Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 14.9 2021


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Prevence má smysl! Den otevřených dveří a prevence Nemocnice Třebíč odhalil přes 20 případů vážných onemocnění
Druhou zářijovou sobotu otevřela třebíčská nemocnice svoje dveře a umožnila veřejnosti nahlédnout do nově vybudovaných prostor energocentra a nabídla mnohá preventivní vyšetření zdarma. Co návštěvníky opravdu hodně zajímalo, byl stav cholesterolu v jejich krvi. Velmi vyhledávané stanoviště bylo na neurologickém oddělení ultrazvukové vyšetření magistrálních tepen mozku a na očním oddělení kontrola nitroočního tlaku. Starší generace hojně využila možnosti překontrolovat svůj krevní tlak, okysličení krve a hodnotu cukru. Na zjištění krevní skupiny stála fronta zájemců průběžně celý den.
Prevence je důležitá. „Na prevenci lidé často zapomínají a my jim to každoročně připomínáme právě dnem otevřených dveří a prevence. Vždy se najdou případy, které ihned předáváme do rukou odborných lékařů k podrobnějšímu vyšetření a následnému léčení,“ zdůrazňuje smysluplnost preventivních prohlídek ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

Zajímá Vás, kolik lidí využilo nabídku prevence třebíčské nemocnice?

Vyšetření nitroočního tlaku navštívilo 111 osob.

Ultrazvukové vyšetření magistrálních tepen mozku navštívilo 122 osob.

Kontrolou cholesterolu prošlo 140 osob.

Na vyšetření zjištění protilátek HIV dorazilo přes 40 osob.

Neustálé fronty byly u stolečků s měřením tlaku, saturace, glykemie a orientačního stanovení krevní skupiny.

Představeny byly také poradny třebíčské nemocnice: bariatrická, logopedická, laktační a nutriční.

Veřejnost také využila možnost nahlédnout do nově zkolaudované budovy energocentra, kde každou hodinu probíhala komentovaná prohlídka.

A co se u nás právě buduje?

V plném proudu je generální rekonstrukce čtyř původních operačních sálů, která má být dokončena v červnu roku 2022. Stavba pokračuje dle harmonogramu, avšak vrásky na čele nám začíná dělat nedostatek stavebního materiálu na trhu.

S prevencí ale nekončíme

Kožní oddělení Nemocnice Třebíč Vás zve v rámci 20. EVROPSKÉHO DNE MELANOMU na preventivní kontrolu znamének v pondělí 20. září od 9 do 14 hodin (budova M, 2. NP).
Jitka MÁCOVÁZpět nahoru na obsah...

Na ženu spadl u Obrvaně na Havlíčkobrodsku strom, zraněním podlehla
V lese u Obrvaně nedaleko Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku spadl v sobotu 11. září kolem deváté hodiny ráno kmen stromu na asi padesátiletou ženu. Ta i přes rychlou lékařskou pomoc zemřela.
"Na místě neštěstí zasahovala pozemní záchranářská posádka a vrtulník letecké záchranné služby. I přes maximální úsilí našich záchranářů se těžce zraněného pacienta nepodařilo zachránit a na místě události zemřel", řekl mluvčí krajských záchranářů na Vysočině Petr Janáček.

Tragickou událostí se zabývají kriminalisté v Havlíčkově Brodě. "Mohu potvrdit, že zde spadl stromu na osobu, která zraněním podlehla. Příčinu a okolnosti tragické události prověřujeme", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

S resuscitací zraněné ženy pomáhali záchranářům také hasiči ze stanice Ledeč nad Sázavou.

Foto: ilustrační
- red -Zpět nahoru na obsah...

Výstava fotografií členů Fotoklubu Litovel v jihlavském muzeu
Až do 28. listopadu potrvá v Muzeu Vysočiny v Jihlavě profilová výstava našich přátel z Hané, a sice členů Fotoklubu Litovel. Je to velmi pilný a iniciativní fotoklub, navíc s dlouhou historií. Fotografové se v Litovli totiž sdružovali již ve třicátých letech, ale soustavná činnost je dobře zdokumentována až po druhé světové válce.
Ustavující schůze klubu fotoamatérů a filmových pracovníků se konala 17. září 1947 v restauraci „U Bílého koníčka“. Když později (1949) v Litovli vznikl závod Křižík (pozdější Gramozávody a Tesla), byl i zde založen fotokroužek a začal vyvíjet pestrou činnost.

