Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 25.7 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Nešťastný způsob tohoto léta
Tragické záplavy v Německu, stejně jako nedávné tornádo na jižní Moravě vyvolaly stereotypní reakci politiků i mnohých komentátorů – je to další příklad klimatické změny a potvrzení toho, že musíme ještě zesílit úsilí o co nejrychlejší omezení emisí a dosažení uhlíkové neutrality za každou cenu. Podobná slova použil například premiér Severního Porýní-Vestfálska a očekávaný nástupce kancléřky Merkelové Armin Laschet tváří v tvář povodňové zkáze, nebo tento týden evropský komisař Frans Timmermans na návštěvě v Praze.
Zneužívání aktuální přírodní katastrofy k ohlupování a manipulování lidí je děsivé. Žádné rychlé korekce měnicího se klimatu dělat nelze. Ani kdybychom všichni na místě spáchali hromadnou sebevraždu a přestali zamořovat svět zplodinami své existence, nemůžeme doufat ve změny globálního klimatu, které by byly v dohledném horizontu pozorovatelné. Bouře, tornáda a záplavy jsou projevy momentálního počasí, klima je fenomén dlouhodobý, mění se v řádu staletí a tisíciletí a žádné dnešní kroky současné generace klimaticky pocítit nemohou. Záplavy a tornáda z našeho světa proto nezmizí, i kdybychom s stavěli na hlavu.

Voluntaristická představa, že lze klimatem libovolně manipulovat, je stejně realistická asi jako představa, že můžeme něco podstatného učinit se zítřejším počasím. Lživá argumentace má za cíl pouze přimět širokou veřejnost, aby akceptovala omezení a zásahy státu do svého způsobu života, které by bez intenzívního pocitu strachu a viny nikdy nepřijala. Nejde o klima, jde o politiku a politiky.

Politici však nejsou jedinými viníky. Dnešní doba rovněž přináší denně smutná svědectví o selhání lidí, označujících se za vědce a honosících se akademickými tituly v oblasti přírodních i společenských věd. Vnucují nám falešnou představu, že svět kolem nás a živá příroda v něm mají jakýsi předem daný ideální a optimální stav, který je možné a dokonce nezbytné chránit a udržet, či se k němu za každou cenu vracet. Je nepochopitelné, jak takováto zjevně nesmyslná a nevědecká představa opanovala veřejné mínění a je prosazována jako vědecký přístup, který je základem dnešní zelené politiky a ochrany přírody vůbec.

Ve skutečnosti jsou svět a příroda v procesu permanentního pohybu a neustálé změny, jíž se vše neustále přizpůsobuje. Nic pevného v přírodě kolem nás neexistuje, všechny organismy neustále hledají příležitosti ke své rozšířené reprodukci a neustále se přizpůsobují měnícím se podmínkám. Živočišné a rostlinné druhy se neustále proměňují, mutují, některé zanikají, jiné se vytvářejí. Člověk je součástí tohoto procesu a jeho vývoj podléhá stejným zákonitostem.

Představa, že je možné tento věčný měnící se koloběh někde zastavit a na globální úrovni jej lidskými opatřeními udržovat na předem dané úrovni, je naprosto absurdní a nesmyslná. Klima se mění permanentně a síly, které tyto změny působí, jsou skutečně planetární povahy. Představa, že je přetlačí lidské vegetariánství, zřeknutí se masa, či ježdění elektromobily a další zelené kejkle, je nesmyslná hloupost na úrovni šamanistických představ dávných staletí, kterou žádný seriózní vědec nemůže myslet vážně. Přesto mají být vyplýtvány stovky miliard na chiméru, jejíž efekt není možné nikdy verifikovat.

Nechceme slyšet, že na stejných místech, na nichž žijeme, byla kdysi v různých geologických obdobích tropická moře, ledovce, tundra, step a prales atd. Neznáme příčiny, proč došlo k tak zásadním proměnám tehdejšího světa, ale jsme ochotni tak jako lidé ve středověku bigotně věřit, že za dnešními problémy světa stojí lidské hříchy v podobě spalování fosilních paliv, a domníváme se, že je lze odčinit moderním flagelantstvím a prodejem odpustků, jimž říkáme emisní povolenky. Blábolíme o původních a nepůvodních druzích v zemi, jejíž krajina, fauna i flóra jsou zcela nepůvodním výsledkem lidské činnosti a s autentickým prehistorickým obdobím nemají prakticky nic společného.

