklesu případů došlo v letošním roce u sprejerství – vyšetřujeme 66 případů, což představuje meziroční pokles o 14 případů (vyjádřeno procenty jde o pokles o 17,5 procenta). Objasnit se letos podařilo 24 případů a objasněnost dosáhla 36,4 procenta. Dva případy se podařilo letos objasnit z předešlých let.

K výraznému poklesu nápadu trestné činnosti došlo v letošním roce v Kraji Vysočina v oblasti hospodářské trestné činnosti. Kriminalisté za první pololetí roku vyšetřovali celkem 262 trestných činů, což je o 63 méně než za stejné období roku 2020. Vyjádřeno procenty tento pokles činil 19,4 procenta. Objasněnost se u tohoto druhu trestné činnosti pohybuje za hranicí 44,3 procenta. U hospodářských trestných činů kriminalisté nejčastěji vyšetřovali hospodářské podvody, úvěrové podvody, dotační podvody, ale také daňovou trestnou činnost.

K poklesu počtu skutků došlo letos za půl roku v oblasti zbývající kriminality – vyšetřujeme 472 případů, což je o 44 méně než v roce 2020. Největší počet případů v této oblasti se týká přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky – 190 případů a zanedbání povinné výživy – 154 případů.
Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině probíhá pět oprav na silnicích prvních tříd a čtyř mostů
Na Vysočině aktuálně probíhá pět velkých oprav na silnicích prvních tříd, z nichž čtyři Ředitelství silnic a dálnic zahájilo v posledních třech týdnech. Uvedl to Martin Buček z komunikačního týmu ŘSD.
Opravu povrchu komunikace a odvodnění na silnici I/34 mezi Ždírcem nad Doubravou na Havlíčkobrodsku a hranicí s Pardubickým krajem zahájil investor koncem června. Oprava probíhá za úplné uzavírky komunikace a doprava je převedena na objízdné trasy.
V pondělí 12. července začala oprava povrchu silnice I/37 na průtahu Žďárem nad Sázavou a rovněž práce na opravě silnice I/34 mezí obcí Kámen na Pelhřimovsku a hranicí s Jihočeským krajem. Obě stavby probíhají za provozu s kyvadlově řízenou dopravou.
Nyní ŘSD dokončuje akci I/19 Pohled - Keřkov na Havlíčkobrodsku, v rámci které nyní pracují mezi Stříbrnými Horami a Simtany za úplné uzavírky uvedeného úseku. Zde předpokládáme uvedení do provozu v první polovině srpna.
Začátkem června se začaly opravovat i první úseky silnice I/37 mezi Křižanovem a Ostrovem nad Oslavou na Žďársku, kde zatím probíhá oprava za provozu. V současné době se tak pracuje přibližně na 25 kilometrech komunikací a řeší se nejen jejich povrch ale rovněž odvodnění, čištění příkopů, oprava propustků a příslušenství atd.
V objemu investic představuje těchto pět staveb 346,67 milionu korun bez DPH.
S omezením dálničního přivaděče do Jihlavy souvisí další akce, kterou je výstavba nové protihlukové stěny podél místní části Pávov za dalších 51,7 milionu korun bez DPH.

V rámci samostatných akcí probíhají práce na opravách čtyř mostů.
Jedná se mosty na silnici I/23 v Předíně na Třebíčsku, I/38 v Rančířově na Jihlavsku, na silnici I/37 v Osové Bítýšce a nově také na silnici I/19 v Divišově na Žďársku. Celková investice u těchto oprava činí necelých 23 milionu korun bez DPH.
Pro úplnost je třeba ještě zmínit opravu dálničního mostu na D1 u Velké Bíteše, který ŘSD plánují uvést do provozu ještě v červenci.

V červenci také ŘSD plánuje zahájit opravu silnice I/19 na průtahu obcí Pohled na Havlíčkobrodsku, která naváže na investiční akci obce, v rámci níž v předchozích měsících probíhala oprava kanalizace a vodovodu v jejím katastru.
Opravovat se bude také silnice I/37 na průtahu Křižanovem na Žďársku.
Vybrání jsou zhotovitelé pokládky mikrokoberce na silnici I/34 u obce Rozkoš na Havlíčkobrodsku a dále na silnici I/23 u Štěměch na Třebíčsku.
Termín zahájení u posledních dvou oprav není ještě stanoven.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Klíště dokážete odstranit sami; lékaře k tomu nepotřebujete
Klíště obecné je malý parazit, který se živí sáním krve savců, plazů nebo ptáků. Všechna vývojová stadia po vajíčku mohou přenášet infekční choroby, ale časná stadia mohou být na kůži člověka přehlédnuta. Infekčních chorob přenášených klíšťaty je celá řada, pro člověka nejzávažnější a nejvýznamnější jsou dvě – lymeská borrelióza a klíšťová encefalitida.
Přisáté klíště znamená pro člověka riziko jen tehdy, pokud je infikované. Promořenost klíšťat infekčními chorobami se na našem území udává mezi 20 – 27%, infikovaná klíšťata se vyskytují po celé České republice, včetně velkých měst, existují však oblasti s vyšší promořeností – aktuální mapu aktivity klíšťat na území České republiky lze nalézt na internetu. Obecně jsou místa s nejvyšším výskytem klíšťat prostory hojně zarostlé s dostatečnou vlhkostí, například vysoká tráva, křoviny, lesní podrost, městské parky nebo neudržované zahrady, další možnost přenosu klíštěte je od domácích mazlíčků nebo jiných zvířat v hospodářství.

Pokud v ráně zůstanou kusadla nebo celá hlavička, není třeba panikařit

Pravděpodobnost přenosu onemocnění z infikovaného klíštěte na člověka stoupá s délkou jeho přisátí na kůži. Proto je nutné přisáté klíště co nejrychleji po jeho objevení z kůže odstranit. K tomu není třeba zdržovat se cestováním na pohotovost, i v případě, že se jedná o dítě, klíště snadno zvládnou odstranit rodiče sami. Je třeba pouze dodržet určité zásady bezpečného odstranění:

1. Před odstraněním klíště zakápnout desinfekčním roztokem. Olejové přípravky a masti nejsou doporučovány, zvyšují riziko přenosu potenciální infekce.

2. Klíště nevytáčet, ale ze strany na stranu ho vyviklat, nejlépe za použití pinzety, nebo speciální karty, háčku nebo klíštěk k tomu určených. Pokud nemáte doma ani jednu pomůcku, je možné použít i prsty ruky, rukavice nejsou nutné, pokud na prstech nejsou čerstvé oděrky. Larva jde odstranit i navlhčenou vatovou štětičkou.

3. Pokud dojde k přetržení klíštěte a v ráně zůstanou kusadla nebo celá hlavička, není třeba panikařit, ze samotných kusadel přenos infekce nehrozí, ránu je však potřeba opakovaně vydesinfikovat, aby nedošlo k zanícení, tělo se jich potom samo zbaví.

4. Po odstranění klíštěte opět ranku vydesinfikovat.

5. Klíště bezpečně zlikvidovat – ponořit do desinfekčního roztoku a spláchnout do toalety. Rozhodně není doporučeno klíště rozmačkávat mezi nehty nebo pálit.

6. Pokud byste chtěli vědět, zda bylo odstraněné klíště nakaženo závažnou infekční chorobou, je možné nejlépe ještě živé klíště odeslat na vyšetření do speciálních laboratoří. Cena vyšetření jednotlivých chorob se pohybuje kolem 700 – 1000 Kč. Odeslání klíštěte nezajišťuje lékař. Navíc je potřeba si uvědomit, že ani infikované klíště není indikací k léčbě člověka, který nemá žádné klinické příznaky.

Po odstranění klíštěte je potřeba sledovat místo přisátí. Drobné zduření a zarudnutí, většinou svědící, je lokální reakcí a neznamená onemocnění infekční chorobou. Zvětšující se zarudnutí, typicky s centrálním vyblednutím již může být příznakem onemocnění a je potřeba vyhledat lékaře. První příznaky obou nejzávažnějších onemocnění jsou očekávatelné nejdříve 2 – 3 týdny po přisátí klíštěte a mohou se zpočátku projevit jako chřipkovité onemocnění. Tento interval je také nejkratším časem do vytvoření protilátek, které je možno stanovit v krvi, dřívější odběr nemá smysl, může být falešně negativní. Samotná pozitivita protilátek ale není důvodem k léčbě, tato se zahajuje až ve chvíli, kdy má člověk klinické příznaky onemocnění.

Nejlepší ochranou proti přenosu onemocnění infikovaným klíštětem je samozřejmě prevence, na kterou bychom měli myslet při každé návštěvě přírody po celé léto. Tou je zejména používání repelentů pro sebe i domácí zvířata, nošení kalhot s dlouhými nohavicemi, oblečení světlé barvy a vyvarování se sezení nebo ležení ve vysokých porostech. Samozřejmostí by mělo být zakončení každého výletu pečlivou prohlídkou pokožky. Další možností prevence proti klíšťové encefalitidě je očkování, které je možno aplikovat ve zrychleném schématu i během celé klíšťové sezóny. Proti borrelióze dosud očkovací látka nebyla vyvinuta.

MUDr. Martina DOBROVOLNÁ, dětské oddělení



Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině u dálnice se potulovali čtyři migranti z Maroka, přijeli na podvozku kamionu
Neuvěřitelný hazard se zdravím a především se svými životy předvedli cizinci, které v pátek 16. července v odpoledních hodinách zadrželi policisté na odpočívadle na 111. kilometru u dálnice D1 ve směru jízdy na Prahu. Hlídka odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina realizovala v odpoledních hodinách v rámci běžného výkonu služby pobytovou kontrolu na parkovišti na 111. kilometru dálnice D1.
Policisté si deset minut po půl čtvrté odpoledne povšimli podezřelého muže, který se umýval v nádrži v blízkosti lesa a poté muž z místa odešel do přilehlého lesního porostu. Hlídka chtěla muže zkontrolovat a zjistila, že se v lese se schovávají další tři osoby, které se nebyly schopny prokázat žádnými osobními doklady. Z prvotního šetření na místě policisté zjistili, že jedná o cizince, pocházející pravděpodobně z Maroka, kteří přijeli na parkoviště někdy kolem čtrnácté hodiny. Muži uvedli, že přicestovali ukryti pod návěsem kamionu, který na tomto parkovišti zastavil. Když kamion zastavil, cizinci vystoupili a odešli do lesa a nikdo z okolí si jich údajně nevšiml. Po celou dobu cesty tedy seděli ukryti na podvozku kamionu, což je velice riskantní a hlavně životu nebezpečné. Při takové přepravě hrozí nebezpečí, že by mohli z podvozku spadnout na dálniční těleso.

Vzhledem ke všem těmto skutečnostem pojala hlídka podezření, že se cizinci na našem území nacházejí neoprávněně, a proto je policisté zajistili k provedení dalších úkonů. „Cizince jsme eskortovali na odbor cizinecké policie, kde jsme s nimi zahájili úkony správního řízení. Provedením nezbytných šetření v příslušných databázích a po provedení identifikačních úkonů jsme zjistili, že se jedná o občany Maroka ve věku od 25 do 28 let. V jihlavské nemocnici poté podstoupili cizinci test na Covid-19 a výsledky testu byly negativní,“ uvedl plk. Mgr. Oldřich Chaloupka, vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. Cizinci na území České republiky vstoupili v době platnosti nařízení ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví, které bylo vyhlášené k ochraně před zavlečením onemocnění COVID-19. Policisté zahájili s cizinci správní řízení a po provedení všech procesních úkonů byli zajištěni a umístěni do Zařízení pro zajištěné cizince Bálková. Cizinci v rámci správního řízení uvedli, že ze svých domovských zemí odešli z ekonomických důvodů.
Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024

• Přednáška o cestování Habsburků do českých zemí v Telči
• Dvě jedničky zazáří na narozeninovém dortu krasavice táborské zoo pumy Líly
• Z policejního deníku: zloděj si ze stavební buňky odnesl nářadí; nákup aut ze zahraničí má svá rizika
• ČEZ dokončil údržbu a spustil třetí výrobní blok jaderné elektrárny v Dukovanech

Úterý   2. 4. 2024