Od roku 1963 se členové již sloučených kroužků začali věnovat barevné fotografii, ale hlavně diapozitivům. Vznikala souvislá pásma obrazů s doprovodným textem a ve spolupráci s místním divadelním souborem i náročná představení, jako „Hučivá Desná“, či polyekran „Královské město Litovel roku 1965“. V roce 1984 měl fotokroužek 16 členů a tento rok byl z hlediska činnosti a dosažených výsledků jedním z nejúspěšnějších.

V roce 1986 byla uspořádána výstava „Litovelsko našima očima“, roku 1989 si fotokroužek připomenul 40. výročí založení, uspořádal výstavu a svolal pamětníky. Dnešní fotoklub byl ustaven v březnu 2000 na první schůzce „Studia Ateliér“, jehož je klub součástí, a navázal tak na systematickou činnost a úspěchy dřívějšího fotokroužku. Fotoklub se od roku 2004 zapojuje do mapového okruhu Blatenská růže a v letech 2005 a 2007 do letních fotofestivalů v Moravské Třebové.

V roce 2006 uskutečnil fotoklub Litovel první větší fotografický projekt ve své šedesátileté historii: „Litovelsko a jeho lidé“. Vznikl z podnětu dlouholetého klubového přítele, fotografa Jindřicha Štreita. Premiérová výstava projektu, který se věnoval zachycení života ve městě a okolí, proběhla v litovelské výstavní síni v červnu 2006. Následovaly reprízy v litovelském gymnáziu, v Uničově, Pardubicích, Hradci Králové, Moravské Třebové, Svitavách, Poličce… Celá akce byla podpořena vydáním vůbec první klubové publikace – katalogem projektu.
Současný litovelský fotoklub má přes dvacet členů a schází se pravidelně dvakrát za měsíc ve vlastní klubovně, která je zároveň fotokomorou i fotoateliérem. Členové jsou nejen Litoveláci, ale mnozí dojíždějí z blízkého či vzdálenějšího okolí (z Olomouce či Mohelnice). Někteří pracují výhradně s barvou, jiní zase pouze černobíle. Stále však přibývá těch, kteří vedle barevného negativu či digitálního záznamu zkouší tvořit černobíle. Paleta technik a žánrů je tak opravdu široká. Přínosem je, že mladí členové navštěvují školu výtvarné fotografie v Olomouci.

Fotoklub je otevřen všem zájemcům o tvůrčí fotografii a je schopen zajistit výstavy svých členů také mimo Litovel.
Pavel BEZDĚČKAZpět nahoru na obsah...