Současná zelená politika, jak je praktikována a vynucována v dnešním západním světě, představuje antihumánní protidemokratický regres, iracionální reakci moderní společnosti na nejistoty lidské existence a cynické zneužití vědy nepřáteli lidské svobody. Letošní deštivé léto to znovu potvrdilo.

Jiří Weigl, výkonný ředitel IVK, 20. července 2021
Jiří WEIGLZpět nahoru na obsah...

Dukovany zvou na Den bezpečně pootevřených dveří; lidé mohou exkluzivně nahlédnout až do skladu použitého paliva
Návštěvníci mimořádně uvidí skladování použitého paliva. Tradiční den otevřených dveří proběhne v sobotu 31. července a bude mít s ohledem na platná bezpečnostní opatření a ochranu proti nemoci covid-19 novou podobu.
Pro letošní Den bezpečně pootevřených dveří energetici, s ohledem na maximální snížení rizika nemoci covid-19, zvolili trasu, která návštěvníky zavede do prostor, kde se nesetkají s provozními pracovníky elektrárny, ale uvidí standardně nepřístupná zákoutí střeženého prostoru. Dovnitř elektrárny se dostanou jen zájemci starší patnácti let, kteří se musí předem registrovat na webových stránkách Infocentra JE Dukovany - www.cez.cz/infocentra

„Většinu areálu lidé projedou v autobuse, projedou vedle všech čtyř reaktorových bloků také sklad paliva a další klíčové objekty. Pro přímou fyzickou návštěvu jsme tentokrát zvolili prostory skladování použitého paliva. Podle hesla „jednou vidět je lepší, než stokrát slyšet“, zájemcům umožníme vytvoření vlastního zážitku z návštěvy místa mezi 125 m vysokými dominantami elektrárny nebo prostor, kde se skladuje použité palivo,“ vysvětluje tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.

Návštěva nebude úplně jednoduchá. Do unikátního prostoru se každou hodinu autobusem dostane maximálně dvaatřicetičlenná skupina doprovázená bezpečnostními pracovníky. Všichni musí být registrováni předem a projdou opakovanou kontrolou, podobně jako například na letišti. Součástí programu bude také představení největšího českého carportu – rozsáhlého parkoviště zastřešeného speciálními fotovoltaickými panely.

„Zájem o návštěvu elektrárny je mimořádný a některé termíny bývají obsazeny s velkým předstihem. Přijíždí k nám lidé z celé České republiky. Připraven je také celodenní bohatý zábavný program pro rodiny s dětmi, pro které je nachystaná řada soutěží, her a zábavy. V průběhu projížďky areálem jsme připraveni se o návštěvníky mladší 15 let spolehlivě postarat,“ doplňuje administrátorka dukovanského infocentra Dana Janovská. Těšit se mohou na letní soutěž, dětský koutek či virtuální prohlídky nebo charitativní oranžové kolo. Veškerý program i prohlídky jsou zdarma, jejich kapacita je ale omezená.

Více informací a registraci je možné najít na stránkách infocentra na webu:

www.cez.cz/infocentra (JE Dukovany)
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Vedení města si připomene 165. výročí úmrtí Karla Havlíčka, oslavy 200. výročí jeho narození proběhnou v září
U příležitosti 165. výročí úmrtí Karla Havlíčka Borovského položí zástupci havlíčkobrodské radnice ve čtvrtek 29. července květiny u pomníku Havlíčkova v parku Budoucnost. Současně také ve čtvrtek navštíví hrob Karla Havlíčka na hřbitově v pražských Olšanech, kde je pochován. Uvedla to mluvčí radnice v Havlíčkově Brodě Alena Doležalová.
Hlavní program letošních oslav 200. výročí narození slavného spisovatele a novináře (31. 10. 1821) proběhne v Havlíčkově Brodě v rámci Dnů evropského dědictví v sobotu 11. září. Ve městě budou tradičně zdarma přístupné památky jako jsou kostely, kulturní instituce, galerie či muzeum. Kromě programu v otevřených historických objektech bude celé odpoledne patřit hudebním a tanečním vystoupením na Havlíčkově náměstí. Nebude chybět ani vyžití pro děti v parku Budoucnost. "Vyvrcholením oslav se stane večerní videomapping, ve kterém si připomeneme nejdůležitější momenty ze života letošního oslavence", doplnila A. Doležalová.

