Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 13.9 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Další požár v Enviropolu v Jihlavě: nový hasící systém zafungoval
Milionové investice jihlavského závodu Enviropol do opatření proti požárům se ukázaly jako efektivní. Zatěžkávací zkouškou si moderní hasící systém (tzv. sprinklery) prošel o uplynulém víkendu, kdy v objektu závodu začalo hořet.
"Sprinklery, které chrání střechu haly, se spustily téměř okamžitě. Za jedinou minutu z nich proudilo osm tisíc litrů vody. Hasiči přijeli už pouze na kontrolu a případné dohašení. Jsme rádi, že investice do moderního hasícího systému prokázala svoji opodstatněnost,” vyjádřila se manažerka Enviropolu, který se věnuje zpracování elektroodpadu, Pavla Marušová.

Příčinou požáru byly akumulátory, které jsou v dnešní době součástí velkého množství elektrozařízení. Vedení Enviropolu neustále hledá cesty k tomu, jak požárům zabránit. “Do našeho závodu se spotřebiče dostávají k recyklaci již na konci své životnosti, kdy jsou často mechanicky poškozené. Velmi často jsou i akumulátory za hranicí své životnosti. Z toho pak pramení rizika zahoření, kterým je náš závod při zpracování vystaven,” přiblížila Marušová.

Stejné problémy řeší zpracovatelé elektroodpadu po celém světě. “Rizika se snažíme maximálně eliminovat nejen kvůli bezpečnosti našich zaměstnanců a škodám na majetku, ale primárně z důvodu omezení negativních vlivů na životní prostředí,” dodala manažerka Enviropolu.

Velkou investicí na snížení rizika požárů byla i v loňském roce instalovaná linka na předtřídění elektroodpadu tzv. “Smasher“. Materiál se při průchodu linkou mechanicky rozvolní a vytříděné akumulátory jsou následně správně uskladněny, což výrazně snižuje riziko vzniku požáru. Nové technologie zpracování společně s novým hasícím systémem by měly zaručit maximální ochranu životního prostředí.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Rodinné centrum Srdíčko otevře po celý týden své dveře veřejnosti
V Rodinném centru Srdíčko ve Žďáře nad Sázavou proběhne od 20. do 24. září tradiční Týden otevřených dveří. Rodinné centrum Srdíčko funguje již třináctým rokem ve čtvrtém patře budovy žďárské polikliniky a je místem setkávání rodičů, dětí, seniorů i dalších zájemců, kterým celoročně nabízí vzdělávací, kulturní, volnočasové i poradenské aktivity. Kromě návštěvy aktivit centra mohou zájemci přijít i na doprovodné kulturní akce, které jsou součástí projektu Srdíčko kulturní.
„V týdnu otevřených dveří bude zdarma přístupná většina našich programů. Rodiče, prarodiče, senioři a další zájemci se k nám mohou přijít podívat, vyzkoušet si jednotlivé aktivity, seznámit se s lektorkami i provozem centra,“ říká vedoucí Jana Kamarádová.

Ke zpestření celého týdne chystají zaměstnanci také doprovodné kulturní akce, které jsou součástí projektu Srdíčko kulturní. V pondělí to bude Divadelní představení Tři prasátka v režii Hudebního Divadla Úsměv Ludmily Frištenské, které je určeno dětem od dvou let. „V úterý odpoledne zveme milovníky pěnivého moku na povídání o domácí výrobě piva,“ doplňuje Jana Kamarádová.

Projekt Srdíčko kulturní uzavře ve čtvrtek odpoledne velký zábavný program pro rodiny s dětmi Pojďte s námi do ZOO v režii Divadla Netratrdlo paní Lenky Cackové.

Rodinné centrum Srdíčko provozuje od roku 2008 Kolpingovo dílo ČR. Centrum je členem Sítě pro rodinu, která sdružuje rodinná a mateřská centra v České republice. Veškeré informace o dalších aktivitách najdou zájemci na webu www.rcsrdicko.cz.

TÝDEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ aneb SRDÍČKO KULTURNÍ 20. 9. - 24. 9. 2021

Pondělí 20. 9.
15:30 TŘI PRASÁTKA – divadelní představení pro děti od 2 let v režii hudebního Divadla Úsměv Ludmily Frištenské
17:30 – 19:00 ANGLIČTINA PRO STŘEDNĚ POKROČILÉ – informační schůzka k
jazykovému kurzu pro veřejnost

Úterý 21. 9.
09:00 – 11:00 ČTYŘLÍSTEK – ukázková hodina dopoledne pro rodiče s dětmi od 2,5
do 5 let
10:00 – 11:00 CVIČENÍ S KOČÁRKY – ukázková hodina, sraz cvičících
16:00 VÝROBA DOMÁCÍHO PIVA – beseda s p. Pavlem Dočekalem o výrobě domácího piva, určená široké veřejnosti

Středa 22. 9.
15:00 – 16:00 INFORMAČNÍ SCHŮZKY KE KROUŽKŮM PRO DĚTI:
ZPÍVÁNKY – hudební kroužek pro děti od 3 do 6 let
ŠIKOVNÉ RUČIČKY – tvořivý kroužek pro děti od 4 do 8 let
17:00 – 18:15 CVIČENÍ PRO TĚHOTNÉ – ukázková hodina

Čtvrtek 23. 9.
08:30 – 10:30 MIMIHERNA – ukázková hodina
15:00 POJĎTE S NÁMI DO ZOO – zábavné pásmo pro děti plné her a dovádění se
zvířátky, tvoření z balonků, malování na obličej a mnoho dalšího s Divadlem
NETRATRDLO

Pátek 24. 9.
08.30 - 10.30 HERNA PRO BATOLATA – ukázková hodina


Michael KUBÍKZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj napáchal škody za 80 tisíc; žena nadýchala téměř 3,5 promile; řidič nadýchal přes dvě promile
Do tří objektů ve Švábově na Jihlavsku se od pondělního rána 6. září do sobotního odpoledne vloupal neznámý zloděj a způsobil škodu za necelých osmdesát tisíc korun. Pachatel vnikl do chaty, kterou prohledal. Vloupal se také do dílny, ze které odcizil různé nářadí, křovinořez a elektro kolo značky Samebike. Dále pak vnikl do objektu chaty sloužící jako dílna a odcizil kufřík s ručním nářadím. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Žena nadýchala 3,46 promile, skončila na záchytce
V sobotu 11. září nalezli policisté v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku před jednou hodinou odpoledne na ulici Třebíčská značně opilou ženu, která ležela v křoví u silnice. "Při dechové zkoušce jí naměřili hodnotu 3,46 promile alkoholu. Policisté třiačtyřicetiletou ženu z Kroměřížska zajistili a odvezli ji na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Žena je podezřelá z přestupku proti veřejnému pořádku, který policisté šetří", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý dvaačtyřicetiletý muž z Pelhřimovska, který řídil vozidlo, i když to má zakázáno. "V sobotu 11. září jel s vozidlem Citroen před pátou hodinou odpoledne v Telči na Jihlavsku po ulici Třebíčská. Policisté zjistili, že má muž od konce loňského roku na základě rozhodnutí magistrátu uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to na dobu dvou let", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují.

