Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 4.8 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Návštěvníci historických slavností ve Velkém Meziříčí se ocitnou v časech Leopoldiny Lobkovicové
Majitelkou zámku ve Velkém Meziříčí je Leopoldina Lobkovicová, otevírá se Národní divadlo v Praze a na plesech se nesou tóny vídeňských valčíků. Společným jmenovatelem výše zmíněného je období druhé poloviny 19. století, do kterého se přenesou návštěvníci letošních historických slavností.
Velkomeziříčský zámecký areál nabídne v sobotu 4. září bohatý odpolední program, který také mimo jiné připomene 150. výročí založení místního sboru dobrovolných hasičů. Oproti minulým ročníkům, které byly zaměřeny především vojenským směrem, nabídnou letošní slavnosti pohled do života běžných lidí, navíc v zámeckém parku bude vystavena historická hasičská technika.
Pro nejmenší diváky bude připravena pohádka a chybět nebudou ani kejklířská vystoupení. O hudební zpestření se postarají flašinetáři či staročeská kapela. K historickým slavnostem také neodmyslitelně patří dobová módní přehlídka. Ačkoli vojenský život zůstane tentokrát stranou, mohou se návštěvníci těšit alespoň na vzduchovkovou střelnici.

Na nádvoří připravíme stylové občerstvení a stánek s horkou čokoládou, ve vestibulu zámku otevře své pomyslné dveře dobová kavárna.
Kromě venkovního programu budou moci lidé navštívit nově upravené a zařízené zámecké pokoje, kde uvidí například řády a vyznamenání hraběte Harracha, ale také zcela nové kusy bohatě zdobeného nábytku. Ve druhém patře vystavujeme soubor obrazů rytířů Řádu zlatého rouna, představujeme sbírku militarií a orientálních předmětů, nechybí ani muzejní expozice zahrnující historii regionu, unikátní kubistický nábytek či přírodovědné sbírky.

Vstup na historické slavnosti bude opět zdarma, zpoplatněny budou pouze prohlídky expozic. Předem ovšem není možné předvídat epidemický vývoj, a tak je třeba počítat s některými omezeními, která mohou nastat. Důležité informace budeme zveřejňovat na webových stránkách muzea www.muzeumvm.cz nebo na Facebooku muzea @muzeumvm.
- mvm -



Zpět nahoru na obsah...

Hornický skanzen neuzavře žádné cesty na Šacberku v Jihlavě ani nezdevastuje přírodu
Město Jihlava chce zřídit hornický skanzen pod Šacberkem. Poté, co jihlavské zastupitelstvo odsouhlasilo vznik malé vodní zdrže poblíž hornické naučné stezky u vrcholu Rudný, objevila se v médiích v souvislosti s ideovým záměrem hornického skanzenu celá řada nepodložených spekulací nebo dokonce poplašných zpráv. Zde proto uvádíme všechna fakta a podrobně vysvětlujeme záměry města.
Mýtus: Jihlava nepotřebuje hornický skanzen, stačí hornická naučná stezka.

FAKTA: Jihlava je slavné hornické město a je škoda, že jeho hornickou minulost zatím nepřipomíná žádný památník. Je dobře, že se obnovil havířský průvod, a že máme hornickou naučnou stezku, ale místní lidé ani turisté nemají nikde možnost vidět, jak se ve středověku vlastně stříbro dolovalo a zpracovávalo. Jediné malé místo, které připomíná středověké hornictví na Jihlavsku, je pouze u obce Rounek, kde se podařilo vytvořit repliku středověkého vrátku nad částečně vyhloubenou šachtou. Zpřístupnění hornické památky a replik dobových strojů a zařízení přímo v Jihlavě má velký turistický potenciál. Právě v lokalitě pod Šacberkem se intenzivně těžilo a právě i na tomto místě se vytěžená ruda zpracovávala. Proto tady chce město svojí slavnou hornickou minulost připomínat. Nevytváří nic nového, pouze obnovuje to staré a snaží se oživit slavnou minulost Jihlavy. Možnost na vlastní oči vidět zpracování rudy tak, jak to prováděli naši předkové v období středověku, bude mít určitě ohlas i ve výuce dějepisu. Období počátků těžby v českém království je totiž obsaženo ve školních vzdělávacích plánech na základních školách.