Dny evropského dědictví a oslavy 200. výročí narození Karla Havlíčka Borovského:

Památky od 9 do 16 hodin zpřístupněny zdarma včetně doprovodného programu
Doprovodný program
Turistická akce KČT. Klub českých turistů v rámci oslav připravil čtyři trasy se závěrečným setkáním na Havlíčkově náměstí (www.200letKHB.cz).
Cesta epigramů Karla Havlíčka Borovského. Zpřístupnění Havlíčkových epigramů na různých místech města.
Park Budoucnost – atrakce pro děti. Velký skákací hrad pro děti, jízda na ponících, dětská tetování a malování na obličej.
Výstava „Karel Havlíček v Havlíčkově Brodě“. Výstava návštěvníky provede po brodských památkách a popíše jejich vztah k osobě a životu Karla Havlíčka Borovského. Součástí výstavy jsou drobné úkoly, za jejichž splnění čeká odměna na Turistickém informačním centru.
„…plivni si stokrát do moře, ono se nezpění.“ – poetické dílo Karla Havlíčka Borovského v ilustracích – Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě
…na Vaška! Hommage à Václav Černoch – výstava v Galerii výtvarného umění Havlíčkův Brod Petrkov v nás aneb Pocta Bohuslavu Reynkovi– výstava v Galerii výtvarného umění Havlíčkův Brod
Výstava „Místa spojená s Karlem Havlíčkem“. Ve Staré radnici bude zahájena výstava o významu Havlíčkova Brodu v havlíčkovské paměti. Výstava potrvá do konce roku.

10.30 Šupichův altánek – Tataband. Jazz a klasický dixieland zazní u altánku v parku díky péči
Okrašlovacího spolku Budoucnost.
11.30 a 14.00 Klášter sv. Rodiny – Solideo. Dopolední a odpolední vystoupení multiinstrumentálního seskupení interpretujícího gotickou, renesanční a barokní hudbu.
11.00 a 13.00 Kostel sv. Vojtěcha – The Affogato – Nové české fagotové kvarteto. Vystoupení v kostele sv. Vojtěcha doprovodí četba úryvků z dopisů a knih Karla Havlíčka v podání známého českého herce.
9.30 a 13.30 Kaple sv. Kříže (park Budoucnost) – Recitál Pavla Lutnera - vystoupení známého brodského písničkáře.
13.00–18.00 Tajemné brodské chodby – a možná přijde i Havlíček. Spolek Epigram zpřístupní chodby pod Havlíčkovým náměstím z domu čp. 54 (www.spolekepigram.cz).

Karel Havlíček Borovský, pseudonymem Havel, vlastním jménem Karel Havlíček (31. října 1821 Borová u Přibyslavi – 29. července 1856 Praha), byl český novinář, spisovatel, básník a politik. Je považován za zakladatele české žurnalistiky, satiry a literární kritiky. Literárně bývá řazen do realismu, politicky pak patří k druhé generaci národních buditelů. Přídomek „Borovský“, kterým často podepisoval své články, je odvozen od jeho místa narození (Borová).