Řidič nadýchal přes dvě promile, skončil na záchytce
V neděli 12. září kolem desáté hodiny večer kontrolovali policisté ve Velké Bíteši na Žďársku auto Volkswagen, jehož řidičem byl čtyřiačtyřicetiletý muž. Ten se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce, která vykázala pozitivní výsledek. "Naměřená hodnota činila 2,24 promile alkoholu a druhá dechová zkouška byla s výsledkem 2,40 promile. Opilý řidič nesrozumitelně komunikoval a neorientoval se v času ani prostoru. Policisté ho následně zajistili a eskortovali na záchytku k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidič nedýchal téměř dvě promile
Policisté zastavili v neděli 12. září krátce před desátou hodinou večer na ulici Koželská v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku vůz Renault, jehož řidičem byl devětačtyřicetiletý muž. "Součástí silniční kontroly byla dechová zkouška a její výsledek byl pozitivní. Naměřená hodnota činila 1,91 promile alkoholu. Výsledek opakovaného měření byl 1,94 promile. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", uvedla S. Rázlová. Vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Alkohol za volantem
Dva řidiče, kteří za volant vozidla usedli pod vlivem alkoholu, odhalili v neděli 12. září policisté na Pelhřimovsku.
Jednapadesátiletého řidiče vozidla Volkswagen kontrolovali policisté kolem půl čtvrté ráno na ulici Zichpil v Humpolci. Dechová zkouška vykázala naměřenou hodnotu 1,02 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 1,11 a 1,14 promile.
Druhého z řidičů zastavili pelhřimovští policisté před půl šestou ráno na ulici Humpolecká. Při
dechové zkoušce sedmatřicetiletý muž nadýchal 2,10 promile alkoholu. Podobné hodnoty vykázala také opakovaná měření.
"Policisté oběma mužům na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz. Svým jednáním
naplnili znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky", dodala mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Osmnáctiletá řidička byla pod vlivem marihuany
V neděli 12. září krátce před půl jedenáctou večer zastavili policisté z obvodního oddělení
v Humpolci na Pelhřimovsku na Havlíčkově náměstí osobní automobil Peugeot, jehož řidička byla osmnáctiletá žena. "Součástí silniční kontroly byl test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek byl pozitivní a vykázal přítomnost marihuany. Policisté ženu vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasila", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. V další jízdě již pokračovat nesměla a je podezřelá z přestupku na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Testování na základních školách v Jihlavě neodhalilo jediného pozitivního žáka
V současné době je testování na základních školách z nařízení vlády pozastaveno. Od začátku školního roku proběhla tři testování, při žádném se neobjevil pozitivní případ.
Testování na základních školách v Jihlavě proběhlo 1., 6. a 9. září. Od začátku tohoto týdne je pravidelné plošné testování žáků základních škol pozastaveno. Jedinou komplikaci zaznamenala Základní škola Demlova minulý pátek.

„Jednomu z žáků vyšel pozitivní antigenní test, a to i při opakovaném testování. Všichni spolužáci ze třídy tedy odešli domů do karantény, dokud nepřišly výsledky PCR testu, které byly negativní. Poté se žáci do školy opět vrátili,“ uvedl vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy Tomáš Koukal.

V jihlavských školních lavicích je od 1. září 587 nových prvňáčků, celkově má Jihlava jedenáct základních škol, do kterých chodí 5370 žáků.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Nad Chaloupkami se nesl hlas ovcí a saxofonů
V neděli 12. září se lesy i pastviny okolo ekocentra Chaloupky nad Novou Brtnicí zaplnily dospělými i dětmi. Tradiční Ovčí den začal. Akce, kterou toto ekocentrum každoročně připravuje pro veřejnost. V loňském roce ji přerušila pandemická opatření, ale letos to vyšlo.
Letošní rok je to navíc právě třicet let, kdy se na tomto místě začala psát chloupecká historii a tak
bylo jasné, jaké téma letošní Ovčí den provázelo. Tradiční disciplíny jako stříhání ovcí a jejich pasení pomocí ovčáckého psa nechyběly. V kuchyni se podával pastevecký kotlík z vynikajícího jehněčího masa, halušky s brynzou a tradiční ovocné táče, na nádvoříčku voněla čerstvá káva a stánky nabízely vše od mléčných dobrot, přes přírodní mýdla až po chaloupecké publikace.

A tím se dostáváme k letošnímu třicetiletému tématu. Na ostatních stanovištích si totiž mohli
návštěvníci vyzkoušet, co se vlastně na Chaloupkách dělá, o čem ta ekologická výchova doopravdy je. Při kosením louky mnozí zjistili, že ohánět se kosou, něco posekat, nikoho nezranit a nevyčerpat se po pár metrech není jen tak. U ohniště někteří poprvé v ruce drželi křesadlo a rozdělali oheň, po okolí pobíhaly skupinky s mapami a buzolami a hledaly oranžovo-bílé lampiony, protože si zkoušely orientační běh. U rybníčku se malí i velcí měnili v lovce a pátrali po vodních živočiších.