Víkend v Telči plný kultury, sportu i zábavy
BMXtreme fest 2021 na Panském dvoře BMXtreme fest je 7. ročník sportovně-hudební akce, která se uskuteční 17. - 19. září v Panském dvoře v Telči. V pátek i sobotu večer se můžete těšit na multižánrový hudební program, kde vystoupí i přední čeští interpreti jako je Kapitán Demo, Paulie Garand & Kenny Rough, ale i 2 kapely ze sousedního Rakouska a spousty DJů.
Páteční večer odstartuje projekce bikerských filmů, která začíná v 19:00 a je pro diváky zdarma. Následovat bude hudební program v podání lokálních DJů, kteří budou hrát D'n'B, house a techno. Hlavní den festivalu sobota bude patřit Mistrovství České republiky v BMX minirampě, na které dorazí i několik zahraničních BMX profesionálů. Kromě sledování závodu si budou diváci moci vyzkoušet jízdu na pumptracku na zapůjčeném kole či koloběžce, skočit do nafukovacího bagu nebo si vytisknout fotku ve fotokoutku. Sobotní večer bude probíhat program rovnou na 2 stagích. Jak říká pořadatel akce Roman Čermák: „Letos pro návštěvníky chystáme historicky nejlepší hudební line-up, BMX závody s mezinárodní účastí, ale i aktivity přes den, které si sami návštěvníci budou moci vyzkoušet. To vše po 6-ti leté pauze a ve spolupráci s naším partnerským klubem z Reingers.“
Zajímavosti:
- 6 ročníků - průměrně přes 1000 návštěvníků (v minulosti u nás vystupoval Paulie Garand, DJ Wich, Michal Šeps, Prague Conspirace, Totální nasazení,...
- v roce 2010 hrál na festivalu Mirai Navrátil se svojí bývalou kapelou The Cornflakes
- v rámci klubových akcí od BMXtreme festu v Telči hrál Jakub Děkan s bývalou kapelou Rosemary
- v minulosti se akce konala v již neexistujícím Bikeparku Telč, ale i na historickém náměstí - letos opět nová lokace: Panský dvůr Telč
- v minulosti dorazila BMX riderka z Argentiny, ale i závodníci z Německa, Maďarska, Slovenska
- Mistrovství České republiky v BMX minirampě s mezinárodní účastí - dorazí jezdci z Rakouska, Chorvatska, Maďarska
- letos 2 hudební večery - multižánrový line-up (Kapitán Demo, Paulie Garand, 2 rakouské kapely, ale hromada DJs
- nově aktivity pro diváky/návštěvníky! Pumptrack s půjčovnou kol a koloběžek, skok do obřího nafukovacího airbagu, barber shop, tiskárna na fotky - odpolední program akce je jak pro mladé, tak i pro rodiny s dětmi!
- nově páteční projekce bike filmů
- v sobotu 2 hudební stage (hlavní s kapelami a druhá s DJi)
- v sobotu vstup do 14:00 pouze za 150 Kč a následně 300 Kč
- amatérský závod na pumptracku na kolech, koloběžkách i skateboardech
- spolupracujeme s klubem z Rakouského Reingers v rámci Interregu Roman Čermák, pořadatel BMXtreme fest 2021

Svatý Václav přijede do Telče
Svatováclavské slavnosti se konají v sobotu 18. září od 10 do 17 hodin na náměstí Zachariáše z Hradce. Tradičně uctíme svátek sv. Václava, který opět se svojí družinou zavítá do našeho města ve 14 hodin odpoledne.
V 10 hodin přijďte s dětmi na hranou pohádku s písničkami „O čertovském křesle“ v podání Divadelního spolku Jana Lišky z Třeště. A od půl třetí zahraje cimbálová muzika Rathan. Můžete si projít řemeslný trh či ochutnat domácí speciality a medovinu od místních včelařů.

Firefighter combat challenge Telč
HZS Kraje Vysočina, územní odbor Jihlava zvou na jubilejní XX. ročník soutěže profesionálních hasičů z ČR i ze zahraničí v hasičském pětiboji v sobotu 18. září od 9.00 hod. v areálu Hasičské stanice v Luční ulici v Telči.
Více na www.firefighterchall…

Vítání dětí
Vzhledem ke „covidové“ situaci se nemohlo uskutečnit tradiční vítání občánků. Aby děti narozené koncem roku 2019 a v roce 2020 nebyly o tento slavnostní den ošizeny, naplánovali jsme netradiční vítání dětí v pondělí
20. 9. 2021 ve 14.00, v 15.00 a v 16.00 hodin v Univerzitním centru. Osloveno bylo 101 dětí.
Věra PEICHLOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: neznámý vandal poničil zaparkovaná auta; opilý recidivista kradl alkohol; krádež kovových poklopů
Neznámý vandal poškodil v době od sobotního večera 11. září do nedělního rána zaparkovaná auta v ulici Březinova v Jihlavě. Auto Škoda Citigo poškrábal vrypy do laku na dveřích a kapotě, další auto Seat Arona poškodil vrypem do laku na dveřích, kapotě, střeše a blatnících a třetí vůz Opel Astra poškrábal na nárazníku. Škoda na autech je asi devadesát tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, případ prověřují a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Opilý recidivista kradl v obchodě alkohol
Ze spáchání trestného činu je podezřelý šestačtyřicetiletý recidivista, který odcizil v obchodním domě v Třebíči lahve s alkoholem. Zloděj byl v minulosti za majetkovou trestnou činnost již opakovaně soudně trestán. "Naposledy byl odsouzen letos v červnu a až do začátku příštího roku je ve zkušební době podmíněného trestu odnětí svobody. Přesto muž v sobotu 11. září odcizil v obchodním domě po sedmé hodině večer dvě lahve s alkoholem a snažil se odejít bez zaplacení", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Zastavil ho pracovník ostrahy a na místo byli přivoláni policisté. Podezřelý muž byl pod vlivem alkoholu, při dechové zkoušce mu policisté naměřili přes tři promile alkoholu. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu krádeže, případ policisté prověřují.

