Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 27.7 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Hradozámecká noc aneb V noci se zvířátky v sobotu na Roštejně u Telče
Hradozámecká noc aneb V noci se zvířátky se uskuteční v sobotu 31. července od 19 do 21.30 hodin v prostorách gotického hradu Roštejn u Telče. Uvedla to Dana Oberreiterová z jihlavského muzea.
"Pokud budete chtít vědět, jak spí mravenci, jak vypadají vábničky nebo si budete chtít zahrát deskové hry, zodpovědět zvířecí kvízy či poslechnout si autorské čtení Pavla Bezděčky, určitě zavítejte v sobotu na Roštejn", pozvala všechny zájemce D. Oberreiterová.

Zájemci si taky budou moci vyzkoušet různá zvířecí stanoviště uvnitř expozice i na nádvoří.

Pověst o tajemném hradě Roštejně uprostřed lesů nedaleko obce Doupě praví, že jej postavil čert. Někdy v polovině čtrnáctého století si pán na Telči usmyslel, že chce mít na kopci na skále hrad. A protože měl málo peněz pro stavitele, upsal se ďáblu. Čert slíbil postavit hrad za jednu noc. Nosil kameny od Telče a stavbu by do rána určitě stihl postavit. Ale na Starém Městě v Telči žila chytrá selka, která pána milovala. Před rozedněním probudila kohouta, ten zakokrhal a hloupý čert si myslel, že je ráno. Stavbu nedokončil. Poslední kámen odhodil vztekle ke Staroměstskému rybníku, kde zůstal dodnes, stejně jako otisk ďábelského kopyta na skále, které se od těch časů říká Čertova šlápota. A pán byl tak zachráněn od pekelných sil.



Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Hornický skanzen u Šacberku v Jihlavě vyroste s maximálním ohledem na krajinu
Expozice pod širým nebem, která představí středověké postupy zpracování stříbra, má vzniknout u šachty sv. Trojice nedaleko vrchu Rudný v Jihlavě. Postupně ji vytvoří pracovníci správy podzemí. Letos chtějí začít odhalovat ústí šachty sv. Trojice. Pracovat se bude ručně, bez těžké techniky a podle zvyků středověkých horníků.
Od letošního října se začne u vrchu Rudný, blízko skiareálu Šacberk a hornické naučené stezky, připravovat nový hornický skanzen. Jihlava proslulá těžbou stříbra totiž doposud nemá žádnou významnější hornickou památku. Skanzen by měl návštěvníkům ukázat, jak se se stříbrnou rudou v Jihlavě pracovalo před zhruba šesti sty lety.

Po prázdninách by mělo na jihovýchodním úpatí vrchu Rudný začít pracovat na tzv. vyzmáhání zasypaného a ucpaného vstupu do šachty sv. Trojice (někdy nazývané také jako šachta sv. Jiří) Vyzmáhání je původní hornický termín pro vyčištění a otevření šachty. Vyčistit se musí také odvodňovací štola. Bude se na tom pracovat jen s ručním nářadím maximálně za použití malé elektrocentrály, která bude pohánět elektrický vrátek.

Obnovený rybník i nasvícená šachta

V plánu je také obnova blízkého zarostlého rybníka, jehož voda by měla v budoucnu pohánět, podobně jako ve středověku, stroje na zpracování stříbrné rudy. „Půjde např. o drtiče, promývací žlaby nebo pražící jámy. Vše, včetně repliky tavící pece, má být součástí hornického skanzenu, který nabídne expozice pod širým nebem,“ přiblížil Jan Šustr, vedoucí oddělení vodního hospodářství a správy podzemí města Jihlavy, který vznik skanzenu na vrcholu Rudný inicioval.

Národní kulturní památka Šachta sv. Trojice bude mít podle Šustra novou výdřevu a tím bude i nově staticky zajištěna. Teď je podle jeho slov zaplavena podzemní vodou. „Chceme ji nasvítit do určité hloubky, uvažujeme o 10 – 15 metrech. Návštěvníci do ní budou moci nahlédnout jak z povrchu, tak rovnou od hladiny, když se projdou restaurovanou štolou,“ upřesnil záměry správce jihlavského podzemí.

Jenom na vrcholu Rudný se nachází přibližně 160 až 180 pozůstatků po těžební činnosti a předpokládá se, že šachta sv. Trojice bude tou nejhlubší otevřenou u nás. Aby se to potvrdilo, tak je potřeba šachtu takzvaně odzátkovat, tedy odstranit z povrchu špunt z napadaného listí a sesuté zeminy. I při tom budou dělníci napodobovat práci středověkých jihlavských horníků. Upotřebí k tomu několik sedmimetrových klád o průměru 35 až 40 centimetrů, a to na vytvoření pevné pracovní plošiny k umístění vrátku.

Statické zajištění výdřevou se bude dělat do takové hloubky, dokud se nenarazí na práci starých havířů. „Budeme se snažit sem nejezdit s žádnou těžkou technikou a vše dělat s respektem ke zdejšímu lesu. A co bude pokáceno, obratem také znovu vysadíme. Kromě chodníčků a dřevěných přívodních žlabů na vodu zůstane zdejší terén netknutý, pouze dojde k jeho drobným úpravám nebo k doplněním stanovišť na dnešní hornické naučné stezce. Máme v plánu vytvořit štěrkové cesty k jednotlivým instalovaným exponátům,“ upřesnil Jan Šustr.

Přípravné práce začnou na podzim letošního roku a budou pokračovat do května 2022, kdy by se mělo začít pracovat na obnově bývalého rybníka. Zastupitelé již na svém květnovém zasedání odsouhlasili financování stavby této malé vodní nádrže, a to ve výši 4 a půl milionu korun. „Teprve až bude hotový rybník, začneme s přípravami projektu samotného hornického skanzenu. Jeho celková předpokládaná cena je s materiálem i veškerými stavebními pracemi odhadnuta na 10 milionů korun,“ uvedl náměstek primátorky Jihlavy pro úsek památkové péče Martin Laštovička. Podle jeho slov je skanzen také zařazen do programů ITI (Integrated Territorial Investments), tedy do programovacího období evropských dotací na sdružené územní investice, a měl by být financován také z těchto zdrojů.

Střecha nad evropskou vodou i světovým hornictvím

Na červencové tiskové konferenci, při které město podrobně představilo záměr vybudovat hornický skanzen, byl přítomný také geolog a bývalý zastupitel města Zdeněk Laštovička: „Tohoto místa si vážím i proto, že jsme na střeše Evropy. Je zde hlavní evropské rozvodí, dlouhé přes 220 kilometrů, které je významné nejen pro Jihlavu, ale i pro celou Vysočinu.“ Připomněl také dvacet let starý záměr vytvořit podobný skanzen V Ráji. „Byla tehdy stanovena cena 70 milionů, jenže poměrně rychle to kvůli nápadu vybudovat společně s tím i několikapatrový hotel skončilo,“ uvedl Zdeněk Laštovička.

Vzpomínky na jihlavské hornictví totiž vzkřísila Jihlava až v roce 1999, kdy se slavilo výročí 750 let vyhlášení horního práva a uskutečnil se i první obnovený havířský průvod. Muzeum Vysočiny připravilo výstavu o jihlavském hornictví a vydána k tomu byla i turistická známka. Tehdy se uvažovalo i o skanzenu V Ráji. „Po dvaceti letech doufám, že se bude zastupitelstvo chovat podobně a že vám pomůže tuto záležitost dokončit. Ona už na jiném místě ani možnost není. Všechna ta krásná stará hornická díla jsou zlikvidována, zastavěna, zplanýrována, jsou na nich postavena sídliště, nemocnice i obchodní centra,“ zauvažoval závěrem Zdeněk Laštovička.
Radovan DANĚK



Zpět nahoru na obsah...

Na D1 u Velké Bíteše se stala nehoda, dálnice je již průjezdná
Na 163,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Brno se střetly v úterý 27. července krátce před půl čtvrtou odpoledne dva nákladní automobily s dodávkou. Jedna osoba utrpěla zranění.
Dálnice na Brno byla po nehodě neprůjezdná, pak byla průjezdná jedním jízdním pruhem. Nyní už je průjezdná zcela.

"Na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému", informovala mluvčí policistů na Vysočině Stanislava Rázlová.

"Při nehodě došlo ke zranění jedné osoby, která byla transportována do nemocnice", doplnila mluvčí.

Na místě nehody zasahovali hasiči z Velké Bíteše a Velkého Meziříčí, kteří zraněnou osobu vyprostili a zajistili místo nehody.

Příčinu a okolnosti dopravní nehody policisté zjišťují.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Krajští silničáři na Vysočině letos opraví šestnáct mostů
Krajská správa a údržby silnic v letošním roce zrekonstruuje nebo opraví šestnáct mostů v celkovém nákladu přibližně 120 milionů korun.
Významně pomůže i navýšení dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) o dalších 67 milionů korun, která je určena právě na opravy a rekonstrukce mostů. Navýšení bylo oficiálně oznámeno až v průběhu měsíce června, proto jsou některé akce zahajovány až v červenci a dopravní omezení budou u nich probíhat až do konce stavební sezóny.

Díky zřizovateli, Státnímu fondu dopravní infrastruktury a zajištěnému financování se dlouhodobě daří zlepšovat stav mostů na silnicích druhých a třetích tříd na Vysočině. Mosty se pravidelně kontrolují v rámci běžných a hlavních prohlídek a mimo jiné se zatřiďují do stavebního stavu.
Od I do VII (I výborný stav – VII havarijní stav).

"V roce 2012 bylo ve stavu I a II celkem 150 mostů. Na konci roku 2020 byl počet těchto mostů, tedy v dobrém stavu už 265. Na druhém konci klasifikace jsme měli v roce 2012 ve stavu VI a VII asi 40 mostů, na konci roku 2020 se tento počet snížil na 22", doplnila pozitivní informaci vedoucí oddělení investiční výstavby Monika Vavřínková.

Předmětem dalších rekonstrukcí a rozsáhlých oprav jsou zejména mosty ve stavu V až VII. „Věříme, že i v roce 2021 se mnoho dalších mostů podaří opravit a zlepšit celkový stav. Po skončení loňské stavební sezóny jsme měli stav mostů v průměru na čísle 3,25, každý rok se index snižuje o desetinu procenta,“ dodal ředitel Radovan Necid a považuje to za vynikající trend.

„Nedílnou součástí naší činnosti je i stavební údržba mostů, kterou každoročně provádíme na dalších 30 mostech. Probíhá rovněž intenzivní příprava staveb na další roky. Aktuálně se připravuje oprava či rekonstrukce dalších cca 100 mostů. Všem, kterým tyto opravy komplikují cesty po našem kraji, se částečně omlouváme a žádáme o pochopení při dopravních omezeních, ale ty mosty opravit zkrátka musíme,“ podotknul technicko-správní náměstek Tomáš Mátl.

Rekonstrukce investičního charakteru probíhají nebo proběhnou v roce 2021 na těchto mostech:
III/34427 Suchá - most ev. č. 34427-1 – práce již probíhají, termín uzavírky 17. 6. 2021 – 21. 10. 2021
II/35010 Peršíkov - most ev. č. 35010-1 – realizace předpoklad srpen–září 2021
III/3443 Dolní Krupá - most ev. č. 3443-1 – práce již probíhají - termín uzavírky 12. 5. 2021 – 30. 9. 2021
III/34610 Jiříkov - most ev. č. 34610-2 – práce již probíhají – termín uzavírky 17. 5. 2021 – 30. 9. 2021
III/13112 Vyskytná - most ev. č. 13112 – práce již probíhají – termín uzavírky 15. 5. 2021 – 30. 9. 2021
III/12934 Brunka - most ev. č. 12934-1 – práce již probíhají – termín uzavírky 17. 5. 2021 – 30. 9. 2021
II/132 Horní Ves - most ev. č. 132-007 – akce z navýšení dotace SFDI, 14. 7. 2021 bylo předáno staveniště, termín uzavírky je zatím v jednání, omezení bude do konce stavební sezóny
III/15227 Lukov - most 15227-2 – akce z navýšení dotace SFDI, 14. 7. 2021 bylo předáno staveniště, termín uzavírky je zatím v jednání, omezení bude do konce stavební sezóny
III/41017 Bačkovice - most ev. č. 41017-5 – práce již probíhají – termín uzavírky 12. 4. 2021 – 30. 9. 2021
III/4102 Martínkov - most ev. č. 4102-8 – akce z navýšení dotace SFDI, 14. 7. 2021 bylo předáno staveniště, termín uzavírky je zatím v jednání, omezení bude do konce stavební sezóny
III/3793 Březské - most ev. č. 3793-2 – 8. 7. 2021 bylo předáno staveniště, termín uzavírky je zatím v jednání, omezení bude do konce stavební sezóny
III/36041 Podolí - most ev. č. 36041-1 – práce již probíhají – termín uzavírky 14. 6. 2021 – 31. 10. 2021
II/388 Vír - most ev. č. 388-023 – akce z navýšení dotace SFDI, 9. 7. 2021 bylo předáno staveniště, termín uzavírky je zatím v jednání, omezení bude do konce stavební sezóny

Celkové opravy mostů proběhnou na:
II/350 Šlapanov - most 350-002 – zde se podepisuje smlouva, dokončení se předpokládá do konce stavební sezóny
II/112 Rynárec - most 112-052 – 8. 7. 2021 bylo předáno staveniště, stavebně by most měl být dokončen do konce října
III/38815 Vír - most ev. č. 38815-3 1 – práce již probíhají – oprava je realizována za provozu po polovinách a na přelomu září a října by měla být dokončena

Další 2 rozsáhlé opravy mostů budou v roce 2021 pouze zadány, dopravní omezení při jejich opravách se ale předpokládají až v roce 2022
II/150 Světlá nad Sázavou - most ev. č. 150-017
III/1311 Jihlava, ul. Smrčenská - most ev. č. 1311-1

Foto: most Brunka 22.7.2021 (archiv KSÚSV)
most Bačkovice (archiv KSÚSV
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Městští strážníci v Jihlavě odvezli agresivního opilce na záchytku
Strážníci Městské policie Jihlava v neděli 25. července v dopoledních hodinách přijali oznámení na opilou a agresivní osobu v ulici Palackého v Jihlavě.
Muž obtěžoval kolemjdoucí a narušoval veřejný pořádek.

Po příjezdu hlídky MP muž nadýchal 3,25 promile alkoholu v dechu. Jelikož se jeho agresivní jednání stupňovalo, strážníci použili donucovací prostředky a převezli jej na záchytku.
Radovan DANĚK



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: opilec skončil na záchytce; opilá žena se povalovala na zemi
Opilého osmašedesátiletého muže, který se v ulici Nádražní v Novém Městě na Moravě na Žďársku 26. července kolem čtvrté hodiny odpoledne povaloval na chodníku, nebyl schopen samostatné chůze a na kolemjdoucí vykřikoval vulgární výrazy, odvezli policisté na záchytku. Muž nadýchal 3,39 promile alkoholu. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Opilá žena se povalovala na zemi
V pondělí 26. července byli policisté v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku po jedenácté hodině dopoledne přivoláni na ulici Poděbradova, kde dle přijatého oznámení ležela bezvládně žena. "Policisté vyjeli na místo a zjistili, že se jedná o opilou čtyřiapadesátiletou ženu, která se povalovala na zemi, nebyla schopna samostatné chůze a hlasitě nesrozumitelně pokřikovala. Při dechové zkoušce jí policisté naměřili hodnotu přes tři promile alkoholu", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Opilou ženu zajistili a odvezli ji na záchytku stanici k vystřízlivění. Je podezřelá ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Policisté z Kamenice nad Lipou na Pelhřimovsku zastavili v pondělí 26. července kolem desáté hodiny dopoledne na silnici první třídy osobní automobil Audi. "Třiadvacetiletý řidič se na výzvu policistů podrobil testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost marihuany a kokainu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměl a je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Řidič je podezřelý z přestupku
Policisté kontrolovali v pondělí 26. července kolem půl jedenácté dopoledne na ulici Okružní
ve Žďáře nad Sázavou osobní auto Škoda, jehož řidičem byl sedmadvacetiletý muž. Součástí silniční kontroly byl také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. "Výsledek byl pozitivní na amfetamin a kokain. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž souhlasil", uvedla mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté mu na místě zakázali další jízdu a případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy.

Muži jsou podezřelí ze spáchání trestného činu
Ze spáchání trestného činu je podezřelý třiadvacetiletý muž z Jindřichohradecka, který řídil vozidlo, i když to má zakázáno. V pondělí 26. července jel po páté hodině večer s automobilem Mazda v Jihlavě po ulici Demlova. "Při kontrole policisté zjistili, že řidičem je muž, který má od letošního jara uložený soudem zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to na dobu pěti let. Policisté sdělili muži podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová.

A doplnila, že dalšího podezřelého řidiče odhalili policisté včera v Jihlavě před devátou hodinou večer. Třiadvacetiletý muž z Třebíčska jel s vozidlem BMW po ulici Brněnská. Při kontrole policisté zjistili, že má řidič soudem uložený zákaz řízení a usednout za volant by směl až na jaře příštího roku. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Kriminalita na Třebíčsku v prvním pololetí oproti loňsku poklesla
Letos došlo v prvním pololetí na Třebíčsku k celkem 424 trestným činům, z tohoto počtu se jich policistům podařilo do současné doby objasnit 53,1 %, což je 225 skutků. Dále zjistili pachatele u 69 trestných činů spáchaných v předchozích letech. Ve stejném období loňského roku došlo k celkem 441 trestným činům, z nichž se podařilo objasnit 57,6 % případů. V letošním roce tak došlo v meziročním porovnání ke snížení počtu spáchaných trestných činů, a to o sedmnáct skutků.
Násilná trestná činnost
V prvním pololetí došlo k 54 násilným trestným činům, z nich kriminalisté objasnili 61,1 % případů (v loňském roce byl počet násilných trestných činů shodný).
Došlo ke třem loupežím, všechny se kriminalistům podařilo objasnit. V oblasti násilné trestné činnosti je nejčastěji páchaným skutkem úmyslné ublížení na zdraví, kterých bylo v prvním pololetí spácháno osmnáct, což je o jedno méně než ve stejném období vloni. Objasněno jich je do současné doby více než sedmdesát procent. Zvýšil se počet případů nebezpečného vyhrožování, z pěti vloni na osm letos. Policisté prověřovali v prvních šesti měsících letošního roku v oblasti násilné trestné činnosti také šest případů týrání osob žijících ve společném obydlí (což je o dva méně než vloni) a tři případy týrání svěřené osoby, vloni jich bylo šest.

Mravnostní trestná činnost
V šestnácti případech se v prvním pololetí jednalo o mravnostní trestné činy, z nich kriminalisté do současnosti objasnili 56,3 % případů (vloni došlo ve stejném období ke třinácti mravnostním deliktům).

Majetková trestná činnost
Letos došlo v prvních šesti měsících k 96 majetkovým trestným činům. Objasnit se dosud policistům podařilo 28,1 % z nich (vloni jich bylo v prvním pololetí spácháno 124, z nichž bylo 40,3 % případů objasněno). Letos tak počet majetkových trestných činů v meziročním porovnání klesl o 28 skutků.
V 33 případech se jednalo o krádeže vloupáním (vloni jich bylo 21), ve 28 o krádeže prosté (vloni 47) a 35 skutků jsou zbývající majetkové trestné činy (vloni jich bylo 56).
Případů vloupání do rodinných domů bylo sedm, což je o tři více než vloni. Do rekreačních chat se pachatel za použití násilí dostal ve třech případech (vloni byla čtyři). Případy vloupání do obchodů policisté prověřovali tři.
V kategorii krádeží prostých byly nejčastěji odcizeny věci z různých objektů, těchto případů bylo devět, což je o čtyři méně než vloni. Krádeží v obchodech bylo letos osm a případy kapesních krádeží dva. Do kategorie krádeží prostých patří také krádeže automobilů, které byly tři.
Mezi zbývající majetkové trestné činy patří podvody, kterých bylo v první polovině letošního roku spácháno 20, což je o dvanáct méně než ve stejném období vloni. Dále byly časté přečiny poškození cizí věci, kterých bylo spácháno jedenáct.

Hospodářská trestná činnost
V první polovině letošního roku došlo k 49 hospodářským trestným činům. Objasnit se policistům do současné doby podařilo 32,7 % (vloni došlo k 56 hospodářským trestným činům s objasněností 51,7 %).
Z hospodářských trestných činů patří mezi nejčastěji páchané činy podvod, kterých bylo jedenáct (vloni jich bylo o čtyři více). Úvěrových podvodů bylo spácháno devět (což je o čtyři méně než ve stejném období vloni).

Ostatní trestná činnost
Ze zbývajících 209 trestných činů se kriminalistům dosud podařilo objasnit 67 % případů.
Mezi často páchaný čin patří v této oblasti přečin zanedbání povinné výživy, kterých policisté letos řešili 37, což je o devět více než vloni. Přečinů ohrožení pod vlivem návykové látky bylo letos 33, což je o šest méně než vloni. Případů výtržnictví řešili policisté v prvním pololetí osm a sprejování jedenáct. Dále je častý trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí, kterých bylo v prvním pololetí 47, o rok dříve jich bylo 32. Případů ohrožování výchovy dítěte bylo 23.
Dále byl ve 20 případech trestný čin spáchán v souvislosti s dopravní nehodou, což je o tři více než vloni.
Mezi zbývající trestnou činnost patří také drogová kriminalita, v první polovině letošního roku prověřovali kriminalisté v této oblasti osmnáct trestných činů.
Jana KROUTILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Kolaps hraboší populace se odrazil ve špatné sezóně kriticky ohrožených sýčků
Zatímco loni se ornitologové z České společnosti ornitologické (ČSO) a Ústavu biologie obratlovců AV ČR radovali z rekordního počtu 95 mláďat sýčků, letos je situace opačná. Ornitologové zatím zaznamenali jen 48 mláďat. Za významný propad může podle odborníků kolaps hrabošů, kterými sýčci mláďata přednostně krmí. Loni, při nadbytku hrabošů, mohli sýččí rodiče uživit i snůšku s rekordními sedmi mláďaty, sýččí pár průměrně vyvedl 5 mláďat. Letos, kdy hrabošů ubylo, spadl průměr vyvedených mláďat sýčků na 2. Ornitologové očekávají, že populace sýčků významně oslabí, protože letos není dostatečná zásoba mladých jedinců, kteří by doplnili a podpořili stávající populaci. Sýček obecný patří v Česku mezi kriticky ohrožené druhy a s počtem asi sto párů je už nyní na pokraji vyhynutí. I z tohoto důvodu byl pro sýčka loni vypsán záchranný program pod záštitou Ministerstva životního prostředí.
Po loňské euforii z téměř stovky vyvedených mláďat je letošní bilance smutná zpráva. „Celkově jsme spočítali 32 hnízdění, což je o jedno méně než loni. Skutečný počet hnízdních párů bude jistě vyšší, ale pravděpodobně nepřesáhne 50 párů v celé oblasti severozápadních Čech, kde se současně nachází největší populace sýčků v České republice. Minulý rok sýčkové průměrně vyvedli 4,7 mláděte na snůšku, letos to bylo jen 2,4 mláděte na snůšku. Za úbytek může přednostně kolaps populace hrabošů. Loni byli hraboši na populačním vrcholu a jejich predátorům – sovám a dravcům – se díky tomu dařilo. Nacházeli jsme budky doslova zaskládané ulovenými hraboši. Jak jsme ale upozorňovali, hraboší populace se po vrcholu rázem zhroutí, což se stalo letos. Hrabošů je nedostatek a tento trend kopírují i sýčci,“ říká Martin Šálek, koordinátor ochrany sýčků z ČSO a Ústavu biologie obratlovců AV ČR.

K nedostatku hrabošů se přidal i další faktor, kterým bylo chladné jaro a s ním spojený nedostatek hmyzu, kterým se sýčci živí. „Chladné jaro vedlo i k tomu, že mnohé snůšky byly neúspěšné, například zastydla vajíčka anebo jeden z rodičů zahynul,“ doplňuje Šálek.

Chladné jaro a dlouhá zima se pravděpodobně promítly už do výsledků jarního monitoringu houkajících samečků obhajujících teritoria a lákajících samičky. „Zaznamenali jsme 68 volajících samečků, což je o 6 více než loni. Vzhledem k velmi úspěšnému minulému roku je tento nárůst minimální. Důvodem skutečně může být dlouhá a na sníh bohatá zima a následné chladné jaro, které někteří dospělí sýčci nepřežili,“ říká Šálek.

Kvůli neúspěšné sezóně se ornitologové obávají nejhoršího. „Je jasné, že příští rok můžeme očekávat stagnaci či populační pokles, protože není dostatečná zásoba mladých jedinců, kteří by doplnili a podpořili stávající populaci. Přitom, sýčci jsou už teď na pokraji vyhynutí, když jich v Česku zbývá asi pouhá stovka párů,“ vysvětluje Šálek.

Spolupráce se zemědělci je klíčová
Dlouhodobým hlavním důvodem, proč sýček ubývá z české krajiny, je velkoplošné intenzivní zemědělství vedoucí ke ztrátě pestrosti krajiny, velkým lánům a úbytku různých krajinných prvků, které jsou pro sýčky i další biodiverzitu zemědělské krajiny zcela zásadní. Z naší dříve nejpočetnější sovy s desítkami tisíc párů je nyní sova nejohroženější, jejíž páry se počítají už jen na desítky. „Abychom sýčky podpořili, chráníme je přímo v terénu. Spolupracujeme se zemědělci, kteří jsou naši hlavní spojenci při ochraně sýčků a jejichž spolupráce si vážíme. Domlouváme šetrnější hospodaření, na louky umisťujeme berličky, ze kterých mohou sýčci lovit, a zároveň odstraňujeme nebezpečné technické pasti, jako jsou napáječky pro dobytek či sudy s vodou, kde se mohou sýčci utopit. Na farmy, kde sýčci žijí, umisťujeme budky, zabezpečené proti kunám a kočkám. Letošní pozitivní zprávou je vysoký počet obsazených budek. Letos sýčci zahnízdili v 18 budkách, které jsme jim připravili, což je stejný počet jako loni,“ sděluje Šálek.

V současné době, kdy je populace na pokraji vyhynutí, musí ochránci přistupovat i k dalším alternativním metodám, jak podpořit počet vylétnutých mláďat. Letos se ochránci sýčků pokusili ve spolupráci se Zoo Plzeň podložit oplozená vajíčka ptáků z odchovu do hnízda jednoho dlouhodobě neplodného divokého páru. „Pokus bohužel nebyl úspěšný, pravděpodobně proto, že samice již na svých neoplozených vajíčkách seděla delší dobu,“ říká Šálek.

V posledních letech se ochránci sýčků zaměřují také na kroužkování mláďat a dospělců, které jim při zpětném odchytu řekne více o dlouhověkosti, přežívání, stabilitě teritorií a rozptylu mláďat. Z jednoho hnízda, kde jsme minulý rok kroužkovali rekordních 7 mláďat, máme z letošního jara tři zpětné odchyty – jedno mládě se od místa kroužkování rozptýlilo 16 km, ale bohužel zahynulo zapadlé v komíně. Další dva odchycení ptáci, oba samečci, si našli teritorium 14 km od místa narození, spárovali se se samičkami a úspěšně zahnízdili. Takové vzdálené rozptyly mláďat ukazují pro sýčky pořád naději, že jednotlivé (sub)populace si stále vyměňují jedince a tím dochází k zamezení příbuzenského křížení. Bohužel plno jedinců se rozptýlí do oblastí, kde sýčci nežijí a v dalších letech se nezapojí do rozmnožování,“ vysvětluje Šálek.

Počet mláďat sýčků:
2017: 37
2018: 43
2019: 66
2020: 95
2021: 48

Počet dospělých volajících samců sýčků:
2017: 65
2018: 57
2019: 56
2020: 62
2021: 68

Sýček obecný (Athene noctua) je malá sova velikosti hrdličky. Shora je hnědošedý s velkými světlými skvrnami. Charakteristická je pro něj také velká hlava se široko od sebe posazenýma žlutýma očima. Jeho přítomnost prozrazuje pro něj typické houkání, které se dá přepsat jako „půjď“. Vyskytuje se v (polo)otevřených biotopech, v západní a střední Evropě je to především zemědělská krajina. V České republice je vázán prakticky výhradně na hospodářské budovy, které mu poskytují místa vhodná pro hnízdění a zároveň jsou nedaleko od pastvin, kde loví potravu – drobné obratlovce a také větší bezobratlé živočichy, které loví vyhlížením z posedu. Ztráta lovišť a tím i nedostatek potravy sýčky ovlivňuje hlavně v hnízdní době, kdy musí krmit mladé. To se pak projevuje menším počtem vyvedených mláďat. Původní dutiny ve stromech už v Česku k hnízdění prakticky nevyužívá. Sýček u nás vytvořil i několik městských populací, například v Teplicích a Ústí nad Labem. Je stálý, věrný svému hnízdišti a má relativně malé domovské okrsky. Ještě na začátku 20. století býval sýček naší nejrozšířenější sovou, nyní je na pokraji vyhynutí. Za posledních 20 let se jeho počet snížil o 94 % na zhruba 100 párů.



- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Kriminalita na Žďársku v prvním pololetí poklesla
V prvním pololetí letošního roku došlo na Žďársku celkem k 369 trestným činům a z tohoto počtu se policistům podařilo objasnit 196 skutků. Celková objasněnost za uvedené období tedy dosáhla hranice 53,1 %. Ve stejném období v roce 2020 došlo k celkem 455 trestným činů, z nichž policisté objasnili 266, a objasněnost činila 58,5 %.
Násilná trestná činnost
Na Žďársku došlo v prvním pololetí letošního roku k 40 násilným trestným činům, z nichž kriminalisté do konce prvního pololetí objasnili 23 případů. Celková objasněnost násilné trestné činnosti tedy za toto období činila 57,5 %. Ve stejném období roku 2020 došlo k 42 trestným činům, z tohoto počtu kriminalisté objasnili 26 trestných činů, tedy 61,9 %.
Nejčastějším násilným trestným činem, který byl v prvním pololetí v roce 2021 na území Žďárska evidován, bylo úmyslné ublížení na zdraví. Policisté zaevidovali celkem 10 případů, z nichž šest do konce pololetí objasnili. V roce 2020 se v prvním pololetí jednalo o 15 těchto trestných činů, z toho 10 případů policisté objasnili.
Dalším trestným činem, který má druhé největší zastoupení v této kategorii trestné činnosti, je trestný čin porušování domovní svobody. Policisté v první polovině tohoto roku zaevidovali osm trestných činů, přičemž do konce pololetí ukončili prověřování u pěti trestných činů.

Mravnostní trestná činnost
V prvním pololetí roku 2021 prověřovali kriminalisté 11 mravnostních trestných činů, z nichž v tomto období pět případů objasnili. V loňském roce se za stejné období jednalo o 20 trestných činů, z toho do konce pololetí 15 objasněných.

Majetková trestná činnost
Za první pololetí roku 2021 policisté na Žďársku zadokumentovali 127 majetkových trestných činů. Z tohoto počtu se policistům podařilo objasnit 41 případů. Objasněnost majetkové trestné činnosti za uvedené období činila 32,3 %. V prvním pololetí loňského roku došlo k 132 majetkovým trestným činům, z nichž policisté 43 případů objasnili, tedy 32,6 %.
V letošním roce se v 31 případech jednalo o krádeže vloupáním, v 53 případech o krádeže prosté a 43 trestných činů jsou zbývající majetkové trestné činy.

Krádeže vloupání
Od začátku roku policisté prověřovali 31 případů, z nichž osm do konce pololetí objasnili, tedy 25,8 %. V loňském roce se jednalo o 34 trestných činů, z toho devět objasněných, což je 26,5 %.
Největší zastoupení má u tohoto trestného činu krádež vloupáním do rodinných domů. Policisté v prvním pololetí letošního roku zaevidovali osm případů, ze kterých se jim tři trestné činy podařilo objasnit do konce pololetí. Za stejné období roku 2020 policisté zadokumentovali tři případy. Druhým nejčastějším trestným činem, s počtem sedmi trestných činů, je v této kategorii krádež vloupáním do ostatních objektů.

Krádeže prosté
Policisté od začátku letošního roku zadokumentovali 53 případů, z nichž objasnili 23. Zde došlo k poklesu ve srovnání s obdobím loňského roku o osm případů. V loňském roce se jednalo o 61 trestných činů, z toho 22 objasněných.
Nejčastějším trestným činem v této kategorii jsou krádeže ostatní, kdy policisté v prvním pololetí letošního roku zaevidovali 11 případů, přičemž do konce uvedeného období dva objasnili. Ve stejném období roku 2020 se jednalo o 12 trestných činů.
Dalšími nejčastějšími trestnými činy v této kategorii s počtem sedmi zaevidovaných případů, je trestný čin krádeže v obchodech a krádeže dvoustopých vozidel.

Hospodářská trestná činnost
V prvním pololetí roku 2021 došlo na Žďársku k 43 hospodářským trestným činům, z nichž policisté 18 objasnili. Objasněnost činila 41,9 %. Ve stejném období v roce 2020 došlo k 61 případům, z toho objasněných bylo 31, tedy 50,8 %.
Nejčastějším trestným činem v této oblasti je trestný čin podvodu. Od začátku roku do konce prvního pololetí policisté zaevidovali 10 případů tohoto trestného činu, přičemž do konce pololetí v šesti případech prověřování do konce období ukončili. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 došlo, kdy policisté zadokumentovali devět případů, došlo k nárůstu o jeden trestný čin.
K výraznému poklesu, a to o 15 trestných činů, došlo v případě trestného činu úvěrového podvodu. Policisté od začátku letošního roku zadokumentovali pět trestných činů. V roce 2020 jich do konce pololetí bylo 20.

Ostatní trestná činnost
V kategorii ostatní kriminality došlo v prvním pololetí letošního roku k 65 trestným činům, z nichž 48 případů policisté do konce pololetí objasnili. Objasněnost tedy činila 73,8 %. Ve stejném období roku 2020 policisté na Žďársku prověřovali 103 případů, z tohoto počtu 73 případů objasnili.
Nejčastěji prověřovaným trestným činem v této kategorii je trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázaní. Zde policisté odhalili 32 případů. V loňském roce se jednalo o 57 trestných činů.
Druhým nejčastějším trestným činem v této oblasti, s počtem dvanácti případů, je trestný čin sprejerství. Jedná se o stejný počet případů, jako v roce loňském. V letošním roce policisté do konce pololetí čtyři případy objasnili.

Zbývající trestná činnost
V prvním pololetí letošního roku policisté zaevidovali celkem 83 trestných činů spadajících do této kategorie. Objasněnost činila 73,5 %, kdy se policistům do konce roku podařilo objasnit 61 případů. V roce 2020 se jednalo o 97 trestných činů, z toho 78 do konce pololetí objasněných.
Nejvíce prověřovaným trestným činem v této oblasti je trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté na Žďársku odhalili 36 trestných činů. V roce 2020 se jednalo o 51 případů.
Druhý nejvyšší podíl na tomto druhu kriminality má trestný čin zanedbání povinné výživy, kdy policisté zaevidovali 31 případů. Ve stejném období roku 2020 se jednalo o 24 případů.
Stanislava RÁZLOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Počet trestných činů na Jihlavsku kles, v objasněnosti byli policisté úspěšnější
Čísla vztahující se k nápadu trestné činnosti na Jihlavsku v období první poloviny letošního roku jasně vypovídají o poklesu kriminality. Počet trestných činů se v rámci působnosti Územního odboru Jihlava snížil o 114 trestných činů. Naopak v objasněnosti si policisté vedli ještě lépe, než ve stejném období loňského roku. Letos došlo na Jihlavsku celkem k 592 trestným činům a z tohoto počtu policisté do konce pololetí 305 případů objasnili. Objasněnost činila 51,5 %. Ve stejném období roku 2020 policisté prověřovali 706 trestných činů, z nichž objasnili 344, tedy 48,7 % případů.
Násilná trestná činnost
V prvním pololetí letošního roku došlo k 88 násilným trestným činům, z nichž kriminalisté do konce prvního pololetí 57 objasnili. Objasněnost násilné trestné činnosti tedy činila 64,8 %. Ve stejném období roku 2020 došlo k 83 trestným činům, z tohoto počtu kriminalisté objasnili 51 trestných činů, což je 61,4 %.
Nejčastějším spáchaným násilným trestným činem bylo úmyslné ublížení na zdraví. Policisté zaevidovali 40 trestných činů. Z tohoto počtu do konce pololetí objasnili 25 případů. V loňském roce se jednalo o 41 případů, z toho devatenáct objasněných do konce pololetí.
Trestným činem, který má druhé největší zastoupení v této kategorii, je vydírání. Policisté od začátku roku prověřovali třináct případů a v osmi do konce pololetí prověřování ukončili. Ve srovnání s loňským rokem zde došlo k mírnému nárůstu, a to o šest případů.
Loupeže prověřovali letos čtyři, z nichž už tři kriminalisté objasnili.
Deset případů policisté od začátku roku zadokumentovali u trestného činu nebezpečného vyhrožování a trestného činu porušování domovní svobody, ze kterých už je sedm případů objasněných.

Mravnostní trestná činnost
V prvním pololetí roku 2021 prověřovali kriminalisté 29 mravnostních trestných činů a ve 13 případech prověřování ukončili do konce pololetí. Objasněnost tedy činila 44,8 %.

Majetková trestná činnost
V kategorii majetkové kriminality došlo k výražnému poklesu. Ve srovnání s loňským rokem nápad této trestné činnosti klesl o 71 skutků.
V období první poloviny letošního roku policisté prověřovali 195 majetkových trestných činů. Z tohoto počtu se policistům podařilo objasnit 65 případů. Objasněnost majetkové trestné činnosti za uvedené období činila 33,3 %. V prvním pololetí loňského roku došlo k 266 majetkovým trestným činům, z nichž policisté 83 případů objasnili, tedy 31,2 %.
V letošním roce se ve 42 případech jednalo o krádeže vloupáním, v 63 případech o krádeže prosté a 90 trestných činů jsou zbývající majetkové trestné činy.

Krádeže vloupáním
Policisté od začátku roku prověřovali 42 případů, z nichž do konce letošního pololetí 20 objasnili, tedy 47,6 %. Vloni se jednalo o 39 zaevidovaných trestných činů, z toho jedenáct objasněných, což je 28,2 %.
Největší zastoupení má v této oblasti krádež vloupáním do ostatních objektů. Policisté v prvním pololetí letošního roku zaevidovali jedenáct případů, ze kterých se jim do konce pololetí podařilo objasnit sedm trestných činů. Ve stejném období vloni se jednalo o osmnáct případů, z toho pět policisté objasnili.
Častějším je dále trestný čin krádeže vloupáním do rodinných domů. V první polovině roku 2021 policisté prověřovali devět případů, z nichž šest objasnili. Vloni jich bylo šest.

Krádeže prosté
V kategorii krádeží prostých došlo k největšímu poklesu nápadu trestné činnosti. Ve srovnání s rokem předešlým klesla trestná činnost o 82 případů. V objasňování si policisté vedli opravdu skvěle a překročili hranici padesáti procent.
Policisté od začátku letošního roku zadokumentovali 63 těchto trestných činů, z nichž do konce pololetí objasnili 32. Objasněnost tedy činila 50,8 %. V loňském roce se jednalo o 145 trestných činů s objasněností 37,2 % (tedy 54 objasněných případů).
Nejčastěji prověřovanými trestným činem jsou krádeže v obchodech. Od začátku letošního roku policisté zadokumentovali 24 případů. V objasněnosti však policisté vykázali vynikající výsledky a ve dvaceti případech prověřování do konce pololetí ukončili.
Dalším nejvíce zastoupeným trestným činem v této oblasti jsou krádeže motorových vozidel. V letošním roce jich v prvním pololetí policisté zadokumentovali osm, z nichž již polovinu případů objasnili.

Hospodářská trestná činnost
V prvním šesti měsících roku 2021 došlo k 64 hospodářským trestným činům, z nichž policisté do konce pololetí 25 případů objasnili (39,1 %). Ve stejném období vloni došlo k 92 případům, z toho objasněných bylo 43, tedy 46,7 %.
Nejčastějším trestným činem v této oblasti je trestný čin neoprávněného přístupu a poškození záznamu v počítačovém systému, opatření a přechovávání přístupového zařízení a hesla. Od začátku roku do konce prvního pololetí policisté prověřovali třináct případů, z nichž do konce pololetí čtyři objasnili. V roce 2020 to bylo sedm případů.
Dalším nejčastěji prověřovaným trestným činem v této kategorii je trestný čin podvodu. V letošním roce jich policisté prověřovali deset a v pěti případech již prověřování ukončili.

Ostatní trestná činnost
V kategorii ostatní kriminality došlo v prvním pololetí letošního roku k 112 trestným činům, z tohoto počtu policisté 78 případů objasnili, což je 69,6 %. V loňském roce to bylo 148 trestných činů s objasněností 66,2 %.
Nejčastěji trestným činem v této kategorii je maření výkonu úředního rozhodnutí, kterých policisté odhalili 66 případů. V loňském roce jich bylo o tři méně.
V oblasti drogové kriminalisty prověřovali kriminalisté 21 trestných činů, vloni jich bylo ve stejném období o tři více.

Zbývající trestná činnost
V prvním pololetí roku 2021 policisté zaevidovali celkem 104 trestných činů s objasněností 64,4 %. Vloni se jednalo o 108 trestných činů.
Nejvyšší podíl v této kategorii kriminality má trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky, kterých bylo 45. V loňském roce jich bylo o šest více.
Trestných činů zanedbání povinné výživy policisté prověřovali 31 trestných činů, což je o jeden případ více než vloni.
Jana KROUTILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Hasiči evakuovali dětský tábor na Pelhřimovsku
Hasiči na Vysočině kvůli toku rozvodněnému po bouřce evakuovali v úterý 27. července krátce po půlnoci dětský tábor v Bácovicích na Pelhřimovsku, kde bylo 25 dětí a dva dospělí. Do bezpečí převezli také 18 lidí v Olešnici na Havlíčkobrodsku, kteří kempovali v místě, kde se rozvodnil potok.
Lidi, kteří kempovali u potoka v Olešnici, hasiči převezli do tamní hasičské zbrojnice. Dětský tábor v Bácovicích evakuovali po půlnoci, zázemí poskytli na pelhřimovské stanici profesionálních hasičů.

"V souvislosti s počasím zasahovali hasiči v regionu od pondělního večera skoro u čtyřiceti událostí", informovala mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.
„Odstraňovali popadané stromy z komunikací, odčerpávali vodu ze zatopených objektů a na několika místech také prováděli monitoring stavu rozvodněných potoků a řek", doplnila.
- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024