Mýtus: Kvůli skanzenu město zabere celý Šacberk a zamezí vstupu do lesa.

FAKTA: Příprava na budování skanzenu v žádném případě nijak neomezí přístup na lesní cesty kolem vrcholu Rudný. Ani samotný skanzen, pokud vznikne, nijak neomezí místní lidi ani turisty v přístupu na Šacberk. Nic nebude nutné obcházet, všechny cesty zůstanou zachovány, naopak město usiluje o další zvelebování tohoto místa určeného k relaxaci a odpočinku i k poučení o slavné hornické minulosti města. Zamýšlený skanzen nebude rozhodně nikterak rozlehlý. Jeho plocha nedosáhne ani půl hektaru. Nacházet se má při lesní cestě z Lesnova na Pávov poblíž křižovatky (na mapě vyznačeno bodem č.1) a nedaleko dnešního zastavení hornické stezky.

Mýtus: O projektu se s veřejností vůbec nediskutovalo. Celý projekt vzniká tajně a město ho tutlá před veřejností.

FAKTA: Celý projekt hornického skanzenu je zatím jen ve fázi vzniku ideového záměru a město teprve začíná představovat detaily tohoto záměru, podle toho jak postupně vzniká. Samotný skanzen se totiž začne projektovat až po dokončení malé vodní nádrže, zatím tedy neprobíhá žádné stavební řízení, které by případně mohlo být spojeno s širší veřejnou diskuzí. O záměru zřídit hornický skanzen se ale mluví už několik let. Hned po vyhlášení kutišť na Rounku a na vrchu Rudný národní kulturní památkou v r. 2007 (už za náměstkyně Ireny Wagnerové) začala radnice shánět dotační peníze na skanzen viz zpráva zde: www.zjihlavy.cz/c1-s… a Jan Šustr z oddělení vodního hospodářství a správy podzemí Magistrátu města Jihlavy záměr vysvětloval např. zde: https://trebicsky.denik.cz/kultura_region/skanzeny20070701.html

Přípravné práce začnou na podzim letošního roku vyzmáháním zasypaného a ucpaného vstupu do šachty sv. Trojice. Práce mají pokračovat do května 2022, kdy by se už měla stavět i zmiňovaná vodní nádrž, resp. obnovovat bývalý rybník. Teprve poté se počítá se zahájením projekčních prací samotného hornického skanzenu. O detailech záměru se mluví už nejméně tři roky. (Viz např. zpráva z roku 2019 v MF Dnes)

Mýtus: Město se dopustilo řady procesních chyb a projekt není v souladu s legislativou.

FAKTA: Žádných procesních chyb se město nedopustilo. Na vodní zdrž má veškerá povolení a je rádo, že se právě v městských lesích daří realizovat podobné projekty zadržující vodu v krajině. Zastupitelstvo města schválilo uvolnění 4,5 mil. korun na vznik této nádrže. Rovněž krajský úřad zamítl odvolání Spolku Lesnov a všechna povolení jsou platná, vše se bude realizovat v souladu se zákony. Máme veškerá povolení na zřízení malé vodní zdrže i na odkrytí zasypaného a ucpaného ústí šachty sv. Trojice, která je zapsanou kulturní památkou. Na vyzmáhání (vyčištění, odkrytí a otevření) se bude pracovat ručně, bez těžké techniky a podle zvyků středověkých horníků. Více na: https://jihlava.cz/fotogalerie-hornicky-skanzen-vyroste-s-maximalnim-ohledem-na-krajinu/d-547399/p1=142516

Mýtus: Projekt se připravuje bez vědomí Správy městských lesů (SML). SML není účastníkem řízení.

FAKTA: Lesy jsou majetkem města a město je pronajímá městské společnosti SML. Správa městských lesů je o všech záměrech města informována. Ten, komu lesy pronajímáme (pacht je určitá forma nájmu), nemusí nic schvalovat ani povolovat. Je to analogie pronájmu bytu. Ten, kdo v bytě bydlí, také neschvaluje majiteli stavební úpravy. Všechny kroky se SML konzultujeme. Pan jednatel SML Václav Kodet je s náměstkem jihlavské primátorky Martinem Laštovičkou v pravidelném kontaktu.

Mýtus: Město ničí les těžkou technikou a zatíží lokalitu pracemi v bývalých štolách.

FAKTA: Na odkrytí zasypaného a ucpaného ústí šachty sv. Trojice se bude pracovat ručně starými hornickými postupy. Nejtěžší použitou technikou bude elektrocentrála, která bude pohánět elektrický vrátek na vynášení vyhrabaného materiálu. K odhalení ústí již existující šachty je odsouhlasený technologický postup, který schválili památkáři i stavební úřad, a hlavně byl konzultován a odsouhlasen báňským úřadem, což je nejdůležitější, protože pod báňský úřad toto důlní dílo spadá.

Mýtus: Vodní nádrž ani skanzen do lesa nepatří, poškodí ho, bude se kácet zdravý les

FAKTA: Jakákoli vodní zdrž v krajině je potřebná a důležitá. Snahou města je také navracet vodu do krajiny, nejlépe na místa, kde v minulosti vodní zdrže byly. V případě lokality kolem Šacberku je víc než žádoucí zadržovat vodu ve zdejší kopcovité krajině a podporovat biodiverzitu. Rybník bude osazen takovými druhy ryb, které nebudou mít vliv na výskyt a následně i množení chráněných živočichů. Počítá se předběžně s tím, že voda z rybníka by při ukázkách hornické činnosti sloužila i k pohánění strojů ve skanzenu. To ale nijak neovlivní život v rybníce ani zadržování vody v krajině, protože se bude jednat o minimální odběry vody, které se vrátí do potoka. Toto už velice podrobně vysvětloval Jan Šustr zástupcům Spolku Lesnov na místě budoucího rybníka při společném setkání se zástupci městských lesů.

Mýtus: Obrovský skanzen bude rušit místní obyvatele, les není připraven na nápor turistů.

FAKTA: Skanzen se teprve bude projektovat a to až po dokončení rybníka. Záměrem je, že rozloha skanzenu by neměla přesáhnout plochu cca 60 x 70 m (0,4 ha) v údolní nivě, dnes zarostlé olšemi a nálety. Snahou města je ponechat zde všechny vzrostlé zdravé stromy a vyřezat jen náletové dřeviny a upravit cesty k jednotlivým exponátům. Každý případně odstraněný strom bude nahrazen nově vysazeným.

Mýtus: Skanzen se buduje za desítky milionů korun, tedy za neúměrně vysoké náklady.

FAKTA: Rybník obnovujeme za 4,5 milionu korun, jak schválilo zastupitelstvo. Stávající práce na tzv. vyzmáhání zasypaného a ucpaného vstupu do šachty sv. Trojice se budou platit jen z provozního rozpočtu správy podzemí. („vyzmáhání“ je původní hornický termín pro vyčištění a otevření šachty). Náklady na vybudování skanzenu, pokud bude schválen, jsou odhadovány na cca 10 milionů korun, akce je ale zařazena do programů ITI (Integrated Territorial Investments), tedy do programovacího období evropských dotací na sdružené územní investice, a počítá se s tím, že bude spolufinancován z těchto zdrojů.

Mýtus: Místní nebudou mít kvůli turistům kde parkovat.

FAKTA: Do skanzenu nebudou jezdit hromadné zájezdy turistů. Občasní návštěvníci se svými auty rozhodně nepřekonají počet aut, která tam nyní parkují za účelem návštěvy Domova seniorů Lesnov. V rámci právě vznikající parkovací koncepce je na místě se zamyslet nad tím, jak regulovat auta návštěvníků lokality. Nyní se totiž často parkuje až u závory na lesní cestě do Pávova. Věříme ale, že se to dá lehce vyřešit dopravním značením a správnými navigačními směrovými ukazateli např. k prostorám parkoviště u krematoria.

Radovan DANĚK



Zpět nahoru na obsah...

Větrný mlýn v Třebíči láká turisty, dokonce chtěli použít suchou toaletu
Za červenec navštívilo větrný mlýn 3.241 turistů, z toho 9 zahraničních. Zajímá je expozice koželužství, dobového bydlení i ukázka sklepních prostor a suchých toalet v suterénu budovy.
„Jejich rekonstrukce se natolik povedla, že jsme museli sedátka překrýt plexisklem. Několik návštěvníků se totiž úspěšně rozhodlo dnes už zabetonované toalety použít,“ usmívá se ředitelka Městského kulturního střediska Jaromíra Hanáčková.

Zákusky jdou na dračku

Velký úspěch slaví také stejnojmenný zákusek – Třebíčský větrník, který nabízí sedm třebíčských cukráren a kaváren. Každý, kdo si pochutná na této oblíbené sladkosti, může navštívit větrný mlýn zdarma. Této možnosti využilo za červenec 475 turistů.

„Podle informací cukráren zákazníci velmi často možnost návštěvy mlýna nevyužijí a vlaječku, která vstup zdarma umožňuje, nechají na talířku. Třebíčské větrníky jdou ale na dračku, vlaječek jsme cukrárnám a kavárnám dodali už víc než dva tisíce,“ upřesňuje Jaromíra Hanáčková.

Letní soutěž pro děti - Najdi jméno pro kocoura

Do větrníku míří zejména rodiny s dětmi. Ty pak nadšeně navrhují jméno pro velkého, dřevěného, černého kocoura, který má své místo v expozici dobového bydlení, společně s panem Ondráčkem.

„Návrhy jmen píšou děti na lístečky přímo ve mlýně. Zatím se nám sešlo asi 300 lístečků se jmény Kancimourek, Čertík, Mikeš, Třebík, Felix a dalšími. Děti mohou kocourkovi navrhovat jména až do konce prázdnin, poté návrhy vyhodnotíme a výherce odměníme,“ doplnila Jaromíra Hanáčková.

Mlýn v Třebíči na Kanciborku byl postaven v roce 1836 pro potřeby Budischowského závodů a mlela se v něm smrková i borová kůra na takzvané tříslo. To sloužilo koželuhům k čištění kůží. Od roku 1929 až do roku 1977 sloužila budova mlýna k sociálnímu bydlení.

Foto:
nahoře: suterén se sklepními prostory a suchými toaletami
dole: poslední nájemník pan Ondráček
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: policisté dopadli distributorku pervitinu, může dostat až pět let za mřížemi; recidivista kradl věci; opilá řidička bourala
Čtyřiadvacetiletou ženu z Jihlavska, která distribuovala pervitin, byla obviněna ze spáchání přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Drogy distribuovala dalším lidem na různých místech Jihlavy a jejím blízkém okolí. Zájemci si od ní pervitin kupovali, v některých případech žena drogu poskytla za protislužbu. Pervitin distribuovala od loňského roku a drogy poskytla zájemcům v desítkách případů. Kriminalisté na základě operativního šetření ženu vypátrali a zahájili její trestní stíhání, případ dále vyšetřují. Za spáchanou drogovou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na pět let. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu

Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání trestného činu pětatřicetiletému muži, který v první polovině června v obci nedaleko Havlíčkova Brodu ukradl mobilní telefon a ladičku. "Kolem deváté hodiny večer vzal muž telefon a ladičku na kytaru, které ležely na stole přístupného pozemku u domu, a odnesl si je. Když okradený majitel zjistil, že mu byly věci odcizeny, vydal se společně s dalšími lidmi za podezřelým mužem. Ten se choval agresivně, začal ostatní napadat a ženě vyrazil z ruky mobilní telefon, který poté sebral a následně ho odhodil stranou", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Přivolaní policisté zjistili, že podezřelý muž je recidivista, který byl v minulosti za majetkovou trestnou činnost již soudně trestán a do jara příštího roku je ve zkušební době podmíněného trestu odnětí svobody. Odcizené věci vydal a převzal si je zpět jejich majitel. Na základě shromážděných důkazů sdělili policisté muži podezření z přečinu krádeže. Případ řeší ve zkráceném přípravném řízení. Dále se muž dopustil přestupku proti občanskému soužití a přestupku proti majetku.

Střet osobního auta s motocyklistkou
V úterý 3. srpna došlo před třetí hodinou odpoledne na silnici u Malého Beranova na Jihlavsku ke střetu vozidla s motocyklistkou. "Dvacetiletý řidič automobilu Toyota Avensis jel ve směru od Jihlavy a na přímém úseku začal předjíždět před ním jedoucí vozidlo. V té době ho ale předjížděla za ním jedoucí řidička motocyklu Yamaha a došlo ke střetu. Motocykl dále narazil do svodidel, od kterých se odrazil zpět na komunikaci, poškodil směrový sloupek a následně narazil ještě do dopravní značky. Při dopravní nehodě utrpěla motocyklistka zranění a záchranáři ji převezli do jihlavské nemocnice", uvedla Jana Kroutilová. Provedenými dechovými zkouškami policisté u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Místo nehody ohledali a zadokumentovali. Škoda, která vznikla, byla předběžně vyčíslena na 125 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.

Opilá řidička bourala, skončila v nemocnici
V úterý 3. srpna jela před desátou hodinou večer řidička vozu Hyundai po silnici od Bystřice nad Pernštejnem na Rovné na Žďársku. "Při průjezdu táhlou zatáčkou nezvládla řízení a vyjela mimo komunikaci do silničního příkopu. Při nehodě se řidička zranila a na ošetření ji záchranáři převezli do nemocnice v Novém Městě na Moravě. Policisté provedli u třiapadesátileté ženy dechovou zkoušku, při které jí naměřili hodnotu 1,82 promile alkoholu. Opakované zkoušky u ní ukázaly hodnoty ještě vyšší", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Místo havárie policisté ohledali a zadokumentovali. Při nehodě vznikla škoda kolem dvaceti tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. Ženě zadrželi řidičský průkaz. Je podezřelá ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Řidička je podezřelá z přestupků
V úterý 3. srpna zastavili policisté řidičku vozidla Kia, která jela po třetí hodině ráno po silnici od Kamenice nad Lipou na Včelničku na Pelhřimovsku. "U ženy provedli dechovou zkoušku, při které jí naměřili hodnotu 0,58 promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u ní ukázala také opakovaná zkouška. Řidičský průkaz žena nepředložila a policisté zjistili, že ho ani nevlastní", informovala Jana Kroutilová. Čtyřiadvacetileté řidičce zakázali pokračovat v další jízdě. Je podezřelá ze spáchání závažných přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý sedmapadesátiletý muž, který řídil vozidlo, i když to má zakázáno. V úterý 3. srpna jel řidič před sedmou hodinou ráno s automobilem Peugeot Boxer v Třebíči po ulici Znojemská. "Při kontrole policisté zjistili, že řidičem je muž, který má od letošního června na základě rozhodnutí městského úřadu vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu půl roku. Policisté sdělili muži podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení", uvedla mluvčí.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Krupobití v Jihlavě ucpalo kanalizaci a zaplavilo sklepy
Bouřka s krupobitím, která se přehnala Jihlavou v úterý 3. srpna v podvečer, nezpůsobila výraznější škody na městském majetku. Městská zeleň, budovy i kanalizace nejsou vážněji poškozeny. Krupobití ale zacpalo kanalizaci a na silnice a chodníky vyplavilo štěrk a písek, který se od rána uklízí. Také MHD jezdila v úterý v podvečer bez většího zdržení.
„Takovou nadílku krup jsme v životě neviděli,“ tak hodnotili hasiči zásahy na ulicích Úvoz nebo Romana Havelky. Bouřka v Jihlavě přinesla lokální přívaly krupobití, kdy kroupy dosahovaly velikosti v průměru dvou až čtyř centimetrů. Kroupy zůstávaly na mnoha místech v Jihlavě ještě ve středu dopoledne. Na fotografiích od Sboru dobrovolných hasičů Bedřichov je vidět, že vrstva krup v ulici Úvoz dosahuje 20 - 40 cm.