Krádež brusky
Policisté ze Světlé nad Sázavou prověřují případ krádeže věcí z rozestavěného objektu, ke kterému došlo mezi devátou hodinou ráno a čtvrtou hodinou odpoledne ve čtvrtek 9. září v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. "Pachatel z přístupné stavby u křižovatky ulic Koželská a Jiřího Wolkera odcizil úhlovou brusku, a to včetně akumulátoru", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté v případu zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli pátrají.

Pachatel odcizil kovové poklopy
Policisté z Chotěboře prověřují případ krádeže kovových poklopů, ke kterému došlo v době od března do pondělí 13. září u Golčova Jeníkova na Havlíčkobrodsku. "Pachatel nedaleko železničního přejezdu odcizil ze stojanu u výhybek šest kovových poklopů, čímž majiteli způsobil škodu kolem patnácti tisíc korun. Přivolaní policisté místo činu ohledali, provedli šetření a vše zadokumentovali", informovala Stanislava Rázlová. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli pátrají.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
V pondělí 13. září zastavili policisté po poledni v Třebíči řidiče vozidla Fiat, který jel po ulici Bráfova třída. "U čtyřicetiletého muže při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,46 promile alkoholu a obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý dvaatřicetiletý muž, který řídil vůz, i přes vyslovený zákaz. V pondělí 13. září jel v Třebíči s vozidlem Peugeot po deváté hodině dopoledne po ulici Znojemská. "Řidičský průkaz muž nepředložil a policisté zjistili, že ho ani nevlastní. Muž má totiž od loňského léta na základě rozhodnutí městského úřadu uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, který by mu měl skončit až za více než měsíc", uvedla mluvčí Jana Kroutilová. Policejní inspektor sdělil muži podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Muž za volant usedl v době zákazu
Policisté zastavili v pondělí 13. září kolem půl desáté večer v ulici Hálkova v Humpolci na Pelhřimovsku osobní auto Volkswagen. "Provedená lustrace ukázala, že třicetiletý muž, který usedla za volant vozidla, má od února letošního roku vyslovený zákaz řízení, a to na dobu dvou let. Muž v další jízdě pokračovat nesměl. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí", informovala mluvčí policistů Stanislava Rázlová.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   21. 10. 2021

• Beseda s pamětníky učitele a badatele Vratislava Bělíka v Třebíči

Středa   20. 10. 2021

• Sdružení krajina prosí o spolupráci při charitativním tvoření
• V zámeckém parku v Přibyslavi voní spadané listí zmarličníku japonského
• Jihlava doporučila prodloužit podzimní prázdniny o pondělí a úterý
• Muzeum ve Velkém Meziříčí ukončí sezonu akcí Podzim na šlechtickém sídle, lidé uvidí třeba jak se na zámku topilo či jak šlechta stolovala
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta, škoda přesáhla 90 tisíc; policisté našli zloděje jízdního kola
• Hasiče z Jaderné elektrárny Dukovany, Jihomoravského kraje a Vysočiny prověří 125 vysoká chladicí věž
• Jihlavská nemocnice mění kotelnu; opravy budou stát desítky milionů

Úterý   19. 10. 2021

• Nejvíce nelegálních zaměstnanců pracovalo na Vysočině
• Prohlášení Institutu Václava Klause k útokům paní Leyenové na Polsko
• Na Vysočině bude ve čtvrtek foukat silný vítr, meteorologové vydali varování
• Z policejního deníku: vandal poničil auto, škoda je 50 tisíc; agresivní opilci skončili na záchytce
• V Budišově srazil vlak osobní auto, při nehodě nebyl nikdo zraněn
• V léčebně dlouhodobě nemocných v Moravských Budějovicích mají pacienti k dispozici sedm nových polohovatelných lůžek

Pondělí   18. 10. 2021

• Zažijte strašidelnou noční prohlídku táborské zoologické zahrady
• Výstavu Cvrčci ze sna v jihlavské galerii doprovodí workshop i projekce filmu Pouštní světla
• Český den s českými vlajkami Naše zem a my všichni s ní máme svátek! Vyvěsme vlajky! Důvodů k tomu to učinit je nemálo
• Senioři nezahálí; v klubu Archa tisknou třeba barevné ubrusy, pracují s hlínou a dekorují keramiku
• Na Vysočině přibydou další tři stacionární silniční meteorologické stanice; silničářům pomáhají hlavně v zimě
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě; opilci skončili na záchytce
• První vinobraní jaderné vinice přineslo přes 700 kilo hroznů
• U Kozlova na Žďársku havarovala tři auta, dva lidé utrpěli zranění

Neděle   17. 10. 2021

• Z policejního deníku: krádež křovinořezu a pily; muž přišel o peněženku; opilý cyklista
• Dálnice ve Velkém Meziříčí na 144. km ve směru na Prahu byla kvůli nehodě neprůjezdná; zranění utrpělo pět osob

Sobota   16. 10. 2021

• Rodové sídlo pánů z Kunštátu a Přibyslav
• Ohlédnutí za proběhlými parlamentními volbami
• Telčští památkáři se připojují k Mezinárodnímu dni archeologie; pořádají přednášku o archeologii na Vysočině
• Přednáška s titulem Letenku do vesmíru prosím, aneb kdy se vydáme na dovolenou na Měsíc? v jihlavském muzeu

Pátek   15. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede dokument Každá minuta života; čtyřletý Mišo je rodiči trénován a vychováván v duchu tzv. Kamevédy
• Vojenská policie hledá svědky tragické dopravní nehody v Pelhřimově
• Z policejního deníku: muž ukradl čtyřkolku a hned ji prodal; krádež smrkové kulatiny; nález protiletadlového tříštivého náboje
• Město Jihlava najalo na drobné opravy chodníků a silnic dva údržbáře

Čtvrtek   14. 10. 2021

• Polytechnika v Jihlavě přivítala nové studenty premiérově ve výukovém centru
• Orel v Bystřici nad Pernštejnem slaví sté výročí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata dikobrazů srstnatonosých
• Do jihlavského muzea v sobotu na výstavy Moravské šibenice a Mincovny 6 a 8
• V nemocničním parku v Třebíči bylo vysazeno 23 buků a javorů
• Z policejního deníku: muž napadal manželku, na souseda vzal sekeru; hledaný muž skončil ve vězení; muž si objednal boty, nemá nic
• Urologie v nemocnici v Třebíči vyšetřuje přístroji nové generace
• Chirurgové z celé republiky se jezdí učit do Třebíče
• Pohřešovanou matku s miminkem policisté našli na Děčínsku, jsou v pořádku
• Strážníci v Jihlavě zadrželi celostátně hledaného muže
• Onkologičtí pacienti v jihlavské nemocnici mohou využít nový nadstandardní pokoj

Středa   13. 10. 2021

• Na stavbě mostu u Dvorců utrpěl smrtelné zranění pětadvacetiletý dělník
• Vlhčené ubrousky nebo hygienické potřeby už by neměly plavat v potoce
• Z policejního deníku: vandalovi, který poškodil auta, hrozí až rok vězení; v Jihlavě se střetla auta, jeden z účastníků nehody byl opilý
• Nová protihluková stěna v Jihlavě - Pávově bude plně sloužit už v polovině listopadu
• Výstava předmětů, historických plánů a dobových fotografií domů U Mincovny 6 a 8 v Jihlavě
• Slavnosti medu a vína o víkendu v Novém Městě na Moravě

Úterý   12. 10. 2021

• Centrum tradiční lidové kultury v Třebíči ožije přehlídkou lidových muzik
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta peníze a příruční brašnu; vandal počmáral vrata garáže; hledaný muž skončil ve vězení
• Policisté pátrají po tříměsíčním dítěti a jeho sedmnáctileté matce; žádají o pomoc veřejnost
• Sbírka Koláč pro hospic v Třebíči nashromáždila přes 175 tisíc korun
• Na Novém hřbitově v Třebíči mohou lidé uctít památku Antonína Kaliny
• Dva migranty zadrželi policisté na dálnici, dva další na Pelhřimovsku

Pondělí   11. 10. 2021

• Jihlavská polytechnika přivítá nové studenty poprvé ve výukovém centru
• Malé prasátko zavítalo v Hrotovicích do hotelu
• Řidič narazil s autem do stromu, skončil v nemocnici
• Požár vyvážecí soupravy napáchal škodu za 1,5 milionu korun
• V nemocnici v Havlíčkově Brodě je pietní místo věnované obětem covidu-19
• Z policejního deníku: policisté našli pohřešovanou ženu; opilí řidiči bourali v Jihlavě a Pelhřimově
• Třebíčské muzeum chystá dětskou vernisáž obrazů Tomáše Rossího doplněnou o besedu

Neděle   10. 10. 2021

• Z policejního deníku: opilý muž poničil auto; opilý muž boural na elektrokoloběžce, do nemocnice jej transportoval vrtulník
• Vyšlo CD věnované památce Jana Musila

Pátek   8. 10. 2021

• Filmový klub v Jihlavě uvede francouzsko-belgický snímek Titan
• I přes nepřízeň počasí se sbírka Koláč pro Bárku v Jihlavě vydařila; vybralo se přes 139 tisíc korun
• Komentovaná prohlídka výstavy Černá zvířata v jihlavské galerii
• Z policejního deníku: krádež motorové pily; krádež peněženky v bytě; opilá řidička bourala, nadýchala téměř 2,5 promile
• Jadernou elektrárnu Dukovany čeká první vinobraní
• Ždírec nad Doubravou nabízí dar tři tisíce korun každému, kdo se do konce roku ve městě přihlásí k trvalému pobytu
• V jihlavském muzeu se bude konat přednáška Po stopách moravských vojáků v Karpatech za první světové války
• V Jihlavě zahájí několik oprav povrchů silnic, například v Brtnické ulici začne výstavba nového chodníku

Čtvrtek   7. 10. 2021

• V části Vysočiny hrozí ranní mrazy, mohou poškodit úrodu
• O víkendu pojedou do Nových Domků a Velkého Beranova autobusy MHD; výluka se týká i zastávky Polenská v Jihlavě
• Tradiční novoměstský Fler trh v Novém Městě na Moravě již v sobotu
• Farmářsko-řemeslný jarmark v sobotu v Pelhřimově
• Památný den sokolstva připadá na 8. října
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chalupy věci za 15 tisíc; muž se při nehodě vážně zranil; vzteklý opilec skončil na záchytce

Středa   6. 10. 2021

• Drive-in volby na Vysočině: v Třebíči odvolilo 41 lidí, v Pelhřimově jeden člověk
• Bystřické hody letos i s tradičním ortelem se souzením berana
• Policisté dopadli muže, který s nožem v ruce ohrožoval obsluhu prodejny a dožadoval se alkoholu
• Z policejního deníku: zfetovaná žena bourala na elektrokole; vandal poškrábal lak na autě
• V Rančířově pokračuje oprava mostu na silnici I/38; doprava je zatím bez omezení, kyvadlově bude ještě řízena nárazově
• Raně barokní Boží muka ve Velkém Meziříčí se stala kulturní památkou
• Barokní chrám na Zelené hoře ve Žďáře bude po opravách otevřen veřejnosti slavnostní mší svatou

Úterý   5. 10. 2021

• Organizace nevidomých v Jihlavě pořádá ve čtvrtek 7. října Den otevřených dveří
• U Pikárce na Žďársku je nová retenční nádrž, zadrží vodu v lese
• Přednášky seznámí zájemce třeba s prvním, bohužel tragickým, leteckým dnem v Třebíči či s archeologickým výzkumem Karlova náměstí
• Neznámí vandalové počmárali na jihlavském nádraží vagony, policie hledá svědky
• Volební lístky už jsou ve schránkách; nyní se chystá výbava volebních místností
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 80 tisíc; krádež peněženky z auta; řidič nadýchal přes čtyři promile

Pondělí   4. 10. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz