Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 5.8 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Od konce srpna do půlky září se uskuteční vojenské cvičení Ample Strike
Letos v září se v ČR uskuteční už 8. ročník mezinárodního cvičení Ample Strike, které je zaměřené na sladění předsunutých leteckých návodčí s osádkami letounů a veliteli na zemi. Na 22. základně vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou k tomu proběhla hlavní plánovací konference.
Cvičení proběhne od 30. srpna do 19. září 2021. Kromě České republiky se ho zúčastní sedm zahraničních, aliančních armád (Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Slovenská republika, Slovinsko, Spojené státy americké a Velká Británie). Pět set českých vojáků by měly doplnit dvě stovky zahraničních vojáků.
„Cvičení je zaměřeno na sladění procedur předsunutých návodčí s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek v mnohonárodním prostředí. Nedílnou součástí je také prověření schopností hostitelské země poskytnout podporu zahraničním jednotkám tzv. Host Nation Support. Piloti si procvičí také doplňování paliva za letu a úkoly přímé letecké podpory,“ sdělil ředitel cvičení plukovník Aleš Cápal.

Vojáci budou využívat vojenský výcvikový prostor Boletice, Bechyně, 22. základnu vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou, 21. základnu taktického letectva Čáslav, 26. pluk velení, řízení a průzkumu Stará Boleslav a Správu letiště Pardubice.

Z letecké techniky se kromě českých vrtulníků Mi-35/24, Mi-171 a letounů L-159 účastní rovněž maďarský letoun Jas-39 Gripen. Dále se do cvičení zapojí např. německé letouny Learjet a PC-9M, slovinský letoun L-39 Albatros nebo letoun PC-9M. Účast přislíbil rovněž americký letoun zajišťující doplňování paliva ve vzduchu KC-135 a bezpilotní prostředek MQ-9 Reaper. Další případná technika bude předmětem jednání závěrečné koordinační konference, která se uskuteční v červenci. Kromě letectva budou do cvičení významně zapojeny i útvary pozemních sil.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Kámenské hradohraní, komentované večerní prohlídky na hradě Kámen
Již tento víkend 7. a 8. srpna se na hradě Kámen na Pelhřimovsku bude konat tradiční a u návštěvníků velmi oblíbené Kámenské hradohraní. Letos se jedná už o 9. ročník. Přitom však každý rok je připomínána jiná významná historická událost, která se s hradem pojí. Současné téma se vztahuje k období druhé poloviny 19. století, kdy hrad patřil do vlastnictví barona Maria Václava Enis z Atteru a Iveagh.
Ten toto panství zakoupil v roce 1860 a během jeho zdejšího desetiletého působení hrad prošel náročnou opravou. Rodovým heslem Enisů bylo SOLA SALUS SERVIRE DEO, což přibližně v překladu znamená Jediná záchrana je služba Bohu. V rámci této akce se návštěvníci samozřejmě mohou těšit na šermířská a kouzelnická vystoupení. A pokud bude přát počasí tak i na skákací hrad. Hradní prohlídky budou po oba dva dny bez průvodce. Návštěvníci tedy budou moci v expozicích strávit čas dle svého uvážení. Ti hraví si mohou vyzkoušet zábavně naučný kvíz s úkoly, na jehož konci je v případě úspěšného řešení čeká drobná odměna. A protože děti a studenti mají vstup zdarma, rozhodně není, co váhat.
Pro dospělé je vstupné pouze za 50 Kč a seniory za 35 Kč. Program bude pokračovat i ve večerních hodinách, kdy se bude konat střelba z palných zbraní a nevšední večerní prohlídky v podobě hraných scének, na které se však vztahuje speciální ceník. Sobotní večer bude zakončen ohňovou show.

Na další víkend jsou připravené bezplatné komentované prohlídky hradního parku, který nabízí romantická a zajímavá zákoutí. Od jara do podzimu zde stále něco rozkvétá a bují. I mimo to stojí park rozhodně za procházku, a to též díky okrasnému jezírku s rybami a lekníny, památným stromům nebo nevšedním skalním útvarům. Ve dnech 14. a 15. srpna vždy v časech 11.00, 13.00 a 15.00 hodin proběhnou prohlídky zaměřené na historii i současnost parku včetně jeho nedávné revitalizace.

A protože se říká, že na každém správném hradě straší, nemohou chybět i na Kámeni tajuplné večerní prohlídky. Přijďte se sami přesvědčit, jak na tom je hrad se strašidly, v sobotu 21. srpna od 19 do 21.30 hodin. Rovněž na tyto netradiční prohlídky platí speciální ceník a nejde je zahrnout pod kampaň vstupné zdarma pro děti a studenty. Nezapomeňte si včas zarezervovat místa na této prohlídce, neboť kapacity jsou omezené a bývá o ně velký zájem.

Poslední prázdninový víkend zakončí rovněž speciální prohlídky hradu tentokrát zaměřené na rodiny s dětmi, které představí historii hradu zábavnou a nenáročnou formou. Ideální jsou pro děti ve věku od 4 do 12 let. Děti se mohou aktivně zapojovat a nuda z únavných letopočtů a nekonečných jmen šlechticů v nich určitě nehrozí. I na tyto prohlídky je nutné si předem udělat rezervaci na tel. č. 565 426 609 nebo 721 846 931.

A ještě jedna dobrá zpráva na konec – i po celý srpen má hrad Kámen otevřeno 7 dní v týdnu! Tedy i v pondělí, které na památkách bývá běžně zavíracím dnem. Dopoledne je sice také zavřeno, neboť se provádí rozsáhlejší úklid, ale od 12 do 18 hodin má svoje brány dokořán. Stačí jen vstoupit!

- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Policisté hledají řidičku, která srazila chlapce a od nehody ujela, prosí veřejnost o pomoc
Jihlavští policisté se obracejí na veřejnost s žádostí o spolupráci při šetření střetu vozidla s chodcem, ke kterému došlo ve středu 4. srpna po poledni v ulici Jiráskova u křižovatky s ulicí Hamerníkova v Jihlavě. Potřebovali by, aby se na policii přihlásila řidička auta, případně spolujedoucí, kteří s ní ve voze jeli. Řidička jela s autem ve směru od ulice Hamerníkova a při odbočování na ulici Jiráskova se střetla s dvanáctiletým chodcem, který v tu dobu komunikaci přecházel po přechodu pro chodce.
"Po nehodě řidička s automobilem zastavila, šla zkontrolovat stav chlapce a následně odjela. Chodec utrpěl lehká poranění a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen na ošetření do jihlavské nemocnice", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Po přijetí oznámení začali policisté dopravní nehodu šetřit. Provedli ohledání a zadokumentování místa.

Policisté zjistili, že se zřejmě jednalo o vozidlo VW Golf nebo Polo pravděpodobně šedozelené barvy. Kromě řidičky v automobilu cestovaly ještě další osoby, pravděpodobně ženy.

"Žádáme řidičku vozidla a také její spolujedoucí, aby se policistům přihlásili na tísňové lince 158. Policisté rovněž uvítají, pokud by se přihlásila jakákoli jiná osoba, která by mohla poskytnout informace vedoucí ke zjištění totožnosti řidičky nebo vypátrání vozidla, které se s chodcem střetlo", doplnila J. Kroutilová.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Cesta z Havlíčkova Brodu do Perknova bude pro pěší i cyklisty bezpečnější
Do konce roku by pěší a cyklisté mohli začít jezdit po nové části cyklostezky z Havlíčkova Brodu do Perknova. Dodavatelská firma zahájila práce v červenci. Celkové náklady na výstavbu budou činit zhruba 15 milionů korun.
Cyklostezka povede od kruhového objezdu v délce 645 metrů podél Ledečské ulice v místě stávajícího silničního příkopu. Povrch široký 2,5 metry bude tvořit asfaltobeton ohraničený silničními obrubníky. „Z tohoto důvodu jsme museli zrušit stávající příkop podél silnice, což s sebou přineslo potřebu vybudovat novou dešťovou kanalizaci. Výstavbu kanalizace zkomplikovalo uložení vedení vysokého napětí, které je nutné přeložit. Kanalizace nebude odvádět vodu jen z cyklostezky, ale také z navazující komunikace,“ popsal Pavel Sláma z odboru rozvoje města v Havlíčkově Brodě. Součástí stavby bude nové veřejné osvětlení a opěrná zeď, která vyrovná niveletu stezky a sousedních pozemků.

„Jedná se o dlouhodobě plánovanou stavbu, která propojí s městem nejen místní část Perknov, ale také nově vybudovanou obytnou zónu na Rozkošské ulici. Není pochyb o tom, že cyklostezka zvýší bezpečnost chodců i cyklistů, kteří se po frekventované Ledečské ulici pohybují,“ dodal starosta města Jan Tecl.
Alena DOLEŽALOVÁZpět nahoru na obsah...

Nahlédněte do života táborských lvů a soutěžte o zajímavé ceny
Lev Simba a lvice Luena jsou přirozenými vládci táborské zoologické zahrady. Důkladně se seznámit se způsobem jejich života i stravovacími návyky budou mít možnost návštěvníci ZOO Tábor už tuto sobotu 7. srpna, kdy tady oslaví Mezinárodní den lvů. Kromě nových poznatků si děti mohou odnést i zajímavé dárky.
„Tuto sobotu jsme pro návštěvníky připravili lví hru, díky které se dozví spoustu zajímavých informací o těchto kočkovitých šelmách. Každý návštěvník, který na pokladně odevzdá správně vyplněnou soutěžní kartičku, dostane drobnou odměnu. Navíc se zařadí do soutěže o zajímavé ceny,“ říká mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

V ZOO Tábor žijí dva lvi pustinní, samec Simba a lvice Luena. Lvi obývají stepní, lesostepní a polopouštní oblasti převážně východní a v menší míře i západní subsaharské Afriky v počtu 20 až 30 tisíc kusů (nejnižší odhady hovoří o pouhých deseti tisících). Jsou to společenská zvířata a loví ve smečkách. Jejich nejčastější kořistí jsou velcí savci, především kopytníci. Většinou loví samice, samci se lovu účastní jen výjimečně. Ačkoliv loví samice, přednostní právo na ulovenou kořist má vždy dominantní samec.

