Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 6.9 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Na jihlavské polytechnice budou diskutovat o digitalizaci výroby
Ve středu 8. září se v prostorách Vysoké školy polytechnické Jihlava (VŠPJ) uskuteční odborná konference na téma Data jako základ digitalizace. Hlavními organizátory akce jsou Národní centrum Průmyslu 4.0 a agentura Czechinvest ve spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou Kraje Vysočina a VŠPJ.
Svou účast na akci potvrdilo více než 130 účastníků. „Jsme velmi rádi, že se tato akce uskuteční právě na půdě VŠPJ. O potřebě diskuze na téma digitalizace výroby svědčí i fakt, že kapacita seminářů je již zcela naplněna,“ uvádí Zdeněk Horák, prorektor pro tvůrčí a projektovou činnost a zároveň vedoucí Katedry technických studií VŠPJ.

Data jsou pro firmy klíčová a tvoří základ digitalizace výroby. Jak na ně a k čemu všemu je využít, ukáží přednášející v rámci praktického semináře doplněného tematickými workshopy. Během nich se na příkladech z praxe dozvědí, jak postupovat a na co si dát pozor při sběru a vyhodnocování dat i jejich zabezpečení. Účastníci také mohou přímo na místě konzultovat finančních nástroje na infopointech Technologické agentury ČR, CzechInvestu nebo Agentury pro podnikání a inovace. Program, který začne ve středu v 9:00, nabídne návštěvníkům také komentované prohlídky Cyber Physical Factory - výukové továrny pro Průmysl 4.0, kterou na VŠPJ využívají studenti technických oborů.

Více informací včetně podrobného programu na:
https://www.ncp40.cz/udalost…
Vendula MAREŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Jogurt a tvaroh z Červené Lhoty nebo whisky z Třebíče mají nově certifikát regionální potravina
Oslava konce žní na Vysočině letos připadla na dobu, kdy sklizeň většiny zemědělských plodin ještě intenzivně probíhá. Pomalejší letošní žně jsou odezvou na deštivější léto. Na co počasí nemělo zásadní vliv, je počet vyhlášených nových nositelů prestižní značky Regionální potravina. Nově ji může používat šest výrobců na Vysočině.
Nově zařazené výrobky s udělenou značkou Regionální potravina a jejich producenti:

Bačovské uzené – kýta, producent: Uzenářství a lahůdky Sláma
Havlíčkova klobása se švestkou, producent: Tomáš Havlíček, Třebíč
Tvaroh a Šlehaný jogurt s příchutí jahody, producent: Ing. Dagmar Řezníková, Červená Lhota
Trebitsch Czech Single Malt Whisky 6, producent: Česká whisky
Vítův zákvas z červené řepy, producent: ViK product
MED květový pastový, producent: Petr Špaček, Cidlina

Značkou regionální potravina je na Vysočině označeno 88 výrobků. Dalším označením pro výrobky s puncem Vysočiny je značka Vysočina regionální produkt. Tou mohou být označeny nejen potraviny, ale i řemeslná a umělecká díla nebo přírodní produkty splňující kritéria řemeslnosti a především původu. Značku nyní užívá padesátka produktů. Trh s regionálními produkty se rychle rozrůstá a stále více lidí kvalitu i regionálnost výrobků vyhledává a upřednostňuje. Certifikace má přirozeně přispět k rozšíření povědomí o regionální nabídce.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Havlíčkobrodská nemocnice pořádá kurzy první pomoci a resuscitace pro veřejnost, zájemci se mohou hlásit již nyní
Nemocnice v Havlíčkově Brodě obnovuje Kurzy první pomoci pro veřejnost. Zájemci se mohou hlásit v průběhu září. Kurz chce přirozenou i zábavnou formou přiblížit problematiku resuscitace a první pomoci. Zájemci o kurz se mohou přihlásit na telefonu: 569 472 290, mobil: 737 250 172 email: marie.kafkova@onhb.cz
KURZY LAICKÉ RESUSCITACE PRO VEŘEJNOST v havlíčkobrodské nemocnici mají již několikaletou tradici. Za dobu jejich pořádání získaly certifikát tři stovky zájemců, kteří se naučili jak podat první pomoc, a tedy jak zachránit v případě potřeby život svým blízkým nebo člověku, který to právě potřebuje. Zvlášť je pak velký zájem o kurz dětské resuscitace, zejména stran rodičů malých dětí. "Dětská resuscitace má svá specifika. Maminkám kurz pomůže získat jistotu v případě neočekávané situace jako je zástava dechu u novorozeňat, batolat, menších dětí, ale i v dalších situacích," říká primářka dětského oddělení MUDr. Mgr. Magdalena Chvílová Weberová.