„Naštěstí nefoukal silný vítr, takže zeleň v parcích nebo na hřbitově nemáme výrazněji poškozenou,“ uvedl Vladimír Másílko z odboru životního prostředí jihlavského magistrátu s tím, že škody zaznamenají především soukromí zahrádkáři na úrodě ovoce a zeleniny. „Opravit ale bude nutné zatravněné svahy na novém sjezdu z dálničního přivaděče na ulici Romana Havelky, protože tam tráva a keře nestihly zakořenit a kroupy spláchly zeminu.“ doplnil Másílko.

Hasiči pomáhali s odklízením krup a čerpali vodu z několika zaplavených sklepů a suterénů v Jihlavě a Služby města Jihlavy podle slov mluvčího Martina Málka od rána uklízejí ucpané kanály a čistí silnice a chodníky od vyplaveného štěrku a písku.

Předseda představenstva Dopravního podniku města Jihlavy Radim Rovner informoval, že městská hromadná doprava v Jihlavě fungovala bez komplikací a trolejbusy ani autobusy neměly výraznější zdržení.
Radovan DANĚK



Zpět nahoru na obsah...

V Pelhřimově vystavují nejmenší nůž na světě; je dlouhý 3,7 milimetrů
Peter Ontek, žijící v obci Skalka na Olomoucku, vyrobil miniaturní, avšak plně funkční a náležitě ostrý nůž o délce 3,7 mm, který je zhotoven z chromované oceli a slonoviny. Kování autor vytvořil ze čtrnáctikarátového zlata.
Ještě předtím si však rekordman musel vytvořit brusku o délce 2,2 cm s diamantovým kotoučem o průměru 1 cm, potřebnou k vybroušení nože. V této souvislosti je třeba upozornit, že při výrobě takto extrémně malých předmětů (vždyť ten nožík by se vám vešel za nehet, protože je prostě menší než zrnko kmínu) se pracuje v tisícinách milimetru, což je milióntina metru, tedy 1 mikron.

Miniatura, při jejíž výrobě se Peter Ontek držel své zásady hovořící o tom, že tupý nůž je (stejně jako tupý člověk) k ničemu, spatřila světlo světa v r. 2001. O dvacet let později (tedy nyní) byl mininožík předán do expozice Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

A víte, co je kuriózní? Že před předáním exponátu do zmíněného pelhřimovského muzea autor nožík už 2x ztratil. Tedy ztratil... z krabičky se mu vysypal do kapsy u saka. Ale, jak říká pan Ontek - hledejte nůž v kapse saka! Jemu to trvalo i půl hodiny.

Před dvaceti lety jsem na vlastní oči viděl, jak tento pidinožík dokáže (skoro jak břitva) rozříznout papírovou "áčtyřku".
Miroslav MAREK



Zpět nahoru na obsah...

Havlíčkobrodskou nemocnicí bude 9. - 13. srpna projíždět autobusová linka číslo 2, zastávka bude u rehabilitace
Areálem nemocnice v Havlíčkově Brodě bude ve dnech 9. až 13. srpna dočasně projíždět a mít zastávku autobusová linka číslo 2. Zastávka bude u budovy rehabilitace. Uvedla to mluvčí nemocnice Petra Černo.
"Důvodem je probíhající oprava světelné signalizace křižovatky ulic Havlíčkova a Masarykova. Z uvedeného důvodu bude omezena v Havlíčkově ulici autobusová doprava", informovala mluvčí.

Doplnila, že vedení nemocnice vyhovělo žádosti města Havlíčkův Brod o dočasný průjezd areálem, ve směru z Perknova.

Upozornění se týká řidičů a chodců v areálu nemocnice v Havlíčkově Brodě.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Výstava Svět ptactva v muzejní kavárně v Jihlavě
Výstavu autorských fotografií Václava Šmída s titulem Svět ptactva si budou moci zájemci prohlédnout v muzejní kavárně na Masarykově náměstí v Jihlavě od pondělí 9. srpna.
"Na čtyřiceti fotografiích je zachyceno dvacet pět druhů ptáků, kteří žijí kolem nás", informovala Dana Oberreiterová z Muzea Vysočiny v Jihlavě.

Výstava v muzejní kavárně potrvá do neděle 19. září.

- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024