U lvů se projevuje výrazný pohlavní dimorfismus, hlavním a určujícím rysem lvích samců je jejich hříva. Hlavní role hřívy spočívá v rozpoznání „kvality samce“. Její velikost a zbarvení je znamením kondice, přičemž se zdá, že lvi vnímají tmavou barvu jako signál dominance. Hříva také chrání hrdlo samce v boji s jiným lvem. Většinu dne odpočívají, dokážou prospat až 20 hodin denně. Lvi se páří v jakémkoliv ročním období. V průběhu páření, které trvá několik dní, kopuluje pár pravidelně dvacetkrát až čtyřicetkrát denně. Tento druh je zařazen na seznam CITES. Na listině ohrožených druhů IUCN je africká subpopulace označená jako zranitelná, indická subpopulace jako ohrožená.
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj ukradl nářadí za 40 tisíc; krádež čokolády; poškození auta
Zloděj, který se od konce července do pondělí 2. srpna v ulici Březinova v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku vloupal do dílen, ukradl vrtačky, svěrák, úhlovou brusku, pořadač s elektroinstalačním materiálem, speciální elektrikářské kleště, letovací pájku, digitální třífázové elektroměry a další věci. Dostal se také do dílny a skladu, odkud si odnesl trafo svářečku, úhlovou brusku, rozvodné elektro skříňky a kabely. Krádeží věcí způsobil předběžně vyčíslenou škodu přes čtyřicet tisíc korun. Další škoda vznikla poškozením dveří. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli a ukradených věcech pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Muž kradl v obchodě čokoládu
Ze spáchání trestného činu je podezřelý osmatřicetiletý recidivista, který ukradl v obchodě v Jihlavě zboží v hodnotě za necelé tři tisíce korun. Muž byl v minulosti za majetkovou trestnou činnost již opakovaně soudně trestán. Z výkonu trestu odnětí svobody byl propuštěn na konci loňského roku. "Přesto muž ve středu 4. srpna odcizil v obchodním domě na ulici Havlíčkova po čtvrté hodině odpoledne téměř čtyřicet čokolád, které schoval do batohu. Prostorem pokladen muž prošel, aniž by za zboží zaplatil. Zastavil ho pracovník ostrahy a na místo byli přivoláni policisté. Odcizené zboží muž vydal", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policejní inspektor mu sdělil podezření ze spáchání přečinu krádeže. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Vandal ulomil u auta zrcátko
Policisté pátrají po pachateli, který v Krucemburku na Havlíčkobrodsku poškodil zaparkované auto a majiteli tak způsobil škodu kolem osmi tisíc korun. Ke spáchání činu došlo na přelomu července a srpna v ulici Mikuláše Střely. "Pachatel poškodil automobil Renault Espace, u kterého ulomil zrcátko. Policisté provedli ohledání a šetření v lokalitě. Případ šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku, po pachateli pátrají", uvedla J. Kroutilová.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
Ve středu 4. srpna zastavili policisté před desátou hodinou dopoledne řidiče vozidla Opel, který jel po silnici v obci Nové Syrovice na Třebíčsku ve směru na Láz. "U pětašedesátiletého muže provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 0,89 promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Policisté řidiči zakázali pokračovat v další jízdě a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání závažného přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

Řidič se dopustil přestupkového jednání
Ve středu 4. srpna kontrolovali policisté v Třebíči řidiče, který jel před druhou hodinou ráno s vozidlem VW Passat na Poušov. Dechová zkouška byla u muže negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. "Test u něho ukázal pozitivní hodnotu na amfetamin a marihuanu. Lékařskému vyšetření se řidič odmítl bezdůvodně podrobit. Policisté šestadvacetiletému muži zakázali pokračovat v další jízdě. Řidičský průkaz nepředložil a policisté zjistili, že ho ani nevlastní. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání, které policisté šetří", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Řidič byl pod vlivem marihuany
Ve středu 4. srpna zastavili policisté ve Žďáře nad Sázavou po desáté hodině dopoledne na ulici Strojírenská vozidlo Audi a provedli kontrolu. "U řidiče při testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou naměřili pozitivní hodnotu na amfetamin. Dechová zkouška u něho byla negativní. Policisté řidiči zakázali pokračovat v další jízdě, je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří", uvedla J. Kroutilová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Krytá část bazénu E. Rošického v Jihlavě bude po odstávce od soboty otevřena pro veřejnost
Krytý bazén Evžena Rošického v Jihlavě bude po odstávce v sobotu 7. srpna otevřený pro veřejnost. V letním provozu bude otevřen až do úterý 31. srpna. Otevírací doba bude denně od 10 do 18 hodin. Uvedl to mluvčí Služeb města Jihlavy s.r.o, které bazén provozují, Martin Málek.
V letním provozu bude platit hodinové vstupné 55,- Kč pro dospělé a 40,- Kč pro děti od 6 do 15 let. Bude možné si také zakoupit celodenní vstupné 70,- Kč pro dospělé a 50,- Kč pro děti od 6 do 15 let. K dispozici budou pro návštěvníky za příznivého počasí i travnaté plochy za bazénem. V tomto období nebudou platit permanentky.
Sauna na bazénu E. Rošického bude v letním provozu denně od 17 do 21.30 hodin.

Mluvčí vysvětlil, že v době odstávky byla vyčištěna bazénová vana a akumulační jímky. Opravila se akumulační jímka malého bazénu a provedli se běžné údržbářské práce na technologiích bazénů. "Nejzásadnější akcí byla celková rekonstrukce letitých šaten v prvním nadzemním podlaží, které slouží návštěvníkům tělocvičen. Zásadní bylo postavení nových příček mezi jednotlivými šatnami a položení podlahové krytiny. Rekonstrukce vyšla zhruba na jeden milion korun a zaplatil ji majitel objektu, kterým je město Jihlava", doplnil M. Málek.

Opětovné uvedení bazénu E. Rošického do letního provozu, bude ještě zveřejněno na informační tabuli a na www.bazen-rosickeho.cz.

"Veřejnost momentálně nemá k dispozici ke koupání a saunování krytou ani venkovní část Vodního ráje v Jihlavě, který je z důvodu požáru až do odvolání uzavřen", dodal mluvčí.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Letošní úroda brambor bude spíše průměrná
Na pokusném poli u Havlíčkovy Borové na Havlíčkobrodsku vyrostlo letos 197 odrůd brambor od deseti firem. V minulém týdnu se úroda hodnotila na tradičním Bramborářském dni, na kterém se jednotlivé vysazené odrůdy porovnávají už 26 let.
„Podle prvních odhadů bude letošní úroda brambor nejvýše průměrná. Může za to chladné jaro, které výsadbu zpozdilo. Na druhou stranu by se to mohlo příznivě projevit v cenách,“ potvrdil Aleš Málek, předseda společnosti Havlíčkova Borová, zemědělská, na jejichž pozemcích se pokusné sadby, každý rok vysazují.

Chladné jaro způsobilo, že sadba se dostala do země až na začátku května a některé odrůdy jsou ještě v plném květu. N druhou stranu dostatek srážek v uplynulých měsících pomohl k lepšímu zapracování ochranných postřiků a hlízy netrpí plísní bramborovou, potvrdil Jiří Zvolánek z Havlíčkovy Borové, zemědělské, který stál před čtvrtstoletím u zrodu pokusných políček v Havlíčkově Borové.

Podle statistických údajů činí osázená plocha brambor v České republice v letošním roce 22 824 ha. To je přibližně o 1 000 hektarů méně než loni, na Vysočině je snížení rozlohy přibližně 5%, na 7 662 ha osázené plochy bramborami. „Za poklesem stojí loňský rok, kdy ceny a odbyt hlavně konzumních brambor byl negativně ovlivněn koronavirovou pandemií. Nejvíce prodělali pěstitelé, kteří zásobují školní jídelny a restaurace. Část jejich produkce musela být zlikvidována, například prodána s velkou ekonomickou ztrátou do bioplynových stanic,“ řekl na Bramborářském dnu předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček.

Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal informoval o přípravách státní zemědělské politiky v návaznosti na dotační politiku a podpůrná opatření Evropské unie od 1. 1. 2023. Podle jeho slov v tuto chvíli hrozí, že brambory vypadnou z podporovaných zemědělských plodin a jejich zamýšlené zařazení pod zeleninu s náročným způsobem pěstování pravděpodobně nebude možné. Z toho důvodu bude Agrární komora vyjednávat o podporu pěstování této superpotraviny, kam brambory bezesporu patří, z národních zdrojů.

Sklizeň brambor, ať už sadbových, konzumních nebo určených k průmyslovému zpracování, se vloni pohybovala v Česku na úrovni 30,27 t/ha, na Vysočině to bylo 32,29 t/ha. „Bramborářství je pro Vysočinu významným zemědělským odvětvím. Nejen, že má v našem regionu dlouholetou tradici a je na něj navázáno množství zpracovatelských firem, ale potvrzuje to i jediný plnohodnotný výzkumný ústav na Vysočině, tedy Výzkumný ústav bramborářský, který sídlí v Havlíčkově Brodě. Plocha osázená bramborami na Vysočině představuje více než 30 % všech brambor osázených v České republice“ říká Lukáš Vlček a připomíná: „Přestože nemáme na státní zemědělskou politiku téměř žádný vliv, snaží se kraj zemědělství v regionu maximálně podporovat. Ať už se jedná o nejrůznější projekty zaměřené na využití IT technologií v zemědělství, využitelnosti biologického kompostu v zemědělství, snížení množství chemických látek na ošetření zemědělských plodin nebo hospodaření v oblastech ochranných pásem vodních zdrojů.“

Eva NEUWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...

Výstava Temná noc duše v jihlavské galerii nabídne díla dvanácti autorů, jejichž dílo charakterizuje zvýšená citlivost k současné společenské situaci
Vernisáž, která zahájí výstavu s titulem TEMNÁ NOC DUŠE ve čtvrtek 12. srpna v 17 hodin v Oblastní galerii Vysočiny v Komenského ulici číslo 10 v Jihlavě, představí díla dvanácti českých vizuálních umělců a umělkyň, jejichž tvorbu charakterizuje zvýšená citlivost k současné společenské situaci. Vystavovat budou: Zbyněk Baladrán, Sarah Dubná, Jiří Franta a David Böhm, Habima Fuchs, Anna Hulačová, Barbora Kleinhamplová, Jan Krtička, Jaroslav Kyša, Viktorie Langer, Tereza Severová
Výstava Temná noc duše představuje díla dvanácti českých vizuálních umělců a umělkyň. Jejich výběr není náhodný. Tvorbu zastoupených autorek a autorů charakterizuje zvýšená citlivost k současné společenské situaci. Některé/ří představují výrazný hlas své generace, který v českém uměleckém prostředí silně rezonuje, jiné/ní jsou spíše tichými pozorovatelkami a pozorovateli, což ale neubírá nic na síle jejich uměleckého vyjádření. Setkání s každou z vystavených prací ve mně v uplynulých pěti letech silně zarezonovalo – ať už na pozadí zjištění o fatální destrukci naší planety, strachu z neznámého v podobě uprchlické krize nebo šířící se virové nákazy. Ještě dnes si dokážu vybavit pocity úzkosti a tísnivé ztráty, částečného prozření, ale také sounáležitosti plynoucí z těchto setkání. Když teď promýšlím, jak s instalací naložit, připadám si jako školáci v básni Jana Skácela, co vracejí se domů oklikami, aby mohli na rynku čichat lva. (1)

Proč Temná noc duše?

Výstava se svým názvem vrací k sousloví, jež se objevilo v šestnáctém století v literární tvorbě španělského světce Jana od Kříže, a stalo se pojmem, který si našel své místo v křesťanské mystice. Popisuje stav duše ve chvíli, kdy ztrácí své dosavadní opory, prožívaná skutečnost přestává dávat smysl, je těžké jí porozumět a nalézt jednoduchá vysvětlení. Do této fáze však duše vstupuje, aby mohla získat nové jistoty. Současná psychologie v těchto souvislostech operuje s termínem psychospirituální krize. Označuje jím transformativní proces s léčivým potenciálem vyvolaný životní krizí. Americký psychoterapeut a spisovatel Thomas Moore ve své knize Temné noci duše (2) popisuje období životní krize jako noční pouť mořem. Přirovnává ho k situaci, kdy jsme uzavřeni v útrobách něčeho, co nás odnáší pryč. Bere si při tom na pomoc vyprávění o biblickém anti-hrdinovi Jonášovi, kterého na útěku před úkolem daným Bohem spolkla veliká ryba. Jonáš strávil v jejím břichu tři dny a tři noci, než ho vyvrhla na břeh, aby se odhodlal a znovu pokusil svůj úkol splnit.

Moore v této souvislosti poukazuje nejen na význam zpomalení a usebrání, ale i na skutečnost, že nám právě popisy fatálních lidských zápasů zaznamenané v biblických příbězích nebo starověkých mýtech odedávna sloužily jako opora k pochopení našeho vlastního příběhu. Ztráta tohoto povědomí je ostatně jen důsledkem ztráty našeho spojení s okolním světem i naším vnitřním hlasem. Záblesk této skutečnosti můžeme zahlédnout v očích podivného ochrnutého zvířete Habimy Fuchs – možná, že jsme i my investovali příliš mnoho energie jedním směrem, a dokážeme si to uvědomit až ve chvíli ochromení, kdy zazní náš vnitřní „Daimonion“ – nebo v aktualizaci mýtu o Romulovi a Removi sochařky Anny Hulačové. V příběhu o dětech, které odchovala divoká vlčice, jejichž hlad však přerostl v nenasytnost. Možná marně hledáme smysl a řád ve strukturách, které sami vytváříme bez spojitosti s tím, co nás obklopuje, a tak se stále točíme v kruhu.

Točit se v kruhu

Právě kruh, respektive zacyklení, je jedním z výrazných vizuálních motivů, který se na výstavě objevuje – ať už v podobě nepřetržitě rotujícího dětského kolotoče Jana Krtičky, světélkující „aury“ na autoportrétu malířky Viktorie Langer nebo v případě tisků Zbyňka Baladrána zabývajících se podstatou Jevonsova paradoxu, který poukazuje na limity, jež si sami stanovujeme. Tento motiv ale odkazuje také na prostý fakt, že jsme se v honbě za neustálým růstem odnaučili vnímat náš život i okolní svět v cyklech, k nimž dočasná stagnace neoddělitelně patří.

Zdá se, že se na konci jednoho takového cyklu nacházíme a dlouhodobá perspektiva nám zůstává zastřená. Jako esenci s tím spojených pocitů můžeme chápat obraz z videoinstalace Terezy Severové zachycující nehybnou postavu ženy shlížející do vytěžené krajiny. Krajiny kontaminované lidskou činností, kterou jsme si do jisté míry navykli vnímat jako zděděný odkaz, jako zprostředkovaný obraz, do něhož nemáme ze své pozice možnost zasáhnout. Její konkrétní podoba není zas až tak důležitá. Působí spíše jako zástupný obraz destrukce. Je ohromující i ochromující zároveň. Ačkoliv se pod ženou rozevírá strž, zůstává bez hnutí. Naopak se zdá, že se pohybuje vše kolem. Ten pohyb způsobuje závrať…

Na pozadí bouřkových mraků

Možná však právě ta propast pod ní, respektive temnota, kterou zastupuje, skrývá nečekaný potenciál. Podobně jako černá hmota ve vesmíru. Možná působí podobně jako efekt černého světla, fyzikální jev, na který svou prací reaguje Anna Hulačová. Je to jako s bouřkovými mraky. Teprve na jejich pozadí se vyjevují věci v nebývale ostrých konturách. Takovou strategii volí i tato výstava. Využívá temné pozadí k zamyšlení nad situací, v níž jsme se ocitli. Snaží se jitřit pozornost, aktivovat k hledání příčin a skrytých souvislostí, jež se jeví jako nezbytné pro pochopení současné situace a naší vlastní pozice v ní. Snaží se ale také poukázat na některé mechanismy, které výrazným způsobem definují prožívanou současnost, podobně jako představu, kterou si o ní utváříme. Dotýká se otázky vlivu moderních technologií, médií a masmédií na naše poznání a na utváření našeho vztahu k prostředí, ve kterém žijeme. Dokonce do jisté míry přebírá jejich strategie ve snaze na ně ukázat a poodkrýt jejich úskalí. Jako v případě instalace trojkanálové projekce Jaroslava Kyši Poradie vľn. Kyšovy intimní, ale ve svém vyznění monumentální obrazy destrukce přináší hlubokou výpověď stavějící do ostrého kontrastu jednorázový akt ničení s tvůrčími procesy probíhajícími v časových horizontech, které nejsme ze své perspektivy schopni obsáhnout. Opakované výjevy ničení, vracející se v nekonečné smyčce, působí jako zástupné obrazy destrukce synchronizované do podoby automatizovaných třídících linek, paralelně blikajících obrazovek televizorů, opakujících se novinových titulků. Poukazují nejen na proces samotný, ale i na četnost, v níž je mimoděk skryté svědectví o nahraditelnosti, o zaměnitelnosti osudu jednotlivce. Toto téma prostřednictvím intimní audiovizuální instalace Tichá výměna rozvádí Sarah Dubná a v mnohem syrovější podobě se ho ve své instalaci Přetížení dotýká Barbora Kleinhamplová.

Je to právě nekonečný příval informací a podnětů, který nás spíše než k prozření vede k zahlcení a neschopnosti orientovat se v kontextu složitého světa? Můžeme se cítit jako postava s trychtýřem na hlavě v kresbě Davida Böhma a Jiřího Franty Morning, do kterého padá temná nepřehledná změť informací. Dokonce se zdá, že ji tam někdo pěchuje. Nutí nás právě podobné mechanismy budovat si určitý druh imunity? Jak dlouho ale můžeme zůstat imunní? Do chvíle, kdy se sami staneme aktéry těchto dějů?

Výstava přináší mnohoznačnou výpověď zprostředkovanou širokým spektrem výtvarných médií. Na první pohled není a ani nemá být zřejmé, co je Předmětem našich hovorů. Můžeme ji přirovnat k dění na rušné ulici, ke změti zvuků a hlasů, k naší životní zkušenosti, z níž vystupují silné obrazy a příběhy, které nás nutí zamyslet se nad vlastní pozicí uprostřed nepřehledné současnosti.

1 Text odkazuje k básni Jana Skácela Kvadratura kruhu. Jan Skácel, Básně II, Akcent-Blok, 1997, s. 18.

2 Thomas Moore, Temné noci duše. Portál, 2009.
Nina MORAVCOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   26. 10. 2021

• V Dukovanech proběhne mimořádná zkouška sirén; slyšet bude i v obcích v okolí elektrárny
• Na silnicích Vysočiny letos zemřeli tři chodci a tři cyklisté; v rámci dopravně bezpečnostní akce se policisté zaměří na viditelnost chodců a cyklistů
• Legiovlak zavítal do Jihlavy; stojí na Hlavním nádraží
• V nemocnici v Havlíčkově Brodě budou od středy 27. října zakázány návštěvy
• V jihlavské nemocnici podpoří puntíky pacienty s lupénkou
• Z policejního deníku: dopravní nehody ve Ždírci nad Doubravou; zloděj ukradl nářadí za 190 tisíc; motorkáře po nehodě transportoval do nemocnice vrtulník
• Kriminalisté vypátrali auto, které u Stonařova srazilo chodce; má rakouskou registrační značku
• V Humpolci v pondělí bude otevřeno nové dětské oddělení knihovny

Pondělí   25. 10. 2021

• Blíží se Dušičky, otevírací doba na hřbitovech i u krematoria je pro veřejnost prodloužená
• Svatý Martin na bílém koni do Jihlavy nepřijede
• Jakub Marek: Podzemí češtiny skrývá souvislosti, které nám pomohou pochopit svět i sebe sama
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě se připojuje ke kampani Movember; i letos nabídne bezplatné vyšetření prostaty a veřejnou holírnu
• Z policejního deníku: opilý muž napadal svoji matku; zloděj se vloupal do chatky, ukradl třeba propanbutanové lahve

Neděle   24. 10. 2021

• Policie hledá bílé nákladní auto značky MAN, po střetu s chodcem, který zemřel, má poškozenou levou přední část vozu
• Neznámý řidič srazil v noci na silnici I/38 mezi Stonařovem a Dlouhou Brtnicí chodce, ten zemřel; policie hledá svědky
• Z policejního deníku: řidič po bouračce z místa nehody utekl; agresivní opilec skončil na záchytce
• Přednáška Co přinesl obchvat představí rudní mlýn na Stříbrném potoce a pracovní tábor Štrauchovna u Havlíčkova Brodu
• V Malátově ulici v Jihlavě je nová pamětní deska

Sobota   23. 10. 2021

• Zoologická zahrada v Jihlavě odchovala dvaadvacet mláďat irbisů; dnes mají svátek
• Výstava obrazů Ladislava Šauera v hale zemědělské školy v Bystřici nad Pernštejnem
• Pamětní deska v Havlíčkově ulici připomene jihlavského rodáka a vlastence Jindřicha Kartůska

Pátek   22. 10. 2021

• Na dálnici D1 u Měřína hořelo osobní auto, škoda je 300 tisíc korun
• V jihlavské nemocnici budou od pondělí zakázané návštěvy; výjimku mají pacienti v paliativní péči a dětské oddělení
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta věci za 70 tisíc; žena z Třebíčska odešla z domova, nalezena byla ve Velkém Meziříčí
• Kašny na Masarykově náměstí v Jihlavě se opravují a konzervují
• Dobrovolníci z Dukovan pomáhali s obnovou lesa na Vysočině

Čtvrtek   21. 10. 2021

• Čerstvě upečený kváskový chléb zavoněl Jadernou elektrárnou Dukovany
• Dvacetiletá tradice sázení stromků pro malé občánky umožnila v Pelhřimově výsadbu tisícovky stromků
• Ochrana a monitoring motáků lužních na Třebíčsku v roce 2021
• Hasiči kvůli větru odklízeli popadané stromy, na čtyři domácností na Vysočině je bez proudu
• Silničáři mají ve skladech 40 procent posypové soli, během listopadu bude plno po střechy skladů
• Pošta připravuje v Třebíči výrazné změny
• Z policejního deníku: poškození nápojového automatu; krádež jízdního kola; agresivní opilá žena skončila na záchytce
• Charitní kamion potěšil Ukrajinu
• Na obchvatu Velkého Meziříčí se letos stalo devět nehod
• Beseda s pamětníky učitele a badatele Vratislava Bělíka v Třebíči

Středa   20. 10. 2021

• Sdružení krajina prosí o spolupráci při charitativním tvoření
• V zámeckém parku v Přibyslavi voní spadané listí zmarličníku japonského
• Jihlava doporučila prodloužit podzimní prázdniny o pondělí a úterý
• Muzeum ve Velkém Meziříčí ukončí sezonu akcí Podzim na šlechtickém sídle, lidé uvidí třeba jak se na zámku topilo či jak šlechta stolovala
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta, škoda přesáhla 90 tisíc; policisté našli zloděje jízdního kola
• Hasiče z Jaderné elektrárny Dukovany, Jihomoravského kraje a Vysočiny prověří 125 vysoká chladicí věž
• Jihlavská nemocnice mění kotelnu; opravy budou stát desítky milionů

Úterý   19. 10. 2021

• Nejvíce nelegálních zaměstnanců pracovalo na Vysočině
• Prohlášení Institutu Václava Klause k útokům paní Leyenové na Polsko
• Na Vysočině bude ve čtvrtek foukat silný vítr, meteorologové vydali varování
• Z policejního deníku: vandal poničil auto, škoda je 50 tisíc; agresivní opilci skončili na záchytce
• V Budišově srazil vlak osobní auto, při nehodě nebyl nikdo zraněn
• V léčebně dlouhodobě nemocných v Moravských Budějovicích mají pacienti k dispozici sedm nových polohovatelných lůžek

Pondělí   18. 10. 2021

• Zažijte strašidelnou noční prohlídku táborské zoologické zahrady
• Výstavu Cvrčci ze sna v jihlavské galerii doprovodí workshop i projekce filmu Pouštní světla
• Český den s českými vlajkami Naše zem a my všichni s ní máme svátek! Vyvěsme vlajky! Důvodů k tomu to učinit je nemálo
• Senioři nezahálí; v klubu Archa tisknou třeba barevné ubrusy, pracují s hlínou a dekorují keramiku
• Na Vysočině přibydou další tři stacionární silniční meteorologické stanice; silničářům pomáhají hlavně v zimě
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě; opilci skončili na záchytce
• První vinobraní jaderné vinice přineslo přes 700 kilo hroznů
• U Kozlova na Žďársku havarovala tři auta, dva lidé utrpěli zranění

Neděle   17. 10. 2021

• Z policejního deníku: krádež křovinořezu a pily; muž přišel o peněženku; opilý cyklista
• Dálnice ve Velkém Meziříčí na 144. km ve směru na Prahu byla kvůli nehodě neprůjezdná; zranění utrpělo pět osob

Sobota   16. 10. 2021

• Rodové sídlo pánů z Kunštátu a Přibyslav
• Ohlédnutí za proběhlými parlamentními volbami
• Telčští památkáři se připojují k Mezinárodnímu dni archeologie; pořádají přednášku o archeologii na Vysočině
• Přednáška s titulem Letenku do vesmíru prosím, aneb kdy se vydáme na dovolenou na Měsíc? v jihlavském muzeu

Pátek   15. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Každá minuta života; čtyřletý Mišo je rodiči trénován a vychováván v duchu tzv. Kamevédy
• Vojenská policie hledá svědky tragické dopravní nehody v Pelhřimově
• Z policejního deníku: muž ukradl čtyřkolku a hned ji prodal; krádež smrkové kulatiny; nález protiletadlového tříštivého náboje
• Město Jihlava najalo na drobné opravy chodníků a silnic dva údržbáře

Čtvrtek   14. 10. 2021

• Polytechnika v Jihlavě přivítala nové studenty premiérově ve výukovém centru
• Orel v Bystřici nad Pernštejnem slaví sté výročí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata dikobrazů srstnatonosých
• Do jihlavského muzea v sobotu na výstavy Moravské šibenice a Mincovny 6 a 8
• V nemocničním parku v Třebíči bylo vysazeno 23 buků a javorů
• Z policejního deníku: muž napadal manželku, na souseda vzal sekeru; hledaný muž skončil ve vězení; muž si objednal boty, nemá nic
• Urologie v nemocnici v Třebíči vyšetřuje přístroji nové generace
• Chirurgové z celé republiky se jezdí učit do Třebíče
• Pohřešovanou matku s miminkem policisté našli na Děčínsku, jsou v pořádku
• Strážníci v Jihlavě zadrželi celostátně hledaného muže
• Onkologičtí pacienti v jihlavské nemocnici mohou využít nový nadstandardní pokoj

Středa   13. 10. 2021

• Na stavbě mostu u Dvorců utrpěl smrtelné zranění pětadvacetiletý dělník
• Vlhčené ubrousky nebo hygienické potřeby už by neměly plavat v potoce
• Z policejního deníku: vandalovi, který poškodil auta, hrozí až rok vězení; v Jihlavě se střetla auta, jeden z účastníků nehody byl opilý
• Nová protihluková stěna v Jihlavě - Pávově bude plně sloužit už v polovině listopadu
• Výstava předmětů, historických plánů a dobových fotografií domů U Mincovny 6 a 8 v Jihlavě
• Slavnosti medu a vína o víkendu v Novém Městě na Moravě

Úterý   12. 10. 2021

• Centrum tradiční lidové kultury v Třebíči ožije přehlídkou lidových muzik
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta peníze a příruční brašnu; vandal počmáral vrata garáže; hledaný muž skončil ve vězení
• Policisté pátrají po tříměsíčním dítěti a jeho sedmnáctileté matce; žádají o pomoc veřejnost
• Sbírka Koláč pro hospic v Třebíči nashromáždila přes 175 tisíc korun
• Na Novém hřbitově v Třebíči mohou lidé uctít památku Antonína Kaliny
• Dva migranty zadrželi policisté na dálnici, dva další na Pelhřimovsku

Pondělí   11. 10. 2021