Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 22.7 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Farmářský trh ve Žďáře nad Sázavou nebude jen pro mlsné jazýčky, nabídne i bižuterii, keramiku či papírové výrobky
Prázdninový farmářský trh, který se bude konat v sobotu 24. července od osmi hodin ráno do půl dvanácté dopoledne na náměstí Republiky ve Žďáře nad Sázavou, nabídne rozšířenou prodejní nabídku.
Výběr produktů zejména od regionálních pěstitelů a prvovýrobců doplní různé originální předměty, které se obvykle prodávají na fler trzích, jako je například bižuterie, keramické nebo textilní drobnosti, výrobky z papíru a podobně.

Nejvíce prostoru však bude tradičně věnováno stánkům se sezonní zeleninou či ovocem, mléčnými, uzenářskými nebo pekařskými a cukrářskými výrobky a dalším zákazníky oblíbeným sortimentem. Chybět nebude ani med a produkty z něj, koření, sirupy nebo třeba omáčky a dipy, ale i čerstvé řezané květiny.

Na další farmářský trh se pak zájemci mohou těšit v sobotu 21. srpna, který bude opět rozšířený o originální ruční výtvory. Na podzim pak farmáři a prvovýrobci rozloží stánky v centru města v sobotu 18. září a letošní sezonu ukončí farmářský trh v sobotu 16. října.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

V pátek 23. července se do nemocnice v Pelhřimově na pevnou linku nedovoláte, pouze na mobily
Telefonní ústředna v nemocnici v Pelhřimově bude v pátek 23. července v časovém rozmezí od sedmi hodin ráno až do nočních hodin mimo provoz. Během této doby se nebude možné dovolat do nemocnice a zavolat mimo nemocnici. Jednotlivá oddělení budou dostupná na mobilních telefonních číslech níže. Uvedla to mluvčí pelhřimovské nemocnice Alexandra Knapová.
"Důvodem plánovaného výpadku je přepojení telefonních kabelů na novou telefonní ústřednu v rekonstruované administrativní budově. K obnově telefonního spojení bude docházet postupně", doplnila informace A. Knapová.

Mobilní telefonní čísla, kam může veřejnost v případě potřeby zavolat:

interní odd. II - 731 619 167
interní odd. III - 736 512 279
lékárna - 731 619 128
LSPP - 736 512 285
lůžková rehabilitace - 736 512 286
rehabilitace - 734 439 110
mikrobiologie - 734 439 094
neurologie – konzilia - 731 619 157
neurologie lůžko - 731 619 125
novorozenecké odd. - 736 512 276
ODN - 736 512 282
OHT - 731 619 160
OKB - 736 512 284
ortopedické odd. - 731 619 119
patologické odd. - 736 512 287
porodní sál - 736 512 277
RDO laborant - 731 619 133
RDO příslužba - 731 619 132
RTO - 736 512 288
sály - 731 619 195
sanitáři I - 731 619 135
sanitáři II - 731 619 136
urgentní příjem - 731 619 124
urologické odd. - 736 512 283
Vrátnice - 736 512 289
tisková mluvčí - 704 873 397
dietní sestra - 731 619 113
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Jak ošetřit bodnutí hmyzem a kdy vyhledat lékařskou pomoc
K letním večerům patří hmyz. Neexistuje člověk, který by zkušenost s poštípáním hmyzem neměl. Lékař dětského oddělení MUDr. Matouš Záleský v článku shrnuje, jak si v případě pobodání hmyzem poradit.
Pobodání jedovatým hmyzem
V našich podmínkách se setkáváme s bodnutím vosami, sršni, včelami, vzácněji čmeláky.

Jed těchto živočichů slouží k jejich obraně. Účinek jedu na lidský organismus může být několikerého druhu.

Toxický účinek je efekt jedu na lidský organismus přímo zprostředkovaný složkami jedu. Vede k bolesti, otoku a zarudnutí v okolí vpichu. Tento projev může trvat cca 1-2dny, může dosahovat i větších rozměrů. Tento účinek jedu člověka obvykle neohrožuje na zdraví a na životě a nevyžaduje žádné lékařské ošetření.

Výjimkou je vystavení velkému množství jedu – toxická dávka vosího či včelího jedu je pro dospělého několik set až tisíc žihadel, pro dítě dle velikosti přibližně o řád méně (sršní jed je považován za méně toxický, včelí pak nejvíc). Takovéto toxické dávky mohou vyvolat poškození svalů, ledvin, poruchu srážlivosti krve i smrt. Dále člověka ohrožuje otok v oblasti dýchacích cest při pobodání v oblasti úst a krku.

V těchto případech je lékařské vyšetření zapotřebí a mnohdy je vhodná observace (sledování) a případně i léčba na lůžkovém oddělení nemocnice.

V rámci ošetření běžného bodnutí je vhodná dezinfekce ranky, v případě bodnutí včelou šetrné odstranění žihadla – optimálně ihned, je třeba nestlačit jedový váček na konci žihadla. K potlačení nežádoucích projevů jsou vhodné chladné obklady, lokální antihistaminika (např. Fenistil gel) ev. celková antihistaminika (Dithiaden, Claritine, Zyrtec, Zodac, Flonidan, Xyzal…).

V některých případech může být lokální reakce většího rozsahu a trvat více dní. Tehdy mluvíme o lokální alergické reakci. Pokud však nenásleduje rozvoj celkové alergické reakce, nevyžaduje tato reakce žádná zvláštní opatření a léčba je stejná jako u mírnější lokální reakce, akutní lékařské ošetření není nutné.

Celková alergická reakce je účinek jedu zprostředkovaný nepřiměřeně silnou reakcí lidského těla na cizorodou látku. Není tedy příliš závislá na množství jedu. Jedná se o reakci, která může člověka velmi rychle ohrozit na životě.

Projevy alergické reakce jsou různé. Nejčastější jsou kožní reakce: objevuje se vyrážka, často vzhledu kopřivky, na nejrůznějších místech celého těla, často velmi vzdálených od místa bodnutí. Vyrážka silně svědí. Častý je otok a zarudnutí uší a kůže v obličeji, otok víček. Dalšími projevy může být zarudnutí a pálení očních spojivek, svědění nosu, rýma, kýchání či pocit ucpaného nosu. Otoky rtů a sliznic úst a hrdla. K dechovým potížím patří ztížené dýchání (obvykle ve výdechu), pískání, dušnost. Mohou se objevit bolesti břicha, zvracení a průjem. Nejzávažnější formou alergické reakce je alergický (anafylaktický) šok. Jedná se o situaci bezprostředně ohrožující život nemocného, často během několika minut. Projevuje se celkovou slabostí až kolabováním, opocenou začervenalou kůží, zrychleným špatně hmatným tepem. Často v kombinaci s dalšími projevy alergie. Pokles krevního tlaku vede k selhání krevního oběhu. Alergická reakce se může postupně stupňovat.

Léčbu alergické reakce je vhodné zahájit již před transportem pacienta k lékaři. Pacienti, kteří již alergickou reakci prodělali, by měli stále u sebe nosit „pohotovostní balíček“, který obvykle obsahuje tabletu antihistaminika (viz výše) a kortikoidu (např. Prednison), popřípadě protiastmatické inhalační léky (např. Ventolin). Tyto léky je třeba nemocnému ihned podat. Pacienti s těžkými formami alergických reakcí mají být vybavení „adrenalinovým perem“. Jedná se o jednoduše aplikovatelnou injekci, určenou k snadnému použití laiky. Aplikuje se po odstranění pojistky jednoduchým přitlačením pera obvykle na vnější stranu stehna, možno i přes oblečení (pozor na obsah kapes). Aplikaci provedeme vždy při podezření na rozvoj reakce. Pacient i jeho blízcí by o použití pera měli být důkladně poučeni.

Pokud postižený jedinec o své alergii neví a léky nemá, podáváme celková antihistaminika (v tabletě či kapkách) a pacienta co nejrychleji transportujeme k lékaři – v případě těžší reakce (dechové potíže, šok...) neváháme volat rychlou záchranou službu.

Každý pacient, který prodělal alergickou reakci, by měl bez prodlení vyhledat lékaře. Většinou je vhodné krátké sledování v nemocnici.

Bodnutí nejedovatým, krev sajícím hmyzem

Poměrně často v letních měsících dochází k „reakcím“ na bodnutí krev sajícím hmyzem. Můžeme pozorovat větší otok a zarudnutí v okolí ranky po sátí hmyzu. Jedná se obvykle o zánětlivou reakci na látky a mikroby přenášené na sacím ústrojí hmyzu. V některých případech může dojít k rozšíření bakteriální infekce podkožím, vzniku takzvané flegmóny. V mírnějších případech jsou vhodné chladné obklady, lokální aplikace antihistaminik (Fenistil…), mast s obsahem ichtamolu („černá mast¨, Ichtoxyl), lokální desinfekce (Betadine …). Při rozvoji větší reakce a podezření na infekci jsou vhodná antibiotika.

Častou spekulací při větší lokální reakci je infekce borreliózou, přenos borelií krev sajícím hmyzem (komáři, muchničky, ovádi apod.) však nebyl nikdy prokázán. Boreliózu tedy přenáší prokazatelně pouze klíšťata.

použitá literatura: > www.alergieimunita.c…

Thon, V., Jak na bodnutí hmyzem a reakci na alergen? , Interní Med. 2010; 12(6): 330–332,

MUDr. Matouš ZÁLESKÝ



Zpět nahoru na obsah...

Úklid po bouři z konce června v Jihlavě zabere ještě minimálně měsíc
Bezprostřední úklid po bouři zajistili dobrovolní i profesionální hasiči. Následný úklid na sídlištích zajišťují prostřednictvím Správy městských lesů pracovníci odboru životního prostředí. Předposlední červnovou noc se Jihlavou prohnala větrná smršť doprovázena silnou bouřkou a deštěm. Meteorologové vyhodnotili sílu větru jako nejhorší za posledních 15 let. Vyvrácené stromy a popadané větve ničily nejčastěji auta na parkovištích. Úklid zabere ještě minimálně měsíc a celková částka se může vyšplhat a do stovek tisíc korun.
„Hned druhý den po bouřce jsme začali systematicky mapovat celou Jihlavu, abychom si udělali představu o rozsahu škod a určili si priority. Mnoho podnětů nám přicházelo od strážníků městské policie i od občanů prostřednictvím aplikace Hlášení závad nebo telefonicky. Podněty občané oznamovali i přímo na Správu městských lesů. Všem občanům, strážníkům i kolegům ze Správy městských lesů, kteří se takto podíleli na mapování škod a závad patří veliký dík, nám jako správci veřejné zeleně tato pomoc velice usnadňovala práci. Přesto i téměř tři týdny po bouři stále vyvstávají najevo nové události, které je třeba řešit,“ uvedla Martina Gregorová z odboru životního prostředí jihlavského magistrátu.

Nejvíce zasaženou oblastí byla podle dobrovolných hasičů ulice U Boroviny, kde bylo několik vyvrácených stromů, polámané sloupy veřejného osvětlení a strhané dráty elektrického vedení. Profesionální hasiči, kteří na celé Vysočině během této noci vyjeli přibližně 300 krát, uvádějí jako nejhorší jihlavskou ulici Na Kopci: „Situace byla vážná i v samotném krajském městě. Ve středu před šestou hodinou byly povolány dvě jednotky hasičů do ulice Na Kopci. Na parkovišti v ulici bylo poškozeno přibližně 20 vozidel od popadaných stromů a větví,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Petra Musilová. Podle pracovníků odboru životního prostředí jihlavského magistrátu byl majetek poničen i na Ústředním hřbitově, k poškození auta došlo i v důsledku vývratu smrku na Štefánikově náměstí.

„Úklid škod po bouři zabere ještě minimálně měsíc. Dle možností město od popadaných stromů, větví a rozlámaných keřů postupně čistí pracovníci Správy městských lesů. Jednotlivé práce objednává dle stupně naléhavosti odbor životního prostředí jihlavského magistrátu,“ doplnila Martina Gregorová. Na úklidu se podílel také odbor dopravy, a to prostřednictvím Služeb města Jihlavy, jejíž pracovníci pomocí čistících strojů řešili drobné úlety na komunikacích.

Hasiči museli kromě vyvrácených stromů a dalších technických událostí spojených se silným větrem, řešit také jedno vyvrácené okno: „Jednotka vyjela 29. června ve 22 hodin na ulici U Pivovaru, kde došlo v bytě v osmém patře k vyvrácení křídla okna vlivem poryvu větru, a invalidní osoba v bytě nemohla okno udržet. Členové jednotky provedli zavření a zajištění okna, poučili uživatele bytu a následně odjeli k další události,“ uvedl velitel Jednotky sboru dobrovolných hasičů Jihlava – Bedřichov Marek Zemín, který také blíže popsal spolupráci hasičů s městem při podobných událostech: „Město nás vybavuje technickými prostředky a technikou na likvidaci podobných událostí. Při dlouhotrvajících zásazích nám zajišťuje přes oddělení krizového řízení ochranné nápoje a stravu.“

Výskyt dalších událostí, jako jsou nebezpečně nakloněné stromy, nalomené větve nebo další závady, můžete hlásit buď přímo na odbor životního prostředí.
Kontakty: https://www.jihlava.cz/oddel…

případně prostřednictvím Hlášení závad, které lze najít na adrese zavady.jihlava.cz.
zavady.jihlava.cz/
Aneta HRDLIČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež jízdního kola; krádež pletiva; krádež nafty; muž dluží na alimentech 50 tisíc
Jízdní kolo v hodnotě kolem pětadvaceti tisíc korun ukradl neznámý zloděj v neděli 18. července mezi šestou a desátou hodinou večer v obci Štěměchy na Třebíčsku. Pánské kolo Superior pachatel odcizil z volně přístupného pozemku u domu a škoda byla vyčíslena na částku 25 tisíc korun. Policisté po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Krádež pletiva
Policisté prověřují krádež pletiva u Jindřichova u Velké Bíteše na Žďársku. "Zloděj od úterý 13. července do středy 21. července z volně přístupného pozemku odcizil patnáct rolí drátěného pletiva, čímž majiteli způsobil škodu přes dvacet tisíc korun", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová s tím, že policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a případ nadále prověřují.

Krádež nafty z vozidla MAN
Dvacet litrů nafty ukradl neznámý zloděj v úterý 20. července mezi osmou hodinou ráno a jednou hodinou odpoledne u obce Knyk na Havlíčkobrodsku. "Pachatel vylomil víčko palivové nádrže u vozidla MAN, které bylo zaparkované u silnice na louce. Majiteli způsobil škodu přes dva tisíce korun", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová s tím, že policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli pátrají.

Muž dluží na alimentech 50 tisíc korun
Policisté v Pelhřimově sdělili čtyřiadvacetiletému muži podezření ze spáchání trestného činu zanedbání povinné výživy. "Muž si od srpna loňského roku řádně neplnil vyživovací povinnost na svého čtyřletého syna a dvouletou dceru. Výživné mu stanovil okresní soud a na své nezletilé děti má měsíčně přispívat celkovou částkou kolem čtyř tisíc korun. Vzhledem k tomu, že tak řádně nečinil, na výživném dluží částku kolem padesát tisíc korun", informovala S. Rázlová. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Za volant usedla žena bez řidičáku
Policisté zastavili ve středu 21. července kolem půl desáté večer na silnici druhé třídy u Příložan u Hrotovic na Třebíčsku osobní auto Škoda. "Provedená lustrace ukázala, že osmnáctiletá řidička vozidla, není držitelkou příslušného řidičského oprávnění. Policisté jí další jízdu na místě zakázali. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán", uvedla mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Opravovaný dálniční most u Velké Bíteše bude uveden do provozu v pondělí 26. července
Oprava dálničního mostu u Velké Bíteše na Žďársku v jízdním pásu ve směru na Prahu spěje ke svému konci. Most bude uveden do provozu jako celek v pondělí 26. července v podvečer, tedy o dva dny později o proti předpokladu. Uvedl to Martin Buček z komunikačního týmu Ředitelství silnic a dálnic.
"Důvodem opoždění je prodloužení práce na mostních závěrách. Nicméně i tak již v průběhu pátku pustíme provoz na odstavný pruh a do pondělního odpoledne se bude na mostě pracovat v pravém a levém jízdním pruhu vozovky. I nadále zde bude veden provoz v režimu 2+2 jízdní pruhy, jak tomu bylo doposud", informoval M. Buček.

Aktuálně jsou již na mostě položeny živičné konstrukční vrstvy na předmostích, mostě i nájezdové větvi na mimoúrovňové křižovatce Velká Bíteš a probíhají dokončovací práce jakými jsou např. instalace svodidel či ochranné betonové nátěry říms.

Po uvedení mostu do provozu v režimu předčasného užívání bude oprava pokračovat mimo vozovku dálnice, zejména pod mostem, kde je aktuálně provoz na silnici I/37 řízen kyvadlově semafory, avšak bez většího dopadu do dopravy na této komunikaci I. třídy.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

U Uhřínovic zemřel po nárazu do traktoru s vlekem osmadvacetiletý řidič osobního auta
Při dopravní nehodě, která se stala ve středu 21. července o půl páté odpoledne na silnici II/405 u Uhřínovic nedaleko Brtnice na Jihlavsku zemřel osmadvacetiletý řidič osobního auta. Řidič osobního vozu narazil do traktoru s vlekem.
"Při prvotním ohledání místa nehody policisté zjistili, že řidič traktoru John Deere s přívěsem projížděl po silnici II/405 a jel ve směru od Brtnice na Jihlavu, když v křižovatce započal odbočování vlevo na obec Uhřínovice. Ve stejném směru projíždělo osobní auto Mercedes, které řídil osmadvacetiletý muž. Řidič osobního vozu z dosud nezjištěných příčin narazil do odbočujícího traktorového přívěsu. Traktorový vlek se při nárazu převrátil na pozemní komunikaci. Řidič osobního vozidla zůstal ve vozidle zaklíněn. V osobním vozidle se nacházel pes a k jeho zajištění musel být na místo přivolán veterinář, který psa převzal a umístil do útulku. Řidič traktoru při dopravní nehodě zranění neutrpěl. Policisté u řidiče traktoru provedli dechovou zkoušku s negativním výsledkem. U zemřelého řidiče osobního vozidla byla nařízena soudní pitva", popsala tragickou událost Dana Čírtková.

Silnice byla v místě dopravní nehody neprůjezdná a policisté odkláněli provoz na objízdné trasy. Na místo nehody byl vyslán kompletní výjezd služby kriminální policie a vyšetřování. Policisté místo dopravní nehody i havarovaná vozidla důkladně ohledali. Osobní vozidlo Mercedes bylo zajištěno pro účely trestního řízení. Případ si převzali k dalšímu prověřování kriminalisté z oddělení obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Jihlava. Příčina dopravní nehody, stejně jako míra zavinění, jsou předmětem policejního šetření. Při nehodě vznikla hmotná škoda ve výši téměř 600 tisíc korun.

Pro určení míry zavinění a zejména pro stanovení nehodového děje by kriminalisté uvítali případné svědky, kteří viděli dopravní nehodu a kteří mají ve svých vozidlech palubní kamery, které by průběh této nehody, případně způsob jízdy osobního vozidla Mercedes, zachytily. Se svědectvím se můžete obrátit na linku 158.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Kriminalita na Havlíčkobrodsku v prvním pololetí letošního roku poklesla
V prvním pololetí letošního roku došlo na Havlíčkobrodsku celkem k 444 trestným činů a z tohoto počtu se policistům podařilo objasnit 207 skutků. Celková objasněnost tedy činila 46,6, %. V roce 2020 došlo v první polovině roku k celkem k 523 trestným činů, z nichž policisté objasnili 277, tedy 53 %. Kriminalita za letošní první pololetí tak klesla o 79 evidovaných trestných činů.
Násilná trestná činnost
Na Havlíčkobrodsku došlo v prvním pololetí letošního roku k 38 násilným trestným činům, z nichž kriminalisté do konce prvního pololetí objasnili 17. Celková objasněnost násilné trestné činnosti tedy za toto období činila 44,7 %. V prvním pololetí roku 2020 došlo k 49 zaevidovaných trestných činů, přičemž z tohoto počtu jich kriminalisté objasnili 36, a objasněnost tak činila 73,5 %.
Nejčastějším násilným trestným činem, který byl v prvním pololetí roku 2021 na území Havlíčkobrodska evidován, bylo úmyslné ublížení na zdraví. Policisté zaevidovali celkem 21 případů, z nichž 11 do konce pololetí objasnili, což je 52,4 %. V roce 2020 se v prvním pololetí jednalo o 25 činů, z toho 20 objasněných.
Dalším trestným činem, který má druhé největší zastoupení v této kategorii trestné činnosti, je trestný čin porušování domovní svobody. V první polovině tohoto roku se jedná celkem o šest případů tohoto trestného činu, přičemž dva případy policisté objasnili. Oproti stejnému období loňského roku, došlo u tohoto trestného činu k poklesu o tři trestné činy.
Třetím nejčastějším trestným činem v této kategorii je nebezpečné vydírání. Policisté v prvním pololetí letošního roku zadokumentovali čtyři případy.

Mravnostní trestná činnost
V prvním pololetí roku 2021 prověřovali kriminalisté 20 mravnostních trestných činů, z nichž v tomto období 10 objasnili, což je 50 %. V této kategorii došlo ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 k nárůstu o 13 trestných činů.

Majetková trestná činnost
V kategorii majetkové trestné činnosti došlo k nejvýraznějšímu poklesu nápadu, a to o 70 trestných činů. Zejména v případě krádeží prostých kriminalita za toto období klesla o 39 případů.
Za první pololetí roku 2021 policisté na Havlíčkobrodsku zadokumentovali 153 majetkových trestných činů. Z tohoto počtu se policistům podařilo objasnit 29 případů. Objasněnost majetkové trestné činnosti za uvedené období činila 19 %. Ve stejném období loňského roku se jednalo o 223 případů, z toho 72 objasněných, což je 32,3 %.
V letošním roce se jednalo o 56 případů krádeží vloupáním, 50 případů krádeží prostých a 47 případů připadá na ostatní majetkovou kriminalitu.

Hospodářská trestná činnost
V prvním pololetí roku 2021 policisté na Havlíčkobrodsku zadokumentovali 52 hospodářských trestných činů, z nichž do konce pololetí 27 objasnili. Objasněnost tedy v tomto případě činila 51,9 %. Ve stejném období roku 2020 policisté prověřovali 43 případů, z nichž do konce pololetí 15 objasnili, tedy 34,9 %.
Jedním nejčastěji prověřovaným trestným činem v kategorii hospodářské kriminality na Havlíčkobrodsku je trestný čin úvěrového podvodu. Od začátku roku do konce prvního pololetí policisté prověřovali 12 případů. Oproti stejnému období roku loňského zde došlo k nárůstu o osm případů.
Dalšími nejčastějšími trestnými činy v této oblasti jsou neoprávněný přístup a poškození záznamu v počítačovém systému, opatření a přechovávání přístupového zařízení a hesla s 10 zaevidovanými případy a dále podvod se zadokumentovanými osmi trestnými činy.

Ostatní trestná činnost
V kategorii ostatní kriminality policisté na Havlíčkobrodsku v prvním pololetí roku 2021 zaevidovali 101 trestných činů, přičemž v 69 případech policisté do konce pololetí prověřování ukončili a objasněnost tak činila 68,3 %. V loňském pololetí se jednalo o 89 trestných činů, z toho 72 objasněných, tedy 80,9 %.
Nejčastěji prověřovaným trestným činem v této kategorii je trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázaní. Policisté opět odvedli výbornou práci a v prvním pololetí odhalili 41 případů tohoto trestného činu.
Druhým nejčastějším trestným činem v této oblasti je trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. V letošním prvním pololetí se jednalo o 25 trestných činů, které policisté zadokumentovali.
V první polovině letošního roku policisté na Havlíčkobrodsku zadokumentovali 24 případů sprejerství, z nichž do konce pololetí 16 objasnili.

Zbývající trestná činnost
V prvním pololetí roku 2021 policisté zaevidovali celkem 80 trestných činů spadajících do této kategorie. Objasněnost činila 68,8 %, kdy se policistům do konce pololetí podařilo objasnit 55 případů. Za stejné období roku 2020 se jednalo o 112 trestných činů.
Nejvyšší podíl na tomto druhu kriminality má za uvedené období trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté na Havlíčkobrodsku odhalili v prvním pololetí letošního roku 32 trestných činů. V loňském roce se jednalo o 45 odhalených případů.
Dalším nejvíce prověřovaným trestným činem v této kategorii je trestný čin zanedbání povinné výživy, kdy policisté letos zahájili prověřování u 17 případů. V roce 2020 se jednalo o 26 případů.
Stanislava RÁZLOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024