Kdo vešel do křídla s učebnami, prohlédl si novou výstavu fotografií, představující pestrou činnosti Chaloupek, zhlédl pětiminutový film o šesti chaloupeckých ekocentrech a jedné zbrusu nové lesní mateřské škol v Třebíči. Ti nejodhodlanější vstoupili do laboratoře, kde si zahráli na eko-olympioniky, čily středoškolské studenty, kteří se utkávají na tzv. ekologických olympiádách, které Chaloupky spolupořádají.

A nad tím vším se kromě bečení právě ostříhaných ovcí linuly tóny čtyř saxofonů. K chaloupeckým akcím totiž stejně jako ekologie patří i dobrá hudba. A letos se o ni postaralo sdružení A/QUARTET, čili čtvero saxofonů z Brtnice. Slunečného víkendu se snažily využít nejrůznější spolky v širokém okolí, ale i tak našlo cestu za ovečkami a Chaloupkami více než 200 návštěvníků nejrůznějšího věku.
Ani zdaleka jsme nemohli vyjmenovat vše, co se na Chaloupkách tuto neděli dělo. Když si však
pohlídáte chaloupecký web, můžete něco podobného, a nebo úplně jiného prožít na vlastní kůži příští rok na jaře na Den Země, nebo opět v září na Den ovcí 2022. Snad nám to nepřekazí další covidové tsunami.
Jan UHERZpět nahoru na obsah...

Práce na ulici...
Mnozí z vás si pod tímto souslovím jistě představí nejstarší známé řemeslo, jen to se pod tímto souslovím ovšem neskrývá. V minulém článku jsme se snažili přiblížit ambulantní formu naší sociální služby Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Vrakbar Jihlava (dále pouze NZDM), nyní bychom vám rádi představili formu terénní.
Co se pod touto formou skrývá? Je to ona, v nadpisu zmiňovaná práce na ulici, v našem případě sociální práce na ulici. Snažíme se s naší cílovou skupinou (mladí lidé 14–26 let pohybující se ve městě Jihlava, kteří zažívají nepříznivé situace, a to zejména v oblastech rodiny, školy, vrstevníků, návykových látek/chování, práce/financí, atp.) pracovat i v jejím přirozeném prostředí a tím ještě více snižovat práh naší služby, tzn. mladí lidé nemají bariéru v tom, že musí nějak přijít. Často jsou mladí lidé i otevřenější a cítí se bezpečněji, když s nimi pracujeme venku a nejsme za „zavřenými“ dveřmi. Do terénu chodíme ve školním roce dvakrát týdně – v pondělí 13:00 – 16:30 hod. a ve středu 14:00 – 18:00 hod.

Metodu streetwork tvoří aktivní vyhledávací a kontaktní činnost zaměřená na jednotlivce i sociální skupiny. Jedná se tedy o vyhledávací, doprovodnou a mobilní sociální práci s nízkoprahovou nabídkou podpory a pomoci. Vyhledávací funkce spočívá v tom, že pracovník aktivně vyhledává své klienty za účelem navázání kontaktu. Doprovodná činnost znamená poskytování pomoci a podpory v řešení nepříznivých životních situací, pomoc při zvládání každodenních problémů. Doprovodná činnost znamená i fyzické doprovázení klienta do různých institucí jako je např. policie, soud, kurátoři pro mládež, úřady práce, domy na půl cesty apod. Mobilní funkce terénní sociální práce vychází z potřeb samotné cílové skupiny a znamená, že lokalita práce s cílovou skupinou se pohybuje a mění právě podle potřeb skupiny nebo jiných faktorů (např. ročního období, záborem jejich hřiště apod.). V praxi to vypadá tak, že pracovník navštěvuje místa, kde se nachází skupina klientů, se kterou právě pracuje.