Více zajímavostí o K.H. Borovském:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_Havl%C3%AD%C4%8Dek_Borovsk%C3%BD
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: motorkář po nehodě utrpěl vážná zranění; muž před policisty uhnul na pole, následně nadýchal kolem jedné promile; traktoristovi se odpojil vlek, poškodil auta a sloup
Policisté v pátek 23. července krátce před 17. hodinou odpoledne přijali oznámení o nehodě, která se stala na Havlíčkobrodsku. Sedmadvacetiletý motorkář Kawasaki jel v Golčově Jeníkově po hlavní silnici II/345 po ulici Chotěbořská ve směru na Vilémov. V místě začal předjíždět traktor tovární značky New Holland s přívěsem. Řidič traktoru ve stejné chvíli započal odbočovat vlevo na vedlejší silnici do ulice Za Pivovarem. Motorkář na danou situaci zareagoval prudkým brzděním a tento manévr nezvládl, když pravým předním bokem motocyklu narazil do levého zadního kola traktoru New Holland. Řidič motocyklu při nárazu utrpěl těžká zranění, se kterými byl letecky transportován do fakultní nemocnice do Hradce Králové. Ke zranění jiných osob nedošlo. Alkohol vyloučili policisté u obou řidičů dechovou zkouškou. Při nehodě vznikla hmotná škoda na motocyklu a traktoru v celkové výši 115 tisíc korun. Další okolnosti dopravní nehody, stejně jako míra zavinění, jsou předmětem policejního šetření ze strany policistů dopravního inspektorátu Havlíčkův Brod. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
Motocyklista nezvládl řízení a havaroval
Policisté přijali v pátek 23. července v půl šesté ráno oznámení o dopravní nehodě, která se stala na Třebíčsku. Řidič projížděl s motocyklem značky YAMAHA po silnici II/392 u Mohelna ve směru jízdy od Mohelna směrem k obci Dukovany. Motorkář se při jízdě nechoval ohleduplně a ukázněně a nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem a dopravně technickému stavu silnice. Po projetí pravotočivé zatáčky vyjel do levého silničního příkopu a havaroval v poli. Při nehodě došlo ke zranění pětapadesátiletého řidiče, kterého záchranáři odvezli do nemocnice v Třebíči k ošetření. K jinému zranění osob nedošlo. Dechovou zkoušku na alkohol u řidiče provedli na místě nehody policisté z obvodního oddělení Hrotovice s negativním výsledkem. Při nehodě vznikla hmotná škod ve výši 20 tisíc korun.

Když zahlédl policejní hlídku, odbočil na polní cestu
Policisté z Hrotovic na Třebíčsku v rámci běžného výkonu služby dohlíželi v pátek 23. července dopoledne na bezpečnost a plynulost v silničním provozu. Kolem půl jedenácté chtěli policisté provést silniční kontrolu osobního vozu Škoda Octavia, jehož řidič projížděl po silnici III/15245 z Hrotovic směrem na Dalešice. "Když ale řidič spatřil policejní hlídku, rychle odbočil před hlídkou vlevo na polní cestu. Policisté i přesto osobní auto a jeho řidiče zkontrolovali a velice brzy vyšlo najevo, proč se řidič chtěl kontrole vyhnout. Policisté vyzvali řidiče, aby předložil doklady potřebné pro řízení a provoz vozidla. Poté řidiče vyzvali k provedení dechové zkoušky, jejíž výsledek byl pozitivní - 0,85 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měly také opakované dechové zkoušky - 0,98, 1,00 a 0,72 promile alkoholu v dechu. Devětadvacetiletý řidič s naměřenými hodnotami souhlasil a nežádal lékařské vyšetření spojené s odběrem krve. Policistům doznal požití alkoholu předchozího dne", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Policisté zadrželi muž řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku, který policisté zadokumentovali a odevzdají jej k řešení do správního řízení místně příslušnému správnímu orgánu.

Řidič traktoru si špatně připojil vlek
Policisté přijali v pátek 23. července deset minut po třinácté hodině oznámení o dopravní nehodě, která se stala v Polné na Jihlavsku v ulici Jungmannova na silnici II/351. Řidič projížděl s traktorem a nákladním přívěsem od obce Jamné do centra Polné. "Za jízdy se nechoval dostatečně ohleduplně a ukázněně a řádně nepřipojil nákladní přívěs za traktorem, který se v klesání od traktoru odpojil a následně poškodil dvě osobní auta a podomácku vyrobený přívěs na pole, které byly odstaveny u domu. Dále pak nákladní přívěs narazil do sloupu veřejného osvětlení u přechodu pro chodce a narazil do oplocení pozemku, kde se následně přívěs zastavil", popsala událost Dana Čírtková. Při dopravní nehodě nedošlo ke zranění osob. Traktor byl s přívěsem po dopravní nehodě plně pojízdný bez nutnosti odtahu. Na traktoru při dopravní nehodě nevzniklo žádné poškození. Na nákladním přívěsu a poškozených vozidlech a dalším majetku dosáhla škoda částky ve výši 120 tisíc korun. Policisté u devětatřicetiletého traktoristy provedli dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Věc dopravní nehody policisté vyřešili na místě uložením pokuty v příkazním řízení.

Usedl za volant, ale měl vyslovený opakovaný zákaz řízení
V sobotu 24. července po patnácté hodině kontrolovala policejní hlídka řidiče osobního vozidla Peugeot 206, který řídil vozidlo a projížděl po silnici II /135 z obce Budislav přes obec Březina, až na Táborsko, následně do obce Mnich s úmyslem pokračovat do Kamenice nad Lipou na Pelhřimovsku. Bezprostředně za obcí Mnich vozidlo zastavila a kontrolovala policejní hlídkou obvodního oddělení Kamenice nad Lipou. "Při silniční kontrole policisté zjistili, že řidič má rozhodnutím Městského úřadu Tábor vysloveny souběžně dva zákazy řízení všech motorových vozidel, kdy jeden z nich je na dobu dvaceti měsíců, tedy do října příštího roku. Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Devětadvacetiletý řidič je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Muž usedl za volant pod vlivem alkoholu
Policisté ze Žďáru nad Sázavou vyjížděli v pátek 23. července nad ránem kolem třetí hodiny na základě oznámení od strážníků městské policie k případu podnapilého řidiče. Strážníci žďárské městské policie zastavili k silniční kontrole řidiče osobního vozidla Škoda Octavia. Řidič s vozidlem projížděl po silnici 1/37 od Stržanova do Žďáru nad Sázavou. Strážníci pojali podezření, že řidič je pod vlivem alkoholu, proto na místo k asistenci přizvali policejní hlídku. "Policisté vyzvali řidiče k provedení dechové zkoušky, jejíž výsledek byl pozitivní – 2,43 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška, jejíž hodnota činila 2,44 promile alkoholu v dechu. Řidič s naměřenými hodnotami souhlasil a lékařské vyšetření spojené s odběrem krve nepožadoval. Jednačtyřicetiletý muž je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky", uvedla D. Čírtková. Policisté muži zakázali další jízdu, zadrželi mu řidičský průkaz a ve věci zahájili úkony trestního řízení.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   22. 9. 2021

• Zpívající lípa ve Žďárských vrších v Telecí vyhrála anketu Strom roku
• V přibyslavském betlému bude Svatá rodina zobrazena z kovu, všechny práce odvedou místní řemeslníci
• Od ledna bude zemřelé na Vysočině ohledávat koroner
• Výstavba nového pasivního pavilonu v pelhřimovské nemocnici úspěšně pokračuje
• Z policejního deníku: krádež dřeva za 30 tisíc; opilec obtěžoval lidi v autobuse; šestašedesátiletá řidička nadýchala přes jedno promile
• Výstava děl Čestmíra Sušky s titulem Věci venku v Horáckém muzeu začíná
• Maminky mohou využít klokánkovací křesla, zkvalitňují první okamžiky života maminky s předčasně narozeným miminkem

Úterý   21. 9. 2021

• Energetiky i obyvatele okolí Dukovan prověřilo největší cvičení letošního roku
• Výstavba obchvatu Havlíčkova Brodu u Termesiv odhalila cihlářskou pec
• Z policejního deníku: zloděj ukradl věci za čtyřicet tisíc, krádež úhlové brusky
• Nepropásněte volby, voličský průkaz si můžete snadno vyřídit přes datovou schránku
• Rektor Vysoké školy polytechnické Jihlava byl zvolen do čela Evropské asociace klinických anatomů
• Čokoládový Alfons Mucha, roboti i obří tužka v putovní expozici Muzea rekordů na veletrhu Svět knihy
• Nejčastějším nešvarem je telefonování za jízdy; nevěnování se řízení je na dálnici D1 nejčastější příčinou dopravních nehod
• V Pelhřimově budou rodiče dětí narozených od 1. října 2020 do 30. září 2021 opět sázet stromky
• Noc vědců zabaví celou rodinu
• Obrazy Jolany Mertové si mohou zájemci prohlédnout v muzejní kavárně v Jihlavě

Pondělí   20. 9. 2021

• Nová technika i zkušenosti – nejen cizinci chválili přínos Ample Striku
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila čtyřčata ježků ušatých
• Žlutý pes Ondřeje Hejmy v úterý odpoledne na jihlavském náměstí
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chalupy alkohol a starožitnosti; žena se válela na zemi, nadýchala 3,99 promile; opilý řidič bez řidičáku a s cizím autem boural
• V Dukovanech skončila odstávka třetího výrobního bloku
• Výrazné omezení antibiotik ve veterinární péči prosazované Bruselem povede ke zbytečné a trýznivé smrti mnoha zvířat
• Záchranáři na Vysočině prověřili teoretické znalosti a praktické dovednosti potřebné k řešení náročných situací v praxi

Neděle   19. 9. 2021

• Na vrcholu městské věže v Přibyslavi je opět kříž, ten původní vyvrátil vítr
• Zdeněk Brachtl dokončuje model hradu Pyšolec, chystá se ještě na Trmačov a osadu Havírna
• Z policejního deníku: padesátiletý muž boural na elektrokole; dosud nezjištěný řidič srazil chodce a ujel

Sobota   18. 9. 2021

• V dodávce se skrývali tři migranti

Pátek   17. 9. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede česko - americký snímek Manželství
• Hasiči v neděli uctí památku zesnulých kolegů, kteří zemřeli při výbuchu domu v Koryčanech
• Z policejního deníku: krádež vrtačky a pily ze sklepa; cyklista byl opilý
• V jihlavském domě Gustava Mahlera bude otevřena výstava Martina Michaela Stiltenna - Zlomy

Čtvrtek   16. 9. 2021

• Zpátky ke kořenům všeho druhu v neděli 3. října v Balinách
• Začíná velká investice do trolejí v Jihlavě
• Úklid Jihlavy se má výrazně zlepšit
• V okolí Dukovan budou znít sirény a cvičit vojáci
• Zvědavý makak rád zkoumá pestrobarevné květiny ve svém výběhu
• Řidič sjel s autem do příkopu, při nehodě utrpěl zranění
• Z policejního deníku: opilci zaměstnávali policisty; a to nejen za volantem
• Zloděj ze Žďárska napáchal škody za 300 tisíc korun, navíc řídil pod vlivem drog
• Vlak srazil mladého muže, toho s vážnými zraněními transportoval vrtulník do nemocnice

Středa   15. 9. 2021

• Městská policie vyřešila všechny potyčky v centru Jihlavy
• Policisté hledají cyklistku, která se ve Světlé nad Sázavou srazila s chlapcem na kole
• Požár nabíječky způsobil škodu 200 tisíc korun, tři lidé se nadýchali jedovatých zplodin hoření
• Laboranti v jihlavské nemocnici využívají nový analyzátor pro vyhodnocení moči
• Víkendový BMXtreme fest 2021 nabídne vedle Mistrovství ČR BMX v minirampě i koncerty Kapitána Dema a Paulie Garand & Kenny Rough
• Bednář Miroslav Vrtěna obdržel titul Nositel tradice lidových řemesel, vyrábí malolitrážní soudky a korbely
• Z policejního deníku: krádež jízdních kol; recidivista kradl prací kapsle; opilá žena se povalovala v parku, skončila na záchytce
• Pátrání po dětech mělo šťastný konec
• Jarmark v zahradě Domu přírody v Krátké nabídne výstavu jablek či dráteníků

Úterý   14. 9. 2021

• Prevence má smysl! Den otevřených dveří a prevence Nemocnice Třebíč odhalil přes 20 případů vážných onemocnění
• Na ženu spadl u Obrvaně na Havlíčkobrodsku strom, zraněním podlehla
• Výstava fotografií členů Fotoklubu Litovel v jihlavském muzeu
• Víkend v Telči plný kultury, sportu i zábavy
• Z policejního deníku: neznámý vandal poničil zaparkovaná auta; opilý recidivista kradl alkohol; krádež kovových poklopů

Pondělí   13. 9. 2021

• Další požár v Enviropolu v Jihlavě: nový hasící systém zafungoval
• Rodinné centrum Srdíčko otevře po celý týden své dveře veřejnosti
• Z policejního deníku: zloděj napáchal škody za 80 tisíc; žena nadýchala téměř 3,5 promile; řidič nadýchal přes dvě promile
• Testování na základních školách v Jihlavě neodhalilo jediného pozitivního žáka
• Nad Chaloupkami se nesl hlas ovcí a saxofonů
• Práce na ulici...
• Oprava silnice I/19 mezi obcí Kámen a hranicí Vysočiny s Jihočeským krajem spěje do finále
• V jihlavském muzeu si budou moci lidé prostudovat historii jihomoravských šibenic
• Při nehodě u Blatnice na Třebíčsku zemřel řidič osobního auta

Neděle   12. 9. 2021

• Z policejního deníku: zloděj napáchal škody za 30 tisíc; opilec skončil na záchytce
• Vytiskněte si vlastní jaderný reaktor
• Procházka podzimní krajinou až k Chudobínské borovici

Sobota   11. 9. 2021

• V jihlavské zoologické zahradě se narodila čtyři mláďata prasat visajanských

Pátek   10. 9. 2021

• Z policejního deníku: zloděj napáchal škodu za 50 tisíc; krádež motocyklu Jawa Babeta
• Policisté žádají o pomoc svědky nehody na Havlíčkobrodsku, při které zemřel osmašedesátiletý chodec
• Záchranáři ve Velkém Meziříčí představili třeba ukázku simulované dopravní nehody motorkáře
• V Golčově Jeníkově shořela dřevěná chata, nikdo nebyl zraněn
• Filmový klub v Jihlavě uvede řecký film o tak trochu jiné pandemii Jabka
• Ptákům i zajícům se lépe daří v menších polích. Česká to nejsou!

Čtvrtek   9. 9. 2021

• Lipničtí mají na autech samolepku inspirovanou obrazem Jaroslava Panušky
• Česká republika požádala o prověrku bezpečnosti svých jaderných zařízení, v centru pozornosti budou Dukovany a Temelín
• Vydejte se po stopách středověkých zvířat v táborské zoo
• Výroční cenu České pohádkové akademie obdržela pelhřimovská Agentura Dobrý den
• Z policejního deníku: devětašedesátiletý motorkář zemřel po srážce s autem; vloupání do osobního auta - policisté apelují, nenechávejte ve voze cennosti; krádež pletiva za 60 tisíc
• Na Havlíčkobrodsku zemřel po srážce s autem osmašedesátiletý muž
• V průběhu letních prázdnin zemřeli na silnicích Vysočiny čtyři lidé; výrazný pokles policisté evidují u těžce zraněných osob
• O soužití Čechů a Němců v Jihlavě a o hmyzím společenství v září v jihlavském muzeu

Středa   8. 9. 2021

• Revitalizace Masarykova náměstí v Jihlavě začne sázením stromů
• Mezi Herálcem a Humpolcem zemřel po střetu s osobním autem motorkář
• V Třebíči se bude konat bazárek věcí z charitního Šatníku
• Z policejního deníku: krádež 70 litrů nafty; řidič nadýchal skoro čtyři promile, skončil na záchytce
• Přednáška na téma dendrologie s Josefem Kynclem v jihlavském muzeu
• Cesta do školy v Jihlavě - Heleníně je bezpečnější; město tam vybudovalo nový chodník
• Práce na jihovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu na silnici I/38 pokračují
• V Dukovanech krátkodobě odstaví 3. výrobní blok, zkontrolují čerpadla

Úterý   7. 9. 2021