Na kurz se zájemci mohou hlásit na telefonu: 569 472 290, mobil: 737 250 172 email: marie.kafkova@onhb.cz

Každému z nás se může stát, že bude účastníkem dopravní nehody nebo před ním na ulici zkolabuje neznámý člověk a bude potřebovat naši pomoc. Pro kurzy laické resuscitace pro dospělé používáme speciálního trenéra - defibrilátor CardAid. Ojedinělostí tohoto systému je speciální dálkové ovládání, prostřednictvím kterého instruktor může pro účastníky nácviku či v průběhu tematické modelové situace dle své úvahy volit a ovlivňovat vývoj situace - to znamená tvořit rozličné scénáře - výboj, elektrošok doporučit či nedoporučit, děj posunovat sem a tam, nebo dokonce občas imitovat případnou závadu přístroje. Ve spojení s resuscitační figurínou či přímo živým kolegou lze tak ve scénce procvičit patřičně reálnou formou poskytnutí kardiopulmonální resuscitace.

Více na: www.onhb.cz/…616

Foto: ilustrační
Petra ČERNOZpět nahoru na obsah...

Práce na rekonstrukci mostu v Předíně na silnici I/23 by měla být dokončena na konci října
Silničáři v Předíně na Třebíčsku na silnici I/23 pokračí ve výstavbě nového mostu, kde dokončují jeho spodní stavbu. Betonáží dříků a jejich odbedněním dokončili mostní opěry. Aktuálně dokončují bednění a armování křídel, aby ve druhé polovině tohoto týdne mohli přistoupit k jejich betonáži společně s hlavní nosnou konstrukcí. Uvedl to Martin Buček z komunikačního týmu Ředitelství silnic a dálnic.
"Poté provedeme izolaci opěr a začneme připravovat bednění a armování říms. Jejich betonáž plánujeme zahájit ve třetím zářijovém týdnu. Současně budou probíhat práce na drenáži za závěrnou zdí a zásyp této oblasti", informoval dále M. Buček.

Doplnil, že následně již dělníci položí podkladní a ložnou asfaltovou vrstvu, dokončí chodník na pravé straně a na přelomu září a října převedou dopravu z provizorní komunikace na dokončenou část mostu, což umožní zahájit odtěžování silničního provizoria, po němž doposud byla vedena doprava.

"S uvedením mostu do provozu počítáme koncem října tohoto roku", dodal Martin Buček.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Charitativní Bazárek vynesl krásných 35 tisíc korun; peníze pomohou Lidunce s nákupem potřebného vozu
Jubilejní desátý ročník charitativního Bazárku vynesl rekordních 35.305 korun, které pomohou handicapované Lidunce s dofinancováním nového vozu, bez kterého se neobejde. Ke krásnému výsledku přispěli nejen dárci, nakupující a dobrovolníci, ale i herečka a patronka akce Vanda Hybnerová, která do Bazárku věnovala cenné kousky.
Lidunka, která na podzim oslaví své 26. narozeniny, se od narození potýká s vážným tělesným a mentálním postižením. Právě pro ni uspořádalo Mateřské centrum Zvoneček při Oblastní charitě Havlíčkův Brod letošní charitativní Bazárek. Slavnostní zahájení akce proběhlo v pondělí 16. srpna v prostorách AZ centra. Na pódiu se kromě dalších hostů objevila také maminka Lidunky, která přiblížila příběh své dcery. „Doktoři jí diagnostikovali epilepsii, dětskou mozkovou obrnu, mentální retardaci a růstovou poruchu. V pozdějším věku se k tomu přidal také autismus,“ popsala maminka Lidunky s tím, že auto, na jehož dofinancování peníze z Bazárku poputují, je v tomto ohledu velkým pomocníkem. Na dálku také zazněl vzkaz herečky Vandy Hybnerové, která pozvala Lidunku na svůj ranč, aby si užila čas s koňmi, které jsou její i herečky společnou vášní. Zahájení ukončila módní přehlídka, na které modelky a modelové všech věkových kategorií předvedli outfity z darovaného oblečení. Poté se návštěvníci přesunuli o patro výš do prostor Zvonečku, kde si mohli vybrat něco pěkného na sebe, dokonce i ze šatníku Vandy Hybnerové. Tyto cenné, doslova sběratelské kousky s vlastnoručně psaným věnováním herečky byly zájemcům k dispozici za vyvolávací cenu 1.000 Kč. „Zájem o věci paní Hybnerové byl opravdu velký a všechny kousky se podařilo prodat. Čepici jejího tatínka Borise Hybnera si například odnesl starosta města Havlíčkův Brod Jan Tecl, který pro dobrou věc několikanásobně navýšil stanovenou vyvolávací cenu. Za to nejen panu starostovi ale i dalším, kdo Lidunku svým nákupem podpořili, moc děkujeme,“ pochvaluje si vedoucí Mateřského centra Zvoneček Anna Doleželová.

Darovaných věcí se sešlo opravdu velké množství a i přes prodloužení prodeje o týden se vše nepodařilo prodat. Neprodané věci tedy pomohou dalším potřebným. „Letos krabice s oblečením putovaly například do organizace Kolpingovo dílo ČR, do domovů pro seniory v Havlíčkově Brodě a Světlé nad Sázavou, do Dětského domova v Humpolci a charitních služeb, jako jsou Charitní domovy v Havlíčkově Brodě a Humpolci nebo Střediska charitní pomoci v Humpolci,“ vyjmenovává Anna Doleželová s tím, že kromě sociálních podniků věci z Bazárku poputují i ke konkrétním sociálně znevýhodněným rodinám či jednotlivcům.

V loni se charitativní Bazárek pořádal na podporu šestnáctileté Kláry, která se od svých dvanácti let potýkala s leukémií. Výtěžek 30 704 korun putoval na ozdravný pobyt s onkologickými dětmi pořádaný organizací HAIMA CZ, z.s.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: opilý řidič boural; opilci skončili na záchytce; za volantem bez řidičáku a pod vlivem alkoholu
U Radešínské Svratky na Žďársku se vyboural v neděli 5. září kolem třetí hodiny ráno opilý devětačtyřicetiletý řidič Fordu. Na silnici druhé třídy při průjezdu zatáčkou vyjel mimo silnici a narazil do kamenné zdi. Při nehodě nedošlo ke zranění, které by si vyžádalo zásah záchranářů, ale policistům nadýchal 1,82 promile alkoholu a to opakovaně. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na částku kolem padesáti tisíc korun. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Opilého muže policisté zajistili
Policisté přijali v neděli 5. září kolem deváté hodiny večer oznámení o opilém muži, který v jednom z domů v Pacově na Pelhřimovsku slovně napadl svoji známou. "Policisté na místě zajistili čtyřiapadesátiletého muže, u něhož dechová zkouška vykázala naměřenou hodnotu 3,21 promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že vznikla důvodná obava, že muž bude ve svém jednání nadále pokračovat, policisté ho zajistili a eskortovali na záchytku k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová. Muž je dále podezřelý z přestupkového jednání proti občanskému soužití.

Na lavičce ležela opilá žena
V neděli 5. září kolem půl jedné odpoledne přijali policisté oznámení o opilé ženě, která ležela na lavičce na Náměstí Míru v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku. "Policejní hlídka na místě nalezla čtyřiapadesátiletou ženu, která byla pod značným vlivem alkoholu a nebyla schopna dechové zkoušky. Policisté ženu zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla S. Rázlová.

Muž řídil opilý a v době zákazu
Jednatřicetiletého řidiče, který za volant vozidla usedl pod vlivem alkoholu a v době zákazu, odhalili v sobotu 4. září policisté u Stříteže na Třebíčsku. "Osobní auto Peugeot kontrolovala policejní hlídka pár minut po půlnoci a provedená lustrace ukázala, že muž má od května loňského roku vyslovený zákaz řízení, a to na dobu dvou let. Dále byla součástí kontroly dechová zkouška. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,03 promile alkoholu. Pozitivní výsledky vykázaly také opakované dechové zkoušky", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. V další jízdě již muž pokračovat nesměl. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to maření výkonu úředního rozhodnutí a ohrožení pod vlivem návykové látky.

Alkohol za volantem
Policisté zastavili v sobotu 4. září kolem půl jedenácté večer v ulici Nádražní v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku osobní auto Škoda, jehož řidičem byl šestatřicetiletý muž. Ten se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. "Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,72 promile alkoholu a výsledek opakovaného měření byl 1,74 promile. Policisté muži zakázali další jízdu a vše zadokumentovali. V případu zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Řidič nadýchal přes jedno promile
V neděli 5. září krátce před druhou hodinou ráno kontrolovali policisté v ulici Hradební v Jihlavě osobní auto Škoda. "Pětapadesátiletý řidič se na výzvu policistů podrobil dechové zkoušce. Naměřená hodnota činila 1,10 promile alkoholu. Také opakovaná měření byla pozitivní a přesáhla hranici jednoho promile", uvedla S. Rázlová. V další jízdě již muž pokračovat nesměl a policisté vše zadokumentovali. Muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V rámci Muzejní a galerijní noci budou v pátek 10. září prohlídky zdarma
Muzeum Vysočiny Jihlava se společně s Oblastní galerií Vysočiny v Jihlavě i v letošním roce zapojí do v pořadí již XVII. ročníku Festivalu muzejních nocí. Díky protikoronavirovým opatřením se naše Muzejní a galerijní noc uskuteční v netradičním termínu – v pátek 10. září.
Muzejní část zahájíme v 17:00 komentovanou prohlídkou právě končící výstavy Mezi Prahou a Káhirou. 100 let české egyptologie. Komentáře se zhostí jeden z kurátorů této výstavy Mgr. et Mgr. Lucie Vendelová Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF Univerzity Karlovy.

V 18:00 budeme s naší zooložkou RNDr. Klárou Bezděčkovou, Ph.D., putovat zoologickými expozicemi a také vyhlásíme výsledky soutěže o nejoblíbenějšího živočicha v jihlavském muzeu. Poté dojde k odhalení nových muzejních exponátů, s prezentací o jejich vzniku vystoupí jeden z realizátorů Pavel Bezděčka.

Od 19:30 se návštěvníci mohou těšit na vystoupení hudebního seskupení Tonda Vidlák kvartet. Zazní jazz v podání Antonína Vidláka, Václava Sobotky, Martina Chaloupky a Matouše Hamerníka.

Pokud nám počasí dovolí, začne ve 20:30 přednáška v exteriéru – Jihlava na fotografiích. Promítání na expoziční budovu jihlavského muzea komentuje akademický malíř Martin Kos.

A zakončení celé akce bude tradiční – na úplný závěr potěší návštěvníky autorské čtení zoologa Pavla Bezděčky na dobrou noc.

V rámci Muzejní a galerijní noci mohou návštěvníci zavítat do domu Gustava Mahlera, do jihlavského podzemí nebo na Bránu Matky Boží. Pokud bude příznivé počasí, bude možné od 20:30 pozorovat noční oblohu s členy České astronomické společnosti, pobočka Vysočina.

Vstup do jihlavského muzea a do ostatních objektů spolupracujících na této akci je zdarma! Návštěvníky jen prosíme o dodržení platných hygienických nařízení.

Dana OBERREITEROVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   21. 10. 2021

• Beseda s pamětníky učitele a badatele Vratislava Bělíka v Třebíči

Středa   20. 10. 2021

• Sdružení krajina prosí o spolupráci při charitativním tvoření
• V zámeckém parku v Přibyslavi voní spadané listí zmarličníku japonského
• Jihlava doporučila prodloužit podzimní prázdniny o pondělí a úterý
• Muzeum ve Velkém Meziříčí ukončí sezonu akcí Podzim na šlechtickém sídle, lidé uvidí třeba jak se na zámku topilo či jak šlechta stolovala
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta, škoda přesáhla 90 tisíc; policisté našli zloděje jízdního kola
• Hasiče z Jaderné elektrárny Dukovany, Jihomoravského kraje a Vysočiny prověří 125 vysoká chladicí věž
• Jihlavská nemocnice mění kotelnu; opravy budou stát desítky milionů

Úterý   19. 10. 2021

• Nejvíce nelegálních zaměstnanců pracovalo na Vysočině
• Prohlášení Institutu Václava Klause k útokům paní Leyenové na Polsko
• Na Vysočině bude ve čtvrtek foukat silný vítr, meteorologové vydali varování
• Z policejního deníku: vandal poničil auto, škoda je 50 tisíc; agresivní opilci skončili na záchytce
• V Budišově srazil vlak osobní auto, při nehodě nebyl nikdo zraněn
• V léčebně dlouhodobě nemocných v Moravských Budějovicích mají pacienti k dispozici sedm nových polohovatelných lůžek

Pondělí   18. 10. 2021

• Zažijte strašidelnou noční prohlídku táborské zoologické zahrady
• Výstavu Cvrčci ze sna v jihlavské galerii doprovodí workshop i projekce filmu Pouštní světla
• Český den s českými vlajkami Naše zem a my všichni s ní máme svátek! Vyvěsme vlajky! Důvodů k tomu to učinit je nemálo
• Senioři nezahálí; v klubu Archa tisknou třeba barevné ubrusy, pracují s hlínou a dekorují keramiku
• Na Vysočině přibydou další tři stacionární silniční meteorologické stanice; silničářům pomáhají hlavně v zimě
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě; opilci skončili na záchytce
• První vinobraní jaderné vinice přineslo přes 700 kilo hroznů
• U Kozlova na Žďársku havarovala tři auta, dva lidé utrpěli zranění

Neděle   17. 10. 2021

• Z policejního deníku: krádež křovinořezu a pily; muž přišel o peněženku; opilý cyklista
• Dálnice ve Velkém Meziříčí na 144. km ve směru na Prahu byla kvůli nehodě neprůjezdná; zranění utrpělo pět osob

Sobota   16. 10. 2021

• Rodové sídlo pánů z Kunštátu a Přibyslav
• Ohlédnutí za proběhlými parlamentními volbami
• Telčští památkáři se připojují k Mezinárodnímu dni archeologie; pořádají přednášku o archeologii na Vysočině
• Přednáška s titulem Letenku do vesmíru prosím, aneb kdy se vydáme na dovolenou na Měsíc? v jihlavském muzeu

Pátek   15. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Každá minuta života; čtyřletý Mišo je rodiči trénován a vychováván v duchu tzv. Kamevédy
• Vojenská policie hledá svědky tragické dopravní nehody v Pelhřimově
• Z policejního deníku: muž ukradl čtyřkolku a hned ji prodal; krádež smrkové kulatiny; nález protiletadlového tříštivého náboje
• Město Jihlava najalo na drobné opravy chodníků a silnic dva údržbáře

Čtvrtek   14. 10. 2021

• Polytechnika v Jihlavě přivítala nové studenty premiérově ve výukovém centru
• Orel v Bystřici nad Pernštejnem slaví sté výročí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata dikobrazů srstnatonosých
• Do jihlavského muzea v sobotu na výstavy Moravské šibenice a Mincovny 6 a 8
• V nemocničním parku v Třebíči bylo vysazeno 23 buků a javorů
• Z policejního deníku: muž napadal manželku, na souseda vzal sekeru; hledaný muž skončil ve vězení; muž si objednal boty, nemá nic
• Urologie v nemocnici v Třebíči vyšetřuje přístroji nové generace
• Chirurgové z celé republiky se jezdí učit do Třebíče
• Pohřešovanou matku s miminkem policisté našli na Děčínsku, jsou v pořádku
• Strážníci v Jihlavě zadrželi celostátně hledaného muže
• Onkologičtí pacienti v jihlavské nemocnici mohou využít nový nadstandardní pokoj

Středa   13. 10. 2021

• Na stavbě mostu u Dvorců utrpěl smrtelné zranění pětadvacetiletý dělník
• Vlhčené ubrousky nebo hygienické potřeby už by neměly plavat v potoce
• Z policejního deníku: vandalovi, který poškodil auta, hrozí až rok vězení; v Jihlavě se střetla auta, jeden z účastníků nehody byl opilý
• Nová protihluková stěna v Jihlavě - Pávově bude plně sloužit už v polovině listopadu
• Výstava předmětů, historických plánů a dobových fotografií domů U Mincovny 6 a 8 v Jihlavě
• Slavnosti medu a vína o víkendu v Novém Městě na Moravě

Úterý   12. 10. 2021

• Centrum tradiční lidové kultury v Třebíči ožije přehlídkou lidových muzik
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta peníze a příruční brašnu; vandal počmáral vrata garáže; hledaný muž skončil ve vězení
• Policisté pátrají po tříměsíčním dítěti a jeho sedmnáctileté matce; žádají o pomoc veřejnost
• Sbírka Koláč pro hospic v Třebíči nashromáždila přes 175 tisíc korun
• Na Novém hřbitově v Třebíči mohou lidé uctít památku Antonína Kaliny
• Dva migranty zadrželi policisté na dálnici, dva další na Pelhřimovsku

Pondělí   11. 10. 2021

• Jihlavská polytechnika přivítá nové studenty poprvé ve výukovém centru
• Malé prasátko zavítalo v Hrotovicích do hotelu
• Řidič narazil s autem do stromu, skončil v nemocnici
• Požár vyvážecí soupravy napáchal škodu za 1,5 milionu korun
• V nemocnici v Havlíčkově Brodě je pietní místo věnované obětem covidu-19
• Z policejního deníku: policisté našli pohřešovanou ženu; opilí řidiči bourali v Jihlavě a Pelhřimově
• Třebíčské muzeum chystá dětskou vernisáž obrazů Tomáše Rossího doplněnou o besedu

Neděle   10. 10. 2021

• Z policejního deníku: opilý muž poničil auto; opilý muž boural na elektrokoloběžce, do nemocnice jej transportoval vrtulník
• Vyšlo CD věnované památce Jana Musila

Pátek   8. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede francouzsko-belgický snímek Titan
• I přes nepřízeň počasí se sbírka Koláč pro Bárku v Jihlavě vydařila; vybralo se přes 139 tisíc korun
• Komentovaná prohlídka výstavy Černá zvířata v jihlavské galerii
• Z policejního deníku: krádež motorové pily; krádež peněženky v bytě; opilá řidička bourala, nadýchala téměř 2,5 promile
• Jadernou elektrárnu Dukovany čeká první vinobraní
• Ždírec nad Doubravou nabízí dar tři tisíce korun každému, kdo se do konce roku ve městě přihlásí k trvalému pobytu
• V jihlavském muzeu se bude konat přednáška Po stopách moravských vojáků v Karpatech za první světové války
• V Jihlavě zahájí několik oprav povrchů silnic, například v Brtnické ulici začne výstavba nového chodníku

Čtvrtek   7. 10. 2021

• V části Vysočiny hrozí ranní mrazy, mohou poškodit úrodu
• O víkendu pojedou do Nových Domků a Velkého Beranova autobusy MHD; výluka se týká i zastávky Polenská v Jihlavě
• Tradiční novoměstský Fler trh v Novém Městě na Moravě již v sobotu
• Farmářsko-řemeslný jarmark v sobotu v Pelhřimově
• Památný den sokolstva připadá na 8. října
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chalupy věci za 15 tisíc; muž se při nehodě vážně zranil; vzteklý opilec skončil na záchytce

Středa   6. 10. 2021

• Drive-in volby na Vysočině: v Třebíči odvolilo 41 lidí, v Pelhřimově jeden člověk
• Bystřické hody letos i s tradičním ortelem se souzením berana
• Policisté dopadli muže, který s nožem v ruce ohrožoval obsluhu prodejny a dožadoval se alkoholu
• Z policejního deníku: zfetovaná žena bourala na elektrokole; vandal poškrábal lak na autě
• V Rančířově pokračuje oprava mostu na silnici I/38; doprava je zatím bez omezení, kyvadlově bude ještě řízena nárazově
• Raně barokní Boží muka ve Velkém Meziříčí se stala kulturní památkou
• Barokní chrám na Zelené hoře ve Žďáře bude po opravách otevřen veřejnosti slavnostní mší svatou

Úterý   5. 10. 2021

• Organizace nevidomých v Jihlavě pořádá ve čtvrtek 7. října Den otevřených dveří
• U Pikárce na Žďársku je nová retenční nádrž, zadrží vodu v lese
• Přednášky seznámí zájemce třeba s prvním, bohužel tragickým, leteckým dnem v Třebíči či s archeologickým výzkumem Karlova náměstí
• Neznámí vandalové počmárali na jihlavském nádraží vagony, policie hledá svědky
• Volební lístky už jsou ve schránkách; nyní se chystá výbava volebních místností
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 80 tisíc; krádež peněženky z auta; řidič nadýchal přes čtyři promile

Pondělí   4. 10. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz