Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 1.9 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Zoo Jihlava má rekordní počet prázdninových návštěvníků; na podzim láká třeba na mláďata nebo noční zvířata
Během prázdninových měsíců července a srpna zamířilo do Zoo Jihlava rekordní množství lidí. Od poloviny dubna do konce srpna letošního roku prošlo branami Zoo Jihlava necelých 280 tisíc návštěvníků.
Kvůli pandemii Covidu 19 a následným hygienickým opatřením mohli přijít první návštěvníci do zoologické zahrady v Jihlavě teprve 12. dubna 2021. Od tohoto data, do konce srpna zoo navštívilo 276.873 lidí. Nejnavštěvovanějšími měsíci jsou již tradičně červenec s 93.569 lidmi a srpen se 77.992 lidmi. Zároveň jde o nejvyšší měsíční návštěvnost v celé historii zoo i přes přijatá hygienická opatření a drobná omezení. Mimořádně silný byl také letošní červen s více než 48 tisíci lidmi.

Takto vysoká návštěvnost byla pravděpodobně díky několika faktorům. Jednak díky příjemnému počasí, které lidi spíše lákalo na výlety. Také kvůli tomu, že lidem chybělo vyžití po všech omezeních, lockdownech a uzávěrách. A velká část lidí dala pravděpodobně přednost dovolené, nebo alespoň výletům v tuzemsku oproti zahraničnímu cestování.

Srpnem ale letní sezona v Zoo Jihlava opravdu nekončí. Otevírací doba je v září stejná jako v létě. To znamená, že do zoo se návštěvníci dostanou do 18. hodin a poté mohou v zoo setrvat ještě klidně další hodinu až dvě. S kratšími dny to pak všem přináší možnost vidět některá zajímavá noční a soumračná zvířata v akci. Až do konce září mimo pondělky navíc stále pokračují i oblíbené letové ukázky dravců a sov.

Zoo je navíc plná mláďat z jara a léta. Tím nejnápadnějším přírůstkem je bezesporu samice tapíra jihoamerického (Tapirus terrestris), která zdárně roste a v teplých dnech je stále k vidění ve velkém travnatém výběhu jihoamerických zvířat. V Jihlavě navíc chováme celou rodinu tapírů. Kromě mláděte zde najdeme dvě dospělé samice a samce.

Velkým lákadlem jsou také koťata vzácných levhartů cejlonských (Panthera pardus kotiya). Tento druh velké kočkovité šelmy se podařilo v Zoo Jihlava rozmnožit po dlouhých dvanácti letech. Malí levharti, o kterých víme, že jde o samce a samici, zdárně prospívají a rostou a co nevidět budou doprovázet svoji matku i do venkovního výběhu, kde teprve začnou být mimořádně atraktivní.

Z dalších mláďat jsou u nás k vidění dvojčata vari červených (Varecia rubra). Jde o větší druh lemurů, který se v Jihlavě podařilo rozmnožit po delší přestávce. Z května přibylo mládě ke dvěma březnovým mláďatům lemurů kata (Lemur catta) a v půlce června přišla na svět i trojčata karakalů (Caracal caracal). Pěkně živo je i ve výběhu plameňáků růžových (Phoenicopterus roseus), kterým se letos vylíhlo v průběhu května a června deset mláďat.

Foto:
nahoře: levhart cejlonský (Panthera pardus kotiya), foto Simona Kubičková
dole: tapír jihoamerický (Tapirus terrestris), foto Martin Maláč

Martin MALÁČZpět nahoru na obsah...

V Třebíči do školních lavic usedlo 372 prvňáčků
Do prvních tříd v Třebíči pro školní rok 2021/2022 nastoupilo ve středu 1. září 372 dětí, pro 113 ze zapsaných dětí vyřídili rodiče odklad školní docházky. Město všem prvňáčkům připravilo batohy s lahví na pití, boxem na svačinu, vybarvovací zástěrou na výtvarnou výchovu, omalovánkami a pexesem s motivy z Třebíče a dalšími dárečky.
V základní škole Bartuškova přivítal malé studenty starosta města Pavel Pacal: „Přeji vám, aby vás škola bavila a abyste se stejně jako dnes usmívali i v deváté třídě. Vašim rodičům přeji pevné nervy a trpělivost, paním učitelkám pak pilné žáky.“ Starosta si také prohlédl nově vybavené učebny přírodních věd na druhém stupni základní školy, s novými notebooky pro žáky, osvětlenými vitrínami s vystavenými zvířaty, přírodninami a dalšími učebními pomůckami.

Místostarosta Miloš Hrůza přivítal žáčky v základní škole Benešova: „Končí vám bezstarostné období v mateřské školce, tady ve škole už budete mít více povinností a učení a já vám přeji, aby vás škola bavila, abyste do ní chodili rádi a abyste si našli nové kamarády.“

„Dětem přeji, aby se jim ve škole líbilo, rodičům i paním učitelkám přeji pevné nervy. A hlavně vám všem přeji, abyste mohli celý školní rok chodit do školy, aby zase nebyla nutná distanční výuka,“ popřál prvňáčkům v základní škole Kpt. Jaroše místostarosta Vladimír Malý.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Hromadná doprava v Jihlavě se vzpamatovává z covidových ztrát
Dopravní podnik města Jihlavy (DPMJ) děkuje cestujícím za zvýšený zájem o přepravu v MHD. Výrazně teď roste zájem především o zlevněné žákovské jízdenky. Od pondělí 27. září, kdy startuje výuku také Vysoká škola polytechnická, začne městská hromadná doprava v Jihlavě fungovat v obdobném rozsahu jako před pandemií koronaviru.
DPMJ registruje obrovský zájem o žákovské roční jízdenky. K poslednímu prázdninovému dni 31. srpna jich podnik prodal už 385, v roce 2019 jich bylo za stejné období prodáno jen 55. Jde o sedminásobný nárůst zájmu. Od 1. září se zvýšil také zájem o studentské jízdné a u předprodeje se tvoří fronty. „Předprodej je v těchto dnech posílen o další pracovnici, která ve frontě pomáhá s vyplňováním formulářů,“ říká předseda představenstva DPMJ Radim Rovner.

Podle jeho slov roste zájem všech cestujících. „Celkově jsme v porovnání s rokem 2019 při stejném počtu pracovních dnů na 95,5% cestujících. Když tento výsledek očistíme od vlivu nárůstu prodeje ročních žákovských kuponů, jde o 92 % počtu předkovidových cestujících. Jsme za toto číslo moc rádi a děkujeme cestujícím, že preferují ekologický způsob přepravy po městě,“ uvedl Radim Rovner.

Aby se ulehčilo plným spojům, vrátí se na trolejbusové linky A, B a C od 27. 9. předkovidový jízdní režim. Trolejbusy se v přepravní špičce vrátí ke dvanáctiminutovým jízdním intervalům, což znamená, že ze zastávek bude každý spoj odjíždět nikoli čtyřikrát ale pětkrát za hodinu.

Největším lákadlem posledních dnů je především roční žákovská jízdenka pro školáky ve věku od 6 do 14 let, která se z rozhodnutí jihlavských zastupitelů prodává od začátku srpna místo dosavadních 1875 korun za 730 korun. V prodeji jsou i čtvrtletní předplatitelské žákovské kupony za 200 korun.

V roce 2020 výrazně ubylo přepravených cestujících. Jejich počet klesl o 17% oproti roku 2019. Zároveň s tím klesly i tržby z jízdného o 11,3 mil. Kč. Podnik neskončil ve ztrátě jen díky zavedení přísných úsporných opatření.. „I přes covidové ztráty se město nechystá redukovat nebo zdražovat dopravu. Ekologická doprava je pro Jihlavu prioritou,“ uvedl jihlavský radní pro oblast dopravy Jaroslav Vymazal. Město na provoz MHD zatím doplácí 99 mil korun ročně.

Na neděli 19. září 2021 chystá DPMJ retrojízdy s podtitulem střídání generací v MHD. Cestující by měly v tento den vozit mimo jiné trolejbus 9 Tr nebo autobus Karosa ŠM 11. Poslední retrojízdy loni v září nebo letos v květnu se totiž setkaly s obrovským zájmem cestujících a přilákaly do Jihlavy i mnoho turistů, proto je v rámci Evropského týdne mobility podnik zopakuje. V neděli 19. 9. bude navíc MHD po Jihlavě jezdit zcela zdarma. Trasa trolejbusových retro linek povede i přes nově zrekonstruované troleje nad kruhovým objezdem na křižovatce ulic Havlíčkova x Pražská. Další akcí plánovanou tento den budou komentované jízdy parciálního trolejbusu v trase nově budované trolejové dráhy na Bedřichov. Spoje pojedou v každou celou hodinu po trase Masarykovo náměstí – Bosch Diesel a zpět.
Jakub KOUMARZpět nahoru na obsah...

V jihlavské zoologické zahradě se vylíhlo sedm zrzohlávek peposaka
Sedm mláďat zrzohlávky peposaka se v zoologické zahradě v Jihlavě vylíhlo v polovině července. Momentálně je návštěvníci mohou vidět na zimovišti u expozice Delta Paraná.
Zrzohlávka peposaka (Netta peposaca) se vyskytuje na menších vodních plochách, například na řekách a jezerech, v Chile, Paraguay, Brazílii a Argentině. Pojmenování peposaka pochází z jazyka kmene Guaraniů, v němž znamená „oslňující křídla“. Pokud totiž tato zrzohlávka roztáhne křídla, objeví se na nich nápadný široký bílý pruh.

Zatímco samci mají nápadně červeně zbarvený zobák, zobák samic je břidlicově modrý. Celkové zbarvení samců je navíc tmavší a daleko pestřejší.

Zrzohlávka peposaka se živí výhradně vodními rostlinami, jejich částmi, semeny a plody.

Při rozmnožování se sdružují do jednotlivých párů či volných skupin. Pokud do hnízda klade vejce více samic, může obsahovat i 30 vajec. Zajímavostí je, že často kladou svá vejce i do hnízd jiných druhů. Délka inkubace je 27 - 29 dní.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: policisté dopadli distributora drog; krádež nafty; opilci skončili na záchytce
Policejní komisař zahájil na základě shromážděných důkazů trestní stíhání čtyřiatřicetiletého muže z Jihlavska, který byl obviněn ze spáchání přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Drogy muž distribuoval dalším lidem na území Jihlavy. Zájemci si od něho pervitin kupovali, v některých případech drogu poskytl zdarma. Pervitin prodal zájemcům v desítkách případů. Kriminalisté na základě operativního šetření muže vypátrali a zahájili jeho trestní stíhání, případ dále vyšetřují. Za spáchanou drogovou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na pět let. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Krádež nafty za deset tisíc
Policisté pátrají po pachateli, který v době od pátečního odpoledne 27. srpna do pondělního rána v Krucemburku na Havlíčkobrodsku ukradl naftu z pracovního stroje a způsobil škodu za bezmála deset tisíc korun. "Pachatel se v lokalitě Zadního a Macurova rybníku vloupal do palivové nádrže odstaveného bagru a odčerpal naftu. Škoda vznikla také na poškozeném víčku nádrže", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Úkony trestního řízení zahájili pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Případ policisté prověřují, po pachateli pátrají.

Opilý muž se choval velmi agresivně
Agresivního opilého muže zajistili v úterý 31. srpna před šestou hodinou večer u vlakového nádraží policisté v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku. Čtyřiatřicetiletý muž z Brněnska je podezřelý ze spáchání trestného činu. "Muž v nádražní čekárně poškodil skleněnou výplň přepážky a lavičku. Když ho napomenula zaměstnankyně, opilý muž začal ženu vulgárně slovně napadat a choval se vůči ní značně útočně. Ženě pomohl náhodný muž a agresivní jednání útočníka se jim podařilo ukončit. Přivolaní policisté poté opilého muže zajistili. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu přes dvě promile alkoholu", informovala mluvčí. Policisté opilého muže odvezli na záchytku. Agresivní muž způsobil škodu na skle, lavičce a dveřích, která byla vyčíslena na necelých pět tisíc korun. Po vystřízlivění muž putoval na oddělení policie, kde mu policisté sdělili podezření ze spáchání přečinu výtržnictví. Případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Muž odcizil zboží v obchodě
Ze spáchání trestného činu je podezřelý dvaatřicetiletý recidivista, který ukradl v obchodním domě v Třebíči zboží v hodnotě za více než dva tisíce korun. Muž byl v minulosti za majetkovou trestnou činnost již opakovaně soudně trestán. Naposledy byl odsouzen vloni k podmíněnému trestu odnětí svobody se zkušební dobou do podzimu příštího roku. "Přesto muž v úterý 31. srpna ukradl v obchodním domě po páté hodině večer reproduktor, se kterým vyšel ven a ihned jej prodal náhodné osobě. Poté se vrátil do obchodu, kde vzal ještě sluchátka. Odejít chtěl opět bez zaplacení, v tom mu ale zabránil pracovník ostrahy a na místo byli přivoláni policisté. Podezřelý muž byl pod vlivem alkoholu, při dechové zkoušce mu policisté naměřili téměř dvě promile alkoholu. Muže odvezli na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů. Je podezřelý ze spáchání trestného činu krádeže, případ policisté prověřují", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Opilého muže policisté zajistili
V úterý 31. srpna byli policisté ve Žďáře nad Sázavou před třetí hodinou odpoledne přivoláni na ulici Chelčického, kde opilý muž obtěžoval okolí. "V trafice shazoval zboží, choval se nevhodně a padal na zem. Policisté zjistili, že se jedná o dvacetiletého muže, kterému při dechové zkoušce naměřili hodnotu 2,8 promile alkoholu", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Opilého muže policisté odvezli na záchytku k vystřízlivění. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku, který policisté šetří.

Řidiči jsou podezřelí ze spáchání přestupku
V úterý 31. srpna zastavili policisté u Putimova na Pelhřimovsku po deváté hodině dopoledne řidiče traktoru a provedli kontrolu. "U řidiče zjistili pozitivní hodnotu na ovlivnění návykovou látkou, test byl pozitivní na amfetamin a marihuanu", uvedla mluvčí. Dechová zkouška u něho byla negativní. Policisté muži zakázali další jízdu, je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání, které policisté šetří.
Dalším řidičem je jednatřicetiletý muž, který jel v Pelhřimově s vozem Škoda Fabia a policisté ho zastavili před desátou hodinou dopoledne v ulici Růžová. Test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl pozitivní na amfetamin. Také tento muž již v další jízdě nesměl pokračovat a přestupek na úseku dopravy policisté šetří.Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Třicáté výročí vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Železné hory připomene výstava fotografií
Výstava k třicátému výročí vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Železné hory bude zahájena vernisáží ve středu 8. září v 18 hodin v galerii Doubravka ve Ždírci nad Doubravou na Havlíčkobrodsku.
Návštěvníky provedou tematické panely rozmanitostí luk, lesů a geologického utváření. Představí majestátnost staletých stromů, připomenou důležitost vodního světa a v neposlední řadě upozorní na citlivé vnímání staveb a sídel v krajině.

Vyhlášením CHKO Železné hory v roce 1991 byla završena několikaletá snaha mnoha odborníků a ochránců přírody zajistit vyšší ochranu malebnému území v srdci České republiky. Jedinečnost
oblasti není patrná na první pohled. Skrývá se pod povrchem v podobě velmi rozmanitého geologického utváření. Unikátní geologická různorodost se odráží i v pestrosti živé přírody.
Harmonická mozaika podmanivě zvlněné krajiny je poskládána z lesů, polí, luk, rybníků a drobných sídel a odráží tak několik staletí trvající kultivaci zdejší krajiny místními lidmi.

Výstava prostřednictvím poutavých fotografií doprovázených stručnými texty ukazuje na konkrétních příkladech, jak a proč o přírodu a krajinu CHKO pečovat.

Výstava, která potrvá do 8. října bude přístupná v pondělí od 8.30 do 11 hodin a od 12 do 15 hodin. Od úterý do pátku pak od 8 do 11 a od 12 do 17 hodin. V sobotu od 9 do 14 hodin.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Strážníci v Třebíči chytili pytláka, zachránili muže, který chtěl skočit z mostu a pokutovali muže, který močil do odpadkového koše
Třiačtyřicetiletý muž chytal v úterý 17. srpna večer v Třebíči u vodovodního rybníka neoprávněně ryby na silon uvázaný na klacku. Městští strážníci jeho protiprávní jednání zdokumentovali a celou záležitost předali příslušnému správnímu orgánu k dořešení.
Kamery pomáhají
Ve středu 18. srpna odpoledne přijali strážníci v Třebíči žádost o součinnosti při hledání pachatele krádeže. Muže, odpovídajícího popisu, spatřila obsluha městského kamerového dohledového systému o několik desítek minut později na vlakovém nádraží. Tato informace byla okamžitě předána policistům.

Bratři se poprali
Ve středu 18. srpna večer přijali strážníci informaci o tom, že na vlakovém nádraží dochází ke rvačce. Strážníci na místě zjistili jim dobře známé bratry ve věku 33 a 40 let z Třebíče. V jejich jednání jim bylo zabráněno za použití mírných donucovacích prostředků. Pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví, byla celá záležitost předána Policii ČR k dořešení.

Zmatená žena
Ve čtvrtek 19. srpna odpoledne přijali strážníci informaci o tom, že na ulici Demlova se pohybuje starší žena, která je zmatená. Strážníci na místě zjistili 93letou paní. Podařilo se zjistit kontakt na dceru, která okamžitě za maminkou přijela a převzala si ji do péče.

Opilé děti
Ve čtvrtek 19. srpna večer přijali strážníci informaci o tom, že na kamenech v ulici Benešova kouří a popíjí alkohol skupina nezletilých dětí. Na místě byly provedeny dechové zkoušky u dvou mladíků z Třebíče, s pozitivním výsledkem. 17letý mladík nadýchal 0,63 promile alkoholu v dechu a 14letý dokonce 1,1 promile. Celá záležitost byla na místě předána Policii ČR k dořešení.

Otevřené okno u vozidla
V sobotu 21. srpna si obsluha městského kamerového dohledového systému všimla otevřeného okénka spolujezdce, u zaparkovaného vozidla na ul. V. Nezvala. Strážníci kontaktovali provozovatele v místě trvalého bydliště a ten okno uzavřel.

Chtěl skočit z mostu
V sobotu 21. srpna večer přijali strážníci informaci o tom, že na mostě v ulici M. Majerové se za zábradlím nachází nějaký muž. Strážníci jej na místě kontaktovali a zjistili, že chce z osobních důvodů ukončit svůj život. Jakmile 29letý muž začal komunikovat se svojí bývalou přítelkyní, která se na místo dostavila, povedlo se strážníkům muže dostat do bezpečí. Dechovou zkouškou bylo prokázáno 1,57 promile alkoholu v dechu. Po lékařském ošetření byl muž, zdravotnickou službou, převezen do Protialkoholní záchytné stanice v Jihlavě.

Utekl z výchovného zařízení
V neděli 22. srpna večer v rámci kontrolní činnosti v ul. Zdislavina, spatřili strážníci mladíka, který se před nimi dal okamžitě na útěk. 14letý mladík z Brna, byl zadržen v ul. Soukenická. Následně bylo zjištěno, že je na útěku z výchovného zařízení. Chlapec byl předán policistům k dalším opatřením.

Krádež v přímém přenosu
V neděli 29. srpna ráno si obsluha městského kamerového dohledového systému všimla podnapilého muže v ul. Soukenická. K němu přistoupil další muž, 46letý muže ze Spišské Nové Vsi, který mu z peněženky vytáhl větší obnos peněz. Strážníci jej zadrželi, když začal odcházet směrem na Karlovo nám. Pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, byla celá záležitost předána Policii ČR k dořešení.

Močil do odpadkového koše
V pondělí 30. srpna odpoledne uložili strážníci blokovou pokutu příkazem na místě 46letému muži z Častohostic, který močil do odpadkového koše v blízkosti vlakového nádraží v ulici Nádražní. Jeho jednání zaznamenala obsluha městského kamerového dohledového sytému.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   1. 12. 2021

• Covidové paradoxy
• Vánoční a dárkové zboží ze zrušených trhů v Třebíči mohou lidé nakoupit ve výstavních síních
• Domácímu hospici Bárka mohou lidé ve sbírce přispět na speciální zdravotnické batohy
• Výstavba protihlukové 280 metrů dlouhé stěny na silnici I/38 v Radostíně začne na jaře
• Kriminalisté objasnili sérii krádeží v Havlíčkově Brodě a okolí, obviněn byl jednadvacetiletý recidivista
• Policisté hledají svědky nehody v Třebíči, při které srazilo auto chodkyni
• Z policejního deníku: žena zaplatila za zboží, nemá nic; opilci skončili na záchytce
• V Pelhřimově je otevřeno Reuse centrum; odložené věci nacházejí nové uplatnění
• Výstava PHOTOGRAPHIA NATURA 2021 byla v jihlavském muzeu otevřena bez vernisáže
• Personální změny ve vedení územních odborů; generační obměna se nevyhnula ani policejnímu sboru na Vysočině

Úterý   30. 11. 2021

• Od středy 1. prosince jezdí trolejbus linky E v Jihlavě rychlejší trasou
• V záchranné stanici v Pavlově u Ledče nad Sázavou letos ubytovali rekordní počet zvířat
• Strážníci jihlavské městské policie zasahovali v azylovém domě
• U Rudolce se střetlo auto s traktorem, dva lidé utrpěli zranění
• Do táborské zoologické zahrady zavítá Mikuláš s čertem a andělem
• Současná česká skleněná vánoční ozdoba; nová výstava Českých center se třpytí a voní Vánocemi
• Advent zahájily obce a města regionu JE Dukovany rozsvícením adventních věnců, vánočních stromů i betlémů
• Z policejního deníku: muž si objednal herní konzole, nemá nic; vandal posprejoval trafostanici; muž dluží alimenty
• Sněžení komplikuje na Vysočině dopravu, zejména na silnici I/38
• Pětice mužů se při krádežích zaměřila na auta; kriminalisté pachatele dopadli a zahájili jejich trestní stíhání

Pondělí   29. 11. 2021

• Kožní ambulance novoměstské nemocnice zažívá extrémní nápor pacientů; musí omezit příjem nových
• V Golčově Jeníkově zemřel na kolejích člověk
• Nové Město na Moravě zasvětí příští rok lyžařům
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do sklepa; policisté chytili zloděje, řidiči pod vlivem alkoholu

Neděle   28. 11. 2021

• Vysočinu zasypal sníh, meteorologové varují před nočním náledím a předběžně také před silným větrem
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl ze sklepa alkohol; zloděj ukradl z chaty kolo; opilí řidiči bourali
• Nehoda a poškozená auta včera blokovaly provoz na dálnici D1; místo bylo průjezdné pouze jedním pruhem, ale kolony se netvořily, byl slabý provoz
• Co se dělo na Štědrý den od rána až do půlnoci napoví výstava v Horáckém muzeu

Sobota   27. 11. 2021

• V pelhřimovské nemocnici bude od pondělí po dobu dvou měsíců omezena doprava
• Filmový klub v Jihlavě uvede animovaný snímek Přes hranici

Pátek   26. 11. 2021

• První sníh na Vysočině komplikuje dopravu; policisté odpoledne šetřili více než 40 dopravních nehod
• Mobilní hospic Sdílení z Telče vyhlásil adventní sbírku
• Silničáři ve Žďáře nad Sázavou zbourají prodejnu koberců
• Čtyřicetiletý recidivista kradl v jihlavském obchodě, skončil za mřížemi
• Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dosáhly nejvyšší výroby v historii
• Z policejního deníku: krádež v obchodě; muž vyhrožoval ženě násilím; agresivní opilec skončil na záchytce
• Sedmadvacetiletý muž fyzicky napadl příbuznou a chtěl po ní peníze; skončil ve vazbě
• Zavřené stánky na jihlavském náměstí se změní ve venkovní galerii
• Bratři Florianovi, Otto Stritzko či Boris Kjulleněn vystavují vánoční a novoroční přání v třebíčském muzeu
• Zdravotníky v havlíčkobrodské nemocnici navštíví Zdravotní klaun

Čtvrtek   25. 11. 2021

• Třebíčský Ježíšek pro opuštěné seniory
• V třebíčské nemocnici pomáhají s covid pacienty vojáci
• Z policejního deníku: lidé zaplatili za zboží inzerované na internetu, nemají nic; vandal poškrábal auto
• Miminka v pelhřimovské porodnici hlídá osmnáct monitorů dechu
• Meteorologové varují na Vysočině před silným sněžením a náledím
• Skauti převzali patronát nad lavičkou Václava Havla v Jihlavě
• Výstava Vánoce u sousedů v Třešti ukáže třeba, proč italské děti připravují hrst slámy pro oslíka
• Filmový klub v Jihlavě uvede v sobotu dokument o česko - americkém ilustrátorovi Petru Sísovi Sny o toulavých kočkách

Středa   24. 11. 2021

• Bruslení Na Hvězdě v Třebíči začne již v pátek
• Vánoční putování za nazdobenými vánočními stanovišti v Jihlavě
• České dráhy: Nový jízdní řád 2022 v Kraji Vysočina; platit začne v neděli 12. prosince
• Hasiči na jihlavském náměstí postříkali adventní věnec a led se již naplno mrazí
• Dobrovolníci z třebíčské charity přijali v jihlavském obchodě na 599 kilogramů potravin
• Vánoční kluziště ve Stromovce v Humpolci se ve čtvrtek ráno otevře veřejnosti
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do firmy, napáchal škodu za 90 tisíc; vandal poškodil auto; opilý muž chtěl skočit z hradeb, skončil na záchytce
• Vánoční pokoj v jihlavské nemocnici letos netradičně pro dárce krve
• Ve Lhotkách u Velkého Meziříčí mohou lidé obdivovat lesní betlém

Úterý   23. 11. 2021

• Dům na Masarykově náměstí 21 v Jihlavě proměnila díla helenínských studentů
• Vysočinu zřejmě zasype v pátek sníh, meteorologové vydali předběžné varování
• Agresivní muž byl vzat do vazby
• Z policejního deníku: vandal posprejoval omítku a plot; nález dělostřeleckého granátu; opilí muži skončili na záchytce
• Bojovník s tuberkulózou má vlastní známku; byl v koncentračním táboře, dostal TBC a unikl návratu do okupované země – Nobelovy ceny se nedožil
• Policisté se zaměřili na neukázněné řidiče na silnicích; do dopravně bezpečnostní akce se zapojilo 72 policistů
• Hvězda jako symbol naděje opět prosvětluje Humpolecké Vánoce; program láká třeba i na Vánoční kluziště
• Komentovaná prohlídka výstavy obrazů krajináře Jana Honsy v jihlavské galerii
• Pelhřimovská nemocnice má nové webové stránky, adresa zůstává stejná

Pondělí   22. 11. 2021

• Jihlavská zoo spouští předvánoční soutěž o zajímavé ceny; výtěžek poputuje na podporu chovaných zvířat
• Domov Jeřabina vydal kalendář na příští rok; snímky pořídili klienti a obyvatelé zařízení
• Výstava Od jara do zimy aneb život Život předků očima panenek v jihlavském muzeu
• Dukovany a Temelín prošly mezinárodní prověrkou
• V rámci sobotní Sbírky potravin darovali Jihlavané přes tunu potravin a drogerie
• Policisté zahájili trestní stíhání nenapravitelného řidiče
• Hromadná nehoda na dálnici u Jihlavy zastavila provoz, nikdo se nezranil
• Z policejního deníku: opilý muž vstupoval do vozovky; policisté vypátrali muže ve špatném psychickém stavu

Neděle   21. 11. 2021

• Vánoce se blíží, v Třebíči bude zahájena výstava betlémů
• Cedule ve Svratce připomínají hranici Čech a Moravy
• Z policejního deníku: krádež dřeva za 200 tisíc; krádež nářadí a kol; opilý muž skončil na záchytce
• Charitativní holírna v novoměstské nemocnici nebude

Sobota   20. 11. 2021

• V Dukovanech začala odstávka druhého výrobního bloku pro výměnu paliva
• Bohatý adventní čas ve Světlé nad Sázavou s procházkou osvětleným parkem

Pátek   19. 11. 2021

• Fillmový klub v Jihlavě uvede srbský snímek Stehy, film má upozornit na nezákonné odebírání novorozenců
• Jihlavané ušli přes dvanáct tisíc kilometrů
• Českou knihu rekordů pokřtí v Pelhřimově sběratel, který si podal ruku s 265 kosmonauty
• Z policejního deníku: policisté chytili zloděje přímo při činu; opilý muž kradl v obchodě; zloděj se vloupal do stánku
• Křest knihy Věry Rudolfové s titulem Kraj návratů i poznávání v novoměstské galerii
• Útočník v Jihlavě fyzicky napadl muže, policie hledá svědky
• Střelba mezi kombajny je hazardování se životy, myslivci by měli začít používat mozek

Čtvrtek   18. 11. 2021

• Přednáška na téma Paprsková optika ve službách astronomie v jihlavském muzeu
• Děkanská zahrada v Pelhřimově poslouží k odpočinku i zábavě
• Beseda Středověká šlechta na Jemnicku a její sídla v Jemnici s archeologem Stanislavem Vohryzkem
• Z policejního deníku: zloděj kradl dentální potřeby; nález dělostřeleckého granátu; opilý cyklista boural
• Neznámý zloděj zneužil platební kartu; policisté hledají muže na fotografii, žádají o pomoc veřejnost
• Případ policisté objasnili dřív, než krádež nářadí zjistil majitel
• Nešťastná třináctka pro maďarského pašeráka cigaret

Středa   17. 11. 2021

• Okolí pravoslavného kostela sv. Václava a sv. Ludmily v Třebíči bude brzy hezčí
• Naše dva 17. listopady a dnešek

Úterý   16. 11. 2021

• V japonské zahradě ve Sněžném na Žďársku můžete získat sběratelskou kartu
• Draci a adopce stromů na Skalce v Jihlavě
• Šestatřicetiletá distributorka drog skončila za mřížemi
• Z policejního deníku: mladistvá dívka byla ve špatném psychickém stavu a opilá; opilý řidič boural, nadýchal tři promile
• Na místě zbourané knihovny v Okříškách vznikne místo pro odpočinek
• Státní svátek od 17 hodin a 11 minut s trikolorou a Modlitbou pro Martu v Jihlavě

Pondělí   15. 11. 2021