Práci v terénu provádí sociální pracovníci (streetworkeři), jejichž „kanceláří“ jsou ulice, parky, kluby, herny, nádraží aj. Jejich úkolem je vyhledávat a kontaktovat skupiny a jednotlivce, kteří jsou v nepříznivé životní situaci. Cílem streetworku je pracovat s lidmi v jejich prostředí, preventivně na ně působit (upozorňovat na nevhodné chování, rizikový styl života), pracovat s nimi na jejich potížích (např. doprovod to instituce, hledat práci, potíže ve škole, se školou atd.). Jinými slovy řešit věci, které je trápí a potřebují s nimi pomoci a poskytovat jim sociální poradenství a pomoc. V prvním pololetí letošního roku proběhlo v terénní formě služby 293 kontaktů s klienty, u kterým streetworkeři provedli 952 intervencí. Považujeme za důležité zmínit i to, že terénní práce v roce 2021 byla a je silně ovlivněna protiepidemickými opatřeními.

Závěrem bychom chtěli říct, že mladí lidé do ulic patří, byli tam vždy a vždy tam budou. To, jak se chovají, a co dělají, je vizitkou celé společnosti, nikoli pouze jejich. To, že si někdo myslí, že by měli všichni svůj volný čas trávit v NZDM, DDM či obdobných institucích, je nereálné a svým způsobem je to i překážkou v navazování kontaktů mimo instituce, najít si kamaráda prostě jen tak venku.
Nela STAROBOVÁZpět nahoru na obsah...

Oprava silnice I/19 mezi obcí Kámen a hranicí Vysočiny s Jihočeským krajem spěje do finále
Oprava přibližně 5660 metrů silnice I/19 Kámen a hranicí Vysočiny a Jihočeského kraje se blíží ke konci. Oprava je rozdělena na dva základní úseky. Ten mezi hranicí kraje a Obrataní je dlouhý 2359 metrů. Dokončen je úsek mezi hranicí kraje a železničním přejezdem s tím, že se zde v jízdním pruhu ve směru k Obratani dokončuje oprava propustku, který si vzhledem k jeho fyzicky zjištěnému stavu vyžádal větší rozsah prací. Ve stejném směru za železničním přejezdem proběhlo odfrézování starého povrchu, očištění povrchu po frézování a souběžně se pracuje na čištění a profilaci příkopů odvodnění a seříznutí krajnice.
Ve druhé části dlouhé 3303 metrů mezi Obrataní a začátkem obchvatu obce Kámen práce realizuje společnost SWIETELSKY, která je zde již závěrečné etapě. Momentálně se pracuje v jízdním pruhu ve směru Kámen - Obrataň mezi křižovatkami se sinicí II/128 na Eš a Věžnou. I tady v uplynulém týdnu proběhlo odfrézování starého povrchu, jeho očištění po frézování a souběžně se pracuje na čištění a profilaci příkopů odvodnění a seříznutí krajnice.

"V tomto týdnu navážeme v obou pracovních úsecích podobnými činnostmi jako je oprava propustků pod sjezdy, terénní úpravy, pokládka nezpevněných krajnic a příprava povrchu před pokládkou asfaltového mastixového koberce. Ten budeme pokládat koncem tohoto a v průběhu příštího týdne. Uvedení opravovaného úseku jako celku do provozu plánujeme k 10. říjnu s tím, že část úseku Obrataň - Kámen bude dokončena dříve a řidiči se tak již následně zdrží na semaforech pouze v omezení mezi železničním přejezdem a Obrataní", informoval Martin Buček z komunikačního týmu Ředitelství silnic a dálnic.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

V jihlavském muzeu si budou moci lidé prostudovat historii jihomoravských šibenic
Výstava Jihomoravské šibenice bude k vidění v prostorách malého výstavního sálu muzea v Jihlavě od 16. září do 28. listopadu. Výstava je zapůjčena z Ústavu antropologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Během posledních desíti let byla na Moravě identifikována místa, kde stávaly některé šibenice zaznamenané na Prvním vojenském mapování. V místech šibenic u Tišnova, Vranova nad Dyjí, Slavkova, Šatova, Ivančic a Bystřice nad Pernštejnem byl proveden archeologický výzkum, při němž byly odkryty půdorysy zděných šibenic umožňující hypotetickou rekonstrukci těchto staveb.
Nalezená keramika, železné předměty a mince z 15. až 18. století datují provoz na těchto popravištích. Zde nalezené kosti odsouzenců dávají představu o pohlaví a stáří popravených delikventů. Výstava seznamuje s výsledky bádání na těchto objektech.

Městské popraviště v Bystřici nad Pernštejnem se nacházelo na dobře viditelném kopci jižně od městské zástavby. Z původní šibenice čtvercového až mírně lichoběžníkovitého tvaru o vnější délce 4 až 4,5 m se dochovalo do výšky 65 cm kamenné ohrazení. Zkoumaná byla vnitřní část šibenice, kde se nacházely vrstvy kamenů, perleťářského odpadu a suti proložené humusovitou mezivrstvou s četnými rozptýlenými i anatomický uspořádanými lidskými kostmi. Na dně šibenice byl odkryt neporušený hrob chlapce ve věku kolem 13 let.
Při odkryvu vnitřní výplně šibenice se našly zlomky keramiky datovatelné od přelomu 15. a 16. století do 18. století; nalezené záponky typu háček a očko a knoflíky byly běžnou součástí oděvu; hřebíky, železný nůž a srp pravděpodobně souvisely s provozem na místě. Nalezené stříbrné mince české, polské a korutanské ražby jsou datovatelné do 15. až 17. století. Sondáží byla zkoumaná terénní hrana, která vymezovala areál popraviště.

Autoři výstavy: prof. PhDr. Josef Unger, CSc.; akad. arch. Ing. Jan Velek; RNDr. Robin Pěnička, Ph.D.; Mgr. Alica Křápková; Mgr. Soňa Boriová z Ústavu antropologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Při nehodě u Blatnice na Třebíčsku zemřel řidič osobního auta
Na silnici mezi Jaroměřicemi nad Rokytnou a Moravskými Budějovicemi u Blatnice na Třebíčsku se stala v pondělí 13. září tragická dopravní nehoda, při které uhořel řidič osobního auta.
"Řidič osobního vozidla vyjel mimo komunikaci, kde automobil narazil do stromu. Řidič při havárii zemřel", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová.

"Na místě nehody zasahovala lékařská posádka záchranářů z Moravských Budějovic a vrtulník LZS z Jihlavy, který byl ovšem po vzletu odvolán zpět na základnu. Řidiče osobního vozidla již nebylo možné zachránit. Utrpěl zranění neslučitelná se životem, kterým na místě nehody podlehl", vysvětlil mluvčí krajských záchranářů na Vysočině Petr Janáček.

"Na místo události vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Moravské Budějovice. Při nehodě, po které začalo osobní auto hořet, zůstal řidič uvnitř auta uvězněn a zemřel. Hasiči provedli lokalizaci a likvidaci požáru", informovala mluvčí krajských hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Policisté provádějí na místě ohledání a šetření. Příčinu a okolnosti havárie prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   21. 10. 2021

• Beseda s pamětníky učitele a badatele Vratislava Bělíka v Třebíči

Středa   20. 10. 2021

• Sdružení krajina prosí o spolupráci při charitativním tvoření
• V zámeckém parku v Přibyslavi voní spadané listí zmarličníku japonského
• Jihlava doporučila prodloužit podzimní prázdniny o pondělí a úterý
• Muzeum ve Velkém Meziříčí ukončí sezonu akcí Podzim na šlechtickém sídle, lidé uvidí třeba jak se na zámku topilo či jak šlechta stolovala
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta, škoda přesáhla 90 tisíc; policisté našli zloděje jízdního kola
• Hasiče z Jaderné elektrárny Dukovany, Jihomoravského kraje a Vysočiny prověří 125 vysoká chladicí věž
• Jihlavská nemocnice mění kotelnu; opravy budou stát desítky milionů

Úterý   19. 10. 2021

• Nejvíce nelegálních zaměstnanců pracovalo na Vysočině
• Prohlášení Institutu Václava Klause k útokům paní Leyenové na Polsko
• Na Vysočině bude ve čtvrtek foukat silný vítr, meteorologové vydali varování
• Z policejního deníku: vandal poničil auto, škoda je 50 tisíc; agresivní opilci skončili na záchytce
• V Budišově srazil vlak osobní auto, při nehodě nebyl nikdo zraněn
• V léčebně dlouhodobě nemocných v Moravských Budějovicích mají pacienti k dispozici sedm nových polohovatelných lůžek

Pondělí   18. 10. 2021

• Zažijte strašidelnou noční prohlídku táborské zoologické zahrady
• Výstavu Cvrčci ze sna v jihlavské galerii doprovodí workshop i projekce filmu Pouštní světla
• Český den s českými vlajkami Naše zem a my všichni s ní máme svátek! Vyvěsme vlajky! Důvodů k tomu to učinit je nemálo
• Senioři nezahálí; v klubu Archa tisknou třeba barevné ubrusy, pracují s hlínou a dekorují keramiku
• Na Vysočině přibydou další tři stacionární silniční meteorologické stanice; silničářům pomáhají hlavně v zimě
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě; opilci skončili na záchytce
• První vinobraní jaderné vinice přineslo přes 700 kilo hroznů
• U Kozlova na Žďársku havarovala tři auta, dva lidé utrpěli zranění

Neděle   17. 10. 2021

• Z policejního deníku: krádež křovinořezu a pily; muž přišel o peněženku; opilý cyklista
• Dálnice ve Velkém Meziříčí na 144. km ve směru na Prahu byla kvůli nehodě neprůjezdná; zranění utrpělo pět osob

Sobota   16. 10. 2021

• Rodové sídlo pánů z Kunštátu a Přibyslav
• Ohlédnutí za proběhlými parlamentními volbami
• Telčští památkáři se připojují k Mezinárodnímu dni archeologie; pořádají přednášku o archeologii na Vysočině
• Přednáška s titulem Letenku do vesmíru prosím, aneb kdy se vydáme na dovolenou na Měsíc? v jihlavském muzeu

Pátek   15. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Každá minuta života; čtyřletý Mišo je rodiči trénován a vychováván v duchu tzv. Kamevédy
• Vojenská policie hledá svědky tragické dopravní nehody v Pelhřimově
• Z policejního deníku: muž ukradl čtyřkolku a hned ji prodal; krádež smrkové kulatiny; nález protiletadlového tříštivého náboje
• Město Jihlava najalo na drobné opravy chodníků a silnic dva údržbáře

Čtvrtek   14. 10. 2021

• Polytechnika v Jihlavě přivítala nové studenty premiérově ve výukovém centru
• Orel v Bystřici nad Pernštejnem slaví sté výročí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata dikobrazů srstnatonosých
• Do jihlavského muzea v sobotu na výstavy Moravské šibenice a Mincovny 6 a 8
• V nemocničním parku v Třebíči bylo vysazeno 23 buků a javorů
• Z policejního deníku: muž napadal manželku, na souseda vzal sekeru; hledaný muž skončil ve vězení; muž si objednal boty, nemá nic
• Urologie v nemocnici v Třebíči vyšetřuje přístroji nové generace
• Chirurgové z celé republiky se jezdí učit do Třebíče
• Pohřešovanou matku s miminkem policisté našli na Děčínsku, jsou v pořádku
• Strážníci v Jihlavě zadrželi celostátně hledaného muže
• Onkologičtí pacienti v jihlavské nemocnici mohou využít nový nadstandardní pokoj

Středa   13. 10. 2021

• Na stavbě mostu u Dvorců utrpěl smrtelné zranění pětadvacetiletý dělník
• Vlhčené ubrousky nebo hygienické potřeby už by neměly plavat v potoce
• Z policejního deníku: vandalovi, který poškodil auta, hrozí až rok vězení; v Jihlavě se střetla auta, jeden z účastníků nehody byl opilý
• Nová protihluková stěna v Jihlavě - Pávově bude plně sloužit už v polovině listopadu
• Výstava předmětů, historických plánů a dobových fotografií domů U Mincovny 6 a 8 v Jihlavě
• Slavnosti medu a vína o víkendu v Novém Městě na Moravě

Úterý   12. 10. 2021

• Centrum tradiční lidové kultury v Třebíči ožije přehlídkou lidových muzik
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta peníze a příruční brašnu; vandal počmáral vrata garáže; hledaný muž skončil ve vězení
• Policisté pátrají po tříměsíčním dítěti a jeho sedmnáctileté matce; žádají o pomoc veřejnost
• Sbírka Koláč pro hospic v Třebíči nashromáždila přes 175 tisíc korun
• Na Novém hřbitově v Třebíči mohou lidé uctít památku Antonína Kaliny
• Dva migranty zadrželi policisté na dálnici, dva další na Pelhřimovsku

Pondělí   11. 10. 2021

• Jihlavská polytechnika přivítá nové studenty poprvé ve výukovém centru
• Malé prasátko zavítalo v Hrotovicích do hotelu
• Řidič narazil s autem do stromu, skončil v nemocnici
• Požár vyvážecí soupravy napáchal škodu za 1,5 milionu korun
• V nemocnici v Havlíčkově Brodě je pietní místo věnované obětem covidu-19
• Z policejního deníku: policisté našli pohřešovanou ženu; opilí řidiči bourali v Jihlavě a Pelhřimově
• Třebíčské muzeum chystá dětskou vernisáž obrazů Tomáše Rossího doplněnou o besedu

Neděle   10. 10. 2021

• Z policejního deníku: opilý muž poničil auto; opilý muž boural na elektrokoloběžce, do nemocnice jej transportoval vrtulník
• Vyšlo CD věnované památce Jana Musila

Pátek   8. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede francouzsko-belgický snímek Titan
• I přes nepřízeň počasí se sbírka Koláč pro Bárku v Jihlavě vydařila; vybralo se přes 139 tisíc korun
• Komentovaná prohlídka výstavy Černá zvířata v jihlavské galerii
• Z policejního deníku: krádež motorové pily; krádež peněženky v bytě; opilá řidička bourala, nadýchala téměř 2,5 promile
• Jadernou elektrárnu Dukovany čeká první vinobraní
• Ždírec nad Doubravou nabízí dar tři tisíce korun každému, kdo se do konce roku ve městě přihlásí k trvalému pobytu
• V jihlavském muzeu se bude konat přednáška Po stopách moravských vojáků v Karpatech za první světové války
• V Jihlavě zahájí několik oprav povrchů silnic, například v Brtnické ulici začne výstavba nového chodníku

Čtvrtek   7. 10. 2021

• V části Vysočiny hrozí ranní mrazy, mohou poškodit úrodu
• O víkendu pojedou do Nových Domků a Velkého Beranova autobusy MHD; výluka se týká i zastávky Polenská v Jihlavě
• Tradiční novoměstský Fler trh v Novém Městě na Moravě již v sobotu
• Farmářsko-řemeslný jarmark v sobotu v Pelhřimově
• Památný den sokolstva připadá na 8. října
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chalupy věci za 15 tisíc; muž se při nehodě vážně zranil; vzteklý opilec skončil na záchytce

Středa   6. 10. 2021

• Drive-in volby na Vysočině: v Třebíči odvolilo 41 lidí, v Pelhřimově jeden člověk
• Bystřické hody letos i s tradičním ortelem se souzením berana
• Policisté dopadli muže, který s nožem v ruce ohrožoval obsluhu prodejny a dožadoval se alkoholu
• Z policejního deníku: zfetovaná žena bourala na elektrokole; vandal poškrábal lak na autě
• V Rančířově pokračuje oprava mostu na silnici I/38; doprava je zatím bez omezení, kyvadlově bude ještě řízena nárazově
• Raně barokní Boží muka ve Velkém Meziříčí se stala kulturní památkou
• Barokní chrám na Zelené hoře ve Žďáře bude po opravách otevřen veřejnosti slavnostní mší svatou

Úterý   5. 10. 2021

• Organizace nevidomých v Jihlavě pořádá ve čtvrtek 7. října Den otevřených dveří
• U Pikárce na Žďársku je nová retenční nádrž, zadrží vodu v lese
• Přednášky seznámí zájemce třeba s prvním, bohužel tragickým, leteckým dnem v Třebíči či s archeologickým výzkumem Karlova náměstí
• Neznámí vandalové počmárali na jihlavském nádraží vagony, policie hledá svědky
• Volební lístky už jsou ve schránkách; nyní se chystá výbava volebních místností
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 80 tisíc; krádež peněženky z auta; řidič nadýchal přes čtyři promile

Pondělí   4